tervtrttxctUÏe MIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANT ZEEUWSCHE REISGIDS 1EELAND. Kou op de borst B&MENLAIfB. De nationale inzameling voor de Joodsche vluchtelingen. MIDDELBURG. De collecte voor de Joodsche vluchtelingen. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND. DE WINTERDIENST 1938-39 N00RDBEVELAHD. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. bij Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURGSt. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. f NUMMER 386. TWEE BLADEN. MAANDAG 5 DEC. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAABCr. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. HET PRINSELIJK PAAR TE 's-GRAVENHAGE. Het prinselijk paar werd vanmiddag in de residentie verwacht, waar het voor eeni- gen tijd zijn intrek zal nemen in het pa leis Noordeinde. Vermoedelijk is ruim 400.000 bijeengebracht. Uiteraard was heden de volledige uitslag van de Zaterdag overal in den lande gehou den collecte voor de Joodsche vluchtelingen nog niet bekend. De beschikbare gegevens hebben echter reeds aangetoond, dat die uitslag de stoutste verwachtingen zal over treffen: men hoopt, dat het bijeengezamel- de bedrag de 400.000 belangrijk te boven zal gaan. Hiermee is dan alles op het gebied der inzamelingen in ons land geslagen. Een paar cijfers laten wij hier volgen: Amsterdam haalde de 50.000, Rotter dam heeft de 35.000 bereikt. Groningen bracht bijna 10.000 bijeen, Utrecht be reikte f 12.000, Apeldoorn kwam met 7000 voor den dag, Haarlem 7242. Zie- riksee sloeg een record. Hier werd 1660 bijeengebracht. De collecte werd hier wat eerder gehouden, 1660 beteekent voor Zieriksee een gemiddelde van 0.24 per in- v.'oner. De comités ontvingen vele ontroerende blijken van belangstelling voor de inzarae- ling, ook van de allerarmsten. Een van deze, een geval te Amsterdam verdient wel een speciale vermelding. Deze gift oestond uit een breede/i gouden trouwring en twee gouden oorhangers met edelsteenen, en ging vergezeld van het volgende briefje j „Deze gave is door mij gegeven en is het beste, wat ik doen kan. Moge God het ze genen en den armen vluchtelingen genadig wezen". Op de kostbaarheden is reeds een bod van honderd gulden gedaan. Het Amsterdam- sche comité wil ze echter afstaan aan de(n) meestbiedende. TIJDELIJKE STAKING VAN DE LUCHTVERBINDINGEN OP GRONINGEN EN LEEUWARDEN. Men meldt ons uit Den Haag: De zomerdienst van de Groningsche en Friesche luchtverbindingen is een onver deeld succes gêweest. Tussehen Groningen en Amsterdam maakten 3835 personen van het vliegtuig gébruik tegen 1533 in den zo mer van 1937, zoodat pen stijging van 150 procent verkregen is. De eerste exploitatie periode van de verbinding met Friesland heeft deze cijfers nog overtroffen, daar in het tijdvak van 26 Juni tot 1 October niet minder dan 4495 personen den luchtweg kozen. Op grond dezer resultaten besloot de K. L. M. als een geleidelijke verwezenlijking van onafgebroken zomer- en winterverkeer, de diensten zoo lang mogelijk voort te zet ten. Echter nopen materieelvoorziening als ook financieele omstandigheden haar thans tot stopzetting met ingang van 15 Decem ber a.s. De exploitatie zal in het begin van den volgende zomer worden hervat. VRIJSTELLING VAN MOTORRIJTUIGEN BELASTING VOOR FRANSCHE TOERISTEN. Tussehen Nederland en de meeste Euro- peesche landen bestaat een regeling, waar bij hunne onderdanen bij een tijdelijk ver blijf in het andere land krachtens weder- tzijdsche overeenkomst worden vrijgesteld van de betaling van motorrijtuigenbelasting, zulks ter bevordering van het toerisme en ter vereenvoudiging van de grensoverschrij ding. Met Frankrijk kon zulk een overeen komst niet worden gesloten, aangezien in Frankrijk alleen benzinebelasting wordt ge heven. Herhaaldelijk heeft de A.N.W.B. de aan dacht onzer regeering gevestigd op deze zaak. Thans is bij koninklijk besluit bepaald, dat onder Fransch nummer rijdende toeris ten per auto of motorrijwiel hier te lande voortaan vrijgesteld zullen zijn van de be taling van motorrijtuigenbelasting, zoolang in Frankrijk geen dergelijke belasting gehe ven wordt van hen, die onder een Neder- landsch nummer rijden. DE STEUNVERLEENING AAN KLEINE TUINDERS. De minister van sociale zaken heeft een circulaire gezonden aan de gemeentebestu ren betreffende extra-hulp aan kleine tuin ders. De minister deelt mede, dat de kleine tuinders, die volgens een vorige circulaire onder de groepen B en C kunnen worden gerangschikt, ook voor het jaar 1938 voor extra hulp (B-steun) in aanmerking mogen worden gebracht. In verband hiermede wordt vanwege het departement van economische zaken voor de steunverleening B over 1938 beschikbaar gesteld een bedrag van t/12 x 1.50, afge rond 0.90, per B-tuinder en een bedrag van '/12 x 3.1.75 pef C-tuinder, berekend naar de aantallen B- en C-tuin- ders op Zaterdag 27 Augustus j.l. (bij be schikbaarstelling van deze gelden is reke ning gehouden met het feit, dat de steun verleening voor kleine tuinders eerst met r.!niD is in werking getreden), de moeten. voor wat betreft R wf l van extra hulP. evenals de B-boeren, worden gerangschikt bij de onder steunde, of in werkverschaffing geplaatste werklooze arbeiders, terwijl de C-tuinders hiervoor een afzonderijlke groep vormen De interpellatie-Albarda. Onze medewerker v. H. t. S. schrijft ons- Er zrjn twee onjuistheden geslopen in het geen ik schreef over de behandeling van de interpeiiatie-Albarda inzake het Joodsche Een ongeëvenaarde opbrengst van ruim 1400. Met groot enthousiasme hebben tal van dames Zaterdag speldjes verkocht voor steun aan de vervolgden om geloof en ras en niettegenstaande dat reeds langs andere wegen ter zake een beroep was gedaan op den weldadigheidszin der Middelburgers, is een voor een collecte zeldzaam voorko mend bedrag van 1414 bereikt. Naar wjj vernemen waren er naast duizenden klei ne giften ook velen waaruit bleek, dat men dieper in den zak had kunnen tasten en dit ook had gedaan. Toch zullen er zeker nog personen zijn, die nog niet aan hun plan wat te geven, door een of andere oorzaak hebben voldaan en daarom zij hier gemeld, dat de heer Th. Wijtman jr., Langedelft 107, gaarne nog gelden in ontvangst neemt, terwijl ook de 140 bussen in evenveel winkels e.d. ge plaatst, gelegenheid tot offeren bieden. Dat de opbrengst der collecte ongewoon hoog mag heeten, leert ons een vergelijking met andere. Zoo bracht de populaire inza meling voor de Emmabloem dit jaar 545 op, het jaar daarvoor 515 en in 1936 540. Ook de collecte voor de Middelburgsche Va- cantieschool eveneens een zeer populaire instelling kon dit jaar een resultaat van ruim 500 515) bereiken. Voor „Draagt Elkanders Lasten" werd in Augustus 240 ingezameld. Deze cijfers toonen wel heel duidelijk aan, dat gelijk overal in den lande het medelijden met de vervolgde Joden groot is en de ofefrvaardigheid na venant. Wat overigens reeds binnenkwam aan vrijwilige giften. Intusschen dient men er ook nog rekening mede te houden, dat buiten de collecte van Zaterdag j.l. om, reeds een groot aantal gaven bij het Zeeuwsche Comité aan Jood sche vluchtelingen was binnengekomen. Van 1 November tot en met 3 December belie pen zij uiteraard niet alleen uit Middel burg, doch ook van elders uit de provincie gezamenlijk bijna 4665. Hiervan werd reeds 3500 overgemaakt aan den penning meester van het Noodfonds 1933 te Amster dam. Een volledige verantwoording dezer ga ven volgt binnen enkele dagen. Verbetering. In ons nummer van Vrijdag j.l. stelden wij 't pleidooi in de rechtszaak „schijnacte" voor den verdachte S. abusievelijk ten name van mr. A. J. van der Weel en dat voor F. van mr. A. H. Kuipers, die in werkelijkheid het eerst het woord heeft gevoerd voor zijn cliënt S., tegen wien de officier een maand gevangenisstraf heeft geëischt. Geen vergunning. C. D. werd verbaliseerd wegens het aan brengen van een reclame zonder dat daar toe door hem vergunning was gevraagd. DE HEER A. J. GEIJSEN OVERLEDEN. In den ouderdom van 78 jaar is plotse ling overleden de heer A. J. Geijsen, een po pulair Vlissinger, die vooral in het muziek leven hier ter stede een zeer voorname plaats heeft bezet. Zoo was de heer Geijsen pl.m. 45 jaar dirigent van de harmonie „St. Caecilia" en even lang organist van de St. Jacobuskerk, welke functies hij eenige jaren geleden heeft neergelegd. De heer Geijsen was ver der de oprichter van „Luctor et Emergo" te Zoutelande, waarvan hij 15 jaar dirigent was, terwijl hij ruim 20 jaar de fanfare „Voorwaarts" te Koudekerke dirigeerde. In nog vele andere vereenigingen heeft de heer Geijsen een leidende rol vervuld; we noemen daarvan het R. Kath. gemengde zangkoor, het vroegere Vlissingsch man nenkoor, het fanfarekorps der Staatsspoor wegen, de R.K. Leo-vereeniging, een orkest - vereeniging en een dameskoortje. Tot den dag van zijn overlijden was hij nog organist en leider van het zusterkoor uit het St. Joseph-ziekenhuis, welk koortje hij Vrijdag nog heeft geleid. Eenige uren daarna was hij overleden. De overledene was drager van de eere medaille in zilver der Oranje Nassau-orde. Vechtlustigen. Toen gisteravond bij het sluitingsuur der café's als gewoonlijk groote drukte op het Bellamypark heerschte, kregen twee der cafébezoekers het met elkaar aan den stok en rolden weldra over de straat. Door om standers werden zjj gescheiden, maar toen ging een hunner naar de automaat in de omgeving en haalde daar een kop warme er eas°ep uit, die hij zijn tegenstander ovei et hoofd wierp. Dit was aanleiding ''en hervatting der vijandelijkheden, waaraan de politie ditmaal te pas moést komen. In den afgeloopen nacht reed een dron ken man zoodanig zwaaiend op z|jn rijwiel, dat hij in eigen bleang en in dat van ande ren werd aangehouden en naar het politie bureau werd overgebracht. vluchtelingenvraagstuk in de Tweede Ka mer. Eenmaal heb ik mr. Wendelaar genoemd, dit moest zijn dr. Bierema; en het plan- Mussert is niet zoozeer verdedigd door den heer Woudenberg; maar door den heer De Marchant et d'Ansembourg. De menschheid kan slechts gered worden, zoo een kern van de jeugd de kracht vindt om tegen de verleiding stand te houden en een verlossend le vensideaal tot richtsnoer te nemen. Henr. Roland Holst. ARNEMUIDENDe muzikale rondgang der muziekvereeniging „Arne's Genoegen", welke Zaterdag voor een week wegens het slechte weder niet doorging, werd nu dezen Zaterdagavond gehouden. De lustige musi- ceerende muzikanten werden door de jeugd goed vergezeld. Toen na afloop van den rondgang de leden in de repetitiezaal waren teruggekeerd werd nog het woord gevoerd door den voorzitter der vereeniging, den heer A. Bu|js Azn. en den directeur den heer F. Buijs, in verband met het 40-jarig daarvan was de rondgang georganiseerd. Later hoopt de vereeniigng dit jubileum, in een geschikte zaal, waardiger te vieren. Dat deze vereeniging in het komend tijd perk haar ingeslagen weg moge vervolgen, door de muziek op hooger peil te brengen en als steeds bereid te z|jn haar volle mede werking te verleenen b|j nationale en andere feesten in de gemeente, waarbij niet ver geten wordt de veie rondgangen en con certen. ARNEMUIDEN. De Geref. kerkeraad ver leende op z|jn verzoek aan den heer J. Tramper ontheffing van z|jn benoeming tot ouderling der Geref. kerk en benoemde in zijn plaats den heer J. P. de Jonge. KOUDEKERKE. Vrijdagavond hield de landbouwvereeniging Koudekerke een le denvergadering in café „Centraal". Te 7 u. opende de voorziiter, de hr. A. de Lange, de vergadering en heette ir. J. D. Dorst en de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. Ir. Dorst, secretaris der Z. L. M., besprak verschillende steunmaatregelen voor den landbouw en de veeteelt, o.a. de verdeeling der kalverschetsen, en het uit de markt ne men van biggen en koeien. Hierna kregen de aanwezigen gelegenheid vragen te stel len; slechts enkele maakten hiervan ge bruik. Een der aanwezigen wenschte dat de Z. L. M. pogingen bij minister Van Dijk zou doen, om de jongens b|j leger en vloot boter in plaats van margarine te verstrekken. Voor het slot, de mooie film van de ten toonstelling van de Z. L. M. te Goes bracht de voorzitter namens allen hartelijk dank aan ir. Dorst. GRIJPSKERKE. De Zaterdag gehouden inzameling ten bate der Joodsche vluchte lingen heeft opgebracht 132. SOEBURG. Enkele dames hebben zich be reid verklaard om des morgens van 9 tot 11 uur weldadigheidspostzegels te verkoopen, waarvoor de kantoorhouder der P.T.T. eeni ge plaatsruimte in zijn kantoor heeft be schikbaar gesteld. Dames of meisjes, die bereid zijn ook een of meer morgens daar te zitten, worden verzocht zich aan te melden bij mevrouw Stemerding, de echtgenoote van den burgemeester. HANSWEERD. Het Fransche sleepschip „Rousseau" geladen op weg naar Gent is op de Oosterschelde omhoog gevaren en blijven zitten. Tegen hoog water is het schip met behulp van zijn sleepboot Sloe vlotgekomen waarna het de reis oogen- schijnlijk onbeschadigd heeft voortgezet. HANSWEERD. De marechaussee H. C Vlaskamp, wordt heden van zijn detachee ring te Apeldoorn en Spekholzerheide ont heven en geplaatst bij de brigade alhier. IERSEKE. De mosselverzending over No vember heeft het best gedaan. Naar Frank rijkBelgië en Duitschland zijn ongeveer 30.000 ton weggegaan meest Ilde soort a 2.30, de kwaliteit was nog heel goed. De omzet was dit seizoen, ondanks de 6 weken gedwongen rust, even groot als in 1937. De aanvoer van Belgisch zaad, is door het stormachtig weer niet groot, de prijs be draagt 1 de ton. Van de Wadden wordt geen zaad gehaald. IERSEKE. Zaterdagavond hield de Vis- schersvereeniging „Ierseke" een feestver- gadering ter eere van haar 40-jarig bestaan, onder voorzitterschap van den hr. J. Ph. Bom. Uit het jaarverslag van den secretaris, den hr. C. Sinke, bleek, dat er 68 leden zijn en 2 donateurs; uit het jaarverslag van den penningmeester, dat de vereeniging er fi nancieel gunstig voorstaat. Thans was aan de orde het kiezen van eenige aftredende bestuursleden die bij ac clamatie werden herkozen. Hierna volgde het hoofdpunt van de agenda n.l. een ge schiedkundig overzicht over het 40-jarig bestaan door den secretaris. Spr. begon met de oprichting in October 1898 met aanvan kelijk 23 leden. Achtereenvolgens ging hjj verder de belangrijkste gebeurtenissen na die zich sedert de oprichting hebben voorge daan. Hieruit bleek, dat er zeer vele re- questen zjjn verzonden, de eerste in 1907 naar Zieriksee. Die requesten kenmerkten zich vooral door 't feit dat de adressanten zich anders kleeden dan gewoonlijk nl. in een z.g. bedelaarspij, zoodat er zelfs hoogge plaatste ambtenaren hun verwondering over uitspraken. In 1921 werd er een nieu we vereeniging opgericht. In 1922 werd het mobiele pachtstelsel in gevoerd. In 1927 werd de mosselbond opgericht die echter in 1928 ter ziele ging. Dan kwam in 1934 de Ned. Visscherij Centrale waar over de stemming echter verdeeld is. Vervolgens werd aan de genoodigden een koffiemaaltijd aangeboden, waaraan vooral de mosselen van de firma De Leeuw de aan dacht trokken door hun fijnen smaak. Na den koffiemaaltijd werd er gelegenheid gegeven tot voordracht, zang enz., waarvan gretig gebruik werd gemaakt IERSEKE. Dinsdag a.s. zal de Raad den kelijk voor de laatste maal in dit jaar ver gaderen. 21 punten, de meeste van minder gewicht, staan op de agenda. Het voor naamste punt zal wel zijn de verordening opcenten gemeentefondsbelasting 1939-1940. KAPELLE. In het Veilingsgebouw K. B. O. had de eindles plaats van den ver pakkingscursus door de onderwijzers W. Glas en Johs. Oele. Met vrucht werden door 17 leerlingen deze cursus gevolgd. Een diploma werd uitgereikt aan. Jan Vleugel, Wemeldinge; Johs. Welleman. Kapelle; M. van der Plassche, Ka- pelle. C. P. Damme, Schore. K. Kramer, Kapelle; C. J. Bak, Kapelle; B. Ridder hof, Kapelle, Ha. Abrahamse, Jannetje Westveer, Ma. Reijnsberg, J. J. Ganseman allen Kapelle; Jacs. Kloosterman, Bieze- linge; G. E. Barth, Krabbendijke; G. M. Ridderhof, Kapelle, Joha. Sinke, Biezelin ge; Jannetje Verhage, Biezelinge en H. Beenakker, Biezelinge. Aan de eindles was een wedstrijd ver bonden in het verpakken. Gelet werd op gelijkheid, sortement, kleur, verdeeling enz. In de jury hadden zitting de voor zitter van de veiling de hrn. P. J. J. Dekker en A. J. Gerritsen, directeur der veiling Toegekend kon worden aan J. J. Gan seman Dz. de eerste prijs. In 20 minuten had deze zijn kist verpakt. De 2de prijs verwierf mej. G. M. Ridderhof, de derde G. E. Barth, de vierde Jannetje West- veer, de vijfde K. Kramer en de zesde C. J. Back. De voorzitter der veiling, de heer Dek ker deelde mee dat 6 prijzen waren be schikbaar gestéld. Spr. wenschte niet al leen de prijswinnaars geluk met het be haalde succes maar eveneens de overige die dezen cursus zoo trouw volgden. Het is aldus spr. van beteekenis dat er zoo veel belangstelling is voor deze verpak kingscursussen, zoowel van dames als heeren. Het veilingsbestuur ziet met genoe gen den vooruitgang op dit gebied. Een goede verpakking en sortement is noodife wil men niet verdrongen worden op de wereldmarkt. Het is van groote beteeke nis, dit wordt dan ook gevoeld; van het verpakstation wordt meer dan voorheen gebruik gemaakt. Spr. juichte het toe, dat ook hier zoo veel voor wordt gevoeld en dankte de lieders van dezen cursus die zooveel wisten te bewerken. De hr W. Glas leider van den cursus dankte voor de goede woorden en nam nu afscheid van zijn leerlingen. Door de leerling Jacs. Kloosterman werd namens zijn mede cursisten dank ge bracht voor het aangeleerde, een blijk van waardeering werden beiden onderwij zers aangeboden. De belangstelling was goed te noemen. KLOETINGE. Vrijdagmiddag werd de o.I. school bezocht door den heer C. R. Q. baron Krayenhoff, voorzitter van de Alg. Ver. Vreemdelingen Verkeer, die persoon lijk kwam kennis maken met zijn Kloeting- sche correspondentie-vriendjes. Door het hoofd der school den heer G. Houtekamer werd hij hartelijk welkom geheeten, even als mr. J. Moolenburgh, voorzitter van de Zeeuwsche V.V.V. en de vertegenwoor digers van den Rotterdamschen Lloyd, die met een filminstallatie aanwezig waren. De heer Houtekamer memoreerde dat toen hij met zijn hoogste klas had verno men, dat baron Krayenhoff egn reis naar Indië ging maken zij het plan hadden opge vat met hem gedurende deze reis te cor- respondeeren. Nu baron Krayenhoff was teruggekeerd, werd het als een gloriedag beschouwd hem in ons midden te zien om persoonlijk van zijn reis te komen vertel len. Baron Krayenhoff was dankbaar voor de vele hartelijke briefjes en briefkaarten die hij van de Kloetingsche jeugd op zijn reis had ontvangen en zeide dat daarmede ook nog een doel was bereikt, n.l. de meerdere bekendheid welke aan Zeeland wordt ge geven want zoowel aan boord als in Indië waren medereizigers en bekenden zeer met de briefjes en briefkaarten uit Zeeland in genomen gèWèéSt. Op boeiende wijze vertelde hij vervolgens van z|jn reis naar en door Indië en over handigde den heer Houtekamer verschillen de boekwerkjes en folders deze reis betref fende voor verspreiding onder zijn vriendjes. Twee kleine scholieren boden hem als herinnering aan dezen dag een foto van den Kloetingschen toren aan. Vervolgens was de beurt aan den Rot-, terdamschen Lloyd, met een schip waarvan de reis was gemaakt. Door deze maatschappij werden eenige schitterende films over Indië vertoond met bijpassende muzikale begeleiding, waar voor hartelijk werd dank gezegd door de heeren Houtekamer en baron Krayenhoff. In de pauze werd thee aangeboden ter wijl daarna door de firma De Soomer uit Goes nog eenige kluchtige films werden af gedraaid. Namens B. en W. bracht burgemeester Zandee daarna dank aan de heeren baron Krayenhoff en Houtekamer, wijzende op het groote belang van deze schoolcorrespon- dentie. KLOETINGE. In het ziekenhuis te Goes is overleden de heer Cornelis van Liere in den ouderdom van 74 jaren. In leven was de heer Van Liere gedurende lange jaren lid van den Raad en wethouder dezer ge meente, terw|jl hij eveneens gezworene was van het waterschap „De Breede Watering het voor ieder onmisbare boekje is nog steeds verkrijgbaar a 12 cent (abonnhes 6 cent) aan onze bureaux te Middelburë en Goes en bij de agenten en be- zorgers van ons blad. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Krachtige, in den nacht tot matig afnemende wind tussehen Z. en W. Morgen overdag wellicht weer toenemend onstuimig weer met regenbuien. Aanvan kelijk betrokken, in den nacht opklarend. Morgen overdag dezelfde temperatuur. TTKKF.L: Vr|j sterke tot sterke wind uit Z. tot Z.W. richtingen, later sterke tot ma tige wind uit W. richtingen, storm, betrok ken hemel, later opklarend, regen of mot regen, matige temperatuur. Di. 6 Dec. Zon op: 7 h 55; onder; 15 h 47. Licht op: 16 h 17. Maan op: 15 h 20; on der: 6 h 26. V.M.: 7 December. Hoog- en Laagwater te Vlissingen December. Hoogwater. Laagwater. Maandag 5 11.32 23.59 5.34 18.05 Dinsdag 6 12.16 6.19 18.46 Woensdag 7 0.40 12.58 7.05 19.30 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: December. Hoogwater. Laagwater. Maandag 5 0.59 13.16 6.41 19.04 Dinsdag 6 1.47 14.06 7.26 19.46 Woensdag 7 2.36 14.54 8.08 20.30 Wrijf deze krachtige zalf op keel, borst en rug. Ze werkt als pappleister en door de genees krachtige dampen, die U inademt. Verwijdert congestie, vergemakkelijkt ademhaling en helpt de meeste kou in één nacht. (Ingez. Med. bewesten Ierseke". De laatste jaren had hij zich echter uit zijn verschillende functies teruggetrokken. OUDELANDE. De dankdagcollecte heeft in de N. H. Kerk opgebracht ruim 199 en de speldjesverkoop voor vervolgden om ge loof en ras ruim 52. SCHORE. De rondgang ten bate van de emeritus-predikanten en predikantswedu wen heeft ruim 23 opgebracht. WOLFAARTSDIJK. Vrijdag bracht St. Nicolaas met zjjn zwarten knecht 'n bezoek aan de kleuterschool en openbare school. Ale leerlingen ontvingen verschillende zak jes met versnaperingen en een mooi ca deautje. Ieder kind had aan St. Nicolaas een ver langlijstje ingezonden en nu ontvingen zij ieder een cadeautje in hun lijstje genoemd. Het was een prettige middag voor leerlin gen, ouders, en onderwijzers. KORTGENE. Het 6-jarig dochtertje van den heer A. S. wilde Zaterdagavond in de kraam van den heer Priemus een zakje patates frites koopen. Het kind stak spe lenderwijs den weg over, en stond op het zelfde moment voor 'n auto, welke in ma tigen gang uit de Kaaistraat kwam rijden. De auto uit Hulst, had een signaal gegeven, doch het kind had dit niet gehoord. Het meisje werd aangereden. Haar enkel deed pjjn en er onstond een bult op het hoofdje, overigens was het ongedeerd. De chauffeur had krachtig geremd, hem treft niet de minste schuld. WISSEKERKE. De inzameling, ten be hoeve der Duitsche vluchtelingen heeft in deze gemeente 457 opgebracht, te weten te KKamperiand 201 en te Wissekerke Geersdijk 256. Het bestuur bleek zeer te vreden te zijn met deze opbrengst aange zien reeds kort tevoren reeds in de Ned. Herv. Kerk voor hetzelfde doel gecollecteerd was met een opbrengst van ruim 53. Konijnen- en Pluimveetentoonstelilng. BRESKENS. Zaterdag en Zondag hield de vereeniging „Animo" te Breskens een na tionale Pluimvee- en Konijnententoonstel ling in de zalen van Hotel yalk. Er waren ongeveer 400 dieren ingezonden. De beker voor het mooiste dier verwierf de heer P. J. Roth, Breskens, die ook den wisselbeker voor het mooiste stuk pluim vee kreeg, terwijl die voor het mooiste ko nijn is toegekend aan den heer N. C. Valk, te Breskens. De volledige uitlasg was: Afdeeling Konijnen. N. C. Valk, Breskens een eerste, een eere; C. J. Mollet, Hoofd plaat drie eerste, twee eere; A. J. Bertou, Oostburg 1 eerste, twee eere; A. Wage, Sluis 4 eerste, 1 eere; E. van Opdorp, Schoondjjke 1 eerste, 1 eere; A. J. de Pauw, Sluis 7 eerste, 2 eere; Jac. Verstraete, Ak-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1