Denemarken en Duitschland BEVOLKING. PERSKRONIEK. RADIO-PROGRAMMA. WAAR IS WERK? MARKTBERICHTEN. VERKOOPINGEN - VERPACHTINGEN IN ZEELAND. AGENDA. «evnj £*9 e^jBOAs.. opzienbarcnde spionnage- a if aire. Ontslag van Deen sche redactenren door den Duitschen gezant geëischt? Neutraliteit ook in vredestijd geboden geacht. De ver standhouding tot Duitschland noopt tot voorzichtigheid. (Van onzen Scandinavischen correspondent). Wie de Deensche kroniek van dezen grauwen herfst te schrijven heeft, kan vertellen van het ballet met Lambeth Walk-dansende beelden van ^Thorvaldsen, waarmee Det Kongelige Theater den groo- ten beelhouwer eert, die juist een geleden beroemt uit de Eeuwige Stad naar 's Konings Vroolpke Stad a an de Sont te rugkeerde, of van de plannen van een co mité en een eere-comité met St&unlng en Ole Olsen den mem van de eens ver maarde Nordiskfilms met Waldemar Psl- lanöer en Aud Egede-Nissen en den in stüte brullenden ijsbeer op zijn aardbol aan 't begin om van vele honderden aandeelhoudertjes de paar ton bijeen te krijgen, die noodig zijn om nu eens een waarlijk grootsche, artistieke, nationale film te maken over het leven van dien anderen beroemden zoon van Denemar ken: Hans Christian Anderssen. De chroniqueur kan vertellen over de moderne methodes etalages aan de straat, „de curiositeit van de week" in een speciale vitrine, een lunchroom en een restaurant voor moede museumbezoekers waarmee de leiders van het rijksmuseum van oudheden de belangstelling voor de inderdaad zeer interessante, verzamelin gen hopen te vergrooten, over den nieu wen Strandweg, die| vlak benoorden Ko penhagen langs de kust in de Sont aan gelegd wordt en waarvan het eerste ge deelte kort geleden geopend Is, of over de dreigende scheuring in de conservatie ve partij, welker leider, Christmas Mol- ler, door steun te verleenen aen de plan nen der regeering tot herziening van de grondwet, afschaffing van de Eerste Ka mer en verlaging van den kiesgerechtig den leeftijd, met een vrij groote minder heid in het hoofdbestuur overhoop is ko men te liggen en vermoedelijk daardoor de kracht of den moed mist om een ein de te maken aan het voor de partij zeer schadelijke optreden van haar bekende Kamerlid Pürchel, dat ondanks waar schuwingen, ondanks herhaalde bedreiging met royement, schijnbaar onverstoord zijn samenwerking met een zich nationa listisch noemende, maar in feite nationaal- socialistischen groep voortzet. En met nog een andere minder-aangename geschie denis zal de Deensche chroniqueur zich be zig hebben te houden, met de groote spionnage-affaire, die al een dag of wat stof voor „het gesprek van den dag" op levert. Veel weet men er nog niet over, de po litie, die met extra-personeel dag en nacht aan het onderzoek voortwerkt, heeft tot nog toe slechts weinig losgelaten. Maat het is dan al wel bekend dat Von Pflugk- Harttung, die jaren als politiek vluchte ling In Scandinavië heeft vertoefd en die de laatste jaren Kopenhaagsch medewer ker van Duitsche bladen is geweest, een wijd vertakt spionnenstelsel in Denemar ken en in enkele Zweedsche kustplaatsen heeft georganiseerd om aan buitenland- sche militaire autoriteiten gegevens te verstrekken over vaartuigen in de Deen sche wateren. Het is mogelijk, dat de or ganisatie zich niet aan eigenlijke spion, nage schuldig heeft gemaakt, dat zij tot nog toe alleen over de scheepvaart tus- schen Oostzee en Noordzee en dan ver moedelijk hoofdzakelijk over Russische schepen, die verdacht konden worden, op weg te zijn naar Spaansche regeeringsha- vens, heeft gerapporteerd, maar ook, als dit zoo is moet de zaak uit Deensch oog punt vrij ernstig geacht worden. Von Pflugk-Harttung en dertien van zijn agenten zijn gearresteerd. Op één of twee na zijn het allen Duitschers of tot Deensch onderdaan genaturaliseerde Duit schers en ten aanzien van enkelen hun ner schijnt men te mogen aannemen, dat zij kosteloos hun medewerking hebben verleend, omdat zij, naar zij zeggen, ver plicht meenden te zijn Von Pflugk-Hart tung de diensten te bewijzen, die hij van hen vroeg. In het eerste en tot nog toe eenige communiqué, dat de politie betreffende deze affaire aan de pers heeft verstrekt, wordt met geen letter van de nationaliteit van de gearresteerde Duitschers gerept en ook „Politiken", het burgerlijk-radicale of zoo men wil: vrijzinnig-democrati- sche blad, dat zeer nauwe relaties met dr. Munch, den minister van buitenland- sche zaken, heeft, acht het beter stelsel matig van „buitenlanders" te spreken, wanner het de gearresteerde Duitschers bedoelt. Men moet dit opvatten als een streven tot uiterste voor zichtigheid, al zal het. in bepaalde kringen beschouwd worden als een symptoom van wat men in die kringen soms als Duit sche perscensuur in Denemarken" of „onderwerping van de Deensche pers aan Duitschland" meent te moeten betitelen. Mehschen, die het verantwoordelijk heidsbesef van journalisten, van hoofdre dacteuren in het bijzonder, niet kunnen of niet willen begrijpen, hebben zich meer dan eens in het openbaar en ongetwij feld veel vaker bij zichzelf afgevraagd of bepaalde bladen „gelijkgericht" waren of de Duitsche minister Göbbels ook macht over Deensche kranten had? Zij hebben^ zich dit afgevraagd op grond van het feit, dat sommige bladen berichten over het optreden van de Duitsche natio- n aal-socialisten in Zuid-Jutland en over ov'print^S £evaIten veel te wenschen sche mirnfó bebandelin& die de Deen sche minderheid bezuiden de grens on dervindt, zelden een in 't 1 Dlaats e-evnn l 1 00g dopende vooral zeg- onbepaalden tijd met verlof stuurde, het artikel, dat aanleiding tot de Duitsche stappen was geweest, openlijk onder aan bieding van excuses herriep en vervolgens zijn lezers zooveel sterk bewonderende ar tikelen over Duitsche feiten en toestan den begon voor te zetten, dat velen er een bevestiging in zagen van hun ver moedens omtrent Duitschen invloed. Het ligt voor de hand, dat men vrij al gemeen de opvatting huldigt, dat het ont slag van Blaedel door de Duitsche lega tie geëischt is en in politieke kringen te Kopenhagen doet het gerucht de ron de, dat de Duitsche legatie ook het af treden van den hoofdredacteur van het regeeringsorgaan „Socialdemokraten" ver lang heeft. Men vertelt voorts, dat enkele jaren geleden reeds van Duitsche zijde pressie op „Berlingske Tidende" is uitge oefend door het blad voor duizenden kro nen aan advertenties voor reizen in Duitschland te onthouden en dat ditmaal met een herhaling daarvan gedreigd is en een inter-Scandinavisch maandblad, het anti-fascistische „Nord-Europa", heeft zelfs gemeend te moeten constateeren, dat alleen Noorwegen en Zweden nog on afhankelijke, souvereine staten zijn, ter wijl Denemarken door Duitschen druk zijn zelfstandigheid is kwijtgeraakt. Hoe het optreden van de Duitsche s lega tie ook tegenover de hoofdredactie van „Berlingske Tidende" is geweest en wat de gezant of zijn persattaché ook in de klachten aan andere redacties over hun behandeling van de Duitsche stof geschre ven mogen hebben, toch mag men niet uit het oog verliezen, dat vele Deensche hoofdredacteuren zich zonder eënige vin gerwijzing van buitenlandsche zaken be wust zijn, dat een goede verstandhouding met Duitschland, zooals met alle ande re landen, voor Denemarken van zeer groot belang is en dat die goede ver standhouding ernstig geschaad kan wor den door een onbeheerschte critiek van Duitsche gebeurtenissen en toestanden. Denemarken is een zwak gewapende buurstaat van Duitschland, Denemarken kan zjjn landbouwexport slechts merk baar uitbreiden door vergrooting van dien uitvoer naar Duitschland, Denemarken heef! de politiek van strikte neutraliteit gekozen en velen achten het daarom een noodzakelijkheid, dat men ook thans, in dezen tijd van hevige internationale span ningen, van telkens nieuwe dreigende conflicten tusschen de groote mogendhe den, een neutraal standpunt tracht in te nemen, dat men zijn gevoelens poogt te beheerschen, dat men uiterste voorzich tigheid in acht neemt. In deze overwegin gen moet de reden gezocht worden, dat verscheidene bladen oppervlakkige toe schouwers den indruk kunnen geven, dat zij onder directen invloed van Duitsche autoriteiten zouden staan. Dat „Berlings ke Tidende", vermoedelijk „om het weer goed te maken" naar het andere uiterste is overgeslagen, verandert hieraan niets. Trouwens, wie gelezen heeft, hoe ook de voorzichtige bladen over de jongste Duit sche Jodenvervolgingen schreven, kon alleen daardoor reeds de bevestiging krij gen, dat van censuur van dr. Göbbels op de Deensche pers geen sprake is. Bertil J. Plaats geven. En zij hebben^zich afgevraagd of Duitsche autoriteiten ze ElnaVP DeenSChe krantenredacties e!"'ge Weken Seleden het fl m w TfrVaÜeve dagblad -BerlingB- ke Tidende zDn buitenlandsch overzicht- NiC" Bla6del na een bezoek van twee heeren van de Duitsche legatie voor In de gemeente Middelburg zijn geduren de maand November. Ingekomen N- de Voogd, dienstbode, van Oostkapelle, Seissingel 100. C. van Trier, officier Le ger des Heils, van Brunssum, Gravenstraat 88. P- Schout, tuinder, van Grjjpskerke, Seisweg 254. C. L. Heijboer, geb. Goud zwaard, van Nieuwerkerk, K. Noordstraat 38. F. A. Derkinderen, kapper, v. Den Haag, L. Delft 65. N. Janse, geb. Melis, van Serooskerke, N. Vlissingsche straat 22. J. Brouwer, los werkman, van Vere, Smidsbolwerk 2. J. Besuijen, van Vrou wepolder, Kapoenstraat 8. B. M. Bijl, kleermaker, van Rotterdam, Emmastraat 5- G. Santuz, ijskoopman en granietwer ker, van Goes, Seisdam 4. J. Huisson, van Kolijnsplaat, Nadorstweg 31. J. C. Jakobson, dienstbode, van Serooskerke (W.), Nieuwstraat 2. S. Maljaars, landbou wersknecht, van Vlissingen, Oud Arnem. voetpad 70. C. van 't Westende, dienst bode, van 's-Heerenhoek, K. Burg 1. W. A. Verhage, besteller Van Gend en Loos, v. Zoutelande, Seisstraat 16. G. M. van Heulen, koksmaat, van Amsterdam, Kui perspoort 8. M. Doornebos, van Vlissin gen, Oude Werfstraat 4. K. Salomons, machinebankwerker, van Amsterdam, Na dorstweg 20. J. van den IJssel, schilder, van Den Haag, Zusterstraat 25. J. f! Springer, ingenieur Rijks Waterstaat, vari Arnhem, L. Giststraat 23. E. W. Vos, dienstbode, van Oostkapelle, Molstraat 8. W. Tinbergen, matroos, Mij Zeeland, van Koudekerke, Bagijnhof 56. J. Schroe- vers, bakker, van Arnemuiden, Langeviele 74. J. J. W. van Berkel, winkelbediende, van Leiden, Burg. Takstraat 1. G. Bral- ten, geb. De Hondt, van Den Haag, Korte Delft 23. A. Vader, marinier, van Rot terdam, St. Pieterstraat 8. E. W. West- veer, bankwerker, van Den Haag, Jasmijn straat 5. J. Geertse, van Domburg, St. Pieterstraat 25. S. Provoost, dienstbode, van Oostkapelle, Hofplein 7. N. Davidse, veedrijver, van Sint-Laurens, Seisweg 20. L. J. J. van Gestel, acrobaat, van St. Amandsberg, Oude Kerkstraat 7. C. W. Bastiaanse, dienstbode, van Grijpskerke, Loskade 43. Jhr. M. Boreel, kantoor bediende, van Amsterdam, Loskade 45. G. van Aartse, kinderjuffrouw, van aag' Nieuwe Haven 33. C. H. Geldof, dienstbode, van Serooskerke Koe poortstraat 10. - N. Brand, leerares, van Doesburg Bierkaai 9. G. C. Tinbergen, geb. Steele, van Dovercourt, Bagijnhof 56 E. Dekker, van Den Helder, Singelstraat 2. J. Feddema, arts, van Ferwerdera- deel, Noordpoortplein 2. L. van den Broe- ke, geb. Jongepier, van Vrouwepolder, Noordweg 97. L. van den Broeke, dienst bode, van Rittem, Spanjaardstraat 60. L. van den Broeke, bakkerskn., van Sint- Laurens, Noordweg 97. F. H. Steutel, schilder, van Koudekerke, Gravenstraat 33. G. Steutel, reiziger, van Koudekerke, Beddewjjkstraat 9. a. j. Smit, uitvoer der Ned. Heide Mij., van Overasselt, Ver- werjjstraat 21. Vertrokken J. A. van Dierendonck, van Domb. Schuit- vlot 14 naar Vlissingen, Badhuisstraat 108. J. de Wit, dienstbode, van Schuitvlot- straat 17 naar Wemeldinge, „De Vier Ge broeders". P. M. van de Wiel, kommies Dir. Bel., van Zach. Jansenstr. 39 n. Sint- Laurens, Noordweg B 156. W. H. M. van den Berg, boekhandelaar, van Oost- kerkplein 13 naar Groningen, Oude Bote- ringestraat 15. P. Maljaars, landbou wersknecht, van Oostkerkplein 6a naar Soeburg, Padweg 37. M. Boone, graanwerker, van Sleepersgang 5 naar Vlissingen, Groenewoud 54. W. M. Flip- se, van Sleepersgang 5 naar Vlissingen, Groenewoud 54. S. Salomé, dienstbode, van Langeviele 19 naar Vlissingen, Hout kade 16. R. Dekker, dienstbode, van Seisweg 108 naar Sint-Laurens, Noordweg B 38. F. L. A. Maandag, ingenieur werkverschaffing, van Seissingel 100 naar Alkmaar, Kennemerstraatweg 101. T. Griep, van N. Oostersehe straat 5 naar Goes, Korte Nieuwstraat 18. J. G. Klein Langenhorst, winkelbediende, van Burg. Takstraat 1 naar Deventer, Nielerweg 26. M. R. d'Hooge, dienstbode, van Lange Noordstraat 2 naar Hulst, Boschdorp 26. L. Barentsen, winkelbediende, van Veersche weg 2 naar Breda, Visserstraat 3a. J. M. Leonhardt, van Veersche singel 148 naar Vlissingen, Badhuisstraat 48. F. W. Ar- noldus, van Brakstraat 31 naar Delft, v. d. Spiegelstraat 33. M. W. L. Gunther Mohr, van Burg 18 naar Etten en Leur. D. Bremmer, predikant, van Dam 65 naar Rijssen, Enterweg 126. N. Hendrikse, van K. Giststraat 8 naar Vlissingen, Lepelstraat 6. M. A. Mulders, van Noordpoortplein 2 n. Bussum, Mecklenburgerlaan 33. S. M. C. Loontjens, van Dam 21 naar Hoo- ge en Lage Zwaluvve. L. C. Kuzze, van Schroeweg 4 naar Ierseke, Damstraat 65. A. Verhage, veldarbeider, van Schroe^ weg 7 naar Sint-Laurens, Noordw. B 84 H. Huibregtse, van Achter het Hofplein 19 naar Bergen op Zoom, Suikerloods ka zerne B. van der Stelt, van Beenhou werssingel 39 naar Bergen op Zoom, Sui kerloods kazerne. A. D. van Dixhoorn, suikerbakker, van Vlissingsche straat 10 naar Terneuzen, Tholenstraat 159. J. Vermeulen, a.b. „Risico", naar Wemeldinge, Hoogestraat B 241c. S. M. Kampman, van Veersche singel 46 naar Vlissingen Walstraat 34. C. Dingemanse, dienstb., van Oud Arnem. voetpad 86 naar Grtfps- kerke, B 80. J. de Visser, dienstbode, van Seissingel 96 naar Serooskerke, (W.) B 69. C. van Sluijs, van Seisweg 254 naar Grjjpskerke, Seisweg B 66. T. H. F. Jansen, reiziger, van Pottenmarkt 2 naar Sint-Laurens, Noordweg B 82b. A. van Hekken, dienstbode, van N. Oostersehe straat 5 naar Goes, Oosthavendijk 5. J. A. Mink, steenhouwer, van Gravenstraat 17 naar Vlissingen, Nieuwendjjk 43. J. I, Ekkebus, chauffeur, van Langeviele 5 naar Vlissingen, Weststraat 8. A. Provoost dienstbode, van Hofplein 7 naar Aagteker- ke 37. F. den Boer, van Turfkaai 23 naar Den Helder, Oude Schoolstraat 6. A. R. J. den Boer, van Langeviele 16 naar Den Haag, Prins Hendriklaan 95. J. Minnaar, van Veersche singel 122 naar 's-Gravenpolder, Raadhuisstraat. J. C. Machielse, van Klein Vlaanderen 52 naar, Koudekerke, Tramstraat B 218. A. J Zwigtman, van Achtersingel 18' naar Den Helder, Marinekazerne. Fr. Baljeu, van Segeerssingel 40 naar Vlissingen, Koude-: kerksche weg 99. A. L. Geers, van Nieu we Oostersehe straat 10 naar Vlissingen, Walstraat 16. P. Labrujjere, van Gra venstraat 75 naar Baarn, Heemraadslaan 47. C. M. van Hercules, van Vlissingsche straat 20 naar Delft, Nieuwe Laan 3. P. A. E. van Opdorp, van Lange Delft 46 naar Den Haag, Buitensingel 138. H. M. K. Freudenreich, van Lange Delft 24 naar Den Haag, Balistraat 104. J. F. Kandel, van Jasmijnstraat 49 naar Nijmegen a.b. Ambon. H. J. M. Heeren, van Bogard- straat 22 naar Goes, Lange Vorststraat 80. H. J. Joziasse, van Lange Geere 37 naar Vlissingen, Aagje Dekenstraat 161. F. Heine, van Stationsstraat 22 naar Zwolle, Terbochstraat 1. P. D. Verburg, van Burg. Takstraat 1 naar Den Haag, J. Blan kenstraat 81. M. S. Goedbloed, van L. Burg .36 naar Rotterdam, Bilderdijkstraat 15b. M. Nischk, van Parklaan 1 naar Vlissingen, Boulevard Bankert 1. L. van den Broeke, van Spanjaardstraat 60 naar Soeburg, Loodweg 1. A. Cou- mou, van Noordpoortplein 2 naar Rotter dam, Henegouwerlaan 72. NATIONAALSOCIALISME EN LANDVERRAAD. De Oproep, orgaan van de Afd. Amster dam van het Nat. Jongeren Verbond, schrijft over een artikel in de „Nationaal- Socialist", strijdblad van de Nat. Soc. Arb. Partij (NSNAP), leider dr. E. H. van Rap- pard. In dat nat.-soc. strijdblad werd onder het hoofd „Nederland is Duitsch"(!) o.a. ge schreven: „Nederland, dat wij Duitschnederland noemen, zooals men van Duitschoostenrijk spreekt of dat wij ook de Duitsche West mark noemen, i's Duitsch. Zijn volk, zjjn taal, zijn cultuur, zijn oeconomische ver bondenheid, zijn militaire wetenschap, in dustrie, landbouw, volkskarakter, geschie denis, aardrijkskundige ligging, toekomst, alles, alles is Duitsch; uitgezonderd alleen zijn staat en het heerschende regiem. Maar daarvoor dient dan ook onze strijd: het weer Duitsch en dus leefbaar maken van den Nederlandschen staat! Dat er nog zoo weinig menschen van die waarheid overtuigd zijn, doet niets aan die waarheid af: de waarheid is nooit afhan kelijk van het aantal menschen, dat er zich van bewust is". Enzoovoort. De argumenten besparen wij den lezer. De Oproep eindigt echter na een aantal daarop betrekking hebbende frissehe cita ten met het volgende: Met dergelijke lectuur mag hier in Neder land openlijk gecolporteerd worden, neen meer nog, mag de bevolking opgehist wor den tot verraad aan het Vaderland en het Vorstenhuis. Hoe lang zal onze regeering dergelijke ZONDAG 4 DECEMBER 1938. HILVERSUM I 1875 EN 415,5 M. 8,30 KRO. 9,30 NCRV. 12,15 KRO. 5,00 NCRV. 7,45—11,00 KRO. 8,30 Morgenwijding. 9,30 Orgelconc. 10,00 Gew. muz. (gr. pl.) 10,20 Evang. Luther- sche Kerkdienst. Hierna: Orgelconc. 12,15 Causerie. 12,35 Gram. 12,45 R.K. Dames koor. 1,00 Causerie. 1,20 KRO-ork. 2,00 Vragenbeantw. 2,452.55 Causerie. 3,00 Ortambert-kwartet (3,253,35 Gram.) 4.00 Ziekenlof. 4,55 Sportnieuws. 5),0C| Gew. muziek (gr. pl.) 5,50 Ned. Herv. Kerkdienst. Hierna: Gew. muziek (gr pl.) 7,45 Sportnieuws. 7,50 Gram. 8,00 Ber. ANP. 8,15 KRO-ork. en de KRO-Me- lodisten. 9,15 Causerie. 9,25 Gram. 9,45 KRO-ork. en solist. 10.30 Ber. ANP. 10.40 11.00 Epiloog. HILVERSUM H 301.5 M. 8,55 VARA. 10,00 VPRO. 12,00 AVRO 5.00 VPRO. 5.30 VARA. 8.00—12.00 AVRO. 8,55 Gram. 9,00 Sportnieuws. 9,05 _Tuin- bouwpraatje. 9,30 Gram. 9,45 Causerie. 9,59 Sportnieuws. 10,00 Zondagsschool. 10,30 Ned. Herv. Kerkdienst. 12,00 Woord van de week. 12,05 Filmrubriek. 12,30 AVRO-Amusementsork. en soliste. 1,30 Causerie. 1,50 Gram. 2,00 Boekenhalfuur. 2,30 Omroepork. 3,30 Causerie. 4,00 AVRO- Meisjeskoor en solst. 4.30 AVRO-dansork. en soliste. 4,55 Sportnieuws ANP. 5,00 Gesprekken met luisteraars. 5,30 Kinder uurtje. 6.00 Ramblers. 6.30 Sportpraatje. 6,45 Sportnieuws ANP., gram. 7,00 VARA- Kalender. 7,05 Schuldig of onschuldig. 7,35 Noviteiten-ork. en solisten. 8,00 Ber. ANP, Radiojournaal. 8.20 Omroepork. en solist. 9.00 Hersengymnastiek. 9.30 Toe spraak. 9,35 The Hill Billies, De Vagebon den en soliste. 10,15 Causerie. 10,30 Harp en zang met orgelbegel. 11,00 Ber. ANP, gram. 11,3012,00 Ensemble Bert van Dinteren. DROITWICH 1500 M. 12,35 Forum-The- ater-ork. 1,20 Gram. 1,50 Troise's mando- line-ork. en sonst. 2,20 Voor tuinliefheb- bers. 2,40 BBC-ork. 3,40 Harold Sandler's Weensch octet. 4,20 Causerie. 4,40 Fred Hartley's sextet en solist. 5,20 Rel. boek- bespr. 5,40 Piano. 6,358,10 Radiotooneel. 8,15 Kerkdienst. 9,05 Liefdadigheidsopr. 9,10 Ber. 9,25 Radiotooneel. 9,55 Theater koor en ork. en solisten. 10,50 Epiloog. RADIO PARIS 1648 M. 9,00 en 10,10 Gram. 11,20 Ellis-ork. 12,00 Gram. 12,30 Orgelspel. 1,00 Gram. 1,20 Zang. 1,35 Pas- cal-ork. 5,20 Lamoureux-ork. 7,05 Gram. 7,25 Goldy-ork. 8,35 Zang. 8,50 Sympho- nieconc. m.m.v. Noyon-koor. 10,50 Gram. 11,2012,50 J. Bouillon's dansork. KEULEN 456 M. 5,20 Havenconc. 7,35 Solistenconc. 8.50 Pop. progr. 9.35 Gram. 10,30 Solistenconc. 11,20 Hans Bund's ork. Jungherr's accordeonensemble en piano duo. 1,20 Pop. conc. 2,40 Gram. 3,20 Ha- gestedt's ork. en solisten. 5,50 Zang en piano. 6,50 Gram. 7,30 Ork. en koor en solisten. 9,50 Kleinork., solisten en ac cordeonduo. 11,202,20 Nachtconc. BRUSSEL 322 EN 484 M. 322 m: 9,23 Gram .10,20 Zang en orgel. 11,20 Orgelconc. 11,50 Zang. 12,20 Gram. 12,50 en 1,30 Kleinork. 1,502,20 en 2,35 Gram. 3,05 Piano. 3,35 Fanfare „De Zuid ster". (4,054,20 Gram.) 5,50 Gram. 6,20 Stafmuziek Regiment „Guides". 7,20 Kleinork. 8,20 Bont progr. 10,30 Pop. conc 11,20—12,20 Gram. 484 m:- 9,20 Gram. 10,20 Kon. Fanfare, rep. carillonbesp. en piano. 11,20 Gram. 11,35 Kon. Fanfare. 11,50 Piano. 12.05 Gram. 12,35 Salonork. 12,50 Gram. 1,05 en I,30 Verv. Conc. 2,20—2,35; 2,50, 3,10 en 4,00 Gram. 4,05 Symphonieork. en soliste. 5,30 Dansork. en koor. 7,35 Gram. 8,20 Carmen opera. (11,10—11,22 Dansork.) 12.0012,20 Dansork. en sdlist. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8,00 „Soleidas bunter Vogel", opera. 9,20 Ber. 9,50 Cello en piano. IQ,05 Ber. 10,20 II,45 ork. (opn.) MAANDAG 5 DEC. HILVERSUM I, 1875 en 415,5 M. NCRV.-Uitz. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Ber. gram. (9.309.45 Gelukwenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 Gram. (12.00—12.15 Ber.) 12.30 Orgelspel. 1.30 Gram. 2.152.55 Zang, piano en gram. 3.00 Voor plantenliefhebbers. 3.40 Gram. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gram. 5.15 Kinder uurtje. 6.15 Chr. Jeugdkoor met piano en gram. (Om 6.30 Ber.). 7.00 Ber. 7.15 Gram. 7.50 Causerie. 8.00 Ber. ANP. 8.15 St. Nico laas-progr. m.m.v. diverse muz. ensemble's en solisten. 10.00 Ber. ANP., actueele uitz. 10.30 Gram. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Trio concert. 11.25 Gram. 11.50—12.00 Schrift lezing. HILVERSUM n. 301,5 M. Algem. Progr. verzorgd door de VARA. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 8.00 Gram. (Om 8.16 Ber.). 10.00 Morgen wijding. 10.20 Utrechtsch Strijkkwartet. 10.50 Declamatie. 11.10 Gram. 11.20 Orgel spel. 12.00 Gram. 12.15 Ber. 12.17 VARA- Ork. 1.00 „Esmeralda". 1.30—1.45 Gram. 2.00 Zang en piano en gram. 2.30 Declama tie. 2.50 Residentieork. (Opn.). 3.30 Orgel spel. 4.00 Gram. 4.20 Verv. Residentie-ork. (Opn.). 4.30 Voor de kinderen. 5.15 Kinder- Community-singing (Opn.). 5.45 Ramblers. 6.15 Gram. 6.28 Ber. 6.30 Muz. causerie met gram. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Causerie. 7.25 Gram. 7.30 Chansons met piano en gram. 8.00 Ber. ANP. 8.10 Causerie. 8.15 St. Nicolaas-progr. 9.35 Declamatie. 10.00 Ber. ANP. 10.05 VARA-Ork. (In de pauze: Vroolijke voordracht). 11.1512.00 Gram. DROITWICH 15.00 m. 11.20—11.50 Zang. 12.10 Gram. 12.20 Religieuze causerie. 12.45 Orgelspel. 1.20 Militair ork. 2.002.20 De clamatie. 3.203.50 Viool en piano. 4.15 Or gelspel. 4.50 Gram. 5.20 Serge Krish Sep tet, en soliste. 6.20 Ber. 6.40 Muz. causerie (Met gr. pl.). 7.00 Gram. met toel. 7.20 Variété. 8.10 Causerie. 8.30BBC-Ork. m.m. v. solisten. 9.20 Ber. 9.45 Buitenlandsch overz. 10.00 Radiotooneel. 11.00 Piano. 11.40 Billy Merrin en zjjn Commanders. 11.50 12.00 Jazzmuz. (Gr. pl.). RADIO-PARIS 1648 m. 9.05 Gram. 10.00 vergiftiging van het Nederlandsche volk nog toestaan? Hoe lang wil de regeering het openlijk aanwakkeren van anti-semltisme nog laten voortwoekeren? Elke dag, dat het voortduurt, is een aan slag op onze zelfstandigheid. Cantrelle-ork. 10.20 en 11.20 Gram. 12.30 Zang. 1.10 Visc'ano-ork. 2.35 Zang. 3.05 Gram. 3.30 Zang. 3.45 en 4.40 Gram. 4.50 Piano. 5.05 Zang. 6.35 Piano. 7.25 Derveaux- ork. 8.35 Piano. 8.50 Nationaal Ork. en Raugelkoor. 10.50 en 11.2011.35 Gram. KEULEN 456 m. 5.50 Gram. 6.30 Militair ork. 7.50 Trioconc. 11.20 Militair ork. 12,35- Dresdens ork. 1.30 Pop. conc. 2.50 Gram. 3.20 Otto Dobrindt's ork. 4.30 Solistenconc. 5.55 Gram. 6.20 Verzoekconc. 7.30 Ork. en soliste. 9.35 Gram. 9.50 Amusementsork. en solist. 11.202.20 Rheinische Landesork. Leo Eysoldt met zijn ork. en Hagestedt's ork. (Opn.). BRUSSEL 322 en 484 m. 322 m: 12.20 Gram. 12.50 en 1.30 Dansork. en gram. 1.50 -2.20 Gram. 5.20 Dansork. 6.50 en 7.20 Gram. 8.20 Operette „Das Spielzeug Ihrer Majestat". 10.3011.20 Gram. 484 m: 2.20 Gram. 12.50 en 1.30 Ork. 1.50 2.20 Gram. 5.20 Orgelspel en cello. 6.35 Ork. 7.35 Gram. 8.20 en 9.35 Symphonie.- ork. en koor. 10.30 Cabaret. 11.05—11.20 Gram. DEUTSCHLANDSER 1571 m. 7.30 Ber- ljjnsch Philh. ork., m.m.v. solisten. 9.35 Ber. 10.20—11.20 Gram. De Districts-arbeidsbeurs voor alle ge meenten op Walcheren; N.- en Z.-Beveland, Schouwen en Duiveland, zendt ons de vol gende aanvragen: Binnenland DEVENTER: voor meubelfabriek, 1 meu- belbeitser en 1 afwerker voor de behande ling van goedkoopere genre meubels; liefst ongehuwd; schriftelijke soil, waaruit dui delijk de vakbekwaamheid valt af te lei den; reiskosten worden bij oproeping ver goed. AMSTERDAM: voor vliegtuigenfabriek, 20 bekw. plaatw., goed bek. m. kloppen en drijven van halve milimeter plaat, goed van teekening kunnende werken; dad.; loon volgens den Metaalbond. ASSEN: bekw. handzetter (smoutzetter); loon ongeveer 20 tot 25 per week naar bekwaamheid; het bedrijf is ongeorgani seerd; voor tijdelijk. Buitenland: NED.-INDIë. Voor de Bangkatinwinning wordt gevr. een werktuigk. ingenieur met eenige jaren ervaring bij baggerwerken of werkplaats praktijk. Voorl. voor 5 jaar. Aanvangsbez. (ir. 2 kl.) 275 's maands. (Event, hooger naar gelang van ervaring). Boven de bezoldiging wordt een duurte- toeslag verleend, alsmede een kindertoela ge voor schoolgaande kinderen. Overtocht met wettig gezin in de 2e kl. Tegemoet koming voor uitrusting 1000 voor ongeh.; 1500 voor geh. Voorl. bezoldiging (tijdens reis) 175 's maands. Soil, ongezegeld vóór 14 December a.s. FRANKRIJK (N.) Prima, ongeh. melker op arbeidsover eenkomst voor 1 jaar. Moet 10 a 12 koeien melken en verzorgen, benevens de verzor ging op zich nemen van 25 stuks fokvee, 6 zeugen en 10 jonge mestvarkens. Voorts moet hij de stallen en het melkgerei schoon houden, benevens het veevoeder klaarma ken en voederen. Loon 450 fres. per maand met kost en huisvesting. Indiensttreding ten spoedigste. Alle aanbiedingen uitsluitend aan de Plaatselijke organen der arbeidsbemidde ling. Middelburg, 2 Dec. Groentenveiling- Veldsla 1323 c., Spinazie 817 c„ Stok- snijboonen 4348 c., Spruiten 817 c., Witlof 12—17 c„ Schorseneeren 1315 c., Koolrapen 2 c„ Andijvie 39 c„ Peën 24 e., Uien 13 c„ Kroten 1,54 c„ Savoye kool 2—6 c„ Roode kool 2—4 c„ Boere kool 4—7 c„ Prei 5—10 c., alles per kg, Peën 2- 4 c„ Rapen 13 c„ Kroten 1,54 c„ Sel derie 1—5 c„ Radijs 2 c„ alles per bos; Bloemkool 6—16 c„ Andijvie 2—2,5 c„ Knolselderie 1—2 5 c„ alles per stuk. Dec. 5 Serooskerke, Oostkapelle, Domburg, Afbraak, Batten. 7 Biezelinge, Afbraak, Thiery. 5 Aagtekerke, Meliskerke, Zoutelande, Afbraak, Batten. 9 Oostkapelle, land, Blaupot ten Cate. 12 Borsele, Huis, Jonkers, 13 Nw- en Sint-Joosland, Huis en Inb., Van der Harst. 13 Goes, Huizen, Jonkers. 15 Middelburg, Huizen, Blaupot ten Cate. Middelburg, Afbraak, Thiery. MIDDELBURG. ZA 3 Dec. Muz. wandeling m. St. Nicolaas te paard; 19.00 h. vertrek Seisdam. ZA 3 Dec. St. Nicolaas Kinderfeest, Muz. Ver. Crescendo, St. Joris 22.00 h. ZO 4 Dec. Muziek en dans; St. Joris. MA 5 Dec GOES. ZA 3 Dec ZO 4 Dec MA 5 Dec BIOSCOPEN. ELECTRO, Midd. VR 2—DO 8 Dec.: „De goede aarde", 20.00 h. ZO 15.00 h. matinée. CITY, Midd. VR 2—DO 8 Dec.: „mr. Motto speelt hoog spel" en „Tusschen Avond en Morgen", 20.00 h. ZO 15.00 h. matinée. GRAND THEATER Goes VR 2—Dl 6 Deo: „Hollywood Hotel" en „Kom je ook bij de brandweer", ZO 20.00 h. Dl 14.00 h. matinée. ALGEMEEN. ZA 3 Dee. Openb. verg. Chr. Hist. Unie spr. de hr. A. A. F. v. d. Wart, lid Ged. St.; te Nieuw- en Sint-JooslaHd, Catecjiisatiekamer 19.00 h.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 7