WALCHEREN. ZUIDBEVELAND. NA DE FRAUDE BIJ DEN CALAMITEUZEN BORSELEPOLDER. H00RDBEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER ZATERDAG». BUITEMJUID. geen geduld tot den Zondag. Reeds Vrijdag middag bracht hij zijn surprise in een ge lukkig gezin alhier. De zakken schijnt niet bevreesd te zijn voor een vrachtje, want deze surprise bestond uit een jongen en een meisje, wegende resp. 7 en 5% pond, beiden kerngezond. Coöp. Zuivelfabriek en Melkinrichting „Walcheren". Vrijdag hield deze vereeniging haar na jaarsvergadering in St. Joris te Middelburg onder voorzitterschap van den heer S. Si- monse te Sint-Laurens, die in zijn openings woord aandrong tot nauwer contact van de besturen der Landbouwcoöperaties onder ling. Van de 490 leden waren 80 ter vergade ring. De directeur deed diverse mededeelingen Daaruit bleek o.a. dat niettegenstaande het grootere aantal melkleveranciers de hoe veelheid geleverde melk tengevolge van de droogte 387.000 liter geringer was dan in hetzelfde tijdvak van 1937. De verkoop der producten bleek belangrijk gestegen, in het bijzonder gold dit de artikelen gesteriliseer de flesschenmelk, chocolademerk en verpak te boter (resp. 36,33 en 19 pet.). Het entreegeld voor 1939 werd vastge steld op 5 per koe. De heer J. Lampert werd tot bestuurs lid en de heer J. J. Mesu tot commissaris herkozen. Daarna hield de directeur een lezing over zijn reis naar Denemarken. ZOUTELANDE. Dinsdagmiddag a.s. komt de Raad in openbare vergadering bijeen. Op de agenda komen o.m. voor verzoeken van C. Pattenier, schilder en C. W. Leynse, electricien en loodgieter, om in aanmerking te mogen komen voor gemeentewerk, het geen B. en W. voorstellen in te willigen. Voorts zullen behandeld worden een voor stel inzake steunverleening aan kleine boeren en een voorstel om geen brandstoffenbijslag te verleenen. B. en W. stellen ook voor om toe te treden tot de N.V. Waterleiding Mij. Midden Zeeland te Middelburg. De personen, die hebben deelgenomen aan de laatste oefening voor luchtbescherming stellen B. en W. voor een vergoeding van 0.50 per persoon te geven. Een transactie aangegaan met den heer R. BORSELE. Vrjjdag vergaderden de inge landen van den Calamiteuzen Borselepol- der onder voorzitterschap van den dijk graaf M. de Regt. De ontvanger-griffier, de heer A. A. Elenbaas, deed enkele mededee lingen, o.a. dat een leening van 24400 a 4 pet. was geconverteerd in een van 3% pet. in overleg met den geldschieter, dat de jacht was verpacht voor 10, doch, dat de visscherij in de zoogenaamde inlaag niet verpacht kon worden, daar de pachter van den omliggenden grond recht heeft op deze visscherij. Het voorstel van het bestuur tot intrek king van een in 1932 genomen besluit, dat nooit ter goedkeuring aan Ged. Staten was overgelegd, om zijkanten van den Mon- sterweg aan de gemeente Borsele te ver- koopen voor 59 werd aangenomen, en daarna nam de vergadering met algemeene stemmen aan het bestuursvoorstel, om de ze zijkanten, die bleken iets kleiner opper vlakte te hebben, dan vroeger was aange geven, over te dragen aan de provincie voor 52. De heer J. Paauwe vroeg, of die grond is geleverd en betaald. Het bleek, dat hij geleverd is en aan den heer Rutgers ook betaald, toch dat deze het bedrag nooit heeft verantwoord. Punt 4 der agenda luidde: Voorstel tot het treffen van een schikking inzake de kwestie Rutgers, waarbij de Polder van het aanwezige saldo 8090 ontvangt. Naar aan leiding daarvan zeide de ontvanger-griffier dat, na een vergeefsche poging van den heer Rutgers, om het besluit tot vernieti ging der rekeningen van 1931 tot en met 1936 ongeldig te doen verklaren, de polder beslag had gelegd op de gronden van den heer Rutgers. De verkoop kon eerst niet doorgaan, daar er meer schuldeischers wa ren, die hun rechten deden gelden. Later is toen die grond verkocht voor rond 9200; er waren geen andere baten dan het meu bilair, dat is overgedaan voor 600, dus totale baten 9800. Bovendien was er een borgsteling van 3500, als eerste hypotheek op een huis en erf to Barneveld, waarvan op' naam der 3 gezusters Rutgers en 14 op den heer Rutgers zelf. Het bedrag aan tekort in de polderkas volgens polderrekening 1935-'36 bedroeg 10321, waarbij nog verschillende kosten moeten gevoegd worden. Nu is het polderbestuur gaan praten met Rutgers. Het bedrag van het te kort is toen met goedvinden van beide par tijen vastgesteld op 12000. Doch de heer Rutgers had meer schulden. Ze bleken een totaal bedrag te beloopen van 18200 Er was 9800 aan geld. Daarvan zou de polder 4590 krijgen, dat wordt met de 3500, die hij reeds ontving 8090. Met deze voorgestelde schikking, zoo meende de ontvanger-griffier, te moeten aanraden, kon de polder genoegen nemen, waarna hij op een vraag van den heer J. van de Velde nog mededeelde, dat daarme de de polder geen volledige kwijting geeft, doch dat de overeenkomst tevens de bepa ling behelst, dat de polder later, zoo mo gelijk, het recht op het restant van zijn vordering, kan doen gelden. De vergadering ging met het bestuurs voorstel accoord. Daarna kwam de heer J. Paauwe weer terug op de kwestie, of men het bestuur aansprakelijk moet stel len voor net nog ontbrekende geld. H'* zou wenschen, dat het de ontvangen wed den gedurende de vijf jaren in de polder- kas zou storten. Hij zegt: „Ik vind 't niet netjes, dat 't bestuur zich nu achter Rut gers verschuilt» waar het eveneens schuldig is." De voorzitter zeide, dat Paauwe dan ook medeschuldig is. Daarna vroeg de heer J. Paauwe weer het woord en hij verklaarde, dat hij 3 ma len door het ontvangen verslag van tien ontvanger-griffier „in bewondering is ge komen". Ie toen hjj 't las, was hij vol bewonde ring voor het goede overzicht van den stand van zaken, daarin vervat; 2e toen hij bij herlezing bemerkte, hoe het bestuur van al die fraude niets heeft opgemerkt; 3e toen hij zich moest afvragen, hoe een bestuur, dat zoo iets achter den rug heeft, nog aan de bestuurstafel durft te zitten. Hij stelde voor een rechtskundig advies te vragen naar de mogelijkheid, om het tekort op het bestuur te verhalen. De heer L. Smit steunde dit voorstel, doch toen de ontvanger-griffier vroeg, welk bedrag men daarvoor zou willen uittrekken, en bleek, dat zij meende met 5 te kunnen volstaan, bleek tegelijk dat de groote meerdreheid der vergadering het met den ontvanger-griffier eens was, die een bedrag van 75 tot 100 noemt. De heer Elenbaas ontried zulk een be sluit te nemen. Daarop verklaarde de heer L. Smit het voorstel Paauwe niet meer te willen steunen. Niemand der overigen steunde nu het voorstel, zoodat het niet verder in behandeling kwam. De heer J. Bruinooge bracht den ont vanger-griffier lof voor de wijze, waar op hij de belangen van den polder heeft behartigd en nog steeds behartigt. Uit een algemeen applaus bleek, dat de vergade ring met deze woorden instemt. KAPELLE. Alhier bevindt zich een brie venbus naast de oude pomp aan het Kerkplein, begin Weststraat. Omdat het drinkwater uit deze pomp is afgekeurd werd de pomp enkele jaren geleden op voorstel van het raadslid De Jonge van den zwengel ontdaan en niet algeheel op geruimd omdat het een pomp is misschien wel eeuwen oud» waaraan uit oudheid- kudig oogpunt waarde wordt gehecht. Nu is het gebleken dat er verschillende hun post in plaats van in de brievenbus, stopten in de pomp, in de gleuf waar de zwengel was. Op last van den burgemeester is de kop er af genomen en toen ontdekte men verschillende poststukken, kaartjes die bestemd waren voor Jan. 1938 enz. Nu is de gleuf dichtgemaakt zoodat het niet meer zal gaan om ze in de pomp te duwen. De landbouwvereeniging kwam in het hotel „De Zwaan" in vergadering bij een onder voorzitterschap van den heer A. de Schipper, die meedeelde dat vier nieuwe leden zich hadden aangemeld en dat binnenkort een film zal vertoond wor den den landbouw betreffende. Bespreking aankoop kunstmeststoffen voor 1939. De hr C. v. d. Vliet, voorz. van de Tuinbouwvereeniging Kapeile, drong aan op een vroegere levering van alle kunstmeststoffen inzonderheid patent kali. Er moet aldus de heer Van der Vliet re kening mee gehouden worden dat de tuinbouw een zeer groote plaats heeft in genomen in het bedrijfsleven, waar vroe ger jaren jalles landbouw was, nu is dit haast omgekeerd. De voorz. verklaarde dat het bestuur ook hiermee rekening houdt en wil voor stellen om de A.S.F.-korrels, kalk, slak- kenmeel en patent kali aan te besteden en als tijd van levering vast te stellen de eerste week in Januari en de tweede leve ring half Februari, de stikstofmeststoffen kunnen later volgen. Aldus werd besloten. Het vervoer en lossen zal nader door het bestuur worden geregeld. Besloten werd de aanbesteding van het vervoer te doen plaats hebben over de jaren 1939 en 1940. De aftredende bestuursleden, de heeren D. Gansrvnan en W. Gijzel werden herko zen. KLOETINGE. B. en W. hebben benoemd tot Commandant van de vrijwillige brand weer in plaats van den heer K. M. Strauo, die bedankte den heer L. M. Oele. KLOETINGE. Door dokter Wouda werd dezer dagen een cursus in Eerste Hulp bij Ongelukken geopend, waarvan het de be doeling is dat de deelnemers zich na afloop beschikbaar stellen voor den geneeskundi gen dienst voor de Luchtbescherming. Ruim 30 personen bezoeken dezen cursus. KRUININGEN. Op de weegbrug aan het station Kruiningen-Ierseke zijn in de cam pagne 1937-1938 gewogen: 3.143.911 kg sui kerbieten en 687.203 kg diverse producten. In totaal 3.831.114 kg. Op de weegbrug te Hansweerd: Suikerbieten 3.718.460 kg Div. producten 909.205 kg Totaal 4.627.665 kg ERNSTIG VERKEERSONGEVAL. WEMELDINGE. Gisternamiddag had al hier nabij de Bonzijbrug een ernstige aan rijding plaats tusschen den motorrijder Van der V. uit Wolfaartsdijk volontair ter ge meente-secretarie te Ierseke, die op weg naar huis was, en de auto, gemerkt K 1655 bestuurd door zekeren B. uit Goes. Eerstge noemde kwam door de botsing gedeeltelijk onder zijn motor en gedeeltelijk onder de auto te liggen. Van der V. kon spoedig uit zijn benarde positie bevrijd worden; hij werd neergelegd tot geneeskundige hulp kwam opdagen. Spoedig was de geneesheer Gnirrep ter plaatse. Deze liet hem onmid- ■delijk per brancard naar een in de buurt aanwezige woning brengen, van waar de motorrijder even later per ziekenauto naar het ziekenhuis te Goes is vervoerd. De motorrijder bleek een hersenschud ding te hebben 'bekomen en had terplaatse uit een wonde aan zijn hoofd veel bloed verloren. De getroffene was bewusteloos, doch schijnt later bij kennis te zijn geko men. De politie stelt een onderzoek in. He denmorgen was de toestand van den pa tiënt bevredigend. KOLIJNSPLAAT. Donderdagavond gaf het harmoniegezelschap Wilhelmina, on der leiding van den heer J. C. Maas te Kortgene zijn jaarlijksche uitvoering. Na een viertal muzieknummers werd door eenige leden van het gezelschap met enke le dames, die zich hiervoor beschikbaar hadden gesteld, opgevoerd: „Oude Toon", een dramatische schets in twee bedrijven en vier tafereelen door J. Tollenaar. Na dit prachtig gespeelde stuk werden nog enkele cabaretnummers ten beste gege ven, waarop de pauze volgde. Tot slot werd nog opgevoerd: „De macht der Vrouw", een kluchtspel in een bedrp. door J. J. Rentmeester. De zaal was flink bezet met belangstel lenden, die herhaaldelijk door hun har telijk applaus hun instemming met het vertoonde betuigden. Vrijdagavond werd op de bovenzaal van de Chr. Bewaarschool een filmavond gegeven' door het comité tot het org^ni- seeren van auto-tochten voor ouden van dagen te Kolijnsplaat en Kats. De bij eenkomst stond onder leiding van den voorzitter P. Dourleijn. Uitgenoodigd voor dezen avond waren de ouden van dagen en degenen, die door hun giften van hun belangstelling blijk hadden gegeven in het werk van dit comité. De voorzitter zeide bij de opening, dat de heer en mevrouw Van Arenthals zoo goed waren om gratis te vertoonen een film van de dit jaar gehouden tocht naar Antwerpen. Vooral de oudjes, die dezen tocht hebben meegemaakt gaven vaak lui de hun instemming te kennen. Na deze film werden nog eenige andere films ver toond, die alle door den heer en mevrouw Van Arenthals zelf waren opgenomen. Tot slot bracht de voorzitter zijn dank aan het echtpaar Van Arenthals voor den mooien avond en aan de kerkvoogdij van de Ned. Herv. gemeente voor het gra tis afstaan van haar zaal. RAAD VAN WISSEKERKE. WISSEKERKE. Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burge meester Geuze. Afwezig de heer Meulen- berg. De heer Maris, pensioengerechtigde op 1 December j.l., werd als tijdelijk hoofd der o.l. school aangesteld tot 1 Februari, zijnde de vermoedelijke datum van in functie tre ding van zijn opvolger. Benoemd werd met alg. stemmen tot hoofd der o.l. school (dorpskom) de heer Arendse, onderwijzer te Steenbergen. Daarna behandeling bijslag op steunre geling aan werkloozen. Na lang praten stel de de heer De Smit voor aan inwonende kinderen van 18 jaar en ouder 1 per week toeslag te geven, hetgeen werd verworpen met 6 tegen 4 st. (Vóór de heeren De Smit, Van der Maas, De Boer en Van Halst.) Met alg. stemmen werd aangenomen den brandstoffentoeslag en Kerstgave te ver strekken als 't vorige jaar. Aanvrage om gemeentelijke bijdrage in de werkverschaffing van J. C. Kramer. De heer Kramer zeide het plan te hebben zijn boomgaard te laten spitten. De voorz. gaf een berekening; indien het werkobject wordt aanvaard, zal aan steun worden be spaard. De menschen krijgen meer inkom sten tijdens hun werk. Spr. stelde alzoo voor aan Kramer 75 bij te dragen. Met alg. stemmen aldus aangenomen. Van den heer Jan Leendertse was er een dergelijk verzoek: een perceel weiland in den Rippolder egaliseeren met 75 steun der gemeente. Dit werd eveneens ingewil ligd. Daarna vaststelling wijziging bebouwings voorschriften van het plan van uitbreiding voor Wissekerke en vaststelling van een plan van uitbreiding voor Kamperland. Bij de rondvraag zeide de heer D e L o o f f, dat te Kamperland bij den heer Verburg diens voetpad voortdurend met macadam ligt bestrooid van de op den dijk liggende voorraad. Met wat kantsteen is zulks tegen te gaan. De voorz. zeide ver betering toe. De heer De Smit zeide van iemand te Geersdijk een klacht te hebben vernomen over de vele ratten in een sloot van de ge meente. De voorz. zeide onderzoek toe. RAAD VAN BRESKENS. BRESKENS. Vrijdagavond vergaderde de Raad voltallig onder voorzitterschap van den burgemeester. Naar aanleiding van een door den heer Brand in de vorige raadsvergadering ge uite wensch om te komen tot vermindering der mijnrechten voor visch hadden B. en W. een onderzoek ingesteld, zij zijn tot de con- clussie gekomen dat een zoodanige vermin dering voor de visschers slechts een klein voordeel zou beteekenen. Daar door 35 vaartuigen visch wordt aangevoerd zou globaal berekend een verlaging der mijn rechten met, 1 neerkomen op een voordeel van 0.50 per visscher per jaar. De heer Brand betoogde dat het getal van 35 vaar tuigen theoretisch heel juist is, doch dat het er in de practijk op neerkomt, dat er 10 a 15 vaartuigen visch aanvoeren. Dit ge beurt alleen door de grootere vaartuigen, terwijl de kleinere zoo goed als geen visch aan den wal brengen. Volgens spr. zal aldus berekend over dit kleiner aantal vaartui gen het voordeel ook grooter zijn bij even- tueele verlaging. De v o o r z. zeide dat het bedrag dan toch klein blijft. De heer Brand zeide dat iedere kleinigheid zal worden meegeteld. Weth. Bins gaf toe, dat het door den voorz. genoemde aantal vaartuigen zeer zeker aan den lagen kant is. Volgens spreker is er echter nu het voor deel toch al klein is, een gevaar aan ver bonden. Stel dat het verkoopkantoor nu ook mijnrechten voor de garnalen gewijzigd wil zien. Wat zijn dan de consequenties? Het zou het gehele mijnbeleid in de war kunnen sturen. De heer L ij k zou over de ze zaak meer gegevens wenschen alvorens te beslissen. De v o o r z. stelde hierop voor de zaak terug te zenden naar B. en W. en in de volgende vergadering er op terug te komen. Aldus besloten. Op een vraag van den heer Brand, waarom het verkoopkantoor te Breskens 1 cent heft en te IJmuiden cent antwoord de he heer L ij k dat dit een plaatselijke kwestie is. De voorz. zeide toe, nog na vraag te zullen doen. De v o o r z. deelde mee, dat in verband met de verbetering de Boulevard zal wor den afgesloten van 7 December a.s. tot na dere aankondiging, maar dat hierbij met de belangen der bewoners rekening zal wor den gehouden. Op een vraag van den heer De Kruijter zeide de voorz. dat B. en W. indien het om welke reden ook, te lang zou duren, de macht hebben de straat weer open te stellen. De heer C a r e 1 s vroeg of het bij de gunning geen punt van overweging heeft uit gemaakt dat de aan nemer het werk met eigen werkkrachten zou uitvoeren terwijl toch in de vorige ver- Amsterdam 1936-3% 101%101% Zeeuws. Hyp. B-3% 100%100% Cities Service Cy. P. 1958 5 51%—51 A Amsterd. Bank 141141% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 520515 A De Schelde N.B. 46% C Am. Smelt Ref. 38%—38% A Born. Sum. H.M. 17714—177 A Houth. Alberts 95%—95% C Union Pac. Rr. 70%—68% C Int. Nickel Cy. 40—39% Ned. 38 1000-3 101%—101% O. Indie 37 1000-3 99%—99% Engeland 1960-90 4 77%—77% A Koloniale Bnk. 153%—154% A N.I. Hbk. 600 131%—131% C Ned. H. M. 1000 148—147% A v. Berkels Pat. 5252 C Calvé-Delft 90%—90% A Philips Gem. B. afg. 223%—222-% C Unilever 143% C Am. Car en Foundry 21%21-% C Anaconda Cop. 2525-24% C Bethlehem St. 52%—52%-51% C Kennec Copper 32%32%-% C Rep. Steel 16%—16%-% C U. States St. C. 46%—46%-% C North Am. Cy. 16%16% A Kon. Petr. Mpij. 319%—318%-19% C Contin. Oil Cy. 21 ex div.20% C Philips Petr. Comp. 3030% C Shell Union O.C. 11—11%-10% C Tide Water Ass. Oil 10-10%-% A Ned. Scheepv. U. 119%—119% A H.V. Amsterdam 474469-72 A Java Cult. Mij. 195—195 A N.I. Suiker U. 197—195% A Deli Batavia 210209 C Deli Mij. 1000 26S—265 HVA - Obl.Markt Koninkl. Philips Rubber Unilever Amerika Markt (Wettig Schepen Tabak Suiker gedeponeerd.). A Senembah 243240 C Baltimore en Ohio 5%5% C Southern Pac. Cy. 13%—13%-% A Southern Rlw. 13%—13% A Amst. Rubb. C. 225—224%-25% j A Deli-Bat. Rubb. 154%153% A Hessa Rubber 125%125 A Serbadjadi S.R. 108106% WISSELKOERSEN. Heden Gister Londen 8.60% 8.59% Berlijn 73.70 73.70 Parijs 4.84% 4.83% Brussel 30.97% 30.96% New-York 1.84 1.83% gadering de toezegging was gedaan het met menschen uit Breskens uit te voeren. Spr. had gaarne gezien dat menschen uit eigen gemeente hieraan gewerkt hadden, evenals de heer De Kruijter. De voorz. ant woordde dat hem dit niet bekend was. Het bestek werd voorgelezen en dit laat inder daad ruimte aan den aannemer om aldus te handelen. De heer Brand gaf het college van B. en W. in overweging hier nog eens met den aannemer over te spreken alsmede over het lossen van materaal. De heer Van de Sande kon zich met de re dactie van een bepaalde zinsnede uit het bestek niet vereenigen terwijl de heer V a s s e u r aanried een volgende maal de voorwaarden anders te stellen. Van het onderwijsfonds voor de Binnen vaart was een schrijven ingekomen betref fende het geven van onderwijs in de Duitsche taal aan de Binnenvaartschool, hetgeen voor de leerlingen die de Rijn be varen alleszins van groot nut is. Daar het aantal lesuren beneden 10 blijft zal het voor de gemeente geen kosten meebren gen. B. en W. stelden voor aan het leer plan van de Breskensche Binnenvaart school het vak Duitsch toe te voegen. De heer C a r e 1 s vroeg, of men het aantal lesuren kan opvoeren, waarop de Voorz. antwoordde, dat dit alleen door een raadsbesluit mogelijk is. Het voorstel van B. en W. werd met al gemeene stemmen aangenomen. B. en W. stelden voor Gedeputeerde Sta ten te verzoeken te willen bevorderen dat den burgemeester vergunning om buiten de gemeente te wonen wordt verleend voor den tijd dat een verzoek om grens wijziging hangende is. Op een vraag van den heer N o t e- baart licht de Voorz. toe dat de bewoners van den Rijksstraatweg bij Ged. Staten een verzoek hebben ingediend tot grenswijziging tusschen de gemeenten Groede en Breskens. Advies hierover is bij den Raad nog niet ingekomen doch de kwestie is nog niet afgedaan. Soli Deo Gloria vroeg 50 subsidie, doch na breedvoerige beraadslaging oor deelden B. en W. het met het oog op de gemeente-financiën niet verantwoord dit te verleenen. De Voorz. lichtte toe dat iedere vereeniging, die in het belang van de gemeente optreedt recht op onder steuning heeft, doch dat men het eens ingenomen standpunt om de post subsi die niet uit te breiden niet mag verlaten. De heer Van de Sande stel de voor 50 te verleenen, doch toen de heer V e r d u y n zeide dat het be stuur van genoemde vereeniging het standpunt van B. en W. kan billijken, trok de heer v. d. Sande zijn voorstel in. Conform het voorstel van B. en W. werd besloten. De gemeente moest van 1 Juli 1938 af aangesloten zijn bij een destructie bedrijf. Men wil nu aansluiten bij de Gekro per 1 Januari 1939, doch deze wil ook betaald hebben over het tijdvak van 1 Juli '38 af. B. en W. konden zich met dat stand punt niet vereenigen en stelde den raad voor alleen bij de Gekro aan te sluiten als deze aan de wenschen van B. en W. te gemoet komt. Aldus besloten. Rondvraag. De heer Brand in formeerde naar het nieuwe mijngebouw. In de volgende vergadering hoopen B. en W. met voorstellen te komen. Dezelfde spreker drong aan op verbreeding van het voetpad bij den Steenoven. De Voorz. zeide onderzoek toe. De heer Noteba5rt vroeg hoe ver het staat met de Hullerstraat, want de afwatering is er zeer slecht. De Voorz. zeide dat deze zaak behandeld wordt en dat nog 2 menschen hun toestemming moeten geven. De heer Notebaart achtte het voor goede controle ongewenscht dat werkloozen van 1 Juli tot 14 Nov. niet gestempeld hebben, welke meening de Voorz. deelde. De heer v. d. Sande informeerde naar verbetering bij de sloot van de fam. De Hullu. De Voorz. zeide dat Ged Staten de nieuwe artikels der politiever ordening goedkeurden ,doeh dat nog eeni ge juridische wijzigingen moeten worden aangebracht. SLUIS. De af deeling Sluis van de Ver eeniging Evangelisatie Aardenburg heeft in het gebouw „Luctor" een evangelisatie avond gehouden, welke door een vrij talrijk publiek werd bijgewoond. Nadat ds. Tiemens uit Aardenburg het openingswoord had gesproken en een ver handeling had gegeven over het bijbelhoofd stuk Lucas werden door mej. Andriessen uit Oostburg wegens ontstentenis van de De strijd ill het Verre Oosten. NIEUW JAPANSCH OFFENSIEF NABIJ KANTON. Volgens een officieele mededeeling heb ben de Japansche strijdkrachten in Zuid- China Vrijdag een krachtig offensief ont ketend nabij Tantsjau bij Kanton. Het doel van deze operatie is de zuivering van de gebieden in de Sikiang-delta ten Zuiden van Kanton, waar het op het oogenblik wemelt van Chineesche troepen. Japansche luchtaanval op Kweilin. Naar het Chineesche persbureau meldt, hebben 35 Japansche vliegtuigen een zeer hevig bombardement op Kweilin, de hoofd stad van Kkangsi, ondernomen. Meer dan zestig bommen kwamen terecht in twee der drukste straten, waardoor 170 menschen, meest vrouwen en kinderen, omgekomen of gewond zijn. De beide straten werden vrij wel in puinhoopen herschapen. Op verschei dene punten braken branden uit. Een mos kee werd geheel vernield. DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN. MIDDEN - AMERIKAANSCHE STAAT WIL 25.000 JOODSCHE GEZINNEN OPNEMEN Reuter meldt uit New-York: Een niet na der genoemde midden-Amerikaansche staat* heeft volgens het Joodsche Telegraafagent- schap aangeboden, 10.000 vierk. mijl land open te stellen voor 25.000 Joodsche gezin nen. Hiervan moeten 40 procent landbouwers zijn, 40 procent handwerkslieden en 20 pro cent een vrij beroep kunnen uitoefenen. Naar verklaard word, zullen de onder handelingen waarschijnlijk tegen het einde der maand geëindigd zijn. BFXGH. DE MINISTER VAN FINANCIEN AFGETREDEN. Belga meldt uit Brussel: De kabinetsraad is gisteravond opnieuw bijeengekomen. Na afloop van de vergadering werd het vol gende communiqué gepubliceerd: „De regeering heeft langdurig den poli- tieken toestand besproken. De eerste mi nister zal Dinsdag in de Kamer een verkla ring afleggen. Hij zal opnieuw den eenstem- migen wensch van de regeering bevestigen niet over te gaan tot een politiek van de flatie, te laten stemmen over de verplichte werkloosheidsverzekering, de toepassing van een zoo actief mogelijke economische poli tiek, met name door alles in het werk te stellen om de speling tusschen den groot handel- en kleinhandelprijzen te verminde ren, zooals dat in de ministerieele verkla ring is uiteengezet en een industrieele dis cipline in doen voeren, welke noodig is tot het welzijn van allen. De heer Max Leo Gérard, minister van financiën heeft zich met deze verklaring niet kunnen vereenigen." Later werd vernomen, dat de heer Gérard zijn portefeuille ter beschikking heeft ge steld. DUITSCHLAND. VAN HET GEROEP „TUNIS" IS IN DE DUITSCHE PERS GEEN MELDING GEMAAKT. De Berlijnsche correspondent van de N. R.Ct. meldt aan zijn blad: De Fransche regeering heeft de volledige verzekering gegeven, dat het bezoek van Von Ribbentrop aan Parijs, dienende voor de plechtige onderteekening van de beken de verklaring, zonder beduchtheid voor in cidenten of tegenbetoogingen kan plaats vinden. Intusschen is er al een incident voor gevallen, niet in Frankrijk, maar in Italië, waar in de Kamer met de bekende gedisci plineerde spontaneïteit „Tunis" is geroepen aan het slot van een redevoering, waarin vele dingen werden opgehaald, welke, in dien het streven naar toenadering voorop had gestaan, gevoegelijk hadden kunnen blijven rusten. Van deze betooging, van deze kreten, welke in de heele wereld terecht groot op zien hebben gebaard, mag het Duitsche pu bliek niets weten. De Duitsche pers maakt er met unanieme spontaneïteit geen mel ding van, hetgeen mag worden toegeschre ven aan het inzicht, dat dit Tunis-incident zangvereeniging uit Aardenburg, eenige liederen gezongen met begeleiding van het orgel. Toegelicht door ds. Tiemens kreeg men daarna te zien lichtbeelden over het boek Josua. Het slotwoord werd gesproken door den heer A. I. Catsman.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2