MIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANT Van Decibels en Decabengels. BÜHiSNUKB. De Joodsche Vluchtelingen in de Kamer. «ZEELAND» lp totrltiëiale Ernstig vliegongeluk in Indië NISSE STOOMWASSCHERIJ ZGEUik MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. Neder- spr. Joris spr. 50 j. Con- spr. Dagblad. Uifg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureauxte MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurf kade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen-in Middelburg en GoesIS ct. NUMMER 285. DRIE BLADEN. ZATERDAG 3 DEC. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Adverterrtiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. vBrieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Den laatsten tijd bereikten ons steeds meer klachten van stedelingen over het hei- densche kabaal, hetwelk, vooral des nachts, door motorrijders met hun knal lende knalpotten gemaakt wordt. Dit nu is geen wonder. Dat men klaagt namelijk. Want stel u nu eens voor een straat met een 100 woningen, 50 aan eiken kant. Laten er in elke woning gemiddeld 4 menschen slapen, waarvan 2 aan den voorkant en 2 aan den achterkant van het huis. Dan beteekent dat toch op z'n allerminst 200 menschen, die in het holst van den nacht door zoo'n knalpotschutter met z'n geluid als van zware mitrailleur- schoten uit hun nachtrust worden gehaald! Dat is dan nog maar voor één straat, en nog niet eens voor heel de stad! Is het dan wonder, dat men dus veelvul dig boos wordt, of klaagt? Wij zullen ons onthouden van een al te tragische schildering van den velen aldus veroorzaakten hinder al is ons b.v. van nabij bekend, dat nog onlangs een her stellende zieke op leeftijd, die na vele uren wakker liggens eindelijk om twee uur 's nachts den slaap had weten te vat ten, door zoo'n half aangeschoten, van een feestje komenden, lawaairidder om z'n verderen nachtrust gebracht werd laat ons, wat dit betreft volstaan met het zoo te stellen: als de zorgzame lands- en stadsoverheid verbiedt, dat men over dag en binnenshuis welluidende en melodi eus- zachte radiomuziek laat klinken, als slechts één der ramen open staat, dan is het toch al te mal, dat men omstreeks het middernachtelijk uur, als wanneer gewone menschen plegen te slapen, een branieschopper zou toestaan op straat met een motorfiets geluid voort te bren gen, hetwelk in kracht weinig onderdoet voor oefeningen van de kustartillerie Laat ons eerst nagaan, wat de wet er van zegt. Want deze zaak is, in theorie al thans behoorlijk geregeld. Art. 26 van het Motor- en Rijwielregle ment behelst, dat de eigenaar of houder of de bestuurder van een motorrijtuig de af gewerkte gassen van een motorrijtuig moet afvoeren „door een behoorlijk geluiddem pende inrichting". Dat niet alleen: een mo torrijtuig mag niet op den weg rijden, en zelfs niet op den weg staan indien er een geluid meê kan worden voortge bracht, hetwelk een door den minister te bepalen sterkte te boven gaat". 8 quater, art. 38 novies, van de Motor en Rijwielbeschikking geeft deze bepaling nu aldus: het lawaai, dat uit den knalpot eens motorrijwiels komt, mag niet sterker zijn dan 85 decibel. Het artikel bevat ver der voorschriften, hoe deze geluidssterk te gemeten dient te worden. Zooals een kilometer een lengtemaat, een hectoliter een inhoudsmaat en een decigram een gewichtsmaat is, zoo is een decibel een maat voor de sterkte van geluid. Maar waar m e meet men dat geluid in dit geval dat lawaai dan? Daartoe heeft de Nederlander prof. dr. C. Zwikker een instrument ontworpen, het welk onder den naam Silenta-lawaaimeter in den handel gebracht wordt; op een schaalverdeeling kan men daarop het aan tal geproduceerde decibels geluid tusschen 85 en 100 deb, aflezen. In April van dit jaar heeft de Amster- damsche rechtbank in een proefproces een veroordeelend vonnis, op metingen met prof. Zwikkers lawaaimeter berus tend, bevestigd; als de poitie dus over zulk een instrument beschiktt, dan kan zij hiermede nagaan of de onder haar toezicht staande motorrijtuigen aan de vereischten voldoen. Naar wij vernamen hebben de rechtbanken tot dusverre in den regel aan de metingen met den lawaai- meter-Zwikker voldoende bewijskracht toegekend, maar een uitspraak in hoog- sten aanleg is er nog niet. Deze kan ech ter binnenkort tegemoet gezien worden. Het instrument in quaestie is echter niet goedkoop; vermoedelijk zal dit ver band houden met het betrekkelijk be perkte afzetgebied, hetwelk massaproduc tie niet mogelijk maakt. Aan den an deren kant moeten toch degenen, wier taak het is de wet te handhaven, beschik ken over de middelen en instrumenten om dit te doen? Hoe dit nu alles evenwel ook zii vast staat, dat in de theorie de zaak compleet a. een motorfiets moet voorzien znn richting geluiddempende in fo. als het motorrijwiel meer geluid dan 85 decibel kan voortbrengen, dan is het ontoelaatbaar op den weg. Een andere vraag is: Kan het zonder dit lawaai? Ir. Holleman heeft daarover onlangs in ons blad reeds op bijzonder aardige wijze geschreven. De automobiel- en motordes- kundige van den A.N.W.B., ingenieur H. Zoetelief Norman, schrijft ons hieromtrent nu o.m. ook nog het volgende: ina'i t te.chniek der geluiddemping heeft de s e laren zeer groote vorderingen ge- vraaS ware te stellen, of het pro- te wri ™i e ware: een instrument tneimth agen' hetwelk zelf precies de toelaatbare maat geluid voortbrengt? Bij ook rmm k verschil in kracht is vast te It °n 16 normaal mensch wel volstane F*' err dan kon misschien sterkte^ !VOrde" met het «ken op geluid- in ninntc dezen lawaai maker plaats van lawaai meter Twee militaire toestellen in botsing gekomen. Vier dooden. Vanmorgen zijn boven het vliegveld An- dir, bij Bandoeng, twee militaire toestellen, Koolhovens, met elkaar in botsing gekomen en neergestort. De vier inzittenden kwamen om het le ven. De slachtoffers zijn: luitenant A. Ben- them, luitenant jhr. A. Benthem van den Bergh, luitenant K. Schmid, en sergeant Hoevenberg. De piloot van het K.L.M. vliegtuig „Nandoe", welk toestel vanmorgen van Bandoeng naar Nederland vertrok, ver klaarde bij aankomst te Batavia, dat hij voor zijn vertrek beide toestellen op het vliegveld zag liggen. Een der inzittenden trachtte nog zich door een sprong met een parachute in veiligheid te brengen, doch wegens de geringe hoog te waarop de botsing geschiedde, mislukte deze sprong. De begrafenis der omgekomen vliegers is vastgesteld op vanmiddag. DE BEGROOTING VAN ONDERWIJS GOEDGEKEURD. Na eenig debat over de afdeeling kunsten en wetenschappen heeft de Tweede Kamer gistermiddag de onderwijsbegrooting goed gekeurd, met 61 tegen 30 stemmen. De roomsch katholieke fractie verklaarde bij monde van den heer Moller, dat zij welis waar debat met dezen minister nutteloos had geacht, maar toch om zeer belangrijke redenen zou voorstemmen! SCHIPHOL NATIONALE LUCHTHAVEN. De minister van waterstaat doet in de memorie van antwoord aan de Tweede Ka mer over de begrooting van het Verkeers- fonds eenige mededeelingen over de kwes tie van het centrale vliegveld. Het plan-Leiderdorp, zoo wordt betoogd, bracht, in verband met de bodemgesteld heid een financieele tegenvaller met zich. Toen dit gebleken was heeft de regeering overleg gepleegd met B. en W. van .Am sterdam over de subsidiaire oplossing van de vliegveldkwestie, nl. het maken van Schiphol tot een centrale luchthaven. Dit overleg heeft geleid tot het opstellen van een plan, waarbij Schiphol tot nationale luchthaven wordt bestemd, welk plan in den vorm van een wetsontwerp tot deelne ming van het rijk in een n.v., waarin Schip hol wordt ingebracht, de Tweede Kamer eerlang zal bereiken. VOLKSGASMASKER VOOR 5. Te Amsterdam is volgens de N.R.C. een bankierssyndicaat gesticht, dat zich den verkoop en de distributie van volksgasmas kers, zonder het maken van winst ten doel stelt. Het hiervoor noodige kapitaal is door een aantal banken renteloos beschikbaar ge steld. Het zal hierdoor mogelijk worden, dat men zich voor 5 een volksgasmasker zal kunnen aanschaffen. ANTI-SEMITISCHE BELHAMELS. Naar De Tel. meldt hebben eenige jon gelieden vermoedelijk leden van de N.S.N. A.P., Donderdag in de Bijenkorf te Amster dam ernstig tumult verwekt. In den loop van den avond was een groep van vermoedelijk 9 a 10 jongemannen het warenhuis binnengekomen, blijkbaar met het doel, overal in het magazijn voor de Joden beleedigende biljetten rond te strooien. Zij verspreiden zich ongemerkt tusschen het publiek en liepen daar allerlei menschen na, die zij aanvankelijk op fluiste renden toon allerlei voor Joden beleedigen de taal toevoegden. Niemand schonk in den beginne veel aandacht aan deze herriema kers. Toen op een der bovenverdiepingen maakt. Was het vroeger uitsluitend gebrui kelijk om deze geluiddemping door het min of meer smoren van de uitlaatgassen te be reiken, tegenwoordig tracht men op meer wetenschappelijke wijze de geluidgolven te dempen, dikwijls zonder eenigen tegendruk te veroorzaken. Wel vergt dit meestal een vrij groote lengte van uitlaatpijp en knal- pot, die op motorfietsen niet altijd kan worden ondergebracht. Vandaar dat deze vervoermiddelen uit dit oogpunt bezien min of meer tot de misdeelden blijven behoo- ren. Toch acht ik het gebruik van een vrijen uitlaat, of nagenoeg vrijen uitlaat, voor de goede werking van den motor bij oordeel kundige constructie van den geluiddemper niet noodig. Tot slot zij vermeld, dat door den aard van hun werking de 2-tact motoren de grootste moeilijkheid voor goede geluiddem- Ping opleveren. Meer in het bijzonder om dat dit motortype veel gevoeliger is voor tegendruk in de uitlaatleiding dan 4-tact motoren." Sf* dus, dat er een behoorlijke wet telijke regeling is, en dat de middelen, om hieraan de hand te houden, eveneens be staan. Uit wat ir. Holleman destijds schreef, heeft men kunnen lezen (wat ook den on- deskundigen waarnemer al menigmaal zal zijn opgevallen), dat men geen lawaai behoeft te maken, en dat dus de wel levende motorrijder het ook niet maakt, De branieschoppers, die het echter nog wèl doen, moeten dan maar door middel van de Silenta tot de stilte gebracht worden dezen decabengels moet hardhandig bjjge bracht worden, dat ze onder de wettelijk toegestane decibels dienen te blijven. Slechts bij weder zij dsch vertrouwen valt gezamenlijke arbeid licht; moei lijkheden, die zouden verrijzen, wor den dan gemakkelijk verwijderd. een controleur van het magazijn een der or deverstoorders ontmoette riep de man hem toe: ,,Ik ken jou wel, als je een pak slaag wilt hebben, kom dan maar mee naar be neden." De controleur accepteerde deze uitnoodi- ging onmiddellijk, doch nauwelijks was hij den uitdager naar beneden gevolgd, toen deze den controleur op de trap vastgreep en een gevecht begon. Op dit tumult kwamen onmiddellijk geestverwanten van den vech tersbaas toeschieten, die nu gezamenlijk on der het uitroepen van allerlei beleedigingen den. controleur te lijf gingen. Twee agen ten, die in verband met de vele diefstallen tijdens de St. Nicolaasdrukte in het gebouw surveilleerden, snelden te hulp, doch nu keerden de schreeuwers zich ook tegen de politiemannen, die enkele klappen oplie pen. Slechts korten tijd duurde dit gevecht. Toen de politie hulp kreeg van eenige an dere controleurs, slaagde men er in, de herrieschoppers te overmeesteren. Vijf der voornaamste raddraaiers werden naar het politiebureauovergebracht. Hier zijn zij voorloopig opgesloten. De verspreide biljetten, waaronder zich een groot aantal bevond, dat in het Duitsch was gesteld, zijn in beslag genomen. De gearresteerde jongemannen, die gis ternamiddag in vrijheid werden gesteld, zijn een 20-jarige colporteur, een 20-jarige student, een 18-jarige i typograaf en twee scholieren van 16 en 17 jaar. Een van hen bleek in het bezit te zijn van een boks beugel. Alle vjjf gearresteerde jongemannen zijn gistermorgen aan een langdurig verhoor onderworpen. Zij namen daarbij een vrij onverschillige houding aan en ontkennen hét doel te hebben gehad zich aan open lijke geweldpleging schuldig te maken. Bij huiszoeking is o.m. een cyclostyle ge vonden, waarop de beleedigende pamfletten zijn gedrukt. De Tel. verneemt nog dat de herrie makers reeds vaker in het warenhuis zijn geweest en daar het koopend publiek lastig vielen met allerlei beleedigende opmerkin gen. Men had hen echter tot nog toe niet te pakken kunnen krijgen. Mede in verband hiermede was er steeds politie in burger in de zaak aanwezig om hen zoo mogelijk te betrappen. Interpellatie van den heer Albardr (Van een b ij zonderen medewerker). „Ik juich het toe, dat de Voorzitter het bevorderd heeft dat de Kamer zou bewil ligen in het verzoek tot het houden van een interpellatie over het vluchtelingen vraagstuk." Aldus de minister-president, dr. H. Colijn gistermiddag in de Tweede algemeen. Zoowel de interpellant, als de de interpellatie van ir. Albarda (S.D. A.P.) werd gehouden. Immers, door heel het land zijn stemmen opgegaan van hen die zich afvroegen, of de regeering werke lijk wel deed, v/at zij kon en moest doen ter hulp van de vluchtelingen, die verdre ven werden uit hun vaderland, op een wij ze, die de heer Deckers (r.k.)zeide het zoo typeerend doet denken aan de eerste Christenvervolgingen onder de Ro- meinsche kiezesr. Het medelijden met de bannelingen was algemeen. Zoowel de nterpellant, als de regeering, alsook de woordvoerders der partijen spraken hun deernis met de slacht offers uit, en gaven hun afkeuring te ken nen. Zelfs de N.S.B. bleef hierin niet in gebreke. Desondanks kon dr. Colijn aan het eind van het debat terecht constateeren, dat de critiek op het regeeringsbeleid niet zwaar was geweest. Allen waren het er over eens, dat de toelating van Joodsche vluchtelingen in ons land beperkt moet worden De héér Albarda gaf dit reeds aanstonds in zijn interpellatie te kennen, en ook sprekers als de heeren Wendelaar (lib.) en Joekes (v.d.) waren deze meening toe gedaan. En terecht. Immers, zoo zeide dr, Colijn, stelden wij onbeperkt onze gren zen open, dan zou het niet blijven bij een honderdtal, dat zich per dag zou aanmel den, maar dan zou het weldra reeds een getal worden, dat de 1000 bedenkelijk na derde. En, dit zou niet alleen niet zijn in het belang van het Nederlandsche volk, maar evenmin in dat der vluchtelingen Want men moet er rekening mee houden dat dan ook in ons land een houding te genover de Joden zou kunnen ontstaan welke bedenkelijk de grens van het an- ti-semietisme nadert. Ook de heer Van Houten (c.d.) wees hierop met nadruk. Alhoewel wij meenen, dat het gezond verstand der Nederlandsche bevolking hierin stellig zou overwinnen, is het toch niet verkeerd, dat ook hierop eens wordt gewezen. Want het zijn helaas niet slechts de volgelingen van den heer Mussert, die een minder algemeene opvatting jegens de Joden huldigen. De regeering blijve dan ook, juist na de waarschuwingen, die zij naar het zeggen van dr. Colijn, ont ving, diligent, en passé, indien noodig, de wet, waarin het beleedigen van bepaalde volksgroepen strafbaar wordt gesteld, met gestrengheid toe. Nog niet lang geleden vernamen wij een geval, dat een Joodsche handelsreiziger klaagde over de behande ling, die hij van sommige afnemers moest ondervinden. Het zakelijke scheen deze behandeling wel voorbij te gaan. Onze grenzen, aldus de heer Albarda. zijn echter potdicht. En hiervan is ook de meerderheid van ons volk overtuigd. Ge lukkig heeft dr. Colijn kunnen bewijzen, dat dit niet het geval is. Wèl zijn onze grenzen gesloten, maar desondanks wor den er per week een duizendtal aanvragen tot toelating ingewilligd. Reeds zijn ongeveer 2500 oudere vluchtelingen in ons land toegelaten! en onderge bracht bij familieleden of bekenden, terwijl voorts twee honderd Israëlieten van middelbaren leef tijd en tweehonderd kinderen werden toe gelaten. In den eerstvolgenden tijd zal het gelukkig mogelijk zijn, om speciaal aan de twee laatste categorieën sterke uitbreiding te geven. De personen van middelbaren leeftijd zullen in kampementen worden ondergebracht, de kinderen, voor zoover zij niet worden doorgezonden naar een ander land, in tehuizen. Er zal echter, gezien de weinige mede werking uit het buiten land, ook aan onze toe lating een grens m, o e t e n worden gesteld. En zij het ook, dat ons hart ons mede doet gevoelen voor de redeneering van ir. Albarda, dat deze grenzen moeten worden ingegeven door de ontwikkeling van de gebeurtenissen in Duitschland, het verstand zegt, dat dr Colijn niet geheel en al ongelijk had, toen hjj een getal van 10,000 vluchtelingen als een redelijk getal noemde. Intusschen blij ven wij erop vertrouwen ,dat, ook als di getal zal zijn bereikt (en dit zal niet zoo heel lang meer duren), de regeering wer kelijke nood gevallen alsnog met een meer dan welwillend oog zal bekijken. Wij schreven het reeds hierboven: het buitenland verleent slechts weinig mede werking. Engeland is eigenlijk nog het land, dat het meest voor ons initiatief voelt, en zelfs dit heeft verschillende re serves. Zoo zullen in het moederland en in verschillende deelen van de koloniën weinig of geen vluchtelingen worden toe gelaten. In Australië evenwel zal een aan tal van 15,000 emigranten worden ont vangen. Ook Britsch Guyana en Tangan yika zullen vluchtelingen opnemen, ech ter, met tal van beperkende maatregelen. Tegen een betoog van den heer Marchant et d'Ansembourg alsmede van diens par tijgenoot den heer Woudenberg (N.S.B.) om Nederlandsch Suriname ter beschik king te stellen, werd door .den heer Van Gelderen (S.D.A.P.) stelling genomen Spr. meende, dat het van dilettantisme getuigde, of van onwil, dat deze veronder stelling werd geopperd. De Np.Bt wil hen uitdrijven, hen samenpersen in een ballingsoord. Het oogmerk van dit plan is de rassenleer. Spr. beschouwde dit plan als een symbool, daarbij herinnerend aan de Fransche strafkolonie op het Duivels eiland, waarheen in de negentiger jaren kapitein Dreyfus, ook een Jood, werd verbannen. Spr. herinnerde aan het eind van zijn betoog aan een Duitsche zegswij ze: „Wenn die Gerechtigkeit untergeht so hatt es keinen Sinn dasz Menschen auf der Erde leben". En inderdaad, waar zul len wjj blijven als de gerechtigheid uit onze wéreld wordt verbannen? De andere landen verleenen weinig of geen medewerking. Zij zijn alleen zoo als België bereid tot het opnemen van een aantal kinderen. Eén verschijnsel, dat dr. Colijn signaleer de verdient wel de volle aandacht. Men zegt, dat onnoodig hard wordt opgetreden tegen hen, die uit medelijden op illegale wij ze vluchtelingen binnen ons land brengen Dit ,,m edel ij den" bestaat echter hierin, datmen voor de betoonde „m ensehlie- vendheid" een belooningin grof geld vraagt. Dat in zulke gevallen het verblijf in de grensstrook wordt verboden lijkt ons volkomen billijk. Dit is een misbruik maken van de omstandighe den, dat in oorlogstijd als maraude streng wordt gestraft. Voor de vluchtelingen dient men te zorgen, dat zij tegen zoo geweten- looze lieden worden beschermd! Over het geheel genomen, kan men zeg gen, dat inderdaad de regeering doet, wat in haar vermogen ligt. Verschillende afge vaardigden (wij noemen slechts de heeren Deckers, Bierema, Smeenk) waren na het hooren van de cijfers der regeering reeds minder verontrust dan daarvoor. Zoodat de interpellatie zeker haar nut heeft gehad. Het inrichten van barakken langs de grens, waarin vluchtelingen, in afwachting van de beslissing der regeering, zouden worden ondergebracht, werd o.i. terecht door dr. Colijn afgewezen. Het zou inder daad nog wreeder zijn dah wat thans reeds geschiedt, als de geweigerden na enkele da gen weer zouden moeten gaan naar de hel die zij juist eenige dagen geleden waren ontvlucht. Wanneer dat zou geschieden, zou den nog veel hartverscheurender tooneelen plaats vinden, dan nu reeds het geval was, Met vereende krachten strevend, zullen wjj evenwel het voorbeeld, dat Nederland door de eeuwen heen gaf, het voorbeeld van verdraagzaamheid, ons door Willem van Oranje ingeprent, ook hierin weer aan de wereld geven. Wat die wereld ook doet wij zullen onzen plicht van naastenliefde hebben vervuld, en meer dan dat. v. H. t. S Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent I. DE BLAUWE. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: in den avond en voornacht: krachtige tot matige wind uit N.W. tot W., koud en buiïg weer, met regen en hagel buien, en wellicht met onweersverschijnse- len; meest gebroken lucht. In den nanacht en morgen overdag: afnemende wind uit W. tot N.W. richtingen, afnemend buiig en algemeen opklarend, overdag zelfde tem peratuur. UKKEL: vrij sterke wind uit W. tot N. W. richtingen, afwisselend heldere en zwaar bewolkte hemel, regenbuien, daling der temperatuur, met nachtelijk minimum tusschen 0 en 5 gr. Zo 4 Dec. Zon op: 7 h. 52; onder: 15 h. 48. Licht op: 16 h. 18. Maan op: 14 h. 01; onder 3 h. 57. Ma 5 Dec. Zon op:~7 h. 54; onder: 15 h. 47; Licht op: 16 h. 17. Maan op: 14 h. 36; onder: 5 h. 11. Volle maan 7 Dec. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: December. Hoogwater. 9.50 22.28 10.46 23.16 11.32 23.59 Hoog- en Laagwater te Wenieldinge: December. Hoogwater. 11.22 0.00 12.27 0.59 13.16 Zaterdag Zondag Maandag Laagwater. 3.39 16.20 4.44 17.20 5.34 18.05 Zaterdag Zondag Maandag 3 4 5 Laagwater. 4.44 17.16 5.49 18.17 6.41 19.04 TELEFOON 637 MIDDELBURG Het adres voor beter werk (Ing. Med.) Coöperatieve Verbruiksvereeniging „De Broederband" U.A. Volgens het jaarverslag over het boek jaar 1 October 1937—1 October 1938 kon worden uitgekeerd van de afdeeling bakke rij 7 de winkels 6 en de brandstoffen 4 (Vorig jaar 7 pet., 6 pet. en 4 ct. per hl). De omzet der afdeeling Bakkerij was dit jaar minder dan vorig jaar, het winkel bedrijf had een grooteren omzet, de afdee ling brandstoffen is nog steeds groeiende, de omzet steeg van 13.007 tot 15.151. Het aantal leden daalden van 1332 tot 1317. Herinnerd wordt aan de vernieuwing der bakkerij, en verzekerd, dat het bestuur het op hoogen prijs stelt, dat ruim 700 perso nen een kijkje zijn komen nemen. De omzet der bakkerij was 82.111, van den winkel Langeviele 87.812, van het fi liaal Zacharias Jansenstraat 39.376, van de afdeeling Brandstoffen 15.151, totaal 224.451. Aan zieke leden werd van de afdeeling Bakkerij 388 en van de afdeeling Winkels 456 uitgekeerd, en uit het overlijdens- fonds voor beide afdeelingen 1542. Aan het Coöperatief kinderfeest te Zie- riksee namen van deze Coöperatie, 285 kin deren en 95 volwassenen deel. Aan 285 werklooze leden werd als Kerst- gave een bon ter waarde van 1.50 gege ven voor winkelwaren uit eigen bedrijf. Na de zakelijke mededeelingen bevat het verslag een krachtige opwekking tot steun- aan de Coöperatie en speciaal aan dit eigen bedrijf. Volgens de rekeningen 19371938 waren er de volgende overschotten: Bakkerij 10.989; hoofdwnkel 4154, filiaal 1458, brandstoffen 575 en intrets 732. Er was een balans-overschot van 16592 te verdeelen als volgt: reservefonds 5 is 829,60, dividend-belasting 1400, voor de leden 14362.40. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens te weinig betaalde be lasting naar inkomen en|of vermogen (ge- wetensgeld) bij den ontvanger der succes sierechten te Middelburg 100; wegens te weinig betaalde omzetbelasting bij den ont vanger der accijnzen te Kortgene 200. Philips demonstratie-auto. De rijdende demonstratiezaal van Phi lips, die vorige week door Walcheren trok, bevond zich gisteren en heden te Goes. Voor de demonstraties en filmvoorstellingen bestond veel belangstelling. Nieuwe brug. Er begint teekening te komen in de nieuwe brug aan de Joachimkade. Van daag was men bezig de laatste bekistingen van het betonwerk af te breken, waarmede het grootste en zwaarste deel van het werk achter den rug is. Tegelijkertijd is men de laatste dagen begonnen met het metsel werk, dat het fraaie aanzicht aan de brug zal geven en ook de groote gaten, die in beide kaden gegraven moesten worden is men thans aan het dichtgooien. Een en ander vormt steeds een dankbaar kijkspel voor oud en jong. DE TWEELINGEN-EPIDEMIE. De ondeugende ooievaar die, zooals w:j deze week schreven, St. Nieolaas-allures heeft aangenomen en in twee weken tijd 4 gezinnen hier ter stede heeft verrast met een tweeling, blijkt onze gemeente nog niet te hebben verlaten, doch voort te gaan met het bezorgen van tweelingen. Ditmaal had Vadertje langbeen echter

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1