TRIUMPH Victoria-Water GEEF MET 'N MOOIE DOOS VIRGINIA 50 STUKS 50 CENT KRONIEK van den DAG. ZEELAND. ST. NICOLAAS CIGARETTES Op Jacht naar Groot Wild In Afrika's Wildernis ÏWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE M1DDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 2 DECEMBER 1938. No. 284. Daladier's overwinning. MIDDELBURG. WALCHEREN» ZUIDBEVELAND. Daladier heeft den politieken slag met het C.G.T. gewonnen. De algemeene sta king, welke de kopstukken van het roode vakverbond tegen zijn wetsdecreten dachten te kunnen ontketenen, is mislukt. Een zeer groote meerderheid der in het verbond ge organiseerde werknemers weigerde aan e parool gevolg te geven. Zonder twyi e vrees voor de gevolgen van deeln de als revolutionnair gebrandmerkte actD. De regeering had daaromtrent g ki gelaten- ambtenaren, die het stakingspa rooi zouden gehoorzamen. werden met o - slac bedreigd. De spoorwegen en enkele an dere openbare, of semi-openbare bedryven requireerde ze, d.w.z.: ze legde er als het ware beslag op ten algemeenen nutte, het geen voor het personeel beteekende, dat het zich aan vervolging blootstelde, indien het weigerde te werken. Deze en nog diverse andere, ook militaire, maatregelen bleken voldoende, om de revolutionnaire beweging te smoren. Het C.G.T. had blijkbaar niet verwacht, dat de regeering zoover zou gaan. De laatste jaren was men de uitoefening van doortastend gezag in Frankrijk afge wend. De befaamde Volksfrontregeering van Blum durfde indertijd niet eens streng op treden tegen de bezetting van fabrieken en werkplaatsen door stakende arbeiders. Dit gemis aan doortastendheid was het feitelijk, wat zooveel bezorgdheid in het leven riep over de politieke ontwikkeling in Frankrijk. Men vreesde, dat uitoefening van werkelijk gezag niet meer mogelijk zou blijken, tenzij ten koste van bloedige gebeurtenissen. Da ladier heeft nu bewezen, dat deze vrees misplaatst was. Het klinkt eenigszins para-, doxaal, maar hij kan het C.G.T. thans dank baar zijn, dat het tot afkondiging der alge meene staking besloot. Het stelde hem daarmee onwillekeurig tot de belangrijke bewijslevering in staat. Men zal nu uiteraard moeten afwachten, hoe de politieke zaken in Frankrijk zich verder ontwikkelen. De overwinning, wel ke Daladier heeft behaald, is belangrijk, maar ze beteekent op zichzelf nog geenszins dat alle moeilijkheden, welke de Fran- sche republiek in het slob brachten, thans zijn overwonnen. Zelfs moet Daladier nog bewijzen, dat hij in staat is, de behaalde zege te consolideeren. Zulks zal in de eerste plaats moeten geschieden in de parlemen taire arena. Het slechte verloop van de sta king heeft bij de beide roode partijen, so cialisten en communisten, kwaad bloed te gen den min/ster-president en zijn (radicaal- socialistische) regeering gezet. Het lijdt geen twijfel, dat ze er alles op zullen zet ten, om hem een nederlaag in het parle ment te bezorgen. Van Daladier's eigen par ty, de radicaal-socialistische hangt het af, of zij daarm zullen slagen. Feitelijk steun de de regeering tot dusver in Kamer en Se naat nog steeds op de socialisten. Ze zal nu om staande te kunnen blijven steun moeten aanvaarden van de midden-groepen en het gematigde deel van de rechterzijde. De vraag is maar, of de radicaal-socialisti sche fractiès deze consequentie van Dala dier's overwinning op het C.G.T. aandurven. De rechtervleugel durft dat zeer zeker. Er is echter ook een belangrijke linkervleugel, welke zich niet dan noode bij de ontbinding van het Volksfront heeft neergelegd. Deze linkervleugel hoopte, dat het mogelijk zou blijken, om alleen de communisten te laten vallen en alsnog een soort bondgenootschap met de socialisten, mitsgaders enkele dicht bij links staande midden-groepen aan te gaan. In deze hoop ziet men zich nu bedro gen. De linkervleugel zal kleur dienen te bekennen: d.w.z. de sympathie voor de so cialisten moeten opgeven, of het op een crisis in de radicaal-socialistische party plus een regeeringscrisis laten aankomen. Slechter dienst dan dit laatste zou hy in de huidige omstandigheden Frankrijk moei lijk kunnen bewijzen. Misschien zijn de rose heeren zulks op grond van zekere recente afvoeringen, nu eindelijk gaan beseffen en zullen ze zij het dan niet van harte tenslotte overstag gaan en Daladier in de gelegenheid stellen zijn restauratie-arbeid voort te zetten. Zoolang dat niet bewezen wordt, dient men echter eenige reserve in door 13). ■J- If- O. HUESE, te Goes. Tegelijkertijd steeg een flinke stofwolk op o00_ meter in de lucht: Djamousü! Dus al wéér buffels en alwéér tegen de scheme ring. We bleven de stofwolk volgen en on geveer een kilometer verder kwamen de dieren tot rust en gingen kalm grazen, vlak bij den rand van het bosch. Wij er op af, wat gemakkelijk was omdat we door 't hout konden loopen, tot we op 100 meter genaderd waren. Aangezien mijn vrouw slechts een hagelgeweer ter beschik king had, omdat we voor de tweede Mauser nog geen patronen hadden, bleef zij met Tarzan bij een goed beklimbaren boom. Vergezeld door mijn twee jagers kon ik tot op 50 meter komen, en nu bleek, dat dit een kudde van liefst 60 stuks was Eerlijk gezegd heb ik toen me eerst ook even, wat beklimbare boomen betreft, georiënteerd, want aangezien een buks slechts 5 patro nen bevat, bleven er als ik leeg geschoten was, in het gunstige geval nog 55 buffels over, wat me rijkelijk veel leek. Het was merkwaardig hoe rustig deze dieren waren, terwijl ze toch pas nog een geweerschot hadden gehoord. Even een groote uitzoe ken en dan aftrekken met het gevoel: „wat zal er nu gaan gebeuren", en inderdaad het ging iets anders dan de vorige keer. Benoeming Gemeente-politie. De Commissaris der Koningin heeft de burgemeesters in Zeeland er op attent ge maakt, dat de Voorzitter van den Capitu- lantenraad meermalen toestemming ver leend in vacatures van agent van politie op andere wijze te voorzien dan voor benoe ming van een capitulant, indien geen der op de candidatenlijst voor politie-ambtenaar ingeschrevenen naar het oordeel van den Raad in aanmerking komt. Blijkens een schrijven van het Centraal Capitulantenbu- reau aan den Inspecteur der Kon. Maré chaussée is in een dergelijk geval voorge komen, dat de betrokken burgemeesters in de vacature een maréchaussée benoemde, die nog geen aanspraken aan het Capitu- lantenreglement 1935 op zoodanige benoe ming kon ontleenen, omdat hij den vast- gestelden diensttermijn van 6 jaar nog niet had vervuld. Aangezien de minister van de fensie geen reden aanwezig acht om mili taire ambtenaren, die uitzicht hebben om een wettelijke aanspraak te verkrijgen op een benoeming in den burgerlijken over heidsdienst, voortijdig van hun contractu- eele verplichting tot het volbrengen hunner dienstverbintenis te ontheffen in het geval, dat zij door eigen sollicitatie een burger betrekking kunnen bekomen, had de be trokken maréchaussée een huwelijk aangs gaan om daardoor ongevraagd ontslag uit den militairen dienst te verkrijgen. Dit ont slag is dan ook verleend, echter zonder het praedicaat „eervol". Naar de meening van den Directeur van het Centraal Capitulan- tenbureau kan op dengene die willens en wetens een handeling pleegt om van door hem aanvaardde verplichtingen af te komen en die dientengevolge wordt ontslagen zonder de vermelding „eervol" als politieambtenaar geen prijs worden gesteld GENEESKUNDIG ONDERZOEK. De Commissaris der Koningin heeft de burgemeesters attent gemaakt op een schrijven van den Pensioenraad, waarin er op wordt gewezen, dat het in den laatsten tijd herhaaldelijk voorkomt, dat voor het instellen van het door de Pensioenwet ver eischte geneeskundig onderzoek ter ver krijging van invaliditeitspensioen door den betrokken burgemeester niet de juiste ge neeskundigen worden aangewezen. Zij die nen zich vóór het nemen van een beschik king beslist op de hoogte te stellen van de klachten en bezwaren, waarop het ver zoek om keuring is gegrond. In gevallen, waarin b.v. oog- of oorgebreken of ernsti ge nerveuse storingen worden opgegeven, dient een der keurende geneesheeren een specialist voor die aandoeningen te zyn. Wordt een keuring aangevraagd voor in terne ziekten, dan moet b.v. niet een chirurg worden aangewezen, maar is het voldoende, dat het onderzoek door twee gewone keurende medici geschiedt. Wan neer een specialistisch onderzoek noodig is, moeten niet twee specialisten worden be noemd, maar behalve de specialist, in elk geval ook een geneeskundige voor de al gemeene geneeskunde (gewoon keurend medicus). Wordt anders gehandeld dan aangegeven, dan worden noodelooze kosten bespaard en stagnatie in de behandeling van het geneeskundig onderzoek voorko men. WIJZIGINGEN AMBTENARENREGLEMENT. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat het alhier vigee- rende Ambtenarenreglement op enkele punten aanleiding geeft tot het maken van opmerkingen en B. en W. verzocht te bevorderen, dat te dier zake de noodige voorzieningen worden getroffen. Die op merkingen betreffen de artikelen 27 (overwerkvergoeding) en 32), derde lid (schadeloosstelling wegens nietgenoten va- cantieverlof). Omtrent art. 27 merkt de minister op, dat hij bepaald wil zien, dat, evenals voor acht te blijven nemen en te bedenken, dat Daladier's overwinning alsnog een Pyrrhus- overwinning kan blijken te zyn. Eerst heerschte er paniek, maar plotseling vormden ze linie en zag ik een lange lijn van dreigend omlaag gerichte koppen. De grootste waarop ik afgetrokken had was met een sprong in 't bosch verdwenen. De rest stond even roerloos en geluidloos op dezelfde plaats. Het was reeds zoo scheme rig, dat ze stuk voor stuk moeilijk meer te onderscheiden waren en ik had reeds be sloten niet meer te schieten- toen ze lang zaam maar zeker in beweging kwamen en wél in mijn richting. Daar kwam dus de aanval en deze was alléén te bezweren door te schieten. Na 't eerste schot versnelden ze iets hun tempo en na het derde schot bleek mijn geweer leeg te zijn en verwachtten we dat ze in galop op ons zouden toerennen, zoodat mijn twee jagers en ik wijselijk op een boom retireerden. Maar de dieren wisten toch blijkbaar niet goed waar dat geknal van daan kwam, want plotseling maakten ze rechtsomkeer en snelden in een groote stofwolk weg. Een groote roode koe bleef achter, doodelyk gewond. We wilden haar het genadeschot geven, maar aangezien ik nog slechts een patroon in den zak had vroeg ik eerst aanvulling aan Harouna, die onze tasch droeg, en toenbleek dat deze slimmerik alleen hagelpatronen bij zich had. Een wijze les, om alles zelf te controleeren, waar we momenteel niet veel mee opschoten. De situatie was dus: een gewonde buffel, die nog overeind kon ko men op 50 meter in het gras. Een gewonde buffel in het bosch, die af en toe loeide. Half duister. Slechts één kogelpa troon aanwezig. Na krijgsraad werd beslo het personeel bij rijksdiensten en -instel lingen, slechts dan betaling van het tijd loon plaats vindt, indien vergoeding door vrijstelling van dienst gedurende het aan tal uren van het verrichte overwerk bin nen 3 maanden na den dag, waarop c.q. de week, waarin het overwerk is verricht, niet mogelijk blijkt. Boven de toekenning van vorenbedoelde vergoeding door vrij stelling van dienst zal daarbij tevens, zoo noodig, een belooning in geld kunnen plaats vinden en wel tot een bedrag, ge lijk aan dat, waarmede het uurloon van den ambtenaar» overeenkomstig het be paalde, in dit artikel, zou verhoogd zijn indien vergoeding in geld alleen zou hebben plaats gevonden. Voorts acht de minister het gewenscht, dat de verdeel ing van de uren, waarin werk buiten den bij werkrooster vastgestelden tijd wordt ver richt, in nacht- en daguren, zoomede de percentages der verhooging boven het tijdloon, worden geregeld overeenkomstig de voor het Rijkspersoneel geldende rege ling, nml.: het uurloon 50 van af 10 tot 12 uur des avonds; het uurloon 100 van 12 tot 5 uur 's nachts, en op Zondag en algemeen erkende Chr. feestdagen het uurloon 25 voor de overige overwerk-uren. B. en W, deelen mede, dat behalve in art. 27 ook in art- 9 der Algemeene Sala risverordening enkele bepalingen omtrent overwerk-vergoeding voorkomen. Intus- schen dekken de bepalingen dier beide ar tikelen elkander niet volkomen, weshalve B. en W, bij de ontvangst van 's ministers missive, reeds een voorstel hadden ont- worpen, bedoelende art. 9 der salarisver ordening te schrappen en de overwerkver goedingen volledig in art. 27 van het Ambtenaren reglement te regelen. Bij het opgemaakte ontwerp-besluit is met dien opzet rekening gehouden en de minister heeft nader verklaard zich met een en ander te vereenigen. Over art. 32 derde lid geeft de minister te kennen, dat daartegenbij hem overwe gend bezwaar bestaat. Het jaarlijksche va- cantie-verlof is nml. voor den ambtenaar als recreatie bedoeld; als zoodanig is schadeloosstelling voor niet-toegestaan verlof door betaling van tweemaal het loon over den niet-genoten verloftijd niet op haar plaats en mitsdien onjuist. Schrap ping van deze bepaling acht de minister in ieder geval gewenscht. B. en W. voegen hier aan toe, dat de in casu veronderstelde omstandigheid zich, bij hun weten nog nooit heeft voorgedaan Zij zijn verder van oordeel, dat 's minis ters opvatting juist is en hebben daarom de schrapping van het bedoelde derde lid opgenomen. Dit zal er voorts toeleiden dat de instantie, die over het toestaan van verlof heeft te beslissen, alles doet om te beletten, dat een ambtenaar zijn rechmatige vacantie niet binnen den loop van twee kalenderjaren zou kunnen ge nieten. Na overleg met de commissie van over leg zijn nog enkele wijzigingen aange bracht. Wijziging algemeene salarisverordening. Art. 11 der Algemeene Salarisverordening bepaalt, dat, by overlijden van een ambte naar, aan zijn weduwe of nabestaanden in de rechte lijn het salaris wordt uitgekeerd gedurende 3 maanden na de maand van overlijden en, bij overlijden van een werk man, het loon zal worden uitbetaald gedu rende 13 weken na de week van overlijden. De minister van binnenlandsche zaken heeft aangedrongen op eene herziening van dat artikel in dien zin, dat wordt bepaald, dat het salaris (loon) wordt uitbetaald tot en met den dag van overlijden, mede in verband met het ingaan van het weduwen- en weezenpensioen op den dag volgende op dien van het overlijden, en er derhalve geen reden bestaat om de bezoldiging voort te zetten tot het einde der maand, resp week, waarin 't overlijden plaats had. Voor het overige wenscht de minister de uitkee- Voor maag, nieren en ingewanden (Ingez. Med.) ten 't dier in 't gras af te schieten en den volgenden dag naar den anderen gewon de te zoeken. Van harte deed ik dit niet, want we moesten nog een uur tippelen om in het kamp te komen en het was nu lang zamerhand donker geworden, zoodat ik liever de eenige patroon voor den terugweg had gespaard. Maar men kan geen gewond dier laten liggen, zoodat ik hem uit zijn lijden verloste. Daarna werd vuur aange maakt en bleven twee dragers achter ter wijl wij den terugmarsch aanvaardden. De negers joelden en zongen, gedeeltelijk wel uit angst voor wild gedierte, dat over het algemeen niet houdt van de menschelijke stem. Het was lichte maan, zoodat we zon der eenige gebeurtenis in het kamp arri veerden. Gauw werd gegeten en kropen we doodvermoeid op onze kampbedden. Den volgenden ochtend in den schemer stond Harouna iets over buffels te brabbe len voor de tent, maar we hadden geen moed eruit te komen en waar ik meende, dat hij het over de gewonde van gister avond had zei ik, dat ze maar goed moes ten zoeken. Toen we eenige uren later op stonden kregen we het verhaal, dat een groote kudde buffels vlak bij het kamp wa ren wezen drinken, en dat het vermoedelijk dezelfde troep van gisteravond was geweest want een groote zwarte liep erg kreupel en kon moeilijk meekomen. Thans waren ze echter natuurlijk allang verdwenen. Het begon dien middag steeds harder te waaien en zoo tegen twee uur woedde er een formeele storm; waar de omgeving van het kamp zanderig was werd de situa- ring van een bedrag gelijkstaande met 3 maanden salaris of loon, aan weduwen of nabestaanden behouden te zien. In Mei 1937 zijn bepalingen van gelijke strekking reeds opgenomen door wijziging van „Verordening Gemeentepolitie 1934". B. en W. kunnen zich er mede vereenigen, dat zoodanige gewijzigde regeling voor het ge- heele gemeente-personeel in het leven wordt geroepen. Verkoop Gemeente grond bij Nieuwlandschen weg. In Juli verkocht de Raad eenige stroken (2450 m2) grond aar den Staat om den Nieuwlandschen weg aan een tweede rij wielpad te voorzien, zulks voor een totale som van 1500. Gelijktijdig werden toen, ingaande 1 April 193S de betrokken erf pachters en huurders van een deel van hun erfpacht of huur ontslagen. Ged. Staten hadden geen bezwaren, doch het departe ment van Financiën acht de som van 1500 voor aankoop der stroóken te hoog. B. en W. hebben toen de aangelegenheid voorloopig laten rusten, waar het rijk ook nog om enkele andere strooken gemeente grond wenschte te beschikken. Vanzelf sprekend kregen de betrokken erfpachts resp. huurders van een en ander mededee- ling, In den loop van 1938 is de Rijks-Wa- terstaat op de onderwerpelijke zaak terug gekomen. Behoudens Raads goedkeuring, is thans volledige overeenstemming om trent den af te stanen grond en de daarvoor te betalen koopsom bereikt, terwijl de pach ters mede zich vereenigen met gedeeltelijk ontslag uit de huur en evenredige vermin dering van hun huurprijs. Een situatieteekening geeft aan dat het gaat om 59, 6, 669 en 392 m2. B. en W. stellen voor die perceelen uit de huur te nemen bij resp. de heeren: P. Beek man, P. Crucq, J. Poppe Wzn. en E. Ver- lare en de gronden te samen te verkoopen aan den Staat der Nederlanden (Rijks-Wa terstaat) voor 1365,88. Vacature bestuur Godshuizen. In het bestuur der Godshuizen komt met ingang van 1 Januari een plaats open dooi de periodieke aftreding van den heer L. Weijl. Het bestuur zond de volgende aanbe- iveling in: arts L. Weijl en arts W. L. Pel Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulppostkantor.;n werd gedurende de maand November 1938 ingelegd 131,776, terugbetaald 83223. Het laatste door dat kantoor uitgege ven boekje draagt het nummer 43,699. DOMBURG. Woensdagavond vergader den de leden van het varkensfonds in het café „De Roode Leeuw". Door 15 leden was» een voorstel ingediend hetwelk beoogde een andere werking van het fonds. Tot op he den werd steeds bij de leden-varkenshou ders rondgegaan tot betaling van een aan deel per varken door het lid dat met zijn eigen varken een ongeluk had gehad. Het ingediende voorstel nu behelsde een geregelde contributie-heffing tot vorming van een fonds, waaruit de schaden worden betaald. Na een zeer lange discussie werd tenslot te het ingediende voorstel met 37 van de 46 uitgebrachte stemmen aangenomen. Bij de bestuursverkiezing werd inplaats van den heer W. Trielier Snr. die geduren de 36 jaar voorzitter penningmeester-boek houder van het fonds is geweest en nu had bedankt, gekozen de heer Jac. Brouwer, terwijl herkozen werden de heeren J. de Voogd Wzn., W. Provoost Azn. en D. Triel ier Azn. DOMBURG. De Zendingcollecte bij de Ned. Herv. Kerk gedurende de week,voor gebed, offer en toewijding heeft opgebracht 219. HANSWEERD. Het Nederlandsche mo torschip Res Nova geladen met zand naar België had op de Westerschelde nabij Walsoorden machineschade gekregen. De motorboot Onderneming voer van hier uit, heeft het schip opgepikt en behouden binnengesleept. tie er niet prettiger op: alles stoof onder en we hadden de grootste moeite onze spul len eenigszins stofvrij te houden. Tegen vijf uur ging ik er weer op uit en schoot een kleine antilope met mooi gewei. Het was een Situtonga, welke dieren de merkwaardige eigenschap hebben, dat ze ongeveer blaffen als een hond. Het bleek in die streek bovendien te we melen van patrijzen, die hier 's avonds in de boomen sliepen, maar die lieten we met rust, daarvoor waren we niet naar Afrika gekomen. Wel schoten we af en toe enkele Pinta- des om wat afwisseling in het menu te brengen. Hoe weinig de dieren zich van een ge weerknal aantrekken moge het volgende illustreeren. Op een avond keerden we naar het kamp terug en zagen twee waterbokken op 100 meter. We wilden er niet op schieten want we hadden er reeds genoeg. In een poeltje zaten eenige eenden, waarvan we er twee schoten. De antilopen graasden rustig ver der en wandelden daarna kalm het bosch in toen we op 30 meter waren genaderd. Af en toe bleven ze eens staan en keken om, alsof ze uit hun humeur waren door de rustverstoring en noode heengingen. In dit kamp bleven we een week; we hadden afwisselend geluk en tegenslag op de jacht, zooals dit nu eenmaal gaat. Een avond kwamen we op vry versche olifan tensporen en we meenden zelfs ze in de verte het hout te hooren breken, maar de duisternis begon reeds te vallen, zoodat van vervolgen geen sprake meer was. KRUININGEN. Woensdagmiddag (Dank dag) werd door burgemeester De Mul de bazaar geopend in 't Vereenigingsgebouw. Deze bazaar wordt gehouden ten bate der Zangvereen. en Voetbalvereen. De burge meester zeide in zijn openingswoord o.m. dat een vereeniging zichzelf moet kunnen staande houden, maar voor deze beide ver- eenigingen waren er bijzondere redenen, die den financieelen toestand deden achteruit gaan. Daarom had spr. verlof verleend voor het houden van dezen bazaar en hy sprak de hoop uit, dat velen deze zouden komen bezoeken. Na de opening was het al aardig druk en zeer gezellig. De verschillende standjes maakten al goede zaken en wanneer Za terdag het bezoek en de stemming weer zoo goed zyn, zullen het bazaarcomité, en de beide vereenigingen wel tevreden zijn over het resultaat. Naar wij nader vernemen, zyn er den eersten avond 289 betalende bezoekers ge weest. (ingez. Med.) KAPELLE. De Chr. Jongelingsver. Obadja hield in haar eigen gebouw een openbare vergadering onder leiding van den heer B. de Jager. Dr. J. D. Schmidt sprak een inleidend woord. Voordrachten, muziek en zang, ook samenspraken vormden het met zang afgewisselde programma. Dat er voor zulke vergaderingen wel animo is, bleek: tot in alle hoeken was het ruime vereenigingsgebouw bezet. KRABBENDIJKE. Donderdagmiddag had de wed. Minnaar te Oostdijk het ongeluk van haar fiets te vallen, zij kwam zoo ongelukkig terecht dat ze haar enkel brak. Dokter Nieuwenhuijse verleende heelkundige hulp. Donderdagavond reed op het dorp by den viersprong, Noordweg, Zuidweg, Dorpstraat, de vrachtautohouder Water man te Waarde met zijn auto tegen een aldaar stilstaande vrachtauto van den heer Koster. De vrachtauto van Water man werd zoodanig in elkaar gereden dat deze met een kraanwagen moest worden weggesleept. De auto van Koster bekwam hoegenaamd geen averij. Verzekering dekt de schade. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. IERSEKE. Woensdagavond kwam de Vereeniging tot Bevordering van de Zeeuw- sche oestercultuur in openbare vergadering byeen onder voorzitterschap van den heer Hugo Bol. De vergadering was druk be zocht. Na de opening deelde de voorzitter mede dat 126 leden tot de vereeniging waren toe getreden, staande deze vergadering gaven zich nog enkele personen op als lid. Vervolgens werd aan de orde gesteld het voorstel van het bestuur om bij de bevoeg de instanties aan te dringen op verbod van invoer van Fransche zaaioesters. Wil men echter wel enkele partijen invoeren ter meerdere bevolking van de oesterbanken, dan heeft het bestuur daartegen geen be zwaar, mits ze dan onder de daarvoor in aanmerking komende kweekers worden ge- ,^1'S-o Mk,.J (Ingez. Med.) 's Nachts was het bijna altijd leeuwencon cert, maar men went er gauw aan en wordt er later zelfs niet meer van wakker. Het is in de Afrikaansche jachtgeschiedenis slechts eens bij menschenheugenis voorge komen, dat een blanke uit zijn tent werd gehaald. Deze groote katten prefereeren in dergelijke gevallen de zwarten; uit ervaring zullen ze wel weten, dat die minder weer baar zijn. Vrees voor leeuwen hadden onze dragers allerminst en als het concert 's nachts wat al te dicht in de buurt kwam, moest ik ze meestal wakker maken om de vuren wat op te stoken. Eindelijk besloten we een ander kamp te betrekken, dat on geveer 10 km verder werd opgericht; er zou daar veel wild zijn, en weer andere soorten. Den eersten dag zagen we echter niet veel, en we konden er niet zwemmen, omdat hier de krokodillen kwaad waren. Den volgenden ochtend toen ik ongeveer om 6 uur me op eenige kilometers afstand bevond, hoorden we heel in de verte roe pen, en Harouna dacht, dat de dragers een nijlpaard op het droge hadden verrast, en dit nu ingesloten hielden. Toen wij echter arriveerden bleek het „de Post" te zijn. Twee negers kwamen uit Bousso dat op 60 km was gelegen naar ons kamp getippeld om eenige brieven uit Europa en uit Fort Lamy te bezorgen. Deze prestatie werd goed beloond met 5 franken; hoe ze je vin den zal voor ons blanken wel een raadsel blijven. Ze dragen de brieven, gestoken tus- schen een takje, om ze niet vuil te maken en zien aan allerlei kleine teekenen, dat een jachtkaravaan is gepasseerd. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5