KUNST EN WETENSCHAP. BUITENLAND. WALCHEREN. GEMEENTERAAD VAN GOES. ZUIDBEVELAND. N00RDBEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Nieuwe gevaren bedreigen de kerk. duitschland. op de werf van de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" gebouwde dubbelschroef-mo- torschip „Bantam" te water worden gela-| ten. De „Bantam" is het vierde schip van de nieuwe serie, waartoe o.a. de „Brastagi" eveneens bij De Schelde gebouwd, en de „Japara", welke Zaterdag op de werf vanl de N.V. Machinefabriek en scheepswerf van' P. Smit Jr. te Rotterdam te water wordt gelaten, behooren. De „Bantam" is bestemd om op 15 April I 1939 de eerste reis naar Ned. Indië aan te j vangen. RITTEM. In de Ned. Herv. Kerk is men bezig electrisch licht aan te leggen. Als in alle oude dorpskerken geschiedde de ver lichting tot ongeveer het midden der vori ge eeuw met kaarsen. In het schip der kerk hing een groote koperen kroon en op de randen der bochten stonden koperen bla kers. De koster-schoolmeester te Rittem kreeg jaarlijks voor het poetsen van kroon en blakers 1 pd 6 sch. 6 gr. 7.95). Daar ds. G. C. Boomen in 1867 des avonds in de week bijbellezingen begon te houden en de kaarsverlichting gebrekkig en duur was, werd de oude verlichting vervangen door petroleumlicht. Jammer, dat de antie ke koperen kroon, die een sieraad der kerk was, verkocht werd voor de luttele som van 25. Kroon, blakers, kandelaars, dompers en snuiters brachten samen slechts 36 op, In 1907 werden de kleine petroleumlam pen vervangen door andere met groote branders. Toen in 1921 de kerktoren door het rijk en de burgerlijke gemeente en in 1926 het kerkgebouw door de kerkelijke gemeente waren gerestaureerd, kwam er gasverlich ting. Twee notabele personen uit de ge meente schonken elk een koperen gaskroon. Deze zijn nu in orde gemaakt voor elec trische verlichting. Een tiental mooie an tieke koperen armen, afkomstig uit een oude Roomsche kerk en geheel passend in de stijl der kerk, zijn aan de zij muren aan gebracht, In een afzonderlijke avondgodsdienst oefening in deze maand zal het electrisch licht voor het eerst ontstoken worden. SOEBURG. De zendingscollecte in de Ned. Herv. Kerk alhier bedroeg 610 en te Rittem 152. derhandeld. B. en W. hopen tot een goed resultaat te komen. De bussen staan meest al reeds op de reizigers te wachten. Gezien de omstandigheden is geen voorstel tot bouw van een wachtkamer te wachten. Men moet ook om de schoonheid van het plein denken. Wel komen B. en W. binnen kort met een voorstel tot bouw van een Ulo-school. Ook aan vestiging van het bui- Voorzitter burgemeester Van Dusseldórp.'l fehgewoon lager onderwijs zullen B. en W. I Meer vermakelijkheidsbelasting Ëen kleine schoolstrijd De res tauratie van de trouwzaal Nieuwe brandspuit Begrooting 1939 goedgekeurd. Vergadering van den Raad van Goes, Woensdagmiddag 30 November Afwezig de hr Reedijk. Ingekomen is o.a. de goedkeuring van I het raadsbesluit tot het voeren van ver-1 weer tegen den eisch om schadeloosstel ling door de aannemers De Bruyn en Van Riet. B. en W. dienen een nieuwe verorde-1 ning in regelende de samenstelling en werkwijze der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. Hierin is de uitbreiding begrepen van 5 tot 7 leden; twee leden te benoemen door de Kamer gaarne medewerken. De succesen met de jeugdige werkloozen waren niet groot, wat niet aangenaam aandeed. Over de aanbe steding der onderhoudswerken is reeds meer gesproken. Alles is ook niet aan de laagste inschrijvers gegund. De hr. VERMAIRE merkt op, dat de re genten met B. en W. prettig samenwerken, I hetgeen zeker ook te danken is aan de prettige wijze waarop het bestuur onder-1 ling samenwerkt. Op voorstel van den hr. VISSCHER] van Koophandel, in verband met het toe-1 wordt dan eerst de kwestie der concierge zicht der commissie op de A-afdeeling I van SChool B behandeld. (litterair-oeconomisch) der RHBS. Dit voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Eveneens worden z.h.s. goedgekeurd een I wijziging der begrooting van den keurings dienst van vee- en vleesch over 1938 en de gemeenterekening over 1937. Nieuwe gastarieven. B. en W. stellen een wijziging voor der I De hr. VISSCHER vindt in het alge-I meen het standpunt van B. en W. juist. Spr. vindt het echter onjhist, als hiervan het doel is: de kosten van het openbare onder-1 wijs te drukken om zoo ook een lager cijfer voor het bjjz. onderwijs te verkrijgen. Dat den archivars voor één dag ook 750 be talen. Goes heeft hem voor dit bedrag echter vier dagen, waar volgens spr. geen bezwaar tegen kan zijn. Met Zieriksee liep het echter mis omdat de Raad iemand tegen voorstel van B. en W. benoemde. Daar deze echter niet de vereischte be voegdheid heeft, zal dit niet goedgekeurd worden. De hr VISSCHER merkte indertijd reeds op, dat het toen genoemde salaris te laag was. Hij kan zich, gezien de om standigheden, met het voorstel vereenigen De hr ECKHARDT wil er nu ook mee mede gaan. Wie weet welke schatten die archivaris nog vindt. (Gelach) Weth. DE ROO wijst er o a. op, dat met deze combinatie, Goes, Hulst, Zieriksee komt die tot stand, ook voor de toekomst een bestaansmogelijkheid geschapen is. De trouwkamer. Bij den post restauratie van de trouwzaal zijn eenige leden tegen uitvoering werkverschaffing. De VOORZ. wijst er op, dat anders geen subsidie verkregen zal worden en ook een dergelijke hooge Uitgave niet ge motiveerd zou zijn. Dan zou alleen bv geschilderd kunnen worden. Weth. DE ROO merkt op, dat hij an de concierge-betrekking wordt opgeheven ders ook tegen dezen post zou zijn. gastarieven waarbii het tarief voor indu-1 ka" Spr' begr?p?n- °ok de verandering der De VOORZ. zegt nog, dat h« gaarne gastarieven, waarop net tariei voor inau i verwarming eischt nu minder werk. De be-1 mede zal wcrken indien mogelijk in den strip en schoolverwarming iets is ver- I trokkene zelf acht daarby de gevonden op- geest zooals de raad dat wenscht. lossing ook de beste. Spr. kan zich, los vanl De br VISSCHER wil de trouwzaal res De "hr TAPORT^aat'1 raarne ""areoord I de ^volgen voor het bijzonder onderwijs, taureeren zooals het geheele stadhuis ge ue nr LArUK l gaat gaarne accoora I J „rnrtisrho redenen met het voorstel I a~A A„ e. strie en sehoolverwarming iets is ver laagd en gelijkgesteld met den prijs die voor de gemeentescholen berekend wordt. met dit voorstel en concludeert, dat ook het groot gasverbruik goedkooper is ge worden. Het voorstel wordt hierna z.h.s. aange nomen. De vermakelijkheidsbelasting. B. en W. dienen een nieuwe verorde ning in betreffende de belasting op ver makelijkheden. In deze verordening wor den tevens de donatie-kaarten belast met plm. 10 pet. belasting. om de practische redenen met het voorstel vereenigingen. De hr. LAPORT merkt op, dat B. en W. wel zeggen, dat het schoonhouden van school B. zeven gulden per leerling kost, doch het is geen gewoonte deze kosten'van één school te noemen. Samen met school A. is het slechts 4.60. Dat de kosten hoog zijn ligt ook aan den gezondheidstoestand van dezen concierge waardoor hij extra hulp noodig heeft. Spr. critiseert de oplos- De hr CRUCQ vindt het jammer, dat I sing van B. en W., waardoor de concierge voor de donateurs betaald moet worden, hetgeen vervelend is voor de vereenigin gen. Verder acht spr. ook den norm van hetzelfde ontvangt, maar gedeeltelijk uit] een ander potje. De bijz, scholen hebben dit potje echter niet en er 1300 schade van. 20 pet. voor verschillende vermakeljjkhe-1 Spr. vindt dit niet de juiste oplossing. KAPELLE. De ring Oost-Zuidbeveland van Chr. Meisjesvereenigingen hield in te genwoordigheid van de Verbondspresidente i mevr. Sickesz-Snijder haar eerste jaarver-1 gadering. Aanwezig waren de aangesloten afdeelin- gen, zeven in totaal: Kapelle, Ierseke, Hans- weerd, Schore, Kruiningen, Krabbendijke, Rilland. Mevr. Bons opende deze vergadering metl een welkomstwoord. Na de verslagen van] secretaresse en penningmeesteresse, bracht Biezelinge een paar zangnummers ten ge- hoore welke keurig werden uitgevoerd. Het stukje gymnastiekles werd bijzonder goed gespeeld en er werd ten zeerste van genoten. Na de pauze, waarin tractatie, kwam de] verbondsfilm „Op weg". Een prachtstuk j werk, dat iets laat zien van den geweldigen omvang van het verbondswerk. Mevr. Van de Made sprak het slotwoord. Onder voorzitterschap van den hr. J. C. Keim kwamen de Jeugdvereeniging I op Ger. grondslag in een gecombineerde vergadering bijeen. De heer Sulsters behan delde „Publiek vermaak", waarop een druk ke bespreking volgde. Zang en muziekstuk den te hoog. De VOORZ. beaamt dit, doch spr. vreest dat verlaging niet goedgekeurd zal wor den. Het argument, dat het niet op te brengen is, is hem eigenlijk uit de hand geslagen. Weth. DE ROO wijst er op, dat op de donatiekaarten 10 pet. geheven wordt. De hr v. d. DOES vraagt, of niets te doen is aan het minimum van vijf cent, dat ook betaald moet wórden op kaart jes van vijftien cent, die aan de werkloo zen als toegang voor de voetbalwedstrijden gegeven worden. Dat wordt dus 33 1/3 pet. De VOjORZ. wjjst er op, dat dit een eenmaal vastgestelde regel is. Daar is niets aan veranderd in deze verordening. Na nog eenige discussie wordt het voorstel z.h.s. aangenomen. Gemeeentebegrooting 1939. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling I aan de geementebegrooting 1939, met een| toelichting. Bijgevoegd zijn de opmerkingen der Financieele Commissie (zie ons blad I van 26 Nov.) en de repliek van B. en W. (zie ons blad van 30 Nov.) De hr. ECKHARDT zegt dat het hem ge noegen doet, dat er den laatsten tijd in de commissie geen klachten zijn over de prestaties der werkloozen. De hr. LAPORT bespreekt eenige alge- meene punten dezer begrooting. Hij hoopt, dat de zuinigheid de wijsheid niet zal be driegen en de bezuiniging ook niet tenkoste zal gaan van het bijzondere onderwijs. Ver-1 der moet gewaakt worden bij conversie jes werden gegeven, voordracht enz. Door van leeningen, tegen verkorting van den de Knapenvereenigiiig werd een voordrach tenwedstrijd gehouden, waarbij de heer A. van Zweeden het hoogste aantal punten behaalde. Het geheel had een gezellig ka- rakter. SCHORE. Tengevolge van werkzaamhe den, ten behoeve van den nieuwen Rijks weg, werd geruimen tijd de z.g.n. „Smokkel- hoek" afgesloten en het openbaar verkeer omgelegd door den Eeweg. De smalheid van dezen weg, in het bijzonder dat ge deelte gelegen langs den Scheldedijk, gaf wel eens aanleiding tot moeilijkheden en leverde somwijlen gevaar op. Nu het ver keer over den gewonen weg weer kan plaats hebben, is in een groote behoefte voorzien, wat ook het geval is met de Scho- looptijd. Ook het nageslacht mag een deel van deze crisislasten dragen. Spr. bepleit werkobjecten voor de werkloozen, doch zonder aantasting van het particuliere be- drijf. De hr. CRUCQ wijst op het geluk, dat we hier nog vrijheid van pers en woord heb ben. Doch men wake voor sommige dingen I die van buiten ingevoerd worden. Spr. vraagt of er geen taak meer is voor de schoonheidscommissie? Verder wijst hij op de noodzaak van het rioleeringsplan. Ook aan een zwemgelegenheid„ dichter bij Goes, is behoefte. Een badhuis mist Goes al even eens. Als Goes centrum wil zijn brengt dat I verplichtingen met zich. Zoo zal er een nieuw uitbreidingsplan moeten komen. Wordt er een nieuwe concierge benoemd, laat die dan naar billijkheid beloond wor den. Spr. is verheugd, dat ook reeds de hr, Visscher het motief terzijde stelde. Hij hoopt, dat de andere leden nog verder zul len gaan. De hr. CRUCQ dacht ook eerst, dat is &1 te gek, doch na het antwoord, reeds ge geven door B. en W„ kreeg spr. een eenigs- zins andere gedachte. Spr. is alleen ver wonderd, dat aanvankelijk de concierge zelf er niet in gekend is. De hr. GOEMAN gaat met den hr. Laport mede en wil den toestand handhaven zooals die is. Ook de hr. CHAMULEAU sluit er zich bij aan. De hr. KLOOSTERMAN meende eerst, dat er iets onrechtvaardigs in zat. Hij vroeg zich af: waar houdt men op concierge te zijn. Na 't antwoord van B. en W. kan hij zich echter met hun voorstel vereenigen. De VOORZ. merkt op, dat B. en W. mede op aandrang der autoriteiten, bezuinigen waar het mogelijk Ts. Vooral bij het voor komen van excessen. Hier was een con cierge wiens loon gebaseerd was op meer leerlingen en heel andere toestanden. Hier kon en moest bezuinigd worden, maar niet om het bijzonder onderwijs te treffen. En men moet nu de zaak omkeeren en zeggen: we mogen niet bezuinigen omdat het bij zonder onderwijs er door getroffen wordt. En B. en W. zochten daarbij naar een re geling waardoor de persoon het minst ge troffen werd. Van de consequentie mag men niet de motiveering maken. De hr. VISSCHER verduidelijkt, dat hij immer zijn volle medewerking verleende aan de gelijkstelling van het onderwijs. Maar mag hij anderzijds niet medewerken aan het handhaven van een ongewenschten toe stand, waardoor het bijzonder onderwijs be voordeeld wordt? Men moet het wachtgeld hier buiten beschouwing laten. Féit is, dat op dit punt 500 bezuinigd wordt Weth. VAN MELLE wijst er op, dat B. en W. verplicht waren met dit voorstel te komen, vooral om den financieelen toestand der gemeente De hr. CRUCQ wijst er nog op, dat de bedoelde concierge geheel valide is, doch zijn vrouw kan hem geen hulp verleenen, De hr. LAPORT meent, dat als er geen bijzonder onderwijs in de gemeente geweest restaureerd werd. Op de gewone wijze en niet in werkverschaffing. Het is een noodzakelijk onderhoudswerk. De VOORZ. is het hier niet mede eens Als men het goed wil doen, volgens het plan van 1771, dan kan men dit niet noodzakelijk noemen. Uit noodzaak kan met schilderen volstaan worden. Gebeurt het volgens genoemd plan, met betimme ring enz., dan moet het Rijk bijdragen en dat doet het alleen bij uitvoering in werkverschaffing. Nadat deze post aldus goedgekeurd is, zegt de hr CRUCQ de afschrijving in drie jaar van de nieuwe brandspuit kort te vinden. Er is één spuit genoeg? Is er sa menwerking, bij noodzaak, met andere gemeenten? De VOORZ. beantwoordt het laatste toestemmend. De hr LAPORT wil de spuit in vijf jaar afschrijven, of dit moet sneller mogelijk zijn. De VOORZ. acht het wenschelijk, in het belang der gemeente, den post zoo snel mogelijk af te schrijven. Spr. zegt verder, dat deze spuit dringend noodig is, De brandweermiddelen der gemeente verkeeren in slechten staat. De hr HOLLESTELLE vindt 2,50 pacht voor de parkeerterreinen bijv Markt en Koepoort erg weinig. De VOORZ. zegt, dat er weinig men schen zoo hun best gedaan hebben om een inkomen te verwerven als Jacobs. De gemeente heeft tegenover hem een mo reele plicht. En spr. vindt het van geen belang om er over te gaan discusseeren of dit nu 2,50 of 5 of 50 moeten zijn De andere leden blijken het met den voorzitter eens te zijn. De hr VISSCHER vraagt, of, wat de nieuwe belastingvoorstellen der regeering betreft, ook advies te wachten is van de Ver. van Ned. Gemeenten. De VOORZ. zegt, dat de Vereenlging zich reeds met een uitvoerig request tot de Kamer gericht heeft. Wat de rioleeringsplannen betreft wijst de hr KLOOSTERMAN er op, dat het ongetwijfeld geraden zal zijn advies te vragen aan een bureau dat gespecialiseerd is in rioleeringswerken. De VOORZ. zegt, dat dit ongetwijfeic' gedaan zal worden. De hr KLOOSTERMAN vraagt verder verbreeding van de bocht in den Oostsin gel, ter hoogte van het pand van den hr De Graaff. Er kan iets van de vest af genomen worden. De VOORZ. zal er aandacht aan schen ken. De begrooting wordt hierna z.h.s. goed gekeurd. Maakt Goes genoeg reclame voor vestiging I voorstel gekomen zouden zijn. Want dein rebrug, waarvan, na het herstel, het ge-1 van industrieën? Met het verkeer is het I was geen bezuiniging bereikt. Doch nu zegt itii C1UVI± nog niet in orde, b.v. om het kerkplein. Spr. men, door het zóó te doen kan men op het I dering^Ömti^ meent, dat de gemeente ook voor een I bijzonder onderwijs bezuinigen. B. en W. - wachtkamer voor de autobuspassagiers zal bruik als te voren voortgang heeft. was, B. en W. waarschijnlijk niet met dit Jaarvergadering van de Bachvereeniging. Dinsdag 29 November jl. hield de Bach vereeniging te Middelburg haar jaarverga- KAMPERLAND. Woensdagavond werd alhier een openbare vergadering gehouden van de Gereformeerde Jeugdcentrale alhier, onder voorzitterschap van ds. F. J. v. d. Ende. Als spreker voor dezen avond trad op ds. Oostenbrink, geref. predikant te Wis- sekerke, met het onderwerp: „Haalt hout!" Van de gelegenheid tot bespreking op dit onderwerp werd geen gebruik gemaakt. Ter afwisseling zong een koor, samen- moeten zorgen. Spr. verwacht medewer king van B. en W. bij eventueele vestiging van een centrale school voor buitengewoon lager onderwijs. Verder betoogt spr. dat de gemeente niet moet profiteeren van te la ge inschrijvingen en vraagt hij naar de zorg voor jeugdige werkloozen. Weth. DE ROO wenschte, dat de hr. Crucq bij dit alles een schenking van een half millioen kon toezeggen. gebruiken zelf het motief: bezuiniging op het bijzonder onderwijs. Spr, wijst er voorts op, dat z.i. het gemiddelde bedrag per leer- ling toch nog zeer laag te noemen is. het verslag der penningmeesteresse het volgende: De inkomsten over het jaar 1936- 1937 bedroegen 182.50, die over het jaar 1937-1938 180. Na aftrek van administra tiekosten bleef ter beschikking: 350.30. De VOORZ. merkt op, dat de kwestie: is Hiervan werd> voor gedeeltelijke dekking het hier goedkoop of duur? geheel buiten yan het tekort de uitvoering der de zaak om gaat. Spr. verzwakt zijn betoog Matthauspassion door de Koninklijke Zang door te zeggen: het is hier toch al niet le t 0efen}ng en uitspanning" duur. Deze regeling treft den man niet, Mei 61938 een desbetreffend verzoek doch een andere regeling zou de gemeente overgedragen340 aan het bestuur dier treffen. Reeds jaren geleden trachtte men vereeniging Bij monde van den voorzitter DeVOORZ. is eveneens verheugd over den concierge weg te krijgen en zoolang I van der Levé ter vergadering gesteld uit leden der plaatselijke jeugdver-1 de blijkbaar goede prestaties der werkloo-1 deze functie te veel kostte, geniet ook het J aanwezig, betuigde dit bestuur zijn bijzon deren dank voor deze welkome bijdrage. eenigingen, een drietal nummers onder lei- I zen. Een groot deel van het feit, dat we I bijzonder onderwijs er van. ding van den heer P. J. Geelhoed, terwijl twee leden der Geref. Jongelingsvereeniging declameerden. De vergadering was zeer druk bezocht. GROEDE. Dinsdagavond hield de pl. afd. van het Groene Kruis alhier een algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer A. J. Pauw, in de zaal van den heer P. Beun. De voorzitter memoreerde het overlijden van het eerelid den heer Beuningh. Besloten werd voor de laatste maal de menschen, die destijds hebben bedankt we gens contributieverhooging, alsnog voor 1 Januari a.s. in de gelegenheid te stellen weer lid te worden, zonder toepassing van de gestelde boete. De periodiek aftredende bestuursleden mej. E. Risseeuw te Kruis- dijk, penningmeesteresse en de heeren E. F. "■s, secretaris en C. A. Salomé, werden bij matie herkozen. 'rooting 1939 werd vastgesteld tot ''an inkomsten en uitgaven van oost van onvoorzien van noodig heeft. Spr. brengt regenten ders van het bijzonder onderwijs waarborgt beschikbaar kan worden gesteld nog aan beide in inrichtingen hiervoor hulde. aileen reeds, dat hier zeker niet 't motief is: zfenlpkb^rtreft (de onkosten 'bedroeeer het bijzonder onderwijs te benadeelen. En nog kunnen rondkomen en niet noodlijdend Weth. De ROO meent, dat het op een I ^"wefhet tekort "od een dergelijke uit zijn, ligt ook aan de gunstigere resultaten I stukje schoolstrijd gaat lijken. De samen-1 voerjne ajs de Matthausoassion het bedrag, van het Gasthuis en dat het B. A. niet nog I stelling van het college met twee voorstan-1 d t d d Bachvereeniging tot dekking meer noodig heeft. Spr. brengt •--- *-«—--dat door de tsacnvereemgmg tol aeKiung van De inkorting van enkele leeningen drukt wat zwaarder doch het Rijk draagt mede de lasten. Spr. gelooft ook, dat een schoon- heidscommsisie nuttig werk had kunnen doen, doch thans houden B. en W. een waakzaam oog. Het rioleeringsplan is in wording. In het algemeen moet men verder bedroegen maakt ruim 1200, de recette ruim 400), spr. zelf is altgd een loyaal voorstander toch de gteun der Bachvereeniging de periodieke uitvoering van Passionsmuziek van gelijkstelling. Eenig motief is hier de zakelijke bezuiniging en de ongemotive'erd- heid dezer kosten. Hierna wordt tot stemming overgegaan. Vóór de hrn Crucq, Kloosterman, Vis- alleen het noodzakelijke uitvoeren en moetl scher, De Roo en Van Melle. Zoodat het het wenschelijke achterwege blijven. De fi nanciën baren steeds zorg. Ook spr. ziet de behoefde aan een badhuis. Een zwemge- legenheid te Goes zou teveel kosten. Voor stel tot bouw van een badhuis zouden B. en W. graag van particulieren of een vereeni ging zien komen. Op een nieuw uitbrei dingsplan zal ook de eventueele grenswijzi ging van invloed zijn. Aan de industrieter reinen is nog niet veel bekendheid gegeven. Dit zal echter gebeuren als de havenwer ken en de nieuwe brug gereed zijn. Aan het verkeer schenken B. en W. veel aandacht en ze hopen tot een oplossing te kunnen komen. De grond om de kerk is gedeeltelijk van de kerkvoogdij en daar wordt mede on voorstel met zeven tegen vijf stemmen verworpen is. Tarief Waterleiding. Bij de behandeling der begrooting vraagt, de hr CRUCQ er bij de waterleiding qp aan te dringen om bij afname van groo te hoeveelheden reductie te verleenen. De archivaris. De hr HOLLESTELLE wijst er op, dat indertijd het salaris van den archivaris vastgesteld werd op een hem bekend, be paald bedrag. Thans heeft hij drie derge lijke functies. Voor elk zal er zoo weinig tjjd overblijven. De VOORZ. zegt, dat Zieriksee en Hulst mogelijk, hetgeen een groot voorrecht voor Middelburg en omstreken mag heeten. Uit een overwicht van de secretaresse bleek na der, dat de groote teruggang van het le denaantal der Bachvereeniging in de laat ste jaren is tot staan gekomen, hetgeen in derdaad gelukkig genoemd moet worden, aangezien de contributies sedert de op richting in 1927 tjt de helft zijn terugge- loopen. Met groote waai deering voor degenen, die onveranderlijk, ook in de moeilijkste ja ren, hun steun aan de vereeniging blever. geven, hoopt het bestuur, dat de toekomit geen verdere teruggang en, mocht het zijn, een langzaam herstel aan de Bachvereeni ging brengen zal. De aftredende bestuursleden, mej. dr. H. C. M. Ghijsen en de heer C. van der Harst werden herkozen. Raadselachtige woorden ran den Paus. Havas meldt uit Vaticaanstad: In een toespraak tot de door hem in audiën tie ontvangen jonggehuwden heeft de Paus gister woorden gesproken, die allerlei com mentaar wekken te Rome. De Paus zeide: ,Wü bevelen U aan te bidden voor de uit voering der zeer bijzondere voornemens, die wij niet hadden vóór de geestelijke oefe ningen, waaraan wij thans deelnemen, want wij waren toen niet op de hoogte van ze kere dingen, die zich op dit oogenbllk voor doen en die ons bedreigen. Bidt voor de voornemens van den Paus en gij zult ge beden hebben voor het welzijn, niét alleen van zielen, maar van de geheele kerk." In kringen te Rome stelt men alle mo gelijke veronderstellingen op betreffende de werkelijke beteekenis van deze Sybillijn- sche woorden van den Paus over nieuwe gevaren, die de kerk bedreigen. BELGSE. BUITENGEWOON CONGRES DER BELGISCHE WERKLIEDENPARTIJ BIJEENGEROEPEN. In verband met de stemming in den Senaat en het besluit van Spaak om een agent naar Burgos te zenden heeft de al gemeene raad van de Belgische Werklie denpartij besloten een buitengewoon con gres bijeen te roepen, op 5 December a.s., teneinde de Spaansche kwestie te béstu- deeren. Tijdens de aan het besluit voorafgega ne besprekingen heeft Vander velde ge weigerd zijn goedkeuring té hechten aan de politiek der regeering. FRANKRIJK. De mislukte algemeene staking Niet meer dan 20 der Re organiseerden legde het wedt neer. De algemeene staking, welke het QG.T. gisteren had afgekondigd bij wijze van pro test tegen de wetsdecreten van het kabinet- Daladier is zooals gistermiddag reeds was te zien op een mislukking uitgeloo- pen. Hoewel in sommige industrieën een meerderheid der arbeiders staakte, heeft over 't geheel niet meer dan 20 der ge organiseerde werklieden en ander perso neel het werk neergelegd. De regeering be haalde daarmee een geduchte overwinning op het C.G.T. Radiorede van Daladier. Daladier, de Fransche minister-president, heeft gisteravond voor de radio een rede ge houden, waarin hij verklaarde, dat het doorzicht en het patriottisme van het Fran sche volk opnieuw op overweldigende wijze is bevestigd. De dag van 30 November, aldus Daladier, moest een historische datum zijn. Het le ven der natie moest gedurende 24 uur worden stilgelegd onder ironisch toezien onzer tegenstanders en tot groote droefenis onzer vrienden. Aan den avond van dezen dag heb ik het recht te zeggen, dat 30 No vember inderdaad een historische datum is: door de volkomen mislukking van de sta king toonde het land de vastbeslotenheid in vertrouwen de regeering medewerking te verleenen en door eenheid van de wet Frankrijk's welzijn te verzekeren. Daladier zeide, dat alle gewichtige tak ken van dienst functionneerden: spoorwe gen, posterijen, telefoon, telegraaf, te Pa rijs de autobussen en de ondergrond. In de particuliere industrie was de staking slechts gedeeltelijk. Ik was zeker, aldus Daladier. Men wordt in Frankrijk altijd begrepen als men de taal van Frankrijk spreekt. Ik zeide, dat het gezag moest worden gehandhaafd en het werd gehandhaafd. Ik zeide geen stil stand der openbare diensten te zullen dul den en zij stonden niet stil. Ik sprak ver trouwen uit in de ambtenaren en in de ar beiders wat aangaat de overwinning op de voor het vaderland schadelijke propaganda. Mjjn vertrouwen werd beantwoord. Zij wis ten zichzelf te overwinnen, daar zij zich door de regeering en door de republikein- sche wet gesteund voelden. Het is niet de taak van den minister-pre sident, aldus Daladier, een overwinning te behalen op verdoolde medeburgers, het is zjjn taak hen terug te voeren naar het ge zonde verstand. Het beginsel van de repu bliek overwon vandaag, de eerbied voor wet, arbeid en vaderland. Het Fransche volk heeft bewezen, dat het wist dat de sociale wetten niet bedreigd worden, dat zijn vrijheden niet in het ge ding zijn. Het toonde te beseffen dat de vrij heden in gevaar kunnen worden gebracht, door wanorde en een gebrek aan tucht. Gij als vrije mannen weet, dat de storm ram der stakingen in andere landen den weg opende tot de dictatuur.' Het gezag van den staat is een garantie van de vrij heid. Het Fransche volk heeft evenzeer ge toond te beseffen, dat een dag van wanorde Frankrijk's gezag in de wereld zou vermin deren. Gij hebt bewezen, dat de democratie als zij zulks wil, wanorde kan voorkomen. De wereld weet nu, dat Frankrijk binnen- landsche onzekerheden overwon en sterker is dan gisteren. Morgen zal Frankrijk onder behoud zij ner vrijheden, in herwonnen moreele een heid zijn krachtsinspanning voortzetten. Eenheid al zijner zonen is noodzakelijk. De regeering zal de samenwerking tusschen werknemers en werkgevers weten te orga- niseeren in wederkeerig begrip en in eer bied voor de wet. 200 Vliegtuigen per maand. De minister van luchtvaart heeft in de commissie voor luchtvaartaangelegenhe den een uiteenzetting gegeven, waarin hij mededeelde, dat begin Januari a.s. maan delijks 200 vliegtuigen zullen kunnen worden afgeleverd. Recordvlucht BerlijnTokio. Het Duitsche viermotorige vliegtuig „Condor" heeft een recordvlucht van Ber lijn naar Tokio gemaakt. Het vliegtuig dat een bemanning van 5 personen en een passagier aan boord had, vertrok Maandagmiddag uit Berlijn en kwam gis-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 6