COURANT COURANT wtrlticïale Jeetmr^e B!R raEMJIND. 1EELAND* Na't Rooken_ BUITENLAND. Een Duitsch plan tot stabilisatie der bewapening. De toelating van Joodsche vluchtelingen. MIDDELBURG. GOES. Gemeentebegrooting 1939. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZU9DBEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. H0ESTB0NB0NS KATS Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureauxte MIDDELBURGSt. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 282. TWEE BLADEN. WOENSDAG SO NOV. 1988. EERSTE BLAD. 181e JAABG. Advertentfën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. VICE-ADMIRAAL VAN DULM HEEFT OM PERSOONLIJKE REDENEN BEDANKT. Uit Londen, wordt gemeld: Het bedanken van vice-admiraal Van Duim als voorzitter van de controlecommissie der niet-inmen- gingscommissie zou om zuiver persoonlijke redenen geschied zijn, en es is geen sprake van oneenigheid in de commissie. Het besluit van vice-admiraal Van Duim is van geenerlei invloed op de houding van Nederland ten opzichte van de non-inter- ventieeommissie, GROEI VAN DE NEDERLANDSCHE VEREENIGEVG VOOR LUCHT BESCHERMING. De Nederlandsche Vereeniging voor lucht bescherming heeft heden haar 300ste af- deeling in het land ingeschreven, n.i. de afdeeling Lichtenvoorde. Het aantal aangesloten leden bedraagt op het oogenblik 70.143. DE BANDJIRS OP CELEBES Totaal aantal doodor 113. Het aantal dooden tengevolge van den grooten bandjir op Celebes is voor het dis triet Polewali belangrijk hooger dan aan vankelijk werd opgegeven. Hierdoor is het tomal aantal dooden thans tot 113 geste gen. De secretaris-generaal van justitie verdedigt het beleid der regeering. <Per telefoon uit Den Haag) Het is een onbetwistbaar feit, dat er in Nederland op dit oogenblik een wijde klove gaapt tusschen de houding die de re geering aanneemt ten opzichte van de Duitsche vluchtelingen, en de publieke opi nie, zooals deze in courant en gesprek en op vergaderingen tot uiting komt. Onder den druk dezer opinie heeft de re- geeringspersdienst hedenmorgen op het de partement van buitenlandsche zaken een persconferentie belegd, waar vrijwel de ge- heele Nederlandsche dagbladpers en ook enkele buitenlandsche journalisten aanwe zig waren. Mr. J. R. M. van Angeren, secretaris-ge neraal van het departement van justitie, gaf een uiteenzetting van het probleem der Joodsche vluchtelingen. Voorop stelde spr., dat Nederland het eenige land is geweest dat practisch iets voor de Joodsche vluchtelingen gedaan heeft. Van directe toelating in andere lan den is weinig te merken. Hoezeer de regee ring ook begaan is met het lot der Joden in Duitschland, toch kan zij slechts een be perkt aantal toelaten. Daarover zijn bijna allen het eens. Nederland kan niet zijn grenzen openstellen voor 7 a 800.000 Joden. Wij moeten ons dus beperken, met andere woorden een keuze doen. Drie categorieën komen in aanmerking voor toelating: zij, die een vergunning heb ben van den minister van justitie, zij die kunnen doorreizen en de noodgevallen. Een vergunning wordt o.m. afhankelijk gesteld van het feit, dat gegadigden niet ten laste komen van de gemeenschap. De regeering moet waarborgen hebben, dat fa milieleden zich hun lot aantrekken. Wat de kinderen betreft, over hun toelating ad viseert het kindercomité. Voor die kinderen is in de eerste plaats quarantaine noodigen later tehuizen. Bij families kunnen zij maar niet zoo worden binnengelaten. Daarvoor kan de regeering niet de verantwoordelijk heid dragen. Spr. is zelf vader van kinderen en zou nimmer zijn kinderen afstaan aan een willekeurige familie. Over de noodgevallen zou mr. Van An geren uren kunnen praten. Ons systeem is, aldus spr. als volgt: Wij sluiten de grenzen, maar wij laten de menschen beperkt toe. Iemand, die de reis naar de grens heeft ondernomen, zonder papieren, is niet plotseling noodgeval ge worden. Bij werkelijke ernstige noodgeval len (zooals een vrouw met een klein kindje) hebben de grenswachters instruc ties om zich in verbinding te stellen met het hoofd van de grensbewaking en den vreemdelingendienst. Het geval wordt dan grondig bekeken. Men gaat na of die vrouw met haar kindje ergens kan worden opge nomen. Stel dit geval: een man meldt zich aan de grens met 4 kinderen, over wie hij zich ontfermd heeft. Dat is geen noodgeval. Die man moet de verantwoordelijkheid over die vier hem vreemde kinderen, waarvan hij misschien niet eens de namen kent, zelf en alleen dragen. Aan den opzet van het door spr. uiteengezette systeem moet worden vastgehouden. Hoe druk het departement Xnn Justitie het heeft, blijkt, dat er wel eens 300^ aanvragen per dag zijn binnengeko- Dag en nacht wordt er gewerkt Van de groep, die door families worden opgenomen, zöner sinds 7 November ongeveer 2500 toegestaan en los van die groep 130 kinderen. Hf kindercomité heeft thans voorge- eld op zeer korte termijnen nog vele kin- ™n^te latr- Daarvoor zullen nog be- sprekingen worden gevoerd. De kwestie der campementen, quaran- el^- is een kwestie van binnenland- Kn gSSt WOrdt ™et alle isLde financieeie gang van zaken? Spr. heeft groote lof voor de Joodsche ge meenschap, die millioenen per jaar uitgeeft Als men f 1-50'per persoon rekent en 4000 vluchtelingen zou toelaten komt men {2.200.000 per jaar. Spr. zegt, dat de grootste opbrengst eener collecte de Emmabloem 64.000 heeft opgebracht Hoe goed die collectes ook zijn. riien over schatte haar nut niet. Het is sprekers overtuiging, dat de pers de zaken niet steeds goed heeft gezien, en kele uitzonderingen daargelaten. De regee ring kon niet anders handelen dan zij deed, eenmaal het systeem aanvaard hebbende, dat spreker geschetst heeft. Het is hard voor sprekers medewerkers, om te hooren, dat justitie geen christelijke liefde kent. „Die hebben wij wel, maar wij hebben ook vaderlandsliefde!!" zoo besloot spr. GEEN KOUDE WINTER. Voorspelt De Bilt. Het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt deelt mede: Betreffende het karakter van den ko menden winter, DecemberFebruari, kan worden medegedeeld, dat de becijferingen met een waarschijnlijkheid van 2 op 3 aan geven, dat de temperatuur hooger zal zijn dan normaal, de neerslag ongeveer nor maal. KRIJGT PAUL KRUGER TE UTRECHT EEN STANDBEELD? In een persconferentie deed gistermiddag de heer F. Kroon, voorzitter van het Alge meen Nederlandsch Verbond en van het Kruger-comité, een stichting van dit ver bond in het jaar 1925, mededeeling van de plannen van het comité om te geraken tot de oprichting van een standbeeld te Utrecht van den boerenpresident Paul Kruger. Dat men niet eerder ernstige pogingen heeft aangewend om tot het beoogde doel te komen, vindt zijn oorzaak in de crisisja ren, welke een beroep op de medeburgers voor dergelijk doel niet verantwoordden. Nu de omstandigheden zich eenigszins hebben gewijzigd, acht het comité, mede in verband met de viering van den Dingaans- dag, het gunstige moment aangebroken om te trachten een actie door te voeren ter verkrijging van het beoogde doel, hierme de velen in de gelegenheid stellen hun me deleven met de stamverwanten in Zuid- Afrika daadwerkelijk te toonen. Verschil lende giften werden reeds verkregen o.a. van H. M. de Koningin. Het noodzakelijke bedrag is evenwel nog lang niet bereikt. Het comité rekent dan ook op nog veel meer steun van alle kanten. Giften kunnen worden gestort op postrekening 9099 van de Utrechtsche provinciebank, Janskerkhof 22 te Utrecht. DE AFMETINGEN VAN DOOR GARNALENVISSCHERS GEVANGEN BIJVISCH. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is bij kon. besluit van 24 November 1938 no. 12 hetwelk 1 December 1938 in werking treedt, artikel 2 van het kon. besluit van 27 September 1938 no. 43, tot het verleenen van ontheffing van artikel 2 van het cri- sis-zeevischbesluit 1936 gewijzigd. Op grond van deze wijziging zal de door garnalenvisschers aangevoerde bijvisch met ingang van 1 December 1938 ten minste de volgende afmetingen moeten hebben: 21 cm voor zoover betreft tong, schar en wijting; 23 cm voor zoover betreft schol, schar- tong en tongschar; 24 cm voor zoover betreft schelvisch en kabeljauw; 25 cm voor zoover betreft tarbot en griet. 30 cm voor zoover betreft hake (merluc- cius merluccius). Voorts zal het aan garnalenvischers met ingang van 1 December 1938 geoorloofd zijn, een gewichtshoeveelheid visch, met uit zondering van tong van kleinere afmeting dan bovengenoemd, aan te voeren, gelijk aan ten hoogste 5 van het gewicht der garnalen, die zij in totaal aanvoeren. Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens te weinig betaalde be lasting naar inkomen en|of vermogen (ge- wetensgeld) over vorige jaren, bij den ont vanger der directe belastingen te Hans- weerd 2, onder de letters J. P. Slecht gelezen. In ons nummer van 12 November jl. komt onder de rubriek „Uit de Middel burgsche Courant van voor vijftig jaar" het bericht voor uit Vlissingen over de plannen tot oprichting van eene onderlin ge broodbakkerij. Het bakkersblad „De Bakkerswereld" neemt dit bericht over en heeft zelf of de lezer, die het de redactie toezond, over het hoofd gezien, dat dit bericht betrekking had op een gebeuren in 1888. DE STATIONSBRUG. Gisteren heeft de bok „Kolossus II" wel het vaste deel van de Stationsbrug van zijn plaats gelicht doch het is niet direct naar Vlissingen vervoerd, doch op een vlot gelegd, dat thans aan de zijde van het station in het kanaal gemeerd ligt. Men ziet daar nu het met zand afspuiten van de oude verf. Muziek zonder toestemming. De politie maakte proces-verbaal op te gen den caféhouder J. P. H. S., die zonder de daarvoor vereischte toestemming in zijn café muziek liet maken. DE TOONDAGEN. De Dinsdagmiddag is bijzonder druk voor Goes geweest en winkels, koffiehuizen en kermisexploitanten hebben elk hun deel van die drukte gehad. Ook des avonds hield die drukte aan, al zochten velen spoedig café's en dansgele genheden op. In 't Schuttershof was 't zoo druk dat de paren er nauwelijks dansen Liefhebben moet ge Uw vrienden met Uw hart, maar hen kiezen moet ge met Uw verstand. konden en ook „De Jantjes"- in de „Prins van Oranje" trokken veel bezoekers. Het gezelschap Bouber voerde dit kostelijke stuk weer voortreffelijk op en de aan wezigen genoten van het vroolijke spel en zagen ook wel eens ontroerd toe. Op straat begon het na half elf al veel rustiger te worden en zonder wanorde lijkheden eindigde deze laatste toondag. Afscheid majoor Boorsma. De hr. D. Boorsma, majoor der rijksveld- wacht van de brigade Goes, zal heden, we gens den pensioengerechtigden leeftijd, den dienst verlaten. In het dienstgebouw aan de Kade heeft de brigade gisteren afscheid van haar com mandant genomen. De elf leden waren al le aanwezig, toen de districtscommandant, de hr. van der Lely dep heer Boorsma toe sprak. Spreker schelste in korte trekken ae lopbaan van majoor Boorsma en herinner de er o.a. aan, dat van de 74 rijksveldwach ters, die opgingen toeii het diploma inge steld werd, en slechts 6 slaagden en daar was ook majoor Boorsma bij. Spreker prees de wijze waarop majoor Boorsma de brigade leidde, bracht hem daar hartelijk dank voor, en uitte de hoop, dat hij nog vele jaren van zijn welverdiende rust zou 1 rl m .-\vi nPAVllATA*! kunnen genieten. Hierna sprak de hr Fokke namens de brigade. Hij bracht zijn'humanen chef hulde voor de wijze waarop hi; steeds met de bri gade opgeli'okken was. De vijftien jaar, dat majoor Boorsrrv commandant der Goesche brigade was, waren een goede tijd. In dien tijd brachten vier brigadiers het tot majoor en zeven rijksveldwachters tot brigadier. Spr. besloot met den heer Boorsma een geschenk van blijvende Waar de aan tt bieden. Verder werd nog het woord gevoerd door den hr. Rene ma, inspecteur van poli tie te Goes, dié ook namens burgemeester Van Dusseldorp, den scheidenden majoor dank bracht voor dé medewerking die hij steeds bereidwillig verleende. Tenslotte ge tuigde ook burgemeester Willemse, van Wemeldinge, nog van zijn respect voor ma joor Boorsma. Majoor Boorsma zegde allen in welge kozen woorden dank, zoowel voor hun woorden als voor de aangename wijze waar op hij steeds met allen samenwerkte. Antwoord van B. en W. aan de Financieele Commissie. Naar aanleiding van het rapport der Financieele Commissie met betrekking tot de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1939 met de daarbij behoo- rende nota's van wijziging en bedrijfsbe- grootingen wenschen B. en W. o.a. het volgende op te merken: Wij erkennen de juistheid der opmer king betreffende den auto-bewaarder en geven daarom alsnog in overweging om voor het vervolg het recht om met uit sluiting van anderen als autobewaker op te treden, te verhuren voor 2,50 per jaar. De bedoeling van den rijksarchivaris in deze, dat door combinatie der betrek kingen van archivaris in de gemeenten Goes, Hulst en Zierikzee in één persoon, voor dezen een zij het bescheiden levenspositie wordt geschapen; waardoor een behoorlijke verzorging der archieven dier gemeenten ook voor de toekomst ge waarborgd zal zijn. Deze oplossing achten wij de geringe voorgestelde salarisver- hooging zeer zeker waard. De trouwkamer is inderdaad thans ver re van fraai, doch met het beschilderen te eeniger tijd in een andere kleur zou reeds veel bereikt kunnen worden. Aan brengen van een betimmering overeen komstig de plannen van 1771 is echter niet te beschouwen als een normaal werk dat anders ook uitgevoerd zou zijn én daarom achten wij het gerechtvaardigd, zulks in werkverschaffing te doen ge schieden. Vrees dat wij voortaan normale onderhoudswerken in werkverschaffing zouden willen doen uitvoeren, behoeft niet te bestaan. Bij brief van 22 Maart 1937, B no. 350, le Afd. deelden Gedeputeerde Staten ons mede, dat voor presentiegeld en verterin gen ten behoeve van de leden der stem- bureaux te zamen geen hooger bedrag dan 4 per lid per stemming mag wor den uitgetrokken. Een beroep door ons gedaan op het feit, dat deze personen op een stemmingsdag van 7% tot ongeveei- 20 uur in touw zijn en dus, naast vergoe ding voor tijdverlies wel recht hebben op twee maaltijden en enkele kleine verver- schingen, zoomede sigaren, heeft niet mo gen baten. Dit is de reden, waarom de aangegeven bedragen door ons zijn uit getrokken. Zelfs of een verhooging van den post met 36 wegens vervanging zou worden goedgekeurd, wagen wij1 te betwijfelen. Waar wij het evenwel met de commissie eens zijn, verklaren wij ons bereid, een nieuwe poging te ondernemen en geven wij U alsnog in overweging om wegens verteringen een bedrag uit te trekken van 220. Het aantal leerlingen aan de O. L. school B is gedurende de laatste jaren niet onaan zienlijk gedaald. Niettemin bleef het sala ris van den concierge op hetzelfde bedrag gehandhaafd. Het gevolg hiervan is ge weest, dat de kosten per leerling regelma tig zijn gestegen en alzoo automatisch ook :fkeeringen aan de bijzondere scholen. Hierdoor is een scheeve toestand gescha pen, die niet bestendigd kan blijven. Een jaarwedde van 900 plus 75 voor bijzon dere hulp plus 40.50 pensioensbijdrage voor een concierge op een aantal leerlingen van 176 is abnormaal hoog en doet ook de uitkeeringen aan de bijzondere scholen tot een abnormale hoogte stijgen. Hiertegen dient te worden gewaakt. Het wil ons voor komen, dat de gevonden oplossing den ont- stanen abnormalen toestand opheft zonder dat de betrokken persoon daarvan in ern stige mate schade ondervindt. Het uitge stelde pensioen, dat hij later zal genieten, bedraagt 332 per jaar en zou 413 kun nen bedragen, wanneer hij tot aan het be reiken van den pensioengerechtigden leef tijd in functie zou blijven. Het ligt in de bedoeling om voor den betrokkene een vrij willige ouderdomsverzekering te sluiten, waardoor hem te zijner tijd naast zijn pen sioen nog eenige uitkeering kan worden bezorgd. Zooals reeds gezegd in ons begeleidend schrijven tot de begrooting dd. 9 November 1938, hopen wij spoedig te kunnen komen met plannen inzake voorziening in de huis vesting der O. L. school C. Momenteel kun nen wij echter denaangaande nog bezwaar lijk mededeelingen doen, aangezien de zaak nog verkeert in het stadium van voorberei ding. Veiligheidshalve meenen wij U alsnog te moeten voorstellen om het uitgetrokken bedrag wegens huur van lokalen te verhoo- gen met 250." Binnenbrandje. Vanmorgen tegen 10 uur werd een bin nenbrandje ontdekt in het perceel Lamp- siasstraat 6 alhier. Toen de gewaarschuwde politie ter plaatse verscheen bleek er nie mand thuis en de deur gesloten te zijn. De politie heeft daarop met een breekijzer de deur opengemaakt en toen bleek er een vrij ernstige schoorsteenbrand in de keuken te woeden. Hij werd echter door de politie gebluscht. De bewoonster bleek vanmorgen naar Rotterdam te zijn gegaan, terwijl een 14-jarig meisje, dat alleen thuis was geble ven, de woning had verlaten om bood' schappen te doen. Wijziging in het bestuur van het Alg. Ziekenfonds Walcheren. In het bestuur van het Alg. Ziekenfonds Walcheren heeft een belangrijke wijziging plaats gevonden. Bestond dit tot heden uit 3 doktoren, 3 apothekers en 3 vertegen woordigers uit de verzekerden, voortaan zal het bestuur bestaan uit: 3 deelnemers- geneesheeren, 1 deelnemer-apotheker .en 4 vertegenwoordigers uit de verzekerden. Ingevolge deze wijziging, is in de gister avond gehouden vergadering tot bestuurs lid uit de verzekerden gekozen de heer H. Ch. V. Sorel te Vlissingen. IERSEKE. Maandagavond werd ten ge meentehuize een bijeenkomst gehouden on der leiding van den heer W. Honders, om te komen tot oprichting van een comité voor hulp aan Joodsche vluchtelingen. Nadat de heer Honders het doel van deze bijeen komst had uiteengezet en had gewezen op hetgeen de regeering heeft gedaan en nog zal, doen, mits een voldoende garantie aan wezig is, werd een comité gevormd, be staande uit: W. Honders, voorzitter; H. J. de Jager, secretaris; mej. S. Duinkerke, penningmeesteresse; mej. J. van den Ber ge, mej. A. Poleij, en de heeren Th. Daane, Jac. van Zweden en Jan Verschuure. Het echtpaar G. Bos-Feijtel herdacht Dinsdag 1.1. onder veel blijken van belang stelling, zijn 50-jarig huwelijk. De geheele Schuttershofstraat, waar zij wonen, was met vlaggen versierd. Ook werden veel stof felijke blijken van belangstelling gegeven. KAPELLE. De assistent voor den Stati onsdienst alhier, de heer P. Bek, wordt met ingang van 11 Dec. overgeplaatst naar Dor drecht in gelijken dienst. AARDENBURG. Maandag jl. gaf het „Aardenburgsch Gemengd Koor" met mede werking van de „Kindersymphonie" uit Oostburg een uitvoering in de sociëteit al hier. Het geheel stond onder leiding van den heer J. Ros. Het was een uitvoering waarop alle medewerkenden met voldoening kunnen terugzien. Na enkele liederen door het Koor gezon gen kwam als eerste soliste van dezen avond mej. C. Nieskens met „Kinderliederen" van J. Ros. Met een prachtig heldere stem wer den deze liederen met groot succes gezon gen. Het daarop volgende nummer „Rozen uit het Zuiden" van Joh. Strauss door het Koor werd op verzoek gedeeltelijk her haald. Het laatste nummer voor de pauze gegeven door de „Kindersymphonie" oogst te veel bijval. Het hoogtepunt van dezen avond was zeer zeker het na de pauze ge zongen „Ave Maria" van Ch. Gounod, met viool-sopraansolo en koor. Solisten waren de dames L. Manhave en M. Dixhoorn. De prachtige solo-partij door mej. Dixhoorn werd subliem gezongen. Naast het vele an dere dat geboden werd en onberispelijk werd uitgevoerd was het „Ave Maria" al leen reeds een gang naar de sociëteit ten volle waard. IJZENDIJKE. B. en W. dezer gemeente hebben met ingang van 12 December a.s. benoemd tot ambtenaar ter secretarie al hier den heer A. J. G. Hendriksen te Nij megen. De benoemde is thans 2e ambte naar ter secretarie te Grave (N.B.) en is 23 jaar oud. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: meest krachtige tot matige W. tot Z.W. "wind, betrokken tot zwaar be- Volkt, later opklarend, regenbuien, iets kouder overdag. UKKEL: Vrij sterke tot sterke wind uit Z.W. richtingen, plaatselijk storm, vooral aan de kust, toenemende bewolking, regen, later opklaringen, aanhoudend matige tem peratuur met een nachtelijk minimum van ongeveer 5 gr. DO I Dec. Zon op: 7 h. 48; .onder: 15 h. 49. Licht op: 16 h 19. Maan op: 24 h. 47; onder: 12 h. 26. V.M. 7 Dec. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: November. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 30 6.21 19.03 0.04 12.46 December. Donderdag 1 7.22 20.16 1.06 13.56 Vrijdag 2 8.38 21.25 2.24 15.09 Westkapelle Is 28 min. en Domburg 33 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: November. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 30 8.05 20.38 1.14 13.47 December. Donderdag 1 9.01 21.46 2.16 14.52 Vrijdag 2 10.12 22.54 3.32 16.05 Verzacht Uw keel. Verfrisch Uw mond en adem met de smakelijke (Ingez. Med.) Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent J. S. VERSPRILLE. De Londensche correspondent van de N. R.C. meldt aan zijn blad, dat diplomatieke kringen te Londen mededeelingen hebben ontvangen van nieuwe Duitsche plannen inzake een internationale overeenkomst be treffende de bewapening. De idee van Ber lijn zou zijn den westelijken mogendheden in de komende lente een voorstel te doen voor de stabilisatie van de bewapening in de lucht zoowel als op het land. Duitschland zou daarbij niet op de hand having van zijn huidige superioriteit aan dringen, maar genoegen nemen met een stabilisatie' van de verschillends nationale bewapeningen op voet van gelijkheid, met andere woorden Engeland en Frankrijk zouden hun bewapening tot het bestaande Duitsche peil kunnen opvoeren, en Duitsch land zou zich verplichten in dien tijd geen nieuwe uitbreiding van zijn militair appa raat te ondernemen. De westelijke demo cratieën zouden voorts gevraagd worden hun waardeering voor deze Duitsche bijdra ge aan het Europeesche verzoeningswerk te toonen door een meer tegemoetkomende houding in de koloniale kwestie aan .te ne men. Ten slotte zou men te verstaan geven dat het Duitsche aanbod aan de bemoeiin gen van Göring en de z.g. gematigden te danken was, en dat een afwijzing van hun voorstellen onvermijdelijkerwijs, de radica le elementen in de hand zou spelen. De achtergrond van het voorstel Het lijdt weinig twijfel, zoo vervolgt de correspondent, dat een voorstel van den hierboven omschreven inhoud in Engeland aanzienlijke populariteit zou genieten. Dat is juist de reden, waarom men het in diplo matieke kringen nuttig acht reeds nu op den achtergrond en den opzet van dit op pervlakkig bezien zoo aantrekkelijk voor stel te wijzen. De mededeelingen, waarover men in deze kringen beschikt, doen n.l. ver moeden, dat het niet zoo onschuldig is als het er uit ziet. Voor zoover de bronnen, waaruit deze mededeelingen zijn verkregen, te vertrouwen zijn, is het plan op de vol gende rederieering gebaseerd: Ten eerste hebben de leger- en luchtmacht-autoritei ten besloten dat Duitschland de uitbreiding van zijn militair apparaat tijdelijk moet stopzetten. Een reden daarvoor is de finan cieele positie van de Duitsche schatkist. Belangrijker echter is de noodzaak het productie-apparaat te moderniseeren. En geland en Frankrijk, die een paar jaar la ter met hun herwapening zijn begonnen, en wier nieuwe vliegtuigenfabrieken nu eerst beginnen te produceeren, zouden an ders, wat de kwaliteit betreft, een aanzien lijken voorsprong behalen. De feitelijke stabilisatie van de bewapening op het hui dige Duitsche peil zou Duitschland de gele genheid geven zich op de noodige moderni seering van zijn productie-apparaat toe te leggen. Weliswaar zou Duitschland door een der gelijke stopzetting van zijn vliegtuigbouw en bewapening in het algemeen zijn be staande superioriteit verliezen. Engeland en Frankrijk zouden tijd en gelegenheid krij gen om hun achterstand in -te halen. De Duitsche autoriteiten vreezen hiervan ech ter geen verzwakking van de Duitsche machtspositie in het algemeen. Ten eerste gaan zij van de stelling uit, dat de kwanti tatieve en kwalitatieve superioriteit van 't bestaande productieapparaat die zij met de stabilisatieovereenkomst hopen te bereiken, belangrijker is dan superioriteit in hoeveel heid van het onmiddellijk beschikbare oor logstuig. Ten tweede zijn de financieele ad viseurs van de Duitsche regeering van

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1