V 1 I in KRONIEK van den OAO. tweede BLAD VA» de provinciale zeeuwsche middelburgsche courant (w.o. de goesche crt.) van dinsdag 29 november 1938. No. iSRKEKUm Op Jacht naar Groot Wild In Afrika's Wildernis ZEELAND. MIDDELBURG. SANOSTOL 7 VLISSIHGEN. WALCHEREN. Holland's welvaren! ZUIDBEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. rg rP leis U De gen ï.V. as- 140, and che K M- \ei- ïlt, Sam Ich. Irte frg- prs, on- Ijes JL. Irê Wat voert \Beck in zijn schild Zoekt Polen bij de Sovjet-Unie dekking tegen het nationaal-socialistische Duitsch- land? Ais een verrassing kwamen Zaterdag avond uit Moskou en Warschau de berich ten over een verbetering van de Poolsch- Russische betrekkingen: het bestaande niet- aanvalsverdrag wordt verlengd en er zal naar een innige toenadering worden ge streefd, zoo vernam men. Besprekingen tus- schen den Russischen volkscommissaris van buitenlandsche zaken Litwinof en den Pool- schen ambassadeur te Moskou hebben het zoover gebracht. Het botert de laatste weken niet meer tusschen Polen en Duitschland. De Poolsche regeering voelt zich door Hitler in haar wiek geschoten, omdat hij heeft voorkomen; dat geheel Roethenië bij Hongarije werd ingelijfd en aldus een gemeenschappelijke Poolsch-Hongaarsche grens zou ontstaan. Men was daarop te Warschau zoo gebrand, nademaal Polen en Hongarije dan de poort wachters van den doorgang tusschen mid den- en Oost-Europa zouden zijn geworden. Bovendien heeft Roethenië een Oekrain- sche bevolking, welke nu zelfbestuur heeft verworven, tot zekere hoogte dus een on afhankelijk nationaal bestaan kan opbou wen, hetgeen de verlangens naar autonomie van de Oekrainers, die onder Poolsche heer schappij leven verscheidene millioenen niet anders dan kan prikkelen. Toen Tsjechoslovakije aan het behoud van den vrede in Europa werd opgeofferd, was Polen er als de kippen bij zijn aandeel van den buit op te eischen. Het kreeg zijn zin en de Poolsche minister van buitenland sche zaken, Beek, geraakte in de glorie. Men had hem de laatste jaren veelzins verweten, dat zjjn politiek van toenadering tot Duitschland, de politieke positie van het Derde Rijk versterkte en dat daaruit op den duur niet veel goeds voor Polen te voor schijn kon komen. Beek zegevierde nu ech ter: Ziet ge, zoo kon hij uitroepen, mijn po litiek heeft tengevolge, dat we de Poolsche gebieden van Tsjechoslovakije terugwinnen. En een groot deel van het Poolsche volk vergaf hem in den roes der nationale vreug de en huldigde hem. De vreugde is echter van korten duur geweest. Duitschland verzette zich beslist tegen den afstand van Roethenië aan Hon garije, zelfs tegen den wensch van Musso lini, die de Hongaren steunde, in en daar door kwam bij de Polen snel de oude vrees boven voor den Duitschen drang naar het Oosten. Het Derde Rijk wil Roethenië zwak houden, om het te zijner tijd als uitvals- poort naar de Oekraine te kunnen gebrui ken, zoo redeneerde men te Warschau en daarmede ging Beck's glorie in rook op. Duitschland, het nationaal-socialistische Derde Rijk, ziet een groot deel van het Poolsche volk, opnieuw als een groot po tentieel gevaar voor Polen. Men heeft wel eens beweerd, dat Beek een zeer weidsch plan met de Duitsche re geering zou hebben ontworpen: de vernie tiging van het Sovjet-systeem, en een ver deeling van Rusland: de Russische Oekraïne zou dan gedeeltelijk een Duitsche kolonie worden, voor een ander deel bij de Pool sche Oekraïne worden ingelijfd, Duitsch land zou den Poolschen corridor en Dantzig terug krjjgen en Polen zou als schadeloos stelling daarvoor Litauen mogen opslokken. Het spreekt vanzelf, dat de onthulling van dit plan voor een groot deel op onderstel lingen berustte, welke ontsproten aan een zekere paradox van Beck's buitenlandsche politiek en voedsel vonden in Hitler's „Mein Kampf". De Oekraïne wordt daarin met name genoemd als begeerenswaardig te ver overen object voor Duitschland. Men moet nu de vraag stellen, of Beek indien het plan inderdaad bestaan heeft van inzicht is veranderd en of het be richt van de verbetering der betrekkingen tusschen Moskou en Warschau niets minder dan een ommekeer van zijn buitenlandsche politiek zou beteekenen. Het is zonder na deren uitleg duidelijk, dat een bondgenoot schap van Sovjet-Rusland en Polen voor geheel Europa van ontzaglijke politieke be- teekenis zou zijn. Wat Duitschland de laat ste jaren aan invloed gewonnen heeft, zou door een dergelijk bondgenootschap voör een niet gering deel teniet worden gedaan. En zulks temeer, aangezien bij een Rus- sisch-Poolsch blok zich waarschijnlijk ande re landen: in de eerste plaats Roemenië, zouden aansluiten. Voorshands wil het er bij ons nog niet in, dat Beek inderdaad tot zulk een poli tieken ommekeer besloten heeft. Het kan immers ook zijn, dat hij met Moskou is gaan coquetteeren, om Duitschland tot na denken te stemmen en williger te maken ten aanzien van Polen. De verbetering van de Poolsch-Russische betrekkingen, waar van Warschau zulk een merkwaardigen op hef maakt, heeft tenslotte nog heel weinig om het lijf. Practisch is alleen tot een ver lenging van het bestaande niet-aanvalsver- drag besloten, en aan dat verdrag kan men allerminst veel beteekenis toekennen. Men mag bovendien niet vergeten, dat Beek en vele andere Poolsche staatslieden het com munisme verafschuwen en het bolsjewis tische bewind te Moskou nooit hebben ver trouwd. Dat maakt een zoo plotselingen om mekeer, als Warschau wil suggereeren, ook onwaarschijnlijk. Alleen indien de Poolsche regeering opeens bewijzen in handen zou hebben gekregen van gevaarlijke Duitsche plannen ten opzichte van Polen, zou men aan de oprechtheid van den beweerden om mekeer geloof kunnen slaan. Zoolang daar omtrent twijfel bestaat, dient men gereser veerd te blijven en in het oog te houden dat Beek misschien alleen maar bezig is; om pressie op Berlijn uit te oefenen. door J. F. O. HUESE, te Goes. 10). Dit wordt dan beloond met 3 fr wat ze zeer goed betaald vinden. Onze Ha rouna komt reeds na een half uur met dë mededeeling, dat er vlakbij drie nijlpaarden in het riviertje zwemmen. We besluiten te gen donker een kijkje te gaan nemen. Den verderen dag brengen we door met luieren en drinken, want ons corpus heeft nog niet het vochtevenwicht gevonden en neemt nog water op als een spons. Tegen vier uur trekken we er opuit. Na 2 km (dat noemt men hier: dichtbij) naderen we een groote vijver en zien reeds direct een monster- achtig-groote kop boven water steken. We stellen ons verdekt op tusschen het riet en dra blijkt dat er nog twee van deze kolos sen aanwezig zijn. Telkens steken ze de koppen boven om luidruchtig adem te ha ten, maar blijven angstvallig in het mid den en dus ver van den kant. Waar een schot een zeer twijfelachtige affaire is op dien afstand, stellen we ons ermee tevre den het tafereel te aanschouwen en dit heeft ook een niet geringe bekoring. In de ze prachtige omgeving, met zijn groote boo- langs het water, behoorlijk koel in de wepiuUW' iS het voor ons een ongekende e deze voorwereldlijke monsters in JOODSCHE VLUCHTELINGETJES IN DE HOOFDSTAD AANGEKOMEN. Met den trein, die om kwart voor twee- in Amsterdam aankomt, zijn gistermiddag uit Oldenzaal in de hoofdstad gearriveerd acht-en-dertig Joodsche vluchtelingetjes uit Duitschland, wier leeftijden varieeren tusschen -5' en 14 jaar. Deze kinderen, voor een groot percen tage uit verwoeste weeshuizen afkomstig werden op het station opgewacht door dr, H. Peeters, leider van den gemeentelijken gezondheidsdienst en enkele leden van het vluchtelingencomité. In gemeente autobussen zijn de kinderen naar het qua rantainestation op Zeeburg gebracht, welk gebouw sinds 1932 niet meer in gebruik was geweest, en dat na ruggespraak van rijk en gemeente weer opengesteld is, thans om als tijdelijk toevluchtsoord voor Joodsche kinderen uit Duitschland dienst te doen. Op het terrein staat een tiental barakken. Sinds Donderdag jl. is in de ba rakken 8 en 9, welke tot een zijn samen getrokken, en in 10 op volle kracht dag en nacht gewerkt om alles voor de ont vangst van de kinderen, die thans in kleine groepen tot ons land worden toe gelaten in gereedheid te brengen. Voor tweehonderdvijftig kinderen is hier voor- loopig plaats en op het oogenblik staan er honderd vier en zestig bedjes gespreid. DE TOELATING DER JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Antwoord op de vragen van den hr. Donker. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Donker luidende: Is het waar, dat de regeering alleen be reid is een beperkt getal Duitsche vluchte lingen toe te laten, wanneer door particu liere bijdragen de kosten te voren zijn ge dekt en dat dientengevolge van het pro- testantsch hulpcomité, dat in de eerste plaats tot taak heeft den steun aan „niet arische" christenen, door de regeering een bankgarantie van 150.000 gevraagd wordt Is de minister niet van oordeel, dat de toelating van deze Duitsche vluchtelingen onnoodig geremd wordt door den eisch van het te voren gestort zijn van een bankga rantie tot een zoo hoog bedrag, te meer waar de inzamelingsactie van gemeld comi té in vollen gang is en reeds giften en toe zeggingen tot een bedrag van meer dan 30.000 zijn ingekomen? Hebben de ministers van justitie en van binnenlandsche zaken het volgende geant woord. Het antwoord op deze vragen moet reeds daarom ontkennend luiden, wijl op last van den minister van justitie na 10 November 1938 een aanzienlijk aantal Duitsche vluch telingen in ons land is toegelaten. Aan het protestantsch hulpcomité evenals aan het r. k. vluchtelingencomité is door den minis ter van binnenlandsche zaken de eisch ge steld, dat een zeker bedrag zou worden ge stort als garantie voor de verzorging van niet bij eigen familie onder te brengen pro- testantsche en r. k. vluchtelingen, ten ein de te voorkomen, dat dezen ten laste zou den komen van het door het Joodsch comi té samengebracht en verder nog aan te vul len fonds. vrijheid te zien bewegen. Als het gaat schemeren gaan we weer naar huis en besluiten den anderen ochtend het nog eens te probeeren. We zijn dus om 6 uur 's ochtends weer ter plaatse, maar de heeren zijn nog even slim en na een uurtje van hun zwemkun sten genoten te hebben trokken we weer af. Harouna wist er rog één, een zeer oude en groote stier, die al tijden in de Chari leefde. Hij laat ons daartoe ongeveer 1% uur tippelen en dan zien we na eenig zoe ken inderdaad een heel groot exemplaar vrij ver van den kant den kop opsteken.; Eenige negers varen er cmheen me: een kano en trachten het dier wat naar den kant te drijven; af en toe kloppen ze eens met een stuk hout op de boot, om hem nieuwsgierig te maken. Maar ook deze kent i'nn klappen van de zweep, en blijft wel op 100 meter. Dan is het bovenste stuk van een nplpaardschedel nog maar een klein doel. Eindelpk zullen we het maar wagen, maar het schot vliegt er royaal overheen en sin- Jfur. komt niet meer boven, dan op aan zienlijken afstand; geef hem ongelijk. Bij controle blijkt, dat door het wrijven tegen de kleeding van den geweerdrager het vizier opgewipt is en op 300 meter stond. Dergelijke kleinigheden heeft men meer op jacht, dus steed* alles juist tevoren contro leeren. Het blijkt dat we nog een uur moe ten loopen naar ons dorp en het is reeds snikheet; een goede training. Als we ihuis zijn heeft Harouna weer een plan: hij weet nog meer nijlpaarden in de buurt, maar dan verspreekt hij zich als hij vertelt, dat hij in dit dorp geboren en ge LUCHTBESCHERMING. Gisterenavond had de tweede lés plaats van den cursus uitgaande van de Vereeni- ging voor luchtbescherming. Na een kort inleidend woord van den heer H. Bierman, was het woord aan dr. J. Dekker, die sprak over de oorlogsgassen en hunne bestrijding in het belang der burgerbevolking. Op de derde les, op 12 December, zal heer A. J. W. Mathijssen, onder comman dant der Middelburgsche brandweer inlei der zijn. BESLISSING OP VERZOEKEN TOT WIJZIGING VERKEERSVERORDENING Plaatsing van rijwielen tegen trottoir-randen. Naar aanleiding van het adres van het bestuur der afdeeling Middelburg van de Nederlandsche Unie van chauffeurs en ove rig automobielpersoneel, aangesloten bij den 'Centralen Bond van Transportarbeiders houdende verzoek een verbod in het leven te roepen tot in stilstand hebben van een rijwiel tegen den trottoir-rand, en een aan B. en W. gericht schrijven van gelijke strek king van het bestuur der Vereeniging voor Veilig verkeer,, deelt de Commissie voor de Strafverordeningen het volgende mede. In het ontwerp eener. nieuwe verkeers verordening, zooals opgenomen in het voor stel van 26 Maart 1937 komt een art. voor luidende dat het verboden is een motorrij tuig op twee wielen of een rijwiel op den openbaren weg te laten staan met een der pedalen of trappers rustende op een stoep of trottoirband. Die bepaling was ingege ven door de wetenschap, dat meermalen er over was geklaagd, dat, langs trottoirs of stoepen geplaatste, rijwielen wier bestuur ders zich even hadden verwijderd, omvielen tengevolge van het trillen van voorbijrij- dénde voertuigen. In nauwe straten vooral vallen de rijwie len vaak zóó, dat de onderuit glijdende wie len terecht komen onder de achterwielen van het voorbijgaande voertuig. Somtijds ziet de bestuurder van het voertuig den val en kan hij pogen te remmen, doch, als de val begint, wanneer de bestuurderscabine het rijwiel reeds voorbij is, staat ernstige schade aan het rijwiel buiten weten van den voertuig-bestuurder vast. Een poging tot verhaal der schade op dien bestuurder is vrijwel regel, en in en kele gevallen is hij daartoe genegen, ook al is z.i. de wijze van plaatsing van het nj- viel de directe aanleiding tot een en ander. Ook komt het voor, dat de rijwielen omval- Jen door andere oorzaken dan de zoo juist ^noemde en ook dan het rijverkeer hin deren. De bestuurders van motorrijtuigen en andere rij- en voertuigen zullen dan im mers een bocht moeten maken om het om gevallen rijwiel te mijden. Daarenboven zijn de, in nauwe straten zooals Lange Delft en Gravenstraat dikwijls aanwezige, aaneen gesloten rijen rijwielen bij winkels meer malen zeer hinderlijk voor de voetgangers, die groote moeite hebben om op de trot toirs of stoepen te komen. De commissie deelt niet de vrees, dat uitvaardiging van het verbod beschadiging van winkelruiten en dergelijk ongerief zou meebrengen. Ook nu worden herhaaldelijk rijwielen "tegen winkelruiten geplaatst en klachten daar over zjjn de commissie niet bekend. Intus- schen wijst de commissie er op, dat het be doelde artikel in de raadsvergadering van 9 April 1937 geen genade kon vinden en na uitvoerige gedachtenwisseling met 9 te gen 8 stemmen werd geschrapt. Eigener beweging zou de commissie, na die betrek kelijk recente beslissing, daarop niet zijn teruggekomen, doch nu de materie, tenge volge van het ingekomen adres, weder aan de orde is gebracht, heeft zij gemeend haar nog eens uitvoerig te moeten behandelen. In 3e binnenstad vooral is het meerendeel der straten nauw en zou de verzochte ver bodsbepaling in ieder geval een belangrijke verbetering beteekenen. Om die reden stelt de commissie voor de hierboven genoemde bepaling alsnog in de verordening op te ne men. Verhuring vroeger brandspuithuisje. Voor den tijd van 1 Januari 1936 tot 1 Januari 1939 is het voormalig brandspuit huisje aan den Segeersingel verhuurd aan J. Goudswaard voor 26 per jaar. Overeen komstig het verzoek van den huurder stel len B. en W. voor het huisje onder dezelfde voorwaarden opnieuw te verhuren voor den termijn 1 Januari 1939 tot 1 Januari 1942. togen is. Hij heeft er al te veel vrienden en misschien ook vriendinnen en wil er blijk baar graag blijven hangen. We hakken dus meteen den knoop door en besluiten het binnenland in te trekken. De chef van het dorp treedt op en wijst vijftien dragers aan. We koopen nog eieren (6 voor 1 frank) en op aandringen van den kok 10 kilo manioc- meel. Later blijkt me, dat hij dat voor alle zekerheid maar heeft gedaan, want het is practisch alleen te gebruiken als een soort pap, wat de inlanders gaarne eten, maar mij geen lekkernij lijkt. De slimmeling dacht nl.: zeker is zeker en als deze blanke eens niets raakschiet, dan zullen ze toch niet van honger omkomen. De namen der dragers worden nauwkeurig genoteerd, want anders vindt je later bij je karavaan meestal nog andere lieden, die maar mee gaan en ook betaald willen worden, 's Nachts zak ik door mijn kampbed en het geheel wordt met touw gerepareerd. Comfortabel ligt het niet meer, de touwen zijn er door heen te voelen en den anderen ochtend moeten eerst de deuken uit mijn body ge klopt worden teneinde me weer presentabel te maken. Er schijnt in den goeden ouden tijd in Amsterdam een inrichting te hebben bestaan, waar je „over de lijn" kon slapen; het schijnt me geen hotel geweest te zijn van den eersten rang. Maar op een jacht- tocht kan je moeilijk je springveermatrasje meebrengen en op de heetste uren van den dag kun je de schade weer wat inhalen. Overal brandt het dien nacht in de wilder nis: een typisch Afrikaansch verschijnsel. Zoodra de droge tijd aanbreekt steken de negers het droge gras in brand. De juiste Rekening Burgerlijk Armbestuur. Naar aanleiding van een vraag van de commissie van financiën over de rekening 1937 van het Burgerlijk Armbestuur, deelen B. en W. mede, dat de uitbetaling van vier maal 50 voor vermeerdering van admini stratief werk, geschiedde ter vergoeding van werkzaamheden, die, als gevolg van groote toeneming der bemoeiingen van het B.A. moesten worden uitgevoerd door den secretaris het aannemen van een tijdelijke kracht voor die extra werkzaamheden bleef achterwege, omdat aan den arbeid van het Armbestuur, speciaal voor wat betreft de steun-uitkeeringen, zoo min mogelijk be kendheid dient te worden gegeven. Inzake eenherhaalde opmerking van de Commissie over het niet hebben van een postrekening, deelen B. en W. mede, dat ten name van het B.A. in het begin van 1938 een postrekening geopend is. DE COLLECTE TEN BATE VAN DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Naar wij vernemen heeft de burge meester van Middelburg de volgende hee ren bereid gevonden zitting te nemen in het comité van aanbeveling voor de op Zaterdag 3 December a.s, alhier te hou den collecte voor de vervolgden om hun geloof en ras: M. H. Boasson, wethouder; ds. E. B.« Borgman, voorganger vrijzinnig hervorm den; jhr. F. Beelaerts van Blokland, voorzitter van de afd. Middelburg van het Alg. Ned. Verbond; H. C. de Jonge Baas, voorzitter van den Middelburgschen B'e- stuurdersbond; ds. R. Blommaert, predi kant Waalsche gemeente; E. Gokkes, Is raëlitisch godsdienstonderwijzer; W. de Graaf, voorzitter van de ver. „Uit het VolkVoor het Volk"; ds. P. G van den Hooff, predikant Geref. Kerk (H.V.); dr. K. Huizenga, directeur van de Christelijke Kweekschool; mr. W. M. G. Jolles, presi dent van de rechtbank; J. H. Klarenbeek, leeraar aan de RHBS; ds. J. Koekebakker, predikant bij de Doopsgezinde gemeente; P. Meliefste, voorzitter van den Chr. Be sturenbond; ds. C. F. Nolte, predikant bij de Evang. Luth. gemeente; L. Onderdijk, lid van de Provinciale Staten; ds. A. H. Ousscren, predikant bij de Geref. Kerk; mr. Th. Portheine, lid van den Raad; B. L. C. Scheers, voorzitter van den R.K. Volksbond; J. A. Voorham, pastoor, en ds. P. J. F. van Voorst Vader, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente. Deze heeren bevelen de te houden geld inzameling van harte aan in de belang stelling van de Middelburgsche ingezete nen en zij hopen, dat niet tevergeefs een beroep op hun offervaardigheid zal wor den gedaan. EEN JUBILEUM. Gisteren vierde de heer A. J. van Dieren- donck, scheepsbouwkundig teekeftaar aan de Kon. Mij. „De Schelde", afdeeling Ma- rine-scheepsbouw, zijn 25-jarig jubileum bij deze maatschappij. Na op de teekenkamer te zijn binnenge leid werd hij hoor den heer H. N. Vrind, bij zijn voor deze gelegenheid keurig versierde teekentafel, nartelijk toegesproken, waarbij deze tevens gelegenheid vond de voornaam ste gebeurtenissen uit de 25-jarige loopbaan van den jubilaris naar voren te brengen. Namens chefs en het geheele verdere per soneel van de beide scheepsbouwteekenka- mers werden hem als herinnering aan dezen dag enkele stoffelijke blijken van waardee ring aangeboden. Met eenige welgekozen woorden dankte de jubilaris allen voor de hem gebrachte hulde en de aangeboden geschenken. Ooievaar-surprises. Er blijkt in onze gemeente een ondeugen de ooievaar te' vertoeven, die St. Nicolaas- allures heeft aangenomen. Het dier heeft n.l. in een tijdsbestek van 2 weken de aar digheid gehad om de Vlissingsche bevolking met vier tweelingen te verrijken, wat als een groote zeldzaamheid mag worden be schouwd. Om zijn surprises nog aantrekke lijker te maken, bezorgd het ze bij voorkeur op Zondag. Zoo bracht hij op Zondag 13 No vember j.l. in twee gezinnen een tweeling en op Zondag 27 November opnieuw twee. ARNEMUIDEN. In den nacht van Zon dag op Maandag te circa half drie uur hebben onverlaten in de woning van den heer A. Schuit, wethouder dezer gemeen te, drie ruiten vernield. Daar elke week in dezen nacht nogal veel visschers naar Sanostol, het natuurlijke lever traanproduct met sinaasappel- smaak, behoedt hem voor het in Nederland (óók in den zomer) steeds dreigende vitaminen-tekort. Het eenige levertraan-product dat ook de allerkleinsten dolgraag lusten en dat hun spelenderwijs een ongekend gehalte aan groei- vitaminen toevoert. Ook voor volwassenen is er geen beter tonicum dan Sanostol. Per flacon f. 1.40; voordeeliger is de „familieverpakking", die 2Vi maal zooveel bevat en slechts f2.75 kost. „Het lekkere levertraan-product!" BROCADES-STHEEM AN PHARMACIA (Ingez. Med.) reden van deze sport is nog niet duidelijk, al weten ze op deze manier wel eens wild te bemachtigen. Dan laten ze eerst een groot stuk ongerept en branden de omgeving af. Het wild zoekt dan een schuilplaats in het overgebleven hooge gras en is dus ge concentreerd, zoodat ze er een drijfjacht op kunnen organiseeren of het in putten kunnen vangen. Boven een dergelijke brous- sebrand zweven altijd ontelbare gieren en valken (Milan) die ervan profiteeren om makkelijk wat geroosterde hagedissen en slangen te bemachtigen. Deze laatste vogels volgen ook de sprinkhanen op hun trek, ze reizen dus met hun voedsel mee, en zjjn na tuurlijk beschermd. Maandag 28 Febr. zouden we dan ver trekken, maar dank zij het slechte slapen stellen we dit nog een dag uit. Het is boven dien dien nacht aardig koud geweest, zoodat we dezen dag luierend doorbrengen. 29 Febr. zijn we reeds om 5 uur kant en klaar en moeten natuurlijk de dragers bij- elkaar laten trommelen. Deze zwarte hee ren hebben als Het op werken aankomt weinig initiatief, zoodat het 7 uur is eer de stoet zich in beweging stelt. Eerst is er de gebruikelijke ruzie om 't lichtste vrachtje en ik laat ze erin vliegen, want mijn patronen- koffertje is klein maar loodzwaar en we hebben 'n vrij groote hutkoffer, die niets dan lichte kleeren bevat. Ze zijn. wild om het koffertje te dragen, maar ze mogen 't niet aanraken voor ze hun keus gemaakt heb ben. Degene die zich een heele boffert waande toen het hem op verzoek werd toe gewezen, trok een zeer bedenkelijk gezicht toen hij het op z'n bol tilde. Een, en ander hun in de haven liggenden motorvisschcrs- vaartuigen begeven of zich naar Vlissin- gen per taxi laten brengen is er bijna den geheelen nacht volk op straat, zoodat de politie de vandaal of vandalen onder hen zoekt. Gedurende de bietencampagne wer den aan het haventerrein aangevoerd voor de Centrale Suiker Mij. 1,966,323 kg voor de Coöp. Dinteloord 1,936,762 kg ARNEMUIDEN. Foutief werd gisteren vermeld, dat C. Schroevers en BI. Meerman tot kerkvoogden in de Ned. Herv. Kerk gekozen waren. Dit moet zijn tot notabelen. GAPINGE. Op initiatief van den burge meester is alhier uit de bestaande jeugd- vereenigingen, onder voorzitterschap van mej. J. Paauwe, een comité gevormd tot het houden eener collecte in deze afdee ling ten behoeve der Joodsche vluchtelin gen op 3 December a.s. HANSWEERD De Belgische sleepboot Jan Borluut heeft machineschade gekre gen. De boot is op sleeptouw genomen door de boot Comines en naar Antwerpen gesleept. De boot zal aldaar gerepareerd worden. Het met suikerbieten geladen zeil schip Junior is op de Oosterschelde om- hooggevaren en blijven zitten. Men is be zig een gedeelte der lading te lossen en zal dan trachten het schip vlot te bren gen. Op de Oosterschelde had een aanva ring plaats tusschen de schepen Esso Hol land 5 en Combinatie 2. Beide schepen be kwamen belangrijke schade, doch konden de reis naar België voortzetten. De Nederlandsche sleepboot Henny op weg naar Dordrecht met de schepen Toreador en Joseph heeft op de Wester- schelde de schroef en as verloren. De sleepboot Zeemeeuw heeft de sleep opge pikt en hier in de haven gesleept. KAPELLE. Bij een bewoner van de Ju- lianastraat, den heer C. de J. is een be gin van brand ontstaan, hetwelk kon wor den gebluscht. Een gedeelte van een zol derbalk en de vloerbedekking brandden weg. AARDENBURG. Zaterdagavond j.l. gaf de rederijkerskamer „Fortuna" alhier een uitvoering in het lokaal van den heer J. Klompe met het tooneelstuk „Ik heb ge zondigd" een stuk in drie bedrijven door W. was aanleiding tot uitbundige vroolijkheid, want het zjjn net kinderen en ze vinden het heerlijk als iemand er eens invliegt. Na veel geschreeuw en gejoel zijn we eindelijk in beweging; wij gaan voorop en onze „jon gen" (die tegen ons zeer bedeesd is, maar tegen zijn kleurgenooten een bizonder groo te mond opzet) komt als een soort slaven drijver achteraan. Hij moet zorgen, dat er geen achterblijvers zijn en de zaak in bewe ging houden. Behalve de dragers zijn we ook nog vergezeld van een zestal jongetjes van een jaar of tien, die weer wat spullen van de dragers sjouwen. Eerst moeten we de vervallen brug over en ik houd mijn hart vast als ik ze erover zie waggelen: een misstap en mijn bagage gaat naar de diepte, die hier zeker 10 meter is, want de Ba Illi is smal maar zeer diep. Het loopt echter goed af, en we zijn nog geen 200 meter aan den overkant of er wordt me een kleine antilope gewezen, die in het hooge gras staat en niet heel goed zichtbaar is. Op het schot zakt het dier eerst ineen, maar neemt dan met groote sprongen de beenen. Zoo goed als zeker is de kogel juist over zjjn rug gestreken en dan bukken ze er even voor. We trekken dus voort. Het doel is om 25 km verder aan de Ba Illi te gaan kampeeren en van daar uit de omstreken te bejagen. We volgen eerst het hooge riet, dat hier nog niet is af gebrand. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5