SCHEEPJESWOL KRONIEK van dan DAG. Op Jacht naar Groot Wild In Afrika's Wildernis 3INNENLAND. ZEELAND. Voor beter breiwerk betere wol, dus: TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCUE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 25 NOVEMBER 193S. No. 278. DE AANGEKONDIGDE FRANSCH- DUITSCHE VERKLARING, Mededeeling van Duitsche zijde. KATS Het nieuwe Fokker-vliegtuig D 23. MIDDELBURG. "dp, (IhljpacLatió&m" flngez. Med.) .EM AILLE. (Ing. Med.) Frankrijk en de koloniale kwestie Chamberlain en Halifax, de beide expo nenten der huidige buitenlandsche politiek van Groot-Brittannië, vertoeven te Parijs. Er bestaat vooral bij het Fransche volk groote belangstelling voor de besprekin gen, welke de beide Engelsche staatslieden met hun Fransche collega's Daladier en Bonnet voeren; maar dan een belangste- ling, welke niet geheel vrij van achterdocht is. Zulks in verband met de koloniale kwes tie. Tal van Franschen vermoeden, aat de jongste barbarij in Duitsehland ten spijt - Chamberlain en Halifax hun eventueele plannen inzake teruggave van voormalige Duitsche koloniën hoogstens voor een kor ten tjjd hebben opgeschort en dat deze plannen wel degelijk ter sprake zullen ko men. Van afstand van koloniaal of man- daatsgebied wil het Fransche volk momen teel echter niets weten. Het reusachtige koloniaal gebied moet ongerept blijven. Da ladier is dezer dagen zelfs geprest, om een verklaring in dien zin af te leggen. Het koloniaal bezit van Frankrijk be staat allereerst uit Algerie, dat echter eigenlijk geen kolonie meer mag heeten. Het is een stuk Frankrijk geworden, ver deeld in drie departementen en telt een be volking van rond zes millioen. Werkelijke Fransche koloniën in Afrika zijn: Mauritanië, Soedan, Sahara, Tehad, Senegal, Fransch Gynéa, Ivoorkust, Daho mey. Fransch Congo, Oubangui, Gabon, Re union, Comoren-eilanden, Fransch Somali- land, thans ingesloten door Italiaansch Abessynië en tenslotte het grootste eiland van het Fransche empire: Madagaskar. Deze Afrikaansche bezittingen beslaan een oppervlakte van bijna zeven millioen vier kante kilometer, met een bevolking van twintig millioen. Daarnaast oefent Frank rijk sinds 1919 het mandaat uit over Togo, 750.000 inwoners, en over een stuk van Kameroen. Beide provincies waren vóór den wereldoorlog Duitsche koloniën. Bij het vredesverdrag van Versailles, artikel 22 en 117 van het tractaat, werd Frankrijk en Engeland elk een deel toegewezen onder mandaat van den Volkenbond. Men weet, dat Duitsehland van Engeland en Frankrijk in de eerste plaats teruggave dezer naast de Congo gelegen landstreken vraagt. Reeds vóór den wereldoorlog bestond er een Congo-kwestie, en het was in 1912 de tegenwoordige presi dent Lebrun, toen minister van koloniën, die de belangstelling signaleerde, welke Duitsehland voor Congo en Kameroen aan den dag legde. Een militaire basis op Ka meroen, nabuur van Belgisch Congo, dat weer grenst aan het Britsche Tanganjin- ka, vóór 1920 Duitsch Oost-Afrika, waar men thans een nederzetting van gevluchte Duitsche Joden schijnt te willen vestigen, zou van het Italiaansche territoir in Noord- Afrika slechts gescheiden zijn door de Ti- besti, het bergmassief der Sahara, en een strategische coupure beteekenen, die het „zwarte continent" in tweeën zou snijden. Voorts kent Afrika nog twee Fransche protectoraten, namelijk Tunis, 120.000 vier kante kilometer, 2,5 millioen inwoners, en Marokko, 450.000 vierkante kilometer met 5,5 millioen inwoners. Eén der tegenwoor dige moeilijkheden tusschen Italië en Frank rijk is de regeling van de positie der Ita liaansche minderheden in Tunis. Onder Fransch protectoraat staan even eens verschillende gebieden in Azië: Kam- bodje, Annam, Tonkin en Laos, samen 650.000 vierkante kilometer met 15 millioen inwoners; kolonie in dit „Indochina" is Co- chinchina, waar nog eens 4,5 millioen mep- schen wonen. Vergeten we ook niet Fransch- Indlë met Mahe, Pondichery, Karrikal, Yanaon en Chandernagor. Fransch man- daatland in Azië is sedert 1919 Syrië, het Aram uit den bijbel, met den Libanon. Het aantal verspreid liggende eilanden, dat onder Fransch bestuur staat, is een voudig niet te tellen. De meestbekende zijn die der Antilleh, met Martinique, Guade loupe, voor welkeiland Henri Bérenger zitting heeft in den Senaat, Marie-Galante, Saint Barthelmy, Saint-Martin, Saint-Pierré en Miquelon, samen 2745 vierkante kilo meter met 514.000 bewoners. Noemen we daarbjj meteen onzen buur in Zuid-Ameri- ka, het Fransch Guynea, met de beruchte strafkolonie, dat een oppervlakte heeft van 90.000 vierkanten kilometer en een zielen tal van 50.000. De tricolore waait verder in den Stillen Oceaan boven den archipel van Nieuw Caledonië, de Nieuwe Hebriden, een groep van 37 eilanden, die overigens Fransch-Engelsch. conddminion- zijn, de Fransche etablissementen van Oceanië, mits gaders de eilandjes Amsterdam, Saint-Paul, Crozet en de Kerguelen, in den Indischen Oceaan. Al deze onder zoo verschillende bena ming verschijnende bezittingen beslaan in totaal een oppervlakte van bijna tien mil lioen vierkanten kilometer, dat is achttien maal de grootte van geheel Frankrijk. Het zielenaantal overschrijdt de zeventig mil lioen en gaat met rond dertig millioen dat van Frankrijk, 42 millioen, te boven. Een immens koloniaal rijk, dat tabak, koffie, specerijen, rietsuiker, zout en phosphaten, mais, rijst, cacao en wijn, olijven, amande len, bananen, sinaasappelen en citroenen, katoen, kapok en zijde, hout en caoutchouc, lood, zink, ijzer en oliën, goud, zilver en edelgesteenten en wat al niet meer levert en derhalve economisch van groote betee- kenis is. Zoo groot, dat men het één der bestaansvoorwaarden van Frankrijk mag noemen. Veertig millioen Franschen op het vasteland, zeventig millioen Fransche on derdanen gescheiden door oceanen cn we- relddeelen. Die scheiding definitief te ma ken, meent de Fransche generaal Weygand, dat is het doel der Duitsche diplomatie. De kwestie der koloniën is geen economisch, geen demografisch, geen politiek, doch een strategisch vraagstuk. Misschien ziet de generaal het probleem te uitsluitend van den militairen kant. Maar hij vertolkt de overheerschende meening van het Fransche volk. Oogenblikkelijk na de rede van Hitier te Weimar, waarin te ruggave van koloniën werd geëischt, stak een storm van protest op in het gansche land. Daladier en Bonnet hebben de geruch ten, als zou men over den afstand van eenig gebied onderhandelen, herhaaldelijk moeten dementeeren, massameetings werden ge houden, films van de koloniën draaien plot seling in de bioscopen en pas nadat de re geering plechtiglijk had verklaard, dat het koloniale rijk niet te verhandelen en on deelbaar is, kwamen de gemoederen weer tot rust. Men is echter op zijn qui vive en onder de geestdrift, waarmede Chamberlain, de man van München te Parijs is begroet, gaat eenige terughouding schuil. De minister raad heeft zich zelfs gehaast te verklaren, dat het koloniaal vraagstuk bij de bespre' kingen niet „officieel" aan de orde zou wor den gesteld. Men is er nu voorloopig gerust op, min der omdat men vermoedt, dat het probleem tóch wel ter sprake zal komen, dan wel omdat Duitsehland met zijn Jodenvervol ging een procedure voorloopig onmogelijk heeft gemaakt. Maar of daarmede de kwes tie der koloniën is opgelost? 7). door J. F. O. HUESE, te Goes. Het werd dien avond 8 uur eer we Po- touskoum bereikten. Er is hier geen hotel, wel een zoogenaamd kampement, die men in bijna alle wat grootere negerdorpen vindt. Het is een groote hut met leemen wanden, terwijl er kleinere gebouwtjes zijn voor W.C. en keuken. Men kan er gratis verblijven, mits Uw huid blank is en men moet eigen personeel en voedsel meebren- gen of dit laatste in het dorp koopen. Aangezien de S.A.T.T. na Zinder zich tot haar spijt niet meer met het zorgen voor hotel en maaltijden kan bemoeien, moeten de reizigers dit zelf maar opknappen. De Cousin wist dit wel en had in Zinder voor alles gezorgd. Hij was met een neger de stad in getrokken en kwam met een groote kist met levensmiddelen terug. De Société heeft alleen eenige opvouwbare bedden in de bus, zoodat het grootste deel der passa giers niet op den grond hoefde te slapen. In Potouskoum was het kampement echter bezet, want de Société had vergeten te tele- grafeeren, zoodat na conferentie met den Engelschen gezaghebber ter plaatse, we besloten nog 30 km verder te rijden. Daar toonde onze Cousin zijn talenten. Hij schar relde een donkere heer op (hij noemde ze allen: zonen van den nacht) die Fransch sprak en na korten tijd hadden we versche Het Duitsche Nieuwsbureau verneemt ten aanzien van de Duitsch-Fransche be trekkingen van welingelichte zijde het vol gende De Führer en rijkskanselier heeft in de laatste jaren vaak van de gelegenheid ge bruik gemaakt om te verklaren dat tus schen Frankrijk en Duitsehland geen pro blemen bestaan, die een vriendschappelijke nabuurschap in den weg zouden staan. Na de overeenkomst van München is van beide zijden de wensch naar voren gekomen, dat een tastbare vorm aan dit streven zou wor den gegeven. De omstandigheden 'voor een overeenkomst tusschen Duitsehland en Frankrijk in den zin van het te München gesloten Duitsch-Engelsche accoord zijn in de laatste weken buitengewoon gunstig ge bleken. De regeeringen van Duitsehland en Frankrijk bestudeeren dan ook een gemeen schappelijk voorbereide verklaring over de buurbetrekkingen. Verwacht kan worden, dat de rijksminis ter van buitenlandsche zaken, Von Ribben- trop, in de eerstvolgende dagen naar Pa rijs zal vertrekken om met den Franschen minister van buitenlandsche zaken, Bonnet, de laatste hand aan deze voorbereide ver klaring te leggen. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent J S. EKSPRTI ,T ,E. eieren. Onder een boom werd een flink vuur gemaakt en hij had ook nog een koe kenpan opgevischt. Alhoewel hij gedurende al deze bedrijvigheden een schoen had ver loren, kwam na een half uur een omelet voor tien personen op tafel, die klonk als een klok, gemaakt van zegge vier eieren. Toen die óp was, verscheen er weer een, evengroot, van twee eieren gefabriekt, en toen ik reeds op mijn kampbed lag te doe zelen, hoorde ik hem schreeuwen, dat er thans een kwam, geheel zonder eieren ge maakt! Het was ondertusschen ver over middernacht, zoodat ik die niet meer aan schouwd heb, maar om vier uur hoorden we hem alweer de thee aankondigen. We informeerden belangstellend of hij heele- ÏT+i," j ,g®slaPen had, maar hij beweerde, dat hij dat later wel inhaalde als hij weer m dienst was Hy was immers bij de P.T. (Postes-Telegrafie-Telefonie) wat hij echter uitlegde als: Pour Travailler Tran- quillementü We gingen voor dag en dauw op weg, want het was 15 Febr. en als we dien dag arriveerden, zou de bus juist op tijd zijn, al hadden we dan ook al onze rust dagen in de woestijn opgesoupeerd. Het schoot nu goed op, we hadden slechts een enkelen lekken band en passeerden om 12 uur Maidugari. Toen herinnerde de Cousin zich plotseling, dat hier een oude kennis woonde, die aan tropengastvrijheid leed, en dien moest hij dus even aan ons voorstel len. Deze heer, een handelaar in alles en nog wat, werd in het dorp opgedoken, maar ondertusschen hadden we maar beslag op zijn huis gelegd. Toen hij, uiterst verrukt dat er plotseling 10 gasten waren, ver scheen, bleek het al gauw totaal onmogelijk H. M. DE KONINGIN NAAR HET LOO. H. M. de Koningin is gistermiddag per auto naar het Loo vertrokken. Zeer snelle twee-motorige jager met intrekbaar neuswiel-landingsgestel. Omtrent 'het nieuwste vliegtuig van Fokker, dat als verrassing voor het eerst op de groote luchtvaarttentoonstelling te Parijs, die heden geopend wordt, zal wor den geexposeerd, kan nog gemeld worden, dat de D 23 twee in tandem opgestelde mo toren heeft, waartusschen de vlieger geze ten is. Evenals de G i heeft het toestel twee lange staartsteunvlakken, terwijl hier voor de eerste maal op een militair vlieg tuig het neuswiel-landingsgestel, dat geheel intrekbaar is, is toegepast als op de Staer- man-Hammond en Scheldemusch toegepast, terwijl de Douglas D.C. 4 het eerste ver keersvliegtuig mot neuswielonóerstel is. De voordeelen van de tandemopstelling der motoren zijn tallooze. Ten eerste wordt de wentbaarheid van het toestel zeer groot en tenttweede kan hot vliegtuig op één motor nog altijd een snel heid boven de 400 km p. u. handhaven en -•tijgen tot 5000 m. Het toestel is zeer zwaar bewapend. In den vleugel zijn twee geheel nieuwe brow ning F. N. mitrailleurs aangebracht, welke explosieve munitie van 13,2 mm. verschie ten met een vuursnelheid van 1000 schoten per minuut. Voorts bevinden zich in den romp twee door de schroef schietende F. N. mitrailleurs van 7,9 mm. met een vuursnel heid van 1300 schoten per minuut. De D 23, zooals deze te Parijs staat op gesteld, is voorzien van twee Wailter Sagitta I.S.R. motoren, 12. cylinders in v-vorm, met een vermogen van 528 pk. elk. De berekende maximum-snelheid met deze mtooren be draagt 525 km per uur. De stijgsnelheden zijn berekend op 1000 m in 1.35 min, 2000 m in 2.65 min, enz. tot 8000 m in 16 min. Het vliegtuig is echter zoodanig gecon strueerd, dat men desgewenscht zwaardere motoren er in kan bouwen. Bij het gebruik van de Rolls Royce Merlin of Daimler Benz motoren, kan de maximum-snelheid worden opgevoerd tot 620 km per uur. DE NOOD DER DUITSCHE VLUCHTELINGEN. De minister van algemeene zaken, dr. H Colijn, heeft gisteravond de heeren A. As- scher en prof. dr. D. Cohen ontvangen, die den minister nog eens den nood der Du:t- rche vluchtelingen onder de aandacht heb ben gebracht. HET TERUGZENDEN v,\N JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Vragen van het Kamerlid Donker. Het Tweede Kamerlid Donker heeft aar den minister van justitie de volgende sehrif 'olijke vragen gesteld: I. Is het waar, dat er op 23 November i.l. een groote groep Joodsche vluchtelin gen, onder wie een aantal, dat er in ge- slaagd was uit een concentratiekamp te ont snappen en waarvan verscheidenen sporer van mishandeling vertoonden benevens ver scheidene jonge meisjes en bejaarde lieden aan het station te Zevenaar is aangekomen en dat deze menschen per keerenden treir weer naar Duitsehland zijn teruggezonden, nadat zich op het station hartroerende fafreelen hadden afgespeeld? 2. Is de minister, ingeval voorgaande vraag bevestigend wordt beantwoord, be reid mede te deelen: a) om welke redenen, nadat de regeering toegezegd heeft Joodsche vluchtelingen in -:ekere mate hier te lande toe te laten, aan bovengenoemde vluchtelingen de toegang is geweigerd. b) waarom in dit geval zelfs geen re kening is gehouden met het feit, dat een aantal dezer vluchtelingen levensgevaar althans lijfsgevaar dreigt, terwijl vóór 10 November j.l. deze omstandigheid voor de oeoordeeling der toelating wel gewicht in de schaal legde? Lijk van chauffeur gevonden. Gisternacht is in Strasz, gemeente Her- zogenrath (L.), het lijk gevonden van den ongeveer 26-jarigen ongehuwden chauffeur W. van der Kort. Vermoedelijk is de man bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Zijn lijk werd naast de omgeslagen auto gevonden. Het slachtoffer woonde in Hoens- broek. Hij was in dienst van de taxi-onder- neming Drummen te Eygelshoven. Bij beschikking van den minister van waterstaat is bjj de rijksverkeersinspectie met ingang van 1 December 1938 benoemd tot adjunct-commies, de administratieve ambtenaar op arbeidsovereenkomst, J. L. Nieuwenhuis te Midelburg. Reddingsboei verloren. Op de reis van Harwich naar Vlissingen, is gisternamiddag door de mailboot der S.M. Zeeland „Mecklenburg" een reddings boei verloren tusschen de vuurschepen of lichtschepen Galloper en Noordhihder. Aan gezien geen ongelukken hebben plaats ge had of menschenlevens verloren zjjn ge gaan, behoeft het vinden er van geen reden tot ongerustheid te geven. verder te rijden: we móésten hier blijven eten. Enfin, aldus geschiedde, we namen de eetkamer in beslag en er verschenen diverse frissche dranken op tafel, teneinde den Cou sin gelegenheid te geven in de keuken op nieuw blijken te geven van zijn talenten. Hij verdween dan ook in die richting, ge volgd door twee negerkoks en spoedig steeg er een oorverdoovend lawaai op: de Cousin was bezig zijn koksjongens het feestdiner in elkaar te schroeven.» Met zijn brandweer helm scheef op een oor, was hij in volle actie met een onnoemlijk aantal pannen en ingrediënten, die de gastheer had te le veren. Na een uur moesten we aan tafel en verschenen de diverse gangen, buitenge woon toebereid. Wel was er een klein mis verstand geweest tusschen onzen opperkok en zijn donkere trawanten, want per ver gissing verschenen de doperwten in ijs en de geconserveerde vruchten gekookt op tafel, 'maar dergelijke kleinigheiden nam niemand hem kwalijk. Na tafel diepte de gastheer een kist met Lucas Bols likeuren op en werd er braaf op Holland geklonken; een prachfiand waar men zoo iets heerlijks kon destilleer en. De Cousin informeerde nog onbescheidenlijk of er geen Champagne was, maar dat ging 't gezelschap toch te ver: hem werd het zwij gen opgelegd. Dit ontmoedigde hem echter niet, want daarna ging hij met den gast heer onderhandelingen openen of we maar niet zouden blijven dien nacht; we kwa men, door deze ernstige „panrte", toch te- laat voor het veer bij Fort Lamy en dus was het eigenlijk nonsens om verder te gaan. Bovendien kwam juist de oudste zoon des huizes thuis met een reuzen Ther- DE BAZAAR VOOR HET ROODE KRUIS. Bij de opening van den bazaar voor het Nederlandsch Roode Kruis, heeft Donder dagmiddag de voorzitter van het bazaarco mité, de heer H .P. Swets, allen aanwezi gen welkom geheeten en dank gebracht aan allen, die medewerkten om te komen tot het verkregen geheel. Dat dit gelukt is heeft drieërlei oor zaak. Ten eerste het enthousiasme der leden, ten tweede de volle medewerking van den energieken voorzitter van de af- deeling, jhr. F. Beelaerts van Blokland en ten derde den steun van de heeren van het comité van aanbeveling. Spr. kan nu zeggen „vol verwachting klopt ons hart" over de resultaten van den bazaar. Spr. verzocht daarop burgemeester Fern- hout den bazaar te openen. De burgemeester zeide gaarne aan het verzoek té voldoen, want ieder heeft toch zeker belangstelling voor het werk van het Roode Kruis en dus ook voor dat van de transportcolonnes. Het streven is voor komen en leenigen van menschennood en juist in deze dagen bemerkt men hoe hard dit noodig kan zijn. Spr. wees meer uitvoe rig op het mooie vredeswerk van het Roo de Kruis, en het belangrijke aandeel, aai de transportcolonnes daarbij hebben. Nu is de bazaar voornamelijk om gelden bij een te brengen voor het ontvangen van de jaarvergadering van den Bond van le den van Transportcolonnes en damesafdee- lingen en tevens het herdenken van het 25-jarig bestaan van de Middelburgsche transportcolonno in het voorjaar van 1939. Het is volgens spr. goed gezien daarvoor een beroep te doen op de Middelburgsche bevolking, die zich zeker niet onbetuigd zal laten. Spr. hoopt, dat men in de ver wachtingen niet teleurgesteld zal worden en wijst op den keurigen indruk die de zaal maakt. Het is een eigen sfeer met de vele Roode Kruis emblemen. Zij, die er aan werkten hebben ook allen recht op goed succes. Hiermede verklaarde spr. den bazaar voor geopend. De heer J. C. Ludekuse, sergeant-ma joor van de transportcolonne), kon nog mededeelen, dat voor de genoemde alge meene vergadering een groot bezoek kan worden verwacht. Spr. hoopte, dat ook voor de kas der af deeling nog wat zal overblijven en wekte de helpsters en hel pers op te trachten leden voor de afdee- ling te winnen. Namens de damesafdeeling werd aan mevrouw Beelaerts van BloklandBesier een bouquet aangeboden, wat de vrouw van den afdeelingsvoorzitter op hoogen prijs stelde. Het was gicteren, wat de entree be treft een duurdere avond dan heden en morgen, en dit was zeker mede oorzaak dat het bezoek nog niet groot was, al zijn er toch naar verhouding daarmede goede zaken gemaakt. Zij, die er waren hebben ook kunnen pro- fiteeren van het sterke strijkje, dat onder leiding van den heer A. Bosdijk zich deed hooren en dat morgen terug zal komen, terwijl vanavond het Jesayes ensemble pre sent zal zijn. Schoolgeldverordening Avondschool voor Nijverheidsonderwijs. De op 30 Maart j.l. vastgestelde school geldverordening voor de Avondschool voor N.O. is terug ontvangen van Ged. Staten met verwijzing naar door de Ministers van Binnenlandsche zaken en van Onderwijs, K. en W„ geuite wenschen. Deze herziening betreft in de eerste plaats het tarief, dat de ministers geheel gelijk wenschen te zien met dat, onlangs vastgesteld door Vlissingen. Practisch komt dit neer op een verhooging voor de school mos flesch met ijs, en dit opende perspec tieven op nog grootere culinaire genoegens. Maar dit werd dan toch verworpen, alhoe wel de gastheer al zoo ver was, dat hij meende, dat we minstens drie dagen moes ten blijven, want er was hier nog veel meer te beleven. Maar om vijf uur verbraken we toch deze banden en tuften we weg van dit gastvrije huis. Van iets betalen was geen sprake, zoodat ieder in zijn bagage zat te zoeken of hij niet een geschikt cadeautje kon vinden. Ik was zoo gelukkig een aar dige portefeuille van zeehondenhuid te be zitten en deze werd dankbaar aanvaard. Zoo. betaalde een Zeeuwsche zeehond deze Afri kaansche gastvrijheid met zijn huid. De tocht ging verder vrij vlot. Bij Dikoa hadden we onze laatste lekke band en toen stevenden we de Camaroen binnen. De we gen werden weer abominabel, want hier staat in den regentijd alles onder water, maar er verschenen herhaaldelijk antilo pen in het licht van de auto. Men rijdt hier eigenlijk door een uitgedroogd stuk van het Tchad meer. Het was 's avonds half tien, toen we aan een riviertje van een meter of dertig breed arriveerden. Er lag een soort vlot aan den overkant, maar na eenig beraad werd besloten' er geen gebruik van te maken. Twee negerjongens gingen te water en vonden uit, dat op een bepaal de plaats het slechts 60 cm diep was, en dus nam de bus een aanloopje en stoof er met veel élan doorheen. Verder op wemel de het van kleine antilopen en gazellen en aangezien men het noodig oordeelde, dat er dien avond nog eens gegeten moest wor den, kreeg de apenotenheer opdracht met geladen geweer op het dak van de bus te WED. D. S. VAN SCHUPPEN - VEENENDAAl te Middelburg, gesteld op 26.60, door den minister van O., K. en W. thans voorgesteld op 35. Krachtens de N.O.-wet mag het schoolgeld niet meer bedragen dan het ge middeld bedrag van de kosten der school per leerling. De minister nu deelde mede, dat dit bedrag voor 1935 moet worden ge steld op ongeveer 43, zoodat het maximum schoolgeld zonder bezwaar op 35 zou kun nen worden gesteld Met deze opmerking van den minister zijn B. en W. het niet eens, aangezien het gemiddeld bedrag der kosten per leerling over 1935 aan de hand van de goedgekeurde schoolrekening naai de berekening van B. en W. 40.73 bedroeg, terwijl dit over 1936 en 1937 resp. 31.93 en 32.39 werd. Dit bezwaar werd aan Ged. Staten ter kennis gebracht, doch nader is bericht ontvangen, dat de minister niet be reid is van zijn eisch af te wijken. Waar overigens slechts zeer enkele aangeslage- nen een schoolgeld hooger dan 26.50 ver schuldigd zullen zijn, meenen B. en W. zich niet verder te moeten verzetten tegen dezen eisch, waarbij zij er voorts nog op wijzen, dat voor het schooljaar 19361937 het maximum ook op 35 was bepaald. De re geling wordt dan zoo, dat bij een gemengde hoofdsom van 2 het schoolgeld 1.80 be draagt, 4 2.70; 6 3.60; ƒ8 4.50; 10 5.40; 12 6.50; 14 7.60; 16 8.70; 18 9.80; 20 11; en verder voor elk bedrag van 2 meer 1.20 meer schoolgeld tot 't maximum van 35 is bereikt. OFFIUÏEELE OPENING VAN HET GEMODERNISEERDE GASTHUIS. De officieele opening van het Gasthuis in zijn nieuwen vorm is bepaald op Don derdag 8 December en tegen dien dag zijn velen uitgenoodigd tot een samenkomst in de daarvoor beschikbaar gestelde Staten zaal om samen later naar het gemoderni seerde gebouw te gaan om het in oogen- schouw te nemen. SLECHTHOORENDEN. In de gisteravond in de „Eendracht" ge houden bijeenkomst van de afdeeling Mid delburg en omstreken van de vereeniging tot bevordering van de belangen van slecht- hoorenden, kon worden medegedeeld, dat de voorzitter, mr. M. W. G. van der Veur, de afdeeling zal vertegenwoordigen op de algemeene vergadering op 17 December en dan zal voorstellen, dat de vereeniging ook iets doet inzake den steun aan de uitge stoten Duitschers. Nog werd medegedeeld, dat de Kerstfeestviering op 15 December zal plaats hebben. BEZOEK VAN SINTERKLAAS. Zaterdag zal de Goede Sint met zijn zwarte knecht onze stad met een bezoek vereeren. Na het gebruik van den lunch in de Vergenoeging zal hij te ongeveer half twee van de Markt vertrekken en dan de volgende route maken. Vlasmarkt, Krom me Weele; Seisdam .Lange Viele, Markt, Lange- en Korte Noordstraat, Noordpoort straat, Klein Vlaanderen, Seisstraat, Hee rengracht, Molenwater, Koepoort, Noord singel, Meidoornlaan, Rozenstraat, Emma- straat, Julianastraat, Jacob Catsstraat, Veersche Singel, Molenstraat, Nederstraat, Rott.erdamsche Kade, Brakstraat, Korte- en Lange Singelstraat, Zuidsingel, Bree, Emaille op z'n best. Modern, zeer solide, giftvrij en vuurvast. FABRIEK TE DIEREN klimmen en te zorgen, dat er vleesch voor de pot kwam. Dit was een koud kunstje en reeds na vijf minuten sneuvelde er een ga zelle, die ook op het dak werd geladen. Om twaalf uur arriveerden we aan het laatste kampement en zag men in de verte enkele lichtjes van Fort Lamy. De veldbedden werden rond de bus uitgestald, de antilope uitgeslacht en om drie uur zaten we onder genot van een glas wijn aan een beste biefstuk. Wij gingen daarna slapen en de Cousin begon de eerste toebereidse len voor de ochtendthee te maken. Deze werd om vijf uur geserveerd en hij kwam toen eens ernstig met me praten. Ik moest het toch met hem eens zijn, dat dit „het ware leven" was en of we zoo nog niet een tijdje door konden gaan. Hollanders waren hier toch millioenairs met hun hooge va luta en we zouden bovendien de kost wel ophalen. We hebben hem beloofd er na de jacht eens over te denken. De wereldreizi - t ger was dien ochtend aan het zwerven ge weest en had al krokodillen ontdekt, maar we moesten verder, want de aviateurs had den haast: ze moesten nog naar Bangui. Zoo arriveerden we om 8 uur aan het veer over de Chari en zagen we Fort Lamy aan den overkant liggen; de autobus werd op de pont gereden, die door een groote buiten boordmotor werd voortbewogen. De Cou sin stapte echter in een kano (pirogue) want hij wilde eerst nog wat varen op de rivier. De douane was uiterst geschikt en om 9 uur stapten we in het hotel af en had den het eerste deel van onze reis achter den rug. (Wordt vervolgd!.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5