JO FI3BE S. WIENER Co. (&GOESCHE COURANTE éL BINNENLAND. IEELAND. Voor Fijne Lederwaren Alle Parfumerieën BUITENLAND. ■te zcir. morden. Ziet etalages Ziet etalages en Lange Delft 103 - M'burg Ziet etalages Ziet etalages MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND. N00RDBEVELAND. DE FRANSCH-BRITSCHE BESPREKINGEN. BELGEE FRANKRIJK. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. MIDDELBURG WEERBERICHT. DUITSCHLANB. op i'm aq h KM tse heleind? 31%ben in weer I M nveiling. Sprui- ïorsenee- idijvie 2- 2—6 c, 3—6 c., alles per roten 1 e., Ram- doi 415 i: aan- per kg. Dagblad. Uitg.N.V. DeMiddelburgscheCrt. Bureauxte MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 278. TWEE BLADEN. VRIJDAG 25 NOV. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. UITWISSELING VAN TELEGRAMMEN TUSSCHEN KONING LEOPOLD EN KONINGIN WILHELMINA. Bij z£jn vertrek van Nederlandschen bo dem beeft Koning Leopold aan Koningin Wilhelmina het volgende telegram gericht: Aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, het Loo. Bij het verlaten van het prachtige land wensch ik nogmaals aan Uwe Majesteit mijne dankbaarheid te be tuigen voor hare gulle gastvrijheid. Ik ben diep ontroerd door de hartelijke ontvangst, die mij door Uwe Majesteit en het Neder- landsche volk werd bezorgd. Het zal mijn volk en mij verheugen bij een toekomstig bezoek vein Uwe Majesteit onze gevoelens Van erkentelijkheid te mogen uiten". Geteekend: Leopold. Koningin Wilhelmina heeft hierop met het volgende telegram geantwoord: Aan Zijne Majesteit den Koning der Bel gen te Laeken. Ten zeerste gevoelig aan het vriendelijk telegram, dat Uwe Majesteit mij gezonden heeft bij het verlaten van mijn land, ge voel ik mij gedrongen Uwe Majesteit de verzekering te geven, dat haar bezoek voor mjj en mijn volk een oorzaak van bijzondere vreugde geweest is en dat geheel Nederland de komst van Uwe Majesteit hoogelijk heeft gewaardeerd. Ik verheug mij bij voorbaat eicp Uwe Majesteit eerlang een bezoek in Brussel te brengen". Geteekend: Wilhelmina. HULP VOOR VLUCHTELINGETJES IN GRENSGEBIED. Telegram aan Prinses Juliana. De Nederlandsche afdeeling van den in ternationalen vrouwenbond voor vrede en vrijheid heeft een telegram van den vol enden inhoud aan H. K. H. Prinses Juliana verzonden: „Aan onze grenzen sterven de kinderen. Het hoofdbestuur internationale vrouwenbond voor vrede en vrijheid smeekt U, uw invloed aan te wenden bij onze re geering, opdat zij worden opgenomen voor het te laat is." ROOMSCH-KATHOLIEKEN EN VRIJMETSELAREN. Het hoofdbestuur van de Orde van vrij metselaren onder het Grootoosten der Ne derlanden richtte zich met een open brief tot het Doorluchtig Episcopaat van Ne derland, waarin wij o.m. lezen: „Wij zijn er van overtuigd, dat ook de Roomseh-Katholieke Geestelijkheid met zorg en droefenis ervaart, hoe meer en meer een verwijdering onder de men- schen ontstaat, die maar al te veel ge paard gaat met haat tegen ras of groep en met verdachtmaking van hunne bedoe lingen, aard en wezen." De ópen brief herinnert er dan aan, hoe „H. M. de Koningin onlangs in een zoo voortreffelijk „Persoonlijk Woord" de me dewerking gevraagd heeft van alle Neder landers tot de moreele en geestelijke herbewapening, „dien innerlijken drang, welke ook üitwendigen ommekeer met zich brengt en tot gevolg heeft, dat eer lijkheid, vertrouwen en liefde richtsnoer worden tusschen personen en volken" en vervolgt: „Overtuigd, dat ook het Episcopaat van Nederland niet anders wenscht dan dat: „eerlijkheid, vertrouwen en liefde richt snoer worden tusschen personen", willen wij Uwe aandacht vragen voor de wijze waarop in de Roomseh-Katholieke pers de Vrijmetselarij en Vrijmetselaren wor den besproken. Behalve enkele uitzonderingen van den laatsten tijd, geschiedt die bespreking op een wijze, die den R.K. auteurs onwaar dig is. de Vrijmetselarij werd geschilderd als aansporende tot zedeloosheid, dan wel de Loge een plaats van zedenbederf ge noemd; aan de Vrijmetselarij werden on eerbare bedoelingen toegeschréven of er werd op andere wijze over de Vrijmetsela rij c.q. hare organisatie (en leden), op de meest bedenkelijke wijze geschreven. Er zjjn ook andere klanken, maar, he laas sporadisch. In de Utrechtsche Cou rant geeft de heer v. T., de bekende R.K. journalist, die een diepgaande studie van de Vrijmetselarij heeft gemaakt, enkele beschouwingen over het feit, dat de Vrij metselaarsloge „De Ster in het Oosten", te Batavia, Pater Borromaeus de Greve heeft uitgenoodigd een lezing te houden over „De hoogheid van ons geloof". De heer v. T. spreekt dan over: „practische verdraagzaamheid, die ook wederkeerig bq ongerepte handhaving van het eigen beginsel moge worden toegepast met Tat+ "Christelijke liefde, dan in den laatsten tpd m ons eigen kamp wel eens viel waar te nemen." „Vrijmetselaren en Roomsch-Katholie- ken zoo besluit de open brief zul len ook in de toekomst, als andersdenken den, hunne levensbeschouwingen tegen over elkander blijven stellen, doch laat dat dan geschieden op waardige wijze, en met vermijding van laster en grofheid. Zoo willen wij eindigen met de woorden van wijlen Pater Gruber S.J., als hij grondig kenner der Vrijmetselarij zjjn oordeel geeft omtrent hare bestrijding, str'id met lage middelen, met zelfs niof '^"-tijken, met onedele wapens, leven en rtn °m een tegenstander op SVesteÏÏnrXat- °Ver leven en dood H^ogir Macht W"n °°rdeelt en waakt Ss het onze t^1Ji menschen hebben siecnts net onze te doen: te staan vnn- onze taak met alle kracht van lichaam en ■zie 1, met eere en goed vertrouwen. Laat vL n 6r, ?'T' de onverrmjdelijke strijd van beginsel tegen beginsel, van wereld beschouwing tegen wereldbeschouwing f'S ke,t dragen van een krijgsbanier tot m Gods handen. Maar laat de strijd zui ver zijn, bezoedel Uwe handen en Uw ge- (Ing. Med.) Zeeland. U. P. S. G. „ZEELAND". Het Utrechtsch Provinciaal Studenten Gezelschap „Zeeland" viert heden zijn 50- jarig bestaan in Middelburg. Hoewel het Gezelschap dat een onderdeel is van het Utrechtsch Studenten Corps eigenlijk reeds onder de benaming Zeelandia van 1827 dateert, is het in de vorige eeuw in geslapen en in 1888 weder opgericht. Ongeveer een 30 tal studenten kwamen he den uit Utrecht naar Middelburg waar zp om 3 uur op het Stationsplein in Janple ziers stegen. Na een rit door de stad met muziek was er om 4 uur receptie voor gas ten en reünisten in hotel Verseput, gevolgd door een borrel in de Toolsche zaal van ho tel de Abdij en een diner aldaar. 's-Avonds worden de nieuwe leden van het Gezelschap geïnstalleerd eveneens in de Abdij, waarna een souper volgt in Restaurant „De Gouden Zon". Zaterdagochtend wordt naar Westkapelle gereden, waar de dijk wordt bezichtigd en een ontvangst is voorbereid. Tenslotte wordt in Vlissingen om 1 uur een krans gelegd bij het standbeeld van Michiel de Ruyter. Na een afscheidslunch in hotel Noordzee Boulevard, reist het Gezelschap weer te rug naar Utrecht. Besmettelijke ziekten. In de week van 13 tot en met 19 Novem ber kwam in onze provincie één geval van roodvonk voor, n.l. te Biervliet. JUBILEUM M. V. S. Gisterenavond hield het Jubileum-comité 1939 Middelburgsche vacantieschool een bij eenkomst, waartoe ook het bestuur der M. V. S. en de dames en heeren, die bij de Ju bileum-inzameling hebben geholpen waren uitgenoodigd. Na een openingswoord deelde de voorzit- sttr van het comité mede, dat het totaal bedrag der inzameling 597.61% was en wel 553.95% in Middelburg en 43.66 op 't Zand en omgeving. Spr. verzocht den penningmeester der Vereeniging deze gel den, waarvan de onkosten voor drukwerk e.d, moeten worden afgetrokken, wel te willen aanvaarden. De penningmeester der M.V.S., het be drag voor de Vereeniging in ontvangst ne mende, bracht hulde aan allen, die bij de inzameling hielpen; het resultaat overtrof verre zjjn verwachtingen. De voorzitter van de M.V.S. zegde toe, dat de zuivere opbrengst in het belang van de schooljeugd gedurende de zomervacan- ties zal worden besteed, terwijl ook de secretaris zich gaarne aansloot bij den dank aan allen, die hielpen en ook hulde bracht aan de ingezetenen, die voor dit doel heb ben geofferd. Het comité blijft intact tot na het zomer seizoen 1939 teneinde plannen voor het Ju bileum-jaar te helpen opmaken en -uitvoe ren. Mochten er enkele envelopjes niet zjjn opgehaald, dan zijn die bij het bestuur nog altijd welkom. VOOR DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN Aan de directeuren, hoofden en verder onderwijzend personeel van alle kweek scholen, u.l.o., en l.o. scholen in Zeeland, is door vier samenwerkende hoofden van scholen te Middelburg een circulaire gezon den, beoogende het werk voor de Joodsche vluchtelingen te steunen. De vier ondertee kenaren dezer circulaire stellen voor een schoolcollecte te houden door heel Zeeland, waardoor het Zeeuwsche kind in de gele genheid gesteld wordt iets voor het Jood sche kind te doen. De gelden zullen dan aan het Nationaal Comité, dat steun verleent aan Joodsche vluchtelingen, worden opge zonden, met de toevoeging er bij, dat de bijdrage alleen bestemd is voor voeding, huisvesting en eventueele emigratie van ge vluchte Joodsche kinderen. De circulaire was onderteekend door de heeren S. Brou wer, hoofd der Chr. burgerschool voor l.o. en. p- van Roon, hoofd openbare school voor l.o. en u.l.o., P. Winter, hoofd geref. school voor l.o. en P. M. Wolters, hoofd der kath. school. EEN AANRIJDING Gisteren heeft te Leiden een aanrijding plaats gehad tusschen een auto, waarvan de bestuurder, een inwoner uit Moercapel- le, geen voorrang gaf aan 'n motorrijwiel waarop twee studenten zich naar de bibli otheek begaven. Het motorrijwiel werd in de flank gegrepen en vernield, terwijl de beide berijders, de 22-jarige F. H., uit Lei den en de 25-jarige C. F. D., uit Middel burg op de straat werden geslingerd. H. kwam er zonder letsel af, doch D„ die op De zelfbekentenis eener dwaasheid is het beste bewijs van gezond ver stand. de duo zat, bekwam een wond aan het hoofd en vermoedelijk een hersenschud ding. Hij is naar het academisch ziekenhuis overgebracht. Naar wij hedenmorgen van zijn familie vernamen is heden de toestand naar omstandigheden bevredigend. PROPAGANDA-AVOND C. J. V. De Chr. Jongelingsvereeniging hield Woensdag en gisteren propaganda-avonden in de Prins van Oranje. Beide avonden wa ren druk bezocht. Na opening met zang en gebed heette de voorzitter, de hr. P. Nonnekes allen wel kom. in 't bijzonder den eere-voorzitter ds. Homburg. Spr. zette vervolgens uiteen, dat deze avonden bedoeld zijn om aan het werk der C.J.V. meer bekendheid te geven. Men denkt wel eens, dat de C.J.V. een soort so ciëteit is, omdat men er gezelligheid vindt. En dit is al iets goeds, doch de C.J.V. wil meer zpn. Deze avond zal laten zien, wat de onderafdeelingen kunnen, doch er kan geen beeld van het wezen der vergaderin gen gegeven worden. Spr. besloot met er op te wijzen, dat de C.J.V. voor de jongeman nen wil zjjn een vriendenkring, waar ze kunnen komen met htm moeilijkheden, hun twijfel, en van welke het groote doel is: de jongemannen te wijzen naar Jezus heen. Het tamboers- en pijperskorps „Excelsi or" gaf hierna op goede wijze eenige num mertjes muziek ten beste, terwijl vervol gens eenige jonge leden een samenspraak hielden over de fondsen voor het nieuwe vereenigingsgebouw. Deze aardig ingeltlee- de samenspraak liet de behoefte aan een nieuw gebouw uitkomen, en we vernamen er ook uit, dat reeds 4000 bijeengebracht is, een mooi bedrag, maar nog niet groot genoeg. Een groep heeren van O.K.K. voerde daarop, onder leiding van den heer K. Kooy, een lastige vrije oefening op correc te Wijze uit. Besloten werd met een mooie groep. Het hoofdpunt van den avond vormde de opvoering van het leekespel „Christopho rus". De leden der C.J.V. gaven een goed gevoelde en treffende uitbeelding van den zoekenden zwerver, die den machtigste der wereld wilde dienen, eerst een sterken smid, dan een vrouw, een geldschieter, een rechter, den duivel, en tenslotte: Christus. Ds. Homburg besprak daarna de gewich tigste vraag van allen: „voor wie is mijn leven?" Spr. zette uiteen, aan welke mach ten men dien groots ten aardschen schat, ons leven, geven kan: schetste wat die machten er mede kunnen doen, en betoogde dan, dat alleen het volkomen geluk gevon den kan worden indien men zijn leven geeft aan Hem die sprak: „mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde". Na deze toespraak werd een indrukwek kend tableau vertoond: „De Rots der eeuwen", waarbij ook de mooie zang ge noemd moet worden. In een slotwoord zegde de hr. Nonnekens allen dank, die hun krachten aan deze avonden gaven waarna ds. Homburg op de gebruikelijke wijze eindigde. ARNEMUIDEN. Bij gunstig weder hoopt de muziekvereeniging „Arne's Genoegen" Zaterdagavond een muzikale rondgang door het dorp te maken. Deze rondwande ling is naar aanleiding van het 40-jarig be staan der vereeniging. Het ligt evenwel in de bedoeling van het bestuur op een later tijdstip het 40-jarig jubileum in een ge schikte zaal te vieren en te herdenken. ARNEMUIDEN. De storm welke Woens dag woedde heeft ook zijn kracht beproefd op 'n schoorsteen van de consistoriekamer der Geref. kerk. De schoorsteeën moest het begeven en viel door het dak en vernielde daarna in zjjn val het plafond en de daar aan hangende lampen. Gelukkig was er ni'e mand binnen daar anders de gevolgen veel erger geweest zouden zijn, daar zelfs de vloer gedeeltelijk bezweek voor de vallen de steenen. weten niet aan het bezoedelen van Uw tegenstander. De strijd moet gestyleerd worden. IERSEKE. Naar wij vernemen is de heer A. Duinkerken die Maandag te Leuven overleed, niet aan hartverlamming maar aan bloedvergiftiging gestorven. Hij lag ziek aan boord van zijn te Leuven liggend vaartuig, maar werd in ernstigen toestand naar een ziekenhuis vervoerd. Geneeskun dige hulp heeft niet meer mogen baten. Het vaartuig YE. 38 (niet YE. 15) schip per H. van Stee (niet Steketee) kwam Woensdag tengevolge van den storm en den sterken ebbestroom in aanraking met den Toolsche brug. De mast viel over boord, de mastkokers werden geheel vernield. Donderdag had de heer A. Wisse van Waarde het ongeluk bij het afrijden van den Zanddijk te slippen en in de wa tergang te rijden. Een takelwagen uit Goes haalde den wagen op het droge. KAMPERLAND. Terwijl Woensdagavond op het nabijgelegen gehucht Stroodorp eeni ge jongens aan het spelen waren door met hun jassen over hun hoofd zich met den sterken wind mee te laten voeren, kwam de heer Zwemer met een vrachtauto aanrij den. Daar de jongens plotseling van achter een huis kwamen aanloopen, zag de be stuurder der vrachtauto hen niet aanko men. Ook de jongens bleken de auto niet te hooren of te zien, waardoor zij tegen de rij- De Spa&nsche burgeroorlog. BOMMEN OP BARCELONA. Gisternacht en in den loop van den mor gen is Barcelona wederom vijf malen ge bombardeerd, zoodat de stad thans binnen achttien uur in het geheel acht malen aan gevallen is. Tot dusverre is bekend geworden, dat achtenveertig personen gedood en 149 ge wond zijn. Een rechtsch watervliegtuig heeft de stad het grootste deel van den nacht wakker gehouden, terwijl ook drie dorpen ten Noorden van Barcelona met bommen bestookt zijn, zoodat daar vier personen gedood en 21 gewond werden, ter wijl 20 huizen werden vernield. Het was vannacht helder weer met een prachtigen sterrenhemel, waarlangs voort durend een netwerk van zoeklichten be woog, terwijl de lichtflitsen der kanonnen en der ontploffende bommen opvlamden. De strijd in het Verre Oosten. CHINEEZEN MELDEN* SUCCESSEN. Van Chineesche militaire zijde wordt me degedeeld, dat eenige dagen geleden in de provincie Honan een tegenoffensief is ont ketend. De Chineesche troepen zouden het belangrijke centrum Kaifeng heroverd heb ben en den opmarsch langs den Loenghai- spoorweg in Oostelijke richting voortzetten. In het Westen van Anhwei, aldus het Chi neesche persbureau, hebben de Chineesche troepen de stad Toesjan, 30 kilometer ten Zuidwesten van Lioean, genomen. Te Sjeklone Gen Toengkwam, 40 mijl vein Kanton, wordt hevig gestreden. De Chinee- zen houden een aantal steden rond Kanton bezet en de Japansche troepen in de stad pogen versterking te krijgen. Havas meldt uit Parijs: De besprekingen tusschen de Fransche en Britsche ministers, die gistermorgen van 10.00 uur tot half een gehouden zijn, waren voornamelijk gewijd aan een algemeen on derzoek van de voornaamste op de agenda staande problemen. De vier ministers na men om beurten het woord. Op sommige onderwerpen ging men meer in het bijzon der in, sommige andere punten werden nauwelijks aangeroerd. De voornaamste kwestie, die onderwerp van de besprekin gen heeft uitgemaakt, was de Franseh Duitsche verklaring. Bonnet gaf een uit eenzetting van de onderhandelingen, die ge leid tot de uitwerking van het ontwerp der Fransch-Duitsche verklaring, de wederzijd- sche erkenning der grenzen en de onder linge raadspleging in geval van een con flict. De Britsche regeering was trouwens van de besprekingen op de hoogte gehou den door de Fransche regeering. Na de uit eenzetting van Bonnet gaf Chamberlain uitdrukking aan de levendige voldoening der Britsche regeering over het resultaat der onderhandelingen, dat een belangrijke étappe vormt op den weg der Franseh Duitsche toenadering. Vervolgens gingen de besprekingen over het vraagstuk der Fransch-Britsche samen werking op militair gebied. Daladier gal een uiteenzetting van het Fransche stand punt, Chamberlain zette de opvattingen der Britsche regeering uiteen. Dit probleem, dat overigens een der belangrijkste is op de agenda der conferentie, was trouwens eer gisteravond reeds te berde gebracht tijdens de besprekingen, die volgden op het diner aan den Quai d'Orsay. Men meent te we ten, dat Chamberlain over dit vraagstuk een vrij lang onderhoud gehad heeft o.m. met generaal Gamelin. Ook de toestand in het Verre Oosten is ter sprake gekomen, maar op grond van den korten tijd, waarover de ministers be schikken, is men nauwelijks op deze kwestie ingegaan. HET AANTAL WERKLOOZEN GESTEGEN. Tijdens de week van 14 tot 19 November bedroeg het daggemiddelde der ingeschre ven werkloozen 177.377 tegen 176.775 in de vorige week, hetgeen dus een stijging bë- teekent van 602. De daggemiddelden in de zelfde weken van 1935, 1936 en 1937 waren resp. 180,128, 141.310 en 136.820. CHAMBERLAIN BEZOEKT DEN HERTOG VAN WINDSOR. Chamberlain en Halifax hebben gister avond een bezoek gebracht aan den Hertog van Windsor (ex-koning Edward) in hotel Meurice te Parijs. Dit bezoek duurde 25 mi nuten. Men verneemt, dat ook de hertogin van Windsor aanwezig was. dende auto opbotsten. Enkelen kwamen met den schrik vrij terwijl eenige anderen vrij ernstige wonden opliepen. KAMPERLAND. Donderdagavond werd in de Geref. Kerk alhier een openbare sa menkomst gehouden ten behoeve van de Vrije Universiteit. Als sprekers traden op ds. H. Veenstra van Kolijnsplaat, ds. Oosten brink van Wissekerke en ds. F. J. v. d. En- de, alhier. Deze vergadering was niet druk bezocht. BRESKENS. Uit het Völk—Voor het Volk gaf Donderdagavond een muziekcon- cert in „Sumaio", onder leiding van den directeur C. Schijve. Na de pauze werd door de tooneelvereeniging een blijspel in twee bedrijven opgevoerd, genaamd „Het Wereldwonder", door Janssen en Braun. Als steeds wist de tooneelclub door het goede spel dat vertoond werd, de aandacht van het publiek tot het eind te boeien. ST. NICOLAAS GESCHENKEN (Ing. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Krachtige tot matige W. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt met opklaringen, plaatselijk nog regenbuien, weinig veran dering in temperatuur. UKKEL: Vrij sterke wind uit Z.W. tot W. richtingen, plaatselijk stormweer, gedu rende enkele uren betrokken hemel en re gen, daarna opklaringen, aanhoudend ma tige temperatuur. Za. 26 Nov. Zon op: 7 h 41; onder; 15 h 53. Licht op: 16 h 23. Maan op: 10 h 52; onder: 20 h 05. E.K. 30 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: November. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 25 2.58 15.13 9.29 21.38 Zaterdag 26 3.33 15.51 10.05 22.09 Zondag 27 4.07 16.29 10.39 22.41 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: November. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 25 4.57 17.08 10.30 22.39 Zaterdag 26 5.32 17.43 11.06 23.15 Zondag 27 6.04 18.19 11.42 23.49 Ze <sda*CSc (Ingez. Med.) DE TEGENSTAND TEGEN DE WETSDECRETEN. Gistermorgen om elf uur werd door de prefectuur van het Noorden verklaard, dat de spoorwegarbeiders te Anzin in staking waren gegaan. Bij de staking zijn ongeveer 1200 bedienden en arbeiders betrokken. Al leen het goederenverkeer is stopgezet, het reizigersverkeer gaat door. Voorts is een staking begonnen in de mijnen van Anzin. Men is reeds overgegaan tot ontruiming van bezette werkplaatsen. Van de vijf schachten van het bekken van Anzin zijn drie ontruimd. De ontrui ming van bezette werkplaatsen in de me taalindustrie in het gebied van Valencien nes wordt nog steeds voortgezet. STAKINGEN. Een verklaring van Daiadier. Gisteravond te acht uur heeft de minis ter-president een communique gepublicieerd over de stakingen, dat als volgt luidt: „In de departementen van de Seine, het Noorden en Seine-Jnferieure zijn stakingen met bezetting van de werkplaatsen uitge broken. De regeering heeft onmiddellijk maatregelen genomen om de orde te doen handhaven. In het departement van het Noorden zijn 25 fabrieken, waar 12.000 ar beiders werk vinden, ontruimd en in het departement Seine Inferieure negentien fa brieken. In dit laatste departement is thans geen enkele fabriek of werkplaats meer bezet. In het departement van de Seine zijn tien fa brieken met 5000 werklieden ontruimd. Met de ontruiming van de Renault-fabrieken is de politie nog bezig. Verder deelt het ministerie van openbare werken mede, dat ten gevolge van de sta king, welke is uitgebroken in het gebied van Anzin, de mijnspoorweg van Semain naar de Belgische grens geblokkeerd was voor goederentransporten. Aangezien hier door de exploitatie van de mijnen werd lamgelegd, aangez;en de steenkool niet kon worden afgevoerd, heeft de minister een requisitie-decreet onderteekend. HET STEMBILJET VOOR DE SUDETEN-DUITSCHERS. Op 4 December a.s. zullen in het Su- detenland verkiezingen worden gehouden voor de aanwijzing van enkele Sudeten- Duitsche afgevaardigden in den Rijksdag. Het stembiljet, dat voor deze comedie gefabriceerd is, draagt den volgenden tekst: „Spreek je trouw uit jegens den Führer, Adolf Hitier, den bevrijder van het Su- detenland en geef je je stem aan de kies lijst van de NSDAP?" Deze lijst behelst bovenaan de volgende namen: Adolf Hitler, Konrad Henlein, Karl Hermann Frank. Hl

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1