MIDDELBURGSCHE COURANT IN ZEELAND (&GOESCHE COURANT jn. Het officieel! bezoek van Koning Leopold aan] [ons land. BüfKlNLm oe IDDELBU&GSCHE COURANT Koning Loopoid komt f@ M'burg N. TH. DE JONG ZEEUNG Bij het gedenkteeken te Amersfoort. De laatste dag, Sheffield en Solingen Staalwaren A. VAN ROON, NUMMER 276. TWEE BLADEN. WOENSDAG 23 NOV. 1988. EERSTE BLAD. 181e JAARG. len gze Hg ld.) Ids 150 |35 Dogblad. Uitg. N-v- De Middelburgsche Crt. Bureaux! te MIDDELBURG t St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES t Turfkade Tel.17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Koning Leopold heeft gistermiddag in ge zelschap van Koningin Wilhelmina een bezoek gebracht aan het monument, dat te Amersfoort is opgericht ter herinnering aan de liefde, welke het Nederlandsche volk tijdens de oorlogsjaren de Belgische vluchtelingen en geïnterneerden heeft be wezen. Het gedenkteeken werd indertijd door Belgische geïnterneerden opgericht in steen en beton, doch van een officieele in wijding is eigenlijk nooit sprake geweest. Deze vond nu gisteren tot zekere hoogte plaats. Te ruim drie uur arriveerden eenige auto's, in de eerste waarvan gezeten waren de Belgische minister-president en minister van buitenlandsche zaken, P. H. Spaak en de Nedrlandsche minister van buitenland sche zaken, mr. J. A. M. Patyn. In de vol gende auto was gezeten, de Belgische ge zant te 's Gravenhage, baron De Herry met echtgenoote, terwijl voorts mede waren ge komen verschillende leden van den diploma- tieken staf der legatie met hunne dames, verder de Nederlandsche gezant te Brussel, baron Ph. Harinxma thoe Slooten, en de vleugel-adjudant van den Belgischen Ko ning, general Nuyte. Zij werden door de reeds aanwezige autoriteiten begroet en stelden zich voor het monument op. Tegen half vier, terwijl een stortregen viel, naderden de koninklijke auto's. Koning Leopold stapte het eerst uit en hielp de Ko ningin de auto verlaten. In de beide volg auto's zaten de leden van een klein gevolg, die met de beide vorsten den maaltijd ten paleize Soestdijk hadden gebruikt. De militaire muziek zette de Brabangon- ne in toen de koninklijke bezoekers hun auto verlieten. Nadat verschillende der aanwezigen aan den Koning waren voor gesteld, inspecteerden de Koning en de Koningin de eerewacht en vervolgens daal den zij van het hoofdgedeelte van het mo nument af om in langzaam tempo het voet pad dat naar het voorste van het monu ment leidt, geheel te volgen, tot groote vreugde van de vele duizenden, die hier in een groote boog rondom het monument stónden opgesteld. Teruggekomen bij het hoofdgedeelte van het monument gaf de burgemeester van Amersfoort,graaf Van Randwijck, den Ko ning eenige uitleggingen omtrent de bouw- wyz" ^en Symbolische beteekenis der ver schillende figuren. Vervolgens nam de Ko ning' de door een lakei gedragen groote bloemruiker over, bestaande uit witte se ringen fnet paarse orchideeën en versierd met linten in de Belgische kleuren en plaatste die aan den voet van het monu ment. Stram in de houding sloegen allen dit symbolische gebaar gade, terwijl de mu ziek het Wilhelmus speelde, dat gevolgd werd door de Brabanponne. Hierna ont hulde de Koning de beide bronzen plaquet tes, die ter weerszijden in de twee torens zijn aangebracht, en die in het Fransch en in het Nederlandsch de beteekenis van het monument memoreeren. Toen de plechtigheid hiermede ten ein de was, begaven de Koningin en de Ko ning zich, voorafgegaan door den burge meester, naar binnen in het monument, om de trap te beklimmen die naar de kamer leidt waar plaquettes zijn aangebracht van Koningin Wilhelmina en Koning Albert en van verschillende hooge autoriteiten Bel gische en Nederlandsche, die in de mobili satiejaren aan het vluchtelingenwerk heb ben bijgedragen. Tot op den bovensten om gang beklommen de beide vorsten het mo nument, luide toegejuicht door de menigte toen zij boven verschenen. Na eenigen trd binnen te hebben vertoefd, kwamen zij weer naar buiten, waar hun door twee klei ne kinderen van bewoners uit de omgeving bloemen werden aangeboden. Ruim een kwartier na aankomst der hooge bezoekers namen zij afscheid van de aanwezige autoriteiten en terwijl de mu ziek de Brabanponne speelde, vertrokken zy in de hofauto's in de richting van Soeït- dijk, wederom toegejuicht door het publiek, dat al dien tijd langs den weg was blijven wachten om op den terugtocht nogmaals ge legenheid te hebben de Koningin en haar Belgischen gast hartelijk toe te juichen. Bezoek aan het rijksmuseum. d®n "am'ddag, het was ruim vijf uur m ClUIS^erms Was reeds gevallen, hebben H. M. de Koningin en haar hooge gast, ko ning Leopold, een bezoek gebracht aan het rijksmuseum. Duizenden hadden zich in weerwil van den staag neervallenden regen opgesteld voor den oostehjken hoofdingang van het museum, waar de hofauto's byna een half uur na het vastgestelde tydstip, komende uit Amersfoort, voorreden. Een harteliik en langdurig gejuich begroette het vorstelijk gezelschap. J In de met palmen en bloemen versierde hal ontving hier de hoofd-directeur, de hr F. Schmidt Degener, het hooge bezoek. Aan wezig was ook de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. J. r' Slotemaker de Bruïne, die de Koningin ten geleide strekte, terwijl de hoofddirecteur van het rijksmuseum, de heer Schmidt De gener, Koning Leopold van voorlichting diende. Het bezoek duurde geruimen tijd. Toen de vorstelijke personen terugkeerden werden zp opnieuw door een groote menig te toegejuicht. Galaconcert in kei Concert gebouw. Een schitterende aanblik bood gisteravond de groote zaal van het concertgebouw ter gelegenheid van een galaconcert aangebo den door het gemeentebestuur van Am< t"r- dam ter eere van het bezoek van koning Leopold. Door den gemeentelijken dienst der be plantingen was voor de koninklijke estrada een fraaie versiering aangebracht van groen met roode begonia's, paarse orchi deeën en kleine gele herfstbloemen. Voor het podium bestond de versiering uitslui tend uit roode begonia's. De balustraden van de balcons waren geheel bedekt door beige draperieën met franje van dezelfde kleur, bijeengehouden door linten in de zwart-rood-gele Belgische kleuren. Reeds een half ur voor den aanvang van het concert begon de zaal zich te vullen met een uitgelezen publiek, de dames in een rijke keus van smaakvolle avondtoiletten, de heeren, voor zoover niet in het stemmige zwart en wit van het avondcostuum, in een bonte, kleurige mengeling van de meest uit- eenloopende uniformen, schitterend van goud en zilver, fantastisch versierd met de coraties en ordelinten in vele kleuren Kort voor half tien hadden ailen hun plaatsen ingenomen en arriveerden de hof- dignitarissen, die hun plaats op de konink lijke estrada hadden. Onder hen bevond zich ook de Belgische minister-president Spaak, die gekleed was in rok, en zich aan het be gin van de rij der Nederlandsche ministers zette, naast zjjn Nederlandschen ambtge noot van buitenlandsche zaken, jhr. J. A. N. Patijn. ""Önder het gejuich van de dichte menigte, die zich ondanks de avondlijke duisternis langs den geheelen weg van het koninklijk paleis naar het concertgebouw had ge schaard, arriveerde even voor half tien de koninklijke auto, waarin Koning Leopold naast Koningin Wilhelmina had plaats ge nomen. Allen hadden zich van hun plaat sen verheven toen het concertgebouworkest onder leiding van prof. dr. Willem Mengel berg de Brabanponne inzette terwijl de vor stelijke personen binnentraden. Voorafge gaan door de beide hofmaarschalken schre den drie aan drie de zes Amsterdamsche wethouders en daarachter de gemeente secretaris, dan volgden begeleid door den in ambtscostuum gekleeden burgemeester van Amsterdam, dr. De Vlugt, de Koningin en Koning Leopold. De Koningin was gekleed in een slee- pende, taupe-kleurige robe, waarbij zij een groote ruiker paarse orchideeën droeg, en zp had een diamenten diadeem in het haar Over de japon droeg zp wederom het violet te grootlint van de Leopoldsorde van Bel gië. De Koning was, zooals tpdens dit ge- heele bezoek voortdurend, weer in den khaki generaalsuniform met het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. Nadat de Koningin en de Koning hun plaatsen hadden ingenomen keerde prof. Mengelberg zich vragend naar de koninklij ke bezoekers en door een vriendelijke hoofd knik gaf de Koningin toestemming, het con cert te doen beginnen. Het programma bestond uit de ouverture Cyrano de Bergerac van Joh. Wagenaar, en uit de „Variations Symphoniques" voor pi ano van Cesar Franck. Als solist trad de pianist Willem Andriessen op, die zdfer har telijk door het publiek werd beloond met een luid langdurig applaus, waartoe de Ko ningin het sein gaf. Als laatste nummer van het programma voerde het concertgebouworkest Beetho- vens vijfde symphonie uit. Koning Leopold luisterde gedurende het grootste gedeelte van den avond met de kin op zijn hand steunend en blijkbaar diep onder den in druk van het machtige werk. Te omstreeks elf uur was het concert afgeloopen. Op dezelfde wijze als zp waren binnengeleid verlieten de vorstelijke perso nen en de leden van hun gevolg de zaal, wederom onder de tonen van de Brabanpon ne en weer uitgeleide gedaan door den bur gemeester en de overige leden van het da- gelijksch bestuur der gemeente. Buiten stonden weer duizenden langs den weg geschaard om opnieuw den stoet te kunnen gadeslaan en toe te juichen op den terugweg naar den Dam. Koning Leopold en Koningin Wilhelmina zijn vanmorgen om tien minuten over half elf van het paleis op den Dam vertrok ken, voor een bezoek aan de Fokkerfabrie ken. Het weer was dezen morgen buiten gewoon slecht. Dichte regenvlagen zwiep ten over de binnenstad, de vlaggen klap ten in den stormachtigen wind en vele sloegen stuk. De eere-wacht werd gevormd door een detachement van de marine. Toen Koning Leopold het paleis verliet bracht de marinekapel het Belgische volkslied ten gehoore. Ondanks de zeer slechte weersomstandig heden sloegen velen het vertrek op den Dam gade. De vorstelijke personen wer den bij het instappen en het wegrijden hartelijk toegejuicht. Ook langs de route op het Damrak en aan de De Ruyterkade waar de vorsten met een extra pont haar de overzijde van het IJ werden vervoerd, stonden groote groepen belangstellenden in den regen om het voorbijkomen van den stoet gade te slaan. Bi} Fokker, Op de fabrieksgebouwen van Fokker wapperden de Nederlandsche en Belgische vlaggen en tusschen de versch"' k- tuigen waren vlaggelijnc. gespannen, aie echter in den stroomenden regen het beeld van het doorweekte fabrieksterrein slechts weinig opfleurden. Tegen half elf bevonden zich bij den in gang van de groote hal voor vleugelbouw de president-commissaris der Fokkerfa briek de heer C G. Vattier Kraane, en de onder-directeur, de heer J. E. van Tyen, die den directeur, Anthony Fokker, ver- Het geluk is een gevaarlijk bezit; wee hem, wien de goden te vriendelijk toelachen; zij laten hun lach met veel tranen betalen. ving, omdat deze om zakelijke redenen in de Vereenigde Staten vertoeft. Te omstreeks kwart voor elf naderde de Koninklyke stoet de toegangspoort tot de Fokkerfabriek. Veertien auto's, waarin de leden van het gevolg der Ko ningin en van den Belgischen Koning ge zeten waren, volgden de Koninklijke auto, die werd voorafgegaan door een auto waarin zich de burgemeester van Amster dam, dr. W. de Vlugt, en de hoofdcommis saris van politie, bevonden. Op het oogenblik dat de Koninklijke auto het terrein opzwenkte, werden voor den ingang de standaarden der beide vor stelijke bezoekers geheschen. De auto's reden voor bij de hal voor vleugelbouw, waar een smaakvol met bloe men en planten versierde en door een bal dakijn beschermd bordes was gemaakt. Hier stelde burgemeester De Vlugt de heeren Vattier Kraane en Van Tyen aan de beide vorsten voor en werden ook de leden van het gevolg voorgesteld. Na de begroeting begon de rondleiding door de fabriek. Koning Leopold werd rondgeleid door den heer Van Tyen en de Koningin door den officier m.s.d. eerste klasse H. J. Taken, chef van het militair toezicht bij Fokker. Voor in de groote hal was ruimte ge maakt om daar te exposto-en drie toe stellen van verschillende typen uit de se ries, die in opdracht van de Nederlandsche weermacht door Fokker zijn gebouwd. Links stond de beroemde tweemotorige jachtkruiser G 1, het vliegtuig waarmede de Fokkerfabriek twee jaar geleden op de internationale luchtvaartsalon te Pa- rys zooveel sensatie verwekte. Ter rech terzijde stond de snelle eenmotorige Fok kerjager D 21, een der laatste exemplaren van de door Soesterberg bestelde serie, welke vrijwel geheel is afgeleverd. In het midden bevond zich de laatste gereed ge komen luchtkruiser van het type T 5, het laatste toestel van de serie der zestien machtige tweemotorige bommenwerpers, bestemd voor Soesterberg. De drie vliegtuigen waren alle in de schutkleuren geschilderd zooais ze door de Fokkerfabrieken worden afgeleverd en trokken de groote belangstelling des Ko- nings, die zich verschillende onderdeelen ervan liet uitleggen en van dichtbij de toestellen bekeek. De vorstelijke personen hebben vervol gens alle afdeelingen van de fabriek beke ken. Overal waar de hooge gasten langs kwamen, ging het werk gewoon voort, waarby van tüd tot tyd een speciale ma chine een bijzonder instrument, de aan dacht trokken, van den Koning, van de mili tairen uit zijn gevolg en ook van den Bel gischen minister-president Spaak, die te zamen met den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken jhr. mr. J. A. N. Patijn, het bezoek meemaakte. Alvorens de fabriek te verlaten werd een der kleine metalen schuilkelders bekeken, welke op het fabrieksterrein zyn aange bracht ten behoeve van de fabrieksbrand- weer, die ingeval van een luchtaanval, niet zooals het overige personeel, het terrein verlaat, maar aanwezig blijft om eventueel uitbrekende branden te blusschen. De lucht- beschermingsploeg in speciale kleeding en uitgerust met gasmaskers stond voor het administratiegebouw opgesteld. Terwyi het hooge gezelschap afscheid nam, weerklonk de fabriekssirene. Op dat oogenblik werd in alle afdeelingen het werk gestaakt en in looppas begaf het ge- heele personeel zich naar het terrein voor den uitgang, waar weldra de 1500 arbeiders, die bp Fokker werkzaam zijn, in hun werk- kleeding, alsmede het technisch en admi nistratief personeel verzameld stond en de Koning en de Koningin hartelijk toejuich ten toen de koninklijke stoet het fabrieks terrein verliet en de twee standaarden om laag iverden gehaald, als teeken dat het hooge gezelschap was vertrokken. Op den terugweg naar het koninklijk pa leis werden de beide vorsten door het veel talrijker publiek dan des morgens, opnieuw hartelijk toegejuicht. Noenmaal ten paleize. Na den terugkeer van het bezoek aan de Fokkerfabrieken gebruikten Koning Le opold en H. M. de Koningin ten paleize het noenmaal. Hierbij zaten ook aan de Belgi sche gezant te 's-Gravenhage, J. baron Her ry, de Nederlandsche gezant te Brussel, mr. B. Th. baron Van Harinxma thoe Slooten de Belgische minister-president Spaak, de Nederlandsche minister-president, dr. H. Colijn, en de Nederlandsche minister van buitenlandsche zaken mr. J. A. N. Patijn. Te kwart voor drie vertrokken hunne majesteiten met gevolg per auto naar de residentie. INDISCHE BLOEMENHULDE VOOR KONING LEOPOLD. Een uit zes leden bestaande deputatie van de jeugdgroep der Indische club te Amster dam heeft vanmorgen in het paleis op den Dam aan Z.M. Koning Leopold III een bloemenhulde van Java aangeboden. Deze bestond uit een bouquet orchideeën, welke gisteren met het K.L.M.-toestel „Rietvink" op Schiphol waren aangevoerd. Koning Leopold heeft de deputatie in zijn salon ontvangen en het bouquet, waaraan linten in de Belgische en Nederlandsche kleuren waren bevestigd, met de bybehoorende oor konde persoonlpk in ontvangst genomen. Ook H.M. de Koningin was bp de aan bieding van deze bloemenhulde aanwezig. Stormwaarschuwingsdienst. Geseind van De Bilt vanochtend 9.45 uur aan alle posten: „Wordt verwacht storm uit het Zuidwesten, met ruimende wind". DE DIRECTEUR VAN „DE JOODSCHE INVALIDE" OVERLEDEN. De heer I. Gans, de directeur van de stichting „De Joodsche Invalide" te Am sterdam, is gisteravond op 48-jarigen leeftijd plotseling overleden. BIJDRAGEN DER NEDERLANDSCHE VRIJMETSELAREN VOOR DE VLUCHTELINGEN. De órde van vrymetselaren in Neder land deelt mede: Voor de vluchtelingen hebben de Ned. vrymetselaren beschikbaar gesteld: 1.000 voor het algemeen vluchtelingen comité, voorzitter mr. D. J. Baert; 1.000 voor het comité tot hulpverleening aan kin deren, voorzitter mr. F. H. Abbing; 1.000 voor het Joodsch vluchtelingencomité, voor zitter A. Asscher; 200 voor het roomsch- katholieke vluchtelingencomité, voorzitter prof. dr. Schmutzer; en 100 voor het pro- testantsche vluchtelingencomité, voorzitter prof. mr. V. H. Rutgers. PAKKETPOST ST.-NICOLAAS. De P.T.T. verzoekt de navolgende wen ken, in acht te nemen by de verzending van postpakketten. 1. De pakketten doelmatig en stevig ver pakken, met gebruikmaking van houten kistjes of solide cartonnen doozen. 2. Er vooral op te letten, dat de adressen op pakket of kaart duidelijk en gelijklui dend zyn. 3. Een afschrift van het adres in het pak ket sluiten. 4. Naam en woonplaats van den afzender op pakket en kaart te vermelden, op het pakket echter zoodanig, dat geen verwar ring met het adres van den geadresseerde kan ontstaan. 5. De adressen op het pakket te schrijven of indien op papierstrooken geschreven, de ze deugdelijk met goede lijm vast te hech ten (niet met lak) zgn. label-adreskaarten zijn stevig te bevestigen. 6. Met het oog op een tijdige bestelling der pakketten de verzending niet uit te stellen tot het einde der week. DE TERUGKEER DER NEDERLAND SCHE VRIJWILLIGERS UIT SPANJE. De Nederlanders!, die krijgsdienst in Spanje hebben verricht, zullen binnenkort naar Nederland terugkeeren. De reis door Frankryk zal onder Nederlandsch geleide worden gemaakt. BATA BEZOEKT PHILIPS. De leider van het Bata-concern, de heer J. Bata, vergezeld van eenige heeren van zijn directie, heeft gister een bezoek ge bracht aan de Philips-fabrieken te Eind hoven. Na de begroeting door dr. A. F. Philips werden verschillende fabricage-afdeelingen bezichtigd, welke evenals de sociale instel lingen en de jongens nijverheidsschool, de bijzondere belangstelling van den heer Bata trokken. Tezamen met de leden der Philips-direc- tie werd 's middags in het clubhuis van de Eindhovensche golfclub de lunch gebruikt. Vandaag zou de bezichtiging der Phi- lipsfabrieken worden voortgezet. EEN TEGENVALLER VOOR DEN HAAG. Over de jaren 1929, 1930 en 1931 140,000 te veel aan dividend- en tantième-belasting genoten. De Haagsche wethouder van Financiën heeft medegedeeld, dat Den Haag over de jaren 1929, 1930 en 1931 140.000 te veel aan dividend- en tantième-belasting heeft genoten, en dat dat bedrag aan het rijk moet worden terugbetaald. WRAAKNEMING Vannacht is een bezoek gebracht aan het kantoor van de melkfabriek „Nieuw Plan- cius" in de Govert Flinckstraat te Amster dam. In het kantoor is alles overhoop ge haald, de inhoud van laden en kasten lag over den vloer verspreid en over de be scheiden en voorwerpen was chloor gespren keld, zoodat een en ander onbruikbaar is gemaakt. Gestolen werd echter niets. De politie onderzoekt thans wat de bedoeling van dit hatelijk bezoek is geweest. EEN RAADSLID ,DAT HOUT STAL. De politie te Maassluis heeft aangehou den W. van der K., die ervan verdacht wordt, ten nadeele van een machinale kui perij in Maassluis hout te hebben gesto len. De aanhouding heeft in Maassluis ver- wóndering gewekt, omdat Van der K„ lid van den gemeenteraad is. Bij huiszoeking is een gedeelte van het hout in den kelder van zijn woning aan getroffen. Een ander gedeelte van het hout was gebruikt voor het maken van een duivenhok. De diefstallen zijn de laatste veertien dagen gepleegd. Het hout werd weggenomen van het terrein achter de fabriek. niet, doch U komt toch wel een kijkje nemen in onze toonkamer, waar wij een vakkundig en met zorg samengestelde collectie feestgeschenken hebben uitge stald. Een beter Zwitsers polshorloge voor een lagere prijs, met 1 jaar garantie, welke correct wordt nagekomen. Temo 4,25. Panto 5.25. Technos Anker 7.15. Graveur Juwelier Horloger. ST. PIETERSTR. 13, MIDDELBURG. (Ing. Med.) WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Stormachtige N.W. tot W. wind, zwaar bewolkt met opklaringen, re- gen- of hagelbuien, vooral aan de kust, iets kouder. UKKEL: sterke wind uit Z.W. tot W. richtingen, plaatselyk storm, zwaar bewolkt met opklaringen, tijdelijk regen, misschien plaatselyk onweer, aanhoudend vry zachte temperatuur. Do. 24 Nov. Zon op: 7 h 38; onder: 15 h 55. Licht op: 16 h 25. Maan op: 9 h 38; onder: 18 h 03. E.K. 30 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: November. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 23 S 1.53 14.00 8.14 20.33 Donderdag 24 2.26 14.36 8.53 21.07 Vrydag 25 2.58 15.13 9.29 21.36 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: November. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 23 3.49 15.57 9.20 21.30 Donderdag 24 4.24 16.33 9.55 22.05 Vrydag 25 4.57 17.08 10.30 22.39 hebben groote snijkracht Imperator Wingers, le kw. 17.95. Langeviele 62, Middelburg, Kachelmag., Waschmachines en huish. artikelen. (Ingez. Med.) BELEMMERING VAN UITVOER VAN AARDAPPELEN EN UIEN DOOR BELGIE. Men schrijft ons: Naar aanleiding van de kwestie Dinsdag in de vergadering der Staten van Zeeland sprake gebracht door den heer De Mil- liano, deelt men ons van welingelichte zyde mede, dat dit een van de zijde van België zeer vreemde houding betreft. Het betreft hier n.l. geen verbod van uit voer over verschillende kantoren van Ne derlandsche zijde, doch zooals vroeger reeds vermeld een verbod van Belgische zyde om uit Zeeuwsch-Vlaanderen anders dan langs het grenskantoor De Paal (bij Clinge) in dat land in te voeren en ook door te voeren. Reeds ruim 4 maanden geleden is daarop terstond de aandacht der Regeering geves tigd door de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen en van wege onze Regeering zijn terstond onder handelingen aangeknoopt om ten behoeve van West-Zeeuwsch-Vlaanderen 't kantoor te Stroobrugge open te krygen voor dien uit voer, evenals ook nog enkele kantoren op andere deelen onzer landsgrens. Speciaal voor openstelling van het kan toor te Stroobrugge werd met de Belgische regeering een overeenkomst gesloten, waar bij deze zich verplichtte op korten termijn dat kantoor voor het onderhavige vervoer open te stellen. Dat evenwel het op zich nemen van een verplichting van die zijde nog niet de in lossing van de toezegging beteekent, komt thans wel duidelyk aan het licht. Ofschoon aan de belofte herhaaldelijk is herinnerd, en deze kwestie een zeer voorname plaats innam by de ongeveer 14 dagen geleden tus schen Nederlandsche en Belgische vertegen woordigers over handelsregelingen tusschen beide landen, en bij vernieuwing openstel ling werd toegezegd, is daaraan nog steeds geen gevolg gegeven. Dat, wanneer men zóó onbegrijpelijk han delt tegen officieele vertegenwoordigers van een nabuurstaat met wie men in vriendschap leeft, men particulieren die zich te Brussel voor die zaak aanmelden, met een kluitje in het riet stuurt, laat zich denken. De houding van België ten deze is vooral daarom zoo vreemd, omdat de maatregel op zichzelf al onbegrypelyk voorkomt, daar het toch ih economisch en practisch opzicht voor België gelyk is, of die producten langs De Paal dan wel te Stroobrugge worden ingevoerd. Maar voor de belanghebbenden in West-Zeeuwsch-Vlaanderen is het van groote beteekenis, omdat zij een beduidend aantal kilometers moeten omrijden om hun producten te leveren. Goedkoope reisgelegenheid voor bewoners van Zeeuwsch Vlaanderen. Met ingang van 30 dezer zullen de bewo ners van Zeeuwsch Vlaanderen op de dagen dat er een goedkoope trein rydt, d.i. des winters iederen Woensdag om de veertien dagen, met gewone treinen, nl. heen met trein 215 en terug met de treinen 1089|415

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1