BINNENLAND. [Hei nieuwe Gemeentehuis van Soeburg. MAGGIS POPULARITEITS-WEDSTRIJD F.3500.- AAN BELONINGEN VRAAGT UW WINKELIER EEN FORMULIER SLUITING 1 DEC- BEURSTHERMOMETER DINSDAG. De zaak der marechaussee te Oss. ZEELAND. MIDDELBURG. BEURS VAN AMSTERDAM. ZUIDBEVELAND. VLISSINGEN. (Ingez. Med.) WALCHEREN. PAADUUI5 QuW iOU&UPG Suiker Rubber Koninkl. Philips Markt Markt (Wettig Amerika Olie Obl.Markt Schepen Tabak Unilever Aku gedeponeerd.) A Senembah 255—254 C Baltimore en Ohio 5%5% C Southern Pac. Cy. 14%—14-% A Southhern Rlw. 13%—13% A Amst. Rubb. C. 228%—226-7% A Deli-Bat. Rubb. 157—155 A Hessa Rubber 130128% A Serbadjadi S.R. 109%—106-5% WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen 8.59% 8.62% Berlijn 73.60 73.65 Parijs 4.81% 4.83% Brussel 31.07% 31.10 New-York 1.83% 1.83% Naar wij vernemen heeft de fungeerende voorzitter van den Centralen Raad van Be roep te Utrecht, mr. E. J. Beumer, de be handeling van de beroepen der gewezen brigade der koninklijke marechaussee te Oss tegen de uitspraken van het ambte narengerecht te 's Gravenhage d.d. 16 Juli jl. in het twistgeding contra den minister van justitie en den inspecteur der Kon. marechaussee bepaald op Donderdag 1 De cember 1938, des voormiddags 10 uur. Door den voorzitter zijn ambtshalve geen getuigen en (of) deskundigen ter terecht zitting opgeroepen. NATIONALE COLLECTE OP 3 DEC. Voor de vluchtelingen wegens ge loof en ras-initiatief van het jeugd leidersinstituut. Het Nederlandsche Jeugdleiders Instituut heeft, op verzoek van het protestantsch christelijke, het roomsch-katholieke en het joodsche comité voor vluchtelingen wegens geloof en ras, met instemming en aanbe veling der regeering, het initiatief genomen tot het organiseeren van een nationale col lecte, over het geheele land, ten bate van vluchtelingen wegens geloof en ras. Het is de bedoeling, dat deze collecte wordt ge houden op Zaterdag 3 December a.s. Ter gelegenheid van het bezoek van koning Leopold aan oris land heeft het groote Antwerpsche blad „La Métropole" een speciaal nummer doen verschijnen, dat geheel gewijd is aan onze Koninklijke fa milie, ons land en de Nederlandsch-Belgi- sche betrekkingen. Er komt o.a. een arti kel met foto's over Vlissingen in voor, ge schreven door burgemeester Van Woelde- ren. Aan Middelburg werden in toe ristisch verband een foto van het Stad huis en van „St. Joris" gewijd. DE WERKLOOSHEID. Een vermeerdering van 14,81 pet. De stand der werkloosheid der arbeids beurs te Middelburg in het district per 31 October luidt: Middelburg 776 (746), Vlissingen 484 (497), Goes 161 (81), Aagtekerke Arnemuiden 111 (99), Baarland 4 (6), Big- gekerke Borsele Brouwers haven 3 (1), Bruinisse 50 (20), Burg Kolijnsplaat Domburg 54 (28), Driewegen Dreischor Duivendijke Elkersee Elle- meet Ellewoudsdijk (2), 's-Gra- venpolder 3 (3), Grijpskerke 1 (1), Haam stede 12 's-Heer-Abtskerke 1 (1), 's-Heer-Arendskerke 6 (1),' 's-Heerenhoek 14 (3), Heinkenszand 4 (1), Hoedekensker- ke 9 (6), Ierseke 62 (97), Kapelle 6 (1), Kats 1 Kattendjjke Kerkwer- ve Kloetinge 4 (2), Kortgene Koudekerke 32 (16), Krabbcndijke 3 Kruiningen 49 (12), Meliskerke Nieuwerkerk 1 Nieuwland 3 (1), Nisse (1), Noordgouwe 1 Noord- welle Oosterland Oostka- pelle 15 (16), Oudelande 6 (7), Ouwerkerk 8 (8), Ovezand 12 (3), Renesse Ril land (1), Rittem 2 (1), Schore 2 (1), Se- rooskerke (W.) 10 (5), Serooskerke (S.) Sint-Laurens 4 (4), Soeburg 100 (97), Vere 1 (7), Vrouwenpolder 1 (1), Waarde 3 (2), Wemeldinge 18 (15), Westkapelle 82 (85), Wissenkerke 4 Wolfaartsdijk 2 (1), Zieriksee 97 (66), Zonnemere Zoutelande 2 (1). De getallen tusschen haakjes zijn die van 30 September. Totaal stonden per 31 October 1938 2224 personen als werkzoekenden ingeschreven, tegen 1937 op 30 September. Op 31 Augustus was het 2244, dus wat in September gewonnen werd is in October weer op 20 na verspeeld. Op de te Zutphen gehouden nationale tentoonstelling van konijnen behaalde de hr. A. A. Clement een tweeden prijs G met wit Weener ram jong en de heer P. J. den Hollander een eersten prijs G. en een eere- prijs met havanna ram jong. Te Velp behaalde de heer Clement een tweeden prijs G met wit Weener voedster jong, en de heer Den Hollander met ha- Amsterdam 1936-3% 101%—101% Zeeuws. Hyp. B-3% 100%100% Cities Service Cy. P. 1958 5 50%51 A Amsterd. Bank 141%140% A Ned. Gist- en Spiritusf. 523%515 A De Schelde N.B. 46%—46 C Am. Smelt Ref. 40%—39 A Born. Sum. H.M. 178%178% A Houth. Alberts 9696 C Union Pac. Rr. 7171% C Int. Nickel Cy. 40%—39% Ned. 38 1000-3 101%—100% O. Indië 37 1000-3 99—99 Engeland 1960-90 4 77%—77% A Koloniale Bnk. 154151% A N.I. Hbk. 600 130—129 C Ned. H.M. 1000 149%—149% A v. Berkels Pat. 54%—53% C Calvé-Delft 90—89% A Philips G. B. afg. 229%—225%-8% C Unilever 144%—143%-44% C Am. Car Foundry 22%—22-% C Anaconda Cop.- 25%25%-% C Bethlehem St. 53%—53%-4% C Kennec Copper 32%32%-% C Rep. Steel 17%—17%-% C U. States St. C. 49%—49%-% C North A'm. Cy. 17—16% A Kon. Petr. Mpij. 326%—324%-26 C Contin. Oil Cy. 21%21% C Phillips Petr. Comp. 3029% C Shell Union O.C. 10%—10%-11 C Tide Water Ass. Oil 10%10-% A Ned. Scheepv. U. 124%118% A H.V. Amsterdam 479475-8% A Java Cult. Mij. 185%183 A N.I. Suiker U. 190—188 A Deli Batavia 210206% C Deli Mij. 1000 281-281-79 DOMBURG. Maandagmorgen zijn uit deze gemeente tien werkloozen te werk ge steld aan de égalisatie-werken voor derden uitgevoerd onder leiding van de Ned. Heide Maatschappij te Meliskerke. Hieraan wer ken ook personen afkomstig uit Westka pelle, Soeburg en Meliskerke. Te zamen 50. DOMBURG. Door vertrek en anderzins was de Zendingsraad der Ned. Herv. Kerk niet volledig meer. Derhalve is ze nu aan gevuld, terwijl ook het ledental thans op zes is gebracht. Van nu af aan zal ze bestaan uit de vol gende personen: mevrouw C. A. M. van Voorthuijsen-Von Stein Callenfels, mej. M. Louws en de heeren: ds. F. G. H. Nicolaï, C. Louwerse, P. H. van Dullemen en C. Provoost Azn. OOSTKAPELLE. Gevonden voorwerpen: een belastingmerk te bevragen bij C. Wille- boordse B no. 7; een handschoen (rechter), te bevragen bij C. Geldof B no. 156; een boerinnemuts, te bevragen bij den gem. veldwachter. KAPELLE. De jongeman J. B. alhier had het ongeluk een zoodanigen misstap op een weiland te doen, dat hij niet meer verder kon en directe geneeskundige behandeling moest worden ingeroepen welke dokter Risseeuw uit Kapelle verleende. Geconsta teerd werd gewrichtsbreuk aan den voet. PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. Hedenmiddag werd de tweede gewone zitting van de Provinciale Staten van Zeeland geopend door de Commissaris der Koningin in naam der Koningin en ging voor in ambtsgebed. Aanwezig waren 38 leden. Afwezig de heeren Dieleman, Stieger, Geelhoed en De Ridder. De beide eerstgenoemde wegens ongesteldheid, de laatste met kennisge ving. Een adres van den Alg. Bond van Prov. personeel in Nederland inzake verhooging van de bezoldiging van het personeel, in dienst der Provincie en rangsverhooging van het waterstaatspersoneel werd in handen van Ged. Staten gesteld om advies en raad. De VOORZITTER deelde mede, dat het uitbaggeren der haven te Hoedekenskerke is aanbesteed voor 4270. Na splitsing der afdeelingen heeft de heer MILLIANO een voorstel verdedigd om de regeering te verzoeken aan de grens- kantoren te Eede, Sluis en IJzendjjke (Veldzicht) voor de uitvoer van hardap- pelen en uien naar België open te stellen. Spr. wees er op dat de groote hoeveelhe den van genoemde artikelen die vanuit W. Z. Vlaanderen, worden uitgevoerd nu over Oost Zeeuwsch Vlaanderen een groo- ten omweg moeten maken. Spr. noemde een voorbeeld van aardappe len die per wagen 3 km zouden moeten worden vervoerd en nu 175 km moesten reizen. De betrokkenen hebben tot de land bouworganisaties om hulp gevraagd en de ze tot de regeering. Maar zonder volledig succes. Nu kreeg men wel toestemming voor Eede. Toen bleek, dat men wel uit mocht langs dezen weg, maar bij Stroobrugge mocht men België niet in. Men ging toen naar het ministerie in België en kreeg den indruk, dat het een kwestie van een of twee dagen zou duuren voordat alles in kannen en kruiken zou zijn. Dat was in September, en nu is het nog niet in orde; nu de uitvoer van het voor naamste deel is afgeloopen. Het is de tijd voor een betere regeling, nu de Koning der Belgen in ons land te gast is, en een groote vriendschap blijkt te bestaan, er is nu alle reden voor iets te verkrijgen vóór het be lang van een bepaalde streek. De voorzitter zeide, dat Ged. Staten gaarne bereid zijn het verlangde schrijven te verzenden. Hierna werd besloten de volgende; open bare vergadering-te houden op Dinsdag 20 December te 10 uur en werd deze ver gadering gesloten. - - Behandeling in hooger beroep op 1 December. (Ingez. Med.)| vanna ram en voedster jong voor beide een tweeden prijs, vrij goed. Het zijn alle dieren van eigen fok van ge noemde inzenders, die beide lid zijn van „Nut en Sport" alhier. Hör mein Lied Violetta! De operette is reeds sinds vele jaren Fritz Hirsch' specialiteit. Fritz Hirscli kan men niet zonder de operette en omgekeerd de operette niet zonder Frits Hirsch den ken. Langzamerhand is het eigenlijk een traditie geworden, dat Hirsch met zijn vele medewerkenden ieder jaar een nieuwe ope rette te voorschijn toovert. Dit jaar noem de men haar naar den bekenden Schlager „Hör mein Lied, Violetta!" Het oude Wee ner van 1805 wordt ons hier voor oogen ge bracht het Weenen, dat geen zorgen kende, maar Wein, Musik und Madel alle narig heid deden vergeten. De operette geeft een herinnering weer uit het leven van Keizer Napoleon in dit oude Weenen vol roman tiek. De officieren en de Wiener Madel dansen, zingen en worden verliefd. Datis allemaal veroorloofd, maar één ding is ver boden: das Heiraten. En verboden nog wel door den Keizer. Alleen de kus van een Weensch meisje zal het huwelijksverbod doen opheffen. Natuurlijk komt deze ten slotte. Violetta, het bloemenmeisje komt de eer toe, dat haar kus de wet vernietigd heeft. Dit is in 't kort de inhoud dezer ope rette. Een groote bezetting eischt zij. Knap pe, levenslustige Wiener Madel, keurig ge- uniformde officieren behooren nu eenmaal in het oude Weenen de sfeer te scheppen. En die sfeer was er ook. Van de verdere optredenden willen we eerst Fritz Hirsch noemen. Kostelijk typeert hij den vroolij- ken, gemoedelijken banketbakker Stadin gen Deze operettekoning maakt weer iets heel aparts van zijn rol. De vrouwelijke hoofdrol in dit zangspel is bij de Joego Sla vische operettester Erika Druzovic in goede handen. Een lief, béscheiden bloemenmeis je deze Violetta, Egon Karter haar liefdes partner, is een knappe, vrooljjke luitenant. Dit tweetal vormt een waardig duo in deze operette. Er is nog zoo'n paar, dat uitste kend in het geheel past: Stadingers dochter Pepi (Grate Füchler) en luitenant René de la Croix Saint Louis (Eguinaldo Salghinï). Prachtig getypeerd is ook de rol van Na poleon, Seine Majestat der Kaiser, gespeeld door Paul Harden, terwijl Walter Triebei de rol van overste Savigny kostelijk speelt. We zouden zoo nog meer namen aan deze kunnen toevoegen, doch het zij genoeg. Al len werkten mede tot het welslagen van deze operette, welke de talrijke aanwezi gen zonder twijfel heeft geamuseerd. De fraaie costuums, de dansen en de zang ver hoogden de charme van het geheel. Het or kest, onder leiding van Hans Lichtenstein tenslotte mocht er ook zijn. Het is weer gebleken, dat men ook in Middelburg de operette van Fritz Hirsch weet te waardee- ren. En hoe zou het ook anders kunnen? Fusie van zangvereenigingen. Gisterenavond had onder leiding van den heer Jan Kuiler uit Middelburg de eerste repetitie plaats van de zangvereeniging, die ontstaan is door de samensmelting van de „Gemengde zangvereeniging" en de Chr. Zangvereeniging „Looft den Heer". Uit den aard der zaak beschikt men nu over een groot koor. ARNEMUIDEN. De plaatselijke afdee- ling van het Ned. Bijbelgenootschap hield Zondag een propaganda-avond in de Geref. Kerk. Deze bijeenkomst werd geopend door ds. H. Scholting, Geref. predikant, waarna ds. P. Fagel, Ned. Herv. predikant te Vere het woord verkreeg. Deze bepaalde zijn gehoor bij Joh.: 16: 611. Na verkla ring van dit schriftgedeelte schetste spre ker in het kort het doel en de werkwijze van het N.B.G., zoowel in eigen land als de overzeesche bezittingen. Het N.B.G., dat nu 125 jaar bestaat verspreidt honderden bij bels, welke in 34 verschillende talen ver schijnen. Na de aanwezigen opgewekt te hebben het N.B.G. te steunen werd deze bijeenkomst met dankgebed gesloten. 2 cellen. Het bouwen van deze cellen zal het arrestantenlokaal en andere hokjes onder aan den toren overbodig maken. Het is dan ook de bedoeling die dingen daar op te ruimen, waardoor het monu mentale van den toren weer beter tot zijn recht zal komen. Op de verdieping van den middenbouw bevindt zich de raadzaal; rechts de aan- grenzenden trouwkamer en vergaderkamer van B. en W. In den linkervleugel der ver dieping komt de concierge-woning. Aan de achterzijde de garage voor de brand spuit en fietsenbergplaats. Alle luxe zal worden vermeden, doch alles zal er mo dern uitzien. De bouw zal solide zijn. Alles is er op berekend dat de onderhoudskosten tot een minimum beperkt zullen blijven, bijv. sta len ramen. De vloeren in de Raadzaal, Burgemeester- en Secretariekamer zijn eiken parketvloeren, alle andere vloeren ströökenvloeren. De betimmering in de raadzaal is eikenin deze zaal komen 5 ramen en 2 stel openslaande deuren, toe gang gevende tot het balcon aan de voor zijde. De publieke tribune krijgt een afzonder lijken opgang. De wanden van hal en trappenhuis worden 1% m hoog bezet met kunstglazuurtegels. Alle materialen zullen zooveel mogelijk van Nederlandsch fabri kaat zijn. De toren wordt gedekt met rood koper. De archief kamers in den kel der voor het oud archief staan met een liftje in verbinding met het nieuw archief en de secretarie. De ontvanger krijgt de beschikking over een brand- en inbraak- vrije kluis. De secretarie heeft rechts een zij-ingang; sociale zaken en de kamer van den gemeente-ontvanger links en de poli tiekamer aan de achterzijde van het ge bouw. Dit belangrijk object voor werkver ruiming, zal ongeveer September 1939 in gebruik kunnen worden genomen. De eer ste steenlegging denkt men niet voor eind December of begin Januari te kunnen verrichten, hetgeen dan een eenvoudig karakter zal dragen. Hierna werd een rondgang door het oude gemeentehuis gemaakt, dat Bleek werkelijk niet meer te voldoen aan de eischen, die men aan een behoorlijk ge meentehuis stellen mag. LM tUwsmwill ABCH-Mm» rekening gehouden met den steeds toene- menden groei der gemeente. Deze natuur lijke groei vindt zijn oorzaak in de gunsti ge ligging der gemeente ten opzichte van twee steden. Men heeft hier de voordee- len van een stad en de geneugten van het platteland. In 1936 werden hier 48 wonin gen gebouwd en in 1938 tot nu toe reeds 67. Er kwamen drie nieuwe straten bij. Een nieuwe R.K. kerk zal aanstonds wor den ingebruik genomen en plannen tot het SOEBURG. Maandagmorgen had alhier op de secretarie een persconferentie plaats, waarin burgemeester Stemerding een uit eenzetting heeft gegeven van de plannen tot den bouw van een nieuw gemeente huis. Het tegenwoordige gemeentehuis aan het Oranjeplein, aldus de burgemeester, dateert van 1857. Soeburg telde toen ruim 900 inwoners, trans ongeveer 5500. De bouwkosten van dit gemeentehuis hebben, den bouwgrond inbegrepen, 12000 be dragen. Hierin droegen de ingezetenen vrijwillig 2000 bij, hetgeen voor dien tijd een niet geringe -som beteekende. Het was ruim van afzet, doch een gedeelte ervan diende voor onderwijzerswoning; totdat de uitbreiding der gemeente ook dit deel als secretarie opeischte. Niettegenstaande! is het ook hierna reeds een reeks van jaren meer dan onvoldoende. Bij wijze van nood oplossing is in 1935 een lokaal der achter het gemeentehuis gelegen school bij de se cretarie getrokken, doch door de uitbrei ding van de openbare school, zal dit aan zijn vorige bestemming moeten worden te ruggegeven. Reeds bijna 20 jaar geleden werd het gemeentehuis te klein geacht. Bij raadsbesluit van 16 Juni 1922 werd in principe tot den bouw van een nieuw gemeentehuis besloten. In 1930 werd een geschikt terrein, groot ongeveer 2000 m2 ad 6 gekocht aan de Kanaalstraat. Inmiddels was de crisis ingetreden. De noodzakelijkheid tot den bouw werd even wel steeds dringender. De gemeente breid de zich gestadig uit. Overtuigd van de noodzaak verklaarden in 1936 Ged. Staten zich bereid tot den Bouw mede te wer ken. In dit jaar wendde de gemeente zich tot het werkfonds om financieelen steun, welke 1% jaar later werd toegezegd, zoo dat op 26 November 1937 een architect kon worden benoemd. Daarna is er rusteloos voortgewerkt en zjjn door den architect L. M. Naaktgebo ren alhier de plannen ontworpen, welke de goedkeuring der Provinciale Schoon heidscommissie en alle Haagsche instan ties konden verwerven. Bij het plan is stichten tfan een tweede N. H. kerk zijn in bewerking. Het nieuwe gemeentehuis is dan ook berekend op een gemeente van 10.000 inwoners. Op 14 October 1938 kon de bouw worden aanbesteed. Er waren meer dan 50 inschrijvers. De aannemer J. M. Goedemondt te Vlissingen was de laag ste met ongeveer 40.000. Binnen een jaar na de benoeming van een architect is thans met den bouw aangevangen. Het project is buitengewoon geslaagd. De stijl sluit aan bij de omgeving. Het gebouw draagt een representatief karakter door zijn met het torentje bekroonden midden bouw, waaraan twee eenigszins achteruit gebouwde vleugels. De geheele frontbreed te van het gebouw is ongeveer 30 meter; de bebouwde oppervlakte 370 m2 en de in houd 3500 m3. Het bouwterrein is breed 45 m. Het gebouw komt ongeveer 20 me ter achter de rooilijn; de middenbouw recht tegenover de Braamstraat. Er om heen wordt plantsoen aangebracht. Voorts is het fraai gelegen in het centrum der gemeente, dat zich meer en meer naar West verplaatst. Het wordt opgetrokken in rooden handvormsteen en gedekt met zwart-verglaasde pannen. In den middenbouw en de verdieping bevindt zich het representatieve gedeelte De begane grond van het gebouw komt 75 cm boven het terrein. Onder den midden bouw komen kelders voor het archief en centrale verwarming. De fundeering en kelders zijn van gewapend beton. Een rui me entree geeft toegang tot den hal, met trappenhuis waarin acht ramen, waarvan men hoopt dat ze gebrandschilderd zullen zijn. Rechts en links van de entree zijn de kamers van den burgemeester en den secrearis. In den rechtervleugel komen de secretarie, bode-kamer, kamer van den ge meente-opzichter en wachtruimten. In den linkervleugel de kamers van den gemeente ontvanger, sociale zaken en de politie met

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2