PHROL2E: KRONIEK van den DAG. Op Jacht naar Groot Wild In Afrika's Wildernis BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 21 NOVEMBER 1938. No. 274. De Ebro weer scheidslijn. Nederlandsche regeering ontvangt bankgarantie van een millioen gulden DE CRITIEK WAS ONDEUGDELIJK, ZEGT MINISTER SLOTEMAKER. Verhooging van monopolie heffingen op granen. GR0EDE MIDDELBURG. VLISSINGEN. Mooie, Gezonde Huid (Ingez. Mei) ZUIDBEVELAND. JE Het is nu drie maanden geleden, dat de linksche troepen in Spanje onverwacht de Ebro overstaken in de buurt van Vinebre en zich van een vrij uitgestrekt gebied op den rechteroever dezer rivier wisten mees te maken. Franco werd hierdoor genood zaakt, zooals men zich zal herinneren, zijn offensief tegen Valencia te staken en in al lerijl groote troepenafdeelingen naar het Noorden te sturen. Na eenigen tijd begon hij hier een tegenoffensief, met het doel de linksche troepen over de Ebro terug te wer pen. Aanvankelijk schoot hij niet op: de linksche weerstand bleek zeer hecht. Steeds meer manschappen en materiaal moesten worden aangevoerd. Eindelijk, nu ongeveer een maand geleden, behaalde hij zijn eerste successen en dank zij zijn nog steeds groei ende overmacht, konden deze allengs wor den uitgebreid. Aan het einde der vorige week lukte het Franco's troepen tenslotte het gestelde doel te bereiken: de linkschen over de Ebro terug te werpen, zoodat deze rivier nu weer de scheidslijn tusschen de strijdende partijen in Oost-Spanje is gewor den. Beide zijden erkennen het resultaat van den strijd, maar geven de meest uiteenloo- pende cijfers van het aantal dooden, gevan genen en veroverd materiaal. Volgens de nationalisten hebben de republikeinen 75.000 dooden en gewonden verloren en 20.000 krijgsgevangenen. Er zijn 18 Russische tanks veroverd en 17 vernield. 242 repblikeinsche vliegtuigen zijn neergehaald en wellicht nog 94 meer. Volgens de republikeinen hebben de nationalisten 80.000 dooden en gewonden verloren en 214 vliegtuigen. Zooveel is ze ker, dat beide partijen in die drie maanden van verbitterden oorlog zware verliezen heb ben geleden. Volgens inlichtingen uit be trouwbare bronnen, hebben de partijen elk meer dan 40.000 man verloren. De overweldigende meerderheid van vlieg tuigen, kanonnen en tanks die de infanterie van generaal Franco steunden, heeft de be slissing gebracht. Dikwijls kon men 200 vlieg tuigen tegelijk in de lucht tellen, die hun bommen lieten vallen op een betrekkelijk klein slagveld. Vaak genoeg vielen per dag gemiddeld 10.000 bommen op de republi- keinsche linies. Alleen in moderne, diepe loopgraven met bomvrije schuilplaatsen zou een leger het vernietigend vuur langer dan drie maanden hebben kunnen weerstaan. Ondanks deze massale bombardementen hebben de nationalisten het eene bataljon infanterie na het andere verloren bij aan vallen onder den doodelijken hagel van re- publikeinsche machinegeweerkogels. Wat zal generaal Franco nu doen? De algemeene militaire situatie is dezelfde als op 25 Juli, den dag dat de republikeinen de Ebro overstaken. Zij dwongen generaal Franco, als gezegd, zijn aanval in de rich ting van Sagunto en Valencia te staken en een tegenoffensief te beginnen in het Ebro- gebied. Zal hij thans zijn onderbroken cam pagne weer voortzetten? Of zal hij trachten Catalonië binnen te dringen in de richting van Barcelona, wat een beslissende slag zou' zijn? Madrid en Almadén, het kwikzilver centrum, trekken hem ook aan. Tijdens de drie maanden van strijd aan de Ebro heeft de republikeinsche regeering den tijd echter gehad de defensieve posities in Catalonië zoowel als aan het front van Sagunto en Valencia te versterken. Indien de republi keinsche soldaten hetzelfde weerstandsver mogen blijven toonen als'aan de Ebro, zal een volledige overwinning van Oost-Spanje een langdurige en bloedige operatie blijken te zijn. Over dat weerstandsvermogen verkeert men echter in het ongewisse, aangezien de voedselvoorziening in het linksche gebied steeds slechter schijnt te worden. Zooals onlangs meegedeeld, hebben twee Engelsche deskundigen, onder auspiciën van den Vol kenbond, daarnaar een onderzoek ter plaat se ingesteld. Zij kwamen tot de ontdekking, dat er dezen winter hongersnood in het linksche Spanje kan ontstaan, tenzij hulp van buiten wordt verstrekt. Het spreekt vanzelf, dat de linksche regeering er zoo lang mogelijk voor zal zorgen, dat de soldaten voldoende eten krijgen. Indien dat echter hongersnood achter de linies zou be- teekenen, kan onmogelijk uitblijven, dat na eenigen tijd het m o r e e 1 e weerstandsver mogen der troepen wordt aangetast en dat allengs een ontwrichting optreedt van de militaire hulpdiensten. Men heeft er zich indertijd over verbaasd, dat de linksche re geering opeens besloot de buitenlandsche vrijwilligers weg te zenden en dat besluit stante pede ten uitvoer bracht, zonder af door J. F. O. HUESE, te Goes. 3). ~°Z Te In Salah kwam de eerste kleine strub beling; we moesten er niet één, maar twee dagen vertoeven, want de bus van het Zui den had vertraging. Het hotel was niet heelemaal „je dat", want bij het raam vond je een kleine duinvorming in je kamer, van wege het stuiven, maar je kunt in de Sa hara ook moeilijk bloemetjes in je ven sterbank verwachten; dit was dus in stijl Ons gezelschap wond zich meer op over het feit, dat de wijnvoorraad van het hotel mo menteel was uitgeput, zoodat we water kre gen bij het eten, en dat is voor een Fransch- man iets onbehaaglijks. We hadden nu tijd de oase eens goed te bekijken en om te fotografeeren was het er prachtig; elke tien meter kun je een mooi plaatje maken, gestoffeerd met de prach tigste typen. We lieten er een paar mooie rood leeren pantoffels maken, waarbij de schoenmaker zijn materiaal meer met de voeten, dan met z'n handen bewerkte. Den tweeden dag zagen we 's avonds tegen ze ven uur een lichtvlek aan den Zuidelijken hemel: de bus uit het Zuiden. Dit vehikel arriveerde dan ook na 1% uur, want in deze groote vlakte kan men een lichtje zeer Als eerste storting voor de kosten van huisvesting en onderhoud van Joodsche vluchtelingen. Het comité voor bijzondere Joodsche be langen deelt ons het volgende mede: Dank zij de bijna ongekende offervaardig heid van Nederlanders van alle gezindten en richtingen, heeft het comité voor bijzon dere Joodsche Belangen Vrijdag 18 Nov. aan de Nederlandsche regeering een bank garantie kunnen doen toekomen van een millioen gulden als eerste storting voor de kosten van de huisvesting en het onderhoud van vluchtelingen, die in Nederland zullen worden opgenomen. Daar deze kosten en die, welke verband houden met emigratie en verdere hulp zonder twijfel veel grooter zullen zijn, zal de actie voor de geldinzameling met ver dubbelde kracht worden voortgezet. Opgemerkt dient hierbij te worden, dat de regelen voor de opneming en de toela ting van vluchtelingen door de regeering Worden vastgesteld. Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van onderwijs, kunsten en wetenschappen is 't volgende ontleend: De bewering, dat de minister te we'mg oobouwend werk verricht, rust op gron den, die weliswaar in het Voorioopig Ver slag worden aangevoerd, doch die bij on derzoek ondeugdelijk blijken. De minister is er van overtuigd, dat m den huidigen tijd ernstig met budgetaire moeilijkheden moet worden gerekend. Deze verklaring is voldoende en afdoende. In de zen tijd het onderwijs-budget blijvend met belangrijke bedragen te verhoogen door het ongedaan maken van maatregelen, die beoogden het budget te verlagen, acht hij niet te verantwoorden. Ook dan niet, als de maatregelen op zich zelf zeer sympathiek zijn. De spelling. ...Met betrekking tot de schrijfwijze der Nederlandsche taal heeft de minister sinds zijn optreden immer deze overtuiging ge volgd: a. Bij de bekende spellingregels sinds 1934 moet onderscheiden worden tusschen het woordbeeld eenerzijds, de kwestie van ge slacht en voornaamwoord anderzijds. b. Er is aanleiding zich neer te leggen bij het woordbeeld, zooals dit in 1934 is om schreven. c. Medewerking in de richting, dat onze taal op den duur „geslachtloos" worden zal, is op meer dan een grond van den minister niet te verwachten. De regeering heeft met betrekking tot het woordbeeld besloten, de nieuwe schrijf wijze in de van haar uitgaande stukken te gaan toepassen, nadat zij omtrent eenige ter zake bestaande onzekerheden zal heb ben beslist aan de hand van een advies, daaromtrent aan haar uitgebracht door de commissie-Fockema Andreae. Bij de instal latie der commissie heeft de minister haar verzocht op zeer korten termijn met name omtrent de volgende punten advies uit te brengen: noopt de aanschrijving van 1 Nov. 1934 tot een redactiewijziging van de regels 1 tot 3? Zal het aanvaardbaar zijn, dat in de aardrijkskundige namen een ander woordbeeld wordt gehandhaafd dan overi gens in de stukken gelden zal? Kan aan vaard worden, dat b.v. Nederlandsch-Indië soms met s, soms met sch wordt geschre ven? Het gewenschte advies kan in deze maand worden tegemoet gezien. Voorts verwacht de minister een advies omtrent de schrijfwijze der bastaardwoor den en der samengestelde woorden, welk advies niet zonder nauw contact met een door de Belgische regeering aangewezen commissie zal dienen te worden uitgebracht Inzake geslacht en voornaamwoord hand haaft de regeerïng de schrijfwijze De Vries en Te Winkel. Indien op den duur op dit gebied wijziging wenschelijk mocht blijken, zal deze niet worden overwogen dan even eens in nauw contact met België. te wachten, wat Franco zou doen. Kan het zijn, dat ze hiertoe kwam in verband met het voedseltekort? ver zien. De vertraging bleek te zijn ont staan op het traject ten Zuiden van de Hog- gar door een onnoemlijk aantal verzandin gen. Wij meenden op te vangen: twee en zestig, maar dachten, dat we dat verkeerd hadden begrepen. Tot hiertoe hadden we met onze bus slechts één keer heel kort vastgezeten (wij met onzen eigen wagen het vorig jaar 4 keer), dus dat zou wel over dreven zijn en we vertrouwden maar op onze „fauteuil". Zaterdag 4 Maart vertrokken we weer in een goede Renaultbus, des ochtends reeds om vier uur, naar Arak, dat in een groote kloof ligt, waar de Hoggar reeds begint. Ook deze chauffeur kende het klappen van de zweep, want de groote zandvlakte met duintjes ten zuiden van In Salah werd zonder bezwaar genomen, al moest de mo tor het danig ontgelden. Na 100 km werd de piste harder en tegen den middag geno ten we ons lunchpakket (brood, eieren, blikjes en wijn!!) in de schaduw van een steilen rotswand. Het woei er nogal, maar de temperatuur was al aardig hoog. De Cousin bleek erg zwerflustig, °want naar bleek verzamelde hij allerlei steenen, min der om de geologische waarde, dan' wel naarmate hij min of meer mooie keien kon vinden. Hij besmette hiermee ook het ge- heele gezelschap, want dra was iedereen aan het zoeken; men vindt in de Sahara n.I. vrij veelvuldig allerlei halfedelsteenen. Tegen vier uur 's middags had de chauf feur ons beloofd de inscripties in de rots wanden te laten zien, die in de Shellgids vermeld staan, doch die wij niet hadden ACTIE TOT VERBETERING DER LICHAMELIJKE OPVOEDING. In de bespreking, welke het rijkscollege voor de lichamelijke opvoeding heeft ge houden met de ontwerpers van het nationa le plan tot verbetering van de lichamelijke opvoeding van het Nederlandsche volk het z.g. plan-Graafland is besloten om naar samenwerking te streven op grond van de door het rijkscollege in zijn onlangs verschenen rapport aangegeven beginselen. Bij de bespreking is gebleken, dat het hoofd beginsel van het rijkscollege, n.I. dat de li chamelijke opvoeding aan het schoolonder wijs onverbrekelijk moet blijven verbonden, eveneens deel uitmaakt van 't plan-Graaf land. Voorts zal gepoogd worden, om met daar voor in aanmerking komende organisaties onder de auspiciën van het rijkscollege een coördinatie tot stand te brengen, ten ge volge waarvan een eensgezinde actie tot verbetering van de lichamelijke opvoeding van het geheele Nederlandsche volk zal kunnen worden ontplooid. Een dergelijke actie zal het nuttig effect van veler afzon derlijk streven in belangrijke mate verhoo gen. In afwachting van een nadere gedachte wisseling met het rijkscollege, dat intus- schen een werkwijze zal ontwerpen, heeft het comité-Graafland besloten zijn actie voorhands op te schorten. DE „GELDERLAND" TE CURACAO. De O 12 en O 15 vandaar ver trokken. Hr. Ms. kruiser „Gelderland", onder be vel van den kapitein-luitenant ter zee P. B. M. van Straelen, is op 18 November te Cu rasao aangekomen. De groep onderzeebooten bestaande uit Hr. Ms. O 12 en O 15, onder bevel van den luitenant ter zee le klasse G. B. M. van Er- kel, is op 18 November van Curacao naar Nederland vertrokken. Van bevoegde zijde wordt ons het vol gende medegedeeld: In weerwil van de verschillende regee- ringsmaatregelen heeft de roggeprijs nog niet het peil bereikt, hetwelk de regee ring in uitzicht had gesteld. Ook de inge voerde denaturatieregeling heeft niet den gewenschten prijs opgeleverd. De prijs voor gerst is slechts bereikt, doordat de Neder landsche Akkerbouwcentrale een belang rijke hoeveelheid uit de markt heeft ge nomen, terwijl ook de prijs van haver nog te wenschen overlaat. De minister van economische zaken heeft daarom besloten, met ingang van 20 No vember, de heffing op granen, met uit zondering van die op gerst, dus op rogge, haver, mais en tarwe en de derivaten van deze, met 0.50, of voorzoover de derivaten betreft, met een overeenkomstig bedrag te verhoogen. De zeer lage prijzen, waarvoor voertarwe wordt aangeboden, doen het ge vaar, dat dit graan, als voedergraan ge bruikt, een optrekken van de prijzen der overige granen zal beletten, toenemen. - Als bezwaar van deze beslissing moet worden erkend, dat de prijs van mais in af wijking van dien van de andere granen be trekkelijk weinig is gedaald. Het resultaat van den geheelen maatregel zou evenwel onvoldoende zijn, indien niet de heffing' op mais werd verhoogd. VARKENS WORDEN UIT DE MARKT GENOMEN. De minister van economische zaken heeft besloten, om naast den steun aan den prijs van het rundvee door het uit de markt ne men van bepaalde categorieën rundvee, ook over te gaan tot het uit de markt nemen van varkens, speciaal varkens in het bacon- gewicht. Gehoopt wordt, dat aan de daling der varkensprijzen op deze wijze een vol doende rem zal worden aangelegd en dat het mogelijk zal blijken een verdere prijs verlaging der balconvarkens te voorkomen. Aan de Nederlandsche Veehouderijcentra le is dan ook opgedragen, met ingang van deze week met deze afname tegen de prij zen, zooals die de vorige week bekend zijn gemaakt, een aanvang te maken. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent JLZi. VERDUIJN—DE BEER, kunnen vinden. Ze bleken op horizontale vlakken gegrift te zijn, terwijl wij ze tegen de verticale rotswanden hadden gezocht. Het schijnt schrift te zijn van oeroude Hog- garbewoners, en is nog niet ontcijferd. Men ziet er diverse figuren in b.v. duidelijk een mensch op een kameel, kruizen, en omtrek ken van voetafdrukken. Jammer, dat de rots hier en daar ging afschilferen en het schrift dan ging verdwijnen. Daarna verlaat men de heuvelen en rijdt een groote zandvlakte binnen, die ten zui den is begrensd door een steile ongeveer 100 meter hooge rotswand, die zich einde loos ver naar het westen uitstrekt. De piste volgt deze en na 80 km vindt men een kleine nederzetting met een ka ravaanhotel, waar water te vinden is, dat de kleine tuintjes besproeit. Dan gaat het weer verder en 5 km daarna komt een moeilijk terrein met duintjes en veel mul zand. Dan kan men echter de benzinepomp van het vliegveld van Arak reeds zien en wij verlieten de bus om dit te voet te doen. Deze werkte zich er alleen door en pikte ons na eenigen tijd weer op. De piste dringt dan een nauwe kloof binnen, met veel plan tengroei, waar na eenige kilometers het hotelletje wordt gevonden. Het ligt geheel ingesloten door de hooge en steile rotsen en er is niet veel te beleven. Na het eten zocht ieder gauw zijn kooi op, want we zouden den anderen ochtend om vier uur vertrekken: we moesten 440 km afleggen door zeer geaccidenteerd terrein. Het was nog stikdonker toen den volgen den ochtend de bus door de nauwe kloof DE KWESTIE DER SAMENVOEGING VAN POLDERS IN Z. VLAANDEREN W. D. Een commissie. Naar aanleiding van hun voorstel aan de Provincale Staten van Zeeland tot op heffing van eenige polders en waterschap pen in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen en tot oprichting van een waterschap, „Heem raadschap" geheeten en genaamd ,,'t Vrije van Sluis",, hebben Ged. Staten een com missie van deskundigen benoemd, die tot taak zal hebben de vraag onder het oog te zien of de beoogde vereeniging van pol ders in Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen gewenscht is, en zoo ja, of die vereeniging behoort te geschieden op de wijze,' als door hun college is voorgesteld. In deze commissie zijn benoemd tot le den: mr. P. Dieleman lid van Ged. Staten, tevens voorzitter; mr. P. J. van Bortel, raadsheer in het gerechtshof 's-Hertogen- bosch; jhr. ir. J. L. Boreel, ingenieur van den Polder Walcheren te Middelburg; ir. A. G. Verhoeven, directeur van het tech nisch bureau der domeinen aan het de partement van financiën te 's-Gravenhage H. van Mazjjk, lid van Prov. Staten te Sluis; A. H. de Milliano, lid der Staten te Waterlandkerkje; P. A. G. van Dijk, ont vanger-griffier van het waterschap Schou wen te Zieriksee, tevens secretaris. DE JUBILEUM-INZAMELING VOOR DE M.V.S. Een zeer mooi succes. Het moge dan geen weer zijn voor strand en duin, toch stonden wij Zaterdag in het teeken van de Middelburgsche Vacantie- school. Het muziekgezelschap Crescendo herinnerde aan de M.V.S. en tal van col- lectrices en collectanten kwamen aan de huizen der ingezetenen voor het in ont vangst nemen der enveloppes met geld. Slechts 'n enkele was ledig afgegeven, een aantal personen hadden de enveloppe niet meer, anderen waren niet thuis en zullen alsnog worden bezocht. Op 't Zand, Nieuwen Vlissingschen weg en omgeving zou men heden bij gunstig weer de enveloppes op gaan halen. En ondanks dit nog niet afgewerkt zijn, is reeds 515.35 bijeen. Dit zeker zeer mooie bedrag is zoowel in kleine Ms in groote be dragen bijeen gebracht en is een bewijs, dat het werk van de M.V.S. zeer op prijs wordt gesteld. Het Jubileum-comité 1939 M.V.S. is hoogst erkentelijk voor dit resultaat en verzocht ons de helpsters en helpers en allen, die voor dit mooie doel een offer brachten, ten zeer ste den dank van het Comité over te bren gen. Het nog later op te halen bedrag hopen wij alsnog te vermelden. Uitvoering P.T.T. De tooneel- en cabaretvereeniging „P.T. H" gaf Zaterdagavond in het gebouw Sint Joris haar jaarljjksche uitvoering. De P.T. T.-avonden hebben zich een bekendheid ver worven door de opgewekte sfeer, de vroo- lijke tooneelstukjes, aardige cabaretliedjes etc. Ook Zaterdagavond ontbrak het hieraan niet. Eenige humoristische schetsjes wer den door de dames en heeren leuk gespeeld. Natuurlijk behelsden zij amusante voorval letjes van verliefde jongemenschen, waarbij vermakelijke vergissingen menige komische situatie schiepen. Vanzelfsprekend eindigde het altijd in een vroolijk slot. Vier dames en twee heeren brachten op him wijze Tante Pos in beeld, cowboys en girls zongen be kende cowboysongs. De heer J. Wisse zong eenige leuke liedjes en droeg „dwaze din gen" voor. Er was ook een damestasch met bijzonderen inhoud. Kortom, er werd heel wat vrooljjks geboden. Van de costumes en de tooneelaankleeding was heel wat werk gemaakt. Alleen was het jammer dat de pauzes tusschen de verschillende nummers zoo lang duurden. Niettemin hebben de vele aanwezigen zich wel kunnen amuseeren. Een opgewekt bal was het slot van dezen avond. DE „GIMLE" WORDT BIJ „DE SCHELDE" HERSTELD. Het Noorsche stoomschip „Gimle" dat wegens stuurmachineschade nabij Westka- pelle voor anker was gegaan, is door de sleepboot „Max" naar de reede van Vlis- singen gebracht, waar het voor anker is gegaan. Zaterdagmiddag is het naar de werf van de koninklijke maatschappij „De Schelde" gehaald, om daar te worden her steld. g—B—glWlT'fi il r'.i-rv raasde; deze chauffeur kende zijn zaken ook: De snelheid, die hij ontwikkelde, ter wijl er soms nauwelijks eenige handbreed ten tusschen den wagen en den rotswand overbleven, was bewonderenswaardig. Ge lukkig is er geen zand, zoodat we zeer re gelmatig opschoten, alhoewel het gemid delde niet hoog was gezien de vele hellin gen. Des middags werd gestopt in het ne gerdorp Tit, waar de bewoners aan elke passeerende auto hun eieren trachten te slijten. De bewoners van den Hoggar, de Touaregs, zijn zeer zwerflustig en leven meest in tenten. Vroeger brachten ze op hun strooptochten naar het zuiden, uit de Soedan, negerslaven mee, die thans, omdat ze minder beweeglijk van aard zijn, in klei ne dorpen met wat landbouw en veeteelt zich een bestaan verwerven. Tegen zes uur verlaat de piste dan het Hoggar gebergte, dat daar ook zijn hoogste punt heeft (Mont Tahat en Pic Illaman). Aangezien de bodem dan geen moeilijkhe den meer biedt, maakten we even een klei nen omweg, teneinde het zoogenaamde Gara de Tit (Cottenest) te bezichtigen. Hier werd in 1902 de laatste veldslag in de Sa hara geleverd tusschen de Franschen en de Touaregs. De eersten lagen goed verschanst achter groote rotsblokken op een heuvel en de laatsten, natuurlijk matig bewapend, waren zoo naïf daar tegen op te tornen. Het effect was afgrijselijk en leek op een soort drijfjacht; twee honderd Touaregs konden het niet navertellen en geen enkele Fransoos kreeg een schrammetje. Sinds dien is het rustig in den Hoggar en de Atte ruwheid en roodheid, pukkelfjes e® uitslag, worden weggenomen doe* Baide in doozen von 30-60, Tube 45 ct. Bij Apofh. en Ore», ssEuasswaasa» MIJNHARDT esassHSBSKsa TEN BATE DER JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Zaterdagmiddag is hier ter stede een co mité gevormd tot het bijeenbrengen van gelden ten bate van de Joodsche vluchtelin gen uit Duitschland. Dit comité bestaat uit: Burgemeester Van Woelderen, eere-voor- zitter; W. Anker Sr., wethouder; A. C. de Baare, lid Prov. St., mr. H. van der Beke Callenfels; F. Bisschop, gem. recr.; J. E. Boonstra, consul van België; J. Bron, di recteur S. M. „Zeeland"; W. P. Edelman, wethouder; ds. J. S. Hartjes; R. Hiegenlich, correspondent comité voor Bijzondere Jood sche Belangen; dr. E. van der Hoog, direc teur Vlismar; J. J. v. d. Jagt, directeur Ze- gam; G. J. de Jonge, directeur Prov. Stoom- bootdienst; H. de Jongh; C. Kamer mans; dr. H. B. J. Knoop; mej. K. van der Linde, kapitein Leger des Heils; kapitein Losecaat van Nouhuijs, commandant Kon. Mare chaussee; ds. A. J. MeerdinkVan den Ban, Doopsgezind predikante; J. van der Meulen; F. P. C. Mijn, directeur haven; ds. C. F. Nolte; dr. H. de Noo Ban, directeur R. H. B. S.; L. P. van Oorschot; C. Ouwe hand; J. C. Paap; G. van de Putte; D. L. H. van Raalte; A. Rorije, wethouder; W. de Ruiter; J. Slooves; dr. A. Staverman; J. B. M. Timp, pastoor; F. van de Velde; J. L. Verhagen; dr. J. P. Vermaas; mr. H. L, van Zanten. Uit dit comité is het navolgende werkco mité benoemd: J. C. Paap, voorzitter; J. L. Verhagen, secr. Boulv. Bankert 16; C. Ka mermans, directeur Nutsspaarbank, pen ningmeester; W. P. Edelman en A. C. de Baare, leden. Besloten werd in de eerstvolgende dagen van de week, beginnende op 21 Nov. intee- kenlijsten te doen circuleeren en op Zater dag 26 Nevember een huis- aan huiscollec te te doen houden. EEN GROOT SCHIP IN DE BINNENHAVEN. Zaterdag kwam alhier op de haven het 9959 N.R.T. metende Zweedsche m.s. „R- gulus", met een lading ruwe olie voor de Vlismar. Dit schip is aan de boeien in de buitenhaven gemeerd en is hedenmorgen door de groote keersluis naar binnen ge sleept. De „Regulus", die 3% m diepgang heeft is het grootste schip, dat ooit in de- binnenhaven kwam. DE „GEROLDSTEIN" NEEMT PASSAGIERS OP. Zondagmorgen omstreeks 12 uur kwam op de buitenhaven alhier het Duitsche stoomschip „Geroldstein" van de Red Star Line. Nadat dit schip 80 passagiers, meest Duitsche Joden, voor de V. S. aan boord had genomen, is het vertrokken. RAAD VAN BAARLAND. BAARLAND. Zaterdagmiddag kwam de Raad in spoedeischende vergadering bijeen? voorzitter burgemeester Vogelaar, aanwe zig alle leden. De voorz. sprak de hoop uit op een aan gename samenwerking en dankte mede na mens zijn vrouw voor de hartelijke ont vangst bjj zijn installatie. Tot onbezoldigd ambtenaar van den Bur gerlijken Stand werd met algemeene stem men benoemd burgemeester J. C. Vogelaar en met 4 stemmen de heer J. de Rijk, (3 stemmen op H. de Vriend). Tot architect voor het nieuw te bouwen gemeentehuis annex burgemeesterswoning werd op voorstel van weth. de Vriend met algemeene stemmen gekozen de heer Van Maris te Goes. De vraag van weth. Steketee-Hoogvliet of het niet de voorkeur verdient, gezien het groote belang van deze zaak voor de gemeente, ook geldelijk, in- plaats van thans reeds een onherroepelijke beslissing te nemen, deze over te laten aan den burgemeester, die zich dan eerst met de architecten, die reeds een aanbieding deden plus den heer Van Maris, in verbin ding zou kunnen stellen en keuze kon doen uit verschillende ideeën, beantwoordde de voorz. ontkennend. Als zijnde nog te wei komst van auto's en vliegmachines zien de bewoners in, dat de beschaving der blanken vele voordeelen biedt. De generaal, die „er niet bij" was (het zaakje werd opgeknapt door den luitenant Cottenest) kreeg een mooie plaquette in de rotsen. In de gids staat, dat men er nog vele beenderen kan vinden (dit schijnt een aantrekkelijkheid te zijn) maar er staat niet bij, dat het alle geiten op gazellebot jes zijn. Onze reisgenooten konden ons ook niet inlichten, waarom het bezit de zer rots en zandwoestijn toch zoo begeer lijk was, zelfs onze Cousin niet. Daarna was het schemer geworden en hadden we nog 40 km voor den boeg, zoo dat we omstreeks acht uur in Tamanrasset arriveerden. Hier hadden we een dag rust en werd er gelispeld, dat de wagen, die we nu zouden krijgen, iets minder com fortabel zou zijn; de fauteuils bleven hier achter. Den volgenden dag werd met luie ren, schaakspelen enz. doorgebracht en 's anderendaags zouden we om vijf uur vertrekken voor het vriendelijke eindjei naar In Guezzam. Zooals ik reeds het vo rig jaar vertelde, doet hier de Sahara haar uiterste best zich van haar liefste zijde te laten kennen. Bijna geen putten, abo minabele pistes (soms heelemaal geen) en een gloeiend heete wind. Wij waren dan ook uiterst benieuwd, hoe hier de tocht zou verloopen. Tot hiertoe was er niet veel op aan tg merken, maar thans zou den de zandrijders hun capaciteiten kun nen toonen. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5