lp fwwjtwiale MIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE courant; P. DE KAM ZEELAND. KERK EN SCHOOL. DEZE COURANT TE KLEIN WESTMINSTER WHITTINGTON ST. MICHAEL BUITENLAND. ÜMNENLAND. Het probleem der Joodsche Vluchtelingen. Kinderen dwalen langs de Nederlandsch-Duitsche grens. MIDDELBURG. VLISSINGEN. GOES. ^góehenkenhu^ WALCHEREN. ZUIDBEVELAND. IETS APARTS VLASMARKT 52 MIDDELBURG KRABBENDIJKE WEERBERICHT. BELGIE. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureauxte MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 273. DRIE BLADEN. ZATERDAG 19 NOV. 1988. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. KONINKLIJKE DEELNEMING MET DE SLACHTOFFERS VAN DE „IJSVOGEL". De families van de omgekomen leden der bemanning van de „Ijsvogelheeft van H. M. de Koningin een betuiging van deelne ming ontvangen, waarin H. M. zegt innig deel te nemen in het leed haar door dit droevig ongeluk!* berokkend. Het Zwitsersche antwoord op de Nederlandsche stappen. In antwoord op de stappen der Neder landsche regeering, welke de vraag gesteld heeft of Zwitserland bereid is eenige facili teiten te verleenen voor de toelating an Joodsche vluchtelingen uit Duitschland, heeft de Bondsraad het politieke departe ment opgedragen de Nederlandsche regee ring de verzekering te geven, dat Zwitser land alles doet wat in zijn vermogen ligt ten gunste van de vluchtelingen. Het Zwit sersche antwoord zegt dan o.m.: „Zwitser land kan voor de uit Duitschland komende vluchtelingen slechts een doorgangsland vormen. Het eedgenootschap kan derhalve op zijn gebied geen stroom vluchtelingen opnemen zonder individueele contröle. Zijn grenzen zijn echter niet volkomen gesloten. Alle aanvragen om toelating, welke zeer tal rijk zijn, worden zorgvuldig bestudeerd en individueele machtigingen worden zooveel mogelijk verleend. Het spreekt vanzelf, dat deze maatregel afhankelijk is van de mo gelijkheden tot definitieve vestiging voor vluchtelingen uit Duitschland, welke moge lijkheden elders zouden kunnen worden ge vonden. Met het toenemen deze mogelijk heden zou de toelating in Zwitserland stij gen. De houding van België. De eerste minister van België, Spaak, heeft gister den Nederlandschen gezant te Brussel, baron Van Harinxma thoe Slooten, ontvangen. De besprekingen hadden betrek king op het probleem der hulpverleening aan Joodsche vluchtelingen uit Duitschland. De Nederlandsche gezant heeft den Belgi schen premier de vraag gesteld of België zich zou aansluiten bij de hulpverleening ten gunste van de Joodsche uitgewekenen uit Duitschland. Zulks in verband met het voorstel van den Nederlandschen eersten minister, dr. Colijn. Spaak heeft baron Van Harinxma thoe Slooten herinnerd aan hetgeen België reeds had gedaan ten aanzien van hulpverleening aan vluchtelingen uit Duitschland. De re geering heeft het onderbrengen georgani seerd van ongeveer 1500 vluchtelingen in twee centra, een te Merxplas, het tweede te Marneffe. Wanneer andere landen de meening mochten zijn toegedaan dat een aanvullend gebaar noodzakelijk is, zal Bel gië de mogelijkheid om zich daarbij aan te sluiten, in gunstige overweging nemen. De Joodsche Perscommissie deelt mede: Van de Nederlandsch-Duitsche grens werd Vrijdagochtend om half elf van zeer betrouwbare zijde het volgende medege deeld: Sinds eenige dagen dwalen in de bos- schen langs de Nederlandsch-Duitsche grens en ook verder in de omgeving Jood sche kinderen rond, die waarschijnlijk va der- en moederloos uit onbekende steden en dorpen hierheen zijn geloopen. Wanneer zij aan de Nederlandsche grens komen, wor den zij door de Nederlandsche grensbewa king in veiligheid gebracht. Voor de betrouwbaarheid van dit bericht, aldus de Joodsche perscommissie, staan wij volkomen in. VERRUIMING VAN TOMATEN-AFZET IN EIGEN LAND. Tomaten-soep moet volksvoedsel worden. De economische crisis heeft in hevige mate den Nederlandschen tuinbouw in het algemeen en de tomatencultuur in het bij zonder getroffen. De verschillende uitvoer- belemmeringen deden den tomatenexport tot een ongekend laag peil dalen. De netto tomaten-uitvoer bedroeg in 1928 61.192.000 kg en in 1937: 32.745.000 kg. De afzet in het buitenland daalde in 10 laar dus met 46% procent. Inkrimping der productie was noodzakelijk. Deze produc- !e™Sfeloopei1 van 70.976.000 kg in 1932 tot 57.689.000 kg in 1937. De afzet van deze zooveel verkleinde productie werd er echter met door gered. Het bleek daarom noodig meer dan tot dusver afzet te zoeken op de eigen bmnenlandsche markt Het een traal bureau van de tuinbouwveilingen heeft enkele jaren intensieve reclame ge voerd, welke tot resultaat had, dat de bin- nenlandsche consumptie van tomaten in 5 jaar meer dan verdubbelde. Niettemin bleef jaarlijks een aanzienlijke hoeveelheid der op onze veilingen aangevoerde tomaten onverkocht. Het vorig jaar bv. waren niet minder dan ruim 11 millioen kg tomaten niet te plaatsen tegen den minimumprijs van 4 cent per kg. De regeering meende ten tijde der poli tieke spanningen, bij wijze van voorzorg en aanzien van onze voedselvoorziening «no +veel grooter kwantum tomaten tot -;e moeten doen verwerken dan in vo- levensmMdeSSutieenHeth0T in de toekomst niet raad te gebruiken voo? hit V°°r" nulhoen literblikken zal nv„„v,r tt* centraal bureau van de tulS -ï Het nu met toesta™ ta| ze voorraad in den komenden Jwll T het nubliek te brengen. De afzet zij" plaits nwmen met inschakeling van den landschen handel. De verkoopprijs aan den consument bedraagt 18 cent per blik. Van Maandag 28 November af zal de levering aan het publiek kunnen plaats hebben. De bedoeling van deze campagne is ons volk in al zijn geledingen te maken tot een vasten gebruiker van een der meest gezon de voortbrengselen van onzen bodem: „to matensoep moet volksvoedsel worden". EEN GOED VOORBEELD. Fabriekspersoneel staat 1 van het loon af voor de Joodsche vluchtelingen. In een Vrijdagavond op initiatief van twee jeugdige fabrieksarbeidsters der N.V. de Goudsche Machinale Garenspinnerij te Gouda in een der fabriekslokaliteiten ge houden vergadering van het personeel van deze onderneming en van dat harer doch ter-onderneming. De Goudsche Stoomblee- kerij, waarbij 300 personen aanwezig wa ren is met algemeene stemmen het besluit genomen, van hoog tot laag, voorloopig voor den tijd van drie maanden een procent van het verdiende weekloon of salaris af te staan voor daadwerkelijke hulp voor de Joodsche vluchtelingen. Over drie maan den zal, indien dan nog verdere hulp noodig is, een nieuw besluit worden genomen. De vergadering sprak de verwachting uit, dat in het geheele land door personeelen van particuliere- en overheidsbedrijven van kantoren en instellingen, met den meest mogelijken spoed een dergelijk besluit zal worden genomen. „Ons Belang," De afdeeling Middelburg van de onder- of ficiersvereeniging „Ons Belang" Jiield Donderdagavond jl. haar len cursusavond in dit winterseizoen in de bovenzaal van het café De Eendracht alhier. Nadat de voorzitter het groot aantal aanwezigen waaronder vele onderofficieren van de afd. Vlissingen en van de Kon. Marine met hunne dames had welkom geheeten en me- dedeeling had gedaan dat er bericht van verhindering van den Garnizoenscomman dant was ingekomen, richtte spreker een bijzonder woord van welkom tot den heer G. A. Harff, burgemeester van Nieuw- en Sint-Joosland,, die dezen avond een be spreking zou houden over zijn ervaringen en reisindrukken opgedaan gedurende zijn reis in Zweden, Lapland en Noorwegen. De heer Harff kreeg hierop direct het woord. Hij heeft den aanwezigen een zeer leerzamen en aangenamen avond bezorgd, waarvoor dan ook vóór en na de pauze spreker een dankbaar applaus had te oog sten. Bijna 200 boomen worden gerooid. Bij den Raad is een voorstel ingediend tot rooiing van niet minder dan 197 boo men op verschillende plaatsen in de stad. Voor 51 wordt als reden opgegeven iep ziekte. Het is te begrijpen, dat vele kale plek ken zullen ontstaan, daar waar het heele groepen of rijen van boomen betreft. Zoo zullen aan den Noordsingel 43 boomen verdwijnen, waarvan 24 tusschen de Noord- brug en den Noordweg en daarna 14 tot voor perceel 104; in de Nadorst zullen 20 boomen sneuvelen tusschen den Noordsin gel en het sportterrein, op het Noordbol- werk 19, waarvan 13 tusschen de woning van ir. Brevet en de achterzijde der Gas fabriek; op de Heerengracht 15 tusschen de Noordstraat en de Chr. Kweekschool; 15 aan het Smidsbolwerk, 13 aan de Los- kade; 8 aan het Seisbolwerk; 8 op den Nieuwlandschen weg; 7 op de Rotterdam- sche kade en Punt; 6 aan de Maisbaai; 4 op den Veerschen Singel; 3 in den tuin van het ziekenhuis; 3 in Klein Vlaanderen; 3 aan het Veersche Bolwerk; 2 bij den Watertoren; 2 op den Penninghoeksingel; 2 aan den Seissingel; 2 aan het Dom- burgsch Schuitvlot; 2 aan het Vlissingsch Bolwerk; 2. in den tuin van de voormalige Bewaarschool en 1 op ieder der volgende plaatsen: Kousteensche dijk; Kinderdijk; Dampoortstraat; Langevielesingel; Kle- Verskerkschen weg, Laan van Nieuwenho- ve; Langeviele Bolwerk; Kanaalweg; Noordelijke Havendijk en Bastion. De politie heeft wederom proces-ver- baal opgemaakt tegen een bakker, die te vroeg, namelijk voor 10 uur brood deed be zorgen, ditmaal in den Nadorstweg. Ontslag en benoeming. Het dagelijksch bestuur van den Polder Walcheren heeft aan den bode-concierge den heer M. J. Touburg, wegens het berei ken van den 65 jarigen leeftijd, met ingang van 1 Januari 1939 eervol ontslag verleend uit de betrekking onder dankbetuiging voor de bewezen goede diensten en in zijn plaats tot bode-concierge met ingang van ge noemden datum benoemd den heer C. J. Priester te Middelburg. AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDS ONDERWIJS. In verband met de uitbreiding van de Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, al- hier, met een afdeeling te Westkapelle, stellen B. en W. den raad voor om twee tijdelijke leeraren aan deze school te be noemen, waarbij zij de volgende voordrach ten aanbieden: a. een leeraar in lijn en vakteekenen voor metaalbewerkers (6 lestijden per week); 1. de heer L. Huibregtse te Westkapelle; b. een leeraar in het technisch schetsen (2 lestijden per week); 1. de heer L. Huibregtse v.n.; 2. de heer M. van Strien te Driewegen; c. een leeraar in Nederlandsche taal en wiskunde (4 lestijden per week) 1. de heer L. de Visser te Aagtekerke. Er is niemand, die zoo dikwijls on gelijk heeft als hij, die het niet beken nen wil. Verdwijning „Gevangenhuisstraat". De straat welke toegang geeft tot den ingang van de „bomvrije kazerne" draagt den naam van „Gevangenhuisstraat". De garnizoenscommandant wijst er op dat vooral voor de vele dienstplichtigen, die in deze kazerne zijn of zullen worden onder gebracht er. voor derzelver ouders en ver dere familieleden, de thans geldende naam een zeer onaangename klank heeft. Daar met ingang van I Nov. jl. in de bomvrije kazerne het lie bataljon van het regiment kustartillerie (staf met schoolcompagnie) werd ondergebracht, zag deze comman dant gaarne dat de naam „Gevangenhuis straat" werd veranderd in een naam die meer passend is. B. en W. hebben geen be waar om aan dit verlangen tegemoet te komen en stellen den raad thans voor met ingang van 1 Dec. a.s. den naam te veran deren in „Kazernestraat". Aanleg bestrating en verhooging weg. In verband met den bouw van 154 wo ningen door „Goed Wonen" alhier, benoor den de reeds vroeger door deze vereeniging gebouwde woningen, is het noodig, dat wordt overgegaan tot den aanleg van be strating en rioleering in het verlengde van de Bonedijkestraat en Schuitvaartgracht en de geprojecteerde straten, w,elke daarmede in verbinding staan, welke kosten worden geraamd op 48.000, welke tenlaste komen van het bouwgrond productiefonds, het centrale rioleeringsstelsel en het grondbe drijf. EEN VECHTPARTIJ. Gisteren brachten een 25 tal Delftsche studenten een bezoek aan Vlissingen. Des middags werd de Schelde met de in aan bouw zijnde schepen bezocht; waarna m Brittannia gedineerd werd. Des avonds brachten de studenten een bezoek aan de Alhambra-bioscope, en waren daar wel luidruchtig doch niet ordeverstoorend. Bij het verlaten van de bioscope, ontstond in den hal ruzie met de directie, waarbij een der studenten een bloedende verwonding aan het gelaat bekwam. De commissaris van politie maakte een einde aan deze vechtpartij en hedenmorgen is door een drietal studenten namens allen een klacht wegens mishandeling tegen den bioscoop directeur ingediend. Sinds eenigen tijd vertoeft alhier een Duitsch echtpaar, behoorende tot de groep van ds. Niemöller, die hier mag verblijven na overleg van den Commissaris van poli tie met het comité-Hoover. Thans is dit echtpaar aangehouden, om dat het zonder toestemming collecteerde voor het Amsterdamsch comité voor steun aan Duitsche Joden. Het geld werd in be slag genomen, doch zal aan het comité worden overgemaakt. In botsing. Op den hoek Lombardstraat-Oude Visch- markt kwam de vrachtauto van Gebr. B. in botsing met het driewielig melkwagentje van F. B. Het melkwagentje werd flink beschadigd. Persoonlijke ongevallen kwa- niet voor. De heer G. J. Hollestelle heeft ingaan de 1 Jan. 1939 eervol ontslag gevrae^d als centraal brandmeester. als hierin over al die nieuwste cadeau tjes werd verteld van 't Geschenkenhuis. Nimmer nog was de collectie zóó uit gebreid, zóó voorzien van Het Laatste Nieuws, als nu voor de St. Nicolaas. Nergens zult U prettiger slagen, dan in (Ingez. Med.) DOMBURG. Vrijdagavond gaf de man- doline-vereeniging „Oefening kweekt Kunst" haar jaarlijksche uitvoering onder leiding van den heer P. de Jager in het café „Wilhelmina". De muzieknummers werden zuiver en goed geaccentueerd uit de snaren getok keld. Onze gezelschappen plegen de afwisseling brengende voordrachten en komediestuk jes te doen uitvoeren door hun leden. De mandoline-vereeniging was daarvan dit maal afgeweken en had het ensemble de Laat uit Tilburg voor dezen avond uitge- noodigd, dat het publiek met vroolijke voordrachten en geestige levensliedjes veel genoegen verschafte. De aanwezigen gaven daarvan herhaaldelijk blijk. De zaal was goed bezet. GAPINGE. Tot slot van het deze week gehouden burgemeesterfeest, werden Vrij dagochtend de kinderen der bijz. 1. school alhier door den burgemeester getracteerd. Om half 10 arriveerde de burgemeester bij het schoolgebouw, aldaar hij, namens de aanwezige leden van het schoolbestuur, bij monde van den voorzitter, den heer J. Louwerse Wzn„ werd verwelkomd. De burgemeester werd door de schoolkinderen toegezongen en vervolgens toegesproken door het hoofd der school den heer L. Oranje, waarna de kinderen door den bur gemeester werden toegesproken, om ver volgens een woord van dank te richten tot de aanwezige leden van het schoolbe stuur voor de hem bereide ontvangst. VROUWENPOLDER. Vrijdagmiddag werd sierdde schoolgebouw had de tractatie der besloten met tractatie door den burge meester van de kinderen der bijz. 1. school alhier. Om 2 uur arriveerde de burge meester bij het schoolgebouw, alwaar hij werd verwelkomd door de leden van het schoolbestuur en toegesproken {door het hoofd der school den heer W. van Hekken In het voor deze gelegenheid aardig ver sierde schoolgebouw had de tractatie der schoolkinderen plaats en werd de burge meester door hen toegezongen, waarna de burgemeester de kinderen toesprak en ver volgens 'n woord van dank richtte tot het hoofd der school en tot de aanwezige leden van het schoolbestuur voor de hartelijke ontvangst hem bereid. HOEDEKENSKERKE. Alhier is het eer ste geval van mond- en klauwzeer onder het vee van een der inwoners dezer ge meente aangegeven. SCHORE. De collecte, in de N. H. Kerk gehouden ten bate van de Zending heeft op gebracht 62 en die in de gemeente voor het Ned. Roode Kruis ruim 6. RAAD VAN WOLFAARTSDIJK. De opcenten op de personeele be lasting verhoogd. WOLFAARTSDIJK. Vrijdag vergaderde de Raad voltallig onder voorzitterschap van den burgemeester. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van de gymnastiekvereniging UDI om subsidie, dat in handen werd ge steld van B. en W. tot nader onderzoek. Van de Z. L. M. was een aanvrage inge komen om subsidie en medewerking voor een cursus in land- en huishoudkunde. Besloten werd tot dit doel een schoollo kaal van de openbare school te Oudsabbin- ge beschikbaar te stellen en tevens te voorzien in verwarming en verlichting van dat lokaal. De gemeentegronden tuingrond werden bij inschrijving gegund aan de te genwoordige stichters. Bij het vaststellen van de gemeentebegrooting 1939 ontspon zich een discussie tusschen het college van B. en W. en de commissie voor 't nazien der begrooting. De heer L i n d e n b e rg h, lid der commissie, zeide dat het z.i. geen tijd is voor belastingverhooging, te meer omdat de voorgestelde verhooging (meer opcen ten op de personeele belasting) niet kan worden gerekend als zijnde een belasting naar draagkracht. Spr. achtte deze ver hooging ook niet noodzakelijk daar de ge meente nog over een tamelijk ruime reser ve 6000) beschikt. Spr. had liever ge wacht met verhooging tot deze noodzakelijk zou zijn gebleken. De V o o r z. antwoordde dat men mei mag beginnen met de verhooging der gemeentefondsbelasting, vooraleer het maximum is bereikt van de opcenten op de personeele belasting. De heer Van Wel achtte belas tingverhooging ook niet noodzakelijk; zoo evenmnin de heer D. P. G o e t h e e r. De V o o r z. waarschuwde de leden, dat wannneer de Raad de gemeentebegroo ting eventueel niet zou goedkeuren, het werkloosheidsvraagstuk in de knel zou kunnen komen. De hr Van der Vliet vroeg, of de werkloozen dan te lijden zouden krijgen, waarop de V o o r z. antwoord de dat met zekerheid niets is te zeggen, maar dat dan geroeid zal moeten worden met de riemen die er zijn. De heer Lindenbergh zeide, dat er optimisme is bij de leden der com missie en een pessimisme bij B. en W. Nadat de V o o r z. de verschillende sprekers nogmaals had geantwoord werd tot stemming overgegaan. Voor het voor stel van B. en W. stemden de heeren Van Oeveren, Boot, Luikenaar en Van der Vliet; tegen Lindenbergh, Van Wel en Goetheer. De opcenten op de persongele belasting zijn hiermee gebracht op 150. De begrooting werd in dezelfde stemmen verhouding vastgesteld. Een voorstel tot uitbreiding der leges verordening werd na eenige bespreking, waarbij de heer Lindenbergh opmerkte, dat men thans bijna niet meer op de gemeentesecretarie zal kunnen ko men zonder dat het geld kost, met alg. stemmen aangenomen. Als lid van het B. A. werd herbenoemd M. Kloosterman. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten de onderwijzerswoning te OudsabTïin- ge opnieuw voor een jaar te verhuren aan den heer L. J. Heijboer, hoofd der school aldaar. Benoemd door het kiescollege der Ned. Herv. Kerk te Aardenburg a.: tot ouderling de heer J. C. C. Henry en tot diaken de heer H. Corthals; b. tot leden der Commissie tot Beheer der voormalige St. Janshuis en Disehgoede ren toebedeeld aan de Ned. Herv. Diaconie de heeren M. W. van de Plassche, W. C. Trapman, en J. A. Z. de Roos. In de daarna gehouden Kerkeraadsver- gadering werd tot lid van voornoemde Commissie tot Beheer benoemd de heer H. Corthals. Cand. T. H. Penninga van Breskens is voornemens 20 November zijn intrede te doen bij de Vrije Evangelische gemeente te Oude Pekela; bevestiger is ds. J. Enter van Rotterdam. mei drie ver schillende slagwerken. (Ingez. med.) Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent H. V. d. VREDE. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: krachtige tot matige, meest W. wind, lichte bewolking, regenbuien met kans op hagel in het Noorden, kouder des nachts, overdag iets kouder. UKKEL: matige tot vrij sterke wind uit Z.W. tot W.-richtingen, afwisselend zwaar bewolkte en heldere hemel, plaatselijk re gen, lichte daling der temperatuur, plaat selijk vorst op het laatst van den nacht. Zo 20 Nov. Zon op: 7 h 31; onder: 16 h 00. Licht op: 16 h 30. Maan op: 5 h 43; onder: 15 h 10. Ma 21 Nov. Zon op: 7 h 32; onder: 15 h 59. Licht op: 16 h 29. Maan op: 6 h 51; onder: 15 h 44. N.M. 22 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: November. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 18 10.29 23.06 4.31 17.09 Zaterdag 19 11.22 23.53 5.27 18.01 Zondag 20 12.07 6.13 18.43 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: November. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 18 12.06 5.40 18.05 Zaterdag 19 0.42 13.05 6.36 19.00 Zondag 20 1.35 13.53 7.23 19.42 céL /jc£e. (Ingez, Med,} //fycué Zg. 0&2-ctsc. De strijd in het Verre Oosten. DE HIXKEKCHE AANVAL OP KANTON. Naar het Chineesche persbureau uit Hongkong meldt, zijn gisteren sinds den vroegen ochtend vele vrachtauto's met Ja- pansche soldaten en voorraden Kanton bin nen gekomen uit Oostelijke richting. Beves tigd wordt, dat, de Japansche troepen ver scheidene stellingen langs den grooten weg naar de Biasbaai ontruimd hebben. Ook uit Toengsjan worden troepen overgebracht, hetgeen er op wijst, dat de Japansche auto riteiten een onmiddellijken Chineeschen aanval op Kanton verwachten. De Chinee- zen, die optrekken langs den spoorweg Kan- ton-Hankau en den weg van Joengjoen naar Tsoenghwa, hebben de buitenste Ja pansche verdedigingslinien vernietigd. Ja pansche oorlogsschepen brengen voortdu rend versterkingen van Formosa aan. In allerijl worden sterke verdedigingswerken opgeworpen. De guerillabenden ten Zuid westen en ten Oosten van Kanton bereiden er zich op voor de geregelde troepen bij te staan, als het oogenblik voor het offensief is gekomen. TREEDT BELGIë UIT DE NIET- INMENGENGSCOMMISSIE Havas meldt uit Brussel: Naar men in de wandelgangen van het parlement hoort, denkt België erover, zich uit de niet-inmengingscommissie terug te trekken. Dit moet in verband worden ge bracht met den wensch der Belgische re geering, in de kwestie harer betrekkingen met Spanje een formule te vinden, welke rekening houdt met de parlementaire en industrieele invloeden, die willen dat een handelsvertegenwoordiger naar Burgos wordt gezonden en aan den anderen kant met het felle verzet van het socialistisch congres tegen een dergelijk besluit. België zou willen doen uitkomen, dat zijn politiek tegenover Barcelona en Burgos in het ge heel geen politiek of ideologisch karakter draagt en alleen door economische overwe gingen wordt geleid. KONING KAREL VAN ROEMENIë TE BRUSSEL. Koning Karei van Roemenië en kroon prins Michael zijn in gezelschap van den minister van buitenl.zaken, Comnen, gis teravond om 6 uur 55 met den sneltrein uit Calais aan het Noorderstation te Brus sel aangekomen. Zij werden verwelkomd door Koning Leopold en Prins Karei. De beide vorsten en de beide prinsen waren in civiel. De Roemeensche gezant te Brussel, Ra- dulescu Mehedintzi, was den koning tot de grens tegemoet gereisd. Een delegatie van oud-strijders heeft een Roemeensch meisje, dat in nationaal

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1