Aspirin VERDWIJNT DÉ ELECTRISCHE TRAM MIDDELBURG-VLISSINGEN BUITENLAND. Engelsch-Amerikaansch handelsverdrag geieekend. Een raadgeving voor allen: Zorg Aspirin In huis te hebbenl WALCHEËËi. ZUIDBEVELAND. BEURS VAN AMSTERDAM. Wederzijdsche vermin dering van invoerrechten TURKIJE. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. BEURSTHERMOMETER VRIJDAG DUrrSCHLANB Duitsche ambassadeur uit Washington naar Berlijn ontboden. De Joden zullen uit ^un'. huizen worden verdreven. BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPl 20 tabletten in een buisje 75 cent. (Ingez. Med.) H. Bil, die den voorzitter complimenteer de met het jubileum, dat tevens zijn vijf tienjarig jubileum als voorzitter was. Hij bood tenslotte, namens de leden, als blij vend aandenken, een fraai, staande lees- lamp aan. Het programma zette in met eenige goede marsehen van het orkest en daar na was het woord aan de revue-artisten. Met een vliegtuig, een aardige imitatie, werd een tocht door de vroolijkheid ge maakt. Die vroolijkheid bestond uit aller lei aardige scènes en korte voorvallen uit het dagelijksche leven, als „lef", „de gentleman-dief", „de doode huisknecht", „de baard van meneer Pietersen", enz. Er waren tal van leuke schetserf bij, die goed gespeeld en met aandacht gevolgd werden. In het bijzonder willen we noemen de Hawaian-band en „Tiroler-land." De re gisseur, die tevens als conferencier fun geerde, droeg niet weinig bij, tot het wel slagen van het geheel. Vooral ook zijn conferenties met den directeur waren zeer goed. Als geheel is het opvoeren van deze revue een bijzondere prestatie te noemen, die pleit voor alle medewerkenden. Het publiek bleek zich kostelijk te amuseeren en vroeg telkens een toegift, zoodat het twaalf uur werd eer het bal een aanvang kon nemen. Zaterdag zal een tweede opvoering ge geven worden. De op Dinsdag 15 November 11. alhier gehouden speldjesdag ten bate van het Ned. Roode Kruis, heeft opgebracht een bedrag van bijna 228. Fusie met de N.V, Stoomtratr Walcheren in de maak. Evenals in verschillende andere deelen van het land heeft ook in Zeeland, met name op Walcheren, het personenvervoer de aandacht der regeering. In verband hiermede zijn reeds geruimen tijd onder handelingen gaande tusschen de twee groote Walchersche vervoersinstellingen, de Prov. Zeeuwsche efectriciteits-maat- schappij, eigenaresse van de electrische tram Middelburg-Vlissingen, en de N.V. Stoomtram-maatschappij Walcheren, te Koudekerke, die sedert de staking van haar tram-exploitatie, met autobussen de overige verbindingen op het eiland onder houdt, met uitzondering van de verbin ding Middelburg-Vere, die door een par ticulier wordt verzorgd. Doel der onderhandelingen is te gera ken tot de oprichting van een instelling die het vervoer van personen in Walche ren geheel zal verzorgen, en waar zoowel het trambedrijf van de PZEM als het auto bus-bedrijf van de stoomtram Walcheren in gebracht zullen worden. Deze onderhandelingen zijn reeds gerui men tijd geleden aangevangen, maar in den beginne liep het verre van vlot, zoo dat men tenslotte op een dood punt dreig de te komen. In verband met de financiee le belangen, die het Rijk bij de Stoomtram Walcheren heeft, is toen het departement van Waterstaat zich met de zaak gaan bemoeien, met als gevolg, dat onder voor zitterschap van een hooggeplaatst ambte naar van dit departement de onderhande lingen voortgezet zijn. Door op deze wijze het geheele vervoer in één hand te leggen hoopt men een ein de te maken aan het verlies, dat het ver deelde vervoer thans oplevert. Hoewel de onderhandelingen het eind stadium nog niet hebben bereikt, kan wor den medegedeeld, dat de beoogde fusie voornamelijk afhangt van de vraag of de verbinding Middelburg-Vlissingen beter en doelmatiger door autobussen dan door de tram kan worden verzorgd. Het onder zoek naar deze kwestie is nog niet be eindigd. Naar verluidde, zou een belangrijk punt bij dit onderzoek zijn het vraagstuk, of het massavervoer, hetwelk de electrische tram op Zomersche markt (-Donder-) da gen en andere topvervoersdagen te ver werken krijgt, ook door bussen verwerkt zou kunnen worden. Men zou geneigd zijn, in termen van vervoerscoördinatie denkende, te vragen: waarom dan hier niet den spoortrein in geschakeld Het massavervoer komt op die dagen grootendeels van de Belgische badstedenkust via het veer Breskens: dat legt voor het monumentale Vlissinger spoorwegstation aan, en het Middelburg- sche station is ook heel dicht bij het hartje der stad gelegen! Valt het antwoord mogelijk uit in den geest als tal van vervoer-deskundigen het zich voorstellen, dan heeft de laatste tram I op Walcheren zijn tijd weldra gehad. Dan zal de trambaan die voor het verkeer op dezen drukken weg zeer hinderlijk is worden verwijderd, en dan zal langs de rijbaan het tweede rijwielpad kunnen wor den aangebracht, waaraan reeds lang be hoefte bestaat. Als Middelburgsch stedelijk voordeel komt daar dan nog bij, dat men het eind punt van een busdienst op Vlissingen niet noodzakelijk op de Markt behoeft te leggen, maar dat het ook elders, bv. op den Dam zou kunnen komen. Bovendien zal het verdwijnen van rails en bovenleidingen in onze stad, vooral op de Markt, aanzienlijk tot verfraaiing van het stede lijk aanzicht bijdragen. ARNEMUIDEN. De plaatselijke afdee- ling van den Christelijken Nationalen Werkmansbond hield een propagandaver- gadering in het vergaderlokaal in de school met den Bijbel, waar als spreker optrad de heer J. Strating, bondspropagandist. Op zeer duidelijke wijze zette hij het doel en werkwijze van den bond uiteen. Tijdens de vergadering gaven zich nog een tweetal leden als lid op terwijl 5 personen het lid maatschap in overweging namen. GAPINGE. Omtrent de feestviering te Gapinge bij de installatie van burgemeester W. Maas, kan nog gemeld worden, dat des middags, na het vertrek van den burge meester naar Vrouwepolder, de kinderen zich met het onderwijzend personeel en en kele helpers in de garage De Bue verza melden, waar verschillende kinderspelen werden uitgevoerd, alle kinderen met een prijsje beloond werden. Na afloop hiervan was de eerewacht we der te Gapinge ^gearriveerd, waar hun een maaltijd door den burgemeester was aan geboden en waar ook de behaalde prijzen voor de versiering der paarden werden uit gereikt. Het werd toen tijd om de verlichting met schijnwerpers van kerk en toren te ontste ken, welke kon plaats hebben door de wel willende medewerking van de P.Z.E.M Jammer was het door door den zwaren mist dit gedeelte van het programma niet geheel aan zijn doed kon beantwoorden. Gelukkig hadden reeds velen den vorigen avond bij het proefbranden van de effectvolle verlich ting kunnen genieten. Te zes uur werd aangevangen met het avondfeest in de reeds eerder genoemde garage, welke nu als feestzaal was inge richt. Deze bijeenkomst, waar een zeer groot aantal personen aanwezig was, werd ge opend door den voorzitter der Oranjever- eeniging. Door de plaatselijke zang- en meis- jesvereenigingen, alsmede door verschillen de personen werd hier een programma van zang, tableaux en voordrachten ten beste gegeven welke met aandacht werden aan gehoord err veel succes oogstten. Tusschen de verschillende nummers deed zich het fanfarekorps E.M.M. van Serooskerke hoo- ren met opgewekte muziek. Zooals gemeld, bracht des avonds de burgemeester een be zoek aan de feestvierenden. Toen te ongeveer 10 uur het officieele programma was afgewerkt, sloot de voor zitter met een toepasselijk woord de bijeen komst, waarna velen nog een paar uur ge zellig bjjeenbleven en verder nog opgewekt werd gefeest. WESTKAPELLE. Donderdag vergaderde alhier in de consistoriekamer onder voor zitterschap van ds. Reus „Het Groene Kruis". Aanwezig waren slechts 16 leden. Na bespreking en toelichting werd goedge keurd de vereenigingsbegrooting voor 1939 met een totaal aan inkomsten, van 1834, en uitgaven 934 (vermoedelijk goed slot dus 900). De begrooting 1939 van de t.b.c. afdeeling werd vastgesteld als volgt: inkomsten 420; uitgaven 747. Herkozen werden de aftredende bestuurs leden, de heeren J. Stoel en Js. van Rooijen. Voor den tijd van 1 jaar werd herbe noemd als magazijnknecht de heer H. Lie- vense en als bode de heer A. Gabriëlse. Daarop had een uitvoerige bespreking plaats van het rapport, uitgebracht door het comité, daartoe in de vorige vergade ring samengesteld, betreffende de oprich ting van een plaatselijk ziekenhuisverple- gingsfonds, in welk rapport het comité tot de conclusie kwam, dat de contributie voor de Ver. Ziekenhuisverpleging Walcheren voor het platteland te hoog is en men goed- kooper zou uitkomen bij een plaatselijke vereeniging, wat in een uitvoerige bijlage getracht is met cijfers te staven. Ook dokter Huygens had rapport uitge bracht, waaruit bleek, dat deze wel eenigs- zins sceptisch stond tegenover de financi- ëele voorstelling in het eerste rapport. Het resultaat van de gevoerde bespreking was, dat het comité binnenkort een open bare vergadering zal beleggen, waarin deze zaak uitvoerig zal besproken worden, waar na dan zal kunnen blijken, of bij voldoende toetreding van leden over gegaan zal kun nen worden tot de oprichting van een plaatselijke afdeeling voor ziekenhuisver pleging. 't ZAND. Gevonden voorwerpen: een zak met dekentjes, Lampers, N. Vliss,. weg E 149; verder te bevragen bij den Gem. veld wachter N. Vliss. weg E 209: een knip of snoeimes; een melksleutel; een zwarte gymnastiekschoen en een damespolshorlo ge. KAPELLE. Tot directeur van de Zang' vereeniging „Zanglust", voorz. de hr. C. A. Blok benoemde het bestuur den hr. A. Kou semaker te Goes, in de plaats van den hr W. L. Harthoorn die bedankte. OUDELANDE. Woensdagavond is alhier begonnen de spoedcursus, uitgaande van de afdeeling Noord- en Zuid-Beveland van het Instituut voor Middenstandsont wikkeling. De cursisten (25 jaar en ouder) werden toegesproken door burgemeester Nieuwen- huize en door den hr J. de Jonge, voorz afd. W. fluid-Beveland van den Neder- landschen Bakkersbond te Ellewoudsdijk en verder nog door den onderwijzer J. v. Liere. De cursus wordt gevolgd door 5 leerlin gen uit Oudelande; 3 uit Ellewoudsdijk en 1 uit Baarland. Amsterdam 1936-3% 101%- Gistermiddag is op het Witte Huis te Washington in tegenwoordigheid van pre sident Roosevelt een Engelsch-Amerikaan- sche handelsovereenkomst onderteekend. Maandenlang heeft men over dit accoord beraadslaagd. Meermalen zag het er naar uit, dat de besprekingen zouden misluk ken, doch wederzijdsche offers konden tenslotte alle moeilijkheden uit den weg ruimen. Tevens is een nieuwe overeenkomst tus schen de Ver. Staten en Canada ondertee kend. De Britsche ambassadeur te Washington Lindsay, teekende voor Groot Brittannië, en Buil, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken voor de Vereenigde Staten. In een korte toespraak zeide Huil, dat de onderteekening der overeenkomsten een feit van historische beteekenis is. De overeenkomsten geven een concreten en machtigen steun voor de toekomstige rich ting van de ontwikkeling der wereld langs de lijnen van toenemend begrip en samen werking tusschen de naties. Hij voegde hieraan toe, dat de beide overeenkomsten niet alleen een instru ment verschaffen voor een waardevolle uitbreiding van den handel tusschen de beide desbetreffende landen, doch de uit drukking vormen van vastberadenheid van de zijde van de grootste handelsnaties ter wereld een gezonde basis voor den inter nationalen handel te handhaven en te ver sterken. Lindsay verklaarde zich geheel aan te sluiten bij de gevoelens van Hull ten aan zien van de verbetering in de betrekkingen tusschen de naties, welke voortkomt uit in ternationale onderhandelingen van de' soort, welke op zoo gelukkige wijze zijn besloten. Enkele bijzonderheden. De Engelsch-Amerikaansche overeen komst is gebaseerd op de behandeling als meestbegunstigde natie en is drie jaar geldig, ingaande 1 Januari a.s. Zij zal kun nen worden gecontinueerd, doch er is een opzeggingstermijn van zes maanden ge steld. De Vereenigde Staten staat verminde ring van rechten toe op Britsche textiel- goederen, welke voor het overgroote deel naar Amerika worden uitgevoerd en een waarde vertegenwoordigen van meer dan tien millioen pond sterling. Vrij van rech ten zijn Britsche artikelen ter waarde van 9% millioen pond. Op Britsche goederen ter waarde van 23 millioen, waarop rech ten worden geheven, wordt een verminde ring dezer rechten verleend over een waarde van 11 millioen, terwijl de huidige Amerikaansche rechten zoo blijven op een invoer ter waarde van zes millioen. De vermindering der Amerikaansche in voerrechten bedraagt meerendeels 30 tot 40 pet. De rechten op Britsche whiskey blijven onveranderd. Amerika doet conces sies voor 600 artikelen. De Britsche concessies behelzen, dat het tegenwoordige voorkeursrecht op uit het Britsche rijk afkomstige tabak niet zal worden verhoogd. GrótH Brittannië zal den bestaanden vrijen invoer van ruwe ka toen en mais handhaven. De rechten op tarwe, sommige vruchtensoorten en zacht hout worden verminderd. De rechten op in de Vereenigde Staten vervaardigde goe deren worden algemeen met 20 tot 15 pet. verlaagd. Tegen de verwachting zal het invoer recht voor Amerikaansche automobielen echter niet worden verlaagd. De Engelsche koloniën genieten dezelfde algemeene voordeelen en gaan dezelfde al- gemeene verplichtingen aan als hët Ver- eenigd Koninkrijk. De bestaande vrije in voer op feitelijk alle uit het koloniale rijk afkomstige artikelen in de Vereenigde Sta ten blijft bestaan. Er zijn voorzieningen getroffen voor op zegging der overeenkomst indien de ver houding tusschen de koersen van pond en dollar op ingrijpende wijze verandert. De overeenkomst kan gewijzigd worden indien eenig land grooter voordeel of een bijzondere concessie verkrijgt. Er zjjn voorzieningen getroffen tegen dumping en exportsubsidies. Wat de Amerikaansch-Canadeesche over eenkomst betreft, wordt verklaard, dat een vermindering van 2% tot 10 wordt toe gestaan op de door Groot-Brittannië gega randeerde voorkeur. TIEN PERSONEN OMGEKOMEN TIJDENS DEFILE VOOR STOFFELIJK OVERSCHOT VAN ATATURK. Vannacht, toen een onafgebroken rij van wel honderdduizend menschen voorbij het stoffelijk overschot van Ataturk in het Dolma Bagtsje paleis te Istanboel trachtte te trekken, is zulk een gedrang ontstaan, dat elf personen om het leven zijn geko men, terwijl vele anderen in zorgwekken- den toestand verkeeren. Een duizendtal vrouwen en kinderen werd bewusteloos geslagen. De lessen worden gegeven door de hee ren J. v. d. Voorde uit Wolfaartsdijk en J. v. Liere uit Oudelande. AARDENBURG. Tot bestuurslid van het muziekgezelschap „Kon. Muzieksociëteit Aardenburgsche Fanfaren" werd gekozen de heer F. A. A. Sam. WATERLANDKERKJE. Dinsdagavond werd alhier in de o.l. school een ouder avond gehouden. Een tentoon stelling van teekenwerk der leerlingen trok groote be langstelling. De hoofdonderwijzer droeg verder o.m. enkele gedeelten uit „Op en om den Noordzeeboulevard" voor. Bij de rondvraag werd door eenige ouders aangedrongen den gemeenteraad te ver zoeken zoo spoedig mogelijk over te gaan tot aanleg van een speelplaats voor de jeugd. Zeeuws. Hyp. B-3% 100%—100% Cities Service Cy. P. 1958 5 51%51% A Amsterd. Bank 141%141% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 523%523% A De Schelde N.B. 45%—45% C Am. Smelt Ref. 40%41 A Born. Sum. H.M. 178178 A Houth. Alberts 96—96 C Int. Nickel Cy. 40%--40% C Union Pac. Rr. 71%—71% Ned. 38 1000-3 101%—101% O. Indië 37 1000-3 99%—99% Engeland 1960-90 4 78%—78% A Koloniale Bank 154152 A N.I. Hbk. 600 131—130% C Ned. H. M. 1000 151%—150 A v. Berkels Pat. 55%—55% C Calvé-Delft 90%—89% A Philips Gem. B. afg. 231%—232-28 C Unilever 146%—146%-5% C Am. Car en Foundry 22%23%-% C Anaconda Cop. 26%26%-% C Bethlehem St. 54%—55%-4% C Kennec Copper 33%33%-% C Rep. Steel 18%—18%-% C U. States St. C. 50%—51%-% C North Am. Cy. 17—17% A Kon. Petr. Mpij. 329%—330%-28 C Contin. Oil Cy. 22%22 C Phillips Petr. Comp. 30%—30% C Shell Union O.C. 11%—11%-% C Tide Water Ass. Oil 10%—10%-% A Ned. Scheepv. U. 120119 A H.V. Amsterdam 477-476-71 A Java Cult. Mij. 185182 A N.I. Suiker U. 187%—186 A Deli Batavia 214%211 C Deli Mij. 1000 285—286 Amerika HVA Koninkl. Rubber Industrie Markt Obl.Markt (Wettig Tabak Schepen gedeponeerd.)] A Senembah 257257 C Baltimore en Ohio 5%6 C Southern Pac. Cy. 14%15%-15 A Southern Rlw. 13%13% A Amst. Rubb. C. 234%—233-29 A Deli-Bat. Rubb. 157—157 A Hessa Rubber 133130% A Serbadjadi S.R. 110—109%-8% WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden. Gister. 8.66% 8.65% 73.67% 73.75 4.85% 4.85 31.09 31.11 1.83% 1.83% Om rapport uit te brengen! over „de stemming in de Vereenigde Staten Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De Duitsche ambassadeur te Washington, dr. Hans Dieckhoff, is naar Berlijn ontbo den om rapport uit te brengen. De ambassadeur zal den rijksminister van buitenlandsche zaken uitvoerig op de hoogte brengen van de stemming in de Vereenigde Staten en de „eigenaardige hou ding tegenover binnenlandsche Duitsche gebeurtenissen, welke spreekt uit verschei dene verklaringen van Roosevelt en andere toonaangevende persoonlijkheden der Ver eenigde Staten. Reeds sedert geruimen tp'd is in Duitsch- land de woonruimte weder schaarsch ge worden. Dit geldt vooral voor de groote steden met name voor Berlijn. Door de toenemende centralisatie van het bestuur en door de uitbreiding van het rijk trekt deze stad geregeld nieuwe families tot zich. Geheele buurten zijn ten behoeve van re presentatieve bouwprojecten afgebroken en daardoor is de behoefte aan woningen nog meer gestegen. De woningzoekenden zijn voor een groot deel nieuwe ambtenaren van partij en staat en van hoogerhand heeft men er belang bij om aan hun wenschen naar woningen tegemoet te komen. Het eenvoudigste middel daartoe zou zijn de Joden uit hun woningen te zetten, een plan dat ook meermalen in overweging was ge geven, maar waartegen tot dusver de wet op de bescherming van de huurders, die een opzegging van de huur onmogelijk maakt, een belemmering vormde, terwijl aanvankelijk enkele instanties bezwaar hadden van wege de moeilijkheid van het vraagstuk waar men dan de geëxmitteerde Joden zou onderbrengen. Thans wordt officieus aangekondigd, dat over een dag of twee de wet op de bescher ming der huurders wat aangaat de Joden, zal worden opgeheven. Dit zal althans in eerste instantie voor Berlijn geschieden. Zulks beduidt, dat de huisheeren den Joden de huur kunnen opzeggen. Het lijdt geen twijfel of zij zullen een aanschrijving resp. een aansporing krijgen, welke hen daartoe zal nopen. Met 1 Januari of in de eerste maanden daarna zullen dus de Joden uit hun woningen weg moeten gaan. Nu komen er, zoo heet het, dientengevolge vooreerst een 8000 woningen vrij. Het totaal aantal woningen van Joden bedraagt te Berlijn echter op zijn minst 40.000, zoo niet 50.000. Ofschoon men anderzijds op geeft van den enormen rijkdom der Joden wordt in dit verband tegelijkertijd weder gezegd, dat zij de woningen toch wel zou den hebben moeten prijsgeven, omdat zij door hun verarming de huur niet meer zouden kunnen betalen. ONGERUSTHEID OVER EEN VERKLARING VAN CHAMBERLAIN. Verscheidene Duitsche ochtendbladen van heden bespreken een verklaring door Cham berlain in het Lagerhuis afgelegd, over de mogelijkheid, Joodsche emigranten uit Duitschland op te nemen in Britsche kolo niën, o.a. in Tanganjika, dat vroeger aan Duitschland toebehoorde. De „Lokal Anzeiger" schrijft: Het Brit sche imperium beschikt over reusachtige weinig gekoloniseerde gebieden, waarin vol doende mogelijkheden aanwezig zijn om de ze immigranten op te nemen. Wanneer En geland daarbij echter ook de „Duitsche ko loniale gebieden" wil betrekken, kan daar tegen niet scherp genoeg geprotesteerd wor den. Het denkbeeld, den stroom van Jood sche immigranten naar de „Duitsche kolo niale gebieden" te sturen, is frivool en zou een herhaling beteekenen van de fout der Engelsche politiek in Palestina. Het „Berliner Tageblatt" schrijft: Wan neer Engeland werkelijk ernstig het plan zou overwegen, Joodsche kolonisaties te ves tigen in de vroegere Duitsche koloniën, vooral in Tanganjika, het vroegere Duitsche Oost-Afrika en in Kameroen, dan is dat een doorzichtige zet, welke van Joodsche zijde geïnspireerd is. Reeds thans kan geconsta teerd worden, dat dergelijke slinkschheden de regeling van den eisch naar koloniën, waarover de Führer in zijn rede te Weimar gesproken heeft, slechts des te dringender doet uitkomen. In elk opzicht superieur 20 voor 25 cenh (Ingez. Med.) BUITENLANDSCHE WINKELIERS KRIJGEN SCHADEVERGOEDING. Te betalen door de Duitsche Joden Men ziet in de laatste dagen, zoo meldt de correspondent van de „N. R. Ct." uit Ber lijn, dat men in onderscheiden vernielde za ken, toebehoorende aan buitenlandsche Jo den, niet alleen doende is om de schade te herstellen, maar tevens om na te gaan welke voorwerpen verloren zijn gegaan of vernield. Blijkbaar om een grondslag te krij gen voor de te betalen schadeloosstelling. Want het lijdt thans nauwelijks meer twij fel: de schade welke aan de buitenlandsche- Joodsche winkeliers is berokkend, zal wor den vergoed. Het spreekt van zelf, dat de laatste betalers van de schadevergoeding de Duitsche Joden zullen zijn, aangezien deze voor de geheele schade, ook die welke in hun eigen winkels is aangericht, moeten opkomen. Men schat het getal vlrnielde winkels en restaurants, dat aan Hongaarsche Joden toebehoorde op ongeveer zestig. Een bijna even groot aantal behoort aan Poolsche Jo den. Daarna was van de Joodsche bezitters van winkels Engeland het sterkst vertegen woordigd. Nederland kwam op de vier de plaats. Dan volgen Amerika, Zwitser land en andere landen. DE KAMERS VAN KOOPHANDEL ONDERWORPEN AAN DE PARTIJ. Tusschen den minister van economische zaken, Funk en den plaatsvervanger van den Führer, Rudolf Hess, is een overeen komst tot stand gekomen, waarbij alle economische organisaties, zooals de Kamers van Koophandel, in het vervolg onderwor pen zullen zijn aan de autoriteiten van de nationaal-socialistische partij De „National-socialistische Korrespon- denz" beschouwt dit als een nieuwe stap op den weg van de coördinatie van politiek en economie. Tevens zal hierdoor worden gegarandeerd dat alle leiders van de econo mische organisaties ook werkelijk de denk beelden en het programma van de nat.-soc. partij aanhangen. ZELFMOORD VAN Dr. PAUL VON SCHWABACH. De 71-jarige dr. Paul von Schwabach, tot voor kort firmant van de bekende bankiersfirma S. Bleichroeder te Berlijn, heeft zelfmoord gepleegd. Dr. Von Schwa bach, die van Joodsche afkomst is, heeft een belangrijke rol gespeeld in de Duitsche bankwereld. Zijn schoonzoon dr. Horstmann was vroeger Duitsch gezant te Lissabon en Brussel. DEN JODEN WORDEN DE KOSTBARE KUNSTVOORWERPEN AFGENOMEN. Gisteren zijn uit de huizen van verschei dene Duitsche Joden te München kostbare schilderijen, collecties Chineesch porselein en antieke meubelen weggehaald en over gebracht naar het nationale museum om er „veilig te .worden opgeborgen Leden van de Kulturkammer te München hebben, vergezeld van ambtenaren van de Gestapo, bezoeken gebracht aan de huizen en de artikelen op vrachtauto's geladen. Dit was volgens de instructies van gouw leider Wagner, die onlangs heeft ver klaard, dat hij er voor zou zorgen, dat kostbare aan Joden toebehoorende voor werpen voor het Duitsche volk zouden wor den behouden. De overheid is over het algemeen zeer beleefd, doch men heeft den eigenaars niet gezegd of zij eenige schadevergoeding zul len ontvangen.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2