W torvtttttcïüfë MIDDELBURGSCHE COURANT Kon wt Hoofd? «VI0LETTA» UGOESCHE COULANT) FRITZ IHIRSCH OPERETTE MAANDAG 21 NOV. ENTRÉEPRUZEN 12.5011.7511.25 LIGT HET KLAAR? stuks :b Asylrecht, geen Hóón! SOMEN UNO. VlCKS Va-tro-^ol (Ingez. Med.) MIDDELBURG. Fredericus Triumphator, PLUS RECHTEN Voorverkoop kaarten Lagaaij, Vlasmarkt 3 Middelburg WEERBERICHT. Zaterdag 19 November (Ingez, Med.) GOES. M) felle Iwelke rren. onze roofd ple- van doen eens iNeen I doen. Itelin- |d dat wer- Jinnen Ituren vele maar Ge- hun voor bur- een Iraten jlreigt [juich Ichte- het alge- uit- 7elen aan- lerke- der- fcrvan nie- frblij- een t.V dagblad. Uiig- N-v- De Middelburgsche Crt. Bureauxte MIDDELBURGSt. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 17.Postgiro43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 272. TWEE BLADEN, VRIJDAG 18 NOV. 1988. EERSTE BLAD. 181e JAABG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. >Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Het behoort, somwijlen helaas, tot de taak des journalisten, kennis te nemen ook van wat er in bladen van andere politieke rich ting dan de zijne, te lezen is. Zoö nemen wij ook kennis van den in houd van dat tot een schendblad van het minste allooi geworden weekblad der N.S.B., hetwelk zich met den naam „Volk én Va derland" tooit. Met verontwaardiging stellen wij vast, dat dit blad het anti-semitisme in Neder land ingevoerd heeft, en dat het dit vuurtje week-in week-uit opstookt, zonder dat po litie en justitie ingrijpen. De bevolkings groep der Nederlandsche Joden wordt daar in op steeds laaghartiger manier gehoond en beleedigd; het gif van het anti-semïtls- me steeds openlijker en in steeds sterker concentratie, ingespoten. V Maar wat dat blaa deze week zijnen le zers aan schunnigs durft voor te zetten,, overtreft toch al het voorgaande. Hier is geen sprake meer van een ver werpelijke rassenideologie, hier wordt op een walgingwekkende wijze de spot ge dreven met het ergste menschelijke leed. In zijn zoo treffend geformuleerden op roep tegen het anti-semitisme, voorkomen de in ons blad van 14 November, schreef mr. J. G, Veltman Fruin oud-consul van Duitschland onder het huidige regiem en nog groot vriend van het Duitsehe volk en zijn ware cultuur! o.m. het volgende: „In> Nederland zal het antisemitisme geen wortel schieten. Dat verhoede de almach tige God. Op ieder onzer rust de plicht onvermoeid mede te werken, deze pest, die ook onze volksziel bedreigt, uit te roeien: de justitie door de overtreders der op dit stuk bestaande wetsbepalingen zonder aanzien des persoons aan de ge rechtigheid over te leveren; de Regeering door te overwegen, hoe de bestaande ma zen kunnen worden gedicht; de publieke opinie in de allereerste plaats door zich ervan bewust te worden, dat het antisemi tisme het in zoovele eeuwen veroverde peil onzer algemeene menschelijkheid bedreigt". Ten aanzien van den Duitschen Jood waren hieraan voorafgegaan, na een summiere schildering der nieuwe Duitsehe begrippen wereld, deze woorden: „In deze wereld staat eenzaam, vernederd en gehoond, ver guisd en belasterd: De Duitsehe Jood: Juda verrecke!" Schr. gewaagde dan van „de ge voelens van mededoogen en verslagenheid, weerzin en verontwaardiging, die ons ge moed in zoo'n heftige beroering brengen". Wat ons sindsdien onder de oogen kwam, wettigt deze woorden driewerf. Heel de wereldpers, heel de Nederlandsche pers, was één in zijn uiting van onverholen af keer over het barbaarsche optreden der Duitsehe nazi's tegenover hun Joodsche medemenschen. De „Nieuwe Rotterdamsche Courant" sprak van het „vertrappen van ralten in een pakhuis". Zoo werden de Jo den over onze Oostgrens behandeld. En wij, Nederlanders, in een ondanks alle werkloosheid en hooge belastingen rela tief tóch nog vrij welvarend en rustig land, wij, lieten en laten door onze mare chaussee aan de grenzen die Joodsche me demenschen, die van have en goed be roofd, in het van ouds gastvrije Nederland asyl komen vragen, met den gummi knuppel dreigen als ze niet teruggaan in wat voor hun de hel is. Dat is niet goed. Dat moet veranderen. Zooals wij in de dagen van 1914 de Bel gische vluchtelingen voor het oorlogsge weld opnamen, zoo moeten wij ook deze als beesten verjaagden en vertrapten asyl verleenen. Niet méér dan asyl maar ook niets minder. Geen: Kom binnen vreemdeling, en verjaag onze nög- werkenden van hun plaatsen! O neen, verre van dat. Wij bepleiten geen dwaas en met onze eigen volksbelangen strijdig overdreven philosemitisme, zich ook over de Duitscho, straks over de Tsjechoslo- waaksche en Italiaansche Joden onbe grensd uitstrekkende, neen: wij verlangen slechts simpele menschelijkheid, het ver leenen van tijdelijk onderdak en bescher ming aan ontrechte, onteigende schuld loos vernederde medemenschen. En: wat staat er in dat minne krantje der N.S.B.-ers nu op dit punt te lezen én te zien? Op de eerste bladzijde schrijft Mussert met enorme koppen er boven over „De op lossing van het Jodenvraagstuk. Overstroo ming van Nederland door het internationa le Jodendom. Sluit onze grenzen!" Daarnaast staan vragen van den ex—Prui— sischen officier De Marchant et d'Ansem- bourg, die alle na 1 Aug. 1914 hier geves tigde Joden óók uit Nederland wil laten vertrekken. Maar dan moet hij er óók uit al is-ie geen jood, maar was-ie Duitsch of ficier! Dan, op pag. 3 vinden wij de we- kelijksche teekening van Meuldijk, een man, die zijn onbetwistbaar carricaturistisch teekentalent tegenwoordig perverteert in de weerzinwekkendste uitingen van antise mitisme. Daar zien wij dan een gemeen type van een Jood, in bontkraag en met hoogen hoed, aan de gesloten Nederlandsche grens ko men, met het volgende onderschrift: „Ne derlandsche arbeider: „Heusch, we Runnen geen vreemdelingen gebruiken; we hebben niet eens werk voor onze éigen menschen". „Emigrant: „Maar man, je denkt toch zeker met, dat wij naar Nederland komen om te werken Ziedaar de onmenschelijke en niets ont ziende weerslag der nobele Nedernazi's op de gevolgen der Duitsehe barbarij, die de niet-fascistische wereld naar de mate harer krachten moet lenigen, wil zij den me- demensch nog simpele menschelijkheid be- toonen. En: welk een infame volksmisleiding, die uit Duitschland vertrapten en beroofden VERZET EN DE EERSTE KAMER TEGEN DE GEWIJZIGDE TARIEFMACHTIGINGSWET. Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de tariefmachtigingswet 1934 wordt het volgende ontleend. Verschillende leden, die de behandeling van dit wetsontwerp door de Tweede Ka mer ter sprake brachten, en van oordeel waren, dat het amendement-De Geer, het zij in een initiatiefvoorstel had moeten zijn belichaamd, hetzij nader in de afdeelingen had moeten worden onderzocht, gaven als hun meening te kennen, dat de thans ge volgde procedure niet in overeenstemming is met de grondwet. Zij waren van oordeel, dat dit voor de Eerste Kamer voldoenden grond opleverde om het wetsontwerp zon der bespreking van deszelfs inhoud af te wijzen. Verder betoogden deze leden, dat, ter- wijl de regeering alleen ontheffing had ver langd van de door haar indertijd gedane toezegging de inlassching van 't voorstel-De Geer in het wetsontwerp haar een positieve en zeer ver gaande machtiging verschaft. Bovendien noemden deze leden de ge volgde gedragslijn in strijd met een juiste verhouding tusschen regeering en parle ment, doordat in casu de Tweede Kamer zich heeft geplaatst op den zetel der regee ring en deze zich de leiding uit handen heeft laten nemen. Een en ander oordeel den zjj wel zeer in" strijd met de in velerlei en met name in christelijk-historischen kring te dier zake levende staatsrechte lijke opvattingen. Wat betreft de nadeelen, verbonden aan een eventueele verwerping van het wets voorstel door de Eerste Kamer, meenden zij, dat daarvan ten hoogste eenig tijdver lies het gevolg zou zijn. Ook van andere zijde werd critiek in de zen geest uitgeoefend. Het departement Amsterdam van de Maatschappij tot nut van 't Algemeen heeft 500 beschikbaar gesteld voor het Comité voor de Joodsche vluchtelingen. ROOMSCHE TERREUR. Studenten betoogen tegen den 'Nieuw Malthusiaanschen Bond'. Gsteravond zijn te Arnhem ordeversto ringen voorgekomen in verband met een vergadering van den Nieuw Malthusiaan schen Bond. Een honderdtal roomsch-ka- tholieke studenten, afkomstig uit Nijmegen, Wageningen en Utrecht, dat zich van te voren van toegangskaarten had voorzien, trachtte de zaal binnen te komen. Dit werd hun belet door de politie, die zoowel binnen als buiten de zaal uitgebreide maat regelen had genomen. De studenten trokken hierop naar de binnenstad, waar zij een betooging hiel den voor een Sanitas-winkel in de Ketel straat, welke zij met rotte eieren beko gelden. Later op den avond werd een ruit van een Sanitas-winkel in de Koningstraat ingeworpen. De politie ondernam verschillenae char ges met den gummistok, waarbij rake klap pen vielen. Ondanks het scherpe politie toezicht had een viertal studenten toch in de zaal weten te komen. Tijdens een rede van dokter Tuyt stonden zij plotse ling op en b:even een spreekkoor aan. Zij werden terstond uit de zaal gezet. Ook tij dens de vertooning van een film protes teerde een in de zaal aanwezige. Ook hij werd verwijderd. De politie heeft in den loop van den avond een tiental betoogers naar het po litiebureau geleid wegens verstooring van de openbare orde. HET NEDERLANDSCHE ss „WALBORG" VOOR BAYONNE GESTRAND. Scheepskok verdroken. Het Nederlandsche stoomschip „Wal- borg" van het Baltica scheepvaart- en transportkantoor te Amsterdam is gister morgen voor de haveningang van Bayon- ne (Frankrijk) tegen de Noorderpier ge strand. Het schip, dat in wilde vaart voer, en met een lading kolen op weg was van Gdynia naar Bayonne, zakt in den wee ken zandbodem weg en wordt als verloren beschouwd. Toen het schip in nood verkeerde, voer de reddingboot van Bayonne uit, om de uit achttien koppen bestaande bemanning, allen Nederlanders, van boord te halen. Bij het reddingswerk geraakte de onge veer dertigjarige scheepskok, P. Vader, wonende te Amsterdam, gehuwd en vader van een kind, die zijn eerste reis aan boord van de „Walborg" maakte, te wa ter. De man verdronk jammerlijk. De „Walborg" was in Maart 1937 uit Zweedsche in Nederlandsche handen over gegaan. Het schip was 1483 bruto en 872 netto ton groot. DE WERKLOOSHEID IN DE WEEK VAN 24 TOT EN MET 29 OCTOBER. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat blijkens door het centraal bureau voor de statistiek ver strekte voorloopige gegevens in de week van 24 tot en met 29 October 1938 bij ge subsidieerde vereenigingen met werkloo- hier, aldus als rijke, profiteerende sjache raars, voor te stellen! Hebben de Nedernazi's dan geen hart meer? Er is maar één antwoord op deze infame, haatzaaiende on-Nederlandsche houding mogelijk: de grenzen open, de vluchtelin gen in kampen ondergebracht, en daarné maatregelen voor kolonisatie en emigratie treffen. In dezen nood der tijden moet het asyl- recht vóór alles gaan. Dat is eerste eisch van menschelijkheid. zenkas 566.374 personen, onder wie 74.971 landarbeiders waren aangesloten. Van de 491.403 verzekerden buiten de landarbeiders, was het werkloosheidsper centage 22,5 (in de vorige verslagweek, 3 tot en met 8 October, was dit percentage 22,2). In de overeenkomstige verslagweek van October was het werkloosheidspercentage voor verzekerden (zonder landarbeiders) in de laatste jaren als volgt: 1932. 26.8, 1933: 24,8, 1934: 27,1, 1935: 30,8, 1936: 30,1, 1937: 24,2. Op 29 October waren bij de organen ar beidsbemiddeling ingeschreven 332.934 werkzoekende, waarvan er 315.703 werk loos waren (nl; 301.744 mannen en 13.959 vrouwen). Blijkens voorloopige opgave van den di recteur-generaal van de werkverschaffing en steunverleening bedroeg op 29 October het aantal tewerkgestelde werkloozen 53.403 en het aantal gesteunde werkloo zen 129.078, tezamen 182.481. (Hieronder bevindt zich een aantal verzekerden, wier steun bestaat uit een aanvulling van de uitkeering uit hun werkloozenkas). Voorts zijn een aantal werkloozen in cul - tureelen zorg (cursussen en kampen). Hun aantal bedroeg in Augustus 12.669. Het groote verschil tusschen het aantal ingeschreven werkloozen en het aantal personen door verzekering, steun en werk-' verschaffing geholpen, wordt mede hier door verklaard, dat onder het* "aantal ver zorgden (dit zjjn in hoofdzaak kostwinners van gezinnen) de werklooze gezinsleden niet worden medeget'eld. Deze zijn echter wel als werkzoekenden bij een arbeids beurs ingeschreven. U ademt direct weer gemakkelijk. Een paar dezer nieuwe druppels in ieder neusgat verwijdert 1 slijm, geneest opgezwollen slijmvliezen en lucht op. IJK WET. Ged. Staten hebben de herijk der maten en gewichten in 1939 als volgt vastgesteld: Te Goes, tevens voor Kattendijke en Kloetinge 5, 6, 9, 10, 11, 16, 17, 18, 19, 20, 23 en 24; te Rilland 25 en 26 Januari; Krabbendijke 1, 2 en 3; Waarde 7 en 8; Kruiningen 13 en 14; Ierseke 15, 16, 17 en 20; Wemeldinge 21, 22 en 23; Kapelle 27 en 28 Februari en 1 en 2; Wolf aartsdijk 13 en 14; 's-Heer-Arendskerke ook voor 's-Heer-Hendrikskinderen, Wissekerke en Nieuwdorp 15 en 16; Heinkenszand 20; 's-Heerenhoek 21; Borsele 22; Ovezande ook voor Nisse 23; Ellewoudsdijk ook voor Driewegen 24; Baarland ook voor Oude- lande 27 en 28; Hoedekenskerke 29; 's- Gravenpolder ook voor 's-Heer-Abtskerke 30 Maart; Hansweerd ook voor Schore 4 en 5 April IJzendijke ook voor Waterland kerkje 4 en 5; Biervliet 6; Hoofdplaat 7; Schoondijke 17 en 18; Oostburg 19, 20 en 21; Aardenburg ook voor Eede en Sint- Kruis 24, 25 en 26; Sluis 27 en 28 Juli; Breskens 4, 5 en 6; Kadzand 7; Retranche- ment 8; Zuidzande 18; Nieuwvliet 19; Groede 20 September. Besmettelijke ziekten. In de week van 6 tot en'met 12 Novem ber kwamen in onze provincie één geval van diphterie te Aksel en één geval van roodvonk te Sint-Jansteen voor. EEN GOEDE MAATREGEL. Het is bekend, dat de Loskade speciaal in bietentjjd en dan bij mistig en mottig weder, moeilijk te passeeren is per rijwiel of te voet, waarbij wij dan natuur lijk doelen op den rijweg. Nu men dezen moet gebruiken om de schipbrug te berei ken kwam het euvel zeer naar voren. Goed afdoende reinigen van de straat heeft geen zin voor de bietencampagne is afgeloopen, doch hedenmorgen heeft de ge meentewerken 'n goeden maatregel toege past door vanaf den Blauwendijk tot voor bij de schipbrug zand te strooien, wat de passage zeer vergemakkelijkt. Zeer juist was het tot de bewoners ge richt verzoek om nu met het reinigings water niet verder te komen dat op het trottoir, om het werk van de gemeente werken niet direct weer te niet te doen. 10 JAAR VACANOTESCHOOL. De schoolarts J. Broekhuijsen schrijft ons: (n.s.) Het bestuur van de Middelburgse Vacantieschool wens ik van harte geluk met het 10-jarig jubileum. De grote bete kenis van zon- en zeelucht voor het licha melijk en geestelijk welzijn van de kinde ren is algemeen bekend. Het zou dan ook water naar de zee dragen genoemd kun nen worden, wanneer ik hierbij langer stil stond. Duizende kinderen bevolken 's zo mers onze stranden om daar met stralende ogen en blozende wangen te genieten van hun spel in de heerlijke natuur. De al gemene gezondheidstoestand van ons volk wordt daardoor zeer bevorderd. Er zijn echter kinderen, die de zee zel den zien en die zich tevreden moeten stel len met de straat. Zij blijven achter, wan neer anderen uitgaan. De Middelburgse Vacantieschool heeft reeds gedurende 10 jaren voor deze kin deren ééndaagse tochten naar het strand georganiseerd. Ik hoop, dat vele Middelburgers van hun sympathie voor deze instelling zullen blijk geven door een extra gift in de vorm van een bijdrage aan het Jubileumfonds 1939 van de Middelburgse Vacantieschool. Het Lot van Hotel „de Abdij" Bezegeld? De teerling is dus geworpen. De Tweede Kamer heeft, zij het met een verre van verpletterende meerderheid, het wets ontwerp dat inleiding tot de eigenlijke ont eigeningsprocedure is van 't hotel „De Ab dij" aangenomen. Als de Eerste Kamer ins gelijks doet, dan is er niets meer aan te doen: dan verdwijnt het hotel uit onze Ab dij, en dan wordt het daar een doodsch kan toorgebouw. De rechter zal den tegenwoordigen eigenaar van het hotel in geld behoorlijk schadeloos stellen, wanneer althans niet voordien tusschen partijen een redelijke en bevredigde schikking zal zijn getroffen, die de tusschenkomst van den kadi overbodig maakt. Er was, dunkt ons, nog wel een weg ge weest om aan dezen gang van zaken te ontkomen. Er waren namelijk, naar men zich zal herinneren, drie beweegredenen, die, ge zamenlijk en in onderling verband, tot de ze onteigeningsplannen gevoerd hebben: le de wensch van het Rijk, zijn bezit „af te ronden", het hotelgebouw niet lan ger particulier bezit te laten; 2e verfraaiing van het Abdijplein-uiter- lijk 3e vestiging van een nieuw prov. griffie gebouw. Indien nu een afdoende oplossing voor het onder 1 en 2 vermelde te vinden ware geweest, dan is het voor ons toch nog wel zéér de vraag, of het eenige overgebleven argument voor den minister (en zijn secre taris-generaal, die in dit geval achter de schermen aan de touwtjes trekt; de aarts- restaureerder die den restaurateur ver drijft!) voldoende been zou zijn geweest om nog op te blijven staan. Bovendien is een man op één been makkelijk om te loopen. Deze oplossing, waarbij niet alleen het geheele hotel behouden, maar zelfs als ho tel-object aanzienlijk in waarde verhoogd zou zijn geworden, was, dunkt ons, deze ge weest: a. overdracht van den eigendom van het hotelgebouw aan een stichting, ten doel hebbende de verzekering der exploita tie ervan als hotel, met kettingverbod en/of vestiging van erfdienstbaarheid ter zake, benevens zoodanige bepalingen in de stich- tingsacte, o.a. ook betreffende de samen stelling van het bestuur, dat de rechtmati ge belangen, die de gemeenschap, in ver band met de uitzonderlijk sehoone omge ving in dezen stellig heeft, in alle redelijk heid ten volle verzekerd zouden zjjn. De voortzetting der exploitatie van het hotel, zónder de kans dat er ooit een danshuis, een bioscoop of een grofsmederij in zou komen, was dan verzekerd. Daarmeê zou beweeggrond 1 vervallen zijn. Vervolgens zou deze stichting zich in ver binding hebben moeten stellen met een terzake bekwaam architect, te denken ware bv. aan een bouwmeester als Krop holler opdat deze, in samenwerking met den Rijksgebpuwendienst en andere, zoo dan al niet meer rechtstreeks belanghèb- benden, dan toch zeker blijvend belangstel lenden, oordeelkundige plannen tot alge- heele restauratie, herbouw en verbouw zou de hebben ontworpen enuitgevoerd. Zoodat het dan in alle opzichten een heusch A b d ij -hotel zou zijn geworden, in- en een uitwendig volkomen in harmonieuze over eenstemming met den stijl der omringende gebouwen. Daar ontbreekt thans toch waarljjk, het moet erkend worden, wel een en ander aan. Het vermoedelijk vrij aanzienlijke kapi taal, benoodigd voor zulk een onderneming, zou zonder twijfel bij een goed aanpakken van de zaak te vinden geweest zijn; als er dan een zoodanig Abdijhotel in ga ven ouden stijl zou zijn verrezen, dan zou dat, bij een goede exploitatie, een bijzonde re toeristische aantrekkingskracht hebben gehad stellig nóg vele malen grooter dan thans reeds het geval is. En door een zoo danige grondige restauratie met-nieuw- bouw-in-stijl zou ook het tweede argu ment tot onteigening vervallen zijn. Of de minister het er, enkel op het derde, dan nog doorgehaald zou hebben? In elk geval en hoe dit ook zijdit was; o.i. een positief-constructieve weg geweest om de onteigening te voorkomen. De thans gevolgde weg: niets doen en maar ver trouwen op een groote Kamerfractie, die gesteund door een deel der publieke opinie wel met het Zeeuwsche Kamerlid mr. dr. Mes meê zou gaan, is gebleken niet tot het doel te voeren. Of de door ons aangegeven weg alsnog te gaan is? Zoo ja, dan is het wèl zéér kort dag, want als de Eerste Kamer zoo aan stonds óók nog ja gezegd heeft, dan is het pleit beslecht, en Fredericus Triumphator! In verband met de mysterieuze uitlatin gen van den minister hebben wij hooren verluiden, dat er aan velerlei mogelijkhe den gedacht wordt om, zoo de onteigening tot het voor de fam. Schlüter bittere einde mocht doorgaan, den tegenwoordigen eigenaar van hotel De Abdij schadeloos te stellen. Zoo zou bijvoorbeeld, naar ons ter oore kwam, de vereeniging van Vrijzinnig Her vormden wel ooren hebben naar verkoop van haar kerkgebouw. Indien dan 't huidige eetzaaltje van 't hotel als Zeeuwsche Te- veerne aan het Abdijplein behouden bleef, dan zou men „achteruit" wel aansluiting op het zjj 't dan eenige perceelen verder naar de Balans toe gelegen alsdan tot hotel te verbouwen kerkgebouw kunnen krijgen. De Vrijz.-Herv. zouden dan bv. met de Fransche Kerk samen kunnen doen. Een andere mogelijkheid, waaraan in de betrokken kringen inderdaad toch ook ern stig gedacht blijkt te worden, is het fraaie (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Matige, later waarschijnlijk krachtige Z. tot Z.W. wind, nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige lichte regen, zachter in het Oosten, in het Westen iets zachter. UKKEL: Lichte tot matige wind uit Z. tot Z.W. richtingen, zwaar bewolkte hemel, enkele opklaringen, de mist zal in het Wes ten verdwijnen, vrij zachte temperatuur. Za. 19 Nov. Zon op: 7 h 29; onder: 16 h 01. Licht oo16 h 31. Maan op: 4 h 32; onder: 14 h 41 N.M. 22 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: November. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 18 10.29 23.06 4.31 17.09 Zaterdag 19 11.22 23.53 5.27 18.01 Zondag 20 12.07 6.13 18.43 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: November. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 18 12.06 5.40 18.05 Zaterdag 19 0.42 13.05 6.36 19.00 Zondag 20 1.35 13.53 7.23 19.42 Ophalen envelopjes Jubileum-fonds Middelburgse Vacantieschool Kantongerechtsgebouw in ruil voor hotel De Abdij te bieden.*) Aan de sehoone Ba lans gelegen, met uitzicht op het gave Ab dijcomplex van den buitenkant, ware ook dit denkbeeld der overweging o.i. v/aard. Verdere mogelijkheden schijnt men te ach ten: gymnastiekzaal met aangrenzende ge bouwen a.d. Korte Burg tot een fraai hotel verbouwen; nóg verder af gelegen moge lijkheden, waarbij men buiten de recht- streeksche Abdijsfeer komt: de R.H.B.S. of het belastinggebouw in de Noordstraat. En zoo is er, meent men in die kringen, bij goeden wil wel een oplossing te vinden. Wij zullen ons in de voor en nadeelen de zer plannen en denkbeelden niet verder verdiepen. Als het hotel uit de Abdij ver dwijnt, en als er niet te elfder ure nog een spaak in het wiel van den minister en zijn secretaris-generaal gestoken wordt, dan zien wij dat gebeuren; dan is het zaak, den nieuwen toestand te aanvaarden. Voor den eigenaar, die zoo lang daar gewoond heeft en die zoo in die omgeving met alles ver trouwd, zonder twijfel ook aan alles ge hecht is geraakt, zal dat niet gemakkelijk zijn. Maar als het moet dan is het zaak niet na te mokken over mogelijk minder juiste bejegening waarover inderdaad te klagen valt maar met aanvaarding van hetgeen naar wet en recht en billijk heid beslist zal worden, ook te trachten van den nieuwen toestand het beste te maken. Bij het partij kiezen in deze zaak hebben wij, van den beginne af aan, principieel de belangen van den eigenaar geheel en al buiten beschouwing gelaten schoon de wederpartij het wel eens anders heeft doen voorkomen. Op gronden aan het algemeen-Middel- burgsch belang ontleend, waren wij, en zjjn wij nog, tegen de verdwijning van het ho tel uit onze Abdij. Zelfs nu nog zouden wij, als ons in den aanhef dezes geschetste denk beeld geheel verwezenlijkt zou kunnen worden, verwerping van het wetsontwerp door de Eerste Kamer toejuichen. Maar neemt ook onze Senaat het aan, dan moet gezocht worden naar de op-één- na-beste oplossing: het beste mag niet de vijand van het goede worden. Het Kantongerecht kon dan wellicht in het P.Z.E.M.-gebouw onderdak vinden. REVUE „KUNSTVRIENDEN". De orkest- en tooneelvereeniging „Kunst vrienden" voerde gisteravond in de „Prins van Oranje'?, de revue „Het wordt wel be ter'' op, De voorzitter, de hr P. B. van Sprang, herinnerde in zijn openingswoord aan de oprichting van de accordeon-ver- eeniging, vijftien jaar geleden, en wees daarbij op de moeilijkheden die sindsdien te overwinnen waren om de vereeniging staande te houden. Hij noemde enkele pioniers en roemde de onderlinge ver standhouding en de medewerking der le den den laatsten tijd. Spr. uitte de hoop, dat deze geest zou blijven heerschen. In de pauze werd de heer Van Sprang toegesproken door den secretaris, den hr

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1