Instantine BUITENLAND. legen pijnen Inslanline Overtuig U zelf dat Instantine helpt! 1 a 2 tabletten zijn reeds voldoende de pijn te verdrijven. Doosies a 12 tabletten 70 ct.. zakjes a 2 tabletten 15 ct. N00RDBEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Weer een Zeeuwsch-Vlaamsche Autobusquaestie. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER DONDERDAG Het Britsch-Italiaansche accoord van kracht geworden ZWITSERLAND. DUITSCHLAND. DE AMERIKAANSCHE AMBASSADEUR VERTROKKEN. ENGELAND. Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen (Ingez. Med.) leden M. Bom, Jn. de Jager Bz. en P. Glas. De hr Bom meende te moeten bedanken, de uitgebrachte stemmen noopten hem hiertoe. In deze vacature werd gekozen de hr Jan Sinke. Als afgevaardigde voor de vereeniging Wijkverpleging werd benoemd de hr Jn. de Jager Bz. Besloten werd het bestuursvoorstel in te willigen, inzake de heffing contributie's ook voor de wintermaanden. Met het oog op de financiën stelde het bestuur voor tot afschaffing tegemoetko- leden. Aanvaard werd een voorstel A. Dom- missie, tot directe uitkeering en indien mocht noodig blijken onderlinge bijbetaling. Besloten werd tot directe uitkeering ook nu aan de nagelaten betrekkingen van 2 der overleden leden. KLOETINGE. Woensdagavond werd in de Ned. Herv. kerk alhier een wijdingsuur ge houden uitgaande van de besturen van Ringen van Chr. Meisjes- en Jongelingsver- eenigingen Westelijk Zuid-Beveland. De avond stond onder leiding van me vrouw BoersmaSmit van Kloetinge, die ook de liturgie leidde. Als eerste spreker trad op, de heer K. L. W. van der Maden van 's-Heer-Hendriks- kinderen, hoofdbestuurslid van het Ned. Jongelingsverbond. Deze had tot onder werp: ,,Ik en wij". Met groote aandacht werd zijn boeiende toespraak gevolgd. Daarna sprak mejuffr. E. H. van der Schaar van Rotterdam, vice-presidente van het Verbond vari Chr. Meisjesvereenigingen over: „Wij en de wereld". Haar ernstig woord, dat zoozeer van toepassing is, vooral op onzen tijd, maakte veel indruk. Het kerkgebouw was geheel gevuld. KLOETINGE. In tegenwoordigheid van de Kloetingsche Burgerwacht werd gister avond door burgemeester Zandee aan K. L. Kramer alhier het brevet van koningschut- ter voor het jaar 1938 uitgereikt. Als le extra prijs, behaald in den perso- neelen wedstrijd van den Ned. Bond van Vrij willige Burgerwachten te Sittard werd hem een tijdschriftenbak overhandigd. De burgemeester complimenteerde den heer Kramer met dit heugelijk feit en sprak de hoop uit dat hjj den titel van koning- schutter van dit gewest verscheidene jaren mag behouden. Vervolgens voerde het woord de heer J. Q. C. Lenshoek, commandant van de Kloe tingsche Burgerwacht, die memoreerde dat de heer Kramer van de oprichting af, thans 19 jaar geleden, lid van de burgerwacht is geweest en in die jaren menig succes heeft behaald. Het laatste succes mag als de kroon op zijn werk worden beschouwd. RAAD VAN KRABBENDUKE. Vaststelling gemeente-begroo ting 1939 Financiën geven reden tot zorg. De wethou ders zijn. geen ledepoppen. KRABBENDIJKE. De raad dezer ge meente kwam Woensdagmiddag in openba re vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Sandberg tot Essenburg. Afwezig de hr. Gebraat. Ingekomen zijn o.a. schrijven van de landarbeidersbonden, om dit jaar weer over te gaan tot het geven van kastoesla- gen. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten weer als vorig jaar te han delen, en de gevraagde kastoeslagen te verstrekken. Aan de orde is dan het vaststellen van een capitulanten verordening. De v o o r z. merkt daarbij op, dat B. en W. zich lang tegen het vaststellen van een dergelijke verordening hebben verzet, omdat b.v. voor de functie van havenmeester en gemeente' werkman bekendheid met de functies en omstandigheden vereischt en gebruikelijk is, dat de eerste gemeentewerkman door den tweeden wordt opgevolgd. Doch in zoo verre mocht het verzet niet baten, dat bij een vacature de tweede gemeentewerkman uit de capitulanten moet worden benoemd. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt de verordening als ingediend vastge steld. De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur wordt vastgesteld op 2392 w.o. een gemeentelijke subsidie van 2000. (vo rig jaar 1500). Aan de orde is dan de gemeentebegroo- ting voor 1939. De v o o r z. zegt, dat de financieele toestand hem zorg baart. De haveninkomsten voldoen niet aan de verwachtingen. De opbrengst der belasting loopt terug. Eenige jaren geleden kostten de H.B.S.-leerlingen 483, thans 1400; het B. A. vraagt telkens hooger subsidie; de luchtbescherming kost geld. Allerlei factoren, buiten de gemeente om liggende, nopen tot hoogere uitgaven, zoodat zuinig heid in eigen huis niet helpt. Er is om de ze begrooting sluitend te maken een batig slot van vorige jaren van 5676.77 opgeno men moeten worden. Het zal niet te ver wonderen zijn, als deze begrooting geen ba tig slot achterlaat, af met een tekort zal sluiten. Spr. noemt eenige kleine lichtpun ten, o.a. bracht de conversie der geldlee- ningen een voordeel van 800 voor werk verschaffing is 7170 geraamd en voor steun 1950. Getracht zal worden alle ar beiders werk te verschaffen. De subsidie zal de lasten der gemeente in deze iets ver minderen. Een groote zorg gaven echter de bepalingen der landarbeiderswet voor de gemeente. De regeering zegde toe, dat steun zou verleend worden aan de gemeen ten die hierdoor in moeilijkheden kwamen, Te hopen is, dat deze steun voor Krabben- dijke niet te laat komt. Wethouder Haverhoek wijst er op dat vooral in dezen tijd een verstandig be heer gewenscht is. De gemeente bereikte veel voor de werkloozen en gaf in het al gemeen blijk, dat ook een rechtsche raad sociaal werkzaam kan zijn. Aan de wen- schen der werkloozen werd zooveel moge lijk voldaan, met kastoeslagen, brandstof- fentoeslag, kerstgave, enz. Zoo drong tot het publiek van Krabbendijke door, dat de rechtsche raad in deze zorg draagt, en de adressen om genoemde zaken bleven de laatste jaren dan ook achterwege. Spr. wijst er dan op dat de 10 leerlingen voor H.B.S. of Gymnasium aan de gemeen te 1600.kost, een bedrag dat in geen verhouding staat tot de kosten die aan het lagere onderwfjs besteed kunnen worden. Over het algemeen geeft de stand van het onderwijs hier reden tot tevredenheid. Aan de openbare school kon weer een onderwij zeres worden aangesteld. Spr. brengt mej. Raaymakers-Bal, die afscheid nam, nog hulde voor wat zij voor de gemeente deed. Spr. hoopt dat van het hoofd de juiste lei ding uit zal gaan. Spr. ziet ook in de op gerichte chr. kleuterschool een goede aan winst. Verder constateert spr. o.a., dat er in het college van B. en W. homogeniteit heerscht, waardoor men goede arbeid kan verrichten. Spr. hekelt de critiek in een der bladen, en ook die wel uit den Raad kwam. Het werd soms voorgesteld alsof de wethouders maar ja en amen zegden op wat de voorzitter wilde. Spr. vindt dat ook beleedigend voor den voorzitter. Wat hemzelf betreft, hij heeft altijd, ook als raadslid, zijn eigen meening gehad en als er een balletje op geworpen werd, dit voortgestuwd. De a.r.-partij heeft gewild dat hij raadslid en daarna wethouder werd. Hij heeft daar zelf niet op voorgestaan. Kan men hier in den Raad bewijzen, en (Ingez. med.) men kan dat niet, dat de wethouders menschen zonder ruggegraat zijn, gelijk op straat beweerd wordt, dan zal hij gaar ne zijn zetel beschikbaar stellen. Weth. De Kok verklaart namens de chr. gereformeerde fractie, dat zij er gaar ne aan zal medewerken, deze -begrooting in veilige haven te brengen. Alleen wenschen zij geacht te worden tegen gestemd te heb ben tegen de bekende verzekeringskosten. De V o o r z. zegt hoop te hebben, dat het met het onderwijs de goede richting uit gaat, ook wat de samenwerking betreft. Het onderwijs heeft ook sprekers grootste zorg. Eveneens wordt aan den woning bouw aandacht besteed, al is er eenige stag natie door een erfpachtskwestie. Spr. on derschrijft de woorden van wethouder Ha- verhoek, dat het college van B. en W., al waren er vaak uitvoerige besprekingen, nuttig samenwerkte. Hij weerspreekt graag dat de wethouders zich door hem zouden laten beïnvloeden, gelijk het ge rucht schijnt te gaan. Hiervan is hem per soonlijk echter niets bekend. Bij behandeling der diverse begrootings- punten, deelt de V o o r z. de hr. Vogelaar mede, dat er als werkverschaffingsobject werkzaamheden aan de Valkenissegeul is. Verder merkt spr. op, dat er voor het ont spanningslokaal voor de werkloozen al spoedig weinig animo was. Die 50.kan dus beter bespaard worden, merkt weth. Haverhoek erbij op. De Voorzitter deelt bij den betreffende post nog mede dat op de secretarie nog een nieuwe ar chiefkast noodig is, met invoering van co desysteem hetgeen 250 zal vragen. Na behandeling der inkomsten en de pos ten van den kapitaaldienst wordt de begroo ting vastgesteld, sluitende met een bedrag van 79.901.13. Tevens wordt het bedrag der leerlingen voor de openbare scholen vastegesteld op 10.32. KORTGENE. Mej. E. de S. had Woensdag het ongeluk, toen ze werkzaam was bij den heer v. M., hotelhouder alhier, van een trap te vallen. Mej. E. heeft vermoedelijk een harer armen gebroken. Dokter Gelderman heeft de eerste medische hulp gegeven. Mej E. werd naar 'n ziekenhuis te Goes vervoerd, doch kon denzelfden avond terugk^eren. DOODELLJK ONGEVAL. Nabij de buurtschap het Zwaantje te Terneuzen heeft Woensdagavond een doodelijk verkeersongeval plaats gehad. De alhier woonachtige weduwe mej. J. de Put terde Zeeuw, oud 60 jaar, stond aldaar te wachten op de tram. Vermoedelijk tenge volge van den mist en het feit dat zij dicht bij de tramrails stond werd zij door de tram gegrepen. Zij was vrijwel op slag dood Het stoffelijk overschot is naar het plaatse lijk ziekenhuis vervoerd. Een Hulster ondernemer vraagt een vasten busdienst op Rotter dam aan. Woensdagmiddag is op de provinciale griffie, onder voorzitterschap van prof. ir. H. van Breen, de openbare zitting, bedoeld in art. 7 van het Reglement Autovervoer Personen gehouden, o.m. ter behandeling van de aanvraag van J. P. WautersVer bist te Hulst voor een autobusvergunning, te rijden op den len en den 3en Dinsdag van elke maand, van Hulst op Rotterdam, over België, door den Antwerpschen tun nel. De aangevraagde route is: eerst uit Hulst een rondrit door Zeeuwsch Vlaanderen (Terhole, Zaamslag, Terneuzen, Aksel, Hulst) teneinde a.h.w. de passagiers bijeen te garen, en daarna van Hulst over Sint janssteen en Kapellebrug naar Antwerpen, door den tunnel op Breda en Dordrecht en dan naar Rotterdam-Blaak. Deze ritten zijn in het verleden meer dan eens uitgevoerd op zgn. „toerwagenrit- vergunningen". Die vergunningen werden uitgereikt door den Rijksinspecteur van het Verkeer voor Zeeland. Toen echter bleek, dat het hier geen onregelmatige „toeren", maar integendeel op gezette tijden plaats vindende ritten betrof, en er dus sprake van een vasten dienst was, moest de Rijks inspecteur te Middelburg zich onbevoegd verklaren verdere toerwagenritvergunnin- gen uit te reiken. De ondernemer van den busdienst wen de zich toen tot de desbetreffende Rijks commissie met een aanvrage tot het ver- leenen van een autobusdienst-vergunning. En in afwachting van de beslissing op deze aanvraag, verzocht hij den Inspecteur-gene raal van het verkeer, hem alvast een tijde lijke vergunning tot uitoefening van den dienst te verleenen. De Inspecteur-gene raal is daartoe, tot tweemaal een half jaar, bevoegd. Op grond van zijn overweging, dat de be staande middelen van vervoer voldoende in de verkeersbehoefte konden voorzien, werd deze tijdelijke aanvraag door den inspec teur-generaal geweigerd. Gistermiddag vond nu de behandeling van de aanvraag plaats. Er was o.m. een bezwaarschrift ingeko men van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tram wegmaatschappij, mede namens de Stoom tram Hulst-Walsoorden, waarin gesteld werd, dat het den Zeeuwsch-Vlamingen zeer wel mogelijk is om met de bestaande middelen van vervoer in Rotterdam hun zaken te doen; des ochtends om kwart voor zes (meer afgelegen plaatsen) tot tien voor zeven (Hulst) vertrekkende, kan men reeds om tien uur in Rotterdam zijn, en des avonds om zeven uur uit die stad vertrek kende, is men nog op zeer redelijken tijd in Hulst terug. De Z.V.T.M. verzoekt derhalve dringend, de verlangde vergunning niet te verleenen. Er is eveneens een bezwaarschrift van de Ned. Spoorwegen, die zich ten deele refe- reeren aan dat van de Z.V.T.M., doch die daar nog aan toe voegen, dat zij bereid zijn den bewoners van Zeeuwsch Vlaanderen op bijzondere wijze tegemoet te komen. Het is dezen namelijk niet mogelijk gebruik te maken van de gewone goedkoope treinen, die ook in Zeeland zoo populair zijn. De Spoorwegen verklaren zich nu bereid den Zeeuwsch-Vlamingen gelegenheid te geven, met goedkoope treinkaarten te reizen op de dagen, waarop goedkoope treinen uit Zeeland rijden, in de g e w o n e treinen, die aansluiting geven op de eerste verbin ding uit, resp. de laatste verbinding naar, Zeeuwsch-Vlaanderen. De behandeling. Prof. VanBreen heette eerst den vertegenwoordiger van Ged. Staten, mr. Pilaar, en den Rijksinspecteur, den heer A. Meijer, welkom, en deelde vervolgens o.m. mede dat de Z.V.T.M., mocht de geregelde vergunning onverhoopt verleend worden, dan in elk geval een locaal vervoerverbod in Z. VI. vroeg. Adhaesiebetuigingen aan het adres waren ingekomen van de gemeente besturen van Sint-Janssteen, Aksel en Hulst. Verder was nog een bezwaarschrift van het Prov. Bestuur van Zeeland ingekomen, maar te laat. De voorz. wilde echter mr. Pilaar gaarne gelegenheid geven, de bezwa ren van de provincie thans mondeling uit een te zetten. M r. Pilaar wees toen o.a. op de be langen van den provincialen stoomboot- dienst, die met enorme kosten van Rijk en Provincie in het leven gehouden wordt; verder onderstreepte spr. nog dat, naar ook G. S. meenen, men met de gewone ver voermiddelen veel eerder in de Z. Vl.-cen- tra terug is dan met den aangevraagden busdienst. Mr. Bierman, namens de Ned. Spoorwegen het woord voerende, legde ge tuigenis af van de belangstelling der spoor wegen voor Zeeuwsch Vlaanderen. Wan neer de volgende goedkoope trein rijdt, dan zal voor de Zeeuwsch-Vlamingen de moge lijkheid met goedkoope kaartjes te reizen, ook al bestaan. De aanvrager der vergunning, de heer Wauters uit Hulst zeide, als ge boren Zeeuwsch-Vlaming te weten, hoezeer er in Zeeuwsch-VIaanderen behoefte aan zijn busdienst bestaat. De menschen, aldus spr., waren er zeer mee in hun nopkes, en van de tram, boot, bus en spoordienst ma ken de menschen geen gebruik. Ook mist het wel eens, en dan moeten ze soms over nachten. De heer C. Wind van Merke s t e y n merkte, wat dit laatste betreft op, dat hij bij zware mist liever op een boot dan in een autobus zat. Overigens is de Z.V, T.M., desgewenscht bereid de bus, aanslui tende op de laatste treinverbinding op „goedkoope trein dagen" over den Heikant te laten omrijden, als daaraan behoefte mocht blijken te bestaan. Mr. Bierman protesteerde tegen de tijden, die de heer Wauters noemde; die waren z.i. onjuist, want met de spoorwegen is de reistijd vermoedelijk korter. De aan vrager heeft toen nog gewezen op het groote belang, hetwelk oudere men schen bij dezen busdienst hebben. Menschen van 506070 jaar, die opzien tegen een ommelandsche reis met veel overstappen, maken juist zoo gaarne gebruik van den gemakkelijken busdienst, waar ze in Z. VI Amsterdam 1936-3% 101% Zeeuws. Hyp. B-3% 100%100% Cities Service Cy. P. 1958 5 5251% A Amsterd. Bank 141%141% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 523%533% A De Schelde N.B. 45%—45% C Am. Smelt en Ref. 41%40% A Born. Sum. H.M. 179—178 A Houth. Alberts 96—96 C Union Pac. Rr. 72—71% C Int. Nickel Cy. 41%—40% Ned. 38 1000-3 101%—101% O. Indië 37 1000-3 99—99% Engeland 1960-90 4 78%—78% A Koloniale Bnk. 155—154 A N.I. Hbk. 600 132%—131 C Ned. H. M. 1000 152%—151% A v. Berkels Pat. 56%—55% C Calvé-Delft 90%—90% A Philips G. B. afg. 235%—230%-33 C Unilever 146%147-46 C Am. Car Foundry 29%—23%-22% C Anaconda Cop. 27%26%-% C Bethlehem St. 56%—54%-% C Kennec Copper 34%33%-% C Rep. Steel 19%—18% C U. States St. C. 52%—50%-% C North Am. Cy. 17%—17 A Kon. Petr. Mpij. 330329%-30 C Contin. Oil Cy. 22%—22%-% C Philips Petr. Comp. 31%30% C Shell Union O.C. 11%—11%-% C Tide Water Ass. Oil 10%10%-% A Ned. Scheepv. U. 121120 A H.V. Amsterdam 482—476-78 A Java Cult. Mij. 188185 A N.I. Suiker U. 189%—187% A Deli Batavia 215%214% C Deli Mij. 1000 287 286-84 Unilever Amerika HVA Obl.Markt Koninkl. (Wettig Philips Markt Rutober Suiker Tabak Industrie Schepen gedeponeerd.) A Senembah 259%—257 C Baltimore Ohio 6%5% C Southern Pac. Cy. 15%—14%-% A Sauthern Rlw. 14%13% A Amst. Rubb. C. 237%—235-33% A Deli-Bat. Rubb. 162—157 A Hessa Rubber 133%—132%-33% A Serbadjadi S.R. 112%—110 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden. Gister. 8.65% 8.76% 73.75 4.85 31.11 1.83% 73.95 4.86 31.22 1.84% Gister heeft te Rome de onderteekening plaats gehad van de verklaring betreffende de inwerkingtreding van het Britsch-Itali- aansche accoord. De onderteekening is met een korte, doch indrukwekkende plechtigheid voltrok ken. De Britsche ambassadeur, lord Perth, werd naar den Overwinningshal in het Pa lazzo Chigi geleid, waar Ciano en andere hooggeplaatste Italiaansche ambtenaren van het departement van buitenlandsche zaken, benevens de Egyptische zaakgelas tigde hem opwachtten. De twee copieën, van de tekst der verklaring werden eerst onderteekend door Ciano en lord Perth, waarna twee van deze copieën van 't schrij- venaan de Egyptische zaakgelastigde, on derteekend werden door de beide staatslie den. In het laatstgenoemde schrijven wordt verklaard dat met het van kracht worden van het accoord de overeenkomsten be treffende het Tsanameer en het Suezka- naal eveneens van kracht geworden zijn. De plechtigheid duurde slechts enkele mi nuten. De Spaansche burgeroorlog. MOEILIJKHEDEN TEN AANZIEN VAN DE VRIJWILLIGERSKWESTIE. Inzake de eïschen van Franco. Volgens de laatste berichten moeten de eischen van Franco, die toekenning van belligerentenrechten wil alvorens hij het Britsche plan betreffende terugtrekking der buitenlandsche vrijwilligers aanvaardt, geleid hebben tot een toestand, die lijkt op een impasse. Het is daarom waarschijn lijk, dat de kwestie der toekenning van oorlogsrechten de hoofdschotel zal zijn bij de besprekingen, die Chamberlain en Ha lifax de volgende week met de Fransche staatslieden zullen hebben. Terugtocht der regeerlngstroepen aan de Ebro. In het legerbericht van de regeering wordt medegedeeld, dat de regeeringstroe- pen in den afgeloopen nacht zich terug hebben getrokken op den linkeroever van den Ebro. De terugtocht verliep geheel volgens het tevoren opgestelde plan en geen enkel soldaat of geen enkel geweer viel in handen van den vijand. De strijd in het Verre Oosten. DE CHINEESCHE GUERILLA. En de Japansche „zuiveringsactie." Volgens een van het Chineesche mini sterie van buitenlandsche zaken te Lon den ontvangen telegram hebben Chinee sche troepen, die achter de Japansche lini- en gebleven waren, Taiertsjwang en Jih- sien in Zuid-Sjantoeng bezet. Zij doodden 150 Japanneezen en namen er 25 gevangen. De rest van het garnizoen vluchtte naar Soetsjau. Het Japansche telegraaf agentschap Do mei meldt uit Peiping, dat als resultaat van een driedaagsche .zuiveringsactie" in Noord China, welke op 10 dezer is ingezet, meer dan 4000 Chineesche bandieten ver spreid zijn; meer dan 2000 bandieten aldus Domei werden op 12 dezer ten Noordoosten van Tangsjan door Japansche strijdkrach ten aangevallen, waarbij meer dan 300 Chineezen dood op het slagveld achterble ven. 1300 man Chineesche guerrillatroepen werden in het Noorden van de provincie Honan aangevallen door een Japansche patrouille. De Chineezen hebben 240 doo- den, 57 lichte machinegeweren en een hoeveelheid ammunitie moeten achterla ten. Aanslag op vrouw van Amerikaan- schen consul. Onbekenden hebben geschoten op mevr. Caldwell, de echtgenoote van den Ameri- kaanschen consul-generaal. Zij werd niet getroffen. INZAMELINGEN VOOR DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN. De kerkeraden der gereformeerde Kerk in Bazel en Zürich hebben bepaald, dat in alle kerken dezer kantons een inzameling zal worden gehouden voor de Duitsche Joodsche vluchtelingen. instappen, in Rotterdam op de Blaak uit stappen, daar door hun familie afgehaald en weer gebracht worden. De uitspraak volgt later. BüRCKEL VEROORDEELT DE VERNIELING DER JOODSCHE ZAKEN. De rijkscommissaris voor Oostenrijk, gouwleider Bürckel, heeft gisteren tijdens een bedrijfsappèl van de Steyrfabrieken een redevoering uitgesproken, waarin een ver oordeeling was vervat over de vernieling van Joodsche zaken. Bürckel zeide, naar het Duitsche Nieuwsbureau meedeelt, dat de Joden feitelijk slechts „profiteerend" deel hebben gehad aan het productieproces in Duitschland. De waarde daarentegen is geschapen door de Duitsche arbeiders. Bij de vernietigingen van Joodsche zaken zijn dus juist deze door de Duitsche arbeiders geproduceerde waarden vernietigd. Ons allen, aldus Bürckel, de in dit ver band verwees naar de den Joden opge legde boete, bevalt de door Görihg uitge vaardigde maatregel beter dan een of an der tumult, dat zich tegen ons eigen ver mogen richt. Op grond daarvan heeft de partij zoo snel mogelijk ingegrepen, om on zinnige maatregelen tegen te gaan. Bürckel zeide verder, na een bespreking met Göring te kunnen verklaren, dat waar ook maar de kleinste poging wordt on dernomen Duitsch volksvermogen in eeni- gerlei vorm schade te berokkenen, of zelfs langs den weg van plunderingen terzijde te stellen, het den betrokken personen kan gebeuren, dat zij oogenblikkelijk tegen TTen muur worden gezet. Wie zoo gewetenloos is de goederen 'der arbeiders te vernietigen, is ook niet meer waard in kameraadschap met alle Duitsche arbeiders te leven. Wilson, de ambassdeur der Vereenigde Staten te Berlijn is gisteravond uit de Duit sche hoofdstad naar Parijs vertrokken, van waar hij naar de Vereenigde Staten zal doorreizen. Mevrouw Wilson blijft nog eenigen tijd te Berlijn. MILITAIRE VLIEGTUIGEN UIT CANADA. Reuter meldt uit Londen: Kingsley Wood heeft gister in het Lager huis medegedeeld, dat overeenkomsten zijn geteekend op grond waarvan de Britsche regeering in Canada een eerste bestelling heeft gedaan voor een grooten bombardeur. Canadeesche vliegtuigfabrieken hebben zich verplicht in de volgende tien jaren op een capaciteit te werken, zooals noodig zal zijn voor groote orders op dit gebied. Er zijn ook onderhandelingen gaande voor de vervaardiging van gevechtsvliegtuigen en verkenners. EDEN BRENGT HULDE AAN PRESIDENT ROOSEVELT EN DR. COLIJN. In een rede te Londen heeft oud-minis ter Eden het vraagstuk der Joodsche vluchtelingen aangeroerd. Hij zeide o.a. dat de Britsche regeering ervan verzekerd kan zjjn, dat zij bij alles wat zij zal onderne men, volledige steun zal krijgen van alle langen van het Britsche volk. Spreker voeg de hieraan toe, dat de woorden van pre sident Roosevelt en de daden van minister- presdent Colijn sterken weerklank hebben gevonden in het Britsche volk. De houding van de Vereenigde Staten, Nederland en zoovele andere landen acht men in Enge land karakteristiek voor de groote tradi ties van deze landen. HALIFAX EN KENNEDY BERAADSLAGEN OVER DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Havgs meldt uit Londen: De Britsche minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax, heeft gister den ambassadeur van de Vereenigde Staten, Kennedy, ont vangen, om met hem het vraagstuk van de vluchtelingen te bespreken, in het) bi zonder het vraagstuk van de Joodsche immigratie. Zij hebben de vraagstukken van vestiging en kolonisatie in verschei dene overzeesche gebieden besproken, als mede het vraagstuk van de financiering door de staten, welke de vluchtelingen asyl hebben geboden of door vrijwillige bijdragen. De Britsche regeering zal met de re geeringen van de Vereenigde Staten, Frankrijk, Nederland, België, Brazilië enz. besprekingen voeren, teneinde een plan van actie op te stellen. De commissie Winterton (welke indertijd ter conferen tie van Evian in het leven werd geroe pen) zal pogen mét de Duitsche regeering in contact te treden, hoewel rnen weinig hoop hëeft op een regeling.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2