trctriitct'&le &eettxtr0cb)C COURANT De strijd om „De Abdij". binnenland. misti hoestweeri V1SSS f, WESTKAPELLE CRISISCREDIETREGELING VOOR DEN MIDDENSTAND. DE GEWONDE PASSAGIERS VAN DE| „IJSVOGEL". WEERBERICHT. Om hoest te voor komen- en Ie ver-1 heipen niets beter I dan BOUW VAN WONINGEN VOOR GROOTE GEZINNEN. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureauxte MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 270. TWEE BLADEN. WOENSDAG 16 NOV. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. vBrieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct„ (Van een bfjzonderen parlamentairen medewerker). Niet eiken dag, ja bijkans nooit plegen Kamerleden bij hun strijd tegen een wetsontwerp den achter de groene tafel gezeten Minister te bestoken met citaten, ontleend aan fijne kunstzinnige geesten als een prof. Huizinga, een dr. (door den heer Van Sleen voor deze gelegenheid zelfs tot professor gepromoveerden) Hendrik Willem van Loon. [Hij is gewoon hoog leeraar geweest in Amerika, en heeft dus wellevendheidshalve nog recht op dien aanspreektitel! Red.] Maar het gebeurt dan ook hoogst zelden, dat men zich in 's lands vergaderzaal met iets zoo bijzonders bezig houdt als„De Abdij" te Middel burg. Zooals na het zeer ongunstige Voorloopig Verslag over het door drie Ministers (mr. De Wilde, prof. Slotemaker de Bruïne en excellentie Van" Boeyen, welke laatste vanavond de verdediging voerde) onder- teekende wetsontwerp tot onteigening van Hotel „De Abdij" te verwachten viel, ont brak het bij de mondelinge behandeling van dit voorstel geenszins aan kritiek. Het begon met den Zeeuwschen afge vaardigde mr. Mes (r.k.), die door de Re geering voor de uitbreiding der provincia le griffie gezochte oplossing voorbarig noemde, en die betoogde, dat voor ambts woning van den Commissaris der Koningin allicht een ander dan het huidige pand te vinden ware, zoodat men bv. mede langs dien weg een z.i. betere oplossing kon verkrijgen. Al waardeerde spr. de door de Regeering aan den dag gelegde liefde voor het monument „De Abdij", met haar plan om nu het hotel als zoodanig te doen verdwijnen kon hij niet meegaan. Hij was het eens met Vreemdelingenverkeer en met den Gemeenteraad, dat het bestaande hotel behou den dient te blijven, dat juist wegens zijn ligging een door èn door velen gezocht plekje is. Tot schade voor< Middelburg dreigt bij verwezenlijking van wat de Regeering voorstaat, het Abdijplein een dood plein te worden. Deze afgevaar digde, die te kennen gaf, niet te kunnen aannemen, dat een nieuw griffiegebouw zoo vreeselijk veel zou kosten, was boven dien van meening, dat het huidige hotel voor het beoogde doel niet eens geschikt is. Terwijl er z.i. wel degelijk andere, betere oplossingen vindbaar zijn, zou men nu die zeldzame sfeer van het Abdijplein noode- loos gaan bederven. Met een beroep op prof. Huizinga bezwoer hij de mannen in Den Haag hun schennende handen van dit heerlijk schoon af te laten. Ook de heer Van Sleen (s.d.) moest van het wetsontwerp niets hebben. Na het on gunstige V.V. had de Regeering het terug moeten nemen of met nieuwe argumenten moeten komen. Zeker, evenals de minis ters geloofde spr. wel, dat op zichzelf ont eigening, gevolgd door restauratie goed ware. Doch dat alles was toch evenzeer bereikbaar bij behoud van de bestemming van De Abdij tot hotel, terwijl dan het na deel achterwege zou blijven van de thans voorgestelde onlossing, dat het hotel, als pleisterplaats voor velen, juist wegens de bekoring die daarvan en van zijn ligging uitgaat hier volgde een lofzang o.m. op de vredige rust bij en rondom De Abdij verloren zou gaan. Dat Vreemdelingen verkeer en de 371 adressanten zich bij hun verzet louter door sympathie voor den hoteleigenaar hadden laten leiden, was natuurlijk uitgesloten. [Inderdaad! Dat heeft er niets mêe te maken. Red.] En wanneer men zich van Regee- ringszijde op het inderdaad kleine aantal handteekeningen beriep, ten bewijze van de stelling, dat waarlijk niet zoo heel ve len het met de adressanten eens waren, dan moest daartegen toch terstond wor den aangevoerd, dat er van eenige adres beweging geen sprake is geweest. Had men daarvoor wel moeite gedaan, dan zou den ongetwijfeld heel wat meer handtee keningen bijeengebracht zijn. Spr. citeerde het bekende telegram van Hendrik Willem van Loon uit Amerika, waarin hij Middel burg zonder De Abdij vergeleken had bij wat Parijs zonder Eiffeltoren, Vere zon der stadhuis zou beteekenen. Eenige troost kon deze afgevaardigde bij eventueele toch verwezenlijking van het geen de Regeering wenschte, tenminste nog putten uit de toezegging, dat in het huidige hotel een gedeelte gereserveerd ™Jk»"nen worden voor vreemdelingen en Middelburgers om er zich in de omgeving van de Abdij te verpoozen; trmar dat was toch niet voldoende voor dit Kamerl'd Tenslotte verklaarde hij ernstig nadeel té vreezen van verdwijning van het hotel, ter wijl z.i. met behoud daarvan zeer wel een oplossing te vinden ware, die uitbreiding voor de griffie mogelijk maakt. Daarom kon de heer v. Sleen, welke de lof van hotel „De Abdij" zingende, dit een hotel klasse op zichzelf noemde, dan ook niet met het aanhangige voorstel meegaan. Anders was het gesteld met den heer Krijger (c.h.), die den minister kwam helpen. Dit niet, uit gebrek aan voldoen de waardeering voor de bijzondere schoon lieid van „De Abdij." Daarin zag hij wel degelijk een stuk geestelijk goed, dat niet alleen eigendom van de Zeeuwen is. Als de vrees gegrond zou zijn, dat de Abdij en het Abdij gebouwencomplex door het nu ge koesterde plan aan beteekenis zou verlie zen, zou spr. bepaald tegenstemmen. Doch hij koesterde die vrees juist niet, en toonde zich sterk onder den indruk van de deskundige adviezen door de Regeerin., als niet te onderschatten wapenen ter- verdediging van haar stelling in het vuur gebracht. Als het hotel zal verdwijnen zal volgens den hr. Krijger geen vreemdeling afzien van een bezoek aan het Middelburg sche stadsschoon. En dit zeker niet, wan neer de huidige hotelruimte ten deele gereserveerd zou worden voor bovenbedoel de samenkomsten (sommigen dachten hier bij aan een soort Raadskelder)Waar ao» bij komt, dat de vreemdelingen zich te eer der tot het nemen van een kijkje in Mid delburg aangetrokken zullen gevoelen als het aspect om en bij De Abdij door restau ratie nog verbeterd zal worden. Spr. meende, dat de door hem ten deele aange haalde debatten in den gemeenteraad be wezen hadden, dat waarlijk die beducht heid voor afneming van het vreemdelin genbezoek niet zöö algemeen bestaat als men wel eens beweert. Het voordeel van het Regeeringsvoorstel is nu juist, dat er een einde komt aan den particulieren ei gendom van het hotel en daarmee aan de onzekerheid, die er thans toch nog steeds bestond ten aanzien van de toekomst van dit eene onderdeel van het Abdij-geheel. Deze afgevaardigde verklaarde zoozeer er van overtuigd te zijn, dat de Regeerings- oplossing aan de schoonheid ten goede komt, dat hij zijn rede besloot met de woorden van den Zeeuwschen dichter: „En al wat Zeeuwsch is, toone, den glans van hel goede en schoone.V Na deze velen wellicht onbekende poëzie ving minister Van Boeyen met wat prozaischer klanken aan, toen hij het had over het ruimte- en huisvestings- vraagstuk en hij het niet voor tegenspraak vatbaar noemde, dat de provinciale griffie veel ruimte te kort komt; de Commissaris van de Koningin beschikt niet eens over een werkkamer in het gebouw. Daar komt dan nog bij, dat ook het Rijksarchief veel te eng behuisd is en voorts is de huisves ting van den Provincialen Waterstaat in alle opzichten onvoldoende. Volgens berekening van den Rijksgebou wendienst zou men eigenlijk over een op pervlakte van ongeveer 1300 m2 moeten beschikken en daaraan ontbreekt zoo wat de helft. Het provinciaal bestuur in Zeeland moet in het Abdijcomplex gevestigd blijven, vermeden dient te worden wat immers met het oog op de historische waarde van dit complex zeer ongewenscht ware dat men op verren afstand van de Abdij- 'omgeving zou moeten gaan vergaderen. Ziet daar welke overweging bovenal de gedragslijn van de Regeering bepaalde bij het zoeken naar een oplossing. Met het oog op de groote belangen, die er voor Middelburg verbonden zijn aan het Abdij complex, is het terdege gewenscht, dat alle onderdeelend daarvan in overheids handen zijn en dat er niet één in particu liere handen blijft. „Veilig stellen" van het complex en let ten op de finantieele belangen waren een tweetal factoren waarmee de Regeering bij het bestudeeren van eventueel andere oplossingen rekening had te houden. De solutie om het Rijksarchief geheel of gedeeltelijk door de griffie te doen gebrui ken, plus dan eventueel daarbij de dépen dance van het hotel, was naar het oor deel van den minister geen solutie. Im mers de Rijksgebouwendienst heeft uitge maakt, dat 't Rijksarchief in alle opzichten technisch ongeschikt voor griffie is en daarvoor ook onmogelijk geschikt gemaakt kan worden. Een andere nog bepleite oplossing zou gelegen zijn in het maken van een nieuw griffiegebouw. Onaanvaardbaar vond de minister dit denkbeeld, omdat er een tweetal woningen tegen den grond zouden moeten, die naar ieders oordeel voorbeel den van schitterende 18e eeuwsche bouw kunst zijn. Voorts had men er zich reken schap van te geven, dat onteigening van een zevental perceeien, waarvan er 3 zijn, die onderdak aan zaken bieden, noodig zou wezen, wat dus heel duur zou uitko men. Zou deze oplossing nuttig willen zijn, dan ware met het oog op de vereischte ruimte, het doen verrijzen van een ont zaggelijk hoog gebouw naast de Gistpoort onvermijdelijk, hetgeen uit aesthetisch oog punt uit den booze genoemd zou moeten worden. Maar bovendienhet zou niet mogelijk zijn, aangezien men aldus in botsing zou komen met art. 27 van de Mid delburgsche bouwverordening. De minister, die erkende dat er ook wel eenige bezwaren aan het wetsontwerp vast zitten, gaf den heer Krijger op een desbetreffende vraag ten antwoord, dat het nieuw te vestigen Abdijhotel een goe de plaats in de sfeer van de Abdijgebou wen kan krijgen, waardoor de eigenaar van behoorlijke exploitatiemogelijkheden verzekerd kan zijn. Voor de Regeering gaat het er tenslotte om of het algemeen belang deze onteige ning vordert. Bij afweging nu van de on derscheidene belangen, achf de minister heï grootste belang, dat het geheele Abdij complex voor nuttig gebruik wordt aange wend, dat het schoone kunstgewrocht wordt „veilig gesteld", terwijl bovendien de mogelijkheid geopend wordt dat nog meer vreemdelingen het inwendige zullen kunnen zien dan thans doenlijk is. Minis ter Van Boeyen drong dan ook met klem bij de Kamer er op aan, het voorstel aan ■Uemen. Donderdag valt de beslissing, di- rekt bij den aanvang der middagvergade ring. In de, overigens vanavond niet over volle, wandelgangen van de Kamer, fluis terden ons parlamentaire profeten in, dat de minister het pleit waarschijnlijk toch wel zal winnen. Men achtte het namelijk niet erg waarschijnlijk, dat de geheele r k fractie en de geheele s.d. fractie uit wier midden vanavond de opposanten den st-iid aanbonden het „tegen" zullen laten hoo- ren. Wij houden meer van gerechtigheid dan van rechtvaardige menschen. DE REIS VAN PRINSES JULIANA EN PRINS BERNHARD. Gisteren deed naar Hivas meldt, te War ronde, dat Prinses enochtend te Iwno schau het gerucht de Juliana dienavond of he bij Poznan zou aankoméi, waar zij een be zoek zou brengen aan h t landgoed van de grafelijke familie Mielz; nski, die bevriend is met Prins Bernhard.] De Prins is daar Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent P. LIEVENSE. gistermiddag aangekomi i. MIST STAGNEERT 1)1. LI JCHTDLENSTEN Tengevolge van dert dichten mist, welke er gisteren boven ons and hing, hebben de diverse diensten van naar Schiphol ern stige stagnatie ondervriden. Zoo is de „Torenvah", de machine, die gistermiddag uit Indië e Amsterdam moest aankomen, omstreeks ijf uur te Parijs ge daald om daar gunstigr weer af te wach ten. Geen enkel vliegtüg is gistel en naar Londen vertrokken, te wijl het toestel uit (Londen, dat in den namiddag Amsterdam z,ou moeten bereikenpmstreeks half vier tip Twente is neergestoken, waar het zicht aanmerkelijk gunstiger was dan boven de hijofdstad. Met de vliegtuigen iaar en van Parijs ging het evenzoo. Ook het toestel uit Pa rijs 'wloog naar Twente; DE LEERLINGENSCHAAL. Hét hoofdbestuur der Maatschappij tot nut Van 't algemeen, heeft een adres ge richt' tot de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van den volgenden in houd:; (n.si) „Het hoofdbestuur der Maatschap pij tot nut van 't algemeen heeft met zorg waargenomen, dat zich in de laatste jaren bij hetl lager onderwijs toestanden hebben ontwikkeld, die zowel voor het onderwijs als voor de daaraan werkzame krachten noodlottig dreigen te worden. Het is duidelijk gebleken, dat de uit over wegingen van bezuiniging steeds verhoogde leerlingenschaal in ons gehele lager onder wijs, zowel openbaar als bijzonder, ernstige bezwaren ontmoet. Bezwaren, die voor ieder duidelijk zijn en die dus geen nadere toelichting behoeven, maar welker beteke nis en omvang het best worden ge demon streerd dekr de ontwikkeling, die het insti tuut van (fen kwekeling met acte heeft ge nomen. Het feit, dat op 't ogenblik 4300 kweke lingen met vete w.erkzaam zijn bij het lager onderwijs, btwijst zonder meer, dat zonder gebruikmaking van de hulp dier kwekelin gen van het geven van behoorlijk lager on derwijs geen sprake kan zijn. Het hoofdbestuur voornoemd acht het een beschamende toestand, dat ons lager onder wijs, dat een voorwerp van de aanhoudende zorg der Regering" is, thans voor een be langrijk deel drijft op de arbeid van dui zenden volledig bevoegde, doch volslagen onderbetaalde leerkrachten. Niet alleen uit overwegingen van onder wijskundige aard, maar evenzeer uit het oogpunt der sociaal-paedagogiek acht het hoofdbestuur het voortduren van deze toe stand een maatschappelijk gevaar. Met grote nadruk dringt het hoofdbe stuur op deze gronden er op aan, dat maat regelen genomen worden: 1. tot verlaging van de leerlingenschaal; 2. tot wijziging en verbetering van de positie van den kweke ling met acte." De minister van financiën heeft aan de Tweede Kamer o.a. het volgende medege deeld. Bij de wet van 14 Juni 1934 werd op de begrooting van financiën voor 1934 een artikel uitgetrokken, strekkende onder meer tot dekking van verliezen, welke voor het rijk voortvloeien uit de zg. „cri siscredietregeling" voor den middenstand, Eenzelfde, artikel kwam ook op de daarop volgende begrootingen voor. De „algemee ne regels", welke voor deze credietverlee ning gelden, zijn laatstelijk ter kennis van de Kamer gebracht door toevoeging van die .regelen aan de memorie van antwoord op het voorloopig verslag betreffende het ze vende hoofdstuk B. der rijksbegrooting voor het jaar 1936. De wenschelijkheid is gebleken deze „al- gemeene regels" te herzien. De credietver leening toch op den voet van de geldende regeling beperkt zich tot volwaardige mid denstandsbedrijven, welke uitsluitend ten gevolge van „crisisomstandigheden" in li- quiditeitsmoeilijkheden zijn geraakt. Het wordt echter steeds moeilijker de financi- eele moeilijkheden, waarin degenen, die een beroep op deze regeling doen, verkee ren, toe te schrijven aan de reeds verschei dene jaren geleden ingetreden economische crisis. Zonder in het karakter van den maatregel, die naar algemeene erkenning, gunstige resultaten heeft afgeworpen, ver andering te brengen, moest de omschrijving der gevallen, welke voor zoodanige hulp verleening in aanmerking komen, worden herzien. De „algemeene regels", volgens welke deze credieten worden verleend, zijn derhalve gewijzigd in dezen zin, dat de ere dietverleening zal strekken ter tegemoet koming aan liquiditeitsmoeilijkheden, waarin overigens volwaardige midden standsbedrijven, buitendenschul van den ondernemer, zij geraakt uit hoofde van i den betrokken bedrijfsta heerschende omstandighe den, terwijl de eisch, dat het bedrijf moet bestaan hebben voor 1 Januari 1930 is vervangen door den eisch, dat he bedrijf gedurende tenmin- te vijf jaar heeft bestaan. Tenslotte wordt nog in herinnering ge-1 bracht, dat het in het voornemen ligt, om I ook, wanneer het indertijd voor den be-1 doelden steunmaatregel gestelde maximum I van 2,000.000 is bereikt, met de erediet- verleening voort te gaan, en derhalve de genoemde grens zoo noodig te overschrij den. Hr. Ms. „Gelderland" op weg naar Curacao. Hr. Ms. kruiser „Gelderland" onder be vel van kapitein-luitenant ter zee P. B. M. van Straelen, is op 15 November van Bar bados naar Curasao vertrokken. Naar wij hedenmorgen vernamen is de toestand, van geen der in het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam verpleegden, die bij de ramp van de „Ijsvogel" gewond wer den, in den loop van den nacht verergerd. Hun toestand is stationair of wel vooruit gaande. N10DEKLANDSCH INITIATIEF VOOR JOODSCHE KOLONISATIE. Naar ons medegedeeld wordt, is gisteren de eerste stap gedaan om te komen tot de stichting van de „International Jewish Co lonisation Society"', welke organisatie zich ten doel stelt de emigratie van Joden uit Midden-Europa en de kolonisatie in voor vestiging geschikte gebieden te bevorderen. De stichtingsacte: van de organisatie, welke te 's-Gravenhage gevestigd zal zijn, is gis teren voorbereid. De eerste toezeggingen voor het stichtingsfonds hebben reeds het bedrag van 1.000.000,overschreden! Ter toelichting wordt o.m. in den oproep gezegd, dat men er nog niet in geslaagd is een gebied te vinden, groot en economisch zoowel als klimatologisch gunstig genoeg, om naast Palestina, het vestigen van een zeer groote Joodsche volksplanting te rechtvaardigen. Om het plan voor een groote Joodsche vestiging in daarvoor gunstig gebied ech ter uitvoerbaar te maken, is het noodig, dat van Joodsche zijde de financieele en orga nisatorische maatregelen genomen worden, die het voor verschillende landen aantrek kelijk maken. De Joden van alle landen moeten een belangrijk grondkapitaal bij een brengen door het nemen van aandee- len in déze vestiging. De op die wijze bij eengebrachte gëldmiddelden en vooral ook het prestige der leidende persoonlijkheden, dienen de aandacht en het vertrouwen de wereld te kunnen wekken, en mede om met gezag onderhandelingen te voeten mei re- geeringen, welke geschikt terrein aan te bieden hebben. Van Joodschen kant be hoort een vertrouwenwekkende organisatie beschikkende over machtige financieele middelen, tot stand te komen. Zoolang die niet bestaat, zullen alle landen voortgaan de keuze van zich af te leiden, vermits zij niet bij machte zijn, zich een duidelijke voorstelling te maken van de voordeelen, die aan een eventueele Joodsche vestiging in hun land verbonden zijn. Sympathiebe tuigingen en toezeggingen kunnen gericht worden aan de „International Jewish Co lonisation Society!', Buitenhof 47, te 's-Gra venhage. FRANEKER DOET BEROEP OP DE REGEERING. Tot het inrichten van kampen voor Joodsche vluchtelingen. Met medewerking van alle geestelijken aldaar worden te Franeker handteekenin gen verzameld onder een adres van den volgenden inhoud, dat aan den minister president zal worden toegezonden: „Ondergeteekenden, allen volwassen in woners van de stad Franeker, verzoeken Uwe Excellentie beleefd, in ernstige over weging te nemen in ons land kampen in te richten voor Duitsche vluchtelingen, opdat deze vervolgde, ongelukkige menschen, al thans in ons land, een tijdelijk onderdak vinden". Verwachting tot morgenavond: DE BELT. Zwakke tot matige O. tot Z. wind, plaatselijk mistig in den nacht en den ochtend, overigens nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, iets kouder. UKKEL: Zwakke of matige wind uit O. richtingen, over het algemeen betrokken hemel of mistig, plaatselijk heldere hemel, matige temperatuur; bij helderen hemel kans op matige vorst. Do. 17 Nov. Zon op: 7.h 25; onder: 16 h 04. Licht op: 16 h 34. Maan op: 2 h 05; onder: 13 h 51. N.M. 22 Nov. Hoog- en Laagwater te Hissingen: November. Hoogwater. Laagwater. Woensdag 16 7.57 20.52 1.52 14.45 Donderdag 17 9.18 22.07 3.21 16.02 Vrjjdag 18 10.29 23.06 4.31 17.09 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: November. Hoogwater, Laagwater. Woensdag 16 9.35 22.22 3.00 15.41 Donderdag 17 10.54 23.37 4.28 16.57 Vrijdag 18 12.06 5.40 18.05 H0ÉSTB0NB0N£ VOOR DE DUITSCHE VLUCHTE- LINGETJES. De Israëlietische gezondheidskolonie te Rotterdam heeft haar huizen te Etten (N.B.) en ter Heide (Z.H.) ter beschikking gesteld ter opname van Duitsche Joodsche kinderen. GIFT VOOR JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft een bedrag van duizend gulden beschikbaar gesteld om het leed van de duizenden Joodsche vluch telingen althans iets te verzachten. Het hoofdbestuur is er van overtuigd, dat de besturen der departementen een beroep op de offervaardigheid hunner leden niet te vergeefs zullen doen. Het eindbedrag zal beschikbaar worden gesteld aan het Nederlandsche Comité voor Joodsche Vluchtelingen. EEN SCHILDERIJ VAN REMBRANDT VOOR 102.000 NAAR AMERIKA VERKOCHT. Tijdens de veiling van de collectie van wijlen A. W. M. Mensing in de groote vei lingzaal van Fred. Muller en Co. te Am sterdam is gistermiddag om kwart voor vijf het bekende schilderij van Rembrandt, voorstellende het portret van Maarten Loo- ten, dat vooral belang inboezemt in ver band met het daarop weergegeven eigen handig schrift van Rembrandt, voor Ameri- kaansche particuliere rekening aangekocht voor een bedrag van 102,000. Kinderverlamming. Een zevenjarig jongetje, leerling van een lagere school te Amersfoort is gistermiddag in de barakken van het ziekenhuis De Lich tenberg, tengevolge van kinderverlamming, overleden. Op advies van den gemeentelijken ge neeskundigen dienst, is de betreffende klasse voor veertien dagen gesloten. ZE HELPEN GOED - ZE SMAKEN GOEg (Ingez. Med.) De minister van binnenlandsche zaken heeff aan de gemeentebesturen een schrij ven gericht in aansluiting aan zijn circu laire van 23 Juni jl„ waarbij een regeling voor den bouw van woningen voor groote gezinnen in uitzicht wordt gesteld. In dit schrijven deelt de minister mede, cat ten behoeve van den bouw van wo ningen voor groote gezinnen met beperkt inkomen, die niet in staat zijn de huur van een voor zulk gezin voldoend ruime woning te betalen door het werkfonds gelden be schikbaar worden gesteld onder de volgen de voorwaarden: - a. Onder een groot gezin wordt verstaan een gezin met meer dan vijf Inwonende kinderen. b. De voorschotten moeten worden te rugbetaald bij wijze van annuïteiten in dier voege, dat gedurende ten hoogste 15 jaar een annuïteit zal gelden, berekend naar een rente van 3% procent en gebaseerd op een aflossingstermijn van de voorschotten van 40 jaar. Na alfoop van deze periode zal met be trekking tot het dan bestaande schuldres tant een nieuwe annuïteit worden vastge steld, gebaseerd op een rentevoet van 3% procent en een looptijd van 35 jaar, of zoo veel langer of korter als in verband met de dan geldende omstandigheden noodig moet v/orden geacht. Deze voorschotten worden bepaald op zoodanige bedragen, dat de annuïteitslas- ten gelijk of nagenoeg gelijk zijn aan die, welke zouden drukken op de exploitatie van, voor de categorie van bewoners ge schikte woningen, van normaal type, d.w.z. met drie slaapvertrekken, die te zelfder tijd in dezelfde gemeente zouden worden ge bouwd; tot dekking van het deel der stich- tingskosten, dat geacht wordt overeen te komen met de extra-kosten, tengevolge van de meerdere noodzakelijke woonruim te, worden bijgedragen a fonds perdu ver strekt. c. De bouw en exploitatie der woningen moet plaats hebben, hetzij door vereenigin- gen, vennootschappen of stichtingen, uit sluitend in het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam en als zooda nig toegelaten, hetzij door gemeenten. d. De voorschotten zullen het karakter hebben van voorschotten ingevolge de wo ningwet en worden, evenals de onder b. be doelde bijdragen a fonds perdu, toegekend bij gemeenschappelijke beschiking van den minister van financiën en die van binnen landsche zaken. BRANDKAST GEFORCEERD. Tweeduizend gulden verdwenen. Bijna iederen nacht rukt thans de mo biele vakkundige garde van de Amsterdam- sche dievenwereld uit om haar slag te slaan. Vannacht is ingebroken in het kan toor van den houthandel Harff aan de Weesperzijde. Ook hier was alleen de brand kast het doel. Het slot werd keurig open- geboord en uit de safe tweeduizend gulden weggenomen. De politie meeent, gezien de wijze van werken, verband te kunnen leggen tus- schen dezen inbraak en dien bij de Noord- Hollandsehe bank aan het Damrak, en an dere. BANKWERKER DOOR STAALDRAAD GERAAKT EN OMGEKOMEN. Op de terreinen van de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij was gistermorgen een 61-jarige bankwerker bezig met het met behulp van een kraan omhoogdraaien van een zware machine. Plotseling knapte de staaldraad af, als gevolg waarvan de ar beider geraakt werd. De man liep verschil lende verwondingen op en kreeg bovendien een inwendige verbloeding. De ongelukkige werd naar het binnengasthuis vervoerd, waar hij korten tijd na aankomst is overle den.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1