Verkoudheden vsa KRONIEK van den DAG. ZEELAND. RECHTSZAKEN. [TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 15 NOVEMBER 1938. No. 269. gespecialiseerde §U£§ Wöt^telp behandelingen w|| VtCKS Va-tro-nol nn keel'borSt e" - ilODELBURG. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND NOORDBEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Uw hart moet elk uur 840 kg; bloed door Uw aderen pompen.1 Deze prestatie komt overeen met de kracht, noodig om een gewicht van 60 kg niet minder, dan 13 m hoog te tillen. Dag in, dag uit, héél Uw leven lang, moet deze motor van Uw orga nisme dus zwaar werk ver richten, zonder rust, zonder vacantie, zonder ontspanning. Wees daarom goed voor Uw hart en bespaar het de extra zweepslagen door de prikkelen* de werking van de coffeïne. Elk kilo koffie bevat gemiddeld 12 gram coffeïne. Koffie Hag, de echte, fijne hoog?, landkoffie is gegarandeerd col*, feïnevrij, heeft dus geen prikke lende werking op hart SD zenuwen. Provinciaal Bestuur van Zeeland. LALINE LESTER'S ROMAN v 'VOORKOMT vele verkoudheden Een paar druppels m de neus het eerste mezen. Efc»\<5 MM EINDIGT vlug verkoudheden wnif deze verdampende (Ingez. med.) De drogredenaars. De reacties buitten de Duitsche grenzen op de „Jodenverdelging" (gelijk de N.R.C. het noemde) in het Derde Rijk, zijn niet malsch. De aartsbisschop van Baltimore heeft zelfs in het openbaar als zijn meening verkondigd, dat het Duitsche volk door waanzinnigen geregeerd wordt en op meer dan één plaats zijn de boete van 1 milliard en de schadevergoeding, welke de Duitsche Joden moeten betalen, een vorm van offi- cieele roof genoemd. Inderdaad, de maat regelen welke de Duitsche regeering op de brandstichtingen en de plunderingen heeft laten volgen, zijn van een eender allooi. Men kan zich de mentaliteit van de lieden, die dit durfden presteeren, nauwelijks inden ken. Welk een haat, welk een wraakzucht zijn er noodig, om koelbloedig op grond van allerhande drogredenen enkele honderddui zenden menschen op gruwelijke wijze te onderdrukken. De heer Goebbels heeft Zon dag den euvelen moed gehad, het Duitsche volk te vertellen, dat de Joden voor hun misdaden moeten boeten. Welk een schan delijke verdraaiing der feiten: er is bij de Jodenverdelging" in Duitschland geen sprake meer van boetedoening; hier is slechts sprake van haat en wraak, van een „vernietigingscomplex", dat zich bloeddorstig uitleeft 'op weerloozen. Maar het principe van Goebbel's uitspraak is intusschen juist: op misdaad zal in 't algemeen boetedoening volgen. Wat staat dezen man te wachten, als dat principe zich eens aan hem mocht voltrekken? Er is dezer dagen een brochure versche nen bij de uitgeverij ,,De Kern" te Den Haag en geschreven door ds. T. W. van der Ley, evangelisch luthersch predikant te Groningen, onder den titel: „Antisemitisme en Christendom". In deze brochure wordt in forsche duidelijke lijnen het wezen van het antisemitisme dat in alle eeuwen hetzelfde was geschetst. Dit wezen is „een zuiver godsdienstig-staatkundig vraag stuk". „Wij kunnen ons het oude antisemi tisme, aldus ds. Van der Ley, niet, denken zonder den achtergrond van een heerschen- den staatsgodsdienst." „Zoolang de Joden hun eigen staat hadden, mochten zij daar den God vreezen, dien zij wilden. Maar als zij onder vreemde heerschappij staan, moe ten zij zich onderwerpen aan den staats godsdienst, waarvan het* heil van den staat afhangt". Zoo was het onder de Romeien, die niet verdroegen, dat hun goden, van wie immers het wel en wee van den staat afhing, door een deel der onderdanen niet werd aanbeden; de goden raakten hierdoor vertoornd! Zoo was het ook in de middel eeuwen, toen het roomsch-katholicisme zich overal in Europa tot staatsgodsdienst had opgewerkt en allerhande rampen, welke een volk trof, in verband heetten te staan met den goddelijken toorn over den euvel moed der Joden, waarbij dan nog kwam de herinnering aan den gekruisigden Christus. De schrijver werkt deze gedachte nader uit, met tal van andere voorbeelden, en komt dan tot de slotsom, dat men bij het huidige antisemitisme altijd te maken heeft met atavistische gevoelens, welke als 't ware resten zijn van het vroegere anti-semitisme. Jün dus ook, dat aan het antisemitisme altijd een onberedeneerde haat ten grondslag ligt, welke dan „bewijzen" van den verderfelij- ken geest der Joden bijeen zoekt, om zich te rechtvaardigen. De onberedeneerde haat is dus steeds primair; alle antisemitische „principes" gaan van hem uit, zijn dus se cundair eneven zoovele drogredenen. Deze opvatting, welke wij geheel onder schrijven, kan men uitstekend toetsen aan wat er de laatste jaren in Duitschland is gebeurd. Drogredenen, niets dan drogrede nen zijn het, waarmee de heeren nazi's hun weerzinwekkende politiek tegen de Joden motiveeren. Een man als de heer Goebbels slaat door, als hij verkondigt, dat men de Joden in Duitschland op het oogenblik laat boeten voor begane misdaden. De waarheid is, dat de Duitsche machthebbers, zooals eens de heidensche Romeinen en dé primi tieve middeleeuwers de Joden haten en nu elke gelegenheid aangrijpen, hoe weder rechtelijk ook, om dien haat bot te vieren. Misschien zitten lieden als Goebbels zoozeer in hun haat bevangen, dat ze op hun ma nier eerlijk in hun drogredenen gelooven. De uitspraak van den aartsbisschop van Baltimore zou dan zoo dwaas nog niet zijn. FAILLISSEMENTEN. Gister is failliet verklaard E. E. Martens, schilder te Sas van Gent, Oostdam 49; cu rator mr. H. C. M. van Son, advocaat te Hulst. De Middelburgsche Vacantieschool gaat jubileeren. In 1939 zal het de 10e keer zijn, dat de Middelburgsche Vacantieschool de vacantie- uitstapjes voor de kinderen der lagere scho len naar het strand voorbereid. Een jubi leum-comité uit de medewerkenden wil trachten de noodige middelen bijeen te brengen, teneinde het bestuur in staat te stellen in het jubileum-jaar op wat minder bekrompen wijze de deelnemende jeugd van de vacantie te doen genieten en eventueel andere wenschen van het bestuur, als aan vuling van het materiaal enz. te kunnen doen verwezenlijken. Met toestemming van B. en W. van Middelburg en Koudekerke, zullen te Middelburg en op 't Zand en Vlis- singschen weg c.s. jubileum-enveloppen worden bezorgd met verzoek er voor één maal een bijdrage te willen insluiten. Deze enveloppe worden dan weder opgehaald, Zaterdag te Middelburg en in de gemeente Koudekerke een paar dagen later. In vrijheid gesteld. Zekere K. F. bakker en P. S., groenten- handelaar, beiden te Serooskerke, die eenige dagen geleden werden aangehouden en ter beschikking van de Justitie gesteld, als verdacht van valschheid in geschrifte, zijn thans op vrije voeten gesteld. ARNEMUIDEN. Bietentijd- bietenwagens en op deze wagens rijdende en klimmende jeugd met daarbij niet te ontloopen 'onge lukken. Telken jare wordt de jeugd ernstig gewaarschuwd voor het op bietenwagens klimmen, elk jaar heeft het slachtoffers. Ditmaal was.'het een circa I O-jarig jongen tje dat op een bietenwagen klom. Zijn voet gJeed uit en kwam tusschen achterwiel en zijkant van den, wagen. Gevolg klomp stuk en been en voet zoodanig gekneld dat alles bont en blauw zag. Gelukkig was het been tje te kort daar anders de voet in een nau wer gedeelte geheel afgekneld geworden zou zijn. DOMBURG. Toen Zondagmiddag de echtgenoote van de alhier wonende heer v. K. van Aagtekerke huiswaarts kwam, had zij het ongeluk, door tot nog toe on opgehelderde oorzaak van haar fiets te vallen, waardoor zij in een sloot langs den Roosjesweg terecht kwam. Voorbijgangers moesten haar uit haar benarde positie bevrijden. Het bleek, dat zij zich zeer ernstig aan een der polsen had gekwetst, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Reeds sedert vele jaren is het derde lokaal van de Christ, school buiten gebruik gesteld. Heden, Dinsdag, is het wederom nadat het grondig was gerestaureerd, met leerlingen bezet. Hierdoor zijn de scholie ren wederom over drie leslokalen verdeeld. Uitgaande van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente is hier Maandag avond, de eerste gemeenteavond in „Re- hoboth" gehouden. Door ds. F. G. H. Ni- colaï werd het onderwerp „Huisbezoek" ingeleid. De opkomst was bevredigend. Waar men een goeden avond had, kan dez< proef alleszins geslaagd heeten. OOSTKAPELLE. Maandagavond werd in café „de Vriendschap" een vergadering ge houden, ten einde te komen tot oprichting van een pl. afdeeling van de Vereeniging voor Luchtbescherming. De leiding berust te bij burgemeester Fabius, die allen wel kom heette, inzonderheid overste Bierman. Overste Bierman gaf een uiteenzetting van het doel en de noodzakelijkheid van een Vereeniging voor Luchtbescherming. Aan de hand van een aantal lantaarnplaat jes werden verschillende inlichtingen ge geven. Burgemeester Fabius bracht aan 't einde overste Bierman dank voor zijn uiteenzet ting. Besloten werd tot oprichting van een afdeeling. Staande de vergadering gaven zich 52 personen als lid op. OOSTKAPELLE. Gevonden voorwerpen: een zilveren horlogeketting, te bevragen bij den gemeenteveldwachter. SOEBURG. De Raad dezer gemeente komt Vrijdagmiddag te 2 uur in openbare vergadering bijeen. Op de agenda komt o.m. voor stemming over het voorstel van B. en W. om het adres inzake verlaging leerlin genschalen voor kennisgeving aan te nemen. Voorts stellen B en W. voor den heer W. A. Jongepier eervol ontslag te verleenen als commandant van de brandweer. OVEZANDE. Gistermorgen om half 7 reden 2 studenten met een gehuurde auto uit Delft door Ovezande. Daar de bocht te ruim werd genomen botste ae auto tegen een boom en viel in de sloot.. Eén van de inzittenden werd aan hjjt hoofd door glasscherven verwond, zoodat geneeskundige hulp werd ingeroepen. De auto werd door een takelwagen op den weg geheschen en naar Goes gesleept. Ver zekering dekt de schade. RAAD VAN KORTGENE. KORTGENE. Maandagavond vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burge meester Schuit. De heer Boot was afwe zig. Aan de Z.L.M. werd het gymnastieklo kaal in bruikleen gegeven voor het hou den van een cursus in landbouwhuishoud- kunde. Een leslokaal werd in bruikleen gegeven aan de ambachtsteekenschool „Noord Beveland" voor den cursus 1938 1939. Als de teekenschool rijkssubsidie krijgt, zal het bestuur daarvan 30 betalen aan de gemeente voor het gebruik van. het lokaal; als ze geen subsidie krijgt, zoo besloot de Raad, dan zal het lokaal gratis beschikbaar gesteld worden. Het raadsbesluit dd 14 Oct. 1936 tot toe treding der stichting „De Noord Beveland- sche brug''' werd ingetrokken. Met alge- meene stemmen werd daarna besloten, om een bijdrage van 455, gedurende 25 jaren te geven, in de exploitatiekosten van een brug over de Zandkreek. Ingevolge art. 59 der kieswet werden de heeren Salomé en Heijboer bij stemming benoemd tot leden van het stembureau. De heeren Versprille en Verburg tot plaatsvervangende leden, ingaande 1 Jan. 1939. Er werd daarna gepraat over werkver schaffing en steunregeling. Veel werk is er niet, al zijn er dan enkele kleinigheid jes. Momenteel is er nog geen werkloos heid, doch B. en W. wenschten nu al klaar te zijn als het zoover is. De heer V e r b u r g opperde het plan om een brandput te maken, doch dit plan vond geen instemming, daar men in een drooge periode toch geen voldoende water in een dergelijken put heeft. B. en W. stelden voor om per 1 Jan. de reeds bestaande steunregeling in te voeren, tenzij dat er dan voldoende werk is. Aldus werd besloten. Er werd daarna gepraat over de benoe ming van een controleur, welke niet al leen toezicht moet houden op de werk- loozen, doch ook de administratie kan voeren. Daar er zeer veel werk aan vast zit, dachten B. en W. het werk van den controleur te honoreeren. B. en W. hadden gedacht den heer L. A. Verburg, volontair ter secretarie te benoe men tegen een belooning van 100 per jaar voor 1939. Aldus werd besloten, hoewel o.a. de heer Dorst het loon wel wat weinig vond, gezien het vele werk aan het baan tje verbonden. Na de rondvraag, welke geen besprekin gen gaf, deelde de V o o r z. mede, dat er 7 Nov. jl. een vergadering gehouden is met den waterschapsraad om den water gang van de woning van notaris Klop, door den Achterweg en Snellen straat te dempen. De waterschapsraad gevoelt voor de demping evenwel weinig, zoodat dit werk voorloopig niet uitgevoerd zal wor den. SCHOONDIJKE. Voor de a.s. vacante betrekking van gemeenteveldwachter al hier, hebben zich 28 sollicitanten aange meld. Vrijdag hield de Volksuniversiteit haar jaarvergadering. De rekening sloot met een klein batig saldo. Besloten werd zoo mogelijk in November of anders be te landen. Indien de auto er stond, konden raj de ruim dertig kilometer best in twintig minuten afleggen, zoodat hij de voltrekking van 't huwelijk zou kunnen beletten. Telkens wanneer hij hieraan dacht, kwam een gevoel van groote verontwaardiging over hem. Indien hij er vóór half drie niet was en de plechtigheid geëindigd, dan was Lalïne de vrouw van Jack en niet de zijne, aangezien de priester dood was en er geen getuigen waren. De tijd, dien hij doorbracht met wachten op 't vertrek van het vliegtuig, was de vreeselijkste, dien hij ooit had doorleefd. Maar eindelik zweefde hij hoog in de lucht en een uur later kon hij de blauwe zee onder zich zien. Hij dacht nu wat er wel gebeurd kon zijn. Het was onwaarschijnlijk, dat Laline hem heelemaal niet meer Ikfhad, omdat hij was weggegaan. ?:jn brief r an haar had alles op bevredigende wijze uitgelegd en ze kon zeker op hem vertrouwen. Had naar familie misschien pressie op haar uitgeoefend? Goea kende hij mevrouw Greening niet en wellicht had deze meer invloed op zijn lieveling dan hij dacht. Maar Jack's aandeel in de kwestie.' Dat was wel 't meest onbegrijpelijke van alles, aangezien hij Laline gezegd had hem alles te vertellen. Terwijl hij 't Kanaal overstak, bekeek David de zaak van alle zijden en voordat hij de landingsplaats bereikte, was hij tot een gevolgtrekking gekomen, die dicht bij de waarheid lag. Indien door de een of andere wending van 't noodlot Laline zijn brief heelemaal niet ontvangen had, en daardoor dacht, dat hij haar veriamdien voorts iemand gezien had, dat hij hotel Ritz met mevrouw gin Januari te doen optreden den heer Alex de Haas, den bekenden declamator. De bepalingen omtrent entree op dien avond, die verleden jaar werden vastge steld, bleven gehanhaafd. RECHTBANK TE MIDDELBURG Vonnissen. De volgende vonnissen werden gister uit gesproken: A. P., 55 jaar, diamantslijper te Antwer pen, thans gedetineerd wegens het uitlok ken van verboden in- en vervoer van opium: 6 maanden gevangenisstraf met af trek voorarrest. J. J„ 38 jaar, veekoopman te Nisse be vestiging vonnis Kantongerecht 7.50 of 5 dagen hechtenis. IN HOOGER BEROEP. C. J. K., 28 jaar, slager te Wemeldinge, heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van - den kantonrechter te Mid delburg van 12 October 1938, waarbij hij wegens „zonder vergunning met behulp van een roeiboot op het kanaal van Zuid- Beveland koopwaar afleveren" is veroor deeld tot 7.50 of 5 dagen hechtenis. De Ambtenaar van het O. M. bij het Kantongerecht te Middelburg heeft beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter van 19 October 1938, waar bij J. de M„ 18 jaar, rivierventer te We meldinge als verdachte van „zonder ver gunning met behulp van een roeiboot op het Kanaal door Zuid-Beveland koopwaar afleveren" is vrijgesproken. (Ingez. Med.) Hamilton had verlaten en die iemand er met haar over had gepraat, dan konden ja loezie en de onderstelling, dat hij een schurk was, aanleiding zijn geweest, dat ze er toe was gedreven Jack uit spijtigheid te trouwen. Spijtigheid? Neen, dat kon geen voldoend motief zijn na een liefde, zooals tusschen hen had bestaan. Kon 't misschien zijn dat ze moest trouwen, onverschillig met wien? en dat ze, onderstellende, dat hij haar opzettelijk had verlaten, om die reden Jack had geno men? Ja dit moest de verklaring zijn 't was de eenig mogelijke. Jack was natuur lijk als de voortreffelijke vriend ten too- neele verschenen. Hij moest en zou Channings Priory vóór half drie bereiken. Een tamelijk sjofele auto stond te wach ten, toen ze veilig waren geland. De chauf feur zei, dat er juist nu een kolossaal groot aantal toeristen waren en dat dit de eenige beschikbare auto was, omdat die zoo kort geleden was besteld. „Maar ze zal u toch op tijd naar de trouwplechtigheid brengen, mijnheer. U moet immers naar Channings Priory?" David knikte, maar zweeg. Zijn hart klop te hem in de keel, want volgens zijn horlo ge was 't kwart vóór twee en deze rammel kast zou nooit sneller kunnen loopen dan ruim dertig kilometer per uur. Onderweg kreeg hij neiging om uit te stappen en de auto voort te duwen. Het is soms alsof gedachten, die uit be zorgdheid voortvloeien, oorzaak zijn, dat wat er moet gebeuren slechts wordt uit gesteld, want juist toen zij eindelijk bij de stoeterij waren aangekomen en de schoor- Voorstellen van Ged. Staten. Wij ziging Polderambtenarenregle ment Zeeland 1931. Op grond van gelijke overwegingen, als hebben geleid tot het voorstel tot wijzi ging van het Ambtenarenreglement Zee land 1928, waardoor de Provinciale amb tenaren een gunstiger wachtgeldregeling kregen, wat werd aangenomen in de Statenvergadering van 19 Juli jl„ stellen Ged. Staten voor de wachtgeldregeling in het Polderambtenarenreglement Zeeland 1931 eveneens te wijzigen. Ged. Staten verklaarden zich tegenover den Minister van Binnenlandsche Zaken bereid eene wijziging van beide ambtenarenreglemen ten te bevorderen. De gelijkheid tusschen de voorschriften voor beide categoriën ambtenaren zal dan op het gebied van het wachtgeld worden bestendigd. De heer A. C. de Baare heeft aan den voorzitter der staten met betrekking tot de voorziening in het lot van in den dienst der polders of waterschappen oud geworden arbeiders, die niet meer in staat zijn, hun werkzaamheden naar behooren te verrichten, enkele vragen gesteld. Deze vragen komen er ten slotte op neer of Ged. Staten bereid zijn een aanvulling te ontwerpen, waardoor de oude arbeiders recht op pensioen krijgen. Hoewel het standpunt, waarvan de heer De Baare schijnt te zijn uitgegaan nl., dat de positie van de polderarbeiders eenzef- de is als die van de zgn. vaste arbeiders bij de calamiteuze waterkeeringen, ten aanzien van wier lot na ontslag het re glement voor de calamiteuze polders eene regeling vordert, door Ged. Staten nader uiteenzetten, de laatstbedoelde personen niet in dienstverhouding tot de waterkee- ring staan, hebben Ged. Staten niettemin termen gevonden, om voor te stellen, het Polderambtenarenreglement aan te vul len met een voorschrift, ingevolge het welk de polders of waterschappen, met uitzondering van de calamiteuze water keeringen, verplicht zullen zijn, te voorzien in het lot van him ontslagen oude arbei ders. Ged. Staten meenen, dat deze voor ziening gevonden kan worden, indien aan de arbeiders in vasten dienst, wanneer na hun ontslag hun ouderdomsrente ingevol ge de Invaliditeitswet minder bedraagt dan het maximum, dat wettelijk bereikt kan worden, het ontbrekende uit de pol- derkas wordt uitgekeerd en aan hun we duwen en weezen een overeenkomstige toelage wordt toegekend. Ter toelichting zeggen Ged. Staten, dat zij onder het maximum der ouderdomsren te de rente verstaan, die zou worden ge noten als vanaf het 14e tot het 65e jaar, dus gedurende 51 jaren regelmatig rente zegels voor hen zouden zijn geplakt, wat zou tengevolge hebben een ouderdomsren te van 322.92 per jaar of 6.22 per week. De uitkeering uit de polderkas geschiedt eerst dan wanneer en voorzoover voor een arbeider, door welke omstandigheden, dan ook buiten zijn schuld, toedoen of toerekenbare nalatigheid, niet tot een zoo danig bedrag en over een zoodanig tijds verloop rentezegels zijn geplakt, dat deze op vorenbedoelde maximale ouderdoms rente kan aanspraak maken. Het voor gaande behoort ten aanzien van de wedu we en de kinderen van den arbeider, die door zijn overlijden weezen zijn geworden, overeenkomstige toepassing te vinden. De weduwe- of weezenrente bedraagt in dit steenen van 't huis konden zien, stond na eenig gekreun en gekraak de oude motor stil. Een wilde woede en wanhoop maakten zich van David meester. Wat moest hij doen? Hoe zou hij de kapel kunnen bereiken? 't Was al vijf minuten vóór half drie. Als krankzinnig keek hij om zich heen. Al liep hij nog zoo hard, nooit zou hij in den tijd, dien hij nog had, den afstand kunnen afleggen. Toen werd zijn oor getroffen door een zacht gehinnik en hij zag de mooie oogen van een volbloed, die hem aanstaarden over een hoog ijzeren hek. Hier stond de laatste kans voor hem. Hij twijfelde geen oogenblik. Gelukkig wist hij precies hoe met paarden om te gaan en kende hij hun eigenaardigheden. Heel rustig klom hjj over 't hek, om 't dier niet te laten schrikken en had toen 't geluk zijn manen te kunnen grijpen. Hij sprong op den on- gezadelden rug en rende weg als een no made. „Houd je goed, Poppie, houd je goed", zei hij met zachte stem en bracht 't dier in de richting, waar 't huis scheen te zijn. De heg die de stoeterij van 't park scheidde, was niet heel hoog. De torenklok sloeg op dat oogenblik half drie. Dit maakte David bijna krankzinnig en met een wilden schreeuw bracht hij, zich voorover buigende, 't paard vóór de heg. Het prachtige dier gehoor zaamde aan den druk zijner beenen en vloog over de hindernis. David verloor bijna zijn evenwicht, maar herstelde zich en ga loppeerde voort. Hij moest en zou op tijd komen! Op dezen afstand kon hij de grep pel, die een hindernis zou vormen, nog niet zien. (Wordt vervolgd).. Uit het Engelsch door W. A. C. 58). „Je ziet er engelachtig uit!" zei Molly. De kleine bruidsmeisjes en pages stonden verzameld in de groote hall, terwijl de be zorgde begeleidsters hun nog de laatste in structies gaven. Met een bouquet in de hand stond me vrouw Greening te wachten en de gasten die per trein of auto waren gekomen be gonnen de kapel binnen te gaan, waar de geestelijken zich reeds bevonden. De dorpelingen en een aantal oude pach ters van de familie stonden in opgewonden groepen buiten. De zon scheen de vogels zongen en de groote klok had reeds vele minuten geleden doen hooren, dat 't kwart over twee was. Laline zou niet den gebruikelijken bou quet, maar een gebedenboek in ivoren band dragen maar op 't laatste oogenblik was dit niet te vinden. Molly had 't uit het foudraal genomen en ergens neergelegd maar waar? Zij en Celestine raakten er 't hoofd door kwijt. De brui* stond in haar slaapkamer oogen- schijnlijk volmaakt kalm en als uit steen gehouwen. Dat was niet Laline deze bleeke, statige bruid in haar. gouden kleed. Hoe kwam 't toch, dat ze voortdurend David's oogen zag, die haar uit de donkere lambrizeering aankeken? Oogen zoo vol verwijt en droefheid niet de dikwijls zoo onstuimige blik van David's oogen O.' zouden die Molly en Celestine dan nooit 't gebedenboek vinden! Liever maar dadelijk weg, opdat die verschrikkelijke heiligschennis maar gauw voorbij zou zijn De kamenier, die erg in de waar was, vond 't boek eindelijk verborgen onder een zwarte, kanten sjaal, die mevrouw Greening op de tafel had laten liggen. Celestine beschouwde dit als een voortee ken en liet 't boek bijna vallen, toen ze 't aan haar meesteres ter hand stelde. Gods gave verborgen onder een zwarte wolk! „Loop eens naar de galerij, waar het zangkoor staat en kijk voorzichtig of allen binnen zijn", zei Molly en Celestine ging weg. Jack was met zijn bruidsjonker een of ficier, met wien hij bij hetzelfde bataljon had gediend bij de zijdeur van de kapel aangekomen. Het was vijf minuten vóór half drie 't is altijd goed, als een bruidegom op tijd is. Zij bleven bij de deur van de consistorie- met kwistige hand aange brachte bloemversiering, staan. De geestelijken waren naar hun plaatsen gegaan. Het orgel speelde een zachte mu ziek. De gasten waren gezeten en nu tra den de tante van de bruid, de huisgenooten en de familieleden van Jack binnen. Allen namen hun plaatsen in en er heerschte die eigenaardige stemming, die er altijd bij hu welijksplechtigheden is. Jack's hart begon te kloppen de bruidsjonker kuchte en mompelde: „Houd je taai, ouwe jongen!" Toen sloeg de torenklok half drie. HOOFDSTUK XXXII. Ruim bij tjjds kwam David te Buc aan, maar 't duurde bijna een half uur voordat 't vliegtuig kon vertrekken. Inwendig was hij er woedend over, maar de wind was gun stig en 't zou nauwelijks twee uren vorderen om 't Kanaal over te steken en in Dover

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5