fèeeuxxrgcfye COURANT COURANT De wraak der Duitsche regeering. SHHIENUUiD. De Joden worden uit het bedrijfsleven gestooten, zullen de door het nazi- gepeupel aangerichte schade zelf moe ten betalen en bovendien 1 milliard boete opbrengen. 1 .yitoV ^MIDDELBURGSCHE De Nederlandsche Volksgemeenschap en het Anti-Semitisme. Een doodelijke slag. Een toelichting van den Mheer" Goebbels op de barbaarsche maatregelen. Onzichtbare] vitaminen hebben zichtbare resultaten Ontzettende angst onder Joodsche bevolking, DE COURANT Dagblad. Uitg.N.V. DeMiddelburgscheCrt. Bureauxte MIDDELBURGSt. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes •f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 268. TWEE BLADEN. MAANDAG 14 NOV. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. w Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, brj vooruitbetaling. vBrieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. door Mr. J. G. VELTMAN FRU1N, Oud-Consul van Duitschland voor de provincie Zeeland. Elk tijdvak der geschiedenis van het menschelijk geslacht heeft zijn eigen bijzondere doelstellingen, die het leven en streven van het individu richten en bepalen. Uitgerust met de denkschema's, waarmede de Duitsche Kuituurphilo- sophen ons hebben geleerd den onuitputtelijken rijkdom van het Al zoo volledig mogelijk te begrijpen, trachten wij ons verstandelijk rekenschap te geven van de ingrijpende gebeurtenissen, die een kloof doen gapen tusschen de Duitsche wereld en het overige West-Europa. De Eeuwige Waarden, die in onverminderden glans onze cultuur wereld lichtend bevruchten, worden door het huidige Duitsche regiem als evenzoovele tooneelrequisieten achteloos terzijde geworpen. De begrippen: het Ware, het Goede, het Schoone, het Heilige, worden door den almachtigen Staat met nieuwen inhoud gevuld en in dienst gesteld van de tijdelijke wereldsche doeleinden, door de machthebbers van dit oogenblik tot abso luutheden gedecreteerd. Dit alles geschiedt onder het rhythmisch bijvals- betoon van het in formaties optrekkende volk en het gejuich en gejubel der jeugd, wier psyche deze nieuw geschapen waardenwereld gretig in zich opneemt. In deze wereld staat eenzaam, vernederd en gehoond, verguisd en belasterd: DE DUITSCHE JOOD: JU DA VERRECKEU! tWij beseffen pijnlijk, dat in de tegenwoordige tijden de courant niet het aangewezen forum is, waarop wij vrijelijk uiting mogen geven aan de gevoelens van mededoogen en verslagenheid, weerzin en verontwaardi ging, die ons gemoed in zoo'n heftige beroering brengen. Wij beperken derhalve ons gezichtsveld tot binnen de eigen lands palen, dankbaar dat de voorzienigheid ons hier een plaats aanwees, doch tevens ons bewust van verantwoordelijkheid tegenover eigen geweten en dat der menschheid: IN NEDERLAND ZAL HET ANTISEMITISME GEEN WORTEL SCHIETEN. DAT VERHOEDE DE ALMACHTIGE GOD. Op ieder onzer rust de plicht onvermoeid mede te werken, deze pest, di_e ook onze volksziel bedreigt, uit te roeien: de justitie door de overtreders der op dit stuk bestaande wetsbepalingen zonder aanzien des persoons aan de gerechtigheid over te leveren; de Regeering door te over wegen, hoe de bestaande mazen kunnen worden gedicht; de publieke opinie in de allereerste plaats door zich ervan bewust te worden, dat het antisemitisme het in zoovele eeuwen veroverde peil onzer algemeene menschelijkheid bedreigt. Wij betreuren het, dat wij het gezag missen, noodig en gewenscht om aan dezen strijd voor onverkorte handhaving van onze menschelijke waardigheid, leiding te geven. Bewust van eigen zwakte nemen wij niette min de vrijheid, met klem een beroep te doen op alle geestelijke leiders in Nederland om ons Volk, in al zijn lagen, te doordringen van het besef, dat, naar Nederlandsche opvattingen, MENSCHELIJKHEID EN ANTISEMITISME ELKAAR UITSLUITENDE BEGRIPPEN ZIJN. Middelburg, 13 November 1938. DR. J. G. MEZGER-HERDENKING TE AMSTERDAM. Gedenkplaat in het Amstelhotel onthuld. In een zeer drukbezochte bijeenkomst van .Nederlandsch Genootschap voor Heilgym nastiek en Massage heeft Zaterdagmiddag in het Amstelhotel te Amsterdam de dr. J. G. Mezger-herdenking plaats gehad. De voorzitter, de heer W. P. Nuyten, sprak de openingsrede uit. In het bijzonder heette hij de familie Mezger: zijn dochter en zijn zoons, zijn kleinkinderen e.a. welkom. Spr. noemde den heer Mezger den grondvester der hedendaagsche massage. Vervolgens heeft dr. Joh. G. Mezger, kleinzoon van den herdachte en wonende te Sèvres gesproken, waarna dr. J. H. O. Reys, voorzitter van het eere-comité een feestrede hield. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar de hal van het Amstelhotel, waar tegen een der wanden een eenvoudige gedenkplaat is bevestigd. Dr. Mezger heeft jarenlang zijn patiënten in het hotel behandeld. Dr. J. H. O- Reys, voorzitter van het eere-comité noodigde de eenige dochter van wijlen dr. Mezger, mevrouw V. Gerlach-Mezger uit, de onthulling te verrichten. Nadat mevrouw Gerlach de hoek voor de gedenkplaat onder applaus had gegeschoven sprak zij woorden van dank voor deze wijze van herdenken. Daarna hebben nog verschillende personen het woord gevoerd. TJITING VAN JODENHAAT? Israëlitische gezondheidskolonie vernield. In verband met het einde van het seizoen vertrok Donderdag jl. het personeel van de Israëlitische gezondheidskolonie, wier ge bouwen bij de Liesbosch onder E 11 e n ge legen zijn. Men had den heer Van Vleuten, naast wiens bekende kweekerijen de kolo nie is gelegen, verzocht tijdens de winter maanden toezicht op de gebouwen te willen houden. Toen deze kort na het vertrek van het personeel zich van den toestand ging overtuigen, bleek hem dat ongewenschte gasten zich toegang hadden verschaft tot de gebouwen en er een ware ravage hadden aangericht. Kisten en kasten waren open gebroken en de inhoud daarvan over den grond verspreid. Vaste waschtafels waren stuk geslagen, deuren en tusschenwanden Ingetrapt, de vernielzucht ging zelfs zoo ver, dat de closets van hun voetstukken werden afgeslagen en verbrijzeld. De looden pijpen van de waterleiding werden afgerukt en meegenomen. In totaal is voor een waarde van ca. 700 vernield. Daar de waarde van het meegenomen lood slechts gering is, wordt veronderdsteld, dat andere motieven dan roofzucht aan deze vernieling ten grond hebben gelegen. De marechaussee uit Etten leverde uit stekend werk door het gestolen lood reeds denzelfden dag in Breda te achterhalen. De daders zijn echter nog niet bekend, hoewel men verdenking jegens bepaalde personen heeft. Hoe de inbrekers zijn binnengedrongen heeft men nog niet vastgesteld. Vermoed wordt dat zulks over het dak is geschied. Zij hebben het gebouw echter door de voor deur verlaten. Het onderzoek wordt met kracht voortge zet. JOODSCHE KINDEREN UIT DUITSCHLAND NAAR ONS LAND. Gemeentebestuur van Naarden stelt weeshuis ter beschikking. Het gemeentebestuur van Naarden heeft het weeshuis, dat sinds eenige jaren onbe woond is, beschikbaar gesteld voor Jood- sche kinderen, die zich aan de Duitsche grens bevinden. Maatregelen zijn in voorbereiding om de kinderen de grens te doen passeeren. DE JODENVERVOLGING IN DUITSCHLAND. De heer Vissers, te Bilthaveg heeft aan minister-president Colijn een telegram van den volgenden inhoud verzonden: „Waarin een klein land groot kan zijn zou een vol ijverig minister-president kunnen bewijzen door onmiddellijk een wereldconferentie t" beleggen, teneinde het Jodenvraagstuk op te lossen, bv. door procentueele opname dezer menschen in geciviliseerde landen. Mogen beschaafde volken nog langer werk loos toezien, dat medemenschen beestachtig worden opgejaagd, mishandeld en geplun derd?" BELANGRIJKE NEDERLANDSCHE ORDER VOOR ENGELSCHE MOTOR RIJWIELINDUSTRIE. De N.V. Handelmaatschappij R. s. Stok vis en Zonen te Rotterdam heeft aan de Engelsche motorrijwielindustrie een order verstrekt voor een bedrag van circa een half millioen gulden. Deze order is alleen reeds ongeveer an derhalf maal zoo groot als de totale export naar Nederland van Engelsche motorrij wielen in de laatste jaren heeft bedragen. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berlijn: Onder voorzitterschap van den gevol machtigde voor het vierjarenplan, generaal- veldmaarschalk Goering, is Zaterdag een bespreking'gevoerd, waaraan de rijksminis ters dr. Frick, dr. Goebbels, dr. Guertner, graaf Krosigk en Funk deelnamen, om over de dringend noodig geworden oplossing van het Jodenvraagstuk te beraadslagen. Een reeks van zeer ingrijpende maatrege len werd tot oplossing van de Jodenkwestie besproken en voor een deel reeds aangeno men. De gevolmachtigde voor het vierjaren plan, generaal-veldmaarschalk Goering, heeft een verordening uitgevaardigd, krach tens welke Joden van 1 Januari 1939 af verboden wordt, een detailhandel te drij ven, verzendhuizen of bestelkantoren te hebben, of zelfstandig een handwerk uit te oefenen. Evenzeer kan, volgens deze veror dening, een Jood van 1 Januari 1939 af geen bedrijfsleider meer zijn, in den zin van de wet tot ordening van den nationalen arbeid van 1 Januari 1934. Is een Jood in een leidende betrekking in een handelson derneming werkzaam, zonder bedrijfsleider te zijn, dan kan de bedrijfsleider hem met een termijn van zes weken opzeggen. Voorts heeft de gevolmachtigde voor het vierjarenplan een verordening uitgevaar digd, krachtens welke de geheele schade, welke door de „verontwaardiging van het volk over het gestook van het internationa le Jodendom tegen het nat. socialistische Duitschland", op 8, 9 en 10 November 1938 aan Joodsche zaken en woningen is aange richt, door de Joodsche eigenaars, resp. door de Joodsche handeldrijvenden, ter stond moet worden hersteld. De kosten van het herstel komen voor rekening van den eigenaar der betrokken Joodsche handels zaken, resp. woonhuizen. Aanspraken op verzekeringsuitkeeringen van Joden van Duitsche nationaliteit, worden ten gunste van het rijk in beslag genomen. Verdere ingrijpende maatregelen dienen de om „het Jodendom uit het Duitsche be drijfsleven uit te schakelen en een eind te maken aan toestanden welke een provoca tie vormen", zullen zeer binnenkort in ver ordeningen en wetten worden vastgelegd. In het bijzonder is nog het besluit geno men, om de Duitsche Joden, in hun totali teit, in den vorm eener geldboete ten bedra ge van een milliard rijksmark, te straffen voor den snooden moord in Parijs. Dit be drag komt volledig ten goede aan het rijk. De gevolmachtigde voor het vierjarenplan heeft reeds een dienovereenkomstige veror dening uitgevaardigd. De tekst der verordeningen. Het D.N.B. meldt nader: De door den gevolmachtigde voor het vierjaarplan, Goering uitgevaardigd ver ordening betreffende de boete der Duit sche joden luidt als volgt: „De vijandige houding van het Jodendom tegenover het Duitsche volk en het Duit sche rijk, die ook voor laffe moorden niet terugschrikt, eischt besliste afweer- en strenge strafmaatregelen. Op grond van de verordening ter uitvoering van het vier jaarplan van 8 October 1936 bepaal ik daarom het volgende: Artikel 1: Aan de collectiviteit der Joden van Duitsche nationaliteit wordt de beta ling eener contributie van een milliard rijksmark aan het Duitsche rijk opgelegd. Artikel 2: De rijksminister van financiën vaardigt de uitvoeringsbepalingen uit in overleg met de bevoegde rijksministers." De gevolmachtigde voor het vierjaarplan heeft verder nog twee verordeningen uitge vaardigd, van welker inhoud reeds melding gemaakt is. De eerste dezer verordeningen EEN GROOTE GROEP VLEKKEN OP DE ZON ZICHTBAAR. Er is op het oogenblik een bijzonder groote groep vlekken op de zon te zien, zoo deelt het Kon. Ned. Met. Inst. te De Bilt mede. De nevelige atmosfeer maakt de waarneming met het bloote oog mogelijk. Om de vlekken te zien neme men echter de voorzorg, een beroet glaasje voor het oog te houden en men hoede zich voor de scha de, die het direct in de zon kijken voor het oog kan hebben. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER Den Haag: 1 doode. Op het Spui te Den Haag kwam Zater dagmiddag de 63-jarige voetganger W. A. B„ wonende aan de Gedempte Gracht bij het oversteken van den rijweg onder een passeerenden tramwagen van lijn 9. Hulp kon het slachtoffer niet meer baten, want toen de tramwagen door een kraanwagen was opgevijzeld en de man er onder uit getrokken kon worden, kon den genees heer van den geneeskundigen dienst slechts den dood constateeren. Oss: 1 doode. Het 3%-jarig kind van den landbouwer K„ is gisteravond op den Litherweg te Oss door een personenauto aangereden. Van morgen is het kind in het St. Annazieken- huis zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, aan de opgeloopen verwondingen overle den. betreft het herstel van het straatbeeld bij Joodsche ondernemingen. De tweede heeft betrekking op de uitschakeling der Joden uit het Duitsche economische leven. Deze verordening bepaalt nog, dat een Jood, die een leidende betrekking in een bedrijf heeft, met een termijn van zes weken kan worden ontslagen. Na afloop van den op zeggingstermijn zijn alle aanspraken van den ontslagene uit het opgezegde contract geannuleerd in het bijzonder aanspraken op ondersteuning of schadeloosstelling. Verder kan een Jood geen lid van een coöperatie zijn. Joodsche leden van coöperatie zijn. Joodsche leden van coöperaties worden op 31 December 1938 geschrapt. De bevoegde ministers vaardigen uitvoeringsbepalingen uit. Zij kunnen uitzonderingen toelaten, voorzoover die noodig zijn in verband met de overdracht van een Joodsch bedrijf in niet-Joodsche handen, ter liquidatie van Joodsche bedrijven of in bijzondere geval len in het belang der behoeften. Havas meldt uit Berlijn: Hoewel er geen officieele gegevens over het totale vermogen der Duitsche Joden bestaan, werd het drie jaar geleden door Duitsche statistieken geschat op 12 tot 20 milliard. Thans moet dit vermogen op niet meer dan 7 tot 10 milliard geschat worden, ook al, doordat het door gedwongen ver koop van bedrijven sterk verminderd is. De boete van een milliard zou dus 10 tot 15 procent van het Joodsche vermogen betref fen. Goering heeft echter ook bepaald, dat de tijdens de laatste dagen aangerichte schade aan Joodsche eigendommen door de Joden zelf hersteld moet worden. Daar de schade voor geheel Duitschland wordt geschat op een milliard mark, zou in het geheel van het Joodsche vermogen een belasting van 20 tot 30 procent geheven worden. Per hoofd beteekent dat een belasting van on geveer 3000 mark. Men kan thans reeds zeggen, dat door het verbod van handeldrijven de Joodsche bevolking een doodelijke slag wordt toege bracht, daar alle andere beroepen reeds bij de wet voor Joden verboden zijn. Een bijzondere verslaggever van Reuter te Berlijn heeft een onderhoud met rijks minister dr. Goebbels gehad. Goebbels zei- de onder meer: „De gebeurtenissen der laatste dagen zijn niet anders dan de symptonen van een besmetting, die in het lichaam van het Duitsche volk en naar mijn meening in het lichaam van alle vol ken tracht te kruipen. Wij Duitschers zijn handgemeen geworden met de syptomen dezer besmetting en moeten den strijd voortzetten. Wij wenschen, dat Engeland zich niet bekommert om de wijze, waarop wij het Joodsche vraagstuk zullen oplos sen." In antwoord op verschillende vragen van den Reuter-verslaggever zeide Goebbels, dat de boete van een milliard mark zal worden geheven in den vorm van een be lasting. Het Joodsche vermogen bedraagt, als ik goed ben ingelicht aldus Goebbels - ongeveer 8 milliard. In de naaste toe komst zullen een geheele reeks decreten worden uitgewerkt, die in hoofdzaak van economischen aard zullen zijn en ten doel hebben de Joden te verwijderen uit het zichtbare economische leven. De nieuwe wetten .zullen in zekere mate ook betrek king hebben op cultureele vraagstukken. Wjj willen de Joodsche cultuur niet vernie tigen, doch de Joden moeten hun cultuur voor henzelf behouden. De nieuwe wetten zullen niet gelden voor Joden van andere nationaliteiten. Wij zijn niet voornemens de Joden naar bepaalde stadswijken te drij ven: zij kunnen blijven waar zij zijn, doch natuurlijk kunnen te dezen aanzien nieuwe maatregelen verwacht worden. Op de vraag, welk beroep de Joden zul len kunnen uitoefenen, antwoordde Goeb bels: „Zij kunnen hun zaken verkoopen en van de rente hunner beleggingen leven. Zij kunnen ook productieven arbeid verrichten, doch ook daarin zullen zij beperkt worden, indien zij een uitdagende houding blijven aannemen en den toestand verscherpen. In geen geval zal een vreemdeling leed gedaan worden of een aanval worden ondernomen op buitenlandschen eigendom". Tenslotte zeide Goebbels op een desbe treffende vraag nog: „Ik geloof in de'mo gelijkheid van betere Duitsch-Engelsche betrekkingen en ik wensch die ook. Maar tevoren moeten zekere voorwaarden ver vuld worden. Belangrijker nog dan politie ke voorwaarden zijn de voorwaarden van psychologischen aard. Engeland moet eens en vooral bekrijpen, dat wij contractanten met gelijke rechten zijn". Talrijke Joden te Frankfort a. d. Main gearesteerd. Te Frankfort a. d. Main worden, naar Reuter meldt, alle mannelijke Joden tus schen 18 en 60 jaar, die Duitsche onderda- v BROCADES-STHEEMAN PHARMACIA (Ingez. Med.) WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest matige Z.W. tot W. wind, zwaar tot half bewolkt, later wellicht weer toenemende bewolking, weinig of geen regen, iets kouder. UKKEL: Matige tot vrij sterke wind uit Z.W. richtingen, over het algemeen betrok ken en vrij nevelig, plaatselijk een weinig regen, later opklaringen, aanhoudend vrij zachte temperatuur. Di. 15 Nov. Zon op: 7 h 22; onder: 16 h 07. Licht op: 16 h 37. Maan onder: 13 h 05. N.M. 22 Nov. Hoog- en Laagwater te Ylissingen November. Hoogwater. Laagwater. Maandag 14 5.28 18.11 12.12 Dinsdag 15 6.35 19.29 0.34 13.20 Woensdag 16 7.57 20.52 1.52 14.45 Westkapelle is 28 min. en Domburg 33 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: November. Hoogwater. Laagwater. Maandag 14 7.21 19.53 0.41 13.12 Dinsdag 15 8.21 21.04 1.42 14.17 Woensdag 16 9.35 22.22 3.00 15.41 nen zijn, door de politie opgespoord en naar een concentratiekamp gezonden. Ook zijn eenige Joodsche vrouwen, die reeds eerder met de politie te maken hebben gehad, in hechtenis genomen. Men meent te weten, dat de Joden zelf hun huisvestigings- en onderhoudskosten zullen moeten betalen, en dat de Joodsche gemeenschap zal hebben te betalen voor hen, die geen middelen hebben, zoodat de gearresteerde joden niet ten laste van de Duitsche belastingbetalers zullen komen. De Joden boven de 60 jaar en vrouwen en kinderen worden ongemoeid gelaten. Reuter meldt uit Berlijn: Onder de Joodsche bevolking van Duitschland heerscht op het oogenblik, na de gebeurtenissen der laatste dagen, een ware angst. Hun arrestatie vreezende, zijn duizenden Joden uit hun woningen te Ber lijn weggetrokken en daar zij niet durven terugkeeren, zwerven zij van plaats tot plaats, bezoeken zij hun vrienden en bede len om onderdak. Zelfs wordt gezegd, dat zjj in de bosschen rondom Berlijn verblijf houden. Berichten van het platteland too- nen aan, dat de maatregelen tegen de Jo den in vele kleine centra veel heviger wa ren dan te Berlijn en in de groote steden. Niet slechts enkele groepen herriemakers richtten schade aan Joodsche bezittingen, doch de geheele bevolking werd aangezet om hun afkeer van de Joden tot uiting te brengen. Een barbaarsche verontschul diging. Inzake de jongste maatregelen tegen de Joden schrijft de „Deutscher Dienst" het volgende: Het geheele Duitsche volk trilt nog van verontwaardiging over den Jood- schen moord in Parijs. Het volk heeft ge sproken, en onder indruk van het doodsbe richt uit Parijs, uiting gegeven aan zijn groote verbolgenheid jegens het Jodendom. Thans spreekt de regeering. Het door haar gegeven antwoord komt volledig met de verwachting van het volk overeen. Het is een duidelijke waarschuwing tot het we reld-Jodendom, nooit weer een Duitscher in de wereld aan te tasten. Het wereld-joden dom heeft het geduld van het Duitsche volk op een zwaren proef gesteld en heeft het zichzelf te wijten, wanneer het geduld thans is uitgeput. Het antwoord van de rijksregeering, de maatregelen op cultureel en economisch gebied toonen aan, dat Duitschland bereid is het leven en de vei ligheid van eiken afzonderlijken Duitscher in het buitenland met alle middelen te be schermen, Het wereld-jodendom mag nu weten, hoe het Duitsche volk op dergelijke provocaties en aanvallen reageert, en zich daarnaar richten.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1