553 Hf imSttdÜr P 0 MIDDELBURGSCHE COURANT 17 NOVEMBER (&GOESCHE COURANT NEDERLANDS ONAFHANKELIJKHEIDSDAG BanaauuiB. ZEELAND. door Jonkheer F. B. BEELAERTS VAN BLOKLAND, N. TH. DE JONG TAFELLEPELen -VORK[: MIDDELBURG. Een voorstel van B. en W. tot subsidie aan muziekkorpsen. WEERBERICHT. spr. 50 j. Con- Vex-. spr. Joris Dagblad. Uitg. N.V. De Mlddelburgsche Crt. Bureauxc fe MIDDELBURG: St. Pleterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. 12 NOV. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. NUMMER 267. DRIE BLADEN. ZATERDAG 12 NOV. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeetingeri 60 ct p. r. Brj contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. voorzitter der Afd. Middelburg e. O. van het Algemeen Nederlandsch Verbond Het is wel een zeer gelukkige samenloop van omstandigheden, dat de eerste groote samenkomst in dit seizoen van de Afdeeling Middelburg en Omstreken van het Alge meen Nederlandsch Verbond gehouden zal worden op 17 November a.s., den dag, waar op ieder waar Nederlander het 125-jarig jubileum van Nederlands onafhankelijkheid zal herdenken. Daar op die bijeenkomst het belang van dien dag zeker op waardige wijze uiteen gezet zal worden, zal schrijver dezes zich hieronder voornamelijk beperken tot een korte wedergave van hetgeen zich in die belangrijke Novembermaand van 1813 in ons land afspeelde, en hetwelk zijn bekro ning vond op den laatsten dag dier maand in den terugkeer van het Oranjehuis. Den 30sten November toch landde Prins Willem van Oranje te Scheveningen op het zelfde strand, dat den 18en Januari 1795 zfjn vader, Stadhouder Willem V, als bal ling zag vertrekken. Slechts 18 jaren schei den deze twee gebeurtenissen, doch welk een verschil tusschen toen en nu! Toen, een Ne derland, dat Oranje noopte heen te gaan en dat de Fransche „bevrijders" met vreug de inhaalde, nu een door diezelfde Fran- schen geknecht en vertrapt volk, dat alleen in Oranje zijn hoop en toeverlaat zag. Gedurende drie jaren had zelfs de naam van het vaderland opgehouden te bestaan, armoede en ellende hadden ver om zich heen gegrepen. De nood was hoog gestegen, doch de redding was nabij. Die kwam na den onfortuinlijken tocht van Napoleon naar Rusland in 1812 en na den Volkeren- slag van Leipzig in October 1813. Was het wonder, dat, toen de geruchten hiervan ons land bereikten, en berichten de ronde deden van de nadering van Gealli eerden en Kozakken, een vonk van hoop begon te gloeien? Snel schoot die vonk uit tot een vlam, toen gemerkt werd, hoezeer angst de gehate Franschen had aangegre pen en hoe deze aanstalten maakten om een veilig heenkomen te zoeken. Reeds in de eerste dagen van November wordt de oranje-kleur in de steden gezien. Strenge maatregelen tegen het dragen er van blijven uit. In Den Haag slaat een zestal mannen de handen ineen om, als het oogenblik daar is, de beweging in de juiste banen te lei den. Het is bekend, dat Gijsbert Karei van Hogendorp, de meest bekende van deze „Verbondenen", zich reeds in September 1812 bezig hield met een schets voor de nieuwe constitutie. Want nieuw zoude deze zijn! Niet naar de oude Unie van Utrecht van 1579 zoude teruggegrepen worden. Zou het een stadhouder Willem VI worden, die het roer van den Staat zou omklemmen of een Koning Willem I?, Van Hogendorp stond dit nog niet klaar voor oogeni). Maar Oranje zou aan het hoofd van den Staat staan. Dat stond bij hem vast, en niet alleen bij hem, doch bij het geheele volk! Zorgde Van Hogendorp voor een toekom stige staatsregeling, Van Limburg Stirum, de man van de daad, oud-militair, kreeg de taak toebedeeld mannen te werven, wape nen en munitie bijeen te brengen. Nog vier anderen, waaronder Van der Duyn van Maasdam, waren in het complot, terwijl verbinding gezocht was met gelijk gezinden in andere plaatsen (Van der Hoop en May te Amsterdam, Bentinck te Zwolle). Op zeer behoedzame wijze werd de kring van geestverwanten uitgebreid, zoodat als de ure van optreden zoude slaan men op een betrouwbare kern kon rekenen. Als dan de Franschen zich gedwongen zien hunne troepen te Utrecht samen te trekken om weerstand te kunnen bieden aan den opmarsch der Geallieerden en daardoor het garnizoen van Amsterdam te ruggetrokken wordt, terwijl 's Keizers stadhouder Lebrun de stad verlaat, is de volksbeweging niet te stuiten. Op 15 en 16 November hebben ernstige ongeregeldhe den plaats, waarbij vooral de douanehuisjes en de eigendommen van het Fransche be wind het moeten ontgelden. Verdere plun- eimg wordt belet door het ingrijpen der wr.r!n garde- Een voorloopig bestuur nop- niJtl8vfteld' doch verder komt men ip.n i. oranje versiert steeds meer voorbeeld no°g niet°Gh de overheid voIgt dit Dan breekt de 17e November aan' De berichten over de onEere<r«iHv,ó/i Amsterdam hadden Den Haag beredct en in die stad de gemoederen der bevo^Mng tÓt op het kookpunt verhit. Den Haag dat vroeger de residentie der stadhouders was geweest en welks bevolking hierdoor rui me inkomsten getrokken had uit de gevol gen, die het verblijf van de hoogsten in den lande en van de vreemde diplomaten met zich mede bracht, was dubbel zwaar getrof fen door het gemis hiervan. Meer dan er gens elders was hier de hoop op de terug komst van Oranje gevestigd. Zoowel de prefect De Stassart als de bevelvoerende generaal Bouvier des Eclats beraden zich wat hun te doen staat. Eindelijk, in den vroegen morgen van den 17en, besluiten zij heen te gaan en zjj deelen dit den waarne mend maire der stad mede. Deze, de jonge advocaat Faber van Riemsdijk, een man van 26 jaar, zag zich gesteld voor de op lossing van een ernstig conflict van plich- J) Eerst in een proclamatie van 1 De cember van de commissarissen der Haag- sche verbondenen te Amsterdam komt de titel „Souvereine Vorst" voor ten. Eenerzjjds gevoelde hij zich gebonden aan zijn eed aan den Franschen keizer, an derzijds riep de stem des bloeds hem de zaak van Nederland voor te staan. Op zeer gelukkige wijze heeft hij den juisten weg gevonden. Eenerzijds heeft hij, hierbij zeer krachtig gesteund door den commandant der nationale garde, Van Oldenbarneveld genaamd Witte Tullingh, er veel toe bijge dragen den schrik onder de Fransche machthebbers te doen toenemen, anderzijds heeft hij de noodige maatregelen genomen om, zoo lang de omstandigheden zulks nog mogelijk maakten, de rust in de stad onder het Fransche bestuur te bewaren. Als Van Stirum ten huize van Van Ho gendorp het besluit van De Stassart en Bouvier verneemt, talmt hij niet langer, en, met de oranje kokarde op den hoed, begeeft hij zich op straat. De zonen van Van Hogendorp doen desgelijks. (Van Ho gendorp zelf was door podagra aan zijn stoel gekluisterd.) Een daad van moed was deze daad niet. Het was Van Stirum bekend, dat de Fran schen zich hiertegen niet zouden verzet ten, maar voor de bevolking was dit het teeken, dat de vooraanstaanden in de stad openlijk haar zijde gekozen hadden, waar door de beweging van stonde aan een heel anderen aanblik verkreeg. Juist hierin ligt het groote verschil in vergelijking met den gang van zaken te Amsterdam. Al hebben ook in Den Haag niet alle oud-regenten van vóór 1795 direct de zijde van het volk gekozen, er waren er althans eenige, die tot de daad overgingen. En dan ook is het pleit in korten tijd beslecht. Zonder dat het tot ernstige wan ordelijkheden aanleiding geeft, nemen de Haagsche Heeren het bestuur over de stad in handen, maar niet alleen om orde en rust te handhaven, neen, voor en uit naam van den Prins van Oranje! 'n Boud stukje, waar zelfs de verblijf plaats van den Prins niet bekend was! Als Van Stirum bij Gijsbert Karei terug komt, vindt hij zijn mede-verbondenen ver gaderd. Het volgende stuk wordt opge maakt en openbaar gemaakt. Vergadering der oude Regenten, in Den Haag 17 November 1813, Alzoo ons kennelijk is, dat het naderend oogenblik van Regeringloosheid eene ge heele omkeering van deze stad zoude kun nen na zich sleepen, en wij ons inzonder heid verpligt achten, om zulk een onheil voor te komen; zoo is het, dat wij bij de zen den Heer Leopold Grave van Limburg Stirum magtigen, om optetreden als pro visioneel Gouverneur van Den Haag, en, uit naam van Z. H. den Heere Prinse van Oranje, de openbare rust en goede order te bewaren, opdat wij in veiligheid en op eene geregelde wijze in staat mogen zijn om alle de oude Regenten van het land, die zich hier en in den omtrek bevinden, bijeen te roepen en gezamenlijk te beslui ten, tot welzijn van den Lande. (Was geteekend) F. van der Duyn van Maasdam. Gijsbert Karei van Hogendorp. J. F. van Hogendorp. O. Repelaer van Driel. F. D. Changuion. Geen wonder, dat deze proclamatie met ontstuimig vreugdebetoon ontvangen werd. De Oranjevlag, welke door Van Stirum reeds in gereedheid was gebracht, werd op den toren van Den Haag geheschen en uit bijna alle vensters der stad stak men de vlaggen ten teeken van algemeene vreugde uit. 2) Nog denzelfden dag gaf de prefect gevolg aan zijn voornemen de stad te ver laten; in alle stilte vertrekt hij. Het garni zoen trekt den volgenden dag af, uitgelei de gedaan door de Nationale nu Oranje garde van Tullingh. Maar nog is het doel niet bereikt. Een tegen den 18en bijeengeroepen vergadering van oud-regenten loopt op een mislukking uit. De „heeren" zfjn lauw en stellen de beslissing uit tot een volgende vergadering, waartoe ook oud-patriotten opgeroepen worden. Ook dan bereikt men geen resul taten. Als Van Hogendorp nu ziet, dat' op deze wijze de zaak geen voortgang heeft, terwijl hij verneemt, dat ook Amsterdam en Rotterdam geweigerd hebben zich met het volk te vereenigen, besluit hij op den 21sten, onder den indruk van de stemming onder de bevolking en daartoe aangespoord door Van Stirum, het voorloopig bestuur zelf met Van der Duyn van Maasdam, die hem trouw steun in deze dagen bood, in handen te nemen. Moeilijke dagen wachten het driemanschap, vooral als de Franschen dreigen terug te keeren, Woerden innemen en schrik en ontsteltenis verwarring stich ten. Inmiddels waren afgezanten uitgezonden omden Prins op te zoeken en hem te ver zoeken over te komen. Twee zeilden den Jen naar Engeland en treffen hem daar. Reeds den 22en bericht de Prins aan het verzoek gevolg te geven en als hij dan den 30sten voor Scheveningen verschijnt en de voorzichtigheid gebiedt, vóór men landen 2) Schrijver dezes is het niet bekend, of zulks thans nog geschiedt, doch nog niet lang geleden wapperde op eiken 17en No vember van den toren der Groote Kerk in Den Haag de vlag. Moge dit voorbeeld althans dit jaar ook hier ter stede na volging vinden en mogen dan vele Middel burgers, indachtig het Zeeuwsche gebruik een kroonjaar met extra luister te vie ren, zich met het oranje tooien en de driekleur uitsteken! Het is beter te zwijgen dan de waar heid te zeggen op eeft onaangenamen toon. GIFT VAN H. M. DE KONINGIN. H. M. de Koningin heeft een belangrijke gift geschonken voor het werk in Neder- landsch-Indië van den Neder landschen Vrouwenbond tot verhooging van het zede lijk bewustzijn. HET BELGISCHE VORSTELIJKE BEZOEK. Zooals reeds gemeld is, zal de Belgische gezant, baron Herry op 23 dezer in het le gatie-gebouw te Den Haag een gala-diner geven ter eere van het bezoek van Z.M. Koning Leopold. Naar vernomen wordt, zullen H.M. de Ko ningin, Prinses Juliana en Prins Bern- hard aan dit diner aanzitten. Ook de minis ter-president, dr. Colijn en de minister van buitenlandsche zaken, mr. Patijn, zullen tot de gasten behooren. BELASTINGVERLAGINKJES. In de memorie van antwoord nopens de begrooting van financiën deelt de minister van financiën aan de Tweede Kamer mede, dat het in zijn voornemen ligt een verlaging te bevorderen van het ingevolge de Omzet belasting van de thee geheven bijzondere invoerrecht door in de waarde, waarover dit laatste recht berekend wordt, niet meer het in dit verband met een accijns gelijk te stellen gewone invoerrecht voor thee t doen begrijpen. Voorts ligt het in zijn voornemen bij de in voorbereiding zijnde herziening van de Tariefwet 1934 een voorstel tot verlaging van het invoerrecht van sigarettenpapier op te nemen. In verband hiermede -wordt tevens een wetsvoorstel in gereedheid gebracht tot regeling van een overeenkomstige verlaging van den accijns op sigarettenpapier. DE UITVOERING VAN DE LAND ARBEIDERS WET. Ten aanzien van de uitvoering van de Landarbeiderswet wordt in de memorie van antwoord nopens de begrooting van finan ciën aan de Tweede Kamer het volgende opgemerkt. De moeilijkheden, welke zich in verschil lende gemeenten ten aanzien van de beta ling van renten en annuïteiten voordoen, hebben den minister doen besluiten een af zonderljjk onderzoek naar den in de beta ling ontstanen achterstand in te stellen- Het resultaat van deze enquête is betrekke lijk meegevallen. De teruggang in de beta lingen is niet bepaald belangrijk gebleken, en het bedrag, dat de landarbeiders in hun betalingen ten achter zijn, is voor de ge meente-financiën niet verontrustend. Hier tegenover staat, dat de moeilijkheden zich over het geheele land voordoen en dat de uitvoering der wet daarvan belemmering ondervindt. Op grond van de resultaten van het onderzoek is de regeering tot de over tuiging gekomen, dat het gewenscht is de ernstige moeilijkheden te ondervangen. Het ligt niet in de bedoeling opnieuw over te gaan tot verlaging van de rente der uit 's rijks kas verstrekte voorschotten. De te genwoordige rentevoet van 3 pet. is voor deze voorschotten zeker niet te hoog. Een verdere verlaging van den rente zou trou wens ondoeltreffend werken. Een maatre gel is in voorbereiding, welke de gelegen heid biedt daar hulp te verleenen, waar aan een dergelijken steun het meest behoefte bestaat. Ziekte van Weill. In de gemeente Zuid-Beyerland is een geval geconstateerd van de ziekte van Weill bij de 19-jarige dochter van een land bouwer. De patiënte was bij ongeluk in stilstaand water gevallen en vermoedelijk daardoor besmet. KERK EN SCHOOL. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een notabel der Ned. Herv. Gemeente te Middelburg, was de opkomst der stemge rechtigde lidmaten bijzonder groot. Het resultaat was, dat gekozen werd de heer R. Batten met 402 stemmen tegen 312 op den heer P. van Ooijen, terwijl nog 6 stemmen in blanco waren uitgebracht. Voor het notariëel examen deel III slaagde de heer M. E. J. F. van Dissel te 's Gravenhage, vroeger te Goes. Geslaagd voor het te 's Gravenhage gehouden 3de gedeelte van het notariëel examen de heer P. D. Sanderse te 's-Gra- venhage, vroeger te Grijp skerke (W.) zal, zich van den toestand te Den Haag op de hoogte te stellen, wacht Oranje den terugkeer der kondschappers niet af, doch geeft gevolg aan den drang in hem den roepstem van zijn volk niet langer te weerstaan! En nu, nu Oranje in het land is, houdt alle aarzeling op. Wel zijn alle vestingen nog in het bezit van de Franschen (zoó zal het tot 7 Mei 1814 moeten duren, vóór de laatste Franschen Zeeuwsch- Vlaanderen verlaten, terwijl Walcheren eerst 'n enkelen dag eerder bevrijd wordt), maar reeds den 2en December houdt Z. D. H. zijn intocht te Amsterdam. Een einde is gekomen aan een der don kerste perioden uit onze geschiedenis. Het nageslacht vergete dien tijd van verdruk king nimmer, het putte eruit de les nooit zijn heul bij vreemden te zoeken. Het Koninklijk woord, dat Nederland zichzelve moge blijven, zij in ieders geheu gen gegrift! Graveur, Juwelier, Horloger St. Pieterstraat 13 Middelburg Welkome geschenken. Massief zilver f 10.25 Gerozilver. f 2.40 Gero Zilmeta f 0.70 Verlovingsringen massief goud f 3,70 Inkoop oud goud tot de hoogste koers. (Ingez. Med.) BOND VAN MOSSELKWEEKERS. De Bond van Mosselkweekers in Zeeland vergaderde Vrijdag te Goes onder voorzit terschap van mr. A. J. van der Hoeven, burgemeester van Tolen. De voorzitter besprak in zijn openings rede de resultaten van het vorig seizoen. Deze zijn, dank zij het Centraal verkoop kantoor zeker niet minder dan zonder de gedwongen organisatie het geval zou zijn geweest. De inmenging van de regeering heeft echter ernstige schaduwzijden. Zij brengt dwang en nivelleering mede. Geen enkele groep is zoo aan zijn vrijheid gehecht als de visschersbevolking en daarom zoo moei lijk tot samenwerking te brengen. Daar komt nog bij dat de belangen van de mosselkweekers zoo aan elkander tegenge steld zijn. Spr. bracht daarna rapport uit van de pogingen van het hoofdbestuur bij den minister van economische zaken in het belang der kleine kweekers. Deze zijn nl. door verschillende maatregelen en om standigheden zeer gedupeerd. Het resul taat is echter nihil, omdat de minister geen verbeteringen wil invoeren, als geen eco nomische maar natuurlijke factoren in het spel zijn. Dit voorjaar is een schrijven gezonden aan denzelfden minister, de Visseherij-Cen- trale en het centraal verkoopkantoor, 'waarin diverse correcties zijn gevraagd in de nieuwe regeling voor dit seizoen inge voerd door het C.V.K. Ook hierop werd een weigerend antwoord ontvangen. Aan verschillende Kamerleden is nu de situatie uiteengezet met verzoek deze materie met den minister te bespreken. Deze regeling (het zg. basisleveringscij fer) werd nu in den breede besproken. Bij het hoofdbestuur en bij verschillende per sonen in de vergadering bleek de vrees te bestaan, dat de normen, die voor dit sei zoen gelden, ook voor volgende seizoenen van kracht zullen zijn. En ..dit zou onbil lijk zijn. Dan zou aldus de voorzitter" niet één kweeker ooit beter kunnenwor den, want boven zijn kwantum van nu kan hij nooit uitkomen. Daartegenover kan iemand die door geldige, vaak niet voor ziene omstandigheden niet aan zijn kwan tum kan komen een volgend jaar worden gekort. Het hoofdbestuur is van meening dat deze regeling niet bindend mag zijn voor volgende jaren. Elke regeling zal enkele kweekers du peeren. Het moet echter niet zoo zijn, dat dezelfden jaar op jaar worden getroffen. Er moet gerouleerd worden. In dit verband werd weer het pleit ge voerd voor de belangen van de kleine kweekers, die vaak te weinig toegewezen krijgen en hun brood niet kunnen verdie nen, terwijl volgens sommigen anderen kans zien van het Centraal Verkoopkan toor een hooger kwantum los te krijgen. De voorzitter zeide toe, enkele klachten ter kennis te zullen brengen van het C, V. K. Andere zullen met de bovenbedoel de Kamerleden worden besproken. Bij de rondvraag werd er op aangedron gen, dat als de Zuiderzee weer wordt opengesteld voor het visschen van mossel zaad, er gezorgd zal worden dat anderen de Zeeuwsche kweekers niet voor kunnen zijn, dat in zulk een periode geen twee Zondagen zullen vallen, dat een grooter deel van de Waddenzee zal worden open gesteld en dat de sluizen in de Wieringer- meér meer uren voor het schutten zullen worden; opengesteld. Ook subsidieering van het rij wielpad Walcehren. Bij de vaststelling van het ontwerp der gemeentebegrooting 1939 waren bij B. en W. nog een aantal punten in overweging, te wier aanzien zij eene beslissing bij de be handeling van dat ontwerp noodzakelijk oordeelden, doch waarover zij toen hun standpunt nog niet definitief konden bepa len. Het eerste betrof de subsidieering van de Vereeniging tot instandhouding van het Middelburgsch Muziekkorps. Tot en met 1932 beliep het gemeentelijk subsidie 4000. De steeds stijgende werkloosheidsuitgaven waren aanleiding, in de verwachting, dat, mede daardoor de financieele zelfstandig heid van de Gemeente veilig zou kunnen gesteld worden, telken jare opnieuw het subsidie te verminderen, in 1933 tot 3000, in 1934 tot 1000 en het, te beginnen met 1935, geheel uit de begrooting te doen ver dwijnen. Gehandhaafd bleef alleen nog, ge lijk vanouds, het kosteloos gebruik van een lokaal in de vroegere Openbare School aan de Lange Delft voor repetities en van de Molenwater-muziektent voor concerten. Ondanks het wegvallen van het gemeen telijk subsidie heeft het corps zich zij het dat een minder aantal openbare concerten werden gegeven tot heden staande we ten te houden. Zulks was- onder meer mogelijk door ver sterking van middelen als gevolg van de werkzaamheden van het zgn. „Mimuco" Verwachting tot morgenavond: DE BILT: meest matige Z. tot Z.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, kans op mist in den nanacht, droog weer, weinig verandering in temperatuur. UKKEL: Matige tot vrij sterke wind uit Z. tot Z.W. richtingen, schoon tot bewolkt weer, plaatselijk regen, aanhoudend vrij zachte temperatuur. ZO 13 Nov. Zon op: 7 h 18; onder 16 h 10. Licht op: 16 h 40. Maan op: 22 h 14; onder: 24 h 08. MA 14 Nov. Zon op: 7 h 20; onder 16 h 08. Licht op: 16 h 48. Maan op 23 h 32; onder: 24 h 39. L.K 14 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: November. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 12 3.47 16.14 10.26 22.43 Zondag 13 4.34 17.06 11.15 23.33 Maandag 14 5.28 18.11 12.12 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: November. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 12 5.48 18.08 11.25 23.48 Zondag 13 6.31 18.56 12.15 Maandag 14 7.21 19.53 0.41 13.12 comité, door organisatie van veteranen- voetbalwedstrijden, wier opbrengst aan het corps toevloeide, en dergelijke. Desalniettemin is de financieele positie van het bijna 125 jaren'oude corps dermate wankel, dat het bestuur zich genoopt heeft gevoeld zich met een schrijven tot B. en W. te wenden met het verzoek op de ge meente-begrooting 1939 alsnog een subsidie uit te trekken. Uit de toelichting stippen B. en W. aan, dat aan het einde van 1937 een tekort van 668 was ontstaan en dat geen vooruitzicht bestaat op een verklei ning van dat tekort, zoodat een opheffing van het corps onvermijdelijk voor de deur staat. B. en W. hadden dan ook besloten voor te stellen alsnog door toekenning van een sub sidie in den hoog gestegen nood te voorzien. Zij achten het bekend, dat naast het Mid delburgsch Muziekkorps, een drietal andere plaatselijke vereenigingen te weten „Cres- cenda' „Oefening na den Arbeid" en „Excel sior", mede door openbare concerten, zij het niet in dien omvang als het M. M. de bevolking genot verschaffen. Het komt B. en W. dan ook voor, dat al kan in zekeren zin, van „historische rechten" van het M. M. gesproken worden en al zijn zij niet on genegen die te erkennen, de billijkheid toch ook meebrengt, dat een nieuw in het leven te roepen subsidieregeling toch ook reke ning houdt met het bestaan der 3 andere genoemde concerteerende vereenigingen. Mitsdien stellen B. en W. voor op de Ge meentebegrooting 1939 een bedrag van 720 te ramen, met de bedoeling het te bestem men voor een subsidieering van 16 open bare concerten met 45 per concert en met dien verstande, dat 10 daarvan zullen worden uitgevoerd door het Middelburgsch Muziekkoerps en 6 door de drie andere ver eenigingen, dus door elk twee. Rijwielpad Walcheren. Het is niet te ontkennen, dat de vereeni ging „Rijwielpad Walcheren" buitengewoon veel nuttig werk heeft verricht en met den aanleg en het onderhouden van rijwielpa den op Walcheren talrijke ingezetenen van Middelburg aan zich heeft verplicht. Nu het bestuur dier vereeniging om toe kenning van een jaariijksch subsidie heeft verzocht, meenen B. en W. dat er alleszins redenen aanwezig zijn om van de waardee ring voor haar arbeid in tastbaren vorm blijk te geven, te eerder, waar verschillen de Walehersche gemeenten reeds vele jaren een subsidie verstrekken o.a. Vlissingen, dat in ongeveer gelijke financieele omstan digheden verkeert als Middelburg. Het is voorts bekend, dat de bijdragen van contri buanten reeds niet meer toereikend zijn om de, in de laatste jaren sterk toegenomen onderhoudskosten te bestrijden. B. en W. stellen daarom voor te beginnen met 1939 150 subsidie toe te kennen. Geen subsidie voor de landstorm commissie. Met volledige erkenning van het nuttige werk der gewestelijke landstormcommissie „Zeeland" achten B. en W. het toch niet van voldoend plaatselijk belang om ook een bijdrage met wier verleening thans, on der zoo moeilijke financieele omstandighe den, een begin zou moeten worden gemaakt aan deze organisatie te rechtvaardigen. Hierbij moet in aanmerking worden ge nomen, dat de bijzondere vrijwillige land storm veeleer Rijks- dan gemeente-zaak, terwijl hij, niet bestemd is specifiek dien sten te bewijzen, maar B. en W. meenen. Zij stellen dan ook voor afwijzend op het verzoek om subsidie te beschikken. Nog een voorstel in verband met de be grooting doen B. en W. en wel om te vol doen aan het verzoek van den armenraad om de jaarwedde van den armbezoeker te verhoogen van 950 op 1200 temeer waar B. en W. gebleken is, dat de betrekking meer dan een halve dagtaak vertegenwoor digt en thans den vollen dag apeischt. VEREENIGING KINDERVOEDING. Aan het 49ste jaarverslag van de Ver eeniging Kindervoeding, ontleenen wij, dat in het bestuur werden benoemd mevrouw A. M. Peeck-Boeke, mevrouw W. M. Olde- man-Kopmels en mej. B. Vroom. In den vorigen winter werd eten verstrekt aan 197 kinderen uit 76 gezinnen. Het grootst aan tal porties werd verstrekt op 7 December 1937 nml. 194 en het kleinste aantal, 133, op 16 Maart 1938. In 1936|1937 zijn uitgegeven 105 maaltij den met 15.195 porties en in 1937-1938 resp. 105 en 16.917.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1