Engelsobe Brieven. NORTH CTATE SPORT. RECHTSZAKEN. DE MAATREGELEN TEGEN DE JODEN. nmTvrmr «x,T ZUID-AMERKA. VER. STATEN. Over alles en nog wat. KUNST EN WETENSCHAP. STATEN-GENERAAL. MINISTER COLÏJN VERDEDIGT DE REGEERINGSPOLITIEK. 1 AMERICAN «^CIGARETTES RADIO-PROGRAMMA. Niet als Joodsch wordt beschouwd een kind van ouders, die de Italiaansche nati onaliteit bezitten, wanneer een der ouders van Joodsch. ras is - en als het kind op 1 October 1938 tot een andere dan de Jood- sche godsdienst behoorde. Wanneer men tot het Joodsche ras behoort moet dit aan- geteekend worden in de registers van den burgerlijken stand - en in het bevolkingsre gister. HET VATIKAAN EN DE ARIëR- PARAGRAAF. De Heilige Stoel wil protesteeren. Havas meldt uit Vatikaanstad: De nieu we Italiaansche wet, waarbij het huwelijk tusschen een Italiaansch burger van arisch ras met een persoon van een ander ras wordt verboden, wordt door het vatikaan streng veroordeeld. De wet heeft hier groo- te afkeer verwekt. De heilige stoel be schouwt deze wet in strijd met het con cordaat te zijn en heeft besloten bij de fascistische regeering te protesteeren. Het is duidelijk, dat het vatikaan hier niet afzijdig kon blijven, aangezien deze maatregel in strijd is met de leer van de kerk en met de bepalingen van het con cordaat. Volgens artikel 29 van het concordaat is een huwelijk, voltrokken in een der Italiaansche parochies in geheel Italië gel dig en artikel 34 bepaalt, dat de Italiaan sche staat het huwelijk een waardigheid wil geven overeenkomstig de roomsch- katholieke tradities van het volk en het sacrament van het huwelijk volgens de regelen van het kano'hieke recht erkent. Volgens de nieüwe wet is een huwelijk, dat niet voldoet aan de bepalingen van deze wet, ongeldig. Het is duidelijk, dat de kerk, die geen onderscheid maakt tus schen rassen, doch alleen tusschen gods diensten, deze bepaling niet kan dulden. Op het oogenblik ziet men nog niet, hoe deze zaak geregeld zal worden. Havas meldt uit Rome Op grond van de besluiten van den gröo- ten fascistischen raad heeft de minister raad een wetsontwerp aangenomen, waarin wordt bepaald, in hoeverre Joden niet rechts- en handelingsbevoegd zjjn. Joden kunnen geen militairen dienst doen: zij kunnen geen voogd of curator over niet-Joodsche kinderen zijn. Zjj kun nen geen eigenaar zijn van ondernemingen, die voor de defensie werken of meer dan honderd menschen in dienst hebben. Zij kunnen van dergelijke ondernemingen ook geen directeur, administrateur of commis saris zijn. Zij mogen geen grond met een waarde van meer dan 5.000 lire of onroe rende goederen in steden met een waarde van meer dan 20.000 lire bezitten. Een com missie zal de waarde der onroerende goe deren, waarvan geen belasting geheven wordt, vaststellen. Joden mogen voortaan geen huishoude lijk personeel van Italiaansch arisch ras in dienst hebben. Overtreding wordt gestraft met boeten van 1.000 tot 5.000 lire. Joodsche ouders kunnen uit de ouderlijke macht ontzet worden, indien blijkt, dat zij kinderen, die een anderen godsdienst belij den en dus als van niet-Jood,sch ras be schouwd worden, een opvoeding géven,"die niet in overeenstemming is met de beginse len van den godsdienst dier kinderen of met de nationale gevoelens. Een groot aantal bedrijven zal voortaan voor Joden gesloten zijn. Zij zullen niet meer in burgerlijke en militaire betrekkin gen werkzaam kunnen zijn, noch in de fas cistische partij of in de organisaties, welke daarvan afhankelijk zijn, noch in het alge meen in nationale ondernemingen of bij vakvereenigingen e.d., die onder controle of toezicht van den staat staan. Joden zullen evenmin deel kunnen uitmaken van de lei ding van banken, die nationale beteekenis hebben, en van particuliere verzekeringson dernemingen. Buitenlandsche Joden hebben niet meer het recht een vaste verblijfplaats te hebben binnen het koninkrijk, in Lybië of de Ita liaansche bezittingen in de Aegïsche zee. Zij, die zich na 1 Januari 1919 hebben ge vestigd, zullen deze gebieden binnen drie maanden moeten verlaten. Dezelfde maatregel zal worden toege past op Joden, wien na dezen datum de Italiaansche nationaliteit werd toegekend tegenover Wie deze concessies zullen wor- dën hérröêpen. FASCISTISCHE STUDENTEN MOETEN SPORTIEF ZIJN. Alle studenten aan de Italiaansche uni versiteiten, die willen worden ingeschreven voor de fascistische universiteitsorganisa ties, zullen zich voortaan moeten onderwer pen aan een geneeskundig onderzoek. In dien de uitslag van dat onderzoek bevredi gend is, zullen de studenten moeten bewij zen, dat zij op athletiekgebied iets beteeke- Zij moeten 100 meter, 300 meter en 1000 meter hardloopen, hoog- en vèr sprin gen, kogelstooten en speerwerpen. Op al *-tf~,.Im-immers moeten zij minimumverrich- ij'or- om lid te kunnen worden der fascistische organisaties. DUITSCHE BELANGSTELLING. Havas meldt uit Buenos Aires- De Argentönsche bladen melden de aan komst van den Duitschen kapitein Adolf Marx, die zich uit zou geven als koopman op doorreis naar Uruguay. Zij wijzen eroo dat kapitein Marx indertijd het bevel voer de over de S.S.-lieden, die op 30 Juni 1934 generaal Von Sleicher en zjjn vrouw heb ben gedood. Verder verklaren de bladen, dat Marx, die ieder interview geweigerd heeft, te Buenos Aires moet vertoeven om de nationaalsocialistische propaganda te reorganiseeren. DE ONTPLOFFING OP DE „VANCOUVER" Een helsche machine. Na een tweede onderzoek in het ruim van het Duitsche vrachtschip „Vancouver" dat naar men weet door een geheimzinnige ontploffing kort na het vertrek uit Oak land ernstige schade heeft opgeloopen, zjjn de deskundigen eensgezind tot de opvat ting gekomen, dat een helsche machine was aangebracht. Mogelijk is, dat de helsche machine aan een kabeltouw, dat aan een spuigat was bevestigd, heeft gehangen. De Silly en de Little Season. Vreugden en kwellingen. November in Engeland is het eind en be gin van vele dingen. Het is bijvoorbeeld het einde van de Silly Season en het begin van de Little Season. Deze kwestie van seizoe nen verdient wellicht eenige opheldering. Weet dan dat Engeland, dat immers alles anders doet dan elk ander land, niet vier maar drie seizoenen kent; de Season, de Silly Season en de Little Season. Wat de Season is heb ik hier al eens eerder ver teld. Het is een georganiseerde poging om in zoo kort mogelijken tijd zooveel mogelijk geld uit te geven ter bevordering van het gezellig samenzijn, alsook van de huwe lijkskansen van Toosje en Koosje. Met dit loffelijk streven brengt de familie van op- gemelde wichtjes de maanden Mei, Juni en Juli door. Pats boem op de Season volgt dan de Silly Season, die van Juli tot No vember duurt. Zij is „Silly" omdat er vol gens de traditie in deze maanden niets ge beurt. Het parlement is naar huis om te eten en de Society is naar het buitenland om te drinken (dit klinkt bar onvriendelijk en is dan ook in het geheel niet waar, maar dat mag in een luchtig vertelseltje als het onderhavige geen bezwaar heeten). Ergo staat de wereld stil, en iederen zal moeten toegeven dat dat uitermate silly is. Van daar de- naam Silly Season, die de kranten eer aandoen door hun kolommen geduren de dezen tjjd uitsluitend te vullen met dwa ze verhalen over monsters in Schotsche me ren, pythons in Londensche schoorsteenen, en een extra dosis sappige moorden, al of niet gecombineerd met smakelijke liefdes drama's. Ongelukkigerwijs heeft 'n Duitsch politicus van eenigen naam de gezellige stemming dit jaar eenigszins bedorven, zoo dat er van de Silly Season niet veel terecht is gekomen. Maar daar niet van. Want, als er een ding is waarover ik het vandaag po sitief niet wil hebben, dan is het de poli tiek. En "daarin sta ik niet alleen. Heel En geland deelt deze tijdelijke afkeer van de politiek! heel Engeland lijdt aan een gewel dige kater én wil niets liever doen dan de onverkwikkelijke gebeurtenissen van Sep tember, en de niet al te trotsche rol die En geland daarin heeft gespeeld, zoo spoedg mogelijk te vergeten. Het is helaas gemak kelijker gezegd dan gedaan. Maar nu is het dan November en het eind van de Silly Season. Het is ook het eind van een groot brok machtig mooi weer. Zoo gul heeft de zon dezen herfst op onze Londensche knikker geschenen, dat men haar bedroevend spijbelen van den af- geloopen zomer bijna zou vergeven. Het was Londen op zijn mooist. Want van alle seizoenscostuurns staat de herfst Londen het best. In het zacht-gouden licht van de herfstzon komt deze oude en ietwat afge leefde stad tot zijn recht, net zooals een meisje, dat geen meisje imeer is er het voordeeligst uitziet in het discrete schijnsel van een schemerlamp. Parijs is zichzelf ih de lente, wanneer de heele stad schijnt te trillen van nog inge houden levenskracht. New York is zich zelf in de felle, hijgende, genadelooze hitte van den zomer, Londen is zich zelf in de bezonken glorie en de zoete melancholie van den herfst. Zoo is het. Of liever gezegd zoo was het. Want nu is het November en het mooie weer op. November, de vreese lijkste alier Londensche maanden, staat voor de deur, wat zeg ik, hij staat midden in 't huis. November met zijn viezen gelen mist. U gelooft dat zoo'n Londensche mist romantisch is, U hebt er over gelezen in Dickens en zoo. Hij is inderdaad heel ro mantischom over te lezen. Hij is een verschrikking om mee te maken. U kunt hem van mij cadeau krijgen, compleet met romantiek, compleet met zijn verstikkende duisternis, zijn alles doordringende kilte, zijn trage, smerige vadsigheid. Hij is als een loodzwaar gewicht op de borst, hij slorpt alle vreugde en licht, alle leven en bewe ging, op in zijn drukkende, donkere vorm loosheid. Kortom, hij is een kwelling voor mensch en dier. Van kwellingen gesproken, een kwelling voor den minnaar van het stadsschoon is ook de steeds voortschrijdende verminking van het oude Londen. Dat heeft misschien niets met de Silly Season of met November te maken, maar dat is niettemin een feit dat net evengoed hier als ergens anders kan worden vermeld. Dus over de verminking van het oude Londen. Het is heel droef. Het eene fraaie plein uit Georgiaansche tij den (een beetje voor en een beetje na acht tienhonderd) na het andere valt ten slacht offer aan de sloopers. Als het daar nu maar bij bleef, dan was het nog zoo erg niet. Maar helaas is dat niet het geval. Na de sloopers komen de moderne architecten, die opbou wen waar de sloopers hebben afgebroken, en het resultaat is dat er overal op de plaatsen waar vroeger statige oude heeren huizen stonden, de vreeselijkste kantoorge bouwen oprijzen. Waarom die zoo vreeselijk zijn, waarom de architecten die Londen her bouwen, zoo bedroevend achterstaan bij hun Nederlandsche collega's, kan ik u met den besten wil van de wereld niet vertellen. Ik heb het honderd Engelschen gevraagd, ik heb hun gesmeekt mij uit te leggen waarom Londen, dat toch werkelijk wel over goede architecten beschikt, aan de genade van de fantasie- en stijllooze prutsers wordt over geleverd, maar niemand ffeeft mij ooit een antwoord weten te geven. Zij schudden slechts verdrietig het hoofd, zeggen dat zij het ook uitermate treurig vinden, maar dat er niets aan te doen is. En klaarblijkelijk is „f ^nferdhad niets aan te doen. Want ook ai net gefulmineer in de kranten en week ten over de verminking van Londen, eeft tot nu toe niets vermogen uit rich ten. De vervanging van het oude en schoone door het nieuwe en leelijke gaat gestaag door. Het beste voorbeeld daarvan is het beroemde Leicester Square. Eens een deftig oud plein, is het nu een vulgaire kermis ge worden. Niet minder dan zes monster-bios- De procureur-generaal en de meerder heid der autoriteiten zijn van meening, dat hier sprake is geweest van een tijdbom. De gene, die den bom heeft bevestigd, moet nauwkeurige inlichtingen hebben gehad over den vertrektijd van het schip. copen zetten het 's avonds in den valschen gloed van hun schreeuwende lichtreclames. Over den aanblik dien het overdag biedt, wil ik maar liever niet spreken. Ik moet tenslotte beleefd blijven en mag mij niet tot onparlementaire uitdrukkingen laten verleiden. Maar ik kan u misschien een in druk geven door te zeggen, dat de aanblik van Leicester Square het eenige is wat mij ooit met den Londenschen mist heeft ver zoend. Via den mist komen wij dan weer terug op November, en via November op het be gin van de Little Season, waar ik zoo veel belovend over begonnen ben, maar nog steeds niet verder mee ben gekomen. Wel nu, de Little Season duurt zoo ongeveer van November tot April en wordt gebezigd voor het plegen van het gezelschapsleven op bescheiden schaal, het oefenen van Toos je en Koosje voor de groote Season, het be zoeken van ontzaggelijk veel bioscopen, drie tooneelvoorstellingen, en één, zegge één concert, en een enkele keer ook voor het verrichten van een heel klein brokje werk. Meer valt er eigenlijk niet over te zeggen. Behalve nog dit: laten wij hopen en bid den dat de Little Season, in tegenstelling met zijn voorganger, op het gebied van po litiek zijn naam waardig zal blijken. Londen, 4 November 1938. PEARL BUCK KRIJGT DEN NOBELPRIJS VOOR LETTERKUNDE. De nobelprijs voor letterkunde is toege kend aan de Amerikaansche schrijfster Pear] Buck, wier werken voor het meeren- deel in China spelen. De schrijfster, doch ter van een Amerikaanschen zendeling in China, is uit eigen aanschouwing en erva ring voortreffelijk op de hoogte met Chi- neesche toestanden, die zij o.m. beschreven heeft in den bekenden, ook verfilmden ro- faian" „de goede aarde". De nobelprijs voor natuurkunde voor Italianen. De academie van wetenschappen te Stockholm heeft den nobelprijs voor na tuurkunde 1938 toegekend aan den Ita- liaanschen professor Enrico Fermi voor zjjn werkzaamheden op het gëbied van nieuwe radio actieve elementen. Voordat de Tweede Kamer gistermiddag verder ging met de algemeene beschouwin gen over de rjjksbegrooting heeft zij een groot aantal kleine wetsontwerpen aange nomen benevens eenige conclusies goedge keurd van de commissie voor handelspoli tieke aangelegenheden. De heer de Mar- chant et d'Ansembourg (n.s.b.) heeft daar bij twee maal het woord gevoerd, eenmaal om de regeering nadere cijfers te vragen over de rentetransfer met Duitschland en eenmaal om zich te verzetten tegen de goedkeuring van een verdrag nopens het gebruik van den radio-omroep in het be lang van den vréde. Dit verdrag werd goed gekeurd. Bij de algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting heeft de woordvoerder van de liberalen, de heer Bierema, zich op veel punten met het regeeringsbeleid- accoord verklaard. Dit was het geval ten opzichte van de buitenlandsche politiek en ten op zichte der landsverdediging en ook wat be treft het financieel beleid. Voorzichtigheid beval hij aan in het sociaal-economische beleid. Vooral moet tegen benadeeling van onzen export worden gewaakt. De werkver schaffingsplannen der regeering hadden sprekers instemming, al zal tijdig moeten worden gezorgd, dat de agrarische politiek in overeenstemming is met het plan-West- hoff. Ook deze spreker was meer voor een verbetering van de ouderdomsvoorziening dan voor de tegemoetkoming aan de groote gezinnen tot een bedrag van elf millioen. De heer DreeS (s.d.) legde de regeering zijn wenschen voor op het gebied der verhou ding tusschen rijk en gemeenten en zijn partijgenoot ir. Vos had getemperden lof voor het plan-Westhoff. De heer Van Hou ten (chr. dem.) sloot de rij met een be schouwing, gebaseerd op zijn meening, dat dit kabinet het wel goed meent, maar in feite de christelijke rechtvaardigheid en naastenliefde niet toepast. De productie middelen moeten volgens hem aan de ge meenschap komen De werkloosheid worde veel krachtiger aangepakt. De minister van algemeene zaken, de heer Colijn, is daarna aan het woord geko men om de regeeringspolitiek te verdedi gen. Hij beantwoordde eerst een reeks losse opmerkingen. De regeering zal de ambte narenverboden voor de pacifistische ver- eenigingen handhaven. De minister deelde mede, dat een wetsontwerp tot herziening der echtscheiding het departement verlaten heeft, een herziening van de begraafwet is in een vergevorderd stadium van voorberei ding. Op den grondslag van onze zelfstandig- heidspolitiek zal Nederland steeds gaarne aan elk doeltreffend systeem van collectie ve veiligheid medewerken. Nederland heeft niet de collectieve veiligheid, maar deze heeft Nederland in den steek gelaten. Daar om kan aan het defensiesysteem niet wor den getornd. Inderdaad moet men de volkshuishouding primair zien ten opzichte der staatsbegroo- ting, maar zonder gezond staatsbudget kan men geen gezonde volkshuishouding heb ben. Ofschoon ongaarne, moet de heer Co- lijn wel voorstander zjjn van beschermende rechten. De vrijhandel is nu eenmaal op dit oogenblik een vrome wenseh. Met een schil derachtig beeld legde hij dat als volgt uit: wanneer de trap van mijn huis in brand staat, aarzel ik niet mij langs de gootpijp naar beneden te laten zakken. Door de aanvaarding van het plan-West- hoff als basis voor een eigen plan, heeft de regeering geenszins de koopkrachttheorie noch de aanzwengelingstheorie omhelsd. Voor verlaging der leerlingenschaal is geen geld aanwezig. Op verbetering van de ouderdomsvoorziening is door de woorden van den minister evenmin uitzicht geopend. Ten slotte heeft de eerste minister nog de waarde verdedigd van den godsdienst als richtsnoer: voor de staatkunde. SCHAKEN. HET A.V.R.O.-TOURNOOI. Euwe verliest van Aljechin. De derde ronde van het Avro-tournooi is gisteravond te Rotterdam gespeeld. De uitslagen waren: Aljechin wint van Euwe. Botwinnik wint van Reshevsky. Flohr remise met Keres. Fine remise met Capablanca. De stand na de derde ronde luidt: 1. Fine 2% punt; 2, Aljechin 2 p.; 3., 4., 5. en 6 Euwe, Botwinnik, Capablanca en Keres, ider 1% pt.; 7. Flohr 1 p.; 8. Res hevsky pt. De partij tusschen Fine en Capablanca had het volgende verloop: Fransche part ij. Wit FINE; Zwart CAPABLANCA. 1. e2e4 e7—e6 2. d2—d4 d7—d5 3. Pble3 Lf8b4 4. e4—e5 c7—c5 5. Lel—d2 c5xd4 6. Pc3—b5 Lb4xd2t 7. dlxd2 Pb8c6 8. Pgl—f3 f7—f6 9. Dd2—f4 Pg8h6 10. Pb5—d6t Ke8—f8 11. Lflb5 Ph6—f7 12. d6xf7 Kf8xf7 13. Lb5 X c6 b7xc6 14. e5xf6 g7xf6 15. Pf3e5t Kf7g7 16. Df4—g3 Kg7—f8 17. Pe5xc6 Dd8d7 18. Pc6xd4 e6—e5 19. Pd4b3 Dd7—f5 20. Dg3—d3 d5—d4 21. 0—0 Th8g8 22. f2—f4 Lc8—b7 23. Tfl—f2 Lb7e4 24. Dd3—d2 Kf8—f7 25. Tal—el Tg8—g4 26. Pb3—c5 Le4xg2 27. f2xg2 Ta8g8 28. Tel—e2 e5xf4 29. Pc5—b7 Df5d5 30. Tg2xg4 Tg8xg4 31. Te2g2 Tg4xg2t 32. Dd2xg2 f4—f3 33. Dg2h3 Dd5g5t 34. Dh3—g3 Dg5—clt 35. Kgl—f2 Del—e3f 36. Kf2—fl De3—e2t 37. Kflgl De2—dit 38. Kgl—f2 Ddlxclt 39. Kf2xf3 Dc2—c6t 40. Kf3—e2 Dc6xb7 Remise. TENNIS. Donald Budge, de officieuze wereldkam pioen der amateurtennisspelers, de eenige speler, wien het tot nu toe gelukt is om in één jaar de kampioenschappen van Wim bledon, Amerika, Australië en Frankrijk te veroveren, zal thans definitief tot het professionalisme overgaan. Door het aan bod van 75.000 dollars aan te nemen, heeft hij zich verplicht om een tournee van vijf maanden door de Amerikaansche steden te maken. Als tegenstander op deze tour nee zal Vines fungeeren. ZWEMMEN. IRENE VAN FEGGELEN VERBETERT HET WERELDRECORD 150 YARDS RUGSLAG. Te Amsterdam is gisteravond de IJ- zvvemster Irene van Feggelen er in ge slaagd het wereldrecord over 150 yards rugslag, dat sedert 20 October 1936 op naam van Nida Senff stond, met 1 min 45.4 sec., met niet minder dan 2.1 sec. te ver beteren en te brengen op 1 min. 43,3' sec De naam van Nida Senff is thans door deze recordverbetering op de wereHlijst geschrapt. Zij, die in 1936 's werelds beste rugslagzwemster was, het Olympisch kam pioenschap had gewonnen, de wereldre cords op de 100 meter, de 150 yards en de 200 meter met uitzonderlijk snelle tijden op haar naam had, heeft haar plaats moe ten afstaan aan Cor Kint en Irene van Feggelen, twee meisjes van een nog jon gere generatie, die op het oogenblik bezig zijn de wereldrecords op dén rugslag zóö scherp mogelijk te stellen. KANTONGERECHT MIDDELBURG. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: overtreding Motor- en Rijwielwet en/of het Motor- en rijwielreglement, en andere verkeerswetten of verordeningen J. R„ Serooskerke, P. H„ Hoedekenskerke ieder 0.50 b. s. 1 d. h., P. M. v. W„ Goes lb. s. 1 w. tsch., L. L., Middelburg; M. J. de B„ Wissekerke, J. B., Vlissingen, ieder 2 b. s. 2 d. h.; P. J., Vlissingen, J. O., Arnemui- den ieder 3 b. s. 3 d.h.; A. J. W. de R., Middelburg 2.50 b. s. 2 d. h„ L. D. Sint- Laurens 2 maal 2 b. s. 2 maal 2 d. h., H. W., Hoedekenskerke, G. H., Koudekerke, ieder 3 en 0.50 b.s. 2 maal 1 d. h., P. S. Kruiningen 7.50 b. s. 5 d. h.; A. A. J. M„ Kruiningen 10 b. s. 5 d. h. Een trekdier op den openbaren weg la ten staan zonder voorzorgsmaatregelen te gen het aanrichten van schade te hebben genomen: A. J. M„ Domburg: 2.50 b. s. 2 d. h.; Op eenige wijze de deelneming in een an dere loterij dan de zoodanige tot het aan leggen en houden waarvan de bij de Loterij- wet 1905 vereischte toestemming is ver leend, openstellen: A. M. v. d. W., Soeburg: 3 b. s. 3 d. h„ verbeurdverklaring van de inbeslag genomen stukken en doos; Arbeidswet: U. F. A„ Middelburg: 12 maal 0.50 b. s. 12 maal 1 d. h.; Met een vaartuig doen varen zonder de voorgeschreven verlichting: A. J. J. v. d. P. te Ierseke: 4 b. s. 2 d. h.; J. v. d. B„ Ier- seke: 2 b. s. 2 d. h.; handelen in strijd met het Reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland: J. B. v. d. W„ Helnkenszand: 3 b. s. 3 d. h.; Van een in beweging zijnde tramtrein springen: A. v. d. W., Soeburg 5 b. s. 5 d. h.; In de haven van Kortgene de schroef van een schip in beweging stellen anders dan om aan of van den wal te komen: G. V., Sliedrecht 5 b. s. 5 d. h. DE MOORDAANSLAG OP DEN SCHIEDAMSCHEN SINGEL TE ROTTERDAM. Tegen dader 10 jaar gevangenis straf geëischt. Het OM. van de Rotterdamsche rechtbank heeft tien jaar gevangenisstraf geeischt te gen den veertigjarigen varensgezel L. K., thans gedetineerd, die cp 28 Juli van ver leden jaar een moordaanslag gepleegd heeft op zijn vrouw, mej. J. G. M. Deze was bij hem weggeloopen, omdat hij zeer harteloos was en haar mishandelde. Op 28 Juli ontmoette K. haar op den Schiedamschensingel te Rotterdam en na eenige woordenwisseling trok hij een revol ver en loste van dichtbij een schot op haar. De vrouw viel, maar Week niet levensge vaarlijk gewend. K. probeerde nog eens te schieten, doch het wapen ketste en daar door kwam er niets van een poging zich zelf het leven te benemen. Hij nam daarop de vlucht, maar werd op aanwijzing van 't publiek gearresteerd. Voor de rechtbank antwoordde K. op In elk opzicht superieur.' (Ingez. Med.)] geen van de vragen van den president^ Ook in het vooronderzoek heeft hij niets gezegd. De psychiaters zijn van meening, dat hij wel een weinig simuleert, doch dat hij ook verminderd toerekeningsvatbaar is. Uit het getuigenverhoor kwam het gebeurde dui delijk vast te staan. Daarbij bleek ook, dat de man al lang met het plein rondliep zijn vrouw uit den weg te ruimen. Hét O.M. eischte voor poging tot moord tien jaar gevangenisstraf, mede daarna ter beschikking stelling van de regeering. Uit spraak 24 November. HONDERD GULDEN BOETE GEëlSCHT TEGEN VOORZITTER DER S. D. A. P. Wegens beleediging van een volks groep. De rehtbank te Haarlem behandelde gis termiddag de zaak tegen den voorzitter van de S.D.A.P., den heer J. J. Vorrink, wien ten laste was gelegd, dat hij in een op 1 Mei jl,. ,te Zaandam in het openbaar gehouden rede een groep van, de bevolking i.e. de N.S.B.had beleedigd. Verd. noch zijn raadsman, mr. M. Men- dels uit Amsterdam, waren verschenen. Als eerste getuige werd een hoofdagent rechercheur uit Zaandam gehoord, die be doelde uitlating had gehoord en proces verbaal had opgemaakt. Voorts werd gehoord een achttienjarige monteur uit Zaandam, die eveneens be vestigde, dat de heer V. bedoelde uitlating had gebezigd. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde bewezen. Er was volgens hem geen twijfel aan, dat de uitlating beleedi- gend geacht moest worden voor een groep van de bevolking. Dergelijke uitlatingen en ophitserijen, alus de officier, zijn on- noodig en nutteloos en hebben een weinig vredelievende en ordelievende bedoeling. Zii hebben niet ten doel het welzijn van het Nederlandsche volk te bevorderen. Uitlatingen ais deze, ongeacht van welken kant zij komen, zijn in een geordenden staat ontoelaatbaar. De officier eischte ten slotte honderd gulden boete subs, dertig dagen hechtenis. Uitspraak over veertien dagen. ZATERDAG 12 NOVEMBER HILVERSUM I "1875 EN 415.5 M. KRO-Uitzending. 8.00—9.15 Gram. (Om ca. 8.15 Ber.) 10.00 Gram. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Ber. 12.15 KRO-Melodisten en solist. (1.00 1.20 Gram.) 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.302.40 Gram. 2.45 Kinderuurtje 4.00 Ber.,, hierna R.Kl Damegsextet. 4.15 Gram. 4.45 KRO-ork. 5.30 Esperanto. 5-45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gram. 6.20 Journalistiek weekoverz. 6.45 Gram. 7.00 Ber. 7.15 Causerie. 7.35 Actueele aetherflit- sen. 8.00 Ber. ANP. 8.15 Overpeinzing. 8.35 Gevar. conc. (9.5510.05 Intermezzo). 10.30 Ber. ANP. 10.40 Int. sportrevue. 10.55 12.00 Gram. HILVERSUM H 301.5 M. VARA-Uitz. 10.00—10.20 vm. en 7.30— 8.00 nm. VPRO. 8.00 VARA-kale^ider. 8.15 Gram. (Om 8.16 Ber.) 10.00 Morgenwijding. 10.20 Uit zending voor arbeiders in Continubed. 12.00 Gram. 2,00 Causerie. 2.20 Orgelspel. 3.00 Reportage. 3,30 Utrechtsch Sted. Orkest, en solisten (opn.) 5.00 Esperanto. 5.20 Gram. 5.30 Filmland. 6.00 Zang, orgel en piano. 6.30 Friesche uitz. 7.00 Gram. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Bijbelvertellin gen. .8.00 Ber. ANP. 8.15 Filmmuziek. 8.45 Esmeralda m.m.v. solist. 9.15 „En nu Oké!" 10.30 Ber. ANP. 10.35 VARA-Ork. 11.00 Gram. 11.35—12.00 Ramblers. DROITWICH 1500 M. 11.20 Schotsch ork. 12.20 Piano, 12.50 Gram, 1.20—2.20 Howell's Band. 2.25 F alk man's Apache-ork. m.m.v. soliste. 3.00 Declamatie. 3.20 gram. 3.50 Orgelspel. 4,20 Midland-ork. m.m.v. so list. 5.20 Jack Harris' Band en solisten. 6.20 Ber. 6.50 Sportpraatje. 7,05 Viool en piano. 7.50 Radiojournaal. 8.20 Variété. 9.20 Ber. 9.45 Uit Amerika. Weekoverz. 10.00 Piano. 10.20 Revue. 10.50 Causerie. 11,05 Jackson's Band en solisten. 11.50 12.20 Dansmuziek (gr. pi.) RADIO PARIS 1648 M. 9.00, 10.00, 11.20 en 12.30 Gram. 1.05 Orkestconc. 2.40 Viool. 3.30, 4.40 en 5.25 Gram. 5.35 Cello. 5.50 Zang. 7.20 Blareau-ork. 8.35 Piano. 8.50 Oratorium-uitz. 10.50 en 11.30 Gram. 11.35 12.50 Dansmuziek.. KEULEN 456 M. 5.50 Gram. 6.30 Schnei- dewind's ork. 7.50 Danziger Landesork. 11.20 Luchtvaartork. 1.30 Gram. 3.20 Kleinork. en solisten. 6.20 Verzoekconc. 7.30 Koor en Kleinorkest en solisten. 9.35 Orkest en solisten. 11.202.20 Nachtconc. (opn.) BRUSSEL 322 EN 484 M. 322 m12.20 Gram. 12.50 en 1.30 José Guédarianaork. 1.50 Gram. 2.20 Accordeon- soli. 2.35 Gram. 2.50 Verv. accordeonsoli. 3.20 Gram. met toel. 4.20 Piano en zang. 5.20 Gram. 6.20 José Schnyders ork., so liste en gram. 8.20 „Katharina de Groote" operette. 10.3012.20 Gram. 484 m: 12.20 Gram. 12.50 en 1.30 Salon- ork. 1.50—2.20, 2.55 en 3.10 Gram. 5.20 Gram. met toel. 5.55 Piano. 6.35 Salon- ork. en solist. 8.20 Gram. 8.25 Radiotoo- neel. 8.50 Symphonieork. 11.00 Gram. 11.20-12.20 Dansork. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Radiotooneel met muz. 9.20 Ber. 9.50 Pia no. 10.05 Ber. 10.2011.20 Kleinork. m.m. v. soliste.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 7