SCHEEPJESm 'I WAPENSTILSTANDSDAG. Voor beter breiwerk betere wol, dus: [TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG II NOVEMBER 1938. No. 266. KRONER van den ISO. LALINE LESTER'S ROMAN ZEELAND. MIDBELBURfi. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. (Ingez. Med.) Provinciaal bestuur van Zeeland. Voorstellen van Ged. Staten. Overbrugging van de Zandkreek. id Bo- ookw., Zure Boe- Leijn- Mbg. eesch, pjes 25 1. iauwe e Pag- Mbg. Roosevelt's tanende populariteit. Zooals te verwachten was, hebben de ver kiezingen in de Ver. Staten een ongunsti- gen uitslag voor de New Deal, de politiek van Roosevelt, opgeleverd. De partij, waar toe de president gerekend wordt te behoo- ren, de democratische, behoudt weliswaar een groote meerderheid in het Congres, maar de republikeinen hebben bijna overal aanzienlijke winsten geboekt. In de Ver. Staten is practisch nog steeds het stelsel van twee partijen in zwang, waarvan de eene (de democratische) als vooruitstrevend geldt, de andere (de repu- blikeinsche) als behoudend; pogingen van andere groepen (socialistische, communisti sche etc.) om ook wat in de politieke melk te brokken te krijgen, leden schipbreuk. In werkelijkheid is het verschil tusschen de beide groote partijen kleiner dan veelal wordt aangenomen. Onder de republikeinen duiken wel eens afgevaardigden op, die vooruitstrevender blijken dan het gros der democraten en sommige democratische volksvertegenwoordigers wedijveren in het conservatisme met de conservatiefste repu blikeinen. Inplaats van politieke ideologieën zijn het veel meer zekere particuliere en groepsbelangen, welke de scheiding der par tijen bepaalt. Het politieke leven in de Ver. Staten wordt voor een goed deel beheerscht door de vraag, wie de vette openbare amb ten voor een bepaalde wetgevende periode zullen bezetten. Na elke verkiezing kan men een ontzaglijk aantal mutaties waarnemen. De vriendjes der verslagen partij vliegen er uit, die van de zegevierende trekken binnen. Men kan zich deze kwalijke prak tijk nauwelijks te kwalijk voorstellen; oli garchie in haar afzichtelijksten vorm. President Roocevelt heeft getracht aan dit ergerlijke een einde te maken, evenals aan zooveel andere bedenkelijke dingen in de Amerikaansche volkshuishouding. Maar dat is hem maar zeer ten deele gelukt. Het idealisme van den president en zijn doorzet tingsvermogen schoten hoe levend ze mochten zijn tekort. Naar alle waar schijnlijkheid zou ook de geniaalste ten deze tekort geschoten zijn. Het uitmesten van den onderhavigen Augiasstal vergt meer dan één politieke Herakles vermag te pres- teeren. De republikeinen hebben zich voor de ver kiezingen als nooit tevoren uitgesloofd, om de machtspositie der democraten en daar mede die van Roosevelt te breken. In hoe verre ze daarin geslaagd zijn, kan pas over eenigen tijd blijken. De winst, welke ze be haalden is in cijfers uitgedrukt daar toe zeker niet voldoende. De democraten behouden in beide Huizen van het Congres een belangrijke meerderheid. Waar het op aan komt is echter, hoeveel democraten zich openlijk of bedekt bij de oppositie tegen Roosevelt's beleid zullen aansluiten. De laatste beide jaren had de president reeds voortdurend te kampen met tegenstand uit de democratische gelederen. Het is aller minst ondenkbaar, dat deze tegenstand zal toenemen, nu er in de openbare meening een verschuiving ten nadeele van Roose velt werd gedemonstreerd. Zooals men weet, heeft Roosevelt, toen hij aan het bewind kwam, in feite den strijd aangebonden tegen de millionairskliek in de Ver. Staten. De economische en financieele politiek dezer lieden kent geen andere doel einden dan die der eigenbaat. Om de soci ale gevolgen van hun geldheerschappij ple gen zjj zich heel weinig te bekommeren. Het gaat natuurlijk te ver, hun zonder meer als de veroorzakers van de ontzettende crisis, welke Amerika heeft doorgemaakt en welke de laatste jaren slechts eenigermate werd verzacht, te beschouwen. Maar wel is het zoo langzamerhand duidelijk geworden, dat zij een deugdelijke restauratie belemmeren, omdat ze zich geen opofferingen willen ge troosten. Roosevelt heeft gepoogd, hen tot offers te noodzaken. Zijn politieke, econo mische en financieele maatregelen, bekend onder den verzamelnaam „New Deal", .wa ren er op berekend de groote massa van het Amerikaansche volk, de in ellende ge dompelde „kleine luiden" uit de misère te helpen, gedeeltelijk ten koste van de rijk aards. Het is hem niet gelukt. Eenige ver lichting bracht de New Deal, maar nog steeds zijn er meer dan 10 millioen werk- loozen (op een bevolking van ruim 120 millioen) in de Ver. Staten, en nog steeds oefenen „de 60 families", Amerika's multi- millionairs, achter de schermen een gewel dig grooten invloed op 's lands bestuur uit. Over twee jaar is de tweede ambtstermijn van Roosevelt om. Men heeft wel eens ge 55) Uit het Engelsch door W. A. C. HOOFDSTUK XXX. Toen Laline in den ochtend van den twee en twintigsten Juli ontwaakte, regende het. Maar later, voordat 't ontbijt was boven gebracht, brak de zon door. Ze voelde zien ziek en onuitsprekelijk terneergedrukt. Ce- lestine had zich zoo ongerust over haar ge maakt, dat ze haar een slaapdrankje had ingegeven. Hierdoor had 't arme kind een goeden slaap genoten, maar dat maakte 't ontwaken niet xninder akelig* Hoe zou ze ooit den dag doorkomen? Haar trouwdag! Ze kon er niets aan doen, dat haar ge dachten teruggingen naar die andere hu welijksplechtigheid in 't bomvrije onderko men. Met welke geheel andere gevoelens had ze toen 't afleggen der geloften be schouwd, terwijl de dood hen in 't aange zicht staarde. En wat zou de toekomst brengen, indien de huwelijksplechtigheid, die afgrijselijke spotternij, werkelijk plaats had? Jack zou haar zijn innige verknochtheid blijven be- toonen daarvan kon ze zeker zijn, en de naam, dien ze zou dragen en de plaats, die ze in de wereld zou innemen, zouden eervol, zijn. Ze bedroog Jack niet. Hij trouwde haar terwijl hij met alles bekend was behal ve met de huwelijksplechtigheid. Toen be gon de altijd durende vraag haar opnieuw te kwellen. Deed ze iets erg verkeerds? Indien David gewoon was verdwenen en dacht, dat hij een derde zou ambieeren, ook al is dat geen gebruik in de Ver. Staten. De uitslag van de verkiezingen van Maan dag zal zijn ambitie echter moeilijk hebben kunnen aanwakkeren. Roosevelt's populari teit taant geducht; ziedaar de voornaamste conclusie, welke uit dien uitslag te trekken is. En naar alle waarschijnlijkheid zal zij in de komende twee jaar blijven tanen. De president moet nu immers samenwerken met een Congres, dat hem veel minder ge willig zal volgen dan het huidige. Hij zal daarom nog veel meer moeten schipperen dan den laatsten tijd reeds en daarmee ook de aanhankelijkheid verliezen van duizenden „kleine luiden", die op hem hun hoop ble ven stellen tot den dag van vandaag. Maar daarmee is geenszins gezegd, dat Roosevelt's politiek op den duur niet belangrijke gevol gen zal hebben voor het gemeenebest der U.S.A. Een reusachtige ommekeer, zooals hij wilde bewerkstelligen, vereischt veel meer jaren tijds dan een staatsman ten dienste staan, tenzij er een revolutie wordt ontketend. Van een revolutie moet Roose velt niets hebben, maar hij heeft misschien het zaad gezaaid voor een geleidelijke, ont wikkeling naar een betere samenleving in de Ver. Staten. KERSTORATORIUM. De Kon. Zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning" te Middelburg zal op Maandag 26 December, tweeden Kerstdag een middaguitvoering geven in de Concert en Gehoorzaal. Uitgevoerd zal worden het Weihnachts- oratorium van Bach. Als solisten zullen mede werken Trude Westeroven van Meeteren, sopraan; Roos Boelsma alt; Jan Schipper, tenor en Lau rens Bogtman bas. HULP IN GEVAL VAN LUCHT AANVALLEN. Cursus in eerste hulp geopend. Gisterenmiddag heeft in een der lokalen van de school aan het Veersche Bolwerk de opening plaats gehad van een cursus in eerste hulp bij ongelukken, uitgaande van den plaatselijken luchtbeschermingsdienst. Tot nu toe heeft arts C. F. Frumau een tweetal cursussen van jongere vrouwen en meisjes onder zijn leiding, thans betrof het een cursus van vrouwen, die uit de krin gen der Huisvrouwen organisaties zich had- aangemeld naar aanleiding van een schrij ven van de zijde van den Luchtbescher mingsdienst. Ongeveer een 60tal hadden zich bereid verklaard de cursus, die onder leiding staat van mevrouw arts R. Weijl-Snuijf, te vol gen. De meeste harer waren voor deze eerste les opgekomen en hadden plaats ge nomen in de schoolbanken, toen het hoofd luchtbeschermingsdienst, de heer J. H. Voorthuijzen, het woord nam. Spr. wees er o.a. op, dat, al hoopt men dat het nimmer noodig zal zijn, men er op moet rekenen, dat in tijden van oorlog, het Roode Kruis niet kan helpen voor de bur gerbevolking zooals in vredesstijd en dan rust er een taak, vooral op de vrouwen, om (Ingez. Med.) nadat zij Amiens had verlaten, geen spoor had achtergelaten, zou ze hebben blijven hopen en wachten en zelfs op hem heb ben vertrouwd. Maar 't was juist dat weggaan met mevrouw Hamilton, dat de zaak zoo verschrikkelijk maakte zoo onmogelijk om te verontschuldigen zoo harteloos zoo onmenschelijk. Met voorbedachten rade had hij Ihaar verlaten, blijkbaar om een plan te volvoe ren, dat hij gemaakt had voordat hij met haar naar de slagvelden ging. Dit bewees, dat zijn heele gedrag jegens haar een leu gen was en valsch. Reeds van den beginne af had hij haar met gebrek aan eerbied bejegend. Van af den kus op de Olympic tot den kus in de auto altijd onbeschaamd, totdat zij ge trouwd waren. Met een gevoel van toorn en smart sloeg ze haar handen in elka'ar. Neen ze had 't recht de kerkelijke plech tigheid als niet bestaande te beschouwen. Maar indien ze hem in de toekomst eens ontmoette, terwijl ze Jack's vrouw was...? Celestine kwam met haar ontbijt binnen en den blik in de 'oogen van haar meeste res ziende, begreep ze, dat 't onverstandig zou zijn haar weer alleen te laten totdat ze gereed was naar de kapel te gaan. Molly lady Fordbrooke en haar kinderen waren den vorigen avond aange komen. Het huis was overvol met gasten: er kon niemand meer bij. Er heerschte een atmosfeer van drukte en vroolijkheid. Door de geopende vensters kon ze de vogels hoo- ren zingen en de tuinlieden in en uit hoo- ren gaan, die de laatste hand legden aan de onderlinge hulp te kunnen verleenen. Ze ker zullen niet allen direct daarvoor wor den opgeroepen, maar dan kan men bij zich thuis of in de naaste omgeving toch nuttig werk doen, dit ook inzake het blusschen van begin brand en dergelijke. Het ver heugt spr., dat zoovelen, zich voor dezen cursus hebben opgeegven. De heer Voorthuijzen wees er ten slotte op, dat alle werk voor den luchtbescher mingsdienst geheel belangloos geschidet. Hij zegt dit om mevrouw Weijl hartelijk dank te zeggen, dat zij bereid was deze cursus te leiden. De cursisten gaven blijken van instem ming met deze woorden. Hiermede was deze cursus geopend en verlieten de niet-cursisten het lokaal om mevrouw Weijl gelegenheid te geven met de eerste les een aanvang te maken. Bijzondere Zwakzinnigenschool. B. en W. deelen den Raad mede, dat zij van het bestuur van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van Christe lijke scholen voor zwakzinnige kinderen dd 31 October bericht hebben ontvangen dat het nader besloten heeft bedoelde school te vestigen in het pand Singelstraat no. 9 en zij stellen voor, van het raads besluit van 22 Juni ter zake deze school de nu overbodig geworden deelen in te trekken. Gebruik Gymnastieklokaal B. en W. stellen den Raad voor aan de Athletiekafdeeling van de Middelburgsche HBS-club overeenkomstig haar verzoek het gymnastieklokaal van school J op Maandagen van 4 tot 6 uur beschikbaar te stellen tegen 1.50 per keer. INSTRUCTIES GENEESKUNDIGEN EN GEMEENTEVROEDVROUW. Via Ged. Staten kregen B. en W. ver leden jaar kennis, dat de minister van bin- nenlandsche zaken aan de gemeentebestu ren in het algemeen verzocht de noodige aandacht te wijden aan de rechtspositie van de gemeenteartsen, belast met de armenpraktijk, aangezien hem was geble ken, dat deze in tal van gemeenten niet of niet geheel volledig was geregeld. In dit schrijven werd o.a. medegedeeld, dat een volledige regeling in één instructie het meest wenschelijk werd geacht, omdat een regeling, verdeeld over een instructie en het gemeentelijk ambtenarenreglement, vooral met het oog op de zeer speciale plaats, die deze functionnarissen onder het gemeentepersoneel innemen tot moei lijkheden aanleiding zouden kunnen geven. B. en W. konden zich met dezen gedach- tengang zeer wel vereenigen, om welke reden zij dan ook instructies deden ont werpen voor de gemeentegeneesheeren, belast met de armen-practijk en voor de gemeentegeneesheeren buiten de gestich ten en tevens voor den gemeentegenees heer, die de functie vervult van contrö- leerend geneeskundige en schoolarts, ter wijl zij tevens meenden daarbij te moeten ontwerpen een instructie voor de gemeentevroedvrouw, belast met de ar menpraktijk. Deze ontwerpen zonden B. en W. voorts ter inzage aan het Burgerlijk Armbestuur en aan de betrokken functio narissen met verzoek mede te deelen of deze ontwerpen hunnerzijds aanleiding ga ven tot het maken van op- en aanmerkin gen. Aan enkele opmerkingen van practischen aard kon worden tegemoetgekomen. B. en W. leggen nu een drietal ontwerp-instruc- ties ter vaststelling aan den Raad voor. DE HAVEN VAN VLISSINGEN. Gedurende de maand October 1938 werd de haven van Vlissingen bezocht door 171 zeeschepen met een tonnage van 211.259 N.R.T. en 155 binnenschepen met 56.405 ton draagvermogen. In bovenstaande getallen zijn niet verwerkt de schepen van de Mij. „Zeeland", den Prov. Stoomboot Dienst, de Marine en het Loodswezen. ARNEMUIDEN. Donderdagavond verga derde de vereeniging „De Arne'i' (de ver eeniging tot stichten van een vereenigings- gebouw). De voorzitter, dokter P. de Haas, deelde aan de hand van de ingeko men stukken mede, dat de koninklijke goedkeuring op de statuten, die reeds in Mei jl. aangevraagd was, nog steeds niet was verleend, als gevolg van het in twij fel trekken van de bestaansmogelijkheid van een vereenigingsgebouw, door de ad- viseerende instantie te Arnemuiden. Er werd besloten in overleg met de ver- eenigingen alhier te treden, om zoodoen- bloemversiering in de kapel. „Celi de heele zaak is iets onmoge lijks!" bracht Laline er hijgend uit. „Ik kan 't niet ten einde brengen ik kan niet!" Celestine werd woedend. Dat was toch al te gek en niets voor mademoiselle, zoo'n schandaal te veroorzaken en zoo'n nobel mensch als dien kapitein Lumley ongeluk kig te maken! Hoe kon mademoiselle zoo zelfzuchtig zijn om zijn hart te breken? In dien hij, met alles bekend zijnde, toch be reid was mademoiselle tot vrouw te nemen, aan wien stond 't dan om moeilijkheden te scheppen „Dat is 't juist, Celi Hij weet niet alles. Hij weet niet, dat de priester een huwelijk heeft ingezegend" en Laline's stem klonk wanhopig. Dit stemde Celestine onbehagelijk. Ze kon die herinnering aan den priester niet ver dragen, 't gaf toch niets die zaak nu op 't tapijt te brengen. Men moest practisch zijn en daar de majoor zeker zou loochenen, dat er een huwelijksplechtigheid had plaats ge had, waartoe zou 't dan dienen, dat made moiselle 't zich herinnerde? Het was de goede God, die kapitein Lum ley had gezonden om mademoiselle steun te bieden in al haar moeilijkheden. In plaats van nu al die nuttelooze gedachten te koes teren, moest mademoiselle dankbaar zijn! Toen klopte Molly, in een peignoir, aan de deur, kwam binnen en ging op 't bed zitten. „Je ziet er uit alsof je verdriet hebt. Wat is er? Je moest 't gelukkigste meisje ter wereld zijn Ons als Nederlanders kan de 20e herden king van den llen November 1918, die een streep zette onder de afschuwelijke jaren van den grooten wereldbrand, niet zóó toe spreken als hun, die daadwerkelijk, van ver of van nabij, met het oorlogsmonster ken nis maakten. Maar de beste gedachten van ons, be wuste menschen van dezen tijd, gaan toch met diep gevoel uit naar hen, dooden en le venden, die toen hun leven of hun gezond heid geofferd hebben. Waarvoor? Zooals wij het nu zien, voor het fiasco van Versailles, niet helaas voor een beter en vreedzamer wereld. Deze erkenning legt tegelijk op ons den duren plicht om alles te doen wat wij kun nen ter voorkoming van een nieuwen oor log. Laten wij daarvoor al onze krachten in spannen! De dagen van intense spanning, welke wij eind September 1938 doormaak ten, hebben meer dan duidelijk bewezen hoezeer die inspanning noodzakelijk is. M. van der Veur. de een nauwkeurige begrooting voor de exploitatie op te maken, die de mogelijk heid van een vereenigingsgebouw kan bil lijken en deze begrooting met begeleidend request aan H. M. de Koningin te zen den. VERE. De verkoop der vlaggetjes ten bate van den geestelijken arbeid onder de leden van de weermacht heeft een bedrag van ruim 9 in deze gemeente opgebracht. RAAD VAN NISSE. Begrooting aangenomen. NISSE. Woensdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester A. van der Poest Clement. Afwezig de hee- ren G. Nieuwenhuijse en Chr. Almekinders. De heer Johs. van Liere wenscht dén voorzitter geluk met zijne herbenoeming tot burgemeester dezer ge meente, waarna deze dankte voor de ge sproken woorden. Met algemeene stemmen werd besloten aan het Burgerlijk Armbestuur alhier weer te vragen de brandstoffenbijslag voor werkloozen ter hand te nemen in dezen winter. De gemeentebegrooting 1939 werd voor- loopig vastgesteld tot een bedrag van 20608 in ontvangst en uitgaaf met 298 voor onvoorziene uitgaven. In de begrooting is opgenomen een ex tra bijdrage en een belastingbijdrage van het Rijk. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd herbenoemd de hr M. Nieuwenhuijse. SLUIS. Het sleepvrachtschip „Edgard Ti nei" eigenaar schipper de Vos begon, nadat het vermoedelijk op een anker, dat beves tigd is aan den Kaaimuur, gestooten had, langzamerhand water binnen te krijgen en te zinken. Het 266 ton metende schip, dat toebehoort aan de maatschappij Eugene Herrebosch te Antwerpen, was volgeladen met suikerbieten, zoodat pompen met de handpompen niets hielp. Nadat eenige werklieden den schipper op het zinken at tent hadden gemaakt, ging deze onmiddel lijk naar zijn maatschappij (volgens zijn be wering een der grootste van Antwerpen), telefoneeren om een zuigpomp. Hij kreeg ten antwoord, dat onmiddellijk hiervoor zou worden zorg gedragen, maar toen deze pomp om half twaalf nog niet te Sluis was aangekomen, belde de Vos andermaal. Thans werd hem medegedeeld, dat een ver gissing had plaats gehad en de pomp naar Sluiskil was vertrokken en dat ze spoedig in Sluis zou kunnen zijn. Bij het opmaken van dit bericht was de pomp echter nog steeds niet gearriveerd. Gelukkig voor den schipper en zijn echtgenoote, die, zooals licht te begrijpen valt, in angst zaten, dat het schip zou kapseizen, bevond het vaar tuig zich in tamelijk ondiep water en aan voor- en achterzijde zijn een paar water dichte schotten. Het plan was evenwel ge weest, voordat men iets van de lekkage ge merkt had, zich naar d'eper water te late" sieepen. In net ruim bevond zich 1.50 wa tor en het schip zoog zich geheel vast in den modder. WED. D. S. VAN SCHUPPEN - VEENENDAAL "cte (fakfxxUaUdtML „Dat ben ik natuurlijk ook". „Wees dan toch in 's hemelsnaam vroo- lijk, anders zul je er in die prachtige japon heelemaal niet goed uitzien. Zilver jmet goud groot gelijk, om niet eenvoudig wit te nemen, of alleen zilver, zooals iedereen tegenwoordig." „Ja, ik dacht, dat goud geschikt voor mij zou zijn", antwoordde Laline en was be nieuwd of het merkbaar was, dat er ironie in haar stem lag. Nu Molly er was, die over toiletten praat te, schenen de dingen meer alledaagsch en niet zoo vreeselijk. Zij was vier jaar ouder dan Laline en had altijd over haar gemoederd. Ze was op achttien jarigen leeftijd, bij haar eerste be zoek aan Europa getrouwd, maar had sinds dien om de twee jaar haar oude thuis opge zocht, zoodat de vriendschapsbanden nooit verbroken waren. In stilte dacht ze nu, dat 't maar goed was, dat haar intieme vrien din zoo'n goed huwelijk deed, want 't was heusch treurig om te zien, dat ze er niet mooier op werd. „Maak nu je cadeau eens open, snoesje", zei ze, toen haar blik op de doos op 't pre senteerblad Jack's laatste cadeau viel. Maar toen ze 't woord „snoesje" uitsprak zag ze dat Laline ineenkromp alsof ze pijn had. „Wat is er met je, Laline?" „Ik heb last van zenuwpijn", antwoordde deze. Molly vond 't altijd prettig medicijnen toe te dienen en ging dadelijk naar haar ka mer, om een wonderdadig goedje te halen, Restauratie Abdijtoren. Ged. Staten wijzen er op, dat de in 1934 uitgetrokken gelden voor de restauratie van den abdijtoren te Middelburg ad 37000, bij verre na niet toereikend zijn en weder 37000 is uitgetrokken. In over leg met de Rijkscommissie voor Monumen tenzorg is voor elk der jaren 1938 en 1939 een werkplan met begrooting opgesteld. Het rijk zal nog weer 13.690 bijdragen benevens 2143 in de kosteen van aanleg der brandbluschinstallatie. Het rijk zal met de in 1936 bepaalde bijdrage van 16.650 dan in totaal 41 der restauratiekosten betalen. Ged. Staten vinden aanleiding voor te stellen de in 1935 verleende provinciale bijdrage 3350 te verhoogen met 5 van 37000 of 1850 en het maximum te bren gen op 5200. Restauratie Nederlandsche Her vormde kerk te Haamstede. Ged. Staten stellen voor de bijdrage in de kosten van herstel van het kerkgebouw der Nederl. Herv. gemeente te Haamstede te verhoogen van 3000 op 3325.58, daar de kosten, die geraamd waren op 30.000 tot 36.511.58 zijn gestegen. Subsidie autobusdienst Aksel Hulst. In 1936 werd door de Prov. Staten aan P. Scheele te Sluiskil ten behoeve van den autobusdienst AkselHulst gedurende ten hoogste vijf jaren subsidie uit de Provinci ale Kas toegezegd en heeft Scheele ontvan gen in 1935 99.16; 1936 69 en 1937 92. Over 1938 ontving hij maar 29.33 omdat hij den dienst op 1 Mei stopzette. Direct heeft toen de N.V. Zeeuwsch— Vlaamsche tramwegmaatschappij op het verlaten traject een nieuwen dienst ge opend, en zij vroeg aan haar verder het subsidie te willen toekennen. Niet alleen kan, hetgeen trouwens voor de hand ligt, de voormalige ondernemer geen subsidie meer genieten, maar ook een ander kan geen aanspraak doen gelden, zijnde in het besluit van 1936 den naam van den onder nemer vermeld, terwijl ook het maximum niet maar zonder meer ook voor een even- tueelen nieuwen ondernemer kan worden aangehouden. Waar de besturen der gemeenten Aksel, Hulst, Koewacht en Zuiddorpe evenzeer als in 1936 op het standpunt staan, dat de dienst Aksel—Hulst een algemeen belang dient en ook Ged. Staten van oordeel zijn, dat die dienst wenschelijk moet worden ge acht zijn er h.i. voldoende termen aanwezig om aan de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij ten behoeve van ge noemden dienst steun toe te zeggen en het maximum-bedrag, waarop de waarde der voor den dienst bestemde autobussen door den daartoe door Ged. Staten aangewezen deskundige is geschat te stellen op 3333.50 Wijziging Reglement Calamïteuze polders of waterschappen. Ged. Staten stellen enkele wijzigingen voor in het reglement voor de calamiteuze polders en waterschappen, o.a. in verband met een nader te vermelden voorstel om de bepalingen betreffende rechtspositie van de ambtenaren in dienst der waterkeeringen, welke nog in het reglement voor de calami teuze polders en waterschappen staan ver meld, op te nemen, voor zooveel noodig ge wijzigd en aangevuld in het Polderambtena renreglement Zeeland 1931. In de najaarsvergadering 1936 besloten de Staten tot medewerking aan de oprich ting van de Vereeniging „De Noord-Beve- landsche Brug" die zich ten doel zou stel len het bouwen en exploiteeren van een brug over de Zandkreek. Toen reeds wezen dat alles genas en terwijl ze weg was, fluis terde Celestine haar meesteres toe: „Mademoiselle moet zich vermannen. Zoo'n zwakheid komt niet te pas", en dit prikkelde Laline's trots, zoodat er weer kleur op haar wangen kwam. Ze opende 't pakje. Het bevatte,, behalve een kaartje, waar op stond: „Met de teederste gevoelens van Jack", een grooten robijn, een kostbaar ju weel van een grilligen, ongewonen vorm. Beste Jack! Ze zou 't dadelijk dragen. Toen kwam Molly met de kinderen terug en mevrouw Greening. Voor verder peinzen en treuren was geen tijd meer. Laline moest zich gaan kleed en, lunchen, zich laten kap pen en haar sluier aandoen. De plechtigheid zou precies om half drie plaats hebben en een oom van Jack, die bisschop was, zou den zegen uitspreken. Omstreeks half zeven 's morgens kwam David aan 't Gare de Lyon aan. 't Regende in Parijs ook. Zoo gauw mogelijk stapte hij in een taxi en ging regelrecht naar 't Ame rikaansche Gezantschap. Zelfs op dit oogen- blik, waarop zijn geest zoo in beroering was, lag zijn plicht hem 't naast aan 't hart. De Gezant was nog niet op; hij zou ech ter gauw een ochtendjas aantrekken en dadelijk bij hem komen. David wachtte een klein kwartier in de welbekende zitkamer en toen kwam de heer Randolph binnen. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5