De anti-Joodsche uitspattingen, Va-tro-nol BUITENLAND. VlCKS GOES. VLISSIHGEN. Ontevredenheid onder de visschers. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND Goebbels heeft nieuwe maatregelen tegen de Joden aangekondigd. Goebbels geeft het sig naai, om op te houden. Moreele en Geestelijke Herbewapening.1 Ve NJ H' verschillende personen na inzage aan leiding aandeelhouder te worden. Het stemt ten slotte zeker tot groote voldoening ten aanzien van dezen eenigen Zeeuwschen Schouwburg, uiteindelijk dan toch te mogen gewagen van een, uit ge meenschapszin voortgekomen gemeen schappelijke daad. t Die voldoening wordt, begrijpelijkerwijze, niet in de laatste plaats gedeeld door het Werkcomité, dat zijn aanvankelijk vrij hopeloos lijkende taak uiteindelijk dan toch met welslagen be kroond zag. Vooral ook voor de harde werkers in dat comité hopen wij dat het resultaat steeds beter zal zijn. TE VEEL AAN BACCHUS GEOFFERD. Toen gisteravond de laatste tram van de Markt zou vertrekken, nam daar een man in plaats afkomstig uit Groningen, die bleek dronken te zijn. Daarom wilde de con ducteur hem niet vervoeren en verzocht den aanwezigen politieagent om assistentie en met vereende krachten werd de Gro ninger op straat gezet. Hier bleek voor de politie aanleiding den man wegens dron kenschap in arrest te stellen. Hij werd naar het bureau overgebracht. Onder weg heeft hij den betrokken agent vrij ernstig belee- digd, zoodat hij zich den dag van gisteren nog wel eens goed zal herinneren. De man is hedenmorgen aan den Commissaris van politie voorgeleid. AANRIJDINKJES. Gisteren hebben alhier twee aanrijdingen plaats gehad, die beide goed zijn afgelopen. In het begin van den middag kwam een wielrijder uit de Leliestraat den Singel op rijden, juist toen een personen auto uit de richting vafi de Koepoort kwam. Een aan rijding was niet meer te voorkomen, niet tegenstaande de bestuurder uit alle macht remde. De jeugdige wielrijder kwam te val len en bleef aanvankelijk liggen, doch bleek ook bij onderzoek door een dokter, slechts ontvellingen te hebben bekomen, zoodat hij zonder hulp naar huis kon gaan. De tweede aanrijding had enkele uren la ter plaats op den Noordweg. Hier reed een wielrijder uit de richting Middelburg, toen van andere zijde enkele auto's aankwamen. Een bestuurder van een personen auto wil de de andere auto's passeeren en kwam daardoor op het linkerdeel van den weg. Hier reed hij een wielrijder aan, die er zelf ook vrij goed afkwam, doch het rijwiel was deerlijk gehavend. De politie stelt in beide gevallen een on derzoek naar de schuldvraag in. Jubileum Van Sabben. De hr. A. van Sabben Sr., concierge der Ambachtsschool, die gisteren 25 jaar in functie was, mocht des middags nog een huldiging in ontvangst nemen van het Be stuur der School. Mr. Ph. R. Hugenholtz sprak den jubilaris daarbij toe en overhan digde hem als blijvend aandenken 'n groo te tinnen pul met bloemen. Ook de leerlin gen der Ambachtsschool gaven des avonds van hun medeleven blijk en boden, met hun gelukwenschen, den hr. Van Sabben een mooie leeslamp aan. Het is voor den hr. Van Sabben zoo wel een mooien dag geworden, waarop hem gebleken is, dat hij de achting en sympathie heeft van „groot en klein". Paard gevonden. Hedennacht kwart over twaalf kwam een jongmensch aan het politiebureau met een gevonden voorwerpeen paard. Hij had het dier wandelende in de 's-Heer Hen- drikskinderenstraat aangetroffen. Na on derzoek bleek het een paard van den sla ger J. de Kok te zijn. De eigenaar werd uit bed gehaald en kon het paard medenemen. Rijkspostspaarbank. In den loop der maand October 1938 werd aan het kantoor alhier op spaarbankboek jes ingelegd 17917990 en terugbetaald 13680199. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 4237791. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 44. De collecte voor het „Fonds voor Bij zondere Nooden" heeft deze week 45.28 opgebracht. Een extra gift van 50 werd ontvangen. 10 manden visch in beslag ge nomen. Er heerschte vanmorgen onder de vis schers nogal eenige opwinding, ontstaan door het feit dat de politie een 10-tal man den visch, behoorende aan den schipper S., alhier, in beslag heeft genomen en naar het bureau van politie heeft laten over brengen. Er bestaat, sinds Maart j.l. een gemeen telijke verordening, waarbij de visch uit sluitend over de vischmijn mag worden verkocht, aan welke verordening streng de hand wordt gehouden. Toen nu hedenmorgen schipper S. van de vischvangst terugkeerde, bracht hij dan ook deze visch op de vischmijn, waar zij werd afgeslagen. Schipper S. had daarbij echter bepaald dat zijn visch een minimum, door hem be paald bedrag moest opbrengen. Het ge volg daarvan was, dat een 10-tal manden visch werd ingehouden. Aan S. werd nu vergunning verleend om deze visch in een andere gemeente te verkoopen, doch in plaats daarvan, vervoerde hij de visch naar de Zeilmarkt en begon daar op eigen hout je te verkoopen. Zulks is echter verboden en werd weldra geconstateerd door den con troleur van Maatsch. Hulpbetoon, die de hulp van de politie inriep, waarop deze, zooals gemeld, de visch in beslag nam. Een én ander wekte nogal wat beroe ring onder de visschers en trok ook een groote publieke belangstelling. De visch- vrouwen, die reeds op de mijn visch had den gekocht tegen behoorlijke prijzen, wa ren vanzelf ook minder te spreken over den particulieren verkoop door schipper S. zei ve, omdat daardoor zij hun visch, vooral op Vrijdag moeilijker zouden kunnen uitleu ren. De 10 manden visch zijn later naar de vischmijn overgebracht en zouden nu he denmiddag verkocht worden. De opbrengst zal echter door de politie in beslag worden genomen, in afwachting van een besluit van den minister, wat met deze opbrengst zal moeten gebeuren. Daar dit de eerste maal is dat deze ver ordening wordt overtreden, bestaat voor één en ander een groote belangstelling. VERE. Zooals uit de strekking van ons raadsverslag zal zijn gebleken, is het zet foutenduiveltje debet aan het feit, dat het opschrift abusievelijk vermeldde, dat de Campveersche Toren in het publiek zal worden verkocht. Men zal bij lezing van het verslag hebben begrepen, dat het hier geen verkooping, doch verpachting betreft IERSEKE. Deze week heeft het Vissche- rijbestuur te Middelburg, daartoe gemach tigd door den minister van financiën, het bedrag vastgesteld, dat over het seizoen 1937-1938 moet worden betaald. Voor de meeste kleine kweekers valt dit bedrag nogal mede, voor degenen die ietwat meer of veel verkocht hebben is het een tegen valler. De allerkleinste kweekers of zij die heel weinig hebben verkocht hoeven niets te betalen. De groote verzenders achten zich echter gedupeerd en zullen wel pro testeeren. Natuurlijk is het niet prettig om te be talen, maar zonder geld kan de Staat niet leven. Bovendien is het de groote vraag of niet hoe langer hoe meer zal ingezien moe ten worden, dat het tegenwoordige systeem van pachtbetalen niet deugt. In Middelburg bij een verpachting bieden ze tegen den hoogsten op en bij betalen zegt men: ik kan niet. KAPELLE. In de vergadering van de Ver.: Glascultuur Kapelle en Omgeving bedankte als voorzitter de hr. J. Hermes en als secr. de heer Johs. Schipper. Gekozen werden in de vacatures voorz. de heer Jacs. Burger en als secr. P. Glas Mz. De heer Schipper bedankte ook als lid. Gisteravond meldt Reuter, kwamen uit alle deelen van Duitschland nog berichten binnen over het verbranden van synago ges en het vernielen van Joodsche zaken. O.m. zijn in de. volgende steden synagoges in brand gestoken: Stettin, Konstanz, Es sen, Dusseldorp, Krefeld, Cottbus, Bran denburg, Offenburg en Eberswalde. Joodsche winkelzaken werden verwoest van Koningsbergen, in het uiterste Noord oosten af, tot in de steden van Zuidwest- Duitschland. Gisteravond waren in het Westelijk deel van Berlijn de plunderingen nog in vol len gang. In de Tauentzienstrasse, een be kend winkelcentrum, stond een groote menigte te kijken naar hoeden en jassen, die van de tweede verdiepig van een groo te winkelzaak naar beneden werden ge worpen. Sommige kijkers hielpen zichzelf aan wat zij van hun gading dachten. Niemand werd toegestaan foto's te ma ken van de vernielingen, vertegenwoordi gers van Londensche bladen, die dat- toch deden werden gearresteerd, doch later in vrijheid gesteld. Hoe de synagogen in brand werden gestoken. Het D.N.B. deelt mede: Men beschikt over bijzonderheden omtrent de branden in de Berlijnsche synagoges. Troepen joy- gelieden hebben zich gistermorgen tegen vier en vijf uur naar de verschillende Joodsche kerken begeven, waar zij de ban ken en het houtwerk langs de muren met benzine begoten waarna zij den brand er in staken. Dit verklaart de snelheid, waar mede het vuur zich uitbreidde en hoe het kwam, dat de brandhaarden zoo'n felle hitte uitstraalden. De troepen jongelieden maakten zich gereed hetzelfde lot te be reiden aan de synagoge in de Münchner strase in de Schönebergwijk, toen een kapitein van politie arriveerde, die den betoogers aanraadde dit gebouw te spa ren, omdat er twee woonhuizen dicht bij stonden, die door het vuur zouden kunnen worden aangetast!! In het centrum van Berlijn. In de Markgrafenstrasse in het centrum van Berljjn wierpen in burger gekleede nationaal-socialisten de meest uiteenloo- pende voorwerpen uit de vensters van Joodsche firmans op straat. Een voorbijgan ger werd bijna getroffen door een schrijf machine, die uit de tweede verdieping ge smeten werd. In de naburige Kronenstras- se hebben de nationaal-socialisten bontwa ren weggehaald. De uithangborden van ritueele Joodsche restaurants werden ka pot geslagen. De aangerichte schade wordt op verscheidene millioenen marken geraamd. Op den Kurfürstendamm drong gister middag een anti-semietische menigte bin nen in de bovenverdiepingen der winkel magazijnen, waarna ook hier de goederen door de vensters op straat werden gewor pen. Later trachtte de politie tusschenbei- de te komen, doch zij had geen succes. Warenhuis te Leipzig verbrand. Het Joodsche warenhuis van Bamberger en Hertz te Leipzig is geheel door brand verwoest. Het Duitsche Nieuwsbureau zegt daarover: „Uit het onderzoek is gebleken dat de Joodsche eigenaars, die gebruik wil den maken van de spontane anti-semieti sche betoogingen, persoonlijk of door mid del van helpers brand in hun eigendom hebben gesticht om de verzekeringssom in handen te krijgen. Op deze wijze willen zjj het volle profijt van hun zaak hebben, daar zij vreezen, dat zij tengevolge van den moord te Parijs geen afzet voor hun goederen zullen vinden." Te Neurenberg. Ook te Neurenberg, de woonplaats van Julius Streicher, is veel geplunderd. Bruin 'hemden drongen verschillende woningen van Joden binnen, waar zij de ruiten en de meubelen kort en klein sloegen en de tapijten en gordijnen stuksneden. De be woners werden mishandeld. Rijksminister Goebbels heeft gistermid dag het volgende bekend gemaakt: „De gerechtvaardigde en begrijpelijke verontwaardiging van het* Duitsche volk over den laffen Joodschen sluipmoord op een Duitsch diplomaat te Parijs heeft zich in den afgeloopen nacht op groote schaal gelucht. In talrijke steden en dorpen zijn daden van vergelding tegen Joodsche ge bouwen en zaken verricht. Aan de geheele bevolking wordt thans de strenge eisch gesteld, dat van alle verdere demonstraties en acties tegen de Joden onmiddellijk wordt afgezien. Het definitieve antwoord op den Joodschen aanslag te Parijs zal den Joden gegeven worden langs den weg van wetgeving en verordening." Het hielp aanvankelijk niet veel. Ondanks de vermaning van minister Goebbels werden de plunderingen te Ber lijn echter voortgezet. Langs den Kurfür stendamm en de aangrenzende straten trokken groepen van vier tot vijf jonge lieden gewapend met houten hamers of ijzeren staven. Zij voltooiden de plundering der Joodsche winkels onder het geroep van „Juda verrecke" en „dood aan de Jo den". Een zwijgende menigte sloeg de be toogers gade. Ook de Joodsche koffiehui zen werden geplunderd. Bij het vallen van den avond werden de betoogingen zelfs nog heftiger. Er speelden zich tooneelen af zooals men ze op den Kurfürstendamm nooit gezien had. Het centrum der operaties was nu overgebracht naar de wijk der confectie zaken. Heele troepen drongen de huizen binnen en vernielden alle ramen. Rinke lend vielen de scherven op straat, sommi ge straten waren er als het ware mede overdekt. Een menigte van honderden personen sloeg het schouwspel gade. Op menig gelaat kon men een uitdrukking van nauw verholen afkeuring lezen. Pas om een uur of acht gisteravond kwam er een einde aan de uitspattingen. Vooraanstaande leden der re geering bijeen, Ter bera ming van maatregelen tegen de Joden. Vooraanstaande leden der regeering, o.m. Hitier, Goering, Hess, Goebbels en Von Rib- bentrop, zijn gisteravond te Berlijn bijeen gekomen om maatregelen te beramen, wel ke tegen de Joden zullen worden genomen. Verwacht wordt, dat deze maatregelen vandaag zouden worden afgekondigd. In of- ficieele kringen geloofde men, dat zij zeer streng zullen zijn. Wat men op het ministerie van propaganda zeide. Een verantwoordelijk ambtenaar van het ministerie van propaganda (dat van Goeb bels) heeft gezegd, dat het ministerie de verantwoordelijkheid op zich neemt voor de gebeurtenissen, maar, aldus voegde hij hier aan toe, het ministerie hebben geen mede- deelingen bereikt over plunderingen van Joodsche zaken! De politie zal in gevallen van plundering zeer zeker optreden. (Wat ze echter niet doet. Red.) Te Frankfort a. d. Main is niet één Jood sche winkel gespaard gebleven. Zelfs parti culiere woningen moesten het hier ontgel den. Meubelstukken werden uit de ramen geworpen. De Joden moeten binnen 48 uur München verlaten. Havas meldt uit München: Alle Joden te München hebben zich vóór gisteravond zes uur bij de politiebureaux moeten aanmelden en er de sleuters afgeven van hun wonin gen en garages. Voorts werd hun 48 uur gegeven om München te verlaten. Deze 48 uur zijn op 10 November des middags om vier uur ingegaan. Vele Joden hebben hun woningen en ho telkamers moeten verlaten. Er zijn nog eenige particuliere huizen in brand gesto ken. Er zijn tot nu toe 500 personen, allen Joden, zoowel mannen als vrouwen, gear resteerd. Mededeeling van Joodsch wereld congres. Havas meldt uit Genève, dat het Jood sche wereldcongres gisteravond een com muniqué heeft gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat het zich, terwijl het den aanslag met doodelijken afloop betreurt, welke een Poolsche Jodenjongen heeft ge pleegd op een lid der Duitsche ambassade te Parijs, zich verplicht ziet met kracht te protesteeren tegen de hevige beschul digingen, welke bij deze gelegenheid door de Duitsche pers tegen het geheele Joden dom worden gericht en vooral tegen de vergeldingsmaatregelen, welke thans ge nomen worden tegen de Duitsche Joden. Na er aan herinnerd te hebben, dat tal- looze Joden tijdens de vervolgingen der laatste jaren werden gedood, betoogt het Joodsche wereldcongres, dat de werkelijk verantwoordelijken voor de misdaad te Parijs degenen zijn, die deze vervolgingen verheerlijken door niet op te houden te prediken, dat geweld boven recht staat. De Spaansche burgeroorlog. TEGENSTRIJDIGE BERICHTEN. Het rechtsche hoofdkwartier heeft me degedeeld, dat, niettegenstaande de mist, de troepen aan den Ebro iets zijn opgerukt. Zij hebben meer dan 400 gevangenen ge maakt. Aan de Sègre hebben de regeerings- troepen een zware nederlaag geleden. Zij verloren eenige honderden dooden en twee duizend van hen werden krijgsgevangen ge maakt. In het legerbericht van de regeering wordt medegedeeld, dat de regeeringstroe- pen de aanvallen van de troepen van Fran- co^ aan den Ebro hebben afgeslagen. De rechtschen leden hierbij verliezen. De recht schen hebben een feilen tegenaanval gedaan op de stellingen van de regeeringstroepen aan de Sègre. De strijd in het Verre Oosten. CHINEESCHE PLANNEN TOT HEROVERING VAN KANTON? Van Japansche zijde wordt verklaard, dat Tsjang-Kai-sjek een plan tot herovering van Kanton heeft uitgewerkt. Volgens een bericht uit Sjanghai wordt een groote Chi- neesche strijdmacht geconcentreerd bij Koekong en Jingtak, ten Noorden van Kan ton. Uit betrouwbare bron wordt evenwel gemeld, dat de Chineesehe troepen niet zoo BEURS VAN AMSTERDAM. Amsterdam 1936-3 101% Zeeuws. Hyp. B-3% 100%100% Cities Service Cy. P. 1958 5 5252% A Amsterd. Bank 140140 A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 521 A De Schelde N.B. 44%—44% C Am. Smelt Ref. 43%—43 A Born. Sum. H.M. 178—178% A Houth. Alberts 95% C Uion Pac. Rr. 73%- -73% C Int. Nickel Cy. 4343 A Pref. Lever-Bros 151140 Ned. 38 1000-3 101 101% O. Indië 37 1000-3 99%—99% Engeland 1960-90 4 79%—79% A Koloniale Bnk. 154156 A N.I. Hbk. 600 132%—133 Ned. H. M. 1000 153%—153% A v. Berkels Pat. 58%—56 C Calvé-Delft 90—90% A Philips Gem. B. afg. 234%—235%-34% C Unilever 146%148-47% C Am. Car en Foundry 25%24%-25% C Anaconda Cop. 28%28%-% C Bethlehem St. 55%—55%-56 C Knnec Coppe 35%35-% C Rep. Steel 16%—17%-% U. States St. C. 51%—52%-% C North Am. Cy. 19%—18% A Kon. Petr. Mpij. 336%—336%-38 C Contin. Oil Cy. 22%—23-% C Phillips Petr. Comp. 31%31% C Shell Union O.C. 11%—11%-% C Tide Water Ass. Oil 10%—10%-% A Ned. Scheepv. U. 122—123% A H.V. Amsterdam 479%—479% -80% A Java Cult. Mij. 183%—183% A N.I. Suiker U. 185-186-% A Deli Batavia 217—218%-19 C Deli Mij. 1000 285%—286%-87% BEURSTHERMOMETER VRIJDAG Aku Philips HVA Koninkl. Rubber Markt Suiker (Wettig Unilever Amerika Obl.Markt Schepen Tabak gedeponeerd.) A Senembah 254%—257%-58% C Baltimore en Ohio 6%6% C Southern Pac. Cy. 15%—16%-% A Southern Rlw. 15%-15% A Amst. Rubber C. 240%238%-40 A Deli-Bat. Rubb. 166—166 A Hessa Rubber 137—135% A Serbadjadi S.R. 114%—114% WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden. Gister. 8.73% 8.74% 73.82% 73.77 4.88% 4.88% 31.17 31.14 1.84% 1.84% sterk zijn als van Chineesehe zijde beweerd wordt. Het Chineesehe persbureau meldt, dat de Chineesehe troepen bij hun tegenaanval op de Japanneezen in Kwangtoeng voortdu rend vorderingen maken. Zij naderen thans Tsoenghwa, 50 kilometer ten Noordoosten van Kanton. De Chineezen langs den spoor weg KantonHankau dringen den vijand terug naar Sjektsjang, dat op slechts 15 kilometer van Kanton ligt. De Japansche hoofdmacht ligt te Tsjengsjing, 60 kilome ter Oostelijk van Kanton, terwijl de stad zelf een betrekkelijk klein garnizoen heeft. CANADA. EEN ONTHULLING OMTRENT DE VIJFLING. Dokter Dafoe, die hoogst tevreden is over den vooruitgang van de vijflingen, wier amandelen, zooals men weet, geknipt zijn, heeft gisteren verklaard, dat de ope raties reeds dezen zomer hadden moeten worden verricht, doch dat de meisjes toen verkouden waren, en dat men zelfs vrees de dat Emilie „niet bij ons zou kunne blijven." De vader van de vijfling heeft onthuld, dat men in den afgeloopen zomer voor het leven van Emilie vreesde, toen het kind, dat aan een ontsteking der aman delen leed, 48 uur lang bewusteloos bleef. VER. STATEN. DE UITSLAG DER VERKIEZINGEN De republikeinen hebben in het Huis van Afgevaardigden 801 ze tels gewonnen. Reuter meldt uit New York: De verhou ding der partijen na de verkiezingen is thans de volgende: Huis van Afgevaardig den: democraten 261, republikeinen 170, overige partijen 3. Een zetel is nog onbe slist. De republikeinen hebben, netto 80 zetels gewonnen. De heer H. C. J. Gunning te Ierseke schrijft ons: Om iets te bereiken moet men eerst een doel voor oogen hebben. Een plan voor het leven, een plan voor den dag. Eerst dan gaat men uitvinden hoe men dat doel bereikt. Laten wij het eerst nog eens over het doel hebben. De wereld bevindt zich in een zorgwek- kenden en onrustbarenden toestand. Vij andschap 'stapelen zich op tusschen volk en volk, tusschen arbeid en kapitaal, tus schen klasse en klasse. Verbittering en angst leggen ons dagelijks zwaardere las ten op. Ons gezinsleven wordt ondermijnd door wrijving en ontgoocheling. Zou er een geneesnfiddel te vinden zijn, dat enke ling en volk kan genezen en hoop geeft op een spoedig en afdoend herstel? Wij hebben van alles beproefd. Er is ge organiseerd en gereorganiseerd, gedevalu eerd en gestabiliseerd. Wij hebben volop wetten en maatregelen, zoowel lokaal als nationaal en internationaal. Wij hebben verdragen en verbonden gesloten. Wij hebben revolutie's en contra-revolutie's ge maakt. Is het geneesmiddel gevonden? Brinton, de penningmeester van de Ef fectenbeurs van New York zegt: Steeds meer zakenmenschen beginnen zich bewust te worden, dat een nieuwe geest van on derling vertrouwen en samenwerking de noodzakelijke voorwaarde is voor een duur zaam economisch herstel. Mussolini geeft in zijn autobiografie toe dat, zoo er een revolutie zou zijn, die de natuur van den mensch kan veranderen dit de eenige revolutie zou zijn waardig dien naam te dragen, want zij zou zich juist uitstrekken tot die motieven en ver langens, die het gedrag van den mensch bepalen en zij zou deze omvormen. Welnu, H.M. onze Koningin spreekt van een innerlijken drang, welke ook uitwen dige ommekeer te weeg brengt en tot ge volg heeft, dat eerlijkheid, vertrouwen en liefde richtsnoer worden tusschen perso nen en volken. Dat bestaat dus. En het is mooi. Maar het is zoo groot en zoo ver. Is het bereik baar? De 30 Zeeuwen waarvan de vorige week geschreven werd hebben getracht het wat dichter bij te brengen. De eerste de beste is wellicht de eenvoudigste en duidelijkste: Een Zeeuwsche boerin, die steeds op haar wascfidag de sfeer voor haarzelf en haar omgeving door drukkende gejaagdheid ver galde, heeft gezien, dat het resultaat van haar moreele herbewapening beteekent dien dag met een opgeruimd gezicht te werken, waardoor in de verhoudingen in haar gezin een anderen geest wordt ge- Wanneer Uw hoofd verstopt is, doe slechts een paar druppels Vicks Va-tro-nol in de neusgaten. Direct als U het gebruikt, voelt U als het ware de tintelende geneeskracht die zich snel door de neuskanalen verspreidt. Het belemmerende slijm wordt verwijderd, de zwelling der slijmvliezen vermindert en het schoonhouden der neusholte wordt erdoor bevorderd. U haalt weer frisch en aange naam adem. Voorkom óók vele verkoudheden! Maar dat is niet alles. U kunt vele ver koudheden geheel voorkomen, wanneer U Va-tro-nol bij het eerste waarschuwende niezen gebruikt! Het is speciaal gemaakt voor de "gevaarzóne" in den neus, waar de verkoudheden ontstaan. Tijdig gebruikt, helpt Va-tro-nol de natuur bij het afweren van infecties, zoodat daardoor menige dreigende verkoudheid in de kiem wordt de bon;dgenoot van vicks v'apoeub Prjjs per flacon 0.90. (Ingez. Med.) bracht. Is dat te bereiken? Moet U eens probeeren. Kinderlijk eenvoudig nietwaar? Bijna simpel. Is dat nu alles? Een anderen geest in de verhoudingen in het gezin. Heeft U daar nooit behoefte aan? Ik wel. Het gezin, is dat alles? De gezinnen, de cellen waaruit onze maatschappij!, ons volk is opgebouwd. Gezonde gezinnen, een gezond volk. Goede geest in de verhoudin gen in de gezinnen, goede verhoudingen in ons volk. Vindt U dat wat te veel ge zegd? Leest U dan maar verder: No. 2 een Zeeuwsche boekhoudster spreekt van de verhouding tusechen de leveranciers en haar kantoor. No. 3 een Zeeuwsche tim merman heeft het over de verhouding met zijn mede arbeiders en zijn baas. Eerst het gezin, dan de samenleving. Maar misschien vindt de lezer dit nu weer wat te klein, te zoet. Welaan, wat zjjn onze groote problemen? 400.000 werk- loozen. Onderwijs, duur enArbeids en levensverhoudingen in den landbouw: waar is de oude band tusschen den boer en „zijn volk?" Strijd en verdeeldheid op alle gebied. Welnu de Zeeuwsche journalist werkt thans aan eenheid en wederzijdsch begrijpen, nadat hij in zjjn gezin en zijn persoonlijken omgang hiermede is begon nen. De Zeeuwsche landbouwer is bezig met zijn volk een werk- en levensgemeen schap te vormen naar ouden trant en tóch' gemoderniseerd, nadat hij zichzelf onder de loupe genomen heeft. De Zeeuwsche onderwijzer heeft, nadat er in eigen leven een en ander in orde gekomen is, een nieuwen kijk op zijn lesgeven gekregen. Meer vatten in den strijd tegen werkloos heid de koe bij de horens, een heel reor ganisatieplan tot vermindering van werk krachten wordt opgegeven. Alles feiten midden uit het werkelijke leven rakende onze groote problemen. Alles uitwendige ommekeer tengevolge van een onweer- staanbaren innerlijken drang. Ik kan U zeggen, als men daar aan be gint en men gaat het doel meer en meer zien en men bemerkt, dat het gaat, dan wordt het een ware passie, een harts tochtelijk begeeren om meer te mogen doen en zelf meer te mogen veranderen. Zoo heeft het persoonlijk woord van Hare Majesteit onze Koningin in verband met den herhaalden oproep van Aalberse, Beelaerts van Blokland, Feith, Fürstner, De Jonge, Kooien, Van Lidth de Jeude, Loudon, Oud, Rutgers en Van Voorst tot Voorst duizenden tot nadenken gebracht, duizenden aan het werk gezet." „Behoef ik U te verzekeren", zoo spreekt Hare Majesteit, „dat hoe dieper onze overtuiging en hoe meer ons eigen leven die uitdraagt en verder geeft in eigen kring en daarbuiten des te grooter de kans wordt op het verzekeren van een betere toekomst?" „Wie de teekenen des tijds begrijpt, weet, dat thans van ons gevraagd wordt een daad van vertrouwen, van -zelfopoffe ring en zedelijken moed, en van geloof". Arroi Voc heden make in ges valse! duiste Vol) 25 Ju Trans king i hem den, c Snoep goedii bij he dacht gestol tie Fr. „.ex. de 1 zooda ma d Snoep dat werd lijke De verda maats een heeft gesim hande Als t J. J. die v drijfss derls schap liep o der vi kenin; kwita zijne firma in de heeft noem middc Verda van d inforr een o ge be te hes uitbet verre] Ver vraag •treffe 88 den c gedac ïieerd We: ter u daarb kenin kwita Snoei Hij zi tantic ook n Nas 3e pi als ze ten. 1 ad Boass gehoc H. Bi dier ook i ontva niet z Vei Boass Voc fraud Britis vroeg toe is telke ook is U 1 zorge Ve verst Re dere 1928 zou maal Ve schu: De komc dachi toege ken hij Oosti 20. lorer Be hij n verj heid het van in toe. I verq hype den beta Alle H maa prov schi daai veri V ongi maa in

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2