Hf IP MIDDELBURGSCHE COURANT 60ESCHE COURANT) FRITZ KIRSCH OPERETTE Duitschland, Europa en De Vrede BINNENLAND. ZEELAND. LAGAAiJ VLASMARKT MIDDELBURG er, M'burg. Barbaarsch R. Zuyderhoff, II. met Kaartverkoop beg[int Maandag 14 November MIDDELBURG. De Middelburgsche Schouwburg blijft definitief. WEERBERICHT. (Ingez. Med.) Bramen 59, n 2441, al- :r 100 stuks, S6 per flacon, 3. lien 1, Bfeek- irseneeren 4- bos, Savoye —2.20, Witte Bloemkool 5, per 100 st. graanmarkt 7.25—7.75, -9.50, bruine 23—23.50. ira; aanvoer 5 per kg. VIA. BER. 415,5 M. KRO. Ber.) 10.00 12.00 Ber. KRO-ork. Orgelconc. [elodisten en Land- en nc. 7.00 Ber. Letlandsch .otterdamsch rogr. gewijd Ber. ANP. ork. 11.00— 20 0 M. 10.20 VARA. VPRO. 9.00 00 VARA. Gram. (Om 10.20 Gram. 11.30 Orgel- 5 Ber. 12.45 sork. m.m.v. opn.). 2.00 n Wapenstil- Bolisten, ber. en. 5.30 Es- teraire cau- mserie. 7.20 iuserie. 8.00 or schakers. 30 Fantasia. .0.40 Avond- 50 Jazz-muz. lerdenkings- iall. 11.30— 12.35 Thor- Causerieën. -3.05 Gram, soliste. 4.50 )rook-kwin- 7.05 Parle- en solist. 9.20 Ber. intet. 10.20- -12.20 En- Gram 1.05 Zang. 6.50 Gram. 8.20 ands-progr. 1.30 Rheini- :sork. 12.35 1.30 Vroo- 5.40 en 6.20 lfgang Ber- 9.35 Gram, ten. 11.20 m: 9.20 en Mis. 12.20 1.50—2.20 4.35 Ant- en gram. Gram. 7.20 ooneel. 9.55 12.20 Dans- jkork. 10.50 ïram. 11.50 Gram. 1.30 2.20—2.50 en zang. id. 6.00 en 7.20 Gram, meel. 10.30 m. 7.30 er. 9.50 K. Jer. 10.20— LO Ned. Prot. Vrijz. Herv. leelh. N.V. Kunstmest- ade 49, des 17 Nov.: ZO 15.00 h. ov.: „Geld" ZO 15.00 Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; fe GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 266. TWEE BLADEN. VRUDAG 11 NOV. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. „En laat de buitenlandsche pers het hart niet hebben er in afkeurenden zin over te schrijven, want dan zullen de Joden het m Duitschland andermaal moeten ontgelden", aldus de intimidatie, uit Berlijn tot het bui tenland gericht. De pers mag voor zulk een mtimidatie- poging niet wijken. Dat gaat niet aan, want het vertoon van barbaarschheid, thans wederom in het Der de Rijk geschied, is te èrg, te onmenschelijk, dan dat men er het zwijgen toe zou mogen doen. Zélfs al zou dat op de overgebleven Joden in Duitschland gewroken worden. Dan nóg moet deze barbaarsche onmenschelijkheid bij den naam genoemd worden: menschelijk- heidsbelang gaat boven individueel belang. Ook, en vooral, mag hierover niet angstig gezwegen worden, opdat hetgeen daar ge schiedt, ons in Nederland tot een harde waarschuwing zij. Men vindt hiernaast het tweede van drie door een vooraanstaand Nederlander over het Europeesche probleem, Duitschland ge- heeten, geschreven artikelen. De schrijver, R. Zuyderhoff, doet daarin een, op zichzelf te waardeeren, poging dit probleem vrij van elke Germanophobie te zien. Op zichzelf is dat toe te juichen: Duitschland is een fac tor, een sterke en dus onmogelijk te ver- waarloozen factor, in het Europeesche pro bleem waarmede de Realpolitiker rekening te houden heeft. Zooals elk land tot aan de grens waar de elementairste wetten der menschelijkheid geschonden worden zijn eigen zaken in eigen huis mag en moet be redderen, zoo moet, eveneens tot aan die grens, ook Duitschland huishouden op de wijze waarop Duitschland meent, dat het goed is. Dat is een, ook door ons te aan vaarden, realistisch standpunt. De kritiek op dat Duitsche, gelijk het Spaansche (links en rechts) Fransche, En- gelsche en elk ander huishouden dient ge oorloofd te zijn en te blijven, maar beperkt evenwel tot beschouwende kri tiek: van rechtstreeksche inmenging in binnenlandsche Duitsche aangelegenheden, of pogingen daartoe, dient men zich wederom binnen de bovengenoemde algemeene menschelijk- heidsgrenzen in Nederland te onthouden, evenzeer als, omgekeerd, Duitschland, en de Duitsche pers, zich behoort te onthou den van inmenging in Nederlands binnenlandsche aangele genheden. Maar: daar liggen dan ook de grenzen. Eenerzijds vrij recht van eerlijke be schouwende kritiek, anderzijds onthou ding van bemoeienis, of streven naar be moeienis, met binnenlandsche zaken van andere landen. Tot aan de grens der alge meene menschelijkheid. Wordt die menschelijkheidsgrens evenwel overschreden, worden medemenschen in zich voor een beschaafd land uitgevenden staat minder dan als vee behandeld, dan heeft de kritiek het recht, en den plicht, verder te gaan, en onomwonden zich te uiten*). Qui s' excuse, s'accuse: wie zich onge vraagd verontschuldigt, stelt zich daarmêe zelf reeds in staat van beschuldiging. Verontschuldigen ligt niet in de lijn van het tegenwoordige Duitschland. Dat giet, wat in wezen niettemin een „verontschul diging-bij-voorbaat" is, in den vorm van een barsche „waarschuwing". Maar ook daaruit spreekt duidelijk een verborgen schuldbewustzijn! Immers, als de Duit- schers er zoo diep van overtuigd waren, dat hun optreden rechtvaardig en edel waswaarom dan zoo'n barschen toon aangeslagen? Waarom dan bij voorbaat de buitenlandsche pers gewaarschuwd: als ge er iets van durft te zeggen! Maar omdat men gevoelt, hoe het buitenland niet anders dan met afschuw feageeren kan op deze nog bloedlooze pogroms, die èlk oogenblik In bloedige kunnen omslaan, daarom trach ten zij bij voorbaat deze terecht verwachte kritiek den kop in te drukken, door een in- timideerende waarschuwing. Die geen succes kan en mag hebben. Zuyderhoff schrijft hiernaast, dat „vele Duitschers van meening zijn, dat de maat regelen tegen de Joden te ver gaan". Hij blijkt zelfs van meening te zijn (naar in ajn morgen te plaatsen slotartikel zal blij- in D.üwi,inaa hen' ook voor de Joden m Duitschland een betere tijd daagt" Het is wel een bittere ironie van het "lot dat juist nadat deze klaarblijkelijk al te be zadigde en goedbedoelde, hoopvolle woor den zijn geschreven, een nieuwe anti-iond sche campagne is ingezet, waarvan nog niet te voorzien is, waarop zij zal uitloopen behalve dan, dat dit op weinig goeds Voor die menschen zal zijn! Wij herhalen: dat dit alles ons Neder landers toch tot waarschuwing zij Dag-in dag-uit wordt ook het Nederland- sche volk van onderen en van boven en aan alle kanten ingespoten met anti-semitische smetstof. Regeering, volksvertegenwoordi ging, justitie en politie schijnen te domme len, of te meenen „dat het zoo'n vaart niet Dèt is geen humanistisch-liberale of communistische, maar een zuiver ascistische leerstelling! Immers heeft niet Italië met een beroep op de sla vernij, die er nog in Abessinië zou heer- schen, op de wreede en onmenschelijke rechtspraak, kortom, op de niet met be- schaafd-menschelijke opvattingen strooken- de verhoudingen in Abessinië dat land mili tair overweldigd en het aldus „tot rede in beschaving" gebracht? En heeft niet de Duitsche pers die stelling toen overgeno men? Of geldt ook hier weer het: Quod eet Jovi non licet bovi? Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Een bijdrage tot beter Begrip, betere Verhoudingen en derhalve tot den Vrede door voorzitter van de Algemeene Reken kamer; voorz. v. h. Verbond v. Kolo niale Vereenigingen en ondervoorzitter v. d. Federation Internationale des Coloniaux et Anciens Coloniaux. Ik ben nu aangeland op een plaats van waar ik mijn inzichten omtrent Hitier en zijn regime zal geven, inzichten die ik verkregen heb door mij zooveel als in mijn vermogen ligt, op een onbevooroordeeld standpunt te plaatsen. Men behoort zich geheel in te denken in het Duitschland van het tijdvak, dat ligt tusschen het einde van den wereldoorlog en het optreden van Hitler, in het tijdvak 19181933 der halve. Een ieder zal dan moeten erken nen, dat dit Duitschland met een arbeid zame millioenen-bevolking, arm en ver deeld, en daardoor klein geworden was, Ik ben geen joden- noch papenhater. Doch wel een grondig tegenstander van de klassenstrijd-predikers. Al moet ik een eeresaluut brengen aan de roode strijders, die den stoot ertoe gegeven hebben, dat de levensomstandigheden van de arbeiders veel verbeterd zijn, en dat aan vele mensch-onteerende toestanden een einde gemaakt is. Alles moet zijn geschiedenis hebben. Ik zeg het nog eens. Op de zoo genaamde „uitbuiting" van de „arbeiders" door de „kapitalisten", welke zich ten slotte ten nadeele van de kapitalisten zou keeren, volgde een stellen van eischen dooi de „werknemers" aan de werkgevers, wel ke vaak zoo hoog waren, dat tenslotte de werkgevers zelf ervan de nadeelen onder vonden. Ook het 2e Rijk onderging hiervan de gevolgen. Voorts zal ieder onpartijdig beoordeelaar toegeven, dat ook de invloed van de Joden en de Centrum-lieden in het Duitschland van het hierbesproken tijdvak, wel wat heel groot was. Op actie volgt noodwendig reactie. Deze is in Duitsch land dan ook niet uitgebleven. Helaas, heeft zij wat erg lang op zich laten wach ten. Ware zij eerder gekomen, zij ware ge wis minder heftig geweest, d.w.z. in de maatregelen tegen Rood, Zwart en Jood. Desondanks dient erkent te worden, dat de Duitsche revolutie met weinig bloedvergie ten gepaard is gegaan, en in dit opzicht gunstig afsteekt bij andere omwentelingen. De kracht, die van de National-Sozialis- tische beweging is uitgegaan heeft Duitsch land, dat m.i. rijp was om een prooi van het bolsjewisme te worden, voor dat -isme gespaard, en niet alleen Duitschland, doch ook de meer westelijk daarvan gelegen landen. De kleefstof, die Hitier gebruikte om de menschen tot de nieuwe beweging te doen toetreden, is geweest de belofte, dat in het derde Rijk de macht van Rood, Zwart en Jood danig geknot zou worden. Deze belofte pakte in het bijzonder, voor zoo ver zij een gewijzigde houding tegenover de Joden in uitzicht stelde. Dit valt ziel kundig gemakkelijk te verklaren. Velen buiten Duitschland denken) dat het meerendeel der Duitschers geen enke len maaVegel welke tegen de Joden geno men wordt, te streng acht. Dit is onjuist. Gedurende de vele bezoeken, die ik in de laatste 5 jaren aan verschillende streken van Duitschland bracht, en waarbij vele openhartige gesprekken met mij gevoerd werden door menschen van verschillenden godsdienst, en van allerlei slag en stand, zoowel van de steden als van het land, heb ik kunnen vaststellen: 1. dat vele Duitschers van meening zijn, dat de nlhatregelen tegen de Joden te ver gaan; 2. dat de actie der Joden in het buitenland tegen Duitschland, de behandeling van de Joden in Duitschland ongunstig beïnvloedt. Met het oog hierop zouden velen in Duitschland het zeer toejuichen, dat „Der Stürmer",, die daar te lande bijkans niet gelezen wordt, van het aardrijk verdween. In verband met een en ander mag ik niet nalaten te vermelden dat een S.-S. man die mij toegaf dat de overheidsmaatregelen tegen de Joden feitelijk niet door den beugel konden, mij mededeelde, dat de heerschende meening onder den kring van zijn collega's was, zal loopen". Zoo kan de ziekte vrijwel onge- °°rd zijn incubatietijdperk doormaken, otdat °P een kwaden dag zij plotseling hel ®n, uitslaat. Maar als de pokkenuitslag et lichaam bedekt, dan is het te laat! nog is het tijd. Wij zeggen het den jongen Amsterdamschen liberaal Van den Burg na: Regeering, regeer! Niet langer die slappehandjespolitiek van gezapige oude heertjes die bij een sigaar aan een deftige groene tafel wel eens zul len overwegen „of er toch eigenlijk niet er- eis t een of ander aan gedaan moest wor den." Thans is het voor Nederland de tijd, de hoogste tijd, om snel, krachtig, doortastend in te grijpen. Wij Nederlanders willen den ras senhaat niet in ons vrije, christelijke, liefde tot den medemensch leerende, Nederland. Wij hebben belangrijker dingen op te knappen. Daarom worde met die haatzaaierij snel en grondig afgerekend. Slechts in het streven ligt het leven, in het bereiken ligt de dood. dat het regime niet straffeloos zou kunnen afzien van de gevolgtrek kingen van het eenmaal tegen de Joden ingenomen standpunt. Ook vele Katholieken hebben met mij openhartig gesproken. Mijn bestek laat niet toe, dat ik al die gesprekken weer geef. Slechts wil ik dit vaststellen, dat het standpunt, dat vele Katholieken van ver schillenden rang en stand in Duitschland tegenover het regime innemen, vaak af wijkt van dat van de Katholieken in het buitenland. Vier jaren geleden deelden mij nog ver scheidene personen mede, dat zij op Hitier stemden, omdat zij geen keuze hadden, „faute de mieux" dus. Bij de. laatste be zoeken in Duitschland bleek mij, dat de geestesgesteldheid ten deze grondig gewij zigd was. Voor den man die Duitschland gered, en krachtiger en machtiger dan ooit gemaakt had, bestond thans alge meen een groote vereering. Hoe kan dat anders wezen? Wel werd hier en daar eenige critiek op het stelsel gehoord, van intellectueelen en van menschen die meen den door het regime stoffelijk nadeel te ondervinden, maar dat is een verschijnsel, dat bij elk stelsel voorkomt. Maar aan personen buiten Duitschland, die gelooven dat zeer vele Duitschers den dag zouden zegenen, waarop zij van het Hitler-juk be vrijd zouden worden, zeg ik: „ijdele hoop' Hitler is de man, die Duitschland voor een afglijden in den afgrond behoed heeft, en het gemaakt heeft, krachtiger en machtiger dan ooit. Duitschland zal hem alle eeuwen door eeren als de grootste vrijheidsheld. Doch ook de wereldgeschiedenis zal hem gelijk Napoleon, rekenen tot de figuren, die op het wereldgebeuren een grooten invloed geoefend hebben. Een en ander verdient eenige toelichting. Laat ik beginnen met te zeggen, dat on der het beluisteren van de redevoeringen van Hitier zich steeds een wrevelig gevoel van mij meester maakte. In het bijzonder deed zich dit bij mij voor, toen hij zijn jongste rede te Berlijn hield. Welk een tegenstelling vormde daarmede de toe spraak, welke Chamberlain kort daarop liet hooren. Zelfs een Duitscher, een S.-S. man, die in dien tijd in Nederland vertoef de, trof dat onderscheid. En toch, en toch moet ik erkennen, dat de beteekenis, wel ke die rede van Hitier voor de wereld had, mij aanstonds klaar voor den geest stond, nadat zijn laatste woord verstomd was, dat hij in het Sportpalast sprak. In vorm was tusschen beide redevoerin gen een hemelsbreed verschil. Maar in wezen bestond meer overeenstemming dan oppervlakkig bezien, leek. Hitier stond voor de moeilijke taak om een belangrijk voordeel voor zijn land te behalen, door zoodanig met vuur te spe len, dat de kans op brand gering was. Met succes heeft hij deze taak volbracht. Chamberlain stond voor de moeilijks taak om in het belang van de menschheid een standpunt prijs te geven, waarmede de eer van Engeland gemoeid was. Hij heeft zich van die taak op voortreffëlijke wjjze gekweten. En ik laat daarop onmid dellijk volgen, ook dank zij de aangenomen houding van Daladier, welke houding me de van grootheid getuigde en dus eveneens onze bewondering verdient. Ook heeft de Duce ter bereiking van het acoord van München een groote rol gespeeld. Hoe die geweest is, valt op dit oogenblik nog niet precies aan te geven, doch dat hij van overwegende beteekenis is geweest zal de geschiedenis ongetwijfeld leeren. Alzoo verdient aan dit viermanschap al gemeen hulde en dank te worden ge bracht. DE KONINGIN IN DEN HAAG. H.M. de Koningin is hedenochtend per auto van het Loo in de residentie aange komen voor een kort bezoek aan de palei zen Noordeinde en Huis ten Bosch. In den middag is H.M. near hot Loo terugge keerd. ONZE NIEUWE GEZANT TE BERLIJN. Bij Kon. besluit is jhr. mr. H. M. van Haersma de With, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Washington in gelijke hoedanigheid benoemd te Berlijn. DE HEER P. A. M. SPEET DIRECTEUR VAN DEN K.R.O. In de Woensdag te Hilversum gehouden bestuursvergadering van den K.R.O. is de heer P. A. M. Speet, tot dusverre bedrijfs leider, met algemeene stemmen benoemd tot directeur van den K.R.O. NEDERLANDSCHE BANKGROEP NEEMT 100 MILLIOEN SCHATKISTBILJETTEN VAN DEN FRANSCHEN STAAT OVER. Naar wij vernemen hebben de heeren Mendelssohn en Co., Amsterdam en de Ne- derlandsche Handel Maatschappij N.V., met medeweten, doch zonder medewerking van de Nederlandsche bank, een bedrag van 100.000.000 schatkistbiljetten van den Franschen staat overgenomen. Deze schatkistbiljetten hebben een loop tijd van drie maanden en kunnen, naar keu ze van de Fransche regeering, viermaal tel kens voor een periode van drie maanden worden verlengd. mm De biljetten luiden in guldens. De terug betaling zal naar keuze van den houder ge schieden in guldens of in goud. (Inz. Med.) Vrijwillige voldoening van belasting. De Minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schat kist is ontvangen wegens te weinig betaal de invoerrechten bij den ontvanger der in voerrechten te Terneuzen 15. Besmettelijke ziekten. In de week van 30 October tot en met 5 November kwamen in onze provincie 4 ge vallen van roodvonk voor, nl. 1 in ieder der gemeenten Aardenburg, Koudekerke, Krab- bendijke (het 2de geval in één gezin) en Middelburg. In het voorjaar 1939 hoopt men den vernieuwden schouw burg in gebruik te nemen. Wat sedert de laatste weken gehoopt werd, is thans werkelijkheid, de Middel burgsche Schouwburg blijft behouden en zal over enkele maanden hernieuwd zijn deuren weder voor beroepsspelers en di lettanten openzetten. Het is reeds precies 15 weken geleden, dat het bericht gepubliceerd werd, dat de Middelburgsche Schouwburg door de toen malige eigenaars was verkocht en dat het in de bedoeling lag van den kooper, den heer L. Dingemanse, om het gebouw te sloopen. Dit was voor een tweetal tooneelliefheb- bers, de heeren B. A. van Verre en Piet Blaauw, te erg en zij waren het die de eerste stappen namen en zich in verbin ding stelden met mr. F. W. Adriaanse, voorzitter van het tooneelcomité en dr. S. S. Smeding, directeur-hoofdredacteur van de N.V. Middelburgsche Courant. Het mocht dezen vier heeren gelukken mr. Th. Portheinei, (vice-president der recht bank, bereid te vinden het voorzitter schap van het Comité op zich te nemen. De heer Van Verre onderhandelde met den heer Dingemanse en deze bleek be reid met sloopen te wachten, totdat het werkcomité, dat de 5 genoemde heeren vormden, al of niet met succes zijn werk vervuld zou hebben. Het comité, vooral gesterkt door het groote optimisme, den onbluschbaren ijver en de deskundigheid van den heer Van Verre, als candidaat-notaris, trok aan het werk en liet den heer J. B. van Wuyck- huyse, architect alhier, plannen opmaken voor een doelmatige doch eenvoudige verbouwing. Men moest er rekening mede houden ,dat de gemeentewerken en de brandweer niet langer toelieten, dat men in het bestaande gebouw zou doen spelen, maar gelukkig stelden geen van beide on verwrikbaar scherpe eischen voor de toe komst. Ten einde tot 'n beslissing in gunstigen zin te kunnen komen, was als voorwaarde ge steld, dat er voor tenminste 30.000 op het aandelenkapitaal van 35.000 zou zjjn ingeschreven. Men weet, dat toen er ongeveer voor f 20.000 was ingeschreven, en men toch niet kon zeggen, dat er geen be langstelling voor deze zaak is, een groot aandeelhouder, nml. de heer P. W. M. Hoe gen van Hoogelande te Serooskerke, on middellijk voor 6000 inschreef, onder be ding, dat ook anderen samen voor onge veer eenzelfde bedrag zulks alsnog zouden doen, waardoor het werk dan verzekerd zou zijn. Thans is het minimum bedrag ruim schoots bijeen en het comité zal alsnog moeten overwegen, tot welk bedrag aan- deelen zullen worden uitgegeven. De ontworpen plannen tot aankoop en algeheele moderniseering van den alouden en roemruchten Middelburgschen Schouw burg kunnen derhalve thans verwezenlijkt worden. Na een diep ingrijpende verande ring, zoowel inwendig als wat het uiter lijke aanzien van het gebouw betreft, zal de met den ondergang bedreigde Schouw burg thans aan het Zeeuwsche cultureele leven teruggegeven worden. Als uiting van vreugde over dit voor de Zeeuwsche too- neelliefhebbers en tooneelbeschermers zoo heugelijke feit, waaide vandaag de Vader, landsche driekleur van het oude gebouw. Maandag a.s. zal een algemeene vergade- Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest matige, in het Zuiden wellicht toenemende O. tot Z. wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, in den nacht en den morgen mist, overdag op klarend, zelfde temperatuur. UKKEL: Matige wind uit Z. tot Z.O. rich tingen, schoon en zacht weer, minimale temperatuur ongeveer 6 gr. Za. 12 Nov. Zon op: 7 h 16; onder: 16 h 11. Licht op: 16 h 41. Maan op: 20 h 56; onder: 11 h 33. L.K. 14 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: November. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 11 2.59 15.22 9.40 21.57 Zaterdag 12 3.47 16.14 10.26 22.43 Zondag 13 4.34 17.06 11.15 23.33 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldlnge: November. Hoogwater. Laagwater. Vrijdag 11 5.03 17.20 10.37 23.00 Zaterdag 12 5.48 18.08 11.25 23.48 Zondag 13 6.31 18.56 12.15 ring van inschrijvers op het aandeelenka pitaal belegd worden, waarin o.a. de sta tuten der op te richten N.V. Maatschappij tot Exploitatie van den Schouwburg te- Middelburg zullen worden vastgesteld en een bestuur benoemd zal worden. De afbeelding van het buiten aanzien van het gebouw in zijn nieuwe gedaante, toont, dat men den ingang verplaatsen zal en een plat dak ook het verhoogde deel, waaronder het tooneel is, van het gebouw zal bedekken. Inwendig zullen ook belangrijke veran deringen plaats hebben. Het deel van het gebouw, dat feitelijk de Schouwburg is, dus parterre, stalles, loges, galerijen en tooneel zal ongeveer ge lijk blijven, al zal de centrale verwarming ook hier haar plicht doen in de toekomst en zal alles natuurlijk worden opgeknapt en gemoderniseerd. Grooter zal de veran dering zijn in de foyers. Deze zullen één lokaliteit vormen, die echter door schuif deuren in deelen kan worden verdeeld, Op de eerste verdieping van het gebouw was tot den verkoop toe de Middelburg sche vrijmetselaarsloge La Compagnie Du rable gevestigd. Deze heeft echter het ge bouw verlaten en de vrijgekomen zalen zullen tot een feest- of vergaderzaal wor den omgebouwd, zij zullen bijv. aan per sonen, die eerst beneden zelf optraden of toekeken, om wat na te praten, gele genheid bieden. Bjj de verdere verbouwing zullen na tuurlijk thans alle wenken, gegeven van de zijde der bevoegde instanties, worden opgevolgd, wat de veiligheid van het ge bouw zeker zeer ten goede zal komen. De bediening der buffetten is reeds voorloopig verpacht aan een kastelein,, met Van Vollenhovens Bierbrouwerij als borg op den achtergrond. Deze pachter zal de exploitatie hebben van genoemde bovenzaal en de foyer, doch de eigenlijke schouwburg met toebehoo- ren, als kleedkamers enz., blijft direct onder de N.V. en wordt dan beheerd door een honorair-directeur, die weder een raad van Commissarissen naast zich zal hebben. De pachter zal ook woongelegen heid in het gebouw krijgen. De moderniseering zal worden uitge voerd onder architectuur van den heer Van Wuyckhuyse door den heer L. Din gemanse en zij zal ongeveer vier maan den in beslag nemen, zoodat het half Maart, begin April, zal worden, eer het werk, zonder tegenslagen, gereed zal ko men. Het winterseizoen zal zonder gebruik te kunnen maken van het gebouw voor bijgaan, maar in April of Mei hoopt men het verjongde gebouw toch in gebruik te kunnen nemen. De exploitatierekening is opgemaakt op grond van het gebruik, dat de laatste ja ren van den Schouwburg is gemaakt. Dit is gering, en men vertrouwt dat in een nieuwe omgeving de gezelschappen ook makkelijker zullen komen. De rekening is zoo scherp mogelijk opgemaakt, en gaf 'Joorazvz\ i

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1