KRONIEK van don BAG. ISNNENLAND. ZEELAND. De landbouw in 1938. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 10 NOVEMBER 1938. No. 265. Spaak in moeilijkheden. Opbrengsten en prijzen. MIDDELBURG. ?LI$SINGEN. Tweed, Loden en Gabardine Regenjassen sr 19 voor de pijp Dobbelmarni.Jelcker.inanl WALCHEREN. Het driedaagsch congres van de Belgi sche Werkliedenpartij (zooals de Belgische socialisten officieel heeten) heeft de grond slagen van het kabinet-Spaak ondermijnd. Formeel kwam Spaak als overwinnaar uit den strijd tegen Emil Vandervelde, den grij zen partij-voorzitter, die op het standpun staat, dat Spaak als een politieke ketter be schouwd moet worden en na zijn neder aag (de goedkeuring door het Congres van buitenlandsche politiek der het bijltje bij neerlei. Maar Spaaks P°^ie*e prestige heeft tegelijkertijd een knak gekre gen, doordat het congres tegen den zin van den minister-president de motie-Burgos aan- nas£'aak is een handige diplomaat, die weet hoe de toestanden het best zijn te exploi- teeren. Men kan zich dan ook afvragen, wat hij feitelijk in het schild voerde, doch zoo lang dat niet blijkt, zal de openbare mee ning in België hem zijn houding moeilijk vergeven. Ze klaagt de immoraliteit aan van het feit dat de essentieele vraagstuk ken van de Belgische politiek worden onder worpen aan een congres, een partijcongres, van onverantwoordelijke personen. Spaak heeft zich daaraan onderworpen. Hij is, uit partijtucht, naar het socialistische congres gegaan om dat te laten beslissen over een probleem waarin de beslissing uitsluitend bij de uitvoerende macht van het land ligt. Hij had aan de parlementaire commissie van buitenlandsche zaken de belofte gedaan van een vertegenwoordiger naar Burgos te zen den. Op het congres heeft hij ballast uitge worpen; hij heeft zijn stelling verdedigd aan de hand van een volledige documenta tie, waarbij zelfs het verslag behoorde van den diplomaat, dien hij als minister voor onderzoek naar Burgos had gestuurd, iets waarvan het parlement niet eens kennis had en op het laatste oogenblik heeft hij te kennen gegeven dat hij, hoe dan ook, wat er ook zou gebeuren, steeds bij zijn vrienden blijven zal, zelfs in hun dwaas heden. Dat beteekent dat hij zich aan het besluit zou onderwerpen, zelfs indien het negatief zou zijn. De eerste minister heeft toen een motie aanvaard, waarin gezegd wordt dat de kwestie van Burgos niet in de regeeringsverklaring van 18 Mei werd ter sprake gebracht, dat zij door een ac- coord tusschen de regeeringspartijen moet worden opgelost, een accoord dat op het oogenblik niet mogelijk is en dat een be sluit slechts mag worden genomen door een nieuw congres. De andere partijen kunnen moeilijk een dergelijke voogdij van de Belgische Werk liedenpartij aanvaarden. Dat wordt onom wonden te kennen gegeven. Het spreekt ook van zelf, dat van oppositioneele zijde de kwestie van Burgos wordt te berde ge bracht met de heimelijke bedoeling het de regeering lastig te maken. Er zijn bij de meerderheidspartijen in België steeds „Sa- pisten" te vinden om alles op stelten te zet ten. Ook bij de socialisten overigens. Hier zijn veel ongeduldigen en de aanhang van Vandervelde heeft met veel genoegen al de sentimenteele middelen aangegrepen om Spaak te bestrijden. De rede kwam niet aan het woord op het socialistische congres. Men kan dat overigens begrijpen. Eenerzijds wordt in de socialistische kringen een he vige propaganda gevoerd om het republi- keinsche Spanje te steunen, en anderzijds zou het congres zich uitspreken voor een zoogenaamd officieuse erkenning van Bur gos. Daar kon men niet over heen. Dat heeft Spaak moeten verliezen. Voor het overige heeft hij den slag thuis gehaald, bij de stemming, doch niet dan nadat ook he vige critiek tegen zijn binnenlandsch beleid werd uitgebracht. De gewezen minister van financiën, Henri de Man onder meer, heeft met afbrekende energie alles gedaan wat mogelijk was om aan te toonen dat de be grooting die door de regeering-Spaak wordt voorgesteld, een begrooting is welke geori ënteerd is op deflatie, dat zij de uitgaven onderschat welke zullen noodig zijn voor de toepassing van de sociale wetten, dat deze onderschatting plaats heeft, omdat er wordt op gerekend dat de volmacht, die door de regeering is gevraagd, en die elke mogelijkheid van fiscale verhoogingen uit sluit, bedoeld is om de maatregelen te ne men tot inkrimping van de uitgaven, ook voor de sociale wetten Dat is gegroeid tot een onverkwikkelijke familieruzie. Henri de Man kan het niet vergeten, dat hij werd gelost door Spaak. Men hoort nu te Brussel verluiden, dat na enkele weken toch onderhandelingen met Burgos zullen worden aangeknoopt en Spaak dan voor een buitengewoon congres komen zal met een bepaald voorstel. Doch LALINE LESTER'S ROMAN Uit het Engeisch door W. A. C. 54). „Zóó moet je niet over de dingen den ken, lieveling", zei hij. „Onze stand legt ons nu eenmaal verplichtingen op en indien je tante en mijn familieleden de plechtigheid in een mooi kleed wenschen te steken waarom zouden jij en ik er dan bezwaar te gen hebben?" „Jack, je bent de beste mensch op aarde". Jack begreep veel van wat er in haar om ging hoewel niet alles, want hij wist niets van 't huwelijk tusschen haar en Da vid. Laline vond 't beter dit te verzwijgen, maar haar gemoed werd er zeer onrustig door. Zou 't werkelijk iets meer beteekenen dan iets wettelijks? Zij was protestantsch en de priester had den roomschen ritus gevolgd. Daardoor kon 't wel eens geen werkelijk huwelijk zijn geweest. Terwijl ze in den rozentuin was en Jack haar kalmeerde, schenen de dingen haar niet zoo wanhopig toe, maar later, toen ze uit haar venster naar 't door de maan ver lichte landschap keek, welde een smarte lijke kreet uit haar op. „God weet, dat ik David toebehoor en 't zal een zonde zijn om tegenover Jack opnieuw een gelofte af te leggen". Ze sliep den ganschen nacht niet en werd gekweld door berouw, maar den vol ook dit is voor de groote openbare mee ning een onverkwikkelijk gedoe. Voor haar staat het vast dat algemeene belangen on dergeschikt zijn gemaakt aan de belangen van een partij, waartoe de eerste minister behoort en welke partij zich laat leiden door een internationale ideologische be schouwing, waarmee het eigenlijke Belgi sche belang niet veel heeft te maken. Spaak is verplicht geweest, na de regee ring-Janson, zich meer rechts te orientee- ren. Hij heeft zich moeten onderwerpen aan zekere eischen van de katholieken. Hij heeft belastingontwerpen moeten intrek ken. Hij heeft bezuinigingen moeten door zetten. Hij zal zich ook nu hebben te ge dragen naar deze eischen, omdat zij de openbare meening achter zich hebben. Spaak heeft op de verwijten van De Man, dat zijn begrooting een deflatiebegrooting was, te kennen gegeven dat zijn regeering een nieuwe fiscale krachtinspanning zou vragen, indien het noodig blijkt. Dat be teekent dat er op gerekend wordt. Dat be teekent ook dat de katholieken gelijk krij gen, met hun zeggen, dat de begrooting vol strekt niet evenwichtig is. Het is dan ook als een vaststaande zekerheid te verwach ten dat vooral van die zijde van nu af een campagne zal worden gevoerd voor defla tie door bezuiniging, tegen elke nieuwe be lasting. Heeft Vandervelde per slot van rekening in het zand moeten bijten Spaak is niet sterker uit den strijd gekomen. Hij die doorging als de man, die aan het Belgische socialisme een nationaal karakter geven zou, heeft bij de eerste belangrijke aange legenheid bakzeil gehaald. Een regeerings- besluit heeft hij, door een beslissing van zijn partijcongres in het gedrang laten bren gen, om welgevallig te zijn aan de socialis tische internationale. Het staat vast dat dë volgende week in de Kamer de kwestie zal worden ter sprake gebracht. Het lot van het kabinet, zal dan vermoedelijk beslist worden. THESAURIER VAN H. M. DE KONINGIN. Het heeft H.M. de Koningin behaagd le met ingang van 1 Februari i939: op het daartoe aan H. M. gedaan verzoek aan H. Ms. Kamerheer i. b.d. jhr. H. J. Re- pelaer van Driel op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen als thesaurier van H. M. de Koningin onder dankbetui ging voor de belangrijke diensten aan het Koninklijk huis bewezen; 2e haren kamerheer i.b.d. mr. W. C. ba ron Snouckaert van Schauburg met ge lijken datum te benoemen tot thesaurier van H. M. de Koningin. Hr. Ms. „Sumatra" te Casablanca. Hr. Ms. kruiser „Sumatra'*', onder bevel van den kapitein ter zee L. F. Klaassen, is gister te Casablanca aangekomen. Proefvlucht Fokker G 1. Gistermiddag heeft de eerste, voor het luchtvaartbedrijf Soesterberg bestemde, Fokker G 1, welke als driepersoons jacht- kruiser is uitgerust met twee Bristol Mer cury VIII motoren, in tegenstelling tot de voor het buitenland bestemde serie, welke met Pratt en Whitney Wasp-motoren zijn uitgerust, proef gevlogen. Het toestel werd bestuurd door den heer Leegstra, fabrieksvlieger der N.V. Neder- landsche vliegtuigenfabriek Fokker, die ge- ruimen tijd in de lucht bleef en het toestel op zjjn verschillende eigenschappen toetste. Na de landing bracht de heer Leegstra aan ir. Beeling, hoofdconstructeur der Fok kerfabrieken, die bij den proeftocht tegen woordig was, rapport uit over zijn bevin dingen, welke in alle opzichten bevredigend Waren. WEER RUNDVLEESCH IN BLIK. Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat met het oog op den grooten aanvoer van koeien, welke als gevolg van het mond- en klauwzeer wordt verwacht, de minister van economische zaken de Ne- derlandsche Veehouderijcentrale heeft ge machtigd over te gaan, tot het uit de markt nemen van een bepaalde kwaliteit rundvee. Deze maatregel heeft uitsluitend tot doel, de rundveemarkt te ondersteunen en naar verwacht wordt, zal het uit de markt nemen van een beperkte hoeveel heid voldoende zijn om den prijs op peil te houden. Reeds in den loop van de vo rige week is bij wijze van proefneming een klein aantal dezer runderen opge kocht. Het vleesch der aangekochte dieren zal worden ingeblikt ten behoeve van den af zet onder de werkloozen. genden ochtend had ze niet den moed de scènes te trotseeren, die zouden ontstaan, indien ze haar engagement verbrak. Ge woonte en conventie schenen haar wil te ondermijnen. Na zijn razenden galop bereikte David eenige vooruitspringende rotsen. Zijn ver volgers vlogen hern voorbij en waren spoe dig uit 't gezicht. Daarna sprak hij zijn vermoeiende Arabier vriendelijk toe, sloeg een pad in, dat loodrecht op den vorigen Weg stond en was weldra in veiligheid. Dat was op 't kantje af geweest. Maar strijd en avonturen waren een genot voor hem. Hij rolde zich in zijn deken en viel in 't licht van de opkomende maan in slaap. Over enkele dagen zou hij weer in de be schaafde wereld terug zijn en dan naar Rome, waar hij Laline's brief zou lezen. Heerlijk! Toen hij in het Grand Hotel in de Eeuwige Stad aankwam, klopte zijn pols sneller van verwachting. Wat zou zijn snoesje hem wel geschreven hebben! Heerlijk om elkaar weer terug te zien. Wat zouden zij veel te praten hebben, om elkaar alles te vertellen wat er gebeurd was sinds zij van elkaar gescheiden wer den. Van nu af zouden ze elkaar nooit, nooit meer verlaten! Vóór alles was David een practisch mensch. Hij had dien ochtend in Amiens zijn besluit genomen, wetende, dat 't zijn plicht We hadden een onderhoud met ir. J. D. Dorst, den secretaris der Z.L.M., over de resultaten van den Zeeuwschen landbouw dit jaar. De heer Dorst was zoo vriendelijk ons een gedetailleerd overzicht te geven: De tarwe, Zeeland's voornaamste product, (het besloeg in 1938 een oppervlakte van 23.529 ha, tegen een van 25.170 ha in 1937) gaf een zeer goede opbrengst. Zelfs nog iets beter dan in 1936, dat als een best tarwe- jaar te boek staat. In sommige deelen der provincie laat de kwaliteit echter te wen schen over, met name in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, dat nog altijd het belangrijkste tarwe-district van Zeeland is. De Juliana-tarwe gaf waarlijk reden tot verheugen, maar de Fransche rassen, w.o. de Joncquois, vielen tegen. Een andere te genvaller vormde de wereld-marktprijs. Twee jaar geleden was deze ongeveer gelijk aan den richtprijs, die 10 bedraagt; nu is hij gedaald tot ruim 3. Van de suikerbieten, die 14.250 ha beslaan, wordt de opbrengst ongeveer 15 lager ge raamd dan in 1937. Ook het suikergehalte is aan den lagen kant. Onder invloed van het zeer milde voorjaar, heeft de Zeeuwsche boer te vroeg gezaaid, en daardoor is de vorming van z.g. schieters in de hand ge werkt. De bieten hebben verder geleden door een ware luizenplaag en van de ver- gelingsziekte. Vermoed wordt, dat tengevol ge van een en ander de garantie dit jaar niet zal worden verbruikt. De aardappelenoogst is dit jaar zeer goed- geweest, maar de prijzen deugden niet. Dit geldt zoowel voor de consumptie-aardappe len als voor de export- en de poot-aardap pelen. In de eerste helft van 1938 brachten de aardappelen een uitnemenden prijs op, maar na Juni is deze volkomen ingestort. Aangezien de aardappel een belangrijk on derdeel van den Zeeuwschen landbouw is (consumptie-aardappelen beslaan ruim 13.000 ha; pootaardappelen ruim 3500 ha) is de prijsdaling een tegenvaller, die ernstig meetelt. Vooral voor Tolen, waar de aard appelteelt aan den top staat. De veel gevreesde Coloradokever heeft, dank zij de serieuse wijze, waarop in Zee land de bestrijding ter hand is genomen, geen schade aangericht. De opbrengst van de zomer-gerst (in Zee land telt men vrijwel geen wintergerst) geeft geen reden tot klagen. Er is veel ver kocht aan Nederlandsche brouwerijen. Op de Agrarische beurs te Utrecht werden alle eerste prijzen van het brouwerij-comité toe gekend voor de inzendingen uit Zeeland, die voornamelijk waren verzorgd door de co- operatieve handelsvereeniging van den N. C.B. uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Aanvanke lijk was de gerstprijs best, maar later is deze weer zoodanig gezakt, dat de toege zegde richtprijs wel niet zal worden bereikt. Vermoedelijk zal binnenkort overwogen die nen te worden of in Zeeland gerst uit de markt moet worden genomen. Groene erwten, die in 1935 in onze pro vincie nog 5377 ha besloegen, en dit jaar maar 3555 ha, hadden een goede opbrengst. Ook dit product zal evenwel den richtprijs nauwelijks bereiken. Tengevolge van den hoogen prijs, die de Schokker-erwten het vorige jaar opbrach ten, onderging de oppervlakte een uitbrei ding van 3071 ha tot 4123 ha. Van de veldboonen waren de uitkomsten in 1938 zoo slecht als ze goed waren in 1937. Een typisch Zeeuwsch product is de brui ne boon. In geheel Nederland neemt de teelt slechts 3625 ha in, en daarvan 2.627 ha in Zeeland. In vier jaar verminderde de op pervlakte met 50 In Zeeland was de opbrengst der bruine boonen dit jaar zeer slecht. Een fraai licht punt vormde evenwel de prijs, die ongetwij feld mede gevormd is door de hamster-woe de der vaderlandsche huisvrouwen, toen de politieke hemel betrok. Van het vlas kan worden gezegd, dat zoo wel opbrengst als prijs redelijk waren. De teelt van dit gewas, vooral voor Zeeuwsch- Vlaanderen van belang, onderging in drie jaar in onze provincie uitbreiding van 1400 tot 9500 ha. Het altijd speculatieve gewas uien (van de totale teelt in Nederland op 50.065 ha, verzorgt Zeeland 2003 ha) leverde dit jaar een goede opbrengst bij matigen prijs. De houdbaarheid van den oogst laat iets te wenschen over. Dit wat de inlichtingen betreft, die ir. Dorst ons over de voornaamste akkerbouw producten verstrekte. was de boodschap aan Garcia over te bren gen. Alle voorzorgsmaatregelen had hij ge troffen om zich er van te verzekeren, dat Laline zijn beweegredenen zou begrijpen en sindsdien was er nooit eenige twijfel in zijn hoofd gerezen. Zijn ongeduld was zóó groot, dat hij de hall van 't Grand Hotel bijna binnensprong. Er waren geen brieven voor majoor La- mont! De schok was hevig. Heelemaal geen brieven! Veel brieven kon hij niet verwachten, alleen een van La line en misschien een van den heer Ran dolph, in geval deze hem nieuwe bevelen had gezonden; alleen die twee wisten, dat hij te Rome was. Uit den aard der zaak stond Fergusson aan 't station op hem te wachten, maar klaarblijkelijk had hij hem op de een of andere wijze misgeloopen. Hij zou maar naar zijn kamer gaan, die voor hem besproken was en zien of daar iets lag. En zoo niet, dan zou hij naar 't gezantschap telefoneeren. Maar hij had La line in zijn brief Grand Hotel genoemd volstrekt niet 't gezantschap. Hij voelde zich door zijn ongerustheid ter neergeslagen al zijn veerkracht en vreugde was verdwenen. Neen, er lag niets in zijn kamer. Hij ging naar de telephoon. Eindelijk kreeg hij aansluiting: Geen brieven voor majoor Lamont aan 't ge Zijn eind-conclusie luidde, da|t de op brengsten, uitgezonderd die van suikerbie ten en bruine boonen, over het algemeen goed waren, maar dat de prijzen over de geheele linie aan den lagen kant waren. Over de goede resultaten van den Zeeuw schen tuinbouw heeft U al geschreven, zei de heer Dorst verder, en wat de veehou derij aangaat, die voor Zeeland niet bijster belangrijk is, maar voor Walcheren b.v. weer wel, kan bericht worden, dat zij veel schade heeft ondervonden van het mond en klauwzeer, van gebrek aan gras, alsmede van de veeprijzen, die zich weer in dalende lijn bewegen. Erkend moet echter worden, dat de consumptiemelk-regelingen, die voor Zeeland zijn getroffen, zeer gunstig werken. Finantieele resultaten. Wat is nu het feitelijke finantieele resul taat van dit alles, vroegen we. Een netto-winst, luidde het antwoord. Uit de statistieken van het boekhoudbureau van de Z.L.M. blijkt, dat in 1931 het netto-ver lies, dat de Zeeuwsche boer per ha leed, 42.77 bedroeg. In 1932 daalde dit tot 23.10, en in 1933 veranderde het verlies in winst. In 1936 bedroeg de netto-winst per ha 69.43. Over 1937 hebben wij nog geen cijfers, maar we ramen, dat de winst van 1936 met 25 zal zijn afgenomen, en we verwachten, dat de uitkomsten voor 1938 ongeveer gelijk aan die voor 1937 zullen zijn. U taxeert de netto-winst per ha in 1938 dus op ongeveer 52.50? Daar houd ik het ten naaste bij op. Weet U, wat dat beteekent, vroeg onze zegsman tenslotte. Hij gaf meteen antwoord op zijn vraag. Dat een Zeeuw met een groot bedrijf, van laten we zeggen 40 ha, voor zijn werk een jaar-salaris van 2100 geniet DE WERKZAAMHEDEN AAN DE KANAALBRUG. Nadat verleden week de schipbrug in dienst was gesteld, is de Kanaalbrug open gebleven en is men met kracht begonnen om haar ten deele te demonteeren. Het gevolg is, dat er thans van het dek van de brug niet veel meer te bekennen is en wat er nog te zien is spoedig ook in deelen naar elders zal zijn gebracht. Maar tevens is een ander belangrijk on derdeel van de noodige werkzaamheden aangevangen en wel het alle deelen van de brug, die ook in de toekomst hun diens ten zullen bewijzen, en dat is de ijzercon structie, van de verflaag ontdoen. Voor dit werk worden scheepsladingen zand aangebracht, dat in een groote kachel die op de Loskade is geplaatst bij hooge temperatuur, goed gedroogd en daardoor heel fijn wordt gemaakt. In bakken wordt dit fijne zand tot bij de kanaalbrug gebracht en hier wordt het met groote kracht tegen de verf ge spoten, die er spoedig voor wijkt. Vanaf de kant is het goed zichtbaar welke goede gevolgen deze wijze van verfverwijdering heeft. Ten spoedigste worden nu die deelen, die blank gespoten zijn in de rooie meni gezet om later te worden afgeschilderd, als de brug hersteld is. Het zandspuiten, dat nog wel een paar weken zal duuren, geeft een geluid, dat doet denken aan een stilstaande locomo tief, die toch onder stoom staat, of wel aan het in werking zijn van een fabriek. Natuurlijk hangt het van de kracht van den wind af hoever net fijne zand wordt weggeblazen. DE WERKLOOSHEID. Deze week staan in onze gemeente als werkzoekenden ingeschreven 487 personen, tegen de vorige week 484. In de werkver schaffing werden geplaatst 150 personen, waarvan 25 in de plantsoenen. f 19.75 122.75 126.75 I 32.75 I 36.75 en hooger (Ingez. Med.) zantschap. Hij zou gemakkelijk nog dien avond den sneltrein naar Parijs kunnen nemen en als hij dan zoo snel mogelijk naar 't gezant schap ging om de kostbare documenten aan den heer Randolph ter hand te stellen, zou hij dadelijk den tijd hebben om Laline te vinden en te ontdekken wat de reden was, dat ze niets van zich had laten hooren. Zou hij haar naar hotel Ritz telegraphee- ren? Neen, dat zou nutteloos zijn; 't was veel beter zoo gauw mogelijk naar haar toe te gaan. Indien ze niet had geschreven, moest er een reden bestaan voor haar stilzwijgen? Maar welke? Was ze door den doorstanen honger en koude misschien te ziek om te schrijven? Deze gedachte vervulde hem met groo ten angst. Maar dit kon haast niet, omdat hij, alvorens Amiens te verlaten, van Fer gusson de verzekering had ontvangen, dat ze goed vooruitging. Honger en gebrek waren geen ziekte en de gevolgen ervan zijn door zorg en ge schikte voeding spoedig geweken. Was ze dood? Had de een of andere vreeselijke complicatie plaats gehad? Zijn bezorgdheid werd bijna ondragelijk. Zou ze zijn brief heelemaal niet ontvangen hebben? Maar natuurlijk had ze dat wèl. Er was geen denkbare reden, waarom 't kamermeisje zijn brief niet overhandigd zou hebben en zelfs tantes en trouwe kameniers zouden IBISSHAG Ree» rj*ry (Ingez. Med GAPINGE. Onder het vee van den land bouwer W. L. is een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd. RAAD VAN VERE. De Campveersche toren zal publiek worden verkocht. VERE. Dinsdag vergaderde de Raad, on der voorzitterschap van burgemeester D. Huininlt. Afwezig de heer A. P. Wouters met kennisgeving. Betreffende de opname van de weduwe Maljers in het Godshuis deelde de V o o r z. mede, dat niets vernomen werd van deze vrouw na verschillende aanschrijvingen. Het bestuur van het Godshuis vraagt thans van zijn verplichting ontheven te wor den. B. en W. hebben dit verzoek ter ken nis gebracht van de wed. M. zonder ant woord ontvangen te hebben, weshalve de Raad het bestuur van het Godshuis van zijn verplichtingen ontheffing verleende. Een tweetal nieuwe bedrijven, nl. het poeliers- en het kappersbedrijf zijn onder de gesperde bedrijven opgenomen. Vergoeding werd toegekend aan de hee- ren J. Barendse en S. van den Hamer we gens derving van het gebruik van twee perceeltjes waarop grond van - de riolee- ringsuitgravingen is gebracht. Resp. 2.50 en 1.50 werd toegekend. Aan de desbetreffende ministers zijn de bezwaren tegen den steun aan kleine boe ren bekend gemaakt, hoewel reeds eer der besloten was hierop niet in te gaan. Thans is het wachten op antwoord- De aanslag in de werkloosheidssubsidie- kassen bedraagt voor Vere 96. Een besluit van den minister van Soc. Zaken waarbij Vere niet in aanmerking genomen zou worden voor een uitkeering uit dit fonds omdat men verzuimd zou hebben dezen post op de begrooting te ra men, heeft verzet van B. en W. uitgelokt. De V o o r z. zeide verheugd -te zijn, te kunnen mededeelen, dat thans alsnog een bedrag is toegekend, en wel meer dan men verwachtte, nl. bijna 800. Betreffende kolentoeslag aan werkloo zen werd besloten dezen naar de gezins grootte in drie categorieën in te deelen met uitkeeringen van resp. 50, 75 en 100 cent per week. Nopens den B-steun, die in 1937 niet werd uitgekeerd, deelde de V o o r z. mede, dat men dien thans zal krijgen. In totaal zal voor 1936 tot en met 1938 ruim 180 kunnen worden verwacht. B. en W. stelden voor hiervoor dekens of zoo noo dig iets anders ter beschikking te stellen. Met algemeene stemmen aangenomen. Wederom zal dit jaar ongeveer 50 als Kerstgave voor de werkloozen en. armlas tigen worden beschikbaar gesteld. Het streekplan zal Vere op ruim 103 komen te staan, waarna het eindbedrag zeer gering nog zal zijn. De desbetreffende rekening sluit met een bedrag van 150. Begrooting 1939. De begrooting 1939 werd goedgekeurd met een eindbedrag in den kapitalen dienst van 5715 en in den gewonen dienst van 37.640 met een post van onvoorien van 1256. Het bedrag per leerling der o.l. school over 1939 werd vastgesteld op 10 het geen iets lager is dan verleden jaar. Nopens de vaststelling der heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting dienstjaar 1939-'40 deelde de V o o r z. mede, dat nog niet tot verlaging daarvan kon worden overgegaan, weshalve deze wederom op 75 werden gesteld. Quaestie beroepschrift bouwver gunning Van der Hooft. Deze zaak is reeds lang hangende en tegenwoordig geen brieven expres achter houden. Fergusson kwam juist de kamer binnen. De knecht had zich geërgerd, omdat hij zijn meester aan den trein niet had ontmoet. Ongeduldig vroeg David of er iets voor hem was gekomen. Neen, niets, zei Fergus son. Toen informeerde hij naar 't laatste nieuws in de couranten. Had hij ook iets gehoord van 't clubje, dat zij in Amiens hadden achtergelaten? Maar Fergusson was uit de stad geweest en had in geen drie weken een courant in gezien. Vóór dien tijd had er niets omtrent hen in gestaan, behalve dat in de New York Herald had gestaan, dat juffrouw Lester en haar tante hotel Ritz hadden verlaten en naar Engeland waren gegaan. Dus Laline was niet dood of zelfs niet ziek. Wat zou 't dan kunnen zijn? Zou ze hem niet meer liefhebben? Maar dit was meer dan belachelijk. Na tuurlijk had ze hem nog lief, evenals hij haar. Neen waarschijnlijk was haar brief, ten gevolge van de spoorwegstaking in Italië, verloren geraakt. Hij moest dus maar geduldig wachten tot hij in Parijs was om een onderzoek in te stellen. En eindelijk zat hij in den trein. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5