MIDDELBURGSCHE COURANT (&GOESCHE COURANT fluitschland, Europa en De Vrede n BINNENLAND. ZEELAND. De Poolsche oplichter Een bijdrage tot beter Begrip, betere Verhoudingen en derhalve tot den Vrede R, Zuyderhofl, rarTt^Sfdf1^6?' UitStr6kte weS h*°a DIRECTEUR VAN ARBEIDSBEURS GEARRESTEERD, MIDDELBURG. SOES. WEERBERICHT. Aan de voorzichtigheid van burgemeester van Dusseldorp is zijn ont- maskering te danken. per- „De |oen-, ?aan, deze aard. loms per het [■aagt 14 jrden, Innen pver- tege- Soen- |t de |ning ook Iring ■voor >ogd. tRO. |lo.oo ram. iBer. 12.00 lano, 14.45 de |7,.00 3er. 19.30 Inp, Lo.45 ll.40 ram. ram. rin- fam. lano. Tred. 6.40 plist. _erie. 10.20 rika. |em- lap- ans- 11.20 Jlev- 13.30 16.50 18.35 ll.20 )rk. one. ram. Ver lam, en zen. ith. Dagblod. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. zeö- TWEE BJLADKN, ÜOhDEKUAU 1 10 NOV. 19S8. EERSTE B1AÜ. 181e JAAKG. p^.BTa« Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. .^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. door voorzitter van de Algemeene Reken kamer; voorz. v. h. Verbond v. Kolo niale Vereenigingen en ondervoorzitter v. d. Federation Internationale des Coloniaux et Anciens Coloniaux. De angst, dat Duitschland, dat in 1918 in elkaar gezakt was, te eeniger tijd zich we der zou oprichten en „revanche" zou ne men, een angst, die zielkundig alleszins is te" verklaren, is vaak tot uiting gekomen in de vredesverdragen van Versailles en Saint- Germain. In een voor mij liggende encyclopedie van 1921 staat geschreven: „Die verdragen ontnemen aan de Mid- den-Europeesche staten het politieke, eco nomische en militaire oppergezag. Frank rijk, Engeland en Italië treden in hun plaats. Wel wordt de eenheid van Duitsch land gehandhaafd, doch de vrede hangt thans in de toekomst slechts af van de waakzaamheid van de geallieerden en den Volkenbond". Hoe heel anders hebben zich sedert de toestanden ontwikkeld. Angst is een onbe trouwbare leidsman. Ondanks de hardnek kige en voortdurende pogingen om Duitsch land klein te houden, is Duitschland weer machtig geworden. Juister gezegd door die pogingen stond een Hitler op, die Duitsch land redde, en het krachtiger en machtiger ■dan ooit maakte. Sedertdien heeft Duitsch land vrijwel opgehouden te trachten langs den weg van overleg haar wenschen in ver vulling te doen brengen. Toen is het gaan nemen, wat zij meende dat door overleg niet verkregen kon worden, en wel door de methode van plaatsen voor feiten, eene methode, welke ook reeds vóór Hitler in Duitschland toepassing vond. Ook van de door Hitier verder in practijk gebrachte methode van rinkelen met de sabel, staat de uitvinding niet op zijn naam. Van Duitsehlands standpunt gezien» is alleszins te begrijpen de inlijving bij Duitschland van het door de geallieerden verminkte Oostenrijk, en de verminking door Duitschland van Tsjecho-Slowakije, den kunstmatigen staat, dien de geallieer den als bolwerk tegen Duitschland sticht ten. Hitier heeft gezegd, dat Duitschland na de inlijving van het Duitsche deel van Tsjecho-Slowakije, geen territoriale verlan gens in Europa meer koesterde. Wel ver langde het zijn vroegere koloniën terug. Dat is m.i. een rechtmatig en billijk verlangen, waaraan naar het voor komt gevolg dient te worden ge geven. Mocht er om een of andere reden bezwaar tegen bestaan om aan Duitschland alle ko loniën terug te geven, dan moeten de groo- te mogendheden geen vergoeding daarvoor aan het Derde Rijk willen geven op een wijze, die hun den eerbied der kleine staten zou doen verliezen. Wordt aan Duitsehlands koloniale ver langens voldaan, dan gaat er voor de toe komst van Europa nog maar om: 1. of Duitschland zich zal houden aan zijn woord, dat het geen gebiedsuitbreiding in Europa meer zal nastreven, 2. of de andere landen voldoende vertrou wen in dat woord zullen stellen. Bij 1. Voor velen is het eigenlijk geen vraag of Duitschland zich aan zijn woord zal houden. Voor hen staat het reeds te voren vast, dat Duitschland zijn woord niet zal houden. Stelt men zich onbevooroor deeld tegenover de vraag, dan dient men zich af te vragen: welk belang zou Duitsch land er bij hebben om zich niet aan zijn woord te houden? Duitschland kan van inlijving van niet Duitsche gebieden2in staatkundig opzicht slechts nadeel verwachten, terwijl het de economische voordeelen welke van die toevoeging het gevolg zouden zijn, ook zonder gebiedsuitbreiding verkrijgen een ieder is het waarneembaar, "hschland reeds thans in die richting r>n r. o gevolg werkzaam is. ziin armen*r 1 k was het, dat Frankrijk Natuurlek wrv,an gelf^en staten- Duitschland die staten V.n^ 6^"' dat schen invloedskring betrekt T^^f00"0"1,!; is de toestand derhalve veel °Pzlcht gezonder ge il Sommigen onzer lezers zal deze kelenserie niet 'ahti-Duitsch genoeg Het is ons geen beletsel deze zienswijze van een zeer geacht en goed vaderlander op de ze plaats onzen lezerskring voor te zetten. Zoolang aan de goede trouw en de oprecht heid der vaderlandsche gevoelens van den andersdenkende niet te twijfelen valt, moet men ook naar hem luisteren. Overigens veroorloven wij ons hier en daar een re- dactioneele noot; terwijl ook voor de rest het geheele betoog voor rekening van den schrrjver blijft. Red. M. C. Ho2)..De vra0rg is maar, of Duitschland en Duitschland grenzende landen sche °vereens zullen zijn, wat Duit- Staan „iota fuet-Duitsche gebieden zijn. xSuZrT a E'.5s-Lotharingers, de Lu- iZThZ nh' Supen-Malmédiënsers en, als Crptird f1"», aStde Nederlanders als Grenzdeutscher in menige Duitsche ou- g^en Tand boek? Z«n er zelfs in Nederland geen landsverraderhjke „onderdanen" van dé érenc ,Tng?n' die aan onze zijde van worden. De slotsom waartoe ik kom is dus dat Duitschland in zijn welbegrepen eigen be lang goed zal doen zich aan zijn woord te houden. Bij 2. Vertrouwen is een moeilijk artikel. Al wat in de wereld Rood, Zwart [Onder „Zwart" niet immer alleen de Roomsch- Katholieke geestelijkheid te begrijpen, doch in verschillende gevallen ook de Protestant- sche. R.Z.] of Jood is, vertrouwt van huis uit Hitier niet. Dit is alleszins te be grijpen. Doch ook anderen vertrouwen hem niet ten volle, althans niet zoolang hun be wapening ten achter staat bij de zijne, en Duitschland, Italië en Japan één Hjn trek ken. Hieruit is het te verklaren, dat on danks de blijde boodschap, die Chamberlain en Hitier na het accoord van München ver kondigden, de geheele wereld, met Enge land voorop, haar bewapening gaat opvoe ren. De overgroote meerderheid van de be volking, zoowel in als buiten Duitschland, is God dankbaar dat Hij Europa voor de ontzettende ramp van een oorlog gespaard heeft. Dit neemt niet weg, dat er menschen waren, die op een oorlog hoopten, en wel omdat zij meenden, dat Duitschland daarin het onderspit zou delven, en de wereld daardoor van het Hitler-regime verlost zou worden! Naar mijne meening vrijwel een ijdele hoop! In werkelijkheid was de kans op zulk een gebeuren m.i. vrij geringd). Hiervan werden Engeland en Frankrijk eerst laat doordrongen. Kracht beteekent bij de groote mogendheden, althans wan neer het hoofdzaken betreft, nog al te vaak macht. Betreurd moge dit worden, doch het zou struisvogelpolitiek zijn, indien daarvoor de oogen gesloten werden. Het is evenwel spijtig dat met het oog op Duitschland, Italië en Japan, de overige staten hun be wapening thans gaan opvoeren in stede, dat de geheele wereld door een onderlinge af spraak tot een vermindering daarvan over gaat. Doch hiertoe schijnt de tijd nog niet rijp. Alles moet zijn geschiedenis hebben. 3) Heeft de geachte schrijver „Der Zau- berlehrling" wel eens gelezen? Red. M.C. DB. CHR. F. HAYE OVERLEDEN. Woensdagavond, te ongeveer half elf, is te Zandvoort overleden de bekende Neder- landsche letterkundige dr. Chr. F. Haye, wonende te Heemstede. Na het bezoeken van een schaakwedstrijd werd hij op straat onwel en zakte in elkaar. Een dokter con stateerde den dood door hartverlamming. Wijlen de. heer Haye is van 1911 tot 1919 leeraar geweest aan de R.HB.S. te Middel burg. Tegen 1 December had hij pensioen aangevraagd, omdat hij op 24 November 65 jaar zou worden en hij reeds buiten dienst was wegens gezondheidsredenen. DE DIRECTEUR-GENERAAL VAN P. T. T. NAAR INDIë. Met het Indië-vliegt-uig „Reiger" dat hedenmorgen onder commando van gezag voerder Bax naar Indië vertrok, is voor een kort particulier bezoek als passagier meegegaan de directeur-generaal der P. T. T., dr. ir. M. H. Damme. Een aantal be langstellenden had zich in het vroege och tenduur in het restaurant van Schiphol verzameld om afscheid van den heer Dam me te nemen. Dr. ir. Damme zal omstreeks 12 Decem ber in ons land terugkeeren. EEN BESTELLING DER NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN VAN VA MELLIOEN. Naar wij vernemen zijn thans door de Ne- derlandsche Spoorwegen ook de electrische uitrustingen voor de in bestelling zijnde 18 stuks Diesel-electrische 5-wagentreinen be steld. Ook deze bestelling, welke ca. 1% millioen gulden bedraagt, kon geheel in Nederland worden geplaatst en wel bij Heemaf te Hengelo en bij de electrotechni- sche industrie (E.T.I.) te Slikkerveer. In verband met aan het licht getreden onregelmatigheden, heeft de Beverwijksche politie gearresteerd den directeur van den gemeentelijken dienst der werkloosheidsver zekering en arbeidsbemiddeling en directeur van de gemeentelijke arbeidsbeurs te Be verwijk. Deze onregelmatigheden zouden o.m. be staan in verduistering van gelden, welke de aangehoudene ambtshalve onder zijn be heer had. Het onderzoek duurt nog voort. Opnieuw een aanranding te Amsterdam. Voor de vijfde maal in een kort tijdsbe stek is in de hoofdstad een vrouw aange rand. Vanmorgen gold het een 17 of 18-jarig dienstmeisje, dat op weg naar haar betrek king was. Toen zij op het bootje, dat haar over het Noordzeekanaal moest brengen, stond te wachten, werd zij plotseling door een man aangevallen. Op haar hulpgeroep kwam een omwonende toegeloopen, waar- na de aanrander op de vlucht sloeg. Pogin gen om hem te volgen hadden geen succes. Daar echter een tamelijk nauwkeurig signalement van den man kon worden ge geven, hoopt de politie den dader spoedig te kunnen arresteeren. .Pj mogelijkheid is niet uitgesloten, dat h'J <?e twee vorige aanrandingen aan den overkant van het IJ ook gepleegd heeft. DOODENDAGBOEK VAN HTCT VERKEF?* Den Haag: 1 doode. Gistermiddag is in de Isingstraat te 's Gravenhage een 10-jarige jongen, H. p. geheeten en in die straat woonachtig, bij het spelen met een voetbal tegen een pas- seerenden verhuiswagen, getrokken door *n tractor, opgeloopen, waarbij hij kwam te vallen. De wagen ging den knaap over het lichaam, ten gevolge waarvan hij op slag dood was. Er zijn geen schuchtere leerlingen meer, alleen nog schuchtere leermees ters. Groslijst S.D.A.P. Op 20 November a.s. zal te Middelburg de jaarvergadering plaats vinden van het Gewest Zeeland der S.D.A.P. Op deze ver gadering zal o.a. de groslijst worden aange boden met de candidaatstelling voor leden van Provinciale Staten, welke groslijst als volgt is samengesteld1. L. Onderdijk, Mid delburg; 2. A. C. de Baare, Vlissingen; 3. A. C. de Pauw, Terneuzen; 4. C. Hamelink, Aksel; 5. A. Rorije, Vlissingen; 6. J. de Priester Soeburg; 7. J. C. de Bruine, Haam stede; 8. P. N. Kruithof, Breskens; 9. A. Weststrate, Hansweerd; 10. P. M. Baijens, Middelburg; 11. C. van Bendegem, Aksel; 12. C. Hoek, Bruinisse; 13. B. P. Burkunk, Hansweerd; 14. A. J. Berenpas, Middel burg; 15. J. N. 't Gilde, Terneuzen. Deze candidatenlijst zal in alle distric ten van de provincie dezelfde zijn. Gisteren werd te Vlissingen opgericht een Zeeuwsche vereeniging van apothekers assistenten onder den naam: „Desunt Mul- ta". Tot voorloopig bestuur werden be noemd: B. Crucq, voorzitter; J. M. den Har- tigh, secretaresse; J. M. Heuseveldt, pen- ningmeesteresse. Tot commissarissen de da mes: J. HattinkTaal en A. de Rooij. MR. P. DIELEMAN 65 JAAR. In zijn tijdelijke verblijfplaats heeft het gisteren, zooals te verwachten was, mr. Dieleman ter gelegenheid van zijn 65sten verjaardag niet aan blijken van belang stelling ontbroken. Van zeer vele zijden zegde men het met bloemen, en dit deden o.a. de mede leden van Ged. Staten,' de Z.L.M. en andere or ganisaties, waarmede mr. Dieleman in re latie staat. Een zeer groot aantal telegrafische en schriftelijke naast enkele persoonlijke be wijzen van vriendschap waaronder een groot aantal schriftelijke, die hem van uit Middelburg werden gebracht, overtuigde den jarige hoe hoog hij in vele kringen staat aangeschreven. DE BRIDGE- EN WHISTWEDSTRIJD. Ten bate van de Vereeniging tot bestrijding der t.b.c. Alvorens mededeelingen te doen betreffen de den gisterenavond gehouden bridge- en whistwedstrijd ten bate van de t.b.c.-bestrij- ding, willen wij een misverstand, dat bij ve len schijnt te bestaan wegnemen. Het voor een Zeeuwsch geschenk aan Chamberlain bijeengebrachte geld, dat de Engelsche mi nister voor een liefdadig doel willen zien bestemd, is geschonken aan de kas van de provinciale vereeniging ter bestrij ding van de t.b.c., doch daarmede was de kas der plaatselijke vereeniging, die een zeer groot tekort heeft, niet geholpen. Het was dan ook te begrijpen, dat de voorzitter der plaatselijke vereeniging, de heer L. Onderdijk, bij de opening van den wedstrijd, die plaats had in de groote en de kleine Schuttershofzaal, woorden van dank bracht aan de 168 dames en heeren, die zich voor deelname opgaven, verder aan hen, die prijzen schonken vooral aan de Maat schappij Zeeland, die twee vrije reizen naar Engeland en de K.L.M. die twee vrije vluchten naar Haamstede beschikbaar stel de. Maar in het bijzonder bracht spr. dank aan den heer J. A. Tavenier sr., die met zijn bekende deskundige accuratesse den wedstrijd weer heeft voorbereid. Met deze laatste woorden betuigden de aanwezigen luide instemming. De heer Tavenier gaf nog enkele techni sche inlichtingen en o.a., dat men om het geloop naar de tafel op het tooneel op drie plaatsen in de zaal een ontvangpost voor de biljetten na iedere ronde had geplaatst. De ze posten waren bezet door hulpvaardige verpleegsters, die evenals enkele andere dames en heeren den geheelen avond in touw waren als hulpvaardigen steun voor den algemeenen leider. Na de korte opening zochten alle hun plaats voor de eerste der zeven ronden op en was spoedig alom de ernst die het spel verdient. Het was ongeveer één uur, toen de laat ste ronde was beëindigd en verschillende tellers zich over de staten op de bestuurs tafel boogen om de eindresultaten vast te stellen. Bridgen: Groep I oneven nummers: eerste prijs de heer en mevrouw Mol met 15% punt; twee de prijs de heeren Van Altena en Van Rie- sen uit Goes met 22 p. Groep I even nummers: eerste prijs de heeren Vriesman en Jongepier met 18 p., tweede de dames Rutgers en De Lange uit Vlissingen met 21% p. Groep II oneven nummers eerste prijs: mej. Ickler, Vlissingen en de heer J. Del- zenne, Middelburg met 22 p., tweede me vrouw Ter Weer en de heer Dockheer met 25 p. Groep II even nummers: eerste prijs de heeren Breel en Marinissen met 15% p.; tweede de heeren De Groot sr. en jr. met 22% p. Groep III oneven nummers: eerste prijs de heer en mevrouw Knoop te Vlissingen met 20 punten; tweede prijs, de heer en me vrouw Volmer te Wolfaartsdijk met 22% punten. Groep III even nummers: eerste prijs mej. en de heer L. Minderhoud met 20 p.; tweede prijs den heer en mevrouw A. Dron kers met 23 p. Groep IV oneven nummers: eerste prijs mevrouw Koers en de heer Oldeman met 20 p.; tweede prijs de heeren L. v. d. Veen en J. A. Minderhoud met 23% p. Groep IV even nummers: eerste prijs de heeren Van 't Gilde en Van Hertum met 17 p.; tweede prijs mevrouw De Roos en de heer Scheltens met 20 p. Goep V, oneven nummers: eerste prijs de heer en mevrouw Voorthuijzen met 19 p., tweede prijs de heeren Demmer en Lich- tendahl 20 p. Groep V. even nummers: eerste prijs de heer en mevrouw Van Duiken, tweede prijs mevrouw Hattink en de heer v. d. Berg, Vlissingen beide met 20 punten na loting. De prijs voor anonceeren en maken van klein slem werd na loting met andere pa ren behaald door de heeren Vriesman en Jongepier. Bij het whisten waren winnaars: De heer H. de Jonge, Ginneken, eerste met 83 p., de heer Ludekuse tweede met 77 punten. Mej. Joosse eerste met 74 p., de heer Jesaijes tweede met 73 p. De heer Fastenau eerste met 69 p., de heer Van Overbeeke tweede met 66 p. De heer Hoogesteger eerste met 65 pun ten na loting met den heer Wiesner, die een tweeden prijs kreeg. De dames en heeren, bij wier naam geen woonplaats is genoemd, wonen te Middel burg. Er heerschte tot het einde toe een pretti ge stemming onder de spelenden en het ver loop van den wedstrijd was vlotter dan ver leden jaar, al moest men toch nu ook spoe dig over gaan tot het op tijd laten spelen en moesten bij het wisselen vele spelers nog wat stoelvaster blijven tot het signaal wordt gegeven. DE VOORBEREIDENDE KLASSE DER RIJKSLEERSCHOOL. In de algemeene vergadering van de Vereeniging tot instandhouding van een voorbereidende klasse aan de Rijksleer school, werden de verslagen van den se cretaris en den penningmeester goedge keurd. Daaruit bleek, dat de klasse in een groote behoefte blijft voorzien, doch dat de financien, vooral door het bedanken van verschillende contribuanten, achter uitgaande zijn. De heer W. L. M. P. Thieme, die aan de beurt van aftreding was, werd als be stuurslid herkozen en nam die herbenoe ming aan. De fröbelonderwijzeres, mejuffrouw H. M. Caro hield een causerie over het on derwijs, dat zij geeft. Hoewel de onmiddellijke bedoeling was een oriëntatie der ouders van schoolgaan de kinderen, hebben ook de verdere aan wezigen, blijk gegeven, de inleiding van mej. Caro op prijs te stellen. Mej. Caro verdeelde de door haar ge geven lessen in tweeën, die, waarbij geen materiaal benoodigd is en die, waarbij wel materiaal gebruikt wordt. Bij het eerste zijn ondergebracht het vertellen, het vers jes opzeggen, het zingen en spelen ónder leiding. Bij de tweede afdeeling het teekenen het prikken, het kleuren, stokjes- en rin getjes leggen en combinaties daarvan en ook de bouwdoozen van Fröbel. Vooral de mozaiëkdoozen verschaffen naast de op- drachtsvormen een schitterende gelegen heid voor eigen ontwerp, waarbij mej. Caro alleraardigste vondsten toonde. Een geregeld terugkomend feestuurtje voor de kleinen is, als zij arbeid naar keu ze magen maken. Belangrijke momenten in het leven der kinderen zijn altijd St. Ni- cclaasdag, waarvoor al weken te voren gewerkt wordt en dierendag, waarop alle werkzaamheden in het teeken van de die renbescherming staan („Waarom nooit eens een menschendag?", vroeg eens een meisje.) Alle werkzaamheden werden door mej. Caro aanschouwelijk naar voren gebracht, waarbij het niet ontbrak aan betuigingen van bewondering voor soms waarlijk groote scheppingen der kleine kinder handjes. Ongetwijfeld heeft mej. Caro de aanwezigen zeer aan zich verplicht met deze belangwekkende uiteenzeting. De voorzitter, de heer W. J. A. Mathijs- sen was dan ook de tolk der aanwezigen, toen hij rriej. Caro in hartelijke woorden dank bracht. Tegen 1 Januari a.s. is de heer J. S Dekker, technisch ambtenaar bij den Prov. Waterstaat ter standplaats Tol en, benoemd in gelijke functie alhier bij het bureau van den hoofd-ingenieur. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Dinsdagavond hield de afd. Noord- en Zuidbeveland der N.N.V. te Goes haar eerste wintervergadering. Het eerste deel dezer bijeenkomst was gewijd aan mede deelingen en vragen. De heer Walrecht uit Biezelinge ver toonde verscheidenè mooie, gave schelpen welke aan de Scheldoevers gevonden wa ren. Door den heer J. Mesu, leeraar aan de rijkslandbouwwinterschool te Goes» werd hierna een voordracht gehouden over den geologischen opbouw van Zeeland's bodem. In de provincie zelf zijn er geen diepe boringen verricht, doch uit de resultaten van boringen te Woensdrecht en Eeclo mag men aannemen, dat het carboon met zijn steenkoollagen hier zeer diep ligt of afwezig zal zijn. Van de tertiaire formatie komt vooral het eoceen veel in Zeeland voor; te Goes "was men er na een boring tot 222 m nog niet doorheen. Te Kadzand spoelen vaak cementachtige, veel schelpen bevattende zandsteenen -uit de diepere, losgewoelde eocene lagen aan. Boven het olyoceen met zijn septariënklei vindt men het plioceen, dat te Nieuw Namen ih O. Z. Vlaanderen als een heuvel aan de op pervlakte komt. Deze bevat vele fossiele schelpen; de pliocene laag is tevens rijk aan het zeer harde ijzerhoudende limoniet en verscheidene kalkgesteenten. Het diluvium brengt ons in de Schelde Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige wind uit Z. richtingen, half tot zwaar bewolkt of be trokken, waarschijnlijk droog weer, kans op mist in den nanacht, in den morgen wel licht iets kouder, weinig verandering in temperatuur overdag. UKKEL: Aanhoudend schoon en zacht weer, met matige wind uit Z. richtingen, geleidelijk zal nevel en mist verdwijnen, nachtelijk temperatuursminimum ongeveer 7 gr. Vr. 11 Nov. Zon op: 7 h 14; onder: 16 h 13. Licht op: 16 h 43. Maan op: 19 h 41; onder: 10 h 48. L.K. 14 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: November. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 10 S 2.21 14.39 8.53 21.12 Vrijdag 11 2.59 15.22 9.40 21.57 Zaterdag 12 3.47 16.14 10.26 22.43 Hoog- en Laagwater te Wemeidinge: November. Hoogwater. Laagwater. Donderdag 10 4.25 16.40 9.52 22.12 Vrijdag 11 5.03 17.20 10.37 23.00 Zaterdag 12 5.48 18.08 11.25 23.48 talrijke beenderen van voorhistorische die ren en enorme mammouthkiezen. Spreker vertelde vervolgens van de wor dingsgeschiedenis van de Zeeuwsche delta de oorspronkelijke kalkarme oude duinen, het laagveen en het later daaroverheen komende hoogveen met hun verschillende overgangsvegetaties en constateerde, dat de Zeeuwsche derrie, verdronken hoog veen is. De bovenste laag van dit hoog veen bestaat weer uit netveen als gevolg van de daling van ïïodem of rijzing van de zeespiegel. Omstreeks het midden der vierde eeuw heeft transgressie van de zee plaats gehad en tot de achtste eeuw schijnt in Zeeland alles onder het zeewater bedolven te zijn geweest. Op de opwassen die langzamer hand ontstonden vestigden zich hier de eer ste bewoners waarvan de op verschillen de plaatsen in de provincie voorkomende vluchtheuvels afkomstig zijn. Met de be spreking van ue hier gevonden voorwer pen als scherven, Frankische kogelpotten, maalsteenen e.d. besloot de heer Mesu zijn causerie, die door een schat van mate riaal geïllustreerd was. Wij lezen in het (r.k.) „Dagbl. van Noord Brabant en Zeeland" Het is nu precies een week geleden dat de Amsterdamsche politie overgegaan is tot de arrestatie van den Poolschen jood Sieg fried Wrezijnski, die in de enkele dagen dat hij in ons land vertoefde, kans gezien had den 45-jarigen Goesenaar H. v. 6000 en 'n Oostenrijksche juffrouw voor 4000 op te lichten. Uit wat wij naderhand over deze zaak opvingen, bleek ons niet alleen welk een geslepen man de Pool was, maar ook dat te Goes, bijna nog meer slachtoffers door hem waren gemaakt. De voorzichtigheid van burgemeester mr. Van Dusseldorp en de waakzaamheid van den inspecteur van politie, den heer Rene- man, heeft hier erger voorkomen. Wrezijnski had zich aan H., met wien hij in Amsterdam kennis maakte, voorgesteld als de voornaamste bankier uit Hollywood en hij sprak even gemakkelijk over millï- oenen als een ander over tientallen. Dit gaf H„ zooveel vertrouwen in hem, dat hij er buitengewoon mee ingenomen was toen W. hem voorstelde als particulier secretaris met hem naar Los Angelos te gaan op een salaris van zesduizend dollar per jaar. Een villa stond te zijner beschikking, 'n butler en ander personeel was aanwezig. Vóór zijn vertrek naar Amerika wilde H., van zijn relaties te Goes afscheid ne men en W., was zoo vriendelijk naar Z.- Beveland mee te willen gaan, vermoede lijk omdat hij geroken had, dat er meer zaken voor hem te doen waren. Dit kwam inderdaad zoo uit. De heer H., bracht den Pool in kennis met eenige ondernemende burgers, die een bepaalde zaak exploiteeren wilden. De „bankier" was een en al enthousiasme en zegde enkele slordige millioenen toe voor de oprichting van een fabriek te Goes, waar vele werklieden arbeid zouden vinden. Als tegenprestatie verlangde W., concessies en voorrechten, die hem beloofd werden. Ver schillende contracten legde de Pool de hee ren voor, die ze ook onderteekenden. Waar toe men zich precies verbonden heeft we ten wij niet het is trouwens een parti culiere aangelegenheid maar het be hoeft geen betoog dat die contracten in het Engelsch opgesteld in het voordeel van den gewieksten buitenlander waren. Vermoedelijk heeft het in de bedoelingen van den oplichter gelegen om deze con tracten in het buitenland voor grof geld aan anderen te verkoopen. Zaterdag 29 October zou de Pool met den heer H., weer naar Amsterdam vertrekken. Royaal genoeg bood W., tegen Vrijdag avond een afscheids-souper aan de relaties van zijn „secretaris" aanen tevens liet hij den burgemeester van Goes inviteeren. Blijkbaar wilde hij daarmee zijn slachtof fers imponeeren, terwijl hij den burgemees ter er door op zijn hand dacht te krijgen om zoodoende verlenging te krijgen van zijn verblijf in Nederland, dat op tien dagen gesteld was. Mr. Van Dusseldorp liep echter niet i?t

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1