Mv&trïttcïtrie W &ecttxv0ck>£ MIDDELBURGSCHE GOESCHE COURANT) wrrauiD. BINNENLAND. Minister-president contra partij-voorzitter. ZBEUtSft. MIDDELBURG. GOES. 1UIDBEVELAND UEUWSCH-VLAANDEREN W.D. VERRASSEND OFFENSIEF DER REGEERINGSTROEPEN. Deze week een Fransch- Duitsche verklaring? BELGIë. De socialisten keuren Spaak's buitenl. politiek goed, doch willen geen Belgischen vertegen woordiger bij Franco. Vandervelde bedankt. POLEN. WEERBERICHT. FRANKRIJK, DE AANSLAG IN DE DUITSCHE AMBASSADE TE PARIJS. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: teMIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18, ct. NUMMER 263. TWEE BLADEN. DINSDAG 8 NOV. 1988. EERSTE BLAD. 181e JAARG. comm Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Nederlandsche Luthersche Padvinders organisatie opgericht. In een Zaterdagavond te Amsterdam ge houden vergadering is opgericht de Ne- derlandsche Luthersche Padvindersorgani satie „De Lutherverkenners". De Raad van commissarissen bestaat uit ds. B. J. E. Bik te Amsterdam ds. R. J. de Boer te Weesp en den heer Ph. J. Lede gang te Amsterdam. Aansluiting aan de christelijke padvindersorganisatie (commis saris ds. Kalkman) wordt overwogen. NIEUWE NEDERLANDSCHE FILM. De maatschappij Nee clandia, wier film „Vadertje Langbeen." op het oogenblik in ons land wordt vertoond, is reeds weer begonnen met de voorbereidingen voor een nieuwe film „Morgen gaat 't beter". Een scenario naar het boek van de schrijf ster Annemarie Selinko. Men heeft Friedrich Zelnik opnieuw bereid gevonden, de regie op zich te ne men, terwijl de vrouwelijke hoofdrol weer vervuld zal worden door Lily Bouwmees ter. De productieleiding is weer in han den van Rudolf Meijer, die nog onderhan delingen voert over de verdere rol-bezet- ting. ADRES VAN DE JONGEREN VREDES ACTIE. Inzake het ambtenarenverbod. Het bestuur der Jongeren Vredes Actie heeft, naar aanleiding van het regeerings- besluit, waarbij deze organisatie geplaatst is op de lijst van vereemgingen, waarvan wordt aangenomen, dat zij om de doelein den, die zij nastreven, of de middelen, die zy aanwenden, de behoorlijke vervulling door den ambtenaar in 's rijks dienst van zijn plicht als ambtenaar kunnen in gevaar brengen of schaden, een adres gericht aan den voorzitter van den raad van ministers, waarin het bestuur verklaart, deze beslis sing als een pijnlijke onrechtvaardigheid te gevoelen, door hun organisatie op legale wijze propaganda voert voor haar op de eischen van het geweten berustende denk beelden van vrede, internationale samen werking en volksverdediging met niet- militaire middelen, en geenszins geneigd is tot ondergrondschen arbeid of politiek extre misme. Met voldoening heeft het bestuur er ken nis van genomen, dat de minister-president de pacifistische doelstelling als „veelal toe laatbaar" beschouwt. Ten onrechte verkeert de minister-presi dent in de meening, dat hun organisatie als zoodanig zou samenwerken met of zich aan sluiten bij andere dan integraal pacifisti sche organisaties. Derhalve verzoeken zij den minister-pre sident eerbiedig de intrekking van den ge noemden maatregel te willen overwegen, te meer daar naar hun overtuiging de gees telijke kracht van ons volk ten nauwste samenhangt met de mogelijkheid tot vrije meeningsuiting, ook voor burgers-ambte naren. VERTRAGING OP DE INDIE-ROUTE. Het Indië-vliegtuig „Gier", dat Donder dag, onder commando van gezagvoerder Frijns naar Batavia is vertrokken, heeft in Bangkok de propeller beschadigd. Bij de landing zakte het toestel door het landings gestel. De „Ibis", onder commando van gezag voerder Veenendaal, is op weg naar Neder land, in Lydda blijven staan, tengevolge van de buitengewoon slechte weersomstandighe den in Palestina. DE REORGANISATIE BIJ DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Naar wij vernemen, hebben de plannen tot hergroepeering van de diensten van vervoer en handelszaken en van exploitatie bij de N.V. Nederlandsche Spoorwegen thans hun definitieven vorm gekregen. De zeven afdeelingen van eerstgenoem- den dienst en de vijf afdeelingen van de tweede, benevens een der afdeelingen van den algemeenen dienst, zullen worden sa mengevoegd tot elf afdeelingen, waarvan zeven zullen behooren tot den dienst van het vervoer en vier tot de commercieele af- deeling. Aan deze elf wordt nog een nieuwe afdeeling toegevoegd, welke zich zal bezig houden met de ontwikkeling van het reizi- gersvervoer in denzelfden geest als reeds geschiedt voor dat van goederen. Het is de bedoeling, dat de met het bovenstaande sa menhangende verschuivingen op 1 Januari a.s. hun beslag zullen hebben gekregen. FRANSCH-NEDERLANDSCHE FILM- COMBINATIE ons'tanT Str°hCim Dece™*>er in Naar wij vernemen zijn thans de voorbe reidingen voor de totstandkoming van een Fransch-Nederlandsche filmcombinatie in een zoover gevorderd stadium gekomen, dat de officieele aankondiging spoedig ver wacht kan worden. Het betreft hier in de eerste plaats de verfilming van „Cinq Jours d'Engoisse" naar een origineel sce nario van Edmond T. Gréville, dat de angst en spanning behandelt, welke de wereld doorgemaakt heeft gedurende de crisis in de afgeloopen Septemberdagen. De film zal het eerste resultaat zijn van de Fransch-Nederlandsche samenwerking. 7?, d® Fransche versie zal een der manne- vnrf boofdr.ollen vervuld worden door Erich vrmiv,. r,obeim> terwijl de keuze tusschen de scheiT V^enn00 ür01 Z&1 !?eschieden tus- of mance' Michèle Morgan hnnfrirni tm at De tweede mannelijke m a a Vertolkt door John Loder, terwyl de verdere bezetting uit bekend» ransche acteurs en actrices samengesteld is geworden. De bezetting der Nederlandsche versie Zwtrj°lgtnde(Tk bekend gemaakt worden. Men hoopt tusschen 5 en 15 De- Fiu^T aa"S" met de eerste tarnen in mak te Den Haag ee" aanvanS te VALSCHE SCHETSEN IN OMLOOP. Verdachte landbouwer aangehouden. Uit Terneuzen wordt aan het Dagbl. van N.B. en Zeeland gemeld, dat door een con troleur van de Veehouderij-Centrale vorige week op de markt te 's-Hertogenbosch en kele valsche kalverschetsen werden ontdekt uit de provincie Zeeland. Ze waren zeer nauwkeurig nagemaakt. Het watermerk was aanwezig terwijl de schetsen de val sche handteekeningen droegen van den voorzitter P. J. Dekker en den secretaris der Zeeuwsche Landbouw Crisis-organisatie, J. D. Dorst. Slechts viel het. op, dat in de handteekeriing van den secretaris de letter s ontbrak en dat de valsche schetsen niet de eenigszins bruine schroeikleur hadden van de echte, welke in de provincie Zee land langs lichtfotografischen weg vervaar digd worden. De valsche schetsen waren Dlank. In verband met de ontdekking van de valsche kalverschetsen kon spoedig daarop worden aanghouden een landbouwer uit den Bonten Polder te Terneuzen. Op het oogenblik is lang nog niet bekend waar de valsche kalverschetsen vervaardigd wer den. Bij ,een huiszoeking in de woning van den gearresteerden landbouwer werd een cahier gevonden, dat namen, adressen en nummers van landbouworganisaties be vatte. Ook moet reeds gebleken zijn, dat de verdache handel wilde drijven in deze schetsen. Baldadige jeugd. Zooals bekend is, bevindt zich op den Markt, bijna steeds een toezichthouder op de daar parkeerende auto's. Deze heeft den laatsten tijd by zich een spons, een zeem, een poetslap en verdere in grediënten, waarmede hij tijdens het par keeren de auto's van het grootste vuil en stof ontdoet. Nu had hij genoemde arti kelen tusschen een der papiermanden en een lantaarnpaal in gestopt, om geen on- oogelijke rommel te maken. Een paar kin deren hadden dit in de gaten en zijn tot het verkeerde plan gekomen, een en an der weg te nemen en er mede in de rich ting van de Gravenstraat te vluchten. Zeer waarschijnlijk zullen de ouders niet goed vinden, dat de toezichthouder op die wijze is gedupeerd en mede willen helpen, dat hij zijn eigendommen weer terug krijgt. S. A. de Visser, t In het Ziekenhuis „St.-Joanna" te Goes is op 78-jarigen leeftijd overleden de heer S. A. de Visser te Kruiningen. De overledene was voorzitter der slagers- patroonsvereen. „Zuid-Beveland", idem van de afd. N.- en Z.-Beveland der Vereeniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland en Hoofdbestuurslid van laatstgenoemde vereeniging. (De Z.) Roomsch-kath. lagere landbouwschool geopend. 'S-HEERENHOEK. Gistermorgen is al hier de nieuwe roomsch-kath. lagere land bouwschool officieel geopend. De Commis saris der Koningin in Zeeland, tal van bur gemeesters uit de omgeving en autoriteiten op landbouwgebied woonden de ingebruik neming der school bij. Prof. A. Cleophas uit Haarlem sprak een welkomstwoord, waarna de Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford de openingsrede hield. De Com missaris der Koningin sprak zijn warme sympathie uit voor het landbouwonderwijs, welke een basis moet' vormen voor een krachtige ontwikkeling van den landbouw. Spr. zeide dat deze school de derde in Zee land is en hij wenschte de omgeving geluk met deze streekschool. Spr. hoopte dat de leerlingen goede landbouwers mogen wor den en zeide voorts te vertrouwen, dat ook de inzichten van andersdenkenden zullen in acht worden genomen. Spr. verklaarde de school voor geopend. De voorzitter verklaarde na deze toe spraak dat andersdenkenden tot de school zullen worden toegelaten. Zij krijgen dan voor bepaalde vakken vrijstelling. Steeds zullen alle meeningen en inzichten worden geëerbiedigd. Vervolgens werd o.m. het woord gevoerd door den burgemeester van 's-Heerenhoek, den rijkslandbouwconsulent, ir. Droogen- dijk, den pastoor van 's-Heerenhoek en den inspecteur van het 1. o. de heer Wit. WEMELDINGE. Met ingang van 16 Nov. a.s. zijn tot sluisknecht alhier benoemd J. Oudeman Hz. en Abr. Siebes, beiden assis tent in genoemde betrekking. Ged. Staten hebben het voor het alge- meene rijverkeer bestemde gedeelte van den Voortgezette-verbindingsweg-tusschen- West-en-Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen van den Provincialen weg van IJzendijke naar de Rijksgrens af tot den dijk tusschen de pol ders Koninginnen en Van Dunné gesloten verklaard voor het verkeer met rijwielen. BIERVLIET. In deze gemeente heerscht momenteel vrij veel mond- en klauwzeer, vooral te Driewegen. OOSTBURG. Het College van Kerkvoog den en Notabelen der Nederl. Hervormde Gemeente alhier heeft onder zekere voor waarden besloten de pastorie der gemeen te over te doen aan de stichting „Rustoord" tot het inrichten van een Rusthuis. In ruil zal de stichting een nieuwe pastorie aan de gemeente aanbieden nabij de kerk. Tevens is aan de stichting „Protestantsche belan gen" grond in de omgeving van het Kerk gebouw afgestaan voor de oprichting van een jeugdhuis. Wie zijn lichaam beheerscht, zijn tong in toom houdt, zijn geest beteu gelt, die is zich zelf meester. De Spaansche burgeroorlog. Uit Barcelona wordt gemeld: De regee ringstroepen hebben bij verrassing een of fensief aan de rivier de Segre ingezet. Zij zouden verscheidene honderden gevange nen gemaakt hebben en veel materiaal hebben buitgemaakt. De regeeringstroepen hebben hun offensief tg 6 uur gisteren in gezet. Zij trokken ten Zuiden van Lerida over de Segre en bezetten Seros, Aitona en Soses. Zij hebben den weg FragaLerida afgesneden. Ook aan de kust, in het ge bied van den Pic Puntal, zijn de regee ringstroepen opgerukt. Dit offensief der regeeringstroepen aan het Catalaansche front ten Westen van Barcelona, is wel te beschouwen als een manoeuvre om de rechtschen te noodza ken troepen aan het front van de Ebro te onttrekken. Aan het Ebrofront zijn de op standelingen er de laatste weken in ge slaagd een fïïnk gebied te heroveren. Rechtsche vorderingen aan de Ebro. Radio Malaga heeft medegedeeld dat de rechtsche troepen zich meester hebben ge maakt van Mora de Ebro. De regeerings troepen zijn naar den linker oever van de rivier teruggeslagen, de beide voornaamste bruggen zijn vernield. 650 krijgsgevangenen werden gemaakt, terwijl de linkschen 300 lijken achter lieten. De verovering van het centrum van het regeeringsfront wordt thans als voltooid beschouwd. De rechtschen hebben alle ge stelde doelen bereikt. De bocht over den Ebro is in tweeën gesneden. De regeerings troepen staan in twee zakken: een ten Noorden van Ganaesa tusschen Patarella Asco en Ribarrija, nauwelijks 15 km bij 12 km diepte, en een tweede ten Zuiden van Pinell, nog veel kleiner, die zich uitstrekt tusschen den weg van Gandesa naar Cher ta en Benisanet. Van de zijde der regeeringstroepen wordt medegedeeld, dat de luchtmacht der op standelingen aan het Ebrofront verdubbeld schijnt te zijn en dat de vijand ook naar versterking der gemotoriseerde eenheden streeft. Op sommige oogenblikken hebben meer dan driehonderd vliegtuigen boven de liniën der regeeringstroepen gevlogen. Sedert twee dagen wordt ook een hon derdtal kleine Italiaansche tanks op het terrein van den strijd gezien. De artillerie die reeds zeer uitgebreid was, is nog ver sterkt. De bedrijvigheid der luchtmacht beperkt zich niet tot het front. Madrid twee jaar belegerd. Gisteren is Madrid het derde jaar van de belegering ingegaan. Tijdens het beleg zyn 1.176 burgers door bommen en gra naten gedood. Hoewel slechts een derde van de hoofdstad deel uitmaakt van de militaire zóne schatten de autoriteiten, dat in de niet-miltaire sectoren minstens een vierde van het aantal granaten en bommen terecht is gekomen, dat in de mi litaire zóne is gevallen. Ten naastebij twee vijfde van alle gebouwen zijn volkomen verwoest, waarvan 15.000 in de militaire zóne en 5.100 daarbuiten. Patrouillediensten der opstande lingen bij Gibraltar. Reuter meldt uit Gibraltar. Twee tor pedojagers, twee gewapende treilers, een mijnlegger en een sloep der Spaansche op standelingen patrouilleeren bij Gibraltar. De kruisers „Canarias" en „Almirante Cer- vera" bevinden zich te Ceuta. Men gelooft, dat deze patrouillediensten worden ver richt naar aanleiding van geruchten, dat de torpedojager der regeering „Jose Luis Diez", welke op 27 Augustus tydens een zeegevecht in de straat ernstige averij op liep, deze week uit Gibraltar zal vertrek ken. De diplomatieke redacteur van Reuter te Londen meldt, dat nog voor het einde van deze week een Fransch-Duitsche ver klaring, volgens welke beide staten geen oorlog met elkaar zullen voeren, verwacht kan worden. De verklaring zou zijn opge steld naar het voorbeeld van die, welke door Hitler en Chamberlain geteekend is. Naar verluidt wenscht de Fransche minis ter van buitenlandsche zaken deze aangele genheid zoo spoedig mogelijk geregeld te zien. Hy zou slechts wachten op de defini tieve instemming van Berlijn. Havas kon in gezaghebbende Fransche kringen echter geen bevestiging van het Reuter-bericht verkrijgen. OOSTBURG. Men zal zich herinneren, dat enkele jaren geleden, in 1932, bij de herdenking van het 50-jarig bestaan van de normaal-, later kweekschool, te Oostburg door O.K.V. (Oostburgsche Kweekschool- vereeniging) onder leiding van den heer Cor Schijve een door dezen en den heer Hoolhorst meenen wij, vervaardigd zang spel werd opgevoerd: »,Voo vuuftig jaor", dat hier in de streek een geweldig succes beleefde en gedeeltelijk, n.l. de Bruilofts scène, werd verfilmd te behoeve van de Ne derlandsche Onderwijsfilm. Eerlang, in de maand December, zal door dezelfde nog bestaande vereeniging weder onder leiding van den heer Schijve voornoemd, eene uit voering worden gegeven, waarbij als hoofd nummer „De serenaode van Koo mee de zangschole" in dialect als blijspel met zang, onder leiding van en geschreven door den heer Schijve, zal worden uitgevoerd. HET TOERISTENVERKEER TUSSCHEN FRANKRIJK EN ITALIë HERSTELD. Het D.N.B. meldt uit Rome: De sinds einde Augustus bestaande maat regel tot beperking van het reizen van Ita liaansche vacantiegangers naar Frankrijk is, volgens een officieel communiqué, met directen ingang ingetrokken. Frankrijk heeft overeenkomstig gehandeld. i ZKSC333SÜ - Zaterdag, Zondag en Maandag hebben de Belgische socialisten (hun politieke orga nisatie heet officieel: de Belgische Werk lieden partij) hun jaarlijksch congres ge houden. Met groote spanning werd dit congres tegemoet gezien, omdat zich liet aanzien, dat hier een vinnige strijd uitge streden zou worden: de strijd tusschen den jongen socialistischen minister-president Spaak en den grijzen party-voorzitter Emil Vandervelde. Spaak is zooals men weet in eenige jaren tijds van de linkerzijde der socialis tische partij geheel aan de rechterzijde te rechtgekomen. Eerst als minister van bui tenl. zaken, daarna als minister-president bracht hij een politiek in praktijk, welke zeer „realistisch" moet heeten, doch met de ideologie van het internationale socialisme bitter weinig meer te maken heeft. Spaak is tot zekere hoogte een nationale socialist, wat niet wil zeggen, dat hij onder invloed van 't Duitsche Hitlerisme is geraakt, doch dat hij de nationale Belgische belangen vooropzet, ook waar deze principieel in strijd zijn met het internationale socialisme. Vandervelde daarentegen is de leer van het internationale socialisme trouw gebleven. De buitenlandsche politiek van Spaak vooral het feit, dat België zich losmaakte van het verbond met Frankrijk en een „zelfstandigheidspolitiek" intoepasing bracht wekte den weerzin van Vander velde op. Er ontstond allengs groote verwij dering tusschen den minister-president en den partij-voorzitter, een .verwijdering, welke tenslotte het karakter van. een per soonlijke veete aannam. Men verwachtte, dat de strijd op het partijcongres van dit jaar uitgevochten zou moeten worden en inderdaad is het tot zoo iets gekomen. In eerste instantie zag het er naar uit, dat Spaak het onderspit moest del ven, Vandervelde zou zegevieren. Zondag nam het congres n.l. een resolutie aan, waarin het als zijn meening uitsprak, dat België geen vertegenwoordiger bij de re geering van Franco moet benoemen. Spaak wilde zoo'n vertegenwoordiger, omdat Bel gië groote economische schade lijdt door het gemis er van. Hij pleitte echter tever geefs. Het congres volgde ten deze Van dervelde. Men dacht een oogenblik, dat hiermede de strijd reeds beslist was, dat Spaak nu als minister-president zou moeten aftreden, omdat de katholieken en de li beralen, die met de socialisten nog steeds in het regeeringsschuitje zitten per se een vertegenwoordiger te Burgos willen. Spaak gaf den moed echter niet op en bond gister, Maandag op het congres opnieuw den strijd over de buitenlandsche politiek aan. Hij be zwoer de deelnemers op de resolutie van Zondag terug te komen en diende een mo tie in, luidende: „Het congres van de Bel gische werkliedenpartij keurt de buiten landsche politiek der regeering goed". Tot veler verbazing werd deze motie met een zeer groote meerderheid aangenomen: 386.000 tegen 132.000 stemmen, nadat Van dervelde zich er ten stelligste tegen ver klaard had. Zoo bracht de dag van gisteren dus een overwinning voor Spaak en de heer Vandervelde trok zich dit zoozeer aan, dat hij opstond en bedankte als party-voorzit ter. Met deze sensationeele mededeeling eindigde het congres. De politieke toestand in België is nu ech ter zeer verward, want al heeft het con gres de buitenl. politiek der regeering goed gekeurd - het trok de resolutie, dat geen vertegenwoordiger bij Franco benoemd moet worden, niet in. Zoo heeft Spaak's overwinning een tweeslachtig karakter en weet men niet, wat er zal gebeuren. Van morgen verluidde te Brussel, dat Spaak wel een uitweg zal vinden een vertegen woordiger te Burgos moet er komen doch ook waren er nog velen, die ver wachtten, dat een kabinetscrisis zou ont staan. Het is tamelijk dwaas, wat het con gres heeft gedaan: eenerzijds de buiten landsche politiek der regeering goedkeuren, doch haar anderzijds verbieden een logisch uitvloeisel dier politiek ten uitvoer te bren gen, moet een hinken op twee gedachten heeten. Blijkbaar wil men Spaak niet mis sen, begrijpt men, dat hij de handigste en knapste der socialistische staatslieden is, doch dan moet men hem ook de vrije hand geven, hem niet binden aan uitspraken, waaraan hij zich onmogelijk kan houden, wil hij zijn realistische politiek ten profijte van zijn land voortzetten. DEVIEZENBEPALINGEN VERSCHERPT. Havas meldt uit Warschau: Bij decreet van den president der repu bliek zijn de deviezenbepalingen verscherpt. Zonder toestemming van de autoriteiten mogen geen goud, buitenlandsche munt, gouden voorwerpen, sieraden of kostbare steenen uitgevoerd worden. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Matige tot krachtige W. tot Z.W. wind, nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, eenige motregen, weinig veran dering in temperatuur. UKKEL: Vrij sterke tot sterke wind uit Z. tot Z.W. richtingen, over het algemeen bewolkt en nevelig, plaatselijk motregen, aanhoudend zachte temperatuur. Wo. 9 Nov. Zon op: 7 h 11; onder: 16 h 16. Licht op: 16 h 46. Maan op: 17 h 34; onder 8 h 49. L.K. 14 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: November. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 8 1.04 13.18 7.26 19.56 Woensdag 9 1.42 13.58 8.08 23.34 Donderdag 10 S 2.21 14.39 8.53 21.12 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S - springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: November. Hoogwater. Laagwater. Dinsdag 8 3.01 15.17 8.30 20.51 Woensdag 9S 3.43 15.59 9.09 21.30 Donderdag 10 4.25 16.40 9.52 22.12 Omtrent den gezondheidstoestand van den gewonden Duitschen legatie-secretaris Von Rath, die gisteren het slachtoffer werd van den aanslag van een Poolschen Jood, wordt nog vernomen, dat de milt gesprongen is en de maag getroffen werd. Men heeft nog slechts een der beide ko gels, die uit den schouder, kunnen verwij deren. De behandelende geneesheeren heb ben hun bevindingen niet bekend gemaakt. Hitier heeft direct na ontvangst van het bericht over den moordaanslag bepaald, dat zijn arts dr. Brandt en de leider der chirurgische universiteitskliniek te Mün- chen, prof. dr. Magnus, zich zoo snel mo gelijk naar Parijs moeten begeven om den patiënt te onderzoeken en over hun be vindingen rapport uit te brengen. Vanochtend kwamen ze per vliegtuig te Parijs aan. Het slachtoffer had een vrij rustigen nacht gehad. Uit het verhoor van den dader is geble ken, dat hij midden-Augustus uit Frankrijk gezet is. Voor dien tijd had hij eenigen tijd ingewoond bij een oom en tante, die sedert 20 jaar te Parijs een damesconfec tiezaak hebben. Dezen hebben verklaard, dat zij hun neef sinds Augustus niet heb ben gezien. De dader deelde nog mede, dat hij, nadat hij het bevel tot vertrek had gekregen, zich heeft opgehouden in het Bois de Boulogne, aan de oevers van de Seine en te Brussel. Zyn ouders zijn de vorige week uit Duitschland gezet en leven, naar men gelooft, thans in een wagon aan de Duitsch-Poolsche grens. Gisterochtend had Grymsztan in een wapenwinkel te Parys zijn revolver gekocht. Gisteravond heeft de Duitsche ambas sadeur te Parijs een bezoek gebracht aan den Franschen minister van buitenl. za ken, Bonnet. De minister van buitenland sche zaken herhaalde zijn betuiging van droefheid over den aanslag en verklaarde het slachtoffer het beste te wenschen. De Duitsche pers schreeuwt om wraak. De Duitsche bladen geven, aldus het Duitsche Nieuws Bureau, uiting aan hun verontwaardiging van het Duitsche volk over den „Joodschen moordaanslag"!'. Alle bladen wijzen er op, dat de „Joodsche emi granten", die reeds te Davos aan David Frankfurter den revolver in de hand druk ten tegen Gustloff, ook verantwoordelijk zijn voor dezen nieuwen misdaad. D e aanslag zal de ernstig ste gevolgen hebben voor de Joden in Duitschland, en ook voor de buiten landsche Joden. De „Berliner Boersenzeitung" schrijft: De verklaring van den dader, dat hij den aanslag gepleegd heeft om zijn Joodsche rasgenooten te wreken, is van politieke en juridische beteekenis. Wij zullen haar evenzeer onthouden als destijds het woord van Frankfurter: „Ik heb hem doodgescho ten omdat ik Jood ben en omdat ik het Duitsche systeem haatj" Voor ons, zoo vervolgt het blad, betreft het hier een nieuwen aan slag van de Joodsche wereldsamenzwering te gen het nationaal-socia- listische Duitschland, en ook een aanslag op de Duitsch-Fransche betrekkingen, want ongetwijfeld lag het in de bedoeling, om door de schending van de diplomatieke exterritorialiteit van de Duitsche legatie, een ernstig conflict tus schen Duitschland en Frankrijk uit te lok ken. Het „Berliner Tageblatt" schrijft: De Joodsche kwestie is nooit een uitsluitend Duitsch vraagstuk geweest, doch altijd een internationale zorg. Juist de landen van West-Europa, welker democratische inrich ting het Joodsche emigrantendom, ook waar het overtuigde bolsjewieken betrof, in scharen heeft aangetrokken, hebben de laatste jaren, maanden en weken moeten ondervinden, waartoe men hun gastvrijheid wilde misbruiken. Toen de Tsjechische cri sis haar hoogtepunt bereikte, liet de Jood sche oorlogs-hetze in het Westen elke voorzichtigheid los, en proclameerde heel openlijk den anti-Duitschen vernietigings oorlog, met Franschen en Engelschen als soldaten. Het lot was Europa genadig, en heeft het anders gewild. Een Duitsch- Fransche toenadering, het ergste van alle kwaden in de oogen der door haat ver blinde elementen, is sinds München volko men mogelijk geworden. Bovendien heeft rijksminister Von Ribbentrop voor de ver tegenwoordigers der buitenlandsche pers te Berljjn hoopvolle positieve woorden ge sproken.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1