UGOESCHE COULANT) BINNENLAND. ZEELAND. 's Nachts VOLKSONDERWIJS. r ina?ere0n£hooie f??™ vakken Stroopers schoten op rijksveldwachters. Moeder vermoordt haar pasgeboren kindje. Jaarvergadering van den Bond van Harmonie- en Fanfare- vereenigingen in Zeeland. Het Pinksterconcours te Kloe tinge, het Solistenconcours te Middelburg. ÜIDOELBURG. 2UIDBEVELAND N00RDBEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. WEERBERICHT. iuniüum FRANKRIJK, Vreemdeling dringt Duitsche ambassade binnen. HANDEL IN VALSCHE NEDERLANDSCHE PASSEN. Dagblad. Ultg.N.V. DeMiddelburgsche Crt. Bureauxte MIDDELBURG: St. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; fe GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. W^f® NUMMER 263. TWEE BLADEN. MAANDAG I 7 NOV. 1938. KERKTE BLAD. 181e JA AKI», Hf tótómale W1§P MIDDELBURGSCHE COURANT Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. JHR. BEELAERTS VAN BLOKLAND NAAR ZUID-AFRIKA. De regeeringspersdienst meldt: Jonkheer mr. F. Beelaerts van Blokland, minister van staat, vice-president van den Raad van State, heeft zich op verzoek van de regeering bereid verklaard om, behou dens onvoorziene omstandigheden, namens haar in Zuid-Afrika de herdenking van den grooten trek in December a.s. bij te wo nen, teneinde aldus een blijk te geven van de warme belangstelling die in Nederland voor die gebeurtenis gevoeld wordt. Jonkheer Beelaerts stelt zich voor de reis heen en weer te maken met het vliegtuig, dat de K.L.M. in December een bijzondere reis naar Zuid-Afrika hoopt te laten ma ken. BELANGRIJKE OPDRACHT VAN DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Naar wij vernemen zijn door de Neder- landsche Spoorwegen bij de firma's Werk spoor, Beynes en Allan de rijtuigen besteld, benoodigd voor de samenstelling van 18 Diesel-electrische treinen, elk bestaande uit vijf rijtuigen. Bovendien zijn besteld twee reserve-rijtuigen met bagage- en motor ruimte. De bestelling werd als volgt ver deeld: Werkspoor 38 rijtuigen, Beynes 36 rijtuigen en Allan 18 rijtuigen. Het gaat hier om een bedrag van ruim 4% millioen gulden. Zooals bekend is onlangs reeds de opdracht voor de Diesel-motor-uitrusting voor deze treinen aan de Nederlandsche in dustrie gegeven en wel aan de firma's Werkspoor en Stork, voor een totaal be drag van ruim 2% millioen gulden. Door deze bestellingen, waarmede in totaal ruim zeven millioen gulden gemoeid is, zal een groot aantal arbeiders voor ge- ruimen tijd te werk gesteld kunnen wor den. Zaterdag en Zondag vergaderde de lan delijke vereeniging „Volksonderwijs^' in de Handelsbeurs te Utrecht. De voorzitter dr. M. W. Marsman memoreerde in zijn ope ningsrede den gevoerden strijd in het af- geloopen jaar, daarbij wijzend op de moei lijkheden, welke de openbare school in den weg worden gelegd. De nabije toe komst besprekend wees spr. op de maat regelen van de regeering, welke den bloei van de openbare school ten zeerste belem meren. De volledige negatie op het gebied van het onderwijs door de regeering moet, voor een vereeniging als „Volksonderwijs" is, aldus spr. leiden tot het innemen van een positief standpunt. Onze taak is in de eerste plaats versterking, grooter maken der organisatie. De concentratiebepalingen besprekend vervolgde spr.: „Op grond van de bepalin gen in de wet gebracht als gevolg van de omstandigheid dat men meende dat na het openbaar onderwijs ook het bijzonder onderwijs zijn offer aan de crisis had te brengen zullen zeker meer openbare scho len verdwijnen dan bijzondere. Een nog grooter bezwaar is, dat de po- sitie van het openbaar onderwijs is ver zwakt, doordat de onzekerheid van voort bestaan van vele dezer inrichtingen van onderwijs dit voortbestaan zelf in gevaar brengt. vast zal deze onzekerheid voor het openbaar onderwijs fataal worden, wanneer telken jare weer over al deze scholen een besluit genomen zal moeten worden als voorgeschreven in het 2e lid van art. 22 bis l.o.-wet 1920." tw(:?don dag werd na een kor- haU1tre e vergaclering overgegaan tot de behandeling der verschillende voor stellen. Het voorstel van de afdeeling Amster dam, dat door het hoofdbestuur als volgt werd gewijzigd: het hoofdbestuur ijvere voor een herhaald geneeskundig onderzoek van de leerkrachten op tuberculose, op gezette tijden, tot aan den 30-jarigen leef tijd ,werd aangenomen. De voorstellen van het hoofdbestuur in zake het esperanto: a- Volksonderwijs verleene zijn steun aan de pogingen, te ondernemen door het nnS-Pv,ranto"'3Ureau"' om te komen tot het en instandhouden van esperanto- ussen voor schoolgaande kinderen; S?nderwijs steune de actie der hnw'n!-!'lr'ntlf' ,orSanisaties aangesloten bij bovengenoemd bureau, in zoo verre, perantoTinri jV00r het brengen va»» es- zesde, konden eveneens rif J^en' na het de vergadering verkrijgen g rmg PSYCHOTECHNISCH ONDERZOEK VIV DIENSTPLICHTIGEN Vrijdag heeft de minister van defensie V commissie geïnstalleerd, welke tot f heeft aan dezen bewindsman voorstelWt doen omtrent de wijze, waarop, door uit6 breiding van de psychotechnische onder zoekingen van de dienstplichtigen bij land en zeemacht, meer gegevens kunnen wor den verkregen omtrent hun geschiktheid voor verschillende te vervullen diensten bij de weermacht. In deze commissie is benoemd, tot lid en voorzitter prof. dr. J. Waterink, hooglee raar aan de vrije universiteit te Amster dam. In zijn installatie-rede wees de minister erop, dat de specialiseering in het moderne leger steeds voortschrijdt en bracht het groote belang naar voren, hetwelk erin is gelegen, om, bij het geven van een bestem ming aan een dienstplichtige, te kunnen be schikken over betrouwbare gegevens om trent diens geschiktheid voor bepaalde fun cties, welke in de weermacht moeten wor den vervuld. Bij elk wapen of dienstvak der weer macht zijn talrijke bijzondere functies te vervullen, voor welke de dienstplichtigen eerst na opkomst in werkelijken dienst worden aangewezen en op de vraag, welke genomen, is later vrijgegeven dienstplichtige voor het bekleeden van zulk een bepaalde functie het meest geschikt is, geeft dit onderzoek als regel geen of al thans geen voldoende antwoord. Wordt bij de aanwijzing voor bijzondere functies slechts afgegaan op den indruk, welken de commandant van den dienst plichtige krijgt, dan is het gevaar groot, dat in de praktijk blijkt, dat de gedane keuze niet de juiste is geweest, hetgeen als regel niet meer kan worden hersteld en blijkt dit niet, dan wil dat nog geenszins zeggen, dat de dienstplichtige wellicht nog met beter geschikt was geweest voor het verrichten van andere werkzaamheden. Door het houden van een psychotechnisch onderzoek wordt bevorderd, dat de juiste keuze wordt gedaan. Er zal een systeem moeten worden ont worpen, hetwelk mogelijk maakt in korten tijd een groot aantal dienstplichtigen te onderzoeken. „TIEN MILDE GEVERS-PLAN" IN HET ZICHT VAN DE VEILIGE HAVEN. Het Ned. Roode Kruis meldt ons: Het „Tien milde gevers-plan" ter versterking van de kasmiddelen van het Nederlandsche Roode Kruis, is in het zicht van de veilige haven gekomen en staat op het punt be houden binnen te loopen. Wanneer er nog slechts twee imilde gevers van ieder 1000 gevonden kunnen worden en wel binnen een week, dan is het plan van den Hagenaar die 100 schonk, die hij tot 1000 wilde aanvullen indien er nog 10 milde gevers van elk 1000 gevonden wer den, op schitterende wijze geslaagd. Dat beteekent dan, dat binnen luttele weken tijds een som van 11.000 in de kas van het Roode Kruis zal zijn gevloeid, nog afgezien van kleinere giften (waaronder talrijke fraaie bijdragen van 100 enz.) die in de laatste maanden ook eenige dui zenden guldens opleverden. De bedragen kunnen worden gestort op postrekening 22120. GEHEIME ZENDER ONTDEKT. Zondagnamiddag werd door ambtenaren der P.T.T. en de politie een huiszoeking verricht in de woning van de weduwe Schoeppers te Holten, vanwaar, naar men vermoedde, de uitzendingen zouden geschie den van den geheimen zender „De Groote Adelaar". Een uitzendinstallatie waarvan de lampen echter ontbraken, werd in beslag genomen. Twee personen, zekere W. Vrug- teveen en A. Schoeppers, werden medege nomen naar het politiebureau en aan een verhoor onderworpen, waarna zij bekenden zich schuldig te hebben gemaakt aan voor hen verboden uitzendingen. Proces-verbaal is opgemaakt. Politiehond gedood. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn de brigadier der rijksveldwacht Parle- vliet uit Bechem en de rijksveldwachter Akkermans uit Schaik ternauwernood aan een doodelijk stroopersschot ontsnapt. Beide dienstmannen waren, elke met een politiehond bij zich, op weg om stroopers te pakken. Onder Schaik gekomen, namen zij op het grondgebied van Reek een lichtbak waar. Terstond zetten zij met de grootste omzichtigheid koers in de richting van het licht en weldra waren zij de stroopers op een honderd meier genaderd. Op dit punt besloten zij hun komst af te wachten. De mannen met de lichtbak waren de mannen van de wet nagenoeg genaderd, toen een der politiehonden begon te grommen, waar door de aanwezigheid der veldwachters werd verraden. De stroopers sloegen met een op de vlucht. Rijksveldwachter Akker mans sprong onmiddellijk over een afras tering en zette de achtervolging in. Bijna tegelijkertijd vloog hem een kogel langs het hoofd, welke den hond doodelijk trof. Een der stroopers, die zich plotseling ge plaatst zag tegenover den inmiddels toege- gesnelden brigadier Parlevliet, loste op de zen een schot, dat hem als een vuurstraal langs het hoofd ging. Parlevliet wist zijn tegenstander echter te overmeesteren, waarbij Akkermans hulp verleende. De strooper, de ruim veertigja rige W. B. uit Herpen werd naar Schaik overgebracht en aldaar voorloopig opgeslo ten. Hij weigert den naam van zijn ge- vluchten maat te noemen. Inmiddels was de rijksveldwachter Van de Vijver uit Heesch, met zijn bekenden speurhond gewaarschuwd. Nog des nachts kwam hij op de plaats van het gebeurde aan en onverwijld werd het spoor van den gevluchten strooper gevolgd. Op den Hoofd weg te Herpen gekomen, verloor de hond het spoor, dat door talrijke voertuigen en rijwielen, welke van dezen weg gebruik hadden gemaakt, was uitgewischt. Het on derzoek wordt inmiddels met kracht voort gezet. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag *e cl<j> Politie te Drumpt gewaarschuwd, dat de 25-iarige ongehuwde mej. B. aldaar haar pasgeboren -kindje zou hebben ver moord. Bij een Zaterdagmorgen in tegenwoordig heid van den substituut officier van justi tie te Arnhem, en dr. Hulst uit Leiden verrichtte sectie, is komen vast te staan, dat het kindje slechts enkele uren heeft ge leefd en dat de vrouw het om het leven heeft gebracht door een koordje om den hals te binden en een prop in het mondje te stoppen, waarna zij het kind in een lade heeft verstopt. Daar de vrouw in overspannen toestand verkeerde en gevrresd werd, dat zij de hand aan zichzelf zou slaan, heeft men haar naar de rijksklinieken te Utrecht doen vervoeren Het lijkje dat aanvankelijk in beslag was Eene daad van zelfzucht !is 'eene belijdenis van onvermogen. Er bestaat wel ondankbaarder werk dan het verzorgen van de berichtgeving over de vergaderingen en muziekwedstrijden van den Bond van Harmonie- en Fanfarever- er-nigingen in Zeeland. Het is al vooruit gang en groei en bloei in dezen bond wat de klok slaat. Zoo ook op de jaarvergadering, welke Za terdag in hotel „Centraal" te Goes werd ge houden. De sympathieke voorzitter, de hr. C. Flipse te Wissekerke, die weer ge heel hersteld aan vitaliteit nog niets heeft ingeboet, wees er in zijn openings woord reeds op. De bond is door toetreding van de muziekvereeniging te Kats tot 39 aangesloten vereenigingen gestegen en als nu ook „Oefening na den Arbeid" te Nieuw- dorp, die reeds inlichtingen vroeg, tot toe treding kan besluiten, zal het ronde getal 40 bereikt zijn. De concoursen zijn dit jaar uitstekend geslaagd en het bestuur ver heugt zich in den bloei der aangesloten ver eenigingen, welke wel blijkt uit het groot aantal jubilea, waarbij 50 en 75-jarige geen uitzonderingen zijn, dat gevierd wordt. Het was daarom met te grooter weemoed dat de voorzitter het verscheiden van den eere-voorzitter, wijlen den heer H. Blok te Kapelle, memoreerde. Het is voor het eerst dat zijn stoel achter de bestuurstafel onbe zet bleef. Op 26 Febr. is deze mede-oprich ter van den bond ten grave gedragen. Een groot vriend en actief werker heeft de bond in hem verloren. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer F. X. Manhardt te Goes, sloot met een saldo van 434, te gen 345 het vorig jaar. Onder dankzegging werd de rekening conform goedgekeurd. Vervolgens deed de secretaris, de heer M. v. d. Griendt te Vlijmen, uitvoerig verslag over het afgeloopen hondsjaar. Het ver slag was in denzelfden optimistisehen toon gesteld als het openingswoord van den voorzitter. De heer C. A. Blok te Kapelle heeft dank gebracht voor de groote sympathie, die de familie Blok bij het overlijden van zijn va der van de zijde van den bond heeft mogen ondervinden. Hij verzekerde dat hij al het mogelijke zal doen, om zijn onvergetelijken vader zoo goed mogelijk te vervangen. Bij de nu volgende bestuursverkiezing werden de beide aftredende bestuursleden de heeren C. Flipse en F. X. Manhardt met algemeene stemmen herkozen. Beiden verklaarden zich bereid hun functie te blij ven bekleeden zoo lang dit hun mogelijk was. Uit een mededeeling van den voor zitter bleek dat de heer Manhardt 22 No vember a.s. 70 jaar hoopt te worden. On getwijfeld zullen de afgevaardigden dezen datum genoteerd hebben. Conform het bestuursvoorstel werd be sloten het solistenconcours ditmaal te Middelburg, in „St. Joris", te houden en, wel op 11 Februari of, zoo weder twee da gen noodig zijn, 11 en 18 Februari 1939. De inschrijving sluit op 15 December a.s en jurylid zal de heer Ed. Flipse te Rot terdam zijn- Voor het houden van het bondsconcours op 2en Pinksterdag was een record aantal gegadigden. Aangevraagd hadden „Excel sior" te Kloetinge ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan; E.M.M. te Kort gene ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan; E.M.M. te Kruiningen ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan en Wilhelmina te Kolijnsplaat ter gelegenheid van haar 40- jarig bestaan. Verder was nu reeds van Apollo te Wissekerke een aanvraag bin nengekomen om ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan het concours in 1940 of 1941, wanneer de brug over de Zandkreek vermoedelijk gereed zal zijn, te mogen or- ganiseeren. Na gehouden mondelinge stemming bleek Kloetinge met 19 stemmen de voorkeur te hebben, zoodat het concours in 1939 te Kloetinge gehouden zal worden. Op Kort- gene, Kruiningen en Kolijnsplaat werden resp. 7, 5 en 2 stemmen uitgebracht. Eén afgevaardigde stemde blanco. Er waren dus 34 vereenigingen afgevaardigd. De jury zal ditmaal bestaan uit de heeren Willem Zonderland te Leeuwarden, voor zitter, Joh. H. Caro te Middelburg en H A. Maas te Alkmaar, leden. Een voorstel van Excelsior te Middel burg tot wijziging van het artikel dat de bestuursverkiezing regelt werd aangehou den. Het bestuur zal het volgend jaar hier op terug komen. Het voorstel van dezelf de vereeniging om in den vervolge mu zieknummers als prijzen voor de concour sen beschikbaar te stellen, kon geen ge nade vinden. Men heeft de „blikjes" nog te lief. Nadat nog enkele voorstellen van „Vlijt en Volharding" te Soeburg om hals ge bracht waren was de agenda in recordtijd afgehandeld. Na een kwartier pauzè heeft men daar na bij de rondvraag nog ruime gelegen heid gekregen verschillende meer of min der belangrijke zaken te bespreken. O.a besprak men de mogelijkheid een ver plaatsbare muziektent ten behoeve van de concoursen aan te schaffen. Voor de vie ring van het 25-jarig bestaan van den bond heeft men groote plannen. Gewaagd werd zelfs van een internationaal con cours! Met een woord van dank voor de aange name besprekingen werd deze geanimeerde vergadering door den voorzitter gesloten. „Verduistering" en „Valschheid in geschrifte". Naar wij vernemen zal voor de Middel- burgsche rechtbank Vrijdag a.s. behandeld worden de zaak tegen K. L. J., 48 jaar, as surantiemakelaar te Middelburg, wien de dagvaarding vier gevallen: „valschheid in geschrifte", „het gebruik maken van een valschelijk opgemaakte kwitantie", „ver duistering" en nog eens „valschheid in ge- chrifte" ten laste legt. Bridge- en Whistdrive. De tegen Woensdagavond in het Schut tershof georganiseerde bridge- en whist drive ten bate der Vereeniging tot bestrij ding der t.b.c heeft weder vele personen tot aangifte voor deelname opgewekt. Er zullen 140 personen bridgen en 28 whisten, dus resp. aan 35 en 7 tafeltjes. Kan dat niet? Door- bezoekers van buiten Walcheren, die niet op de hoogte zijn van het afsluiten van de Kanaalbrug wordt niet altijd direct de Schipbrug gezien en meermalen staan zij minuten lang voor de opengedraaide ka naalbrug. Kunnen er geen borden geplaats worden die aangeven, dat de Kanaalbrug afgesloten is met een pijl, die naar de Schipbrug wijst? Op het politiebureau vertoeft een bruin met zwart hondje, waarvan de eige naar of eigenares onbekend is. Het diertje kan aan het bureau worden afgehaald. 's-HEER-ABTSKERKE. Zaterdagmiddag omstreeks 1 uur brak er brand uit in een hooiklamp van den heerJac. Goense te Baarsdorp onder deze gemeente. In het begin dacht men deze te blusschen met emmers water en snelblusschers, doch spoedig bleek dat dit niet ging te meer om dat er gevaar bestond voor belendende pan den. De brandspuit werd achter een auto gebonden en spoedig was men ter plaatse. Toen was men den brand spoedig meester en kon verder uitbreiden worden voorko men. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat een inwoner van Baarsdorp, die daar reeds 55 jaar woonachtig is, nimmer de brandweer met spuit te Baarsdorp heeft zien werken. RAAD VAN,'s-HEER ABTSKERKE. De burgemeester heeft ontslag ge vraagd. 's-HEER ABTSKERKE. Zateydag verga derde de Raad, onder voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig de hr. Vermue. De v o o r z. deelde mede, dat de vergade ring uitgeschreven tegen 3 uur pas te 4 uur kon beginnen aangezien er te Baars dorp brand was uitgebroken in een hooi klamp van den hr. Jac. Goense. Toen deze gebluscht was, kon de verga dering doorgaan. Van de N.V. P.Z.E.M. was bericht inge komen, dat de garantie voor een uitbrei ding van het net 52 per jaar zal bedragen. Er zal getracht worden het geheele net aan den polderweg onder één contract te krijgen hetgeen door den Raad werd goed gevonden. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd herkozen de hr. J. Tolhoek Sr. Na de rondvraag die niets oplevert, deelde de v o o r z. mede, dat hij tegen 17 Januari a.s. ontslag heeft aangevraagd. HANSWEERD. De heer J. Olree, assi stent der directe belastingen enz. te Am- terdam, wordt met ingang van 1 Decem ber a.s. overgeplaatst naar Hansweerd. Het motorschip Clemence Joseph heeft machineschade gekregen. Het is door de sleepboot Ideal naar Dordrecht gesleept. KORTGENE. De veerboot Kortgene-Wol- faartsdijk is Zaterdag van haar schoon maakbeurt uit Vlissingen teruggekeerd. De dienst functioneert nu weer normaal. De collecte voor het Ned. Roode Kruis heeft alhier ruim 11 opgebracht. De afd. Noord-Beveland van de Z. L. M. zal een cursus geven in landbouw- huishoudkunde. 24' Deelneemsters, uit ge heel Noord-Beveland afkomstig, hebben zich aangemeld. De afdeeling tracht te vens een cursus te geven in ziekten der aardappelknollen. FAILLISSEMENTEN. Heden is failliet verklaard J. M. A. de Lozanne, automobielhandelaar en -repara teur, te IJzendijke; rechter-commississaris mr. C. E. Muller, curator mr. P. Groene- wegen, advocaat te Oostburg. Valschheid in geschrifte. De rijkspolitie te Sint-Jansteen heeft een te Terneuzen woonachtigen landbouwer aangehouden, die er van verdacht wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan valseh heid in geschrifte. De man is ter beschik king der justitie gesteld. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Matige, aan de kust tijdelijk krachtige Z.W. tot Z. wind, nevelig tot be trokken of zwaay bewolkt, eenige motre gen, weinig verandering in. temperatuur. UKKEL: Matige wind uit Z.W. richtin gen, over het algemeen betrokken en ne velig, tijdelijk een weinig regen of motre gen, aanhoudend zachte temperatuur. Di. 8 Nov. Zon op: 7 h 09; onder: 16 h 18. Licht op: 16 h 48. Maan op: 16 h 46; onder: h 37. L.K. 14 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: November. Hoogwater. Laagwater. Maandag 7 0.27 12.40 6.48 19.18 Dinsdag 8 1.04 13.18 7.26 19.56 Woensdag 9 1.42 13.58 3.08 23.34 Westkapelle is 28 min. en Domburg 44 min. vroeger; Veere 38 min. later. <3 springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: November. Hoogwater. Laagwater. Maandag 7 2.19 14.34 7.53 20.13 Dinsdag 8 3.01 15.17 8.30 20.51 Woensdag 9 S 3.43 15.59 9.09 21.30 ERNSTIG ZEDENMISDRIJF. Te Winschoten is Zaterdag aangehouden, verdacht van een ernstig zedenmisdrijf de 40-jarige oogarts N. J. L. J„ wonende te Winschoten. Hij is heden naar Groningen gebracht en zal ter beschikking van den of ficier van justitie worden gesteld. J. is ge huwd en vader van drie kinderen. (Blaffende kónden, kliten niet. ^pas als ze uieer stil zijn kan ket geuaarlljk voorden. <Sloo komen oaak ook onmerkbaar stil de geoaren ooor onze ge- zondkeid. ^e vaeerstand tegen deze stille aanslagen op ons lichamelijk: welzijn kan door ket geregeld gebruik uan cDraisma uan Valkenburg s leoertraan voorden oerkoogd. (Ingez. Med.) wmgn—wiljan njiinuiHW* Is vlug te verhelpen door keel, borst en rug flink met deze aangename zalf in te wrijven. Behan deling voor het naar bed gaan voorkomt bijna altijd nachtelijke hoestaanvallen. (Inz. Med.) De Spaansche burgeroorlog, RECHTSCHE OPMARSCH AAN DE EBRO DUURT VOORT. Het officieele legerbericht der opstande lingen meldt, dat de rechtschen den op- marschl aan het Ebrofront hebben voortge-' zet en bezit genomen hebben van het dorp Benifasset en de ten Zuiden van den Rio Seco gelegen Heuvels. De kruising der we gen van Venta de Campesinos naar Mora ligt onder het machinegeweervuur der rechtschen. Verscheidene vijandelijke tegen aanvallen werden afgeslagen. De troepen van Franco maakten 224 krijgsgevangenen Spaansche vrachtboot op Noord zee geënterd, en naar Duitsche ha ven gebracht. De rechtsche Spaansche hulpkruisei- „Ciudad de Alicante" heeft op de Noord zee het onder republikeinsche vlag varen de Spaansche vrachtschip „Riomira" ge- enterd en de bemanning gevangen gezet. Een andere bemanning werd hiervoor in de plaats gesteld, en Vrijdagmiddag is 't schip de haven van Emden binnengeloopen om te bunkeren. De vrachtboot kwam van een Engelsche haven, en was ongeladen. Schoten gelost op legatiesecretaris. Een vreemdeling is vanochtend de Duit sche ambassade te Parijs binnengedrongen, waar hij zich toegang verschafte tot het bureau van den derden legatiesecretaris Von Rath, op wien hij twee schoten loste. Een kogel drong in den schouder, de twee de kwam terecht in de buurt van de lever. Het slachtoffer is naar een ziekenhuis over gebracht. De dader een Poolsche Jood. Havas meldt nader: Volgens de Duitsche ambassade is de vreemdeling, die op den secretaris gescho ten heeft, een Pool, die, hoewel hij over al zijn geestvermogens beschikt, een fanaticus schijnt te zijn. Vanochtend had hij zich bij de ambassade vervoegd en den secretaris te spreken ge vraagd. Von Rath ontving hem, waarop de Pool direct schoot. Bij zijn ondervraging verklaarde hij, dat hij zijn Joodsche geloofsgenooten, die uit Duitschland waren gezet, wilde wreken. Op het commissariaat verklaarde hij Herschel Feibel Grymztan te heeten en op 29 Maart 1921 te Hannover geboren te zijn. e Door de arrestatie van twee internatio nale hotelratten in een groot Parijsch ho tel, is de Parijsche politie op het spoor ge komen van een handel in valsche Neder landsche paspoorten. De hotelratten hadden twee van zulke valsche passen in hun bezit. Dientengevolge heeft de politie verscheidene vreemdelingen, die dergelijke passen bij zich hadden, gearresteerd en ten slotte ook den persoon, die ze voor een prijs van 800 tot 1000 franken verkocht.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1