ZEEUWSCH ZONDAGSBLAD I Lof der Zotheid AM DE PROVINCIALE ZEEUVSCHE MIDDELBURGSCHE COUPAhT P/EEDEllKineEEK zaterdag 5 Nov. 1938 DAEGELIKSE DIENGEN. ZEEUWSCHE KRONIEK. UIT 'N OUD KOOKBOEK. 0AMMEN EN SCHAKEN. De K se Een oude wereld gaat voorbij. Welke man of vrouw, die het Gymnasium bezocht herinnert zich niet met een soort heimwee, dat zoovelen op ouderen leeftijd overvalt, wanneer zij aan hun jeugd terug denken, de lezing van den Ilias, welk boek door den ouden klassieken dichter Homerus geschreven werd, van wien de overlevering zeide, dat hij blind was. Homerus bezingt dan ,,de wrok van Peleus' zone Achilles". De Grieksche helden trokken uit tegen Troje; belegerden het zeven jaren en namen het tenslotte in door middel van het Trojaansche paard, dat se dert in de herinnering is blijven voortleven. Zij veroverden de stad en staken haar in brand. De bewoners ontvluchtten hun brandend Troje en onder hen is de oude Aeneas met zijn kleinzoon Priamos. Als de grijsaard, omziende, zijn oude stad ziet branden, roept hij tot in het diepst van zijn ziel bewogen uit: „een oude stad gaat weg"Wat moet er in het hart van dien man zijn omgegaan, toen hij de stad met al haar goed en kwaad; met al haar schoon en leelijk een prooi der vlammen zag wor den. Zeker zou als de puinhoopen uitge rookt waren, een nieuwe stad worden op gebouwd; een stad, misschien mooier van bouw, maar een stad zonder historie; zon der traditie en daarom innerlijk leeger. Een oude stad, een oude wereld op zichzelf, ver dwijnt; ze gaat op in vlammen en rook; ze neemt de bekoring van het leven mee van wie daarin wonen. Want wat voorbij is, is voorbij. Wij kunnen medeleven en medevoelen met dien ouden Aeneas. Want al is het misschien niet zoo in dien ontzettenden vorm hoe vaak hebben wij in ons le ven niet meegemaakt, dat een stuk ver dween van wat jaren om ons heen was; wat tot ons leven behoorde, wat daaraan glans en inhoud en beteekenis gaf. Wij kennen het droef verhaal van een oud landedelman, die tot in den hoogen ouderdom woonde op het voorvaderlijke kasteel. Hoeveel eeuwen hadden zijn voor vaderen daar gewoond! Toen, terwijl hij te oud was geworden om geestelijken weer stand te bieden, kwamen de tegenslagen; het familievermogen slonk; wat restte was niet voldoende om het leven op het kasteel vol te houden; zelfs niet om het onroerend bezit te handhaven. Hij verliet het kasteel, ging wonen als een gebroken man op een mooi villadorp in een aardig nieuwmodisch villatjezijn oude wereld ging voor bij. Enkele maanden later droegen wij hem uit naar het oude familiegraf. Den onder gang van zijn oude wereld had hij niet kun nen verdragen. Dit was wel een heel sterk staaltje. Maar misschien zal deze of gene van anderen weten te gewagen, wien het net zoo ver ging. •5» j|j Een nieuwe tijd brak aan voor menige stad, voor menig dorp. De steden, die vei lig nog lagen tusschen hun wallen, zagen die beschutting geslecht; zij kwamen open en bloot te liggen en het jagende moderne verkeer verontrustte het leven. Die van ouder tot ouder in het stadje gewoond had den, dat nu zelf ook gemoderniseerd moest worden, zagen een stuk van hun leven voorbijgaan. De stad trekt naar het platteland, zooals de niet „wortelvaste" plattelander trekt naar de stad. En daar in den nieuwbouw der dorpen ligt de kiem, die het oude dorp met zijn zeden en gewoonten, zijn eigen le ven, zijn eigen bouw aantast. Over enkele jaren is het landelijke dorpje „gemoderni seerd" en de folklore kan trachten te be waren wat van die kleine oude wereld rest te. Ook hier geldt het: wat voorbij is, is voorbij. Het keert niet weer. Maar menigeen in die oude landelijke dorpjes rondom den verweerden kerktoren, gaat het als den ouden Aeneas: zijn wereld gaat wegen voorgoed. Er komt wel een nieuwe wereld en velen zullen mis schien zeggen: nu is het goed; maar die het oude liefgehad hebben, omdat hun leven ermede samengeweven was, die zullen met het nieuwe zich moeilijk kunnen verzoenen. Een oude wereld gaat voorbijgeldt het misschien ook van de groote menschen wereld, waarin wij leven. Beleven wij in onze dagen het wankelen harer fundamen ten, dat erger worden zal, zoodat de gan- sche wereld schijnt voorbij te zullen gaan? Komt er een nieuwe wereld, waarin de oude waarden niet meer zullen gelden? Een oude wereld gaat voorbijwie weet? Maar wie aan het oude, om welke reden dan ook, hun hart gegeven hadden, die voelen, dat een stuk van het leven hun genomen wordt. Heel ons leven is een staag sterven. Nu eens aan dit. Dan weer aan dat. „De jaren in hun gaan berooven ons van alles; zij doen het langzaam aan; zij doen het stuk voor stuk". Maar met ieder stuk gaat toch een deel van het leven, dat wij lief hadden, weg. Zoo is het leven: voortdurend afbrokke len, voortdurend sterven en vergaan; voortdurend loslaten. Om het nieuwe. Waarom? „Opdat wij een wijs hart beko men". J. Nagel. Doe wèl, en zie niet om. Dat mot ik noe oltied treffe', da' 'k in den trein bie een méns komme te zitten, die a in z'n leven butengewone diengen onder vonden eit; en dat graag meedeelt. Van de zummer zat ik tegenover een oud vrouwtje, en die 'oorden ik vertelle', da' ze is een dochtertje van vier jaer motte' missen 6, op tied van zeventien daegen. Dat speelden mee are guus aan 't station, dae' stienge potten vier en dae' lagge' dotten poesketoen, gebruukte, glad deurtrokke' van den olie, die moste ze ansteke' an dat vier natuurlik, en dan nae' boven gooie'. En dae' wil 't ongelok, da' dat misje zö 'n brandende dotte op d'r rik kriegt, tussen d'r schortje. Mee dat gevolg, da' ze in een óogenblik 'êelegans in brand stieng. Zeven tien daegen ei ze nog in 't zieken-'uus 'ele- ge'. Vee' smerten 'elee-e', en dat een kind van vier jaer. Oe a je dae', as ouwer wezende, deur-'éne komt, dat weet je nie', Wat is toch 't leven. Ik 'oorden is een dokter uutlegge', dat er tegenwooreg vee' ménsen bin, die a 't leven nie' an kunne', en die zoeke' dan d'r toe vlucht in een schien-leven. Dae' bin der, die „vluchte in de neurose". Ie leiden dan uut, wat a dat betêekent, en ik g'löove da' 'k het ok wé' begrepen maer om je dat noe zelverst te verdusen, dae' zie 'k gin kanse voe'; dus dat zu' me dan vadder mae' zö laete'. Je ei ter ok, die doe anders nie' as boe ken leze', zö gauw a ze maer een öogenblik tied Ze net zö min d'r gedachten bie d'r werk as de katte, ze leve' glad in die toestanden van die ménsen uut de boeken mee, en 't werkelikke leven rond d'r, daer ze nauweliks of glad gin besef van. Ik voe' mien vinde' dat min of mêer een ziekelikke meniere van leven. En toch komt 'n méns dae' ongemerkt toe, wan' jongen, dat is toch zö makkelik. As je moedwilleg blind en döof bint voe' 't gene dat a ter zö a' rond je omgaet, dan 'oef je ok nooit een 'and of vienfer uut te steken om te 'elpen; Ménsen die a 'ulpe nöodeg of toestanden die h verbeterd diene' te wor- ren. Kiekt is deur de ronde. Wien bin 't, die a de waereld veruut 'eholpen De dröo- mers nie' oor of de suffers; en de éénken- nige tuusbluvers net zö min. Dat bin nie degene, die a benauwd of vies bin van de ruge, 'arde kant van 't leven of van de praatjes en de laster van de ménsen. Mae' dat bin de ménsen die 1 v e', die A baes kunne' over 't leven mee oal z'n tegenslae gen; a die een douw kriege', dan laete' ze d'r eigen nie' zienke', mae' ze worstele, en dan kom je wee' boven. En de praat van de ménsen, die laete ze mae' langs d'r zïe-e zakke'. Dat mot die man, daer a 'k van de weke BANKERT (Joost van Trappen). In het Zeeuwsche volkslied zingen wij o.a. van Bestevaar en Joost de Moor Die blinken zullen d'eeuwen door. Waarvan in de historieblaan De Evertsen en Bankert staan, als zijnde de voornaamste onzer zeehelden. Bestevaar of De Ruyter is vrij voldoende bekend. Ook van de gebroe ders Evertsen weten wij iets, maar van Joost de Moor en zeker van Bankert weten wij niets. Van den laat- sten zelfs niet eens zijn voornaam. Door het schrijven van deze kroniek zul len wij een tip oplichten van den sluier, welke het leven van genoemden Bankert bedekt. De bakermat van de genoemde Zeeuw sche zeehelden, wier aantal meer dan ver dubbeld kan worden, is Vlissingen, dat tijdens het leven dier mannen betrekke lijk klein was. Doordat het grootste deel der bevolking van de zeevaart leefde, is het te begrijpen, dat vele Vlissingers dienst namen op 's- lands vloot. Bovendien was destijds elk koopvaardijschip ook een weinig oorlogs schip, daar het voorzien was van kanonnen en de bemanning in staat was zich tegen aanvallen te verdedigen. Het was dus niet zoo'n groote overgang, als een bevelhebber van een koopvaardijschip kapitein werd van een oorlogsschip. Opmerkelijk dat dikwijls uit één en de zelfde familie zich verscheidene personen in den zeedienst hebben onderscheiden. Het sneuvelen van vader of broeder kon de andere familieleden niet afhouden om ook hun leven voor het vaderland te wa gen. De geslachten Evertsen, De Moor en Bankert hebben elk zooveel helden opgele verd, dat het eenige studie kost de leden van elke familie van elkaar te onderschei den. Meestal hebben een of twee boven de anderen uitgeblonken. Zoo zijn er niet minder dan elf Ban- kerts in s lands zeedienst geweest, een als luitenant-admiraal, een als vice-admiraal en negen als kapitein. Hun familienaam was echter niet Bankert, doch Van Trappen, doorgaans met de bijvoe ging „gezeid Bankert." In het Zeeuwsche volkslied wordt met Bankert bedoeld de vice-admiraal Joost van Trappen, die in 1647 is gestorven. Hij alleen werd meestal verkort Bankert genoemd. Zijn grootvader J o ost van Trapper t 1596 en zijn vader Michiel van Trap pen t 1607 waren zeekapiteins geweest. Onze Joost zou echter een ambacht leeren. Evenals zijn eenige jaren jongere stadge noot Michiel Adriaansz. kon hij het aan wal niet aarden en ging daarom als matroos naar zee. Jammer dat zijn. geboortejaar niet bekend is. Hij moet enkele jaren ouder geweest zijn, dan Michiel de Ruyter, die in 1607 is geboren, want in 1624 was hij kapi tein geworden onder het college ter admi raliteit van Zeeland. Door ijver en getrou we plichtsbetrachting had hij al de voor gaande rangen doorloopen. Hjj woonde te Vlissingen in de Walstraat. In den langdurigen strijd der Nederlan ders tegen de Duinkerkers heeft- Joost van Trappen, gezeid Bankert, een werkzaam aandeel gehad. Als kapitein streed hij eens met zijn schip tegen 13 Duinkerkers. Hier van schoot hij er drie in den grond, terwijl hij zelf met zijn geheel doornageld schip wist te ontkomen. Toen hij een ander maal door twee zwaar gewapende "Duinkerkers in het nauw werd gebracht, had hij zijn oudsten zoon Adriaan met een brandende lont bij het buskruit gezet orri, zoodra hij het bevel er toegaf, den brand er in te steken. Liever wilde hjj met schip en al in de lucht vliegen dan zich over te geven. Hij wist zich echter door den vijand heen te slaan. In 1628 was Bankert reeds tot vice-admi raal bevorderd. Nog een staaltje van zijn dapperheid in den strijd tegen de Duinker kers. In 1637 had hij met 4 schepen te kam pen tegen 7 Duinkerkers. Niet alleen over won hij, maar hij wist nog 3 vijandelijke schepen buit te maken. Op zijn schip de Neptunus heeft hij deel genomen aan het verwerven van de Zilver vloot door Piet Hein in 1628. Na den dood van dezen laatsten zeeheld in 1629 (hij sneuvelde tegen de Duinkerkers) diende Bankert onder den admiraal Maarten Har- pentrz. Tromp. Toen deze in 1638 een be langrijke overwinning op de Duinkerkers behaalde, had Bankert zich hierbij zoo verdienstelijk gemaakt, dat hij, evenals Tromp, van de Staten-Generaal een gou den eere-penning en dito ketting kreeg ter waarde van 2000 gulden. In den bekenden zeeslag bij Duins op 16 Sept. 1639 had hij ook een werkzaam aan deel in het verslaan der Spaansche vloot. Bankert had niet ten onrechte den bij naam gekregen van „den geesel der Maranen (Spanjaarden) en den schrik der Portugee- z e n Dat hij vaak met de Spanjaarden slaags is geweest, hebben wij reeds gemeld. Daar Duinkerken destijds tot de Zuidelijke Nederlanden, dus tot Spanje behoorde, voe ren de Duinkerkers de Spaansche vlag. Ook was er een admiraliteit opgericht. De Portugeezen werden voornamelijk in West-Indië en in Zuid-Amerika bestreden, waar de Westindische compagnie haar be langrijkste bezittingen had. De Zeeuwen hadden in deze compagnie een groot aan deel. De bewindhebbers pasten echter niet voldoende den regel toe: De kost gaat voor de baat uit. Zij wilden wel voordeel beha len, doch zonder te voren de noodige uit gaven te doen. De gevolgen bleven niet uit. Graaf Johan Maurits van Nassau had als landvoogd van Brazilië in dit gewest een wijs bestuur gevestigd. Hij werd echter door de Compagnie weinig gesteund, al wa ren de winsten soms 50 's jaars. Toen Portugal zich in 1640 van Spanje had vrijgemaakt, zocht het ook zijn kolo niën terug te krijgen, voornamelijk het rijke Brazilië. Daar steun van 't moederland uitbleef, nam Johan Maurits van Nassau in 1644 ontslag. De Westindische Compagnie zond in 1645 de vice-admiraal Bankert als com mandeur van een vloot naar Brazilië om mie in den trein zat, ie leest de Middel burger, dus ik 'ope dat deze regels onder z'n öogen zulle' komme', dan ok mae' doe-e. Die was ok bezeg om z'n beklag te doen, over den ondank van de ménsen. Dat a die ondervonden dat kwam in 't kort ier op neer: een man op jaeren, allêene in een uusje, komt op z'n sturfbedde te liggen. Die man in den trein, Frans êetten die, mêer weet ik nie' van z'n, laet soepe en melk brienge overdag, en gaet er een nacht of drie-e bie waeke'. Ie regelt de begraefe- nisse en 't verköopen van 't uusouwentje, 't was maer een errebeiers-boeltje, en dae' kriegt 'n vlie weke een brief uut Amerika, van de zeune, dae' was maer één erfgenaem, dat die nie' begriepe' kon dé' z'n voader nie' mêer nae-'elaeten en dat 'n dat zaaksje glad nie' vertrouwden, en ie vermoedden dan, dat die Frans den besten erfgenaem wèr 'ewist zou Die man was dae' zö vol van, 'ie kust er nie' over zwiege, in den trein. Ik mae' stille in m'n 'oeksje zitte' zwie ge'; ze keke nie' nae' mien, dus ik wou m'n eigen dae' nie' in menge'. Maer, op deze plekke, wil ik dan noe wel is zegge': Frans, ménsen zö as jie, die a diengen doe-e zö-as jie, dat bin de mén sen die a de waereld 't meeste siere, 't mènsdom op de goeie pad 'elpe'. Maer, om die reden juust, is ondank je loon, en as je noe 'êele-maal goed wil doe, mö' je zelfs dat nog in dank ènneme. Freek Hóógstee. hier orde op de zaken te stellen. Zijn heen reis was vol tegenspoed. Door een storm leden twee schepen schipbreuk, terwijl de andere veel averij bekwamen. Eindelijk in Brazilië aangekomen, vond Bankert alles in nood en wanorde. Al heeft hij niet alles kunnen regelen, toch heeft hij aan de Por tugeezen veel schade berokkend. In de Al lerheiligenbaai vernielde hij o.a. de Por- tugeesche vloot. Na een tweejarig verblijf keerde hij in 1647 terug naar Zeeland. On derweg stierf hij aan een beroerte. De be manning wilde volgens zeemansgebruik het lijk over boord zetten, doch zijn beide zoons wisten te bewerken, dat het aan boord zou blijven om te Vlissingen begraven te wor den. Om het bederf zooveel mogelijk tegen te gaan, werd het lichaam geopend en ge zouten. In November 1647 werd Bankert in de St. Jacobskerk begraven. Boven zijn graf, dat met een zerk met opschrift werd ge dekt, werd in 1648 zijn wapen gehangen. Onder een schilderij van Joost van Trap pen, gezeid Bankert, aanwezig in 't mu seum van het Zeeuwsch Genootschap is een zeestrijd tegen de Duinkerkers afgebeeld, met het volgende bijschrift: Ziet hier afgebeeld naar 't leven Zeelandts Zeemachts Commandoor, Spagniens vreeze, Duinkerks beven, Die in 'f vechten cloek gaat voor. Banker is 't, die met schutsdonder Tast zijn vyand moedig an, Duynkerks vlote bracht hij t'onder Soo Mardyck getuygen can. Mardijk was een sterk fort bij de haven van Duinkerken. Bankert heeft drie zoons gehad, die ook op de vloot hebben gediend. Adriaan overleed in 1678. Joost is gesneuveld in den ongelukkigen zeeslag onder admi raal Van WassenaarObdam in 1665. Jo han Adriaan volgde Jan Evertsen in 1666 op als luitenant-admiraal. Hij nam deel aan den bekenden tocht naar Chattam en heeft later met moed gestreden aan de zijde van De Ruijter tegen de Engelschen en de Franschen. Hij overleed in 1684 en is in de oude of St. Pieterskerk te Middelburg begraven. R. B. J. d. M. (Nadruk verboden). Citroentaart. Neemt een ouwbakke wittebrood, de korst daar rondom van afgesneden, en dan geraspt en in een platte aarde pot gedaan; Neemt dan drie of vier zuure appelen na dat ze groot zijn; en als men ze geschild heeft zo raspt men ze ook tot op het klok huis toe; Neemt dan zes eieren klein ge klopt, drie met het wit en drie zonder het wit; Raspt dan de schil van twee citroenen en drukt daar in het sap van zes citroenen, en doet 'er vier of vijf lepels gesmolte hoo ter in. Hierin doet men veel poedersuiker tot dat het zoet genoeg is, dan onder een beslagen, in een korste gedaan en een uur laten bakken is heel goed. Ditmaal weer een partij gespeeld te Mid delburg voor de competitie van de Schaak- vereeniging Middelburg. Een partij die ty peerend is wat betreft de strijdwijze. Wit laat zijn tegenstander niet tot ont wikkeling komen en ruilt wat hij ruilen kan. Anderzijds tracht zwart met een mini maal aantal stukken over te gaan tot een aanval, die tot niets uitloopt. Engelsche opening. Wit: J. C. LAVOOY. Zwart: K. MAARTENSE. 1. c2c4 e7—e5 2. Pbl—c3 Pg8—f6 3. Pgl—f3 Met 3. g2g3 verkrijgt wit een gunstige variant van de Siciliaansche verdediging, met het tempo van den voorzet méér. 3Pb8c6 4. d2d3 Ook nu was 4. d2d4 een iets sterkere zet om te komen tot gunstige Siciliaansche verdediging met c4 op de voorhand. 4d7d5 5. c4xd5 Pf6xd5 6. Pc3xd5 Dd8xd5 7. e2—e4 Dd5—d8 8. a2a3 Lf8—e7 9. Lfl—e2 0—0 10. 0—0 Lc8e6 11. Lel—d2 f7—f5 12. e4xf5 Tf8xf5 13. Ld2—c3 Le7—d6 Beter zou direct 13Pc6d4 zijn geweest na 14. Pf3xd4?, e5xd4 en wit heeft een zeer gedrukte stelling na 14. Pf3—d2, c7—c5 15. Le2—g4 Tf5—f6 en zwart heeft een uitstekende stelling. 14. Pf3—d2 Dd8—e7 15. Le2—g4 Tf5—f6 16. Lg4xe6 Tf6xe6 17. Pd2—e4? Wit ziet de navolgende aardige combina tie over het hoofd. 17. Ddlb3, b7b6 (voorkomt pionver- lies.) 18. Db3d5, De7e8 (gedwongen, want na Dd7 volgt Lc3xe5). 19. Pd2f2 met de dreiging Pf3g5. Na Kg8f8 volgt b2b4 met pionwinst. 17Kg8h8 18. Tfl—el Te6—h6 Eerst 18. Ta8f8 was noodig. 19. Tel—e3 Ta8—f8 20. Te3—f3 Pc6—e4 21. Tf3xf8t De7xf8 22. Lc3xd4 e5xd4 23. Pe4xd6 Df8xd6 24. g2—g3 i Zwart moet alleen zorg dragen dat hij niet verrast wordt met mat op de onderste lijn. Overigens is ongetwijfeld na dezen ge- heelen afruil de zwarte stelling te verkie zen boven die van wit. Het beste zou dus zijn geweest 24. Th6 e6 daarna h7h6 en dam over te gaan tot c7c5. 24 c7—c6 Nu kan c7c5 niet wegens de volgende voortzetting Ddla4 (dreigt mat op d8 of verlies van den pion a2) dus Dd6b8 maar dan komt Talcl. 25. Ddl—d2 Dd6—e7 26.. Tal—el Kh8—g8 27. Tel—e4 De7—h3? 28." f2—f4 Th6—e6? 29. Te4xd4 Dh3—h5 Nu dreigt zwart met Te6e2 en mat op h7. 30. Td4e4 Dh5—c5t 31. Kgl—fl Te6xe4 32. d3 x e4 Dc5—c4t 33., Dd2—e2 Dc4—clt 34. Kfl—g2 Del—c5 35. De2—d3 Dc5—b6 36. Dd3—c4t Kg8h8 Na Kg8f8 volgt Dc4b4t. Na de ruil der dames is het spel voor zwart verloren. 37. Dc4e2 Db6—d4 38. g3—g4 Dd4—d6 39. f4—f5 Dd6—f4 40. e4—e5 Df4—d4 41. e5—e6 Dd4—d5t 42. Kg2—g3 Dd5—d6t 43. Kg3—h3 Dd6e7 44. De2—d2 Kh8—g8 45. Dd2—d7 Kg8—f8 46. Dd7—c8t De7—e8 47. Dc8xb7 De8d8 48. Db7—f7 mat. Snobisme en anti-snobisme. Bij het doorloopen van het nieuws van deze week dat aanleiding kan geven tot een onhebbelijk commentaar, ben ik gestuit op een bericht, dat de N.R.C. naïevelijk voor ziet van het opschrift „Een nieuwe truc". De politie te Los Angeles heeft namelijk drie kooplieden gearresteerd, de er* de laatste maanden een gewoonte van hebben gemaakt om de huizen te huren van over leden of gescheiden filmsterren en dan pu blieke uitverkoopen te houden van de in boedels tegen behoorlijke lees onbehoor- lijke prijzen, vooral als de souvenirjagers onder de clientèle kwamen opdagen. De heeren stopten dan de woningen vol met tweedehands-meubelen en andere dingen, die zij op verkoopingen van banken-van- leening voor een krats hadden gekocht. Het is blijkbaar niet algemeen bekend, dat zulke dingen hier ook wel eens voorko men, en dat in menige publieke verkooping van baron zus of jonkheer zoo tal van pe nantkastjes, kabinetten, balpoottafels, pianokrukken, paraplubakken, schrijf bu reaux, étagères, kap-, wasch- en theetafels paraisseeren, die in heel wat nederiger stul pen hun goede diensten hebben bewezen dan in de aristocratische omgeving van den jonkheer of baron, waarin zij tot hun eigen verwondering op eerbiedwaardigen leeftijd waren terecht gekomen. Het is gelukkig geen regel maar wij herinneren ons ge vallen, die nogal stof hebben doen op waaien. Zij die op het snobisme van de massa speculeeren, maken gewoonlijk een goede rente, en daarom is het zoo verwonderlijk, dat het geval voor Amerika blijkbaar nieuw is. En toch zit er iets geks in dat snobisme. Zooals er ook iets geks zit in de souvenir- jacht, die er broertje of zusje van is. Ik heb nooit begrepen, wat het plezier ervan kan zijn, een stukje aluminium te bezitten van een vergane Zeppelin, een stukje lok van Mistinguett of een knoop van Clark Gable. Tenzij men een bijgeloovige dwaas is, en van zoo'n relikwie wonderen verwacht ter afwering van booze of ter aantrekking van goede dingen. Maar de meeste menschen zjjn niet eens bijgeloovig en al tevreden met het enkele bezit, zijn al gelukzalig als ze kunnen zeggen: „Deze kous is van Mar iene Dietrich geweest, deze sokophouder van president Theodore Roosevelt en dit nachthemd van Clemenceau". Ze hopen er den kijker de oogen mee uit te steken, maar de kijker krijgt alleen maar een melig gevoel als hij die onnoozele dingen ziet, voor zoover hij niet bij zichzelf denkt: je kunt me nog veel meer vertellen; doet of hij het verbazend interessant vindt, neemt het in zijn hand, voelt er eens aan, en zegt: „o jé??" Waarna hij zoo gauw mogelijk het gesprek op iets anders brengt, om aan te toonen, dat hij heelemaal niet jaloersch is. Snobisme beheerscht het leven van meer menschen dan u denkt, en het doet iemand goed, te lezen dat in het land dat als de bakermat van het snobisme kan worden beschouwd, Engeland, een reactie ertegen aan het opkomen is. Het is maar een kleine stad, Isleworth, waar de „anti-snobbery campaign" op touw is gezet, maar van Alk maar begint de victorie, en wie weet of er niet in Londen eens een brandstapel zal worden opgericht voor alle Edenhoeden en hermetisch in een hoes gesloten paraplu's (die een goed Engelschman alleen maar ge bruikt om er een taxi mee aan te roepen als het gaat regenen), waarmee de zonen van Albion plegen te demonstreeren dat zij tot een hoogere kaste behooren dan de pa ria's met bolhoed en stok. In Isleworth dan worden menschen met 'n gekleede jas nagejouwd en het is er bon ton naar den schouwburg te gaan met een languit hangend overhemd, naar een con cert met een vest bovenop zijn jas, of in pantoffels, of wel met een roode foulard op een bruin sportpak; en naar diners met een smokingjas op een pilo broek. Vermoede lijk gebruiken de anti-snobbery-fanatici er hun vork bij wijze van tandenstoker en ve gen zij aan genoemde smokingjas hun lip pen af wanneer zij een malsche kippenbout hebben genuttigd. En ik vrees dat men in dit milieu voor een slobkous van Robert Taylor even weinig zou overhebben als voor een corsetveter van Mae West. En zoo ziet men, dat zelfs in deze onrechtvaardige we reld voor elk gif een tegengif bestaat! E. Rasmus. VARIA. EEN ORGEL MET MEER DAN 6000 PIJPEN. Het is algemeen bekend, dat de stad München in Duitsland een bijzonder mooie kunstwerken te bewonderen en elk jaar stad is. Er zijn heel veel schitterende komen er honderden toeristen naar deze stad om van dat alles en ook van de prach tige omgeving te genieten. In de grote feestzaal van het „Duits Museum" staat een heel groot orgel, dat ook door alle be zoekers erg bewonderd wordt. Het heeft meer dan 5000 pijpen en som mige daarvan zijn 7.80 meter hoog. Dit orgel is een van de grootste, die er ooit zijn gebouwd. Het spreekt vanzelf, dat er een bijzondere kunst voor nodig isom het te bespelen.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 7