TRIUMPH ALS R00KER VAN SMAAK SMAAKT U ALLEEN 1 CENT VIRGINIA 'N TRIOMF VAN SMAAK KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 5 NOVEMBER 1938. No. 261. LALINE LESTER'S ROMAN Stille handel met vasten ondertoon. ZEELAND. MIDDELBURG. aret. ïchts eens IX cent. hak- hak. een Jozi- cerij, «■g- rij- het aken It 78, op cme" Jeve- van kard- van en teele lten. EUW- Inden 172, |SB» Chamberlains' politiek van verzoening. Mussolini heeft deze week zijn belooning voor de terugtrekking van 10.000 Italiaan sche „vrijwilligers" uit Spanje aangekon <i,gd gekregen. M «SS» Engelsche parlement verklaarden zich ac coord met de bekrachtiging van de Eneelsch-Italiaansche overeenkomst, welke feeds in April van dit jaar gesloten werd, doch tot dusver niet in werking kon treden, nademaaJ de Engelsche regeering als voor waarde daartoe een „regeling van het Spaan sche probleem" had gesteld. Dat wil depeggen, dat Italië eerst moest bewijzen, niet van plan te zijn, om van Spanje een soort Italiaansch leengoed te maken: Cham berlain deelde in het Lagerhuis mede, dat hij de terugtrekking der Italiaansche vrij willigers beschouwt als een uiting van goeden wil en dat Mussolini hem persoonlijk ten stelligste had bezwo ren, de neutraliteit van Spanje en de Spaansche bezittingen volledig te zul len eerbiedigen. Chamberlain heeft vertrou wen in dit woord van den Duce en meent, dat de ratificatie van het accoord met Rome nu niet langer mag worden uitgesteld. De overgroote meerderheid van het Lager- zoowel als van het Hoogerhuis bleek het daarmee eens te zijn. Chamberlain heeft bovendien meege deeld, dat binnenkort de Engelsche ambas sadeur te Rome nieuwe geloofsbrieven zal overhandigen: aan den koning van Italië, keizer van Abessynië, hetgeen be- teekent, dat Engeland thans ook de ver overing van Abessynië officieel erkent. Men is in Italië uiteraard zeer in zijn schik met deze nieuwe prestaties van Cham berlain's verzoeningspolitiek en belooft zich gouden bergen van haar gevolgen. De En- gelsch-Italiaansche overeenkomst is zoo als men weet feitelijk een soort van vriendschapsverdrag, waarin de beide par tijen elkaar beloven, de wederzijdsche be langen in de Middellandsche Zee c.a. te zullen ontzien. Voor Rome is het belang rijke echter en daaraan ontbloeit de droom der gouden bergen dat de Lon- densche geldmarkt nu voor de Italiaansche behoefte aan leeningen open zal staan. Italië heeft veel geld noodig, o.a. voor de exploitatie van Abessynië. Het heeft reeds verschillende malen getracht, om dat te Londen te krijgen. Maar zoolang de over eenkomst van April niet in werking was getreden, verzette de Engelsche regeering zich er tegen. Zjj zal dit nu niet meer kun nen en willen doen. De weg naar de schat kamers der City is vrij geworden voor de Italianen, met dien verstande dan natuur lijk, dat het crediet niet voor niets gegeven wordt. Chamberlain heeft vertrouwen in het woord van den Duce. De ervaring leerde weliswaar, dat dat woord in bepaalde ge vallen voor' een zeer kronkelige uitleg kunst vatbaar is, maar daar wil de Engel sche minister-president het nu niet meer over hebben. En hij heeft gelijk: als êr inderdaad wat zal komen van een verzoe ning in Europa, een verzoening tusschen de autoritaire mogendheden eener-, de demo cratische anderzijds, moet er vertrouwen gedemonstreerd worden. Mannen als Eden an Churchill zeggen, dat de autoritaire mo gendheden zich eerst een soort certificaat van goed gedrag waardig zouden moeten toonen. Dat klinkt heel „realistisch", maar het is in werkelijkheid een utopie. Immers wat Eden en Churchill eischen zou prac- tisch neerkomen op een verloochening door Duitschland en Italië van de politiek, welke dezen landen de laatste jaren zooveel winst heeft opgeleverd. Daar denken Rome en Berlijn niet aan. Hun antwoord luidt, dat in laatste instantie hun politiek hoe on hebbelijk deze mag zijn geweest het re sultaat van een noodzakelijke correctie der vredesverdragen ten gevolge heeft gehad. En met die bewering staan ze sterk. Frank rijk en Engeland zagen te laat in, dat het onrecht van Versailles, St. Germain, Trianon etc. goedschiks hersteld had moeten wor den, om te voorkomen, dat het ijwaad schiks zou gaan. Wonderbaarlijk genoeg zijn de geforceerde correcties tot stand ge komen, zonder al te groote ongelukken Parijs en Londen mogen daar dankbaar voor zijn. Het had heel anders gekund en het dreigde, enkele weken geleden, maar al te zeer anders te gaan. De lessen, welke dit alles biedt, houden in, dat in de eerste plaats Frankrijk en Engeland het roer om dienen te gooien: de politiek, welke ten doel had den toestand, vastgelegd in de vredesverdragen, te handhaven heeft ge faaid. Er zal een andere politiek voor in de plaats moeten komen: die van verzoe ning, door Chamberlain voorgestaan. Nu er een situatie is geschapen, waarin de beide autoritaire mogendheden zich tot zekere hoogte bevredigd kunnen, gevoelen, heeft zulk een politiek zonder twijfel kans van slagen. Meer dan een politiek van „weer stand", door Eden en Churchill bepleit, om dat Duitschland en Italië zich daartegen natuurlijkerwijs zouden gaan verzetten, zooais ze zich tegen de politiek ter hand having der vredesverdragen hebben verzet Daaraan is voor goed een eind gekomen, tenzij Engeland en Frankrijk het tenslotte op een onafwendbaren oorlog zouden wil len laten aankomen. Finantieel economisch Uit het Engelsch door W. A. C. 50). Had ze misschien net gedaan alsof ze hem had afgewezen, terwijl hij 't als ernst had opgenomen? Maar zulke spelletjes worden toch niet gespeeld, wanneer de dood je aan staart en je bijna bent doodgehongerd! Dien avond was Laline in haar smettte- looze, witte kleedij op het feest in het ge zantschapsgebouw als een witte orchidee. Nog nooit had ze er zoo mooi en aantrek kelijk uitgezien. Haar gelaat droeg nu het stempel van haar karakter en haar mooie oogen waren niet onbeteekenend meer'n geschiedenis sprak er uit. Het gelukte haar pas na het diner, ter wijl er gedanst werd, den gezant te spre ken, maar toen wist ze ook, met vrouwe lijke handigheid, het gesprek in een richting te sturen, die ze wenschte te volgen. Ze zorgde op zoo'n manier over 't onge luk te praten, dat David's naam er bij werd betrokken. Majoor Lamont had zich zoo kranig ge dragen; dat ze hem wenschte te schrijven om hem te bedanken, maar hij had Amiens al moeten verlaten, voordat ze wakker was. Wist Z. Exc. misschien zijn adres in Rome? De gezant keek haar scherp aan. Had David een in hem gesteld vertrouwen ge schonden? Maar ze verklapte zich zelf. „We hoorden in hotel Ritz, dat hij naar Rome was vertrokken en aangezien uw nicht, me vrouw Hamilton, met denzelfden trein moet zijn gegaan, was ik benieuwd of u misschien weet waar zijn adres is". weekoverzicht. De beurs wil een eigen controle orgaan instellen De meeste be langstelling gaat uit naar Ameri kaan sche fondsen. Weinig be- leggingsvraag. Den laatsten tijd is ten onzent het vraagstuk aan de orde gesteld van een controle over beursfirma's in verband met de kortelings plaats gevonden déconfiture van de firma Wiegerinck Muschter en Co. Het staat op het oogenblik nog niet vast of in die firma onregelmatigheden zijn ge pleegd, doch zelfs indien dit niet het ge val is, dan lijkt het zeer waarschijnlijk, dat een doeltreffende boekencontrole had kunnen voorkomen, dat de verliezen een omvang zouden hebben aangenomen als thans het geval is. Het is gebleken, dat het lidmaatschap van een der effectenvereenigingen geen absolute waarborg is en juist daarom heeft de Ver. v. d. Effectenhandel de noodzake^ lijkheid gevoeld om door het instellen van een eigen controle-instantie aan het pu bliek grootere zekerheid te 'verschaffen wat betreft moraal en soliditeit van de verschillende firma's. De tijd is nog te kort geweest,dan dat men tot concrete plannen is kunnen komen, maar het bestuur van de Ver. v. d. Effectenhandel heeft reeds in principe besloten dat er voor een eigen controle-orgaan alle aanleiding bestaat en zij heeft een commissie van advies be noemd, die tot taak zal hebben plannen in die richting uit te werken. Wij willen in dit verband nog opmerken, dat de plan nen die thans in overweging zijn in het algemeen weinig verzet in beurskringen wekken. Men voelt waarschijnlijk, dat het voorgevallene met de hierboven bedoelde firma ten onrechte een blaam op het ge- heele effectenvak zou kunne werpen en dat men deze blaam door een doeltreffende controle zal kunnen uitwisschen. Het komt ons dan ook voor, dat de maatregelen, die door het bestuur worden beoogd, indien zij althans naar behooren worden uitge voerd, zeer waarschijnlijk doel zullen tref fen. In beurskringen wil men ongetwijfeld alles in het werk stellen om alle belemme ringen voor een grootere bedrijvigheid uit den weg te ruimen. De handel is week in, week uit van zeer weinig beteekenis en voor zoover zich nog eenige belangstelling voordoet, gaat deze hoofdzakelijk uit naar Amerikaansche fondsen. De New Yorksche beurs heeft in de af- geloopen week ondanks de gunstige be richten teleurgesteld en de koersen zijn slechts weinig gestegen, hier en daar zelfs teruggeloopen. Hetzelfde is ook het geval met koperaandeelen, hoewel de koperprij- De schrandere oogen van den heer Ran dolph keken zoo onschuldig als die van een kind. Hij wist niets van majoor Lamont en zijn manier van doen gaf den indruk alsof hij bijzonder verrast was, dat David met zijn nicht naar Rome was gegaan.' Verrast en niet heelemaal er over gesticht! Laline was lang niet dom, maar aan knappe diplomaten was ze niet gewend. „Hij wist dus niet, dat ze van plan was David te ontmoeten", was de wanhopige gedachte van 't arme kind. „Zij moeten dat allemaal op 't bal hebben afgegfesproken en hij had dus net tijd genoeg om zich aan zijn afspraak te houden." 't Scheen haar of haar knieën bezweken en ze zonk neer in een stoel. ,,'t Spijt me, dat ik nog zoo zwak ben", zei ze met een nerveus lachje. „Het schijnt eenigen tijd te duren, voordat men genezen is van bijna uitgehongerd te zijn!" Toen riep Ze al haar trots te hulp. Zij, Laline Lester helaas! ze kon niet lan ger aan zich zelf denken als Laline Lamont wilde niet, dat de wereld wist, dat een man haar bedrogen had en voor den gek gehouden. Ze zou strijden, al zou 't haar ook 't leven kosten. Daarom dwong ze zich om vroolijk te zijn, te loopen en te dansen, hoewel ze nau welijks op haar beenen kon staan. Spoedig kwam er een blosje op haar bleek rose wangen en Jack vond, dat hij haar nog nooit zoo mooi had gezien. Maar toen ze in hotel Ritz weer alleen was, gleed alle uiterlijke schijn van haar af. zen zich goed hebben kunnen handhaven Zeer waarschijnlijk is de groote terughou ding, die het publiek in Amerika aan den dag legt, een gevolg van den toestand van den wereldhandel, die hoe langer hoe meer wordt ingekrompen. Men heeft zich min of meer ongerust gemaakt over den uit slag van de besprekingen betreffende het Amerikaansch-Engelsche handelsverdrag, waaromtrent intusschen echter geruststel lende berichten zijn verschenen. De moei lijkheid is, dat Engeland en trouwens ook de andere landen steeds meer den weg wor den opgedrongen van de bilaterale handels verdragen, terwijl een Engelsch-Ameri- kaansche handelsverdrag op de basis van het meest-begunstigingsprincipe zou moe ten berusten. Ook hier te lande ondervindt men dagelijks de moeilijkheden van het verstarde handelsverkeer, in het bijzonder met de Zuid-Oost Europeesche landen waar de Duitsche invloed zich steeds ster ker doet gevoelen, en die als het ware worden betrokken in de sfeer van een han- delspolitiek, die niet uitgaat van een vrij ruilverkeer. De optimistische uitlatingen van minister Chamberlain ,die op sommige punten nog al naief klonken, hebben intusschen toch niet nagelaten op de beurs een goeden in druk te maken en zoo is de stemming later in de week iets vaster geworden. Als men de koersen overziet, dan vallen er echter toch in verschillende afdeelingen kleine nadeelige verschillen waar te nemen, o.a. was dit het geval met aandeelen Fokker, waarvoor de speculatieve belangstelling wel eenigermate is verminderd en die thans ongeveer 25 onder het hoogste punt noteeren, dat zij hebben bereikt. Daarentegen waren aandeelen Unilever vrijwel prijshoudend, terwijl Philips een paar procent konden verbeteren. Holland- sche Kunstzijde Industrie waren vast ge stemd en ca. 5 hooger. Omtrent het interimdividend van de Ko ninklijke, dat naar men weet in Januari betaalbaar wordt gesteld, doch dat reeds lang tevoren pleegt te worden aangekon digd, verkeert men nog in het onzékere. Verleden jaar werd 6 interim en 8 slot uitgekeerd. Thans rekent men op 5 interim en 7 slot. Het betreft hier echter uit den aard der zaak slecHts een raming. Men acht een lager dividend ech ter wel zeer waarschijnlijk in verband met de niet zeer bevredigende resultaten van de Shell Union Oil en met de lage prijzen voor petroleumproducten. Men zal nog moeten afwachten of de plannen tot" sta bilisatie voor geraffineerde producten het resultaat zullen hebben, dat men er van verwacht. Naar men weet hoopt men'Üeze stabilisatie te bereiken door controle van de productie der raffinaderijen. Wat culturen betreft, is men voor de rubber voor het oogenblik niet al te pes simistisch gestemd. Het is nl. gebleken, dat in de maand September de uitvoeren van de productiegebieden niet onbelangrijk zijn overtroffen door de consumptie. Bovendien beginnen de bandenfabrieken binnenkort hun campagne voor den verkoop, zoodat er reden bestaat te verwachten, dat het rubberverbruik geen terugslag zal te zien geven. Mocht nu het Internationaal Rubber Comité in zijn binnenkort te houden ver gadering besluiten het restrictiepercentage op 55 te handhaven, dan verwacht men, dat tot het einde van Maart een verbete ring van statistische positie zal kunnen plaats vinden, hetgeen naar men verwacht op de prijzen van goeden invloed zal zijn. Dit neemt niet weg, dat de tegenwoordig zeer groote restrictie voor de producenten natuurlijk een ernstige handicap vormt. In de tabaksafdeeling was: zeer welhig te doen. De Deli Mij heeft nog altijd niet haar interimdividend aangekondigd. Men hoopt echterop een onveranderd totaal di vidend vergeleken met 1937. Van de suikeraandeelen zijn H.V.A. eeni ge procenten opgeloopen, hoewel er deze week geen verdere afdoeningen hebben plaats gevonden en de prijzen nog altijd onveranderd zijn. Men verwacht echter, dat de afzet naar Britsch Indië dit jaar grooter zal worden in verband met den slechten oogst in dit vroeger voor Java zoo belangrijke afzetgebied. In de scheepvaartmarkt is zeer weinig om gegaan. Kon. Boot blijven zich voort durend om en nabij 125 bewegen. Toch verwacht men van deze maatschappij een redelijk dividend. Voor zoover er bij het publiek middelen ter beschikking komen, geeft men thans sterk de voorkeur aan aandeelen, zoodat er op de beleggingsmarkt zeer weinig te doen is. Nog altijd geldt de overweging, dat de groote uitgaven zoowel hier te lan de als elders in verband met de landsver dediging en de werkloozenzorg een zwaren druk leggen op de staatsfinanciën. De be grooting gaf dit jaar een zeer ongunstig beeld te zien en de belastingplannen van de regeering hebben een weinig gunstige ontvangst gevonden, in het bijzonder be staat er verzet tegen de heffing op huren, die evenals de loonbelasting aan de bron zou worden geheven. Zelfs met inbegrip van de opbrengst der nieuwe heffingen zal de regeering genoodzaakt zijn om in den loop van het volgend jaar nieuwe leenin gen op te nemen en men vraagt zich af of dit zal kunen geschieden op de gun stige voorwaarden, die men tot nu toe heeft kunnen bedingen. Misschien niet ten onrechte wordt het overheidscrediet op het oogenblik niet meer zoo hoog aange slagen als vroeger het geval was. Daarbij komt nog, dat de scherpe critiek van ne gen vooraanstaande mannen uit financieele en handelskringen op de begrootingsposi- tie een vrij slechten indruk heeft achter gelaten, met het gevolg, dat de markt voor staatsleeningen zoo goed als verlaten lag. Ook in pandbrieven is er trouwens zeer weinig omgegaan. Hieronder volgt het koersoverzicht van de afgeloopen week: Philips 230232227229 Unilever 144—143%—144%—145 Kon. Olie 331—327—328%—329% A'dam Rubber 236—23214—234%—236 H.V.A. 463—467%—475—472% Javasche Cult. 177—174—175—177 Deli Bat. Mij. 22514—220—215 Deli Mjj. 286%—28314—284%—286% 28314 Senembah 261—257%—258—255 Er kon geen twijfel meer bestaan. Het vertrek was een doorgestoken kaart en was zelfs al afgesproken, voordat zij naar Amiens gingen. Zoodra David weer tot be wustzijn was gekomen, herinnerde hij zich de afspraak en begreep, dat het 't eenvou digst was om dadelijk weg te gaan zon der eenige verontschuldiging ten einde haar verwijten te voorkomen. Hij wist, evenals zij, dat er geen bewijs bestond van hun huwelijk; de priester was dood en er waren zelfs geen ringen gewisseld. Zou een man zoo valsch kunnen zijn? Ze herinnerde zich, dat David haar met me vrouw Hamilton had geplaagd en haar ja- loersch had gemaakt. Zou gansch zijn liefde voor haar bedrog zijn geweest en zijn kussen Judaskussen? Neen neen! Onmogelijk. Welken in vloed mevrouw Hamilton ook op haar lie veling mocht hebben, zoolang zij onder den grond waren geweest, had hij haar harts tochtelijk lief gehad. Ze zou nog een week wachten twee weken voordat ze haar ring zou afleggen. En nooit zou een woord, betrekking heb bende op hun onderlinge verhouding, over haar lippen komen. Het was een zegen, dat ze dit geheim noch aan haar tante, noch aan Jack of zelfs aan Celestine had ver raden! Zoo gingen de dagen afwisselend in angst, hoop en vrees voorbij, totdat zij in de tweede week van Juni naar Engeland vertrokken. DE HEFFING DER OMZETBELASTING. Men meldt ons uit Den Haag: Het wordt van belang geacht de aandacht van hen, die voor de heffing van de omzetbelasting als fabrikant worden aangemerkt, te vestigen op de met ingang van 1 October j.l. in wer king getreden wijziging in het systeem van heffing van die belasting. De bedoelde wij ziging bestaat hierin, dat in het algemeen in de gevallen, waarin voorheen door den inspecteur der accijnzen een aanslag werd opgelegd, voortaan de fabrikant uit eigen beweging voor de voldoening van de door hem verschuldigde belasting moet zorg dra gen. De fabrikant dient n.l. reeds op het aangifteformulier omzetbelastingzegels te hechten tot het bedrag van de verschuldigde belasting en het eerst daarna in te leveren bij den plaatselijken inspecteur of ontvan ger der accijnzen. De fabrikant kan de vol gens het aangifteformulier verschuldigde belasting ook voldoen door betaling in con' tanten bij den ontvanger der accijnzen of door het verschuldigde bedrag op de post rekening van dien ontvanger te doen over schrijven. In beide gevallen ontvangt de fa brikant van den ontvanger een bewijs van betaling, hetwelk hij, in de plaats van om zetbelastingzegels, aan het aangifteformu lier moet hechten. Voor de fabrikanten, die per maand be talen, vindt de hierboven geschetste nieuwe wijze van betaling voor de eerste maal toe passing over de maand October. SLACHTOFFER VAN DE TIJDSOMSTANDIGHEDEN. In de gisteren gehouden bijzondere ver gadering van aandeelhouders der N.V. v. d. Bergh's Stoomschoenfabrieken te 's-Herto- genbosch, is besloten tot liquidatie van de zaak der N.V. over te gaan. Vastgesteld werd, dat de omstandigheden in de schoen industrie een rendeerende voortzetting van het bedrijf niet meer doen verwachten. Reeds de vorige week was het personeel ontslag aangezegd of gegeven. Aan de fa briek, die de „Monta" schoenen vervaardigt, werken thans nog 180 personen, terwijl zij in den-tijd van bloei aan 600 arbeiders werk heeft verschaft. De fabriek is bijna 100 jaar oud. (Ingez. Med.) HOOFDSTUK XXVII. De auto v bracht hen van Dover naar Channings Priory een ritje van ruim dertig kilometer door een verrukkelijke, Bloeiende landstreek, die Laline toescheen als een goed onderhouden tuin. Er was een kalmte en vrede in de natuur, die haar be droefde hart een gevoel van verlichting gaven. Het buiten zelf was bijzonder schilderach tig. Het huis niet groot, maar erg oud en onregelmatig gebouwd de kruisgangen en de kapel dateerden uit de 15de eeuw. Het gedeelte van 't park, waar het stond, was dicht bij 't dorp gelegen; aan de andere zijde strekten de zware eiken en iepen zich uit tot waar de stoeterijen waren. Hier weidden de volbloed paarden van Jack's ouden neef: 't fokken van die mooie dieren was zijn stokpaardje. Een zomeravond in Juni in Engeland, wanneer 't toevallig eens mooi, warm weer is, is iets volmaakt heerlijks. Laline voelde dit en toen ze in haar ruime slaapkamer met lambrizeering, met zonderlinge, oude, geborduurde wandtapij ten en een gebeeldhouwd eiken bed kwam, toen kwam er weer plotseling een gevoel van smart over haar. Wat zou 't zalig zijn geweest om met Da vid op zoo'n heerlijke, oude buitenplaats te zijn.' Wat zouden zij na het diner in dien mooien tuin, in den maneschijn heerlijk hebben kunnen wandelen en hoe gelukkig hadden zij in deze voortreffelijk ingerichte kamer kunen zijn! Wat zou er toch gebeurd zijn waar kon hij toch zijn? Voordat zij Parijs hadden verlaten, had DE ZEEUWSCHE KLEEDERDRACHTEN. De bestuursvergadering van de Vereeni- ging tot behoud der Zeeuwsche kleeder drachten heeft besloten, een prijsvraag uit te schrijven voor een sprekende plaat, waar in het 'streven der vereeniging op pakkende wijze tot uitdrukking wordt gebracht. In Zeeland woonachtige schilders en elders wonende Zeeuwsche schilders kunnen aan deze prijsvraag deelnemen. Het bestuur zal zich tot de inspectie van het Nijverheidsonderwijs en van het Land- bouwhuishoudonderwijs wenden met ver zoek, aandacht te schenken aan het onder wijs in knippen en naaien van gewestelijke kleederdrachten, teneinde aldus te voorkó men, dat van overheidswege de vervanging van de schoone en volkseigene gewestelijke kleedij in Zeeland en ook elders in den lande door de vlakke burgerdracht in de hand worde gewerkt. In studie zal worden genomen een plan tot fotografische registratie van de ver schillende nog levende Zeeuwsche kleeder drachten, teneinde aldus op den duur tot een fotografisch drachtkundig archief te kunnen geraken. Mogelijk zal dat eens van belang kunnen worden voor een voortzet ting of nieuwe uitgave van het boek van Frederiks over de Zeeuwsche kleeder drachten. Ook zal overwogen worden de mogelijk heid van het inrichten eener costuumkun- dige tentoonstelling en van een tentoonstel ling van schilderkunst op het gebied der Zeeuwsche kleederdrachten. Faillissementen. Failliet verklaard K. Flipse, bakker te Serooskerke (W.) rechter-commissaris mr. A. van der Hoop; curator mr. F. W. Adri- aanse, advocaat en procureur te Middel burg. Het verkeerslokaal. Eenmaal in de maand, den eersten Vrij dag, is des avonds het verkeerslokaal van de Vereeniging voor Veilig verkeer in de Sint Janstraat geopend en gisteravond heb ben wij er ook weer eens een kijkje geno men. Gezien het groote nut van deze ver zameling, betreurden wij het zeer, dat er niet meer gebruik van gemaakt wordt. Aan de andere zijde troffen wjj het dat een jeugdig bezoeker tal van inlichtingen vroeg en wat nog van meer beteekenis is, op al zijn vragen een duidelijk antwoord kreeg. Het lijkt ons dan ook nog steeds voor iederen weggebruiker, die met verkeersproblemen zit, de aangewezen plaats om zijn kennis te vermeerderen. Op 2 November 1.1. hield het Middel- burgsch Homoeopathisch Ziekenfonds, on der voorzitterschap van den heer H. Olde- man, zijn jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het ledental op 1 Juli jl. 951 volwassenen en 302 kinde ren telde, en, niettegenstaande nog heer- sehende malaise, de toestand van het fonds bevredigd mag genoemd worden, hetgeen zeker is toe te schrijven aan de geldelijke tegemoetkoming in het betalen der contri butie. De voorzitter werd bij acclamatie herko zen, in de vacature van dr. Scheps, werd arts C. F. Frumau gekozen. In de plaats van den heer Ludikhuijze, die had bedankt, voor de vergadering de heer H. J. Heijli- ger, die het penningmeesterschap op zich nam. De minister van defensie heeft Ru dolph Christiaan Anton van Voorst Vader voor goed vrijstelling van den dienstplicht verleend, met ingang van 24 November 1938, wegens opleiding tot een geestelijk ambt. ze met allo haar beschikbare middelen ge tracht te ontdekken, waar hij was gebleven. Maar Rome scheen hem te hebben ver zwolgen. Ze kende daar niemand om aan te schrijven en kon niet de geringste inlich ting verkrijgen. Toen ze aan 't van traliewerk voorziene venster zat, kwam een gewaarwording van verbluftheid over haar. 't Was alles te on gelooflijk maar zij behoorde niet tot de karakters, die een man naloopen. Als Da vid zoo laag handelde om haar voor een andere vrouw te laten, zou hij ook laag ge noeg zijn te ontkennen, dat er ooit een hu welijksplechtigheid had plaats gehad. Ze was nu een heel andere Laline gewor den, vergeleken bij de mooie verwende erf dochter uit de dagen, toen ze in Washington woonde. Ze was erg bleek en veel magerder en 't scheen of die blauwe kringen onder haar oogen maar niet wilden verdwijnen. Mevrouw Greening schreef Mies toe aan de vijf dagen onder den grond en besloot eens een specialist over haar te consultee ren. De dagen van ontbering deden nog een druk gevoelen op haar geest dat was duidelijk te zien. Ze verloor haar knappe uiterlijk: Laline Lester minder mooi, juist terwijl ze een bezoek bracht aan Europa en een goed huwelijk kon sluiten! Het clubje ging, door de openstaande deur van een der salons naar den rozen tuin. Jack en Laline slenterden naar de lage balustrade, die in dit deel van .het park de diepe sloot begrensde. „Alles is hier zoo ongewoon", zei Laline, „bijvoorbeeld die grappige droge sloot, die den tuin van 't park scheidt". (Wordt vervolgd)-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5