Hf Ifrtroxrtticï'&le NIDDELBURGSCHE COURANT S. WIENER Co. MANTEL- en IAP0NST0FFEN ZEELAND. INGEZONDEN STUKKEN. BUITENLAND. C&GOESCHE COURANT Triplex- en Brandvrije Plafondplaten A. C. JULIANUS, M'burg Treinbotsing op het station Terborg. STOOMWASSCHER1J „ZEELAND" Langevielesingel D 197]- Tel. 631 Tarief per kilo en per stuk. MIDDELBURG. i^re 5 eken ken huls GOES. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND N00RDBEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Chamberlain en Halifax naar Parijs. MIDDELBURG GROOTE SORTEERING LAATSTE NOUVEAUTé's V00RDEELIGE PRIJZEN STALEN OP AANVRAAG Dagblad. Uitg. N.V. De Mlddelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. jmdv NUMMER 261. drie BLADEN. ZATERDAG rTTW i 5 NOV. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAABG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. spr. Ver. spr. v. Mtt- spr. ov.: *eu- ée. ngo van e. ïov. an- zo .an- erv. te h. rg. het bezoek van h. M. de koningin aan groningen. éistermiddag, na de plechtigheid in de academie, heeft H. M. de Koningin zich, wederom toegejuicht door een groote me nigte, naar het provinciehuis begeven, waar aan haar werden voorgesteld de le den van Gedeputeerde Staten van Gronin gen en van het college van B. en W. van de gemeente Groningen. In dezen kring heeft zij zich doen voorlichten over ver schillende economische onderwerpen het belang der provincie rakende. Na deze uiteenzettingen heeft H. M. zich met de aanwezigen over de behandelde on derwerpen onderhouden en over nog ande re aangelegenheden gesproken. Te vijf uur keerde H. M. naar het gou verneurshuis terug, waar zij den verderen avond doorbracht. Zij had er echter in toe gestemd, dat de verschillende Groninger zangvereenigingen te negen uur vóór het Gouverneurshuis een zanghulde zouden brengen, waarvoor ook van de zijde van het publiek groote belangstelling bestond. Onder daverend gejuich verscheen de Koningin op het bordes en vriendelijk dankte Zij, zoowel het publiek voor de hartelijke begroeting als de zangers en in het bijzonder den dirigent voor de haar gebrachte hulde. Heden, den tweeden dag van haar be zoek aan Groningen reed de Koningin reeds te 10 uur naar de Oostersluis in hett nieuwe Van Starkenborghkanaal, waar door onthulling van een gedenksteen te vens de doopplechtigheid van het kanaal, dat voor de binnenscheepvaartverbindingen in de Noordelijke provinciën een groote verbetering beteekent, werd verricht. De Commissaris d'er Koningin in de provincie Groningen hield een begroetingsrede. Het was een verrassend moment toen uit de bij de tribune aangebrachte luidsprekers plot seling de stem klonk van den vorigen Com missaris dezer provincie, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh, die Groningen verliet om als gezant Harer Majesteits re geering te vertegenwoordigen in Brussel en die thans als gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië in heti paleis te Buiten zorg zetelt. De rede van den landvoogd was opgenomen op gramofoonplaten en over gebracht door de Nirom. Nadat de Koningin een korte rede had uitgesproken, werd tot onthulling van den steen overgegaan. Vier gewonden. Gisteravond om half negen zjjn op het station te Terborg de treinen uit Winters wijk en Arnhem, welke ongeveer gelijktijdig binnenloopen, tengevolge van een foutieven wisselstand, met elkaar in botsing gekomen. Van de reizigers liepen twee dames, een heer alsmede de machinist van een der trei nen, kwetsuren op. D'e materieele schade, vooral aan de lo comotieven, is zeer aanzienlijk. De bum pers van de machine van den trein uit Arn hem drongen in de locomotief van den an deren trein en braken af. De goederenwa gon van den trein uit Winterswijk liep bij de botsing uit de rails. Het treinverkeer heeft als gevolg hiervan aanzienlijke ver traging. De doorgaande reizigers werden per autobus naar de plaats hunner bestem- ming vervoerd. De gewonde passagiers zijn de dames Mie- dema uit Silvolde en W. A. Willink uit Win terswijk, de heer Tjeenk Willink uit Win terswijk, die allen in den Arnhemschen trein zaten, en de leerling-machinist De Koe, die op de machine van den trein uit Winterswijk stond. Allen kregen snij- en schaafwonden aan het hoofd, doch de bles sures waren niet van ernstigen aard. Na verbonden te zijn, werden de vier genoemde personen per auto naar huis vervoerd. Eeni- ge andere reizigers liepen builen en schram men op. Het staat thans vast, dat een verkeerde wisselstand de oorzaak van de botsing is. De trein uit Winterswijk stond voor het perron reeds stil, toen de trein uit de rich ting Arnhem binnenkwam. Met zulk een vaart botste deze op den Winterswijkschen trem, dat de bagagewagen hiervan in het derde klasserijtuig schoof. Men mag van geluk spreken, dat zich op dat oogenblik niemand In de vernielde compartimenten bevond. Het opruimingswerk, waartoe een mate- riaalwagen uit Arnhem is gerequireerd, zal geruimen tijd in beslag nemen. Het treinverkeer zal echter geen ver traging ondervinden, omdat de andere spo ren vrij zijn. belangrijke diefstal bij een bredaschen wethouder. 1400 en kostbare sieraden ont vreemd. thans bekend wordt, is in het begin van deze week een belangrijke dief stal gepleegd ten nadeele van mr. E. van Mierlo, wethouder van Breda. Te zijnen huize in de Roy van Zuydewijn- laan 58 zijn een bedrag van 1400 en ver schillende kostbare sieraden ontvreemd. Gen enkel spoor van inbraak is ontdekt. De politie tast nog volkomen in het duister. bedrag van 1400 bestaat o.m. uit bankbiljetten van 100 en gouden tientjes. Tot de ontvreemde sieraden behooren o.a. twee gouden damesringen, een gouden bro- chespeid, eenige colliers, twee gouden da mesarmbanden, een gouden heerenhorloge F*?r. g' twee overhemdknoopjes met briljanten, een paar gouden manchetknoop jes enz. vechtende nederlanders te mechelen. Twee Nederlanders hebben in een her berg te Mechelen (België) ruzie gekregen m<T Belgische bezoekers. Er ontstond een vechtpartij, waarbij de Belgen snijwonden opliepen. De Nederlanders zijn door de po litie gearresteerd. Middelburg flngaa. Msd.) de zaak van de thorpehall. Men zal zich herinneren, dat in den vroe gen morgen van 4 Juli van het vorig jaar de officier van justitie in samenwerking met de gemeentepolitie te Vlissingen en o.a. on der geleide van Hr. Ms. „Brinio" op de reede van Vlissingen heeft aangehouden het Engelsche stoomschip „Thorpehall", dat met twee andere schepen, die reeds te La Ro- chelle waren aangehouden, een groot aan tal waardepapieren, geld en juweelen ver voerde, afkomstig uit banken te Bilbao. Het schip werd naar de binnenhaven te Vlissingen geleid en kwam daar onder stren ge bewaking, totdat op 10 Juli de waarne mende president der rechtbank te Middel burg, mr. Th. Portheine, toestemde in den eisch tot sequestratie van alle bedoelde Spaansche schatten, die daarna op 13 Juli van boord zjjn gehaald en opgeborgen in de safe van de Nederlandsche Handelmaat schappij aan de Van Dishoeckstraat te Vlis singen, waar zij zich nog bevinden, in af wachting van het einde der over deze waar den gevoerde processen. Intusschen zijn er enkele te Leuven, Lon den en Biarritz wonende Spanjaarden, leden van de families De Zabala Y Arrigorriaga en De Zabelle Aqueche, die een eisch ter behandeling in kort geding voor opheffing van de sequestratie hebben ingesteld voor wat betreft de van hen afkomstige effecten. Gedaagden zjjn de Nederlandsche Handel maatschappij, de Baskische regeering, de re- publikeinsche Spaansche regeering, de ka pitein van de Thorpehall, J. Andrews te Sunderland en verschillende vennootschap pen en particulieren te Bilbao of San Se bastian. Het kort geding ving hedenmorgen te 11 uur voor den president der rechtbank, mr. W. M. G. Jolles, aan. Voor de eischers trad als advocaat op mr. C. R. C. Wijckerheld Bisdom te Den Haag. Van de advocaten voor de gedaagden noe men wij voor de Baskische regeering mr. W. K. H. Dieleman; voor de repblikeinsche Spaansche regeering mr. F. M. Westeroven van Meeteren uit den Haag en voor den scheepskapitein mr. F. W. Adriaanse. Mr. Westeroven van Meeteren vroeg uit stel van behandeling, omdat hij niet vol doende inlichtingen had kunnen krijgen. Mr. Wijckerheld Bisdom verzette zich hier tegen, doch de president verleende uit stel tot Vrijdag 2 December. Gezellig, zoo'n mooie schemerlamp op Uw schoorsteen, 'n sierlijke fruitschaal opAUw dressoir. Deze leuke cadeautjes van f 1.50 tot f7.50. 3—^Mlll I' I li I (Ingez, Med.) GRAND THEATER. Hoogspanning. De hoofdfiguur „Slim" is een eenvoudige boerenjongen, die, werkende op het land, met bewondering het bouwen der hooge, stalen masten voor de hoogspanningkabels volgt. De monteurs, die als eekhoorns over de dunne, stalen stangen en balken klim men, en tientallen meters hoog rustig hun werk doen, worden zijn helden. Op voor spraak van den monteur Red, die sympathie opvat voor den boerenknaap, wordt hij, als er een open plaats is, bij het werk aange steld. Eerst als sjouwer, maar onder leiding van Red mag tij al spoedig als hulp-mon teur mede naar boven. De geschiedenis is er dan verder een vein spannenden, gevaar lijken arbeid, van liefde tot dit werk, van een hechte kameraadschap, en tenslotte wordt Slim ook verliefd op een vrouw. Hier mede ontstaat een strijd tusschen de ge hechtheid aan den arbeid en de liefde voor de vrouw die wil dat Slim nimder gevaar lijk werk zoekt. Op spannende wijze zijn deze gegevens uitgewerkt en Pat. O'Brien, Henry Fonda en Magaret Lindsay zorgden voor een pakkende vertolking. Een offer uit liefde. Kolonel Wister ontmoet op zijn reis naar Europa de knappe weduwe Julia Ashton en wordt verliefd op haar. Julia Ashton, die in gedachten nog steeds bij haar overleden echtgenoot is, zegt hem, nooit van iemand meer zoo te kunnen houden. Kolonel Wister verklaart, dat te begrijpen maar hij wil haar desondanks trouwen. Als de kolonel echter op zijn gevaarlijke post in Dikset terug is, ondervindt Julia Wister-Ashton, dat haar uitspraak wat voorbarig was, want daar ontmoet ze kapitein Roark, en van dien houdt ze spoedig al evenveel als van haar eersten echtgenoot. De liefde is wederkee- rig en daar Wister en Roark vrienden zijn geeft deze situatie tot zware, innerlijke con flicten aanleiding. Deze conflicten zijn weer innig verbonden met het militaire leven der beide soldaten, die tot taak hebben in him Menigeen zou zijn ongeluk gedul diger dragen, wanneer hij niet zoo veel medelijden ondervond. gebied oogst en arbeid te beschermen tegen enkele gevaarlijke stammen. Op levendige en aantrekkelijke wijzen worden deze ver wikkelingen met de liefde en de verrader lijke Arabieren 'uitgebeeld. Kay Francis, Frieda Inescort, Errol Flyn en Ian Hunter vervullen de hoofdrollen. BEDRIEG BLIJK E BANKBREUK SEROOSKERKE. Op last van de justitie is alhier aangehouden de bakker K. F., die failliet is verklaard. De aanhouding moet in verband staan met voor1 een gefailleerde ontoelaatbare handelingen. KRUININGEN. Vrijdagavond werd een vergadering gehouden in café De Uitkijk onder voorzitterschap van den heer P. Polderman, voorzitter der neutrale zang ver. Crescendo. Deze vergadering was be legd in samenwerking met besturen van verschillende vereenigingen en om te ko men tot het houden van een bazaar, ten bate van de zangvereeniging en de sport- vereeniging. Er waren reeds voorbereidin gen getroffen en er was met lijsten rond gegaan, waarop reeds was geteekend voor 144 en verschillende gaven in natura. Deze bazaar zal gehouden worden op a.s. Dankdag, d.i. op 30 November in het Vereenigingslokaal. Gezien de medewer king van de burgerij belooft de bazaar een succes te worden. KOLIJNSPLAAT. Vrijdagavond werd in de Geref. kerk een herdenkingsavond ge houden ter viering van het 60-jarig bestaan van de Geref. Jongelingsvereeniging. Ds. Veenstra opende de bijeenkomst op gebrui kelijke wijze, nadat eerst was gezongen het Te Deum. De heer Joh. Hoogerheide, Chr. onder wijzer te Wemeldinge, kreeg daarna het woord om te spreken over het onderwerp „De zonen in de plaats van de vaderen." Hij gaf een overzicht van de geschiedenis van de Jongelingsvereeniging, waarbij hij gelegenheid kreeg vooral het vele te prij zen dat ds. Staal gedaan heeft voor kerk en jeugdwerk. HOOFDPLAAT. Het bestuur der Ned. Herv. Gemeente heeft besloten, de oude pastorie, welke erg antiek en bouwvallig is, te sloopen en een meer modern ge bouw in de plaats te zetten. IJZENDIJKE. De muziekvereeniging „Geduld Overwint" hield hare jaarvergade ring. De rekening over het afgeloopen boek jaar vertoonde een nadeelig saldo van 26. De begrooting werd vastgesteld op 642 met een post voor onvoorzien van 31. De vereeniging telt thans 97 betalende leden. De voorzitter, de heer P. van Laere, die als bestuurslid aan de beurt van aftreden was, deelde mede zich niet meer herkiesbaar te stellen. Secretaris Calon stelde daarop voor dat de heer Van Laere nog zou aanblijven tot een geschikt candidaat om hem op te volgen zou zijn gevonden. De heer Van Laere nam dit voorstel aan. De vergadering besloot bij acclamatie den heer Van Laere bij zijn komend afscheid het eere-voorzitter- schap. aan te bieden. In plaats van den heer W. Bruijnooge die zich niet meer herkies baar stelde werd met algemeene stemmen tot bestuurslid gekozen de heer A. Bruijn ooge. HET VERKEER OVER DE SCHIPBRUG TE MIDDELBURG. Zou het niet gewenscht zijn, dat nu waar het openen en sluiten van de noodbrug over het kanaal te Middelburg zoo enorm veel tijd vordert, een regeling werd getroffen, waardoor het rijverkeer minder wordt ge handicapt? Ik dacht over deze mogelijkheid: Men stelle vaste uren resp. halve uren, waarop de brug voor het scheepvaartver keer geopend is. B.v. van kwart voor negen tot kwart over negen van kwart voor tien tot kwart over tien, van kwart voor elf tot kwart over elf enz., enz. Een en ander te regelen met het treinverkeer. Nu is het scheepvaartverkeer primair. Waarom zou men hieraan vasthouden. Op deze wijze, als door mij geschetst kan er misschien eenige zekerheid komen, dat men wanneer men in Middelburg moet zijn op een bepaald uur, daar ook op tijd ver schijnt. Wanneer op deze wijze wordt gewerkt, zal de brug als hij geopend ligt voor het scheepvaartverkeer, ook zoo lang open zijn, dat het de moeite loont om even over Soe- brug te rijden. Nu wacht men,'en wacht men en weet nooit van te voren hoelang men staan moet. Zijn daarentegen de tijden van openen en gesloten zijn vastgesteld, dan kan men reeds van te voren zijn ver trekuur kiezen. Waarom moet, gelijk nu geschiedt, wanneer er maar een Arnemue- naar aan de horizont verschijnt onmiddel lijk alles worden stilgelegd wat zich per as of te voet over den weg voortbeweegt? Zeeuw. [Wij ontvingen nog een ingezonden stuk, waarin geklaagd werd over „meer dan een half uur" open zijn v.d. schipbrug. Dit kan misschien wel eens voorkomen, maar het is geheel in strijd met onze eigen waarnemin gen. En de brugwachters zijn de welwillend heid en geschiktheid zelve! Red.] Reuter meldt uit Londen: Minister-presi dent Chamberlain en de minister van bui- tenlandsche zaken, Halifax, hebben een uitnoodiging van de Fransche regeering aanvaard om van 23 tot 25 November een bezoek aan Parijs te brengen. Zij zullen vergezeld zijn van mevrouw Chamberlain en mevr. Halifax. De diplomatieke correspondent van Reu ter verklaart, dat ten aanzien van de lijn der besprekingen, die waarschijnlijk door de Britsche en Fransche ministers zullen worden gevoerd, nog geen bijzonderheden zjjn bekend gemaakt. Ook is niet bekend, welke ambtenaren met de Britsche staatslie den mee zullen gaan. Het staat zelfs niet vast of de reis door ambtenaren zal worden meegemaakt. In het algemeen zal het be zoek de gelegenheid bieden voor een ver dere gedachtenwisseling over den toestand in Europa en de wereld, zooals die zich sedert de overeenkomst van München ont wikkeld heeft. Ten deele beteekent het bezoek ook een beantwoording van het bezoek der Fransche ministers, die gedu rende de cirsis tweemaal naar Londen zjjn gekomen. Dat de reis niet alleen polititieke beteekenis heeft, blijkt uit het feit, dat Chamberlain en Halifax van hun echtge- nooten vergezeld zullen zijn. De Spaansche burgeroorlog. RECHTSCHE VORDERINGEN AAN DE EBRO. Gisteravond werd van rechtsche zijde medegedeeld, dat de troepen van Franco Mora de Ebro hadden bezet. In drie sec toren aan dit front werd de opmarsch voortgezet en werd de oever van den Ebro bereikt. Voorts zpn bruggen over de Ebro, welke bezet waren door regeeringstroepen in be zit genomen, nadat de dorpen Benisanet en Miravet waren veroverd. De rechtervleugel en de centrumgroep zijn gisteren gemiddeld 4 mijlen opgerukt. In een door het ministe rie van landsverdediging te Barcelona ge publiceerd communiqué wordt toegegeven, dat de regeeringstroepen in de zone van Pinell aan het front van de Ebro zijn terug getrokken. Verklaard wordt, dat de troe pen over een zeer smal front in volmaakte orde zonder verliezen aan menschen of ma teriaal zjjn teruggetrokken op tevoren door het opperbevel aangegeven stellingen. FRANKRIJK ONTPLOFFING AAN BÖORD VAN ENGELSCH SCHIP. Uit Sete wordt gemeld, dat ten gevolge van een ontploffing gistermiddag brand is ontstaan aan boord van het Engelsche stoomschip „Stanburg", dat van Valencia kwam. Het schip wordt als verloren beschouwd. In den avond heeft de brandweer haar po gingen om den brand te blusschen gestaakt. De bemanning is ongedeerd, doch men verkeert in het onzekere omtrent het lot van een havenarbeider, die zich op hef. oogenblik dat de brand uitbrak, aan boord bevond. DUITSCHLANti DE ARRESTATIE VAN TE ÏNNSBRüCK. Omtrent de arrestatie van geestelijken in een klooster te Innsbruck, die zich aan onzedelijk gedrag schuldig zouden hebben gemaakt, meldt de Völkischer Beobachter nader, dat tot dusver negen geestelijken zijn gearresteerd. Bovendien is in verband met deze zaak een vrij groot aantal inwo ners van Innsbrück gearresteerd. ENGELAND. GEHEIMZINNIGE AANSLAG TE LONDEN. Op den Londenschen chirurg Sydney Macdonald is in de buurt van het hotel, waar op het oogenblik de Koning van Griekenland verblijf houdt, een geheimzin nige aanslag gepleegd. De chirurg had Dinsdagavond in een groot hotel in het West End het diner ge bruikt en juist wilde hij op straat een taxi aanroepen, toen er een individu met een gebruinde gelaatskleur op hem af kwam, dat hem onder het mompelen van eenige onverstaanbare woorden met een dolk in den rechterschouder stak, tenge volge waarvan een diepe, doch niet ern stige wonde ontstond. De aanvaller ver- deween daarop in een dwarsstraat. Mac donald, die den man niet heeft herkend, is er zeker van, dat deze zich in den per soon heeft vergist. BALKAN. PRINS REGENT PAUL TE BOE Prins regent Paul van Zuid-Slavië is gis teravond te 18 uur op het station te Boe karest aangekomen, slechts vergezeld van een ordonnans. Hij werd verwelkomd door Koning Carol van Roemenië, kroonprins Michael en den patriarch Miron Cristea. Prins Paul zal met Koning Carol poli tieke besprekingen hebben. POLEN. ONGEREGELDHEDEN IN LWOW. De Warschausche correspondent van de „Daily Telegraph and Morning Post" meldt aan zijn blad dat Donderdag vechtpartijen te Lwow zjjn voorgekomen tusschen Polen en Oekraïners. De Ilustrowany Kurjer Cod- zienny, een regeeringsgezind blad, meldt, dat Oekrainsche studenten in de straten van Lwow demonstreerden en de ruiten van het stadhuis insloegen. Een aantal Poolsche studenten moest volgens hetzelfde blad naar het ziekenhuis worden gebracht, nadat zij door Oekrainsche belhamels hevig geslagen waren. Uit Warschau meldt Havas nog, dat Don derdagavond te Lwow anti-Oekraïnsehe be- (ingez. Med.) WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: matige tot krachtige meest» W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk eenige regen, weinig veran dering ir. temperatuur. UKKEL: matige tot vrij sterke wind uit Z.W. richtingen, over het algemeen betrok ken en nevelige hemel, plaatselijk motre gen, ook enkele opklaringen, aanhoudend vrij zachte temperatuur. Zo 6 Nov. Zon op. 7 h 06; onder: 16 h 21. Licht op: 16 h 51. Maan op: 15 h 34; onder 5 h 07. Ma Nov. Zon op: 7 h 07; onder 16 h 20. Licht op: 16 h 50. Maan op: 16 h 08; onder: 6 h 22. V.M. 7 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: November. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 5 11.28 23.51 5.33 18.03 Zondag 6 12.05 6.12 18.41 Maandag 7 0.27 12.40 6.48 19.18 Westkapelle Is 28 min. en Domburg 2S min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: November. Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 5 0.55 13.14 6.40 19.00 Zondag 6 1.37 13.54 7.20 19.38 Maandag 7 2.19 14.34 7.53 20.13 Voor naar LANGEVIELE 58—60 TELEFOON 448 (Ingez. Med.) toogingen zijn gehouden, tijdens welke 300 nationalistische Poolsche studenten de rui ten insloegen van Oekrainsche coöperatieve winkels en scholen. VER. STATEN, DE ONTPLOFFING OP DE „VANCOUVER". Sabotage? Nog Donderdagavond hebben ambtena ren van het Amerikaansche ministerie van justitie aan boord van het op het strand nabij Oakland (California1 gezette Duitsche vrachtschip „Vancouver" aan boord waar van een geheimzinnige ontploffing heeft plaats gevonden, een nauwkeurig onder zoek ingesteld naar de oorzaak van de be schadiging van den scheepsromp. Het on derzoek zou tot het resultaat hebben geleid, dat de schade niet door een ontploffing in het scheepsruim, maar door een oorzaak van buiten af, ontstaan is. Een commissie zal nog een nader onderzoek gaan instellen. De Duitsche consul generaal te San Francisco heeft verklaard, dat de ontplof fing aan boord van de „Vancouver" te wij ten was aan misdadige sabotage. Hij stelde een kleine groep verantwoor delijk, welke naar hij zeide er op uit is door het voeren van een ondergrondschen oorlog de geregelde orde te verstoren. De commissie welke met het onderzoek is belast, heeft evenwel tot dusver geen en kele aanwijzing gevonden, op grond waar van een nauwkeurig rapport omtrent de oorzaken van het ongeluk zou kunnen wor den opgesteld. Duitsche verontwaardiging. De Berliner Boersenzeitung bespreekt het resultaat van het onderzoek naar de explosie op de „Vancouver". Het blad acht het bewezen, dat de ontploffing te wijten is aan een bom, waarbij het het bijzonder op merkelijk noemt, dat onmiddellijk voor de ontploffing aan een dagblad in Oakland reeds een bericht over het scheepsongeluk werd aangeboden. Dit voorval, aldus het blad, is karakteristiek voor zekere metho den en toestanden in Amerika. Het kan echter geen verbazing wekken, aangezien men in dit opzicht aan veel uit het land der gangsters gewend is. Met het oog op de mo- reele predikaties, die Roosevelt en Huil, evenals andere prominente Amerikanen ple gen te richten aan het adres van de auto ritaire staten, geeft deze gebeurtenis aan leiding deze heeren te verzoeken zich niet te bekommeren om staten, waar orde heerscht, maar om hun eigen staat. (Verder buitenlandsch nieuws op de 3e pagina.)

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1