4V. Aanbesteding RECHTSZAKEN. KUNST EN WETENSCHAP. LANDBOUW. fi GRONDBRIEVElf OOST- EN WEST SOUBURG met Opneming der wegen de Kunstwerken. Aanvang 16 November 1938 PRIJSOPGAAF GEVRAAGD: OP 18 NOVEMBER A.S., KRUININGEN ANNO I906 NEDERLANDSCHE GRONDBRIEFBANK N.V, AMSTERDAM Heerengr. 495 tegen beurskoer a. voor het vervoeren van 800 ton Kunstmest naar verschillende gemeenten op Walcheren; b. idem voor het lossen van 800 ton Kunstmest uit schip op auto's te Middelburg. Inlichtingen F. J. CASTEL op Donderdag 10 November van 11 12 uur Melksalon „De Landbouw", Middelburg. DOMEINEN. De Ontvanger der Registratie en Domeinen te GOES, zal op DINSDAG 22 NOVEMBER 1938, 's namiddags 3 uur, bij inschrijving, zonder onraad, te zijnen kantore, Ravelijn 5, verkoopen; Een houten zeilvaartuig- hoogaars (voormalig Vis- scherijpolitievaartuig) ge naamd „Ekster", groot 20 ton, met staande mast en zeil, liggende in de ha ven te Yerseke, Inschrijvingsbiljetten (ongezegeld) worden tot voormeld tijdstip inge wacht ten kantore van voornoem den Ontvanger, alwaar voorwaar den verkrijgbaar zijn. Bezichtiging na aanmelding bij Controleur Visscherij politie A, WILLEMSE te Yerseke. van de verbouwing der Garage aan de Coosje Buskensfraat 51, Vlissin- gen. Bestek en Teekeningen zijn ver krijgbaar bij de Firma G. W. den BOER, St. Pieterstraat 35 te Mid delburg, tegen betaling van 7.50. Bij onbeschadigde inlevering van bestek en teekeningen binnen 3 weken na aanbesteding wordt f 2.50 gerestitueerd. J. GöTZEN, Architect. Prachtige laars 'van bijzonder fijn calfsleder. Voor name snit, uitste kende pasvorm WEGENS DIERENMISHANDELING TWEE MAANDEN GEVANGENISSTRAF. De Haarlemsche rechtbank veroordeelde gisteren den 42-jarigen landbouwer J. C- van den E. uit Haarlemmermeer, wegens ernstige dierenmishandeling tot twee maan den gevangenisstraf. Het O.M. had zes maanden geëischt. Verdachte had op 2 Juli van dit jaar een paard in de weide zoodanig met een stuk hout op den kop geslagen, dat het dier aan de gevolgen bezweek. Veertien dagen geleden werd deze zaak voor de rechtbank behandeld. Vier getui gen verklaarden, dat zjj verdachte hadden zien slaan, doch een getuige a décharge, een knecht van verdachte, hield vol, dat zijn baas niet had geslagen. Wegens verdenking van meineed is de man in arrest gesteld. GEWETENSBEZWARING TEGEN DE BESTRIJDING VAN DEN COLORADOKEVER. Donderdag werd door de Bredasche Rechtbank onder meer vonnis gewezen in de zaak contra den 49-jarige landbouwer L. J. G. uit Sint-Annaland, die als gebruiker van pereeelen grond beplant met aardappe len en gelegen in den Joanna Maria Polder en den Smt-Annalandschepolder, op welke pereeelen de coloradokever was vastgesteld, niet voldaan had aan het schriftelijk bevel Van den burgemeester dier gemeent* om ter bestrijding van den coloradokever, die pereeelen tweemaal te bespuiten met een 6/10 oplossing van loodarser aat. Deswe ge was verdachte indertijd door den kanton rechter te Bergen op Zoom veroordeeld tot 100 boete subs. 40 dagen hechtenis. Toen deze zaak 20 October j.l. in hooger beroep voor de rechtbank te Breda behan deld werd, eischte de off v. justitie tegen verdachte, die gemoedsbezwaren had tegen ue bespuiting, dezelfde straf. De rechtbank uitspraak doende bevestigde het vonnis van aen kantonrechter, behalve ten aanzien der «.hï a thans werd bepaald op 75 Subs. 30 dagen hechtenis. DRIE MAANDEN WEGENS BIGAMIE GEëlSCHT. Een 42-jarige kellner uit Bussum moest zich gisteren voor de Amsterdamsche recht bank verantwoorden wegens bigamie. De man, een Nederlander, is in December 1924 te New York getrouwd, reeds korten tijd later verlieten de echtelieden elkander. De man trok naar Zuid-Amerika en in 1930 kwam hij weer in Nederland terug. Hij correspondeerde nog geregeld met zijn te New York wonende familie en van die zijde kreeg hij bericht, dat zijn huwelijk ontbon den was en zijn vrouw weer was getrouwd. De kellner leerde te Bussum een Duitsch meisje kennen, waarmede hij zich verloof de. Op 22 Mei 1935 trouwde hij haar. In 1936 kreeg hij echter een brief uit Amerika, waarin zijn eerste vrouw schreef, dat het huwelijk indertijd niet ontbonden was. Ook de afdeeling bevolking van de gem. secreta rie te Bussum ontving een dergelijk schrij ven de kellner werd vervolgd wegens bi gamie. Ter terechtzitting verklaarde hij, dat hij in de stellige overtuiging verkeerde, dat zijn eerste huwelijk rechtsgeldig ontbonden was. Hij had geen officieele stukken opge vraagd, in de eerste plaats omdat dit in Amerika waar geen burgerlijke stand bestaat, zooais wij die kennen moeilijk is, doch in tweede plaats, omdat hij vast over tuigd was dat zijn huwelijk ontbonden was. De officier van justitie vorderde wegens bigamie drie maanden gevangenisstraf. Naar zijn oordeel had verd. zich beter moe ten overtuigen of de scheiding inderdaad was uitgesproken. Vonnis 17 November. Oude man van zijn spaarduiten beroofd. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft: gistermiddag terecht gestaan de 48-jarige koopman G. M. S., wonende te Rotterdam en gedetineerd. Hem wordt ten laste ge legd, dat hij in den nacht van 8 op 9 Aug. van dit jaar te Krimpen aan de Lek inge broken heeft bij een ouden man, genaamd A. Eikelenboom, waar hij een aantal ef fecten, recepissen, een spaarbankboekje van de boerenleenbank, twee portemonnaies, een portefeuille, een geldkistje en eenige gouden en zilveren voorwerpen, met een ge zamenlijke waarde van ongeveer 4510 zou hebben weggenomen. S. ontkende ten stel ligste, dat hij met deze inbraak iets uit staande had, hoewel de getuigenverklarin gen en de ter terechtzitting aanwezige be wijsstukken zijn zaak zeer zwak stelden. Deze bewijsstukken waren een pet, welke op de woonschuit, waar S. alleen woont, in beslag genomen is en die door verschillende getuigen pertinent herkend wordt, een paar sokken, waarvan de een op een stuk land in de onmiddellijke nabijheid van de woning van den bestolene is gevonden en de ande re op de woonschuit enkele inbrekerswerk tuigen enz. Het O. M. achtte het ten laste gelegde WONDEREN VAN WEST-AMERIKA. Woensdag 2 November trad als eerste spreker van dit seizoen voor de Winterelub te Domburg op, de heer R. van Santen uit Den Haag, met het onderwerp: Wonderen van West-Amerika. In een korte inleiding karakteriseerde spreker, fijn en scherp, in enkele woorden het Amerika van de groote steden: New York, met zijn skycraper-bouw „als een enorm kristal", Washington, met zijn mar meren paleizen, zijn Grieksche zuilengan gen, te midden van bloeiende magnolia's én Japansche kers; het verschrikkelijke Chicago, stad der „haaimenschen", maar met zijn onvergelijkelijk aquarium; San Fransisco, vreemd-schoone stad, gebouwd op aardplooien met zijn prachtige baai; Los Angeles, stad van schoonheid om haar plantengroei, Hollywood, stad van het schoone uiterlijk. En dan het Amerika van de highway, van de enorme afstanden, waaraan, verloren in de ruimte, de dorpen en kleine stadjes liggen, aangekondigd door „bergen vuil, een benzinestation, schreeuwend van kleur, en de drugsto re", bestaande uit afschuwelijke houten huisjes, waar, op de veranda, de bewoon ster schommelt, bijna verborgen achter een enorm reclamebord. Maar er is een ander Amerika: Amerika „zooals God het ge maakt heeft" en dit is het, waarheen bewezen. Hoewel geen sporen van inbraak achtergebleven zijn, beschikte de politie over eenige aanwijzingen. Het aanknoopings- punt in deze vormde het overzetveer over de Hollandsche IJsel. De politie is met den veerman Westbroek naar Rotterdam ge gaan, waar men hem eenige foto's heeft ge toond van heeren, die er voor in aanmer king kwamen. Het gevolg was, dat West broek S. aanwees, welke verklaring door de andere veerknechten werd onderschre ven. Het o. m. achtte door de hierboven vermelde bewijsstukken verdachte's schuld bewezen, al zijn de gestolen stukken nog niet achterhaald. Verd. heeft reeds een tiental veroordeelingen achter den rug en gezien het feit, dat iemand uit een groote stad met een dergelijke straflijst naar het platteland gaat om een ouden man te be- rooven van zijn spaarduiten, achtte het o. m. een gevangenisstraf van vier jaar op zijn plaats. Uitspraak over 14 dagen. sprekers zijn hoorders wil voeren: de Zuid westkust, Arizona, streek van ongelooflijke schoonheid. Als artist en natuurkenner heeft! de heer Van Santen gezworven langs de kust, bij Santa Barbara en Karmèl (de stad. der (rijke!) kunstenaars), hij heeft er de wonderlijke zeeleeuwen-kolonies ge zien, gehoord en geroken, en het praehtï-" ge geboomte bewonderd; meer in het bin nenland heeft hij de Mohave-woestijn be zocht, met haar vreemden groei van Jo- shua-boomen, boven de wildernis van sa gebrush; hij trok naar de Siniwawavallei, het Zion-canion, de Arizona-woestijn, Red- canion, het grootsche Grandcanion en het allermooiste: Bryce-canion, waardoor de erosie de zand- en kalksteenformaties geworden zijn tot een wereld van alle denkbare architectonische voimen, een tooverland van kathedralen, kasteelen, beeldenreeksen, van wonderenvorm en kleur. Zijn hoorders hebben hem gevolgd, mee geleefd de vreemde, soms komische, soms benauwende bevindingen, meegevoeld de matelooze bewondering voor deze ver steende pracht en de nietigheid van hun kleinmensch-zijn tegenover deze wonde ren, sinds de oertijden door de natuur krachten gewrocht. Want dit is wel het boeiende van dezen spreker: dat hij, tege lijk natuurkenner en kunstenaar, den groei der formaties in 't licht stelt en de schoonheid ervan openbaart door zijn schildering van vorm en kleur, daarbij ge holpen door een reeks foto's, telkens weer getuigend van zijn eigen visie en zijn kun stenaarschap. Slechts één ding ontbrak aan deze projecties: de kleur, en dit werd goedgemaakt door de woorden van den spreker, aan wiens schildersoog geen kleurnuance van dit wonderbare landschap was ontgaan. Met gespannen aandacht hadden de tal rijke aanwezigen toegeluisterd en toege zien en zij stemden door een hartelijk ap plaus in met de woorden van dank en tot weerziens van den voorzitter, die wees op het bijzonder cachet van deze voordracht, waardoor het „reizen is een kunst" op zoo fijne en geheel persoonlijke wijze was ge demonstreerd, door iemand, die in hooge mate de gave bezat, het genotene tot zijn hoorders te brengen. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent J. C. STRO O SNIJDER. DE KOMENDE VERGADERINGEN DER Z.L.M. De agenda voor de bestuursvergadering van de Z.L.M. te houden op Dinsdag 15 November te Goes, omvat o.a. het voorstel van het dagelijksch bestuur om aan de al- gemeene vergadering voor te stellen de contributieregeling van 1938 ook voor 1939 te doen gelden. Verder om vast te stel len de statuten voor een vereeniging van Landbouwjongeren en een inleiding van den heer P. Stehouwer, inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst te Breda over den tegenwoordigen stand van de mond en klauwzeerbestrijding. >- De agenda voor de algemeene vergade ring, welke op Woensdag 7 December eveh- eens te Goes zal worden gehouden omvat naast de contributieregeling en begrooting, een inleiding door den heer J. Bekus, di recteur van de Friesche Coöperatieve Kt&ii- delsvereeniging voor Zaaizaad en Poot- goed, G.A. (Z.P.C.) te Leeuwarden over: „Moeilijkheden bij den export van pöot- aardappeien". Najaarskeuring van Dekhengsten. (Van onzen deskundigen medewerk,er). KATTENDIJKE, 2 Nov. Aangegeven 55 hengsten waarvan 17 afwezig bleven, ter wijl de volgende werden goedgekeurd: Pri- mera van Goes 82473, door Certain van Lamswaarde en Picolo van Goes 83616, door Certain van Lamswaarde, beide van Gebrs. Rouw te Goes. Ulbo 83614, door Certain van Lamswaarde, van J. Q. C. Lenshoek te Kloetinge; Herman van Nieuw- en Sint-Joosland K 1851, door Henk van Kruiningen, van A. A. Van Nieuwenhuijzen te Nieuw- en Sint-Joos land; Henk K 1850, door Henk van Krui ningen van J. Maljaars te Oostka'pelle; Clairon van Hengstdijk K 1816, door Clai- ron de la Lys van mr. M. C. v. d. Minne te Middelburg; Xantos 80601 door Certain van Lamswaarde, van J. van 't Westeinde- Vermue te Nieuwdorp; Césr du Mélo K 1788 door Clairon de la Lys, van H.V. „Oudelande"; Ben van Graauw K 1852, door Clairon de la Lys, van W. de Buck te Meliskerke. Frits van Aardenburg K 1804, door Tsjaka, van P. D. Remijnse e;a. te Kamperland. Ulrich K 1817, door Clai ron de la Lys, van Gebrs. Verdonk te Nieuwdorp; Kovacs van Kruiningen K 1786, door Certain van Lamswaarde, van

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 7