VictoriaiWater SCHEEPJESWOL KRONIEK van den BAG. Voor beter breiwerk betere wol, dus: iiddeiburg. goes. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 4 NOVEMBER 1938. No. 260. Gcd. Staten willen een nieuwe ferry-boot laten bouwen. (t)oLpaciaÜd(adi ZUIDBEVELAND WAT TE DOEN TEGEN RHEUMATIEK EN SPIERPIJNEN? Hoe bestrijden wij verkoudheid en hoest? BEWAAR DEZE TWEE RECEPTJES GOED. SCHULTE THIEME Het laatste bedrijf. Over de amputaties op Tsjechoslovakije is thans de laatste beslissing gevallen. Praag kan de balans gaan opmaken en nauwkeu rig vaststellen, wat voor oppervlakte voort aan de federatieve staat der Tsjechen, Slo- vaken en Roethenen zal beslaan; een hart verscheurende bezigheid, nu ook de scheids rechterlijke uitspraak, welke graaf Ciano en Von Ribbentrop te Weenen hebben ge daan, op een teleurstelling voor de Tsje chen, Slovaken en Roethenen is uitgeloopen. Wij kunnen niet beoordeelen, in hoeverre deze teleurstelling in alle opzichten gerecht vaardigd is. Wij weten alleen, dat de gebie den, welke de scheidsrechters aan Hongarije toewezen, heel wat grooter zijn dan de gebieden, welke de Tsjechoslovaaksche re geering zonder meer wilde afstaan; echter ook, dat de Hongaren bijna tweemaal zoo veel eischten als ze hebben gekregen. De Hongaren zijn dankbaar voor de bindende uitspraak, maar dat lang niet onvoorwaar delijk. Twee belangrijke steden in Slovakije: Bratislava en Neutra, waarop ze recht meenden te hebben, blijven binnen de Tsje choslovaaksche grenzen en hun eisch van inlijving van geheel Roethenië is van de hand gewezen. Men kan dus allerminst be weren, dat het scheidsgerecht zich volslagen eenzijdig op het Hongaarsche standpunt heeft gesteld. Dat Praag teleurgesteld werd, is wellicht ten deele ook aan Praag zelf te wijten. Wij hebben althans ethnografische cijfers gezien door de Tsjechoslovaaksche onderhandelaars ter tafel gebracht welke kennelijk hun ontstaan dankten aan een zekere ethnografische goochelkunst. Volgens deze cijfers n.l. zou in weinige jaren tjjds in tal van Slovaaksche gemeenten een groote Hongaarsche meerderheid in een onbetee- kenende minderheid zijn verkeerd; zulks dan ondanks het feit, dat de Hongaren zich er voor deze verbazingwekkend snelle wijzi ging eeuwen hadden kunnen handhaven. Wel op de amputatie, welke het gebied der Roethenen heeft ondergaan, is echter zeer gerechtvaardigde critiek uit te oefenen. Ongeveer een vierde deel van Roethenië komt bij Hongarije, maar dan precies het allerbeste stuk, waar bijna alle steden van eenige beteekenis liggen, o.a. Uzhorod, tot dusverre de Roetheensche hoofdstad. Vol gens Praag blijft van het autonome Roe thenië alleen een aantal tamelijk onher bergzame landstreken voor de federatieve Tsjechoslovaaksche republiek over. Alle be langrijke verkeerswegen naar het Oosten (Roemenië en Rusland) moeten loopen door het gebied, dat Hongarije krijgt. In Roe thenië zelf heerscht groote verontwaardi ging over deze deeling. Het gros van het Roetheensche volk (Oekrainers eigenlijk) voelt heel weinig voor den Hongaarschen nabuur. Herinneringen aan de toestanden voor den wereldoorlog, toen de Habsburg- sche Donau-monarchie zich tot deze con treien uitstrekte, zullen die antpathie ver moedelijk goeddeels op haar geweten heb ben. Voor de Hongaren geldt ten deze dan, dat ze het er in een recent verleden naar maakten. Intusschen heeft die „schuld" niet belet, dat ze het vruchtbaarste en econo misch meest ontwikkelde stuk van het ge bied kregen toegewezen. Er zal hier en daar nog wat practisehe arbeid voor de grensafbakening moeten worden verricht alvorens de Tsjechoslovaak sche affaire als definitief geregeld kan wor den beschouwd. Politieke moeilijkheden daarvan zijn echter niet te verwachten. Voor Praag is daarom thans het tijdstip eener grondige restauratie aangebroken. Men zal den nieuwen Tsjechoslovaakschen staat een geheel ander aanzien moeten ge ven dan de oude had. De regeering-Sirovy heeft er reeds blijk van gegeven, dat ze zich van de noodzakelijkheid daarvan pijn lijk bewust is. „Wij gaan ons op de as Ro- me-Berlijn oriënteeren", verklaarde eergis ter de minister van buitenlandsche zaken, Tsjvalkofsky. Niet alleen wat de buiten landsche politiek betreft, maar ook wat de staatsinrichting aangaat. In Slovakije, waar <^e...kfvo"{'n£ voor een groot deel conser vatief roomsch-katholiek is, zijn reeds maat regelen uitgevaardigd (opruiming van de vrijmetselarij en zoo), welke een duidelijk fascistisch karakter hebben. Naar alle waar schijnlijkheid zal ook het centrale bestuur der federatieve republiek een zekeren fas- cistischen inslag hebben. Nu Praag zoozeer van Berlijn afhankelijk is geworden, kan het zich democratische vormen, die b.v. toe stonden, dat Duitsche uitgewekenen er hun critisch bedrijf tegen het Derde Rijk uit oefenden, niet langer veroorloven. Voor vele Tsjechen moet dat bitter zijn, maar de smartelijke wetenschap, dat hun tolerante democratie en het vertrouwen op de groote democratische mogendheden hen beschaam den in hun strijd om de ongerepte zelfstan digheid hunner republiek, zal hun deze bit terheid kunnen helpen dragen. ECHT NATUURLIJK BRONWATER (Ingez. Med.) LALINE LESTER'S ROMAN Uit het Engelsch door W. A. C. 49). Dit hielp en toen haar tante weg was had^ii *rtStme diCht bij haar staan- Z® had bij iedereen geïnformeerd zei ze en had voorgewend, dat 't Fergusson"'^ wien ze m 't bpzonder iets wilde weten. Ze had uit hetgeen ze had vernomen, afgeieid dat monsieur le mayor en hier wachtte ze, want 't was haar zoo vreeselijk om de brengster van slechte tijding te zijn. „Ga in 's hemelsnaam voort, Celi." „Welnu dan monsieur le mayor kwam Dinsdag een half uur na zijn bediende aan, die daarna met de kamenier naar 't Gare du Lyon vertrok „Welke kamenierLaline's stem klonk ijskoud en haar gezicht was doods bleek. Ro'm^gfngbame' waarmee de mayor naar -"zeg''me alles™618"33™' Spre6k VrÖ Uit Fergussongen di„kan\enier te vertellen, dat r ergusson en de andere bediende met de kamenier van mevrouw Hamilton „Mevrouw Hamilton!" siste Laline" haar in de rede vallende. En dat die dame ongeduldig in de hall wachtte, voortdurend vragende of maioor Lamont er al was, dat ze anders te laat zouden zijn dat hp eindelijk kwam, haar snel tegemoet ging en dat zij samen in een auto naar 't Gare du Lyon reden. „Zij waren op weg naar Rome, mademoi- Kosten 1.325.000. De provincie beschikt op 't oogenblik over drie motorveerbooten. Twee onderhou den de verbinding VlissingenBreskens; de derde die van Hansweerd naar Walsoorden. Binnenkort zullen Ged. Staten, naar wp vernemen, voorstellen, om een vierde mo torveerboot te laten bouwen, waarvan het model is ontworpen door de koninklijke maatschappij „De Schelde" te Vlissingen. De uitbreiding van de provinciale ferry- vloot houdt verband met de uitbreiding van het auto-vervoer, zoowel op de lijn VlissingenBreskens als op die tusschen Hansweerd en Walsoorden. Vooral op Don derdag in het reisseizoen heeft de eerst ge noemde lijn zooveel te verwerken, dat de drie ferry-booten het eigenlijk niet af kun nen. Den laatsten tijd liet men de motor veerboot, die tusschen Hansweerd en Wal soorden vaart, op drukke dagen dienst doen tusschen Vlissingen en Breskens. Binnen kort zal dat echter op bezwaren stuiten, daar ook de verbinding HansweerdWal soorden hoe langer hoe meer auto's tot zich trekt en de ferry-boot daar dan niet meer gemist kan worden. En straks, als tegen het einde van 1939 de nieuwe aanleghaven in den Perkpolder in gebruik zal zijn geno men, waardoor de dienst HansweerdWal soorden in staat zal zijn de zwaarste vracht auto's te vervoeren, zal het absoluut onmo gelijk worden de motorveerboot op deze lijn tijdelijk te vervangen door een schip, dat geen vrachtauto's kan bergen. De nieuwe motorveerboot, die bovendien het nijpend tekort aan reserve-materiaal zal opheffen, zal aanmerkelijk grooter wor den dan het tegenwoordige vlagge-schip der provincie, de „Prinses Juliana". Het schijnt ook in de bedoeling te liggen haar sneller te maken, opdat zij eventueel tus schen Vlissingen en Breskens een uur-dienst inplaats van een vijf-kwartier-dienst zal kunnen onderhouden. Hieronder volgen enkele cijfers inzake de nieuwe boot. De tusschen haakjes geplaat ste hebben betrekking op de „Prinses Ju liana". Lengte 74 m (65)breedte 12,19 m (10,96); maximum diepgang 4.30 m (3.40); oppervlakte rijdek 734 m2 (560 m!) Het rpdek zal economischer worden inge richt dan dat van de „Prinses Juliana". De eene luchtkoker voor de machine-kamer op het middendek wordt vervangen door twee kokers ter zijde. Het rijdek zal in vier ba nen worden verdeeld, en de in- en ontsche ping van auto's zal gescheiden zijn van die der passagiers, tengevolge waarvan een aanzienlijke tijdsbesparing zal ontstaan. De kosten van de nieuwe boot worden geraamd op 1.325.000. Daar het niet meer mogelijk is het voor stel tot den bouw in de najaarszitting van Provinciale Staten aan de orde te stellen, schijnt 't in het voornemen te liggen dit in het begin van het volgende jaar in een ex tra-zitting te doen. Naar wij vernemen zal de ferry-boot worden aanbesteed onder Nederlandsche werven. WED. D. S. VAN SCHUPPEN - VEENENDAAL (Ingez. Med.) selle, want de chasseur, die meehielp aan 't wegbrengen van de bagage, zag hen sa men in 't spoorwegrijtuig, toen de trein wegreed." Maar gedurende eenige oogenblikken had Laline niets meer gehoord ze was flauw gevallen. Toen ze weer bijkwam, was ze nog met Celestine alleen, die met een gezicht, waar op grooten angst stond te lezen, op den vloer naast haar neerknielde. Het arme kind keek haar kamenier met een zieligen blik aan en toen alles weer tot haar doordrong, riep ze; „Celi Celi laat me maar sterven. Ik kan 't niet dragen." „Mijn liefje mijn duifje „Weet je heel, heel zeker, dat er geen vergissing mogelijk is? O! hjj kon zoo iets nooit hebben gedaan. Niemand zou zoo wreed hebben kunnen zijn." Celestine kon slechts bedroefd haar hoofd schudden. De feiten waren precies zooals ze die had medegedeeld. „Dan bestaat er geen waarheid meer op aarde." Laline's stem klonk verschrikkelijk en niemand zou dat wilde gelaat met den vertrokken mond en die verharde oogen als 't hare herkend hebben. Welke smart ze gedurende 't volgende uur leed, zou niemand kunnen peilen. Ze stond van de sofa op en ging naar 't ven ster. Zou ze er maar uitspringen en een einde maken aan haar smart? Celestine schonk in een tumbler zooveel champagne, als de dokter te Amiens had VEREENIGING TOT BEVORDERING VAN DE BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. Donderdagavond hield de afdeeling Mid delburg en omstreken van de Vereéniging tot behartiging der belangen van slechthoo- renden, haar eerste bijeenkomst in den win ter 19381939 in het clublokaal in de Een dracht. Na de gebruikelijke lipleesoefening, heeft mevrouw Van Deinse, die gedurende de va cature van voorzitter, deze functie heeft waargenomen woorden van dank gesproken tot den heer mr. M. G. W. van der Veur, die zich in de jaarvergadering bereid ver klaarde het voorzitterschap op zich te ne men. Men wist dat de nieuwe voorzitter me de door familieomstandigheden veel voor het lot der slechthoorenden voelt, maar stelt het zeer op prijs, dat hij bereid werd gevonden als voorzitter op te treden. De heer v. d. Veur heeft dank gebracht voor zijn benoeming en voor de welkomst woorden van mevrouw Van Deinse, die hij dank bracht voor alles wat zij reeds voor de afdeeling heeft gedaan en vooral ook in den tijd, dat zij het voorzitterschap waarnam. Het zal spr. niet makkelijk val len de voetsporen van mevrouw Troll te drukken. Spr. vond gelegenheid te herinneren aan de dagen van vreugde tijdens de viering van het regeeringsjubileum, maar ook aan de dagen van spanning van eind Septem ber. Hierna zijn de aanwezigen door den heer De Mujjnck van Focus vergast op een vier tal mooie smalfilms. Ten eerste, die van het leven in Westkapelle, zoowel in het dorp als op den Zeedijk. Ten tweede die van den Marktdag te Middelburg nu reeds weer en kele jaren geleden, wat bleek uit de aan komst van de stoomtram op den Blauwen Dijk en het nog niet ingevoerd zijn van het éénrichtingsverkeer. Het was een mooie ge legenheid het groote nut van de invoering daarvan nog weer eens vast te stellen. Er volgde een aardige teekenfilm en ten slotte een film over het Zweefvliegen, even als de beide eerstgenoemde films een opna me van den heer De Muijnck zelf. De voorzitter bracht namens de vergade ring den heer De Muijnck en zijn assistent aller hartelijk dank voor het gebodene. Er was gelegenheid een nieuw systeem van groepstelefoon te probeeren en met het oude systeem te vergelijken en zoo ge- wenscht op en aanmerkingen te maken en inlichtingen te vragen aan den heer Van 't Westende. B. en W. stellen den Raad voor den heer J. H. Buising een definitieve aanstel ling te verleenen als leeraar in de vakthe orie en het vakteekenen aan zetters die leerling zijn van den typografencursus der Avondschool voor N.O. Commissie van toezicht op het l.o. Voor de benoeming van leden van de commissie van toezicht óp het l.o. heeft die commissie de volgende aanbevelingen inge zonden: groep meerderjarige onderwijzers der o.l. scholen: mej. J. G. G. de Cleijn Brem, aftr. en mej. C. Siebenga; groep meerderjarige onderwijzers der bijz. 1. school de heeren S. Brouwer aftr. en F. H. Geur- sen en ook de heeren P. W. Wolters aftr. en j N. de Groot. Waar de wethouder van onderwijs ambts halve voorzitter der Commissie is -en de te genwoordige wethouder tot op heden zit ting in de commissie had als behoorende tot j de groep: meerderjarige inwoners der ge meente stelt de Commissie voor haren secretaris, den heer Ch. J. Bakker, tot he den zitting hebbende in de groepouders der in de gemeente op een openbare 1. school ingeschreven leerlingen zitting te doen houden in de groep: meerderjarige in-j gezetenen en dan voor de daardoor ontsta ne vacature-Bakker een keuze te doen uit de volgende aanbeveling: J. J. Louwerse en| J. Ph. Koene. MET ANDERMANS AUTO OP STAP. En daarna een nacht in het politie- bureau. Toen dezer dagen een inwoner uit Goes I des avonds naar huis wilde gaan, en ten dien einde zijn auto wilde gebruiken die hij l voor zijn pakhuis in de Korte Nieuwstraat pleegt neer te zetten, moest hij ondervin den dat anderen hem waren voor geweest I en dat zijn wagen verdwenen was. Tijdens j het hieropvolgend bezoek aan het politie bureau, kwam er echter een telefoontje, dat de wagen zoo juist was teruggebracht, zon der dat de geheimzinnige chauffeur ophel dering had verstrekt, maar zich integendeel zoo snel mogelijk uit de voeten had ge maakt. De wagen bleek inmiddels niet des kundig bestuurd te zijn, daar het voorspat bord een groote deuk vertoonde. Met groo te activiteit wist de Goessche politie in den loop van denzelfden avond nog eenige jon gelui op te sporen, die geen redelijke ver klaring konden geven, hoe zij den avond hadden doorgebracht. Dit onderhoud ein digde er mee, dat 5 jongens van plm. 13 jaar, een nachtje op het politiebureau door brachten waarna des anderen daags, het hun maar beter voorkwam te bekennen dat zij inderdaad de auto hadden wegge haald om de Zuid-Bevelandsche omstreken welke terecht zoo geroemd worden, eens per auto te gaan bewonderen. Het spreekt dat de Goessche politie, die anders het vreemdelingenverkeer juist gaarne bevor dert de reislustige jongelui onmiddellijk met een, proces-verbaal vereerde, zoodat de heeren aan dit ritje door het schoone Zuid-Beveland nog wel eens zullen terug denken. Een compliment aan het adres van de Goessche recherche is hier overigens wel op zijn plaats. RAAD VAN BORSELE. Kwestie om den controleur voor de werkverschaffing c.a. Nogmaalr. de affaire met den gemeente-ge neesheer. BORSELE. Woensdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burge meester G. A. Bax, voltallig. De Raad besloot aan het verlangen van Gedep. Staten, om de bepalingen van de bestaande verordening ex art. 122 ge meentewet, op te nemen in de dd. 26 Au gustus 1938 door den Raad vastgestelde verordening op de heffing van haven-, los-, laad- en leggelden, te voldoen. Ingekomen, verzoeken van een drietal ingezetenen om hen een klasse te verlagen in het door den Raad vastgestelde vast rechttarief voor de waterleiding, werden z.h.s. ingewilligd. B. en W. stelden voor het vastrechtta rief voor perceeien 9e klasse (garages, weilanden enz.) te verhoogen van 1.25 tot 1.50 per maand bij een toegestaan gebruik van 5 m3 per maand. Bij den thans geldenden prijs verdient de gemeen te niets aan die verbruikers, ja geeft er nog iets op toe. De Raad nam het voorstel aan. Dan stelden B. en W. voor de kosten van waterafname over de gemeentelijke tapinrichting te verlagen van 1.50 tot 0.75 per m3. Dit bedrag is h.i. te hoog, waar bovendien in 's-Heerenhoek het be drag veel lager is en de afnemers het wa ter nog zelf moeten komen halen. Een grooter afname verwachten ze tevens door deze verlaging. De Raad verklaarde zich accoord met dit voorstel. De heer J. Fraanje verzocht den Raad vergoeding uit de gemeentekas voor zijn binnen den leerplichtigen leeftijd vallen den zoon, die de Chr. U.L.O.-school te Goes bezoekt. B. en W. stelden voor van 1 November 1938 af tot en met 31 Maart 1939 vergoeding toe te staan, berekend naar cent per km, wat neerkomt op een bedrag van 5 per maand. De heeren J. Bruinooge en A. van Overbeeke zeiden tegen dit voorstel te zvn. De V o o r z.: „We moeten consequènt zijn, daar we ook aan anderen, die hun kinderen naar een school in een andere gemeente zenden, vergoeding geven, die nen we 't hier ook te doen". De heer J. Bruinooge vond het geval Fraanje anders, dan die de bur gemeester op 't oog heeft. De laatste be zoeken een lagere schooi in een naastbij - zijnde gemeente, deze gaat naar de school voor U.L.O. te Goes, waardoor de gemeen te reeds verplicht is jaarlijks een bedrag voor hem te betalen en wie zijn kind uit gebreid lager onderwijs wil doen geven, moet dit zelf bekostigen. Zoodoende zou men wel vervoerkosten kunnen vragen voor een kind, dat de H.B.S. bezoekt, meende de heer J. Bruinooge. De gemeentesecretaris merkte op, met toestemming van den voor zitter, dat de gemeente verplicht is in de zen vergoeding toe te staan doch dat de Raad rekening kan houden met den wel- Twee gemakkelijke receptjes die U zelf kunt klaarmaken. RHEUMATIEK-OLIE. Deze thuis gemaak te rheumatiek-olie zal U snel verlichting brengen in alle gevallen van rheumatiek en spierpijnen. Het dringt zonder wrijven of masseeren in de huid door en verdrijft de pijn onmiddellijk. Haal hiervoor bij Uw apo theker of drogist 15 gram Rheumagic-olie (geconcentreerd) en 85 gram terpentijn. Een 15-grams-fleschje Rheumagic-olie kost 65 cent, dus met de terpentijn bent U voor ongeveer drie kwartjes klaar. Dit middeltje is heel zuinig in het gebruik en werkelijk goed. HOESTSIROOP. Deze thuis gemaakte si roop, samengesteld uit 30 gram Vervus (dubbel geconcentreerd) en een kwart liter heet water met een eetlepel suiker, is het allerbeste middel tegen verkoudheid en hoest. U zult verbaasd staan hoe groot de onmiddellijke verlichting is die het brengt en hoe gauw U weer geheel in orde zult zijn. Haal een fleschje Vervus van 30 gram voor 75 cent bij Uw apotheker of drogist en maak zelf een flesch van dit ouderwetsche huismiddeltje. Het is een beproefd receptje. (Ing. Med.) RHEUMAGIC-OLIE EN VERVUS ZIJN VERKRIJGBAAR IN DE DROGISTERIJ in het Huis met de Roode Pilaren en Filiaal „Hatwee", Middelburg, (Ing. Med.) stand van den betrokkene. De heer J. Bruinooge dacht, dat de betrokkene, gezien zijn inkomen, geen vergoeding noodig heeft, waarop de heer S. Almekinders zeide, dat de heer Bruinooge alleen op 't inkomen let, doch er geen rekening mee houdt, dat de aan vrager 5 of 6 kinderen heeft. De heer P. D e k k er was wel voor het geven van vergoeding, doch vond 5 per maand te veel. Hij meende dat 30 per jaar billijk is. Het voorstel van B. en W. om 5 per maand toe te staan werd verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren A. van Overbeeke, J. Bruinooge, M. Nijsten en P. Dekker. Het voorstel van den heer P. Dekker, om 2.50 per maand toe te staan werd daarna aangenomen met 5 tegen 2 stem men. Tegen de heeren A. van Overbeeke en J. Bruinooge. De heeren A. de Korte en A. van de Velde verkregen op verzoek ontheffing van schoolgeld van 1 Sept. 1938 tot en met 31 Maart 1939. B. en W. stelden voor gedurende den winter -1938-'39 aan werkloozen een brand- stoffenbijslag te verleenen, naar de vol gende bedragen: a. 0.50 per week voor alleenwonenden en voor gezinnen, be staande uit man en vrouw; b. 0.75 per week voor gezinnen, bestaande uit meer dan twee, doch niet meer dan 5 personen en c. 1 per week voor gezinnen, be staande uit meer dan 5 personen. De heer S. Almekinders vroeg waarom men in deze gemeente zou afwij ken van de rijksregeling. Hij stelde voor deze ook hier toe te passen en 1 tot 1.30 in de verschillende maanden te ge ven. De V o o r z. vond dit te hoog en meende dat de opmerking van den heer S. Almekinders, dat in ieder gezin ge stookt moet worden, onafhankelijk van de grootte van 't gezin, niet steekhoudend is. Een grooter gezin heeft volgens hem meer kolen noodig dan een klein. Het voorstel van den heer S. Almekinders bleek niet gesteund te worden en kwam dus niet in stemming. De door B. en W. voor gesteldel regeling werd aangenomen. Daar- Stuk voor stuk - door en door solide, bovendien fraai van lijn, modern van kleur (Ingez. Med.) voorgeschreven. Ze liet die haar drinken en ging toen bij haar zitten, streelde heur haar, bepraatte haar om nog wat van die malsche kip te eten en deed ten slotte een beroep op haar trots mevrouw Greening en kapitein Lumley zouden dadelijk bovenkomen en die moesten mademoiselle toch zeker zóó niet aantreffen! Laline richtte zich op. „Laat haar niet binnenkomen zeg dat ik slaap" en ze wierp zich op haar bed. Celestine deed de deur op slot. Zoo gingen die vreeselijke dag en een nog vreeselijker nacht voorbij, 's Ochtends was Laline uitgeput en lag kalm en stil. Haar gezonde, jonge gestel herkreeg geleidelijk zijn gewone kracht, trots den schok, dien ze had doorstaan. De gevolgen van gevan genschap, van honger en gebrek verdwenen en haar lichaam was niet meer ziek 't was slechts haar geest, die zoo gemarteld werd. Mevrouw Greening liet haar kamenier vragen of ze sterk genoeg zou zijn om dien avond in 't Gezantschap te gaan dineeren; daarna zou er worden gedanst. Mevrouw Randolph had hen geïnviteerd. Toen kwam er een gedachte in Laline op. Mevrouw Hamilton was de nicht van den Gezant misschien zou ze iets te we ten kunnen komen. Jawel, ze zou sterk en gezond genoeg zijn, zeker. Haar gezicht was onbeweeglijk, alsof het uit steen was gehouwen. Celestine voelde zich erg zenuwachtig. De zaak met den ma joor was dus meer dan een ver liefdheidje, vreesde ze. Maar in elk geval zou 't voor haar maar 't beste zijn om uit te gaan en zich te amuseeren. Jack werd toegestaan met Laline te lun chen en niets kon zijn vriendelijkheid over treffen. Zijn hartelijke sympathie scheen haar met warmte en vertroosting te om geven. Ze had, toen ze bij 't aanbreken van den dag wakker was geworden, een strijd met zich zelf gestreden. Moest ze David blijven veroordeelen, totdat ze hem van aangezicht tot aangezicht zou zien? Neen, dat moest ze niet. Een man zou zich geen ader in zijn arm openen om haar leven te redden, indien hij een valsche be drieger was. Er moest nog een verklaring worden gevonden en ze moest bidden op dezelfde wijze als ze in 't bomvrije onder komen zoo dikwijls had gedaan. O! hoe ge lukkig was ze daar geweest! en hoeveel be ter zou 't geweest zijn, als ze daar maar samen waren gestorven en nooit in deze wreede wereld, waar alles valsch en dui- velsch was, waren teruggekeerd. Nadat ze de invitatie voor 't gezantschap had vernomen, schepte ze wat moed. Ze ging naar beneden om te lunchen en zag er erg bleek en interessant uit. Ze had, zoodra zij waren aangekomen, haar tante gesmeekt het ongeluk als onder werp van gesprek te vermijden of er met hun vrienden slechts luchtig over te pra ten. Zelf was ze bang om over David te spreken en mevrouw Greening had haar eigen redenen: hoe minder er over dien akeligen tegenvaller werd gepraat, des te beter. De hall was als gewoonlijk vol Ameri kanen en andere vreemdelingen en zij wer den door landgenooten begroet. „Laline", zei mevrouw Greening, toen ze gezeten waren, „al onze kleeren zijn uit de mode. Ik hoop, dat je spoedig gezond ge noeg zult zijn om voor nieuwe toiletten te zorgen". Er was een tijd, dat Laline's eerste ge dachte zou geweest zijn dit te doen, maar nu haar tante er over sprak, bemerkte ze, dat alles nu zoo heel anders was. Toch zou ze zich geweld aandoen om belangstelling te toonen voor kleeren en winkels 't was iets om den tijd door te brengen tot den avond. Jack was erg voorzichtig. Hij kende La line bijzonder goed en voelde, dat iets vree- selijks haar hinderde. Als hjj de zaak van een nuchter stand punt beschouwde, wat kon er dan wel ge beurd zijn tusschen een meisje als Laline en een man als David, gedurende vijf dagen met een bijna zekeren dood voor zich? Hij voelde, dat hij dit maar liever niet onder oogen moest zien. Dat David weggegaan was, bewees dat er een ernstige breuk had plaats gehad. Maar waarover was Laline dan zoo in 't oog loopend bedroefd? (Wordt vervolgd!.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5