MIDDELBURGSCHE COURANT S. WIENER Co. GOESCHE COURANT VerstoptsNeus? BINNENLAND. 110 I1- Het Prinselijk gezin naar Duitschland, Scherpe critiek op het beleid van minister Slotemaker. Poolsche bankier gearresteerd. MIDDELBURG Mantels Swaggers Wollen- en Zijden Japonnen Groote keuze Laatste Nouveauté's Voordelige Prijzen VlCKS Va-tro-mol NISSE Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfka.de Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 260. TWEE BLADEN. VRIJDAG 4 NOV. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Sing ion- r17- Irré leer ïan |er- ren. les en- 2, >de 40, er vie os. en d. or >e- v.: !U- 3 go an >v. n- lO n- 'V. te h. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. vBrieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Men meldt ons van officieele zijde, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard met Prinses Beatrix heden naar Duitschland zijn vertrokken voor een 14-daagsch bezoek aan Prinses Armgard te Reckenwalde. VOOR VERSTERKING VAN DE DEFENSIE. Volgens de lijst van verantwoording van de vrijwillige bijdragen voor de verster king van onze defensie is tot en met heden ontvangen 135.944. Van dezen bewindsman gaat niets uit. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake de begrooting van onderwijs voor 1939 wordt o.m. het volgende ont leend: Van vele- zijden gaf men uiting aan zijn toenemende ontstemming over het beleid van den minister, die, naar men meende, te weinig opbouwend werk verricht. Veel wat reeds lang hangende is, of waarvan de regeling reeds meermalen is gevraagd, of zelfs toegezegd, wacht nog altijd op re geling. Het had zeer vele leden teleurge steld, dat de minister het niet noodig heeft gevonden, de Kamer op de hoogte te bren gen van zijn inzichten omtrent althans de voornaamste van de vele vraagstukken, naar welker oplossing men in en buiten de Kamer met gespannen aandacht uitziet. Voor zeer vele leden was de voornaam ste grief tegen 's ministers beleid, dat hij de leerlingenschalen zoowel bij het lager als bij het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs ongewijzigd laat, ondanks de algemeen erkende noodzakelijkheid van verlaging van deze schalen, in het belang zoowel van het onderwijs als van de werk- looze of veel te laag bezoldigde aktebezit- ters. Hier doet zich pijnlijker dan elders gevoelen, dat aan het hoofd van dit depar tement een minister staat, van w i e n geen krachtige leiding uitgaat. Vrijwel algemeen was men van oordeel, dat 's ministers boieid ten aanzien van de spelling van de Nederlandsche taal de ver warring eerder heeft doen toe- dan afne men. Men meende, dat deze toestand niet langer mag voortduren. De zevende spel lingscommissie is thans haar arbeid aange vangen. Men mag dus wel aannemen, dat dit vraagstuk thans voldoende belicht is en rijp voor een beslissing. Er moet op het stuk van de schrijfwijze eenheid en vastheid komen en wel zeer spoedig. Zeer vele leden keurden het af, dat de minister aan het onderwijs een andere spelling dan de spelling-Marchant wil op dringen hoewel deze laatste reeds aan mil- lioenen kinderen is onderwezen en ook bui ten de school meer en meer gebruikt wordt. De overgroote meerderheid der Kamer heeft zich hieromtrent duidelijk in ,een motie uitgesproken, maar de minister gaat ook tegen deze uitspraak in. Naar het oordeel dezer leden is er geen andere oplossing dan deze, dat de regeering er ten spoedigste toe overga, zelf de spelling- 1934 te bezigen. Sommige andere leden kwamen tegen dezen aandrang op. Van verschillende zijden werd de meening uitgesproken, dat de resultaten van het onderwijs, het lager onderwijs in het bij zonder, niet bevredigend zijn. Dit zou voor een groot deel moeten worden toegeschre ven aan de inrichting van het lager school wezen, die dringend herziening behoeft. Er is gebrek aan differentiatie e n h e t onderwijs is niet voldoen de op de prakt jj-k van het leven gericht. Met meer kracht moet haar vereenvoudiging en betere aan passing aan de eischen van den modernen tijd worden gestreefd. Vele leden waren van oordeel, dat de lichamelijke opvoeding van de jeugd, in vergelijking met hetgeen daarvoor elders wordt gedaan, hier te lande onvoldoende verzorgd wordt. Zij betoogden, dat op de lagere, middelbare scholen en gymnasia drie kwartier per dag aan de lichamelijke opvoeding zou moeten worden besteed. Vele andere leden verklaarden hierme de niet te kunnen instemmen, onder meer, omdat aan de verwezenlijking daarvan zeer hooge kosten zouden zijn verbonden. Vele leden betreurden, dat voor de dui zenden werklooze intellectueelen, onder wie vele jongeren zijn, de regeering nage noeg niets doet. Het aangevraagde bedrag van 10.000 achtten zij van weinig betee- kenis. Als de minister zich beroept op den nood van de schatkist, waarom stelt hij dan uitgaven voor ten behoeve van voorzie ningen, die achterwege kunnen blijven in tijden, waarin het geld voor het noodzake lijke niet beschikbaar wordt gesteld? Andere leden waren niet bereid, den mi nister voetstoots het blanco-crediet te ge ven, waarom hij vraagt. Zij wilden eerst vernemen, wat de stichting tot werkver ruiming voor academisch gevormden ten behoeve van de werklooze aktebezitters wil doen. Alleen bij concreet aangegeven plan nen zal van de Staten-Generaal een prin cipieele uitspraak gevraagd kunnen wor den over de verhooging van dit artikel met een gulden. De nood van den „kweekeling met akte ligt op een geheel ander terrein dan de minister meent. Zijn nood is niet gelegen in de omstandigheid, dat hij geen arbeid verricht, waardoor hy aan geschiktheid zou inboeten, maar dat hij arbeid verricht zonder eenige of tegen zeer onvoldoende betaling. Er staan thans ruim 4200 van deze jongelieden zelfstandig voor de klas. Naast hen zijn duizenden anderen als „vo lontair" werkzaam. Dezen hebben allen voldoende contact met de school, zoodat er voor 's ministers bezorgdheid, dat de ak- tebezitter ten tijde, dat hij in een vaste be trekking zal worden benoemd, in geschikt heid zal hebben ingeboet, niet zoo heel veel reden is. Op de wijze, als in de memorie van toelichting bedoeld, is de jonge werk looze onderwijzer bijgevolg niet geholpen, evenmin als het onderwijs gebaat is met de aanwezigheid van vrijwillige onbetaalde hulp in de overvolle klassen. Als eenig middel, dat den jongen werkloozen onder wijzer kan helpen, kan slechts in aanmer king komen verlaging van de leerlingen- schaal. Zeer vele leden betreuren, dat de minis ter nog steeds geen gevolg heeft gegeven aan den van vele zijden op hem uitgeoefen- den aandrang tot verlaging van de leerlin- genschaal, hoewel van jaar tot jaar dui delijker blijkt, dat de klassen in het alge meen veel te groot zijn. Slechts door aan stelling van eenige duizenden zoogenaamde kweekelingen met akte kon voorkomen worden, dat het onderwijs geheél ontred derd werd. Toch heeft deze maatregel niet belet, dat tal van klassen overbevolkt zijn, tot groote schade voor het onderwijs, zoo als uit het laatste onderwijsverslag eens te meer duidelijk blijkt. De school dreigt onder deze omstan digheden te ontaarden in een dril-instituut. Dat ook de onderwijzers van dezen toe stand het slachtoffer worden, spreekt van zelf. Velen hunner geraken overspannen, het ziekteverlof is de laatste jaren onrust barend toegenomen, het percentage afkeu ringen is van alle groepen ambtenaren bij de onderwijzers vererweg het hoogst. De hier aan het woord zijnde leden dron gen er wederom op aan, dat deze zooge naamde kweekelingen, die feitelijk onder wijzers zijn, hun rechtvaardige belooning dat is de volle onderwijzersbezoldiging zullen ontvangen. Andere leden erkenden, dat verlaging van de leerlingenschaal wel is waar ge wenscht zou zijn, doch stelden daartegen over, dat de financieele omstandigheden het vooralsnog onmogelijk maken de ge wenschte verbetering aan te brengen. TOMATENSOEP IN BLIK VOOR DE WERKLOOZEN. Wegens den overvloedigen tomatenoogst heeft de Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale, teneinde de telers te behoeden voor de noodlottige gevolgen van overpro ductie, een groote hoeveelheid tomaten uit de markt genomen en deze, onder bijvoe ging van rijst, laten verwerken tot tomaten soep in blik. Van deze blikken zullen eerlang 1% mil- lioen stuks beschikbaar worden gesteld voor distributie onder de werkloozen. Maar daarnaast is de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale voornemens een partij van niet minder dan 4% millioen blikken in den vrijen handel te brengen. Het ligt in de bedoeling dezen verkoop te doen geschieden via grossiers, winkeliers, coöperaties en grootwinkelbedrijven, onder het etiket „Centrale voor de veilingen". Om het nieuwe regeeringsartikel ingang te doen vinden, zal de Centrale een bedrag van 60.000 beschikbaar stellen voor re clamedoeleinden. Een inwoner van Goes voor 6000 opgelicht. De Amsterdamsche recherche heeft gis termiddag, in een groot hotel in de hoofd stad, een 44-jarigen Poolschen bankier ge arresteerd, -verdacht van twee gevallen van oplichting, tot een totaal bedrag van 10.000. De man is korten tijd geleden uit Ameri ka teruggekomen en is in het bezit van 'n pas, afgegeven te Dantzig. Sedert ongeveer tien dagen vertoeft hij in ons land en sinds acht dagen vereert hij de hoofdstad met zijn aanwezigheid. In dit korte tijdsbestek heeft hij kans gezien 'n inwoner van Goes een bedrag van niet minder dan zes duizend gulden afhandig te maken. Hij was met een jeugdigen Zeeuw, kort na zijn aankomst in Nederland in aanraking gekomen. Hij had daarbij hoog opgegeven van zijn vele uit stekende relaties in de „haute financé" en volgens hem was het zelfs in dezen moei lijken tijd een klein kunstje om met wat kapitaal veel geld te verdienen. Zoo had hij een prachtige handelstransactie in Zweden op het oog, maar om daaraan met succes deel te nemen, kwam hij nog ongeveer zes mille te kort. De revenuen zouden binnen korten tijd verbijsterend zijn en wanneer de Zeeuw zorgde voor die zesduizend gulden zou hij tegen den tijd, dat Sinterklaas ons land pleegt te bezoeken, op een winst van 150 pet. kunnen rekenen en minstens 15.000 gulden terugkrijgen. De jongeman liet zich door den vlotten Duitsch spreken den Pool met zijn gladde tong bepraten en stortte het gevraagde bedrag. Een tweede geval betreft een Weensche dame, die sedert eenigen tijd in Amsterdam vertoeft, doch wier familieleden nog in Weenen wonen. Deze laatsten zijn in het bezit van een pas en zij wenschen uit poli tieke overwegingen Weenen te verlaten en naar Amerika te gaan. De Weensche dame vertelde den Pool van de moeilijkheden om de vereischte visa voor de nieuwe wereld machtig te worden. Geen nood, de bankier met de vele en ook Amerikaansche relaties wist raad, maar om die relatiën gunstig te stemmen was er veel geld noodig. Hij zou om alles in orde te kunnen brengen min stens vijfduizend gulden moeten hebben Over zooveel contanten beschikte de vrouw niet. Zü wist echter met veel moeite vier mille by elkaar te krijgen en met dit be drag toog zp naar den vriendeiyken helper, die zoo welwillend was haar zelfs voor dit bedrag een visa te verschaffen. Noch de inwoner van Goes, noch de Oos tenrijksche dame hoorden meer iets van den Pool. zy kregen hoewel wel wat laat Het leven is kort, maar de kunst om het goed te gebruiken is lang. De eischen des levens zijn vele: de roe ping van ons allen is van hoog ge wicht. achterdocht en togen naar het hoofdbu reau van politie te Amsterdam. In verband met deze beide aangiften werd de Pool gis termiddag aangehouden. Van de tien mille had hij nog een bedrag van 200 in zijn be zit. Hjj houdt echter vol, dat hij geheel te goeder trouw is geweest, zoowel wat betreft de Zweedsche handelszaak als het verschaf fen van Öe visa. Het geld zou hy naar zijn relatiën te Londen hebben verzonden. Naar een en ander wordt thans door de recherche een onderzoek ingesteld. De ge arresteerde komt in de archieven van het hoofdbureau niet voor. De man is in ver zekerde bewaring gehouden. DE OFFICIEELE INWIJDING VAN HET NIEUWE GEBOUW VAN HET A.N.P. In Mei 1934 stelde het bestuur van de vereeniging van dagbladdirecteuren in Ne derland, de „Nederlandsche Dagbladpers", op initiatief van den voorzitter, den heer J. W. Henny, een studiecommissie in, onder voorzitterschap van den heer R. W. P. Pee reboom directeur-hoofdredacteur van „Haarlem's Dagblad", secretaris de heer H. H. J. Van de Pol, destyds directeur der Delftsche Courant, welke commissie rap port moest uitbrengen over de mogelijkheid van de vorming van een eigen, centraal en nationaal persbureau in Nederland. Als ge volg van de studies dezer commissie werd 11 December 1934 op de ledenvergadering van „De Nederlandsche Dagbladpers" de stich ting Algemeen Nederlandsch Persbureau „A.N.P." opgericht, welke in Juli 1935 haar bureau in werking deed treden. Achtereen volgens werden de nieuwsberichten overge nomen van het persbureau Vaz Dias (dat zpn overige diensten voortzette), het Ne derlandsch (Haagsch) correspondentiebu reau en het Nederlandsch Telegraaf Agent schap (van Reuter). In Augustus van dit jaar werden ook de nieuwsdiensten in Nederland van de N.V. Aneta overgenomen,- welk bureau als zus terorganisatie van het A.N.P. in Indië zpn taak voortzette. Daarmede was de oprich tingsperiode van het A.N.P. afgesloten, welk feit samenviel met het betrekken van een eigen huis, ter vervanging van het huurhuis, dat het A.N.P. totnogtoe bewoon de. Dit was aanleiding voor den Raad van Beheer van het A.N.P. de inwijding van het nieuwe hoofdkantoor een eenigszins offi cieel karkter te verleenen. Oorspronkeiyk was de datum daarvoor vastgesteld op 28 September, een dag, waarop de internationale spanningen zoo groot waren, dat de inwijding moest wor den uitgesteld. Zij volgde nu gistermiddag Het hoofdkantoor van het A.N.P. is thans gevestigd in de voormalige woning van wp- len den bekenden bankier en Volkenbonds- deskundige C. E. ter Meulen, op de Hee rengracht, by den Amstel te Amsterdam, Het gebouw is van onder tot boven geschikt gemaakt voor het persbedrijf, dat zijn eigen eischen stelt. Op de eerste verdieping is een representatieve gelegenheid voor ontvang sten. Daar zpn de vergaderzaal van den Raad van beheer, de directie en het secre tariaat van het A.N.P. gevestigd, eenvoudig doch styivol ingericht. Op de tweede verdie ping zijn de redactiekamers gevestigd voor verschillende afdeelingen en de telexkamer, waar de toestellen staan voor het seinen op de beide telexnetten van het A.N.P. op de derde verdieping zpn eveneens redaetieka mers ingericht, alsmede de radio-afdeeling, waar al het buitenlandsche nieuws per heil machines en in morse wordt opgevangen Op deze verdieping zpn tevens gevestigd de beide omroepcellen (kleine studio's), van welke uit de berichten des avonds worden omgeroepen door de redacteuren van het A.N.P. In het sousterrain zpn nog kamers voor archief, expeditie en telefooncentrale. Op het dak is een net van veertien antennes aan zilvergryze masten gespannen, door hetwelk het A.N.P. verbinding heeft met het Verre Oosten en Westen, Bandoeng en Europa. Als eeregasten waren o.m. aanwezig de minister-president, dr. H. Colijn, de minister van financiën, mr. J. A. de Wilde, de mi nister van koloniën, de heer Ch. J. I. M, Weiter, de directeur-generaal van de P. T, T., dr. ir. M. H. Damme, die den minister van binnenlandsche zaken, den heer H. van Boeyen (die verhinderd was) vertegen woordigde, mr. G. C. J. D. Kropman, waar nemend burgemeester van Amsterdam, de heeren ir. H. J. Boetje, hoofdingenieur-di recteur der telegrafie en telefonie. De di recteuren van de omroepbedrijven, direc teuren van dagbladen etc. etc. De voorzitter van den Raad van beheer, de heer H. Njjgh, heeft een welkomstwoord gesproken. Vervolgens werd het woord ge voerd door de heeren H. H. J. van de Pol president-directeur van het A.N.P.; J. W, Henny, voorzitter van de ver. De Neder landsche Dagbladpers; dr. ir. M. H. Dam me, namens den minister van binnenl. za ken; A. J. Lievegoed, chef van den regee ringspersdienst; H. Dekking, voorz. van den Ned. Journalistenkring. Na deze redevoeringen werden verver schingen geserveerd en geleidde de directie en de hoofdredactie van het A.N.P. de auto riteiten en genoodigden het gebouw rond Daarna vereenigden alle aanwezigen zich aan een maaltijd in het Amstel hotel waaraan echter van de eeregasten niet kon den aanzitten de heeren Ch. J. I. M. Wei ter, minister van koloniën, en H. Dekking, voorzitter van den Nederlandschen journa listen Kring. Dr. H. Colijn heeft een tafelrede uitge sproken, waarin hy de verhouding tusschen (Ingez. Med.) regeering en pers besprak. De heer Krop man sprak namens het gemeentebestuur van Amsterdam, terwpl voorts nog spra ken: minister De Wilde, de heer Henny, dr R. van Reylandt, president-directeur van Belga; H. Salomonson, vertegenwoordiger van Aneta, W. Vogt, dir. van de Avro; dr. Ph. B. Libourel, juridisch adviseur van het A.N.P. en tenslotte de heeren Nijgh en Van de Pol. DE REGEERINGSVOORSTELLEN TOT VERMINDERING VAN DEN DRUK OP HET VLEESCH. Men schrijft ons van de zijde van den Nederlandschen Slagershond: Met groote instemming en erkentelijkheid heeft de Nederlandsche Slagershond kennis genomen van de voorstellen der regeering tot afschaffing van den accijns op rund- vleeseh en de omzetbelasting op varkens schapen- en paardenvleesch. Onder invloed van de verminderde koop kracht is het vleeschverbruik de laatste ja ren sterk teruggeloopen. Van normaal 43 a 44 kg per hoofd der bevolking daalde het tot op 37,3 kg in 1937, terwijl voor 1938 een consumptie van niet meer dan 34 kg per hoofd wordt verwacht. Niet alleen, dat een dergelijke daling in het verbruik van een volksvoedsel als vleeseh funest is voor de volksgezondheid, maar tevens berokkent zij groote economische nadeelen aan vee houderij en slagersbedrijf. Dit blijkt wel duidelijk indien men weet, dat een vermin dering het verbruik van 1 kg vleeseh per hoofd der bevolking per jaar een verlies aan afzetgebied voor onze veehouderij be teekent van 10.000 slachtrunderen, 21.000 kalveren. 38.000 varkens, 800 paarden en 6.600 schapen per jaar. Het is verheugend, dat de regeering niet blind is gebleven voor de werkelijkheid en thans met één slag het grootste deel dezer fiscale heffingen wenscht op te ruimen. DE VERBODEN TENTOONSTELLING VAN DEN NIEUW MALTHUSIAANSCHEN BOND. De Haagsche politie maakt proces verbaal op. Men zal zich herinneren, dat de burge meester van 's Gravenhage onlangs de ten toonstelling, welke de Haagsche afdeeling van den Nieuw Malthusiaanschen Bond zou organiseeren in het perceel Stationsweg 85 heeft verboden. Het bestuur besloot toen 'n serie korte vergaderingen te beleggen, waar men zich kon laten insphrpven als lid of begunstiger van den bond. Op deze wijze kreeg men tceh toegang tot de tentoon stelling. De Haagsche politie heeft thans proces verbaal opgemaakt tegen het bestuur van de plaatselijke afdeeling van den Nieuw Malthusiaanschen Bond. De tentoongestelde voorwerpen zijn door de politie in beslag genomen. De ontvangsten der Nederlandsche Spoorwegen. De ontvangsten over de maand Septem ber der Nederlandsche Spoorwegen bedroe gen in totaal 8.403 75. De totale ontvang sten van 1 Januari af hebben bedragen 74.182,317 76.486.689 in dezelfde periode van 1937). Gemiddeld aantal kilometers in exploitatie van 1 Januari af 3361 (3398) De ontvangsten per dagkilometer bedroe gen 80.85 (82.45). STICHTING TOT VOORBEREIDING EENER NEDERLANDSCHE OPERA. Gisteren werd te Amsterdam een bijeen komst gehouden van bestuurderen der Wagnervereeniging, der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst en van den Bond van Volksuniversiteiten, ten einde zich te beraden over de bestaansmogelijkhe den van een Nederlandsche opera. Besloten werd, een stichting in het leven te roepen, welke tot doel heeft, de opera voorstellingen met Nederlandsche krachten tot dusver sporadisch door de Wagnerver eeniging en enkele andere instellingen en groepen gegeven, op breederen grondslag en systematisch voort te zetten. Daarnaast zal getracht worden, een uit breiding der reeds sinds eenige jaren be staande muziekdramatische opleiding in Nederland te bevorderen, ten einde ten be hoeve der opvoeringen uit een zoo talrijk mogeiyk en geschoold materiaal te kunnen putten. Het voorloopig bestuur der stichting zal gevormd worden door de drie voorzitters der in den aanvang genoemde instellingen. Ter vergadering waren mede aanwezig de heer P. Visser, chef der afdeeling K. W WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BELT: Matige tot krachtige W. tot Z. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk eenige regen, weinig veran dering in temperatuur. UKKEL: nog sterke tot vrp sterke wind uit Z.W. tot W. richtingen, stormgevaar, betrokken hemel, regen of motregen, en kele opklaringen, aanhoudende matige tem peratuur. Za. 5 Nov. Zon op: 7 h 04; onder: 16 h 23. Licht op: 16 h 53. Maan op: 15 h 07; onder: 8 h 54. V.M. 7 Nov. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: November. Hoogwater. Laagwater. V^ydag 4 0.00 12.28 5.51 18.13 Zaterdag 5 11.28 23.51 5.33 18.03 Zondag 6 12.05 6.12 18.41 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springty.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: November. Hoogwater. Laagwater. 7rpdag 4 10.45 23.13 4.44 17.16 Zaterdag 5 0.55 13.14 6.40 19.00 Zondag 6 1.37 13.54 7.20 19.38 Deze nieuwe druppels genezen opgezwollen slijmvliezen, verwijderen benauwend slijm en laten U weer vrij ademen. Tijdig gebruikt, bty het eerste niezen, voorko men zij veleverkoudheden. (Ingez. Med.) van het departement van onderwijs, kun sten en wetenschappen alsmede mevrouw mr. H. van Dam van Isselt, referendaris der afdeeling kunstzaken van de gemeente Amsterdam. MR. L, C. BESIER OVERLEDEN. In 70-jarigen ouderdom is hedenochtend te Den Haag overleden mr. L. C. Besier, oud-procureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden, commandeur in de orden van den Nederlandschen Leeuw en van Oranje-Nassau. Met ingang van 1 April jl. "heeft mr. Be sier wegens het bereiken van den daartoe door de wet gestelden leeftüd zijn hooge functie neergelegd. Onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem in verschillende rechterlijke betrekkin gen aan den lande bewezen, werd hem toen eervol ontslag verleend. Hij werd opgevolgd door mr. W. J. Berger. Mr. Besier is in 1868 te Utrecht geboren. Daar bezocht hij het gymnasium en studeer de hp in de rechten, om 23 Juni 1891 te pro- moveeren op het proefschrift: „de stichtin gen en het ontwerp tot herziening van het burgerlijk wetboek", en op stellingen. Na eenige jaren de praktijk van advocaat en procureur te hebben uitgeoefend, werd hij benoemd tot ambtenaar O. M. bij het kan tongerecht, ter standplaats Middel burg. Dit was in 1896. Een jaar later werd hij ambtenaar O. M. te Utrecht. In 1903 volgde zijn benoeming tot substituut officier van justitie te Amsterdam. Nog geen volle tien jaren later werd mr. Besier benoemd tot advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden. Toen in 1934 mr. A. Tak overleed, werd mr. Besier in zijn plaats benoemd tot hoogsten magi straat in het openbaar ministerie. STERFTE AAN MOND- EN KLAUWZEER Het aantal sterfgevallen tengevolge van mond- en klauwzeer heeft in de week 23 t|m 29 October bedragen: 278 runderen, 225 kalveren, 110 varkens en biggen, 10 scha pen en 2 geiten. Tn totaal zijn sedert de week 19 t|m 26 Sept. 1937 aan mond- en klauwzeer be zweken: 5103 runderen, 5433 kalveren, 4177 varkens en biggen, 335 schapen en 79 geiten. HET DRAMA TE KOEDIJK. De verdachte niet in vrijheid gesteld. De raadkamer van het gerechtshof te Amsterdam heeft afwijzend beschikt op het verzoek tot invrijheidsstelling van den ar beider B. uit Bergen, die er van verdacht wordt, opzettelijk met een huurauto in het Noordhollandsch kanaal te zijn gereden. Bij dit tragische ongeluk zijn, zooals men zich herinnert, de drie kinderen van den ver dachte om het leven gekomen. De man is eenigen tijd geleden door de justitie te Alk maar gearresteerd, omdat hij er van wordt verdacht dat hy deze wijze een einde wilde maken aan het leven van zpn vrouw. De rechtbank te Alkmaar had zijn insluiting in het huis van bewaring voor den tijd van dertig dagen bevolen en hiervan was B., die volhoudt onschuldig te zijn, in hooger be roep gegaan bij het Gerechtshof. Het hof achtte geen termen aanwezig om den ver dachte in vröheid te stellen. Meisje verdronken. Gistermiddag is het zesjarig dochtertje van den heer Hulleman te Bregentheim, in de gemeente Ambt-Hardenberg, in een on bewaakt oogenblik bij de ouderiyke woning te water geraakt en verdronken. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent I. DE BLAUWE.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1