ZEEUWSCH ZONDAGSBLAD Lof of der Zotheid \AN DE PROVINCIALE 2EEUVSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT DAMMEN Ei SCHAKEN. DAEGELIKSE DIENGEN. ZEEUWSCHE KRONIEK. ZAT E R D A G 29 Oct. 1938 Hebben en toch niet bezitten. Wij hebben en de gansche wereld haast met ons nog maar kort geleden ontzag- £k spannende dagen beleefd. Wij hebben ons hart vastgehouden, dat de oorlogsdae- monen zouden losbreken uit hun hel om zich te storten op deze arme wereld. De ouderen hebben nog heugenis van wat deze daemonen bewerken. De jongeren kunnen het weten aan de gevolgen, waaronder dui zenden hunner gebukt moeten gaan. De dreiging werd afgewend. Men ademde op: het blijft vrede; wij krijgen geen oor log. Wij leven dus nog in vrede, hier in het oude, geteisterde Europa. In het Verre Oosten woedt de oorlog. Maar dat is zoo heel ver weg, dat ons deze strijd maar heel weinig bekommert. Wij zeggen: wij hebben vrede. Is dat inderdaad zoo? Hebben wij vrede? Of wiegelen wij onszelf in slaap op zoete klanken? Hebben, dat is toch bezitten. Het ons eigendom weten, wat wij hebben. Wij kun nen iets in de hand hebben, wat niet van ons is. Straks zullen wij het weer af moe ten geven. Wij hebben het wel, maar wij bezitten het niet. Hebben wij vrede in ons werelddeel of bezitten wij dien? Ieder weet, dat van bezitten nog geen sprake is, dat er maar heel weinig behoeft te gebeuren of het zal inderdaad blijken, dat wij den vrede niet bezitten. Niet één volk. Alle volkeren bewapenen zich steeds meer. Omdat men weet: wij hebben den vrede wel, maar wij bezitten den vrede niet. Wanneer wij ons eigen leven onderzoe ken, wat is daarin dan vaak veel, dat wij wel hebben, maar niet bezitten. Wat wij dus niet ons eigendom kunnen noch mogen •noemen. Wij hebben het óf in bruikleen óf wij doen of wij het bezitten; nemen den schijn aan van de bezitters. Maar wij staan buiten hun kring. Zooals de verarmde aristocraat feitelijk niet meer behoort tot den kring der goed-gesitueerden, doch slechts doet als of, vaak ten koste van ontbering. Hebben wij ons leven of bezitten wij het? Wij doen voorzeker alsof wij het bezitten. Wij beschikken erover. Wij maken onze plannen voor morgen en overmorgen en voor het volgend jaar of voor nog verdere toekomst. Dat kan de bezitter zich veroor loven, want hij weet, dat wat hij bezit zijn vast en onvervreembaar eigendom is. Maar kunnen wij dat doen met ons leven? Ieder weet, dat het niet zoo is, dat wij dit aardsche bestaan slechts in bruikleen hebben. Op dezen avond, waarop wij dit schrijven, werd in de nieuwsberichten door de radio verteld van drie menschenkinde- ren, die plotseling door auto's gegrepen werden en op slag werden gedood. Zóó wreed behoeft het onverwachte niet te we zen. Maar dat de dood komt, maar al te vaak als een dief in den donkeren nacht, zal moeilijk iemand kunnen tegenspreken. Wij hebben het leven, maar wij bezitten het niet als ons vaste eigendom. Wij kun nen er niet over beschikken. Hooger macht heeft het tenslotte ons in bruikleen gege ven. En al doen wij ook nog zoozeer ons als de bezitters van het leven voor, het is niet an ders als een schijnbeweging. Er is een vloek, die over de wereld gaat, waaronder ontelbaar vele menschen door eigen schuld zuchten. Dat zij doen alsof zij iets bezitten en het is niet dan schijnbezit. Wij doelen niet allereerst op degenen, die zich rijker voordoen dan zij zijn, een le vensstaat voeren, die boven hun draag kracht ligt, zich veroorloven allerlei dat niet in hun lijn ligt. Ieder weet, dat dit zoo is. En menigeen, die iri eenvoud zijn weg gaat, verwondert er zich over, dat hij geen antwoord weet te geven op de vraag: waar doen deze menschen dat van? Maar dat men terecht die vraag stelt, bewijst, dat deze menschen hebben en niet bezitten. En hoe dikwijls blijkt later niet, dat deze men schen in de hand hadden, wat zij niet beza ten? Erger is het, wanneer dit hebben, doch niet bezitten geldt van geestelijke goede ren. Zeer terecht heeft Jezus in vlammende woorden gesproken over de schijnvromen, die deden alsof zij de teere vroomheid als een vast bezit hadden en die niet bezaten. Gepleisterde graven, heeft hij hen genoemd: van buiten schoon en blinkend, maar van binnen vol van verderf. te zeggen van „filanthroop", d e groote sommen geeft om boven aan de tï worden!"1 °m V&n d® menschea geprezen Of van den „beschaafden" mensch, wiens beschaving slechts een vernisje is, dat er bij de eerste gelegenheid afgestreken wordt? Of van den „wetenschappelijken" mensch, wiens heele wetenschap in een klein op schrijfboekje kan, terwijl hij doet alsof „al wat in boeken steekt in zijn hoofd gevaren is?" En zoo zouden wij door kunnen gaan voorbeelden te noemen van „hebbenden en toch niet bezittenden". Hier nijpt de vraag van echt of onecht van schijn of werkelijkheid. Maar wie inderdaad bezit: mensch-vrien delijkheid of beschaving of vroomheid of wetenschap, die onderkent dadelijk de pose van de waarheid; het hebben van het be zitten. Er is niets ergers almede in een men- schenleven dan het zelfbedrog. Wat moet het voor deze menschen we zen, wanneer zij in den spiegel zichzelf zien. Als op de maskerade: een vorst, maar In het dagelijksche leven een heel gewoon mensch, die met moeite misschien zich door het leven heenworstelt. Uut een g'-elm dagboek. Ouwer as dertien jaer 'k nie' 'ewist, toen kreeg ik is een döoze vol mie' uutge- knipte fulletons. Daer 'k van genote jon gen. Toen zagge ze mien 's Zondags nie' an den diek, 'öor. Ik weet oltied nog dat er één bie was, dat gieng over een jongen, een éénlöopende kaerel, en die kreeg anêens bericht, dat 'n van een onbekende tante een 'uus 'orven 'êelegans bemeu beld. Dae' gieng 'n toen mee een kammeraad op of, en deur 'êel dat 'uus snuffele, en in de bróo-e vonde ze een geheime bergplekke, en de papieren die a ze daer in vonde', dae' draaiden dan 'êel dat verhaal rond. Der was vanselft een misje te redden, daer a op een ènde die kaerel mee trouwden. 't Ouwe recept; zuk soort boeken bin der duzende. Ik dienke wer is bie m'n eigen: „dat snap ik noe nie', kiek. As iemand noe toch zó góed schrieve kan, dat 'n achter me- kare een 'êel boek in mekare kan flanse, 'oe a ten dan toch dae' z'n tied an kan ver doe'." Toe a 'k nog schole gieng 'oorden ik de Mêester is zegge, (nie' tegen mien öor) 'k êeste bladzij 'elezen en den lesten en den middelsten, dan weet ik 'êel de ge schiedenis". Dae' stieng ik glad verstomd van dirrom 'k het ok oltied omtouwe'. Maer om noe op dien erfgenaem vrom te kommen, dat zou 'k ok wel is wille'. Ik dan noe anders nie' 'ekrege' as één boeksje, en dat is a zó butengewoon plezie- reg, om dae' in te lezen, 't Is een soort dag boek weet je, en 't is 'eschreve' „Aan boord van Z. Majesteits drijvende batterij „Nep tunus" te Nieuwediep". Noe weet i k nie' wat a een drijvende batterij is 'öor, of wat a ze zeventeg jaer gelee zö noemden. Maer ik weet vanselleft wè' da' nöom Reen zêeman was. Glad een ander soort ménsen bin dat Veelminder streken, recht voe' den draed komme ze. As ik Menister was, dan zou ik anders nie' voe' Burgemêester be- noeme', as ouwe zeelui, en, k' die op waere, ouwe Indiësgasten. Wan', je dat noe toch 'eleze van Pal lieter? Wat k die te 'öoren 'ekregen eit? Nie' méér of minder dan da' de leden van gemêenteraeden zowat het uutschot van 't mènsdom bin. Die vent noemden dat „eere gestoelte" asjeblieft maer is „de zetel der pestilentie". Dan ku' je wè' naer uus g'löok, mee je zakken vol. Noe gieng dirrom, nae, mien gedachten die persoon, Lode Zielens 'êet 'n, der wel een bitje te struis op, 'öor. Moe' dir rom, kiek maer is wat a ter noe zö pas in Antwerpen gebeurd is, Daer ze 't zelf de geval as indertied in Amsterdam. Nog-a' liefst mee 21000 stemmen een soort had-je- me-maar in de Raed 'ekoze. En die gae' zitte, weet je, mee een 'êel clubje van z'n lieste, een stik of vier, vuve. Het is toch gewoon een spot, Oe kunne noe toch, voe' 't leven, zulke ménsen begrip van regeeren. Dat is toch ok wee' een vak apart. Nêe-e 'öor, een ouwe zêekapitein of een ouwe vechtjas uut Indië, die a ge wend bin boven een 'öop volk te staen, in de sturm of bie een aanval, a ter wè' dege- luk an-'epakt mö' worre'. En die a zövee ondervinding da' ze in de ménsen der bin nenste kunne leze as onze Meester in die boeken: 't begun en 't midden en 't einde en dan kenne ze 'êel de persoon. Dat kom je ok zömae' nie' an-'ewaaid 'öor. Dae' mö' je zielkunde en van oalles voe' 'estudeerd Je mö' mae' dienke, da' een nieuwe burgemêester in z'n gemêente net staet, as dien erfgenaem in dat 'uus. Iedere keer a ten een deure opendoet, van een kaemer of van een kasse, weet 'n nie' wat a ten der achter vinde' za'. En wien weet wat a ter in de g'-'eime schuve van de b'-röo-e zit. Noe mö' 'k dan toch nog is wat over- schrieve uut mien g'-'eim dagboeksje, 'öor. Over die polletiek za' 'k noe mae' zwiege. Oe bin 'k dae' noe toch öp 'ekomme? O, ja, da' zêelui vee' beter bin. Da' 's noe wezeluk waer, ik gaf wè' een kwartje a' 'k 'êel dat dagboek van 't begun toet 't einde, as één verhaal in de krante kon zette. Zö dudelik komt dae' noe de per soon van die invoudege, eerlikke, gezonde, zeeman in uut. Mae' dat kan 'k nie' doe-e, dat zou misbruuk van vertrouwen weze. Dae' stae' een paer brieven in an z'n ouwers, en gedichten an een misje. Je be- griep' wè, dat is nie' 'eschreve om in de krante te zetten. Mae' dae' stae' nog ien- kelde aregheidjes in, die a een ieder leze mag. Toen ter tied waere der nog gin post zegels bevoobeld. Dan most degene die a een brief kreeg, de vracht betaele, en noe mö' je is luustere 'oeke adressen k ze dan soms op de brievezak zetten. Zeg, Postiljon van 't Nieuwediep, Breng dezen brief met spoed, Zoo gauw als 't U slegts moog'lijk is Daar waar hij wezen moet. 't Is onder het motto Van Elias Otto. „Propatria" Instructieboot Van 's Konings vloot. Blijf nergens staan, Ga schielijk door, Loop er niet mee te venten. G' ontvangt er een bedankje voor, En bovendien tien centen. En dan stae' der nog een 'êele reeke vaesjes in, meest van vier regels, die a ze ker wè, over-'eschreve bin van tjalken of visschersschuten. Dae' bin ok möie bie, mae' die kan 'k oal nie' overschrieve, dat zou te vee' plekke in beslag neme'. Ééntje dan: Benijders heb ik veel, Maar haters niet te min. Al wat de Heer mij geeft, Moet wezen naar mijn zin. Dat mö' Pallieter dan ok mae' dienke. Nog ééntje dan: Het varen is mijn ambt, Het water moet ik bouwen, Ik moet mijn schip en goed Aan God den Heer vertrouwen. As in ieder land de stuurman van 't schip van Staat dat er is op liet schildere', en der nae' 'andelden ok Freek Hóógstee. De Dit is de eisch, welke gesteld mag wor den aan ieder mensch, dat hij eerlijk is te genover zichzelf en anderen. Dat hij niet maar doet alsof, maar waar is. En wij zullen waar kunnen wezen, wan neer wij ook het onderscheid tusschen heb ben en bezitten in het oog houden en niet voorwenden te bezitten wat niet inderdaad ons vaste eigendom is. J. Nagel. Vreemde verschijnselen. Er zijn menschen die met diepe rimpels in het voorhoofd niet uitgesproken raken over Eiigeland's zorgen. Zij beweren dat Engeland's wereldmarkt aan het tanen is, dat zijn internationale prestige ongeveer op het peil staat van een gefailleerde hy potheekbank, dat de Arab- en de zoomaar ieren hun tong uitsteken tegen John Buil, dat immers John machteloos is tegen de af dreiging van De Valera, dat Berlijn Lon den in de lucht heeft overvleugeld, de Ja panners Hongkong bedreigen, de Italianen Engeland's positie in de Middellandsche Zee, en dat Franco zich veroorlooft de Engel- sche handelsvloot naar de andere wereld te helpen, zonder dat Londen een vin ver roert. Voor alle menschen, die hier slapelooze nachten door mochten hebben, is het een troost te weten, dat men in Engeland den toestand heelemaal niet zoo donker inziet. Daar heeft men heel andere zorgen: „Wie heeft langs Engelands wegen de spookkoets zien rijden?" U moet namelijk weten, dat men op het Engelsche platteland nu en dan een vreemdsoortig rijtuig ziet. Het is met vier paarden bespannen. Soms heeft de koetsier geen hoofd, soms de passagiers niet en soms zelfs de paarden niet. Een erg onge zellig gezicht. En zooals een spookkoets betaamt zij rijdt soms volkomen ge- ruischloos, zwenkt veelal een oprijlaan van een kasteel in, en is dan plotseling spoor loos verdwenen. De secretaris van de En gelsche maatschappij voor Floklore heeft een ernstig onderzoek ingesteld naar het verschijnsel en uit de antwoorden is geble ken, dat het in tenminste vijf graafschap pen is waargenomen. De oorzaak van dezen wantoestand moet hierin zijn gelegen, dat de spookkoets eens het rijtuig is geweest van een schurk, die gestorven is zonder voor zijn zonden te hebben geboet. Nu men, het reisseizoen geëindigd zijnde, het mon ster van Loch Ness 'zijn winterslaap gunt, heeft de groote pers zich op de spookkoets geworpen, en met behulp van de bij den secretaris der genoemde Society binnenko mende inlichtingen van het publiek hoopt men nu een „spookkoets-kaart" van Enge land aan te leggen. Ofschoon het rondrijden van een koets met een onthoofden koetsier, onthoofde passagiers of onthoofde paarden (een ge vaar voor het verkeer, want hoe moet men zulke paarden besturen!) hierboven al een wantoestand is genoemd, is het geval toch niet heelemaal van romantiek gespeend, en ik heb mij, eenigszins jaloersch, afgevraagd of wij in Nederland nu zoo nuchter zijn, of dat we misschien nooit goed uit onze oogen hebben gekeken. Kortom, ik heb in Nederland ook een enquête op touw gezet, en er lijkt mij geen enkele reden te bestaan om aan de ant woorden minder geloof te schenken dan aan die van het Engelsche publiek. De eer ste antwoorden zullen u al van verbazing achterover doen slaan: Den Helder: Een van de vuilniskar ren alhier verheft zich soms plotseling in de lucht, hulpeloos nagestaard door de vuilnismannen, zweeft over een paar hui zenblokken heen, lost zich dan in de lucht op en laat niets anders achter dan een wolk van fijn poeder, dat na enkele minu ten op de stad neerdaalt. De inwonners zijn al met het verschijnsel vertrouwd en de dienst van de Gemeentereiniging pleegt bij de begrooting te rekenen op gemiddeld 2 verdwijningen per jaar. Het verschijnsel wordt toegeschreven aan de wraakneming van een werkman, die in 1339 geen vrijaf kreeg om een internationale voetbalmatch bij te wonen. Groningen: Een van de boomen uit het Sterrenbosch neemt ieder jaar, als paard vermomd, deel aan de harddrave rijen op „den 28sten" den gedenkdag van Groningen's Ontzet. Het eigenaardige hier bij is, dat deze boom steeds wint, maar dat men er nooit achter is gekomen welke van de paarden de boom is. Den laatsten keer kwam de boom een volle minuut vóór de paarden aan, hetgeen men toeschreef aan den orkaanachtigen wind welke er dien dag stond. De oorzaak is volgens de legende, dat in de middeleeuwen een jockey in een boom veranderde en zoo wordt het ge val, dat op het eerste oog heel mysterieus lijkt, zeer verklaarbaar. Middelburg: Deze stad is eens op een dag geheel verdwenen. Maar daar zij er den volgenden dag weer stond, heeft men er verder geen aandacht aan geschon ken, in de hoop dat het onaangename inci dent zich niet opnieuw zal voordoen. Mochten lezers in andere gemeenten meer van dergelijke gevallen kennen, dan hoop ik dat ze mij die mits ze natuurlijk volkomen vaststaan niet zullen onthou den. X. Rasmui. NOORD-BEVELAJfD. II. (Slot.) Wij zullen van al de vloeden, die het oude Noord-Beveland hebben geteisterd, geen melding maken. Alleen de twee laatste, die het eiland tot ondergang brachten, die nen vermeld te worden. Op 3 November 1530 werd door den zoo gen. St. Felixvloed het grootste deel van het eiland overstroomd. Daar de winter voor de deur stond, werd gewacht met het herstellen der dijken tot de lente aanbrak. Nauwelijks waren de werkzaam heden begonnen, of de zoo noodige samen werking ontbrak, zoodat het groote werk werd gestaakt en de zee bleef in en uit- stroomen. Velen verlieten het land om el ders een veilige woonplaats te zoeken. Wat nog beschermd bleef door een dijk, name lijk de omgeving van Kortgene en van Kats bezweek twee jaar later op 2 November 1532. Bij deze overstrooming vonden 150 personen, mannen, vrouwen en kinderen, benevens veel vee den dood in de golven. Zoo was het geheele eiland, dat tot de oudste deelen van Zeeland behoorde, ten onder gegaan. Zes en zestig jaren lang bleef alles drij vende. Bij eiken vloed staken de kerken met haar torens boven het water uit om de eene na de andere te verdwijnen. Alleen de toren van het vergane Cortgene heeft het woedende element getrotseerd, zoodat hij ruim anderhalve eeuw later (1684) bij de herdijking van het omliggen de land, na versterking nog geschikt was tot dorpstoren van het tegenwoordige Kort gene. De toren stond echter vroeger aan de noordzijde van het oude stadje en thans aan de zuidzijde. De kerktoren van het oude Wisse- kerke bleef nog een eeuw als een ruïne staan, nadat de Wissekerkepolder in 1652 was bedijkt. Bij besluit der Staten van 22 December 1755 werd hij ter voorkoming van ongelukken afgebroken. De tegenwoor dige Thoornpolder, in 1697 ingedijkt en waarin het oude Wissekerke heeft gelegen, dankt daaraan zijn naam. Van lieverlede begon het overstroomde land zich uit de wateren te verheffen en werd bij gedeelten weer ingedijkt. In 1596 hadden de Staten van Zeeland aan Filips van Hogenlo, gehuwd met Ma ria van Nassau, dochter van Willem van Oranje en Anna van Buren, octrooi gege ven tot het bedijken van 4348 gemeten schor. Twee jaar later in 1598 ontstond hierdoor de polder Oud-Noord-Be- v e 1 a n d Hierin ontstond spoedig het nieuwe dorp Kolijnsplaat en later herrees het oude Kats. Door nieuwe be dijkingen breidde het eiland zich West- en Zuidwaarts uit. Een nieuw dorp Wis sekerke werd in 1652 gesticht, doch bijna een half uur noordelijker dan het oude. Kortgene, in 1681 bedijkt, werd onge veer opdezelfde plaats gebouwd, waar het oude lag. De vele andere kleine dorpen van vroeger zijn nooit meer herrezen. Alleen het ge hucht Geersdijk herinnert nog aan het oude meer noordelijk gelegen G e e - r o 1 f s d ij k. Van enkele oude parochies weet men zelfs de juiste ligging niet meer. Een geringe verhevenheid van het land, meestal tot weiland gebruikt, omdat men door het puin er moeilijk ploegen kan, geeft nog wel eens de plaats aan van een verdwenen dorp. In het vorige artikel wezen wij reeds op het oude Emelisse. Zoo is dus het geheele tegenwoordige Noord-Beveland eigenlijk een betrekkelijk jong eiland, ook omdat het volstrekt niet overeenkomt met het oude van vóór 1532. Doordat de zee het overstroomde land met slib heeft bedekt, kwam het hooger te lig gen en is het ook vruchtbaarder gewor den. Ten slotte nog enkele historische bijzon derheden, meest van kerkelijken aard. In den tijd dat geheel Zeeland zich van de Spanjaarden bevrijdde, waarmee ook de Hervormde godsdienst werd gevestigd, lag geheel Noord-Beveland door de zee over- REDACTEUR: J. A. VAN DIXHOORN, Zaamslag. Wedstrijdprobleem No. 20. Auteur: C. K. KAAN, Koudekerke. 1 2 3 4 5 46 47 Cijferstand: Zwart 11 schijven op 611, 14, 16, 20, 25 en 36. Dam op 48. Wit 13 schijven op 18, 21—23, 27, 29, 30, 37, 38, 40, 41, 45 en 47. Als steeds geldt: Wit speelt en wint. De oplossingen van dit laatste probleem van onzen oplosserswedstrijd worden inge wacht vóór 12 November a.s. bij de Redac tie der Mdb. Crt. onder motto Damrubriek. Uit eigen kring. In den jongsten wedstrijd om het club kampioenschap van Zeeland tusschen Vlis- singen en Goes deed zich aan het vierde bord den volgenden stand voor: Zwart: F. FLEURBAAIJ. Vlissingen. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 Wit: JAN SINKE, Goes. (Stand: Zwart 3 schijven op 19, 22 en 32. Wit 4 schijven op 15, 25, 26 en 36.) Wegens het late uur werd de partij hier afgebroken met wit aan zet en later door een arbitrage-commissie van den Ned. Dambond remise verklaard. De totale uit slag dezer ontmoeting werd daardoor 119 in het voordeel van Vlissingen. Wanneer men bedenkt, dat deze partij in alle opzich ten voor wit is gewonnen, kan men zich de teleurstelling in het Goesche kamp begrij pen, welke vereeniging zich daardoor niet alleen een gelijk spel zag ontgaan maar te vens de kans op een revanche. Wij ontvingen een en ander rechtstreeks van den witspeler, waartoe een uitvoerige analyse was bijgevoegd van de hand van den heer J. J. H. Mertens te IJmuiden, den huidigen eindspelredacteur van „Het Dam spel", met verzoek om plaatsing. Zeer gaar ne willen wij hieraan voldoen, daar het spelverloop vanuit den diagramstand onzen lezers zeer zeker belang zal inboezemen. Waar het van het grootste belang is, dat iedere dammer dergelijke standen tot winst moet weten te voeren, laten wij hieronder de voornaamste varianten volgen: 15—10 32—38 (a); 10—4 dam 22—28; 4—27 38—42; 25—20 42—48 (b.); 20—15 28—33; 15—10 33—39; 27—49 (10—5 werd verhinderd wegens 4831) 4837; 104 (wederom werd 105 verhinderd wegens 3723 enz.) 3728 (c.) en 49 met ge wonnen stand, daar schijf 39 verloren gaat door 925 of 922. al.) 22—27; 10—5 19—24; 5x37 24—29; 37—28 29—34; 28—23 34—39; 26—21 27x16; 23—34 39x30 en 25x34 met winst. (b.) 4247; 2015 waarna een nog snel lere winst wordt verkregen wegens het feit dat wit een tweede dam haalt op 5. (c.) 37—42; 4—22 42—33; 22—6 19—23 en 4932 met gewonnen stand. (a2.) 22—28; 10—5 19—23 (d); 36—31 32— 38 (gedw.) en 31—27 met winst. (d.) 19—24; 36—31 28—33 (gedw.); 5x41 3339 en 4147 waarna schijf 24 verloren gaat. Zooals men ziet, berust de winst voorna melijk op het halen van 2 dammen, waar na de zwarte schijven steeds verloren gaan. De juiste arbitraire beslissing vormt een bewijs te meer, dat de beste breister ook wel eens een steekje laat vallen. In den tijd, dat wij deel uitmaakten van de arbitrage-commissie van den Zeeuw- schen Dambond gedurende de periode 1933 '36 lokten de beslissingen voor zoover ons bekend weinig protest uit. Laten we hopen, nu men ons weer voor dezelfde taak heeft gesteld na de uittreding van den Zeeuw- schen Dambond uit den Nederl. Dambond, dat dit in de toekomst zoo moge blijven. In dit verband beveel ik bovenstaande in de aandacht mijner mede-leden aan. o Uit het Kampioenschap van Zeeland 1934. In de partij, die we in dit tournooi tegen den heer B. F. Montenari te Middelburg speelden, deed zich na 26 zetten den volgen den stand voor: Zwart: VAN DIXHOORN. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 Wit: B. F. MONTENARI. Middelburg. Wit speelde in den diagramstand 3934 met de dreiging 3430 met schijfwinst, terwijl zwart de eenvoudige schijfwinst door 2429 niet mocht nemen vanwege den alsdan ontstanen damzet 2721 en 31x4. Zwart had evenwel iets verder gekeken en boekte op de volgende wijze dubbele schijfwinst: 1621 (27x16), 1822 (28x 17), 12x21 (16x27), 24—30 (35x24) en 19x26, waarna wit kon inpakken. o Een fraaie meerslag. In de clubcompetitie van den Zeeuwschen Dambond deed zich enkele jaren geleden in de ontmoeting tusschen Goes en Soeburg onderstaanden stand voor: Zwart (W. Boogaard, Middelburg) 8 schij ven op 3, 8, 10, 13, 21, 24, 25 en 27. Wit (A. Corstanje, Goes) 8 schijven op 28, 33—35, 37—39 en 42. In den diagramstand, welke onstond na 39 zetten, speelde wit 3429, waarop de huidige provinciale kampioen zeer verras send liet volgen: 27—31 (37x17 meerslag)', 8—12 (17x30 meersl.) en 25x34 met gewonnen stelling. Een eenvoudige, maar niettemin fraaie meerslag!

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 9