GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Vestiging van Nederlandsche Landbouwers in Frankrijk. BIOSCOPEN. Vrachtauto op onbewaakten overweg door goederentrein gegrepen. Locomotief ontspoord, Geen persoonlijke ongelukken. FRANKRIJK. ENGELAND, HET BRIT^W-TTALIAANSCH ACCOORD. ITALIË. BALKAN. Gemeenteraad van Middelburg. De gelegenheid thans niet bijzon der geschikt. Een onderhoud met dr. A. Sevenster, den rijks- landbouwconsulent te Parijs. (V an onzen P a r ij s c h en correspondent.) Bestaat er gelegenheid tot vestiging van Nederlandsche landbouwers in Frankrijk, en is die gelegenheid, indien aanwezig, gunstig? Met deze vragen hebben wij ons kortgeleden tot den handelsraad, dr. A. Sevenster, gewend, den rijkslandbouwcon- sulent van Nederland te Pai'ijs. Wp wisten dat er voor emigratie naar Frankrijk pro paganda wordt gevoerd, we wisten ook, dat hier en daar bij de Nederlandsche land bouwbevolking wel eens aan emigratie wordt gedacht. Maar biedt Frankrijk den immigrant goede vooruitzichten? Welke zijn de ervaringen van hen, die indertijd naar Frankrijk emigreerden? Resultaten niet onverdeeld gunstig. Na ons onderhoud met dr, Sevenster, die al bijna vijftien jaren als rijkslandbouwcon- sulent de laatste tijd tevens belast met de leiding der handelsafdeeling aan het Nederlandsche gezantschap te Parijs is ver bonden is, ons enthousiasme voor emigra tie van Nederlandsche landbouwers naar Frankrijk er niet grooter op geworden. Weliswaar heeft een percentage van de Ne derlandsche boeren, die zich in Frankrijk vestigden, zich weten te handhaven en ge niet het zelfs een zekeren welstand, doch daarnaast zijn er vele gevallen aan te wij zen van boeren, die weinig bevredigende resultaten hebben geboekt. En nog grooter is het getal dergenen, die niet zijn ge slaagd en naar het vaderland terugkeer den, rjjk aan ervaring, maar arm aan aard- sche goederen, zooals dr. Sevenster het uit drukte. Ten aanzien der vestiging van Neder landsche landarbeiders zijn de resultaten ook allerminst gunstig. De pogingen hen als seizoenarbeiders in de bietencultures van Noord-Frankrijk te plaatsen moeten als volkomen mislukt worden beschouwd. Eenige jaren geleden heeft de commissie- Van Rappard nog een proef genomen met de plaatsing van achttien Nederlandsche ar beidersgezinnen op kleinere bedrijven in het Zuidwesten van Frankrijk. Zulks op deelpacht, waarbij de eene partij voor de inventaris van het bedrijf, de andere voor den arbeid zorgt, en de winst wordt ge deeld. Ook die proef is niet gelukt. Ge slaagd is slechts de poging om melkers op Noord-Fransche bedrijven te werk te stel len. De oorzaken, welke aan deze minder goe de uitkomsten ten grondslag liggen, zijn van verschillenden aard. Men heeft van de ontvolking van het „platteland" in Frank rijk vernomen, en die valt niet te ontken nen, doch men geloove toch niet, dat de Franschen de beste streken onbebouwd la ten. Het zijn integendeel juist de minder goede en de eenvoudig slechte gronden, die braak liggen. Verlaten vruchtbare vlakten, aldus dr. Sevenster, bestaan hier evenmin als, elders. Vrijwel nimmer gelukt het aan een Nederlander om in een goede land bouwstreek van Frankrijk een bedrijf te pachten met vruchtbaren en in goeden staat van cultuur verkeerenden grond, die in groote, niet te ver uiteenliggende per- ceelen is verdeeld. Om nog te zwijgen van de noodzakelijkheid van doelmatig inge richte gebouwen en een inventaris, die niet tegen over matig hoogen prijs behoeft te worden overgenomen. Werkelijk goede be drijven komen niet in de krant. Dan dient men te denken aan het Fran- sche klimaat, dat in het algemeen voor den landbouw minder gunstig is dan het Neder landsche. Aan den grond, die van andere samenstelling is, op z'n best is het löss, zooals men in Limburg vindt en dikwijls niet of onvoldoende gedraineerd. In vele streken wordt overlast van het water on dervonden, wildschade komt veelvuldiger voor dan bij ons. En om vervuilde en ver waarloosde gronden in goeden staat te brengen kost jaren van arbeid en handen vol geld. Aan bedrijfskapitaal is hier pe ha. evenveel noodig als in Nederland; kapitaal gebrek heeft de mislukking van menigen landbouwer verhaast. Aan de moeilijkheden met de vreemde taal, het gemis aan ken nis van de werkwijze in het Fransche land bouwbedrijf en tal van andere, individueele, factoren gaan we stilzwijgend voorbij. Dat ze echter een grooten invloed kunnen uit oefenen behoeft geen betoog. Vooruitzichten waarlijk niet beter. Op dit oogenblik werken in Frankrijk rond 350 Nederlandsche landbouwers, vooral Zeeuwen en Limburgers, doch ook Friezen, Noord-Hollanders, Groningers. Utrecht, Overijssel en Gelderland zijn niet of slechts door een enkeling vertegenwoor digd. Rekent men een gezin op vijf perso nen dan komt men tot een totaal van ruim zeventienhonderd zielen. Aan de legatie zijn de adressen bekend van 254 Nederland sche landbouwers en veehouders, 22 tuin bouwers en 24 pluimveehouders. Hoe ze individueel ook mogen hebben ge boerd, voor allen gold wel, dat men, een maal gevestigd, niet aan het eind, doch pas aan het begin stond der moeilijkheden. De groote meerderheid is op vrij goede tot slechte bedrijven terechtgekomen en de ja ren, waarin na aftrek der kapitaalsrente en afschrijving een behoorlijke bedrijfswinst kon worden geboekt, zijn te tellen. In eeni ge, onlangs in „Economische Voorlichting" verschenen artikelen schrijft dr. Sevenster, dat de Nederlandsche landbouwers wier vestiging in Frankrijk meer of minder ge slaagd is, zich meestal met een bescheiden bestaan tevreden hebben moeten stellen. Aldus is de toestand ook momenteel. De vooruitzichten zijn thans waarlijk niet be ter dan een paar jaar geleden. Waar tenge volge van den nog weinig zekeren inter nationalen toestand de risico's zelfs grooter schijnen, gelooven we, dat het tijdstip tot immigratie van Nederlandsche landbou wers in Frankrijk niet bijzonder geschikt is en vestiging misschien zelfs moet worden qntraden. Wij geven dit als onze persoon lijke meening en willen er dadelijk aan toe voegen, dat hiermede de emigratie naar Frankrijk niet voorgoed is veroordeeld. Om der normale omstandigheden kan men van een degelijk voorbereide en goed geleide vestiging van Nederlandsche landbouwers in Frankrijk op den duur gunstige uitkom sten verwachten. Noodig is, naast de onmis bare kennis en kunde, en niet uitslui tend van het boerenbedrijf dat men ka pitaal bezit, daar de eerste jaren van winst gewoonlijk geen sprake is. Noodig is, dat men aan geduld een groote werkkracht weet te paren; de opbrengst der gewassen valt over het algemeen in het beginne niet mee. Noodig is ook, dat men wat pioniers- bloed in de aderen heeft en over een groot aanpassingsvermogen beschikt. Terugkeerende tot ons punt van uitgang: zeker, er bestaat gelegenheid tot vestiging van Nederlandsche landbouwers in Frank rijk. Maar bijzonder geschikt is die gelegen heid momenteel niet. MIDDELBURG. ELECTRO. OLYMPIADEFILM. Vele honderden jaren vóór Christus kon den in het Oude Griekenland de uitblinkers in de sport hun krachten meten in de stad Olympia. Volgens de Grieksche overleve ring waren deze spelen van goddelijken oor sprong. Zij werden gehouden ter eere van den oppergod Zeus. Tot ongeveer 400 jaar na Christus vonden in het oude Grieken land deze volksspelen plaats. Zij zijn ver dwenen, zooals de geheele oude Grieksche beschaving verdwenen is. Eeuwen lang is de sport verdrongen geweest en eerst in de laatste helft van de 19e eeuw is zij weer naar voren getreden. Uit het internationaal contact zjjn de Olympische Spelen herrezen. En aan die wedergeboorte zal voor eeuwig de naam van den Franschen baron Pierre de Coubertin verbonden blijven. Aan hem heeft Leni Riefensthal haar film opgedra gen, welke de Xle Olympiade, in 1936 te Berlijn gehouden, in beeld brengt. Het eer ste deel dezer Olympiadefilm is een prach tig stuk filmwerk, boeiend en indrukwek kend van schoonheid en kracht. Geen.dood gewone reportage van een belangwekkende sportgebeurtenis; integendeel, het is een uit filmisch oogpunt bezien buitengewoon ge slaagd werk, dat ongemeen boeit, waar het a hletische kracht van gezonde, jeugdige beoefenende mannen en vrouwen in ndderluken broederlijken kamp uitbeeldt. «oL'volkeren" begint met artis- tieke opnamen van den Acropolis. Men ziet den weg, welken het Olympisch vuur ont vlamd op het altaar te Olympia, door zeven landen naar Berlijn aflegt. Daar volgt de plechtige intrede en het défilé der deelne- menden. Uitstekende beelden zijn dit. Ver volgens komen de verschillende wedstrijden, voornamelijk athletiek: 100 m, 400 m, ma rathon, estafettes en tal van werpnummers. Prachtige sport valt hier te genieten; geen moment verflauwt de spanning, omdat er een geweldig tempo in de film zit. Iedere sportliefhebber moet haar gaan zien. En ook de niet sportminnende zal hier zeker veel schoons ontdekken. Je kunt niet alles hebben. film in revuestijl. Een dans, lonk- vArhfni16 veel vroolijkheid en een leuk verhaal, waarin de opvoering van een grootsche revue het hoogtepunt vormt. Het js een vermakelpke film. Voor den vfoo- Ipken noot zorgen o.m. de Ritz-Brothers. Dat zegt genoeg. Alice Faye speelt uitne mend de hoofdrol. In het voorprogramma wordt een inte ressante kleurenfilm gegeven: „Tiergarten des Meeree". CITY. Nachtasyl. De Fransche filmindustrie heeft een goede naam gekregen. Terecht; haar producten kunnen in den regel den toets der critiek wel doorstaan. Aan technisch 'vakmanschap ontbreekt het meestal niet al kan het geluid zich nog niet altijd ont worstelen aan de atelierklank. En ook beschikt men er over goede artisten. Ka rakteruitbeelding is hen meestal wel toe vertrouwd. Doch met dat al streven zij hun doel wel eens voorbij. Want al deze goede hoedanigheden zijn niet altijd voldoende om een kunstwerk te scheppen. Wanneer Gorki's aangrijpend, van groot menschelijk leed doortrokken tooneelstuk „Nachtasyl" weergegeven wordt, dan mag men van zoo'n film ook verwachten dat daarin ge streefd zal zijn naar een juiste uitbeel ding en dat vooral de donkere achtergrond der dingen tot uiting komt. En dat is nu niet de groote kracht van dit filmverhaal. Een enkele keer breekt die diepere sfeer door zoo wanneer de moede zwervers in 't asyl hun somber lied zingen terwijl een alcoholist zich van 't Téven beroofd. Maar over het algemeen wordt alles getemperd door 'n zachten humor, die de scherpe kan ten overal afneemt. Of Gorki het zoo be-- doeld, heeft? Doch met dat al is deze film toch wel de moeite waard. Al ware het alleen maar om de prachtige figuur van Pepel en ook in den beginne, van den baron die een groteske verschijning is. Het Nachtasyl is de vergaarbak van alles wat de maatschap pij uitstoot, te recht of ten onrechte. Ie der individu heeft zijn verleden. Het kan een baron geweest zijn of een dief. Maar de menschelijke hartstochten en verlangens kennen ze allemaal. En zoo kan er een mooie liefde opgroeien tusschen Pepel en Natasja, alle ellende ten spijt. Deze twee figuren beheerschen het omverhaal. Daarnevens zijn het tal van tafereelen die de aandacht vragen door de levendigheid waarmede ze gespeeld worden. En wat een prachtige „koppen" zijn er te bewonderen! De prijs der misdaad. De Strijd tusschen een gangster-bende en de politie is hier het dankbare motief waar op geborduurd is. De sterke hand wint het en hoe! Het is een lust de knapen van beide partijen te zien werken. Een boks wedstrijd, knallende schietpartijen, traan- gasbommen en als maar voortsnellende auto's met loeiende claxons en schurende banden over asphalt, 't Gaat er heet toe en Vandaar dat het een spannende film is. Gisteravond omstreeks half acht passeer de een vrachtauto den onbewaakten spoor wegovergang in den nieuwen weg tusschen Hillegom en Vogelenzang. Juist op de spoorbaan sloeg de motor af. Op hetzelfde oogenblik naderde goede rentrein 4609 uit de richting Haarlem. De bestuurder van de auto wist zich bijtijds in veiligheid te stellen. De auto werd gegre pen, een paar honderd meter meegesleurd en vernield. Tengevolge van de botsing ont spoorde de locomotief, waardoor het spoor tusschen Vogelenzang en Hillegom werd versperd. De dienst moest op dit traject over een spoor worden onderhouden, het geen een vertraging van een kwartier voor de treinen van Leiden naar Haarlem be- teekende. De boottrein uit Vlissingen en de D-trein 28 uit België werden ter ontlasting van het gestoorde traject over Utrecht naar Amsterdam c.s. geleid. Nader vernemen wij nog het volgende: Een vrachtauto met open laadbak van de firma Verkerk, expediteur van zand en steenen, kwam op den spoorwegovergang in den nieuwen weg tot stilstand, doordat de motor afsloeg. De bestuurder probeerde den wagen van de rails te duwen, doch toen dit niet gelukte, ging hij hulp zoeken bij een bewoner van een zeer nabijgelegen perceel, vlak bij den overweg staande. Voordat beide mannen bij de auto terug waren, zagen zij de lichten opdoemen van de uit de richting Haarlem komende ijl goederentrein 4609, welke met een snelheid van 75 km per uur naderde. De afstand was te kort om nog een waarschuwing te geven en over een lantaarn beschikte geen der beide mannen. Door de duisternis kon men op de locomotief de gestrande auto niet onderscheiden en met een harden slag greep de goederentrein de vrachtauto in de flank. Verbrijzelde stukken vlogen her en der, de laadbak werd op de buffers meegesleurd en het chassis werd onder de linkerwielen vermorzeld. Driehonderd meter voorbij de plaats des onheils kwam de trein tot stil stand. De hevige botsing had de eerste as van de locomotief uit de rails gelicht. De zeven goederenwagens, waaruit de trein bestond, bleven in het spoor. Weldra waren werkploegen uit Hillegom en Lisse ontboden, die de resten van de vrachtauto uit het werk van de locomotief verwijderden. Daarna spande men alle krachten in om de ontspoorde machine op de baan te krijgen. Hierbij kreeg men as sistentie van twee uit Amsterdam gekomen ongevallenwagens. Om elf uur was de zware locomotief, die vrij belangrijke schade had opgeloopen, in de rails en sleepte de machine van den on- gevallentrein haar met de goederenwagens naar het emplacement,-Hillegom. Aangezien de spoorstaven van het 'ge beurde niet hadden geleden, is kort daarop het verkeer over dubbel spoor hervat. AUTO-ONGEVAL DOOR MISBRUIK VAN STERKEN DRANK. Gistermiddag heeft een bestuurder van een vrachtauto op den Overtoom te Am sterdam een ongeveer 20-jarig meisje aan gereden, met gevolg dat zij met een hersen schudding naar het Wilhelmina-gasthuis moest worden overgebracht. Het meisje reed aan den rechterkant van den weg tusschen het trottoir en een vlucht heuvel, toen de vrachtauto haar passeerde. Hoewel de rijweg daar dus niet breed is, was er toch voldoende ruimte. Waarschijn lijk is de vrachtauto niet voldoende naar links uitgeweken. Het meisje werd door de auto gegrepen en tegen den grond geslin gerd. De bestuurder van den vrachtauto stopte echter niet, omdat hij, zooals hij la ter verklaarde, niets van het gebeurde had bemerkt. Omstanders beduidden den chauf feur echter te stoppen. Het bleek, dat de bestuurder sterken drank had gebruikt. De politie onderzoekt thans in hoeverre den autobestuurder schuld treft. Als verstekelinge aan boord van een vliegtuig. Iets heel bijzonders heeft zich op het vliegveld Schiphol voorgedaan. Met het vliegtuig, dat uit Rotterdam te Schiphol landde, bleek het aantal passagiers grooter dan het verkochte aantal vervoerbewijzen. Het bleek bij onderzoek dat mej. P. niet in het bezit was van een ticket en het lucht reisje had meegemaakt als verstekelinge, meldt het Volksblad. Hoe zij het vliegtuig is binnen gekomen, is nog een raadsel, doch het was onmoge lijk Schiphol ongemerkt te verlaten. Zij viel de politie in handen, die haar naar Hoofd dorp overbracht. Men bleek te doen te heb ben met een zwakzinnige, die uit O o s t- kapelle afkomstig was. De politie uit die gemeente werd opgebeld om de vrouw naar haar woning te leiden. Tusschen as van motor bekneld geraakt en omgekomen. Op de werf van Wilton-Feyenoord te Schiedam is gistermorgen de 40-jarige P. Brusselman, uit Vlaardingen in de motor hal tusschen de as van een moter bekneld geraakt. Hij was vrijwel op slag dood. De man was gehuwd en vader van drie kin deren. Hoe het ongeval zich precies heeft toegedragen kon niet worden geconsta teerd. WIELRIJDER OP ONBEWAAKTEN OVERWEG OMGEKOMEN. Gisteravond is op den onbewaakten over weg aan de Loostraat, gelegen op slechts enkele minuten afstand van het station Nuenen, doch onder de gemeente Eindho ven, de 35-jarige Verberne, die den overweg per fiets passeerde, door den personentrein, die om 18.15 uur uit Eindhoven naar Hel mond vertrok, gegrepen. De man was op slag dood. MARCHANDEAU OVER DEN TOESTAND DER FENANCIëN. De minister van financiën, Marchandeau, heeft gister op het radicaal-socialistische congres te Marseille een rede gehouden, waarin hij zeide, dat hij, toen hij de porte feuille van financiën aanvaardde, minstens 30 miliard franken noodig had om tekorten te dekken. Hij kon slechts over 2% milliard beschikken. Een stelselmatige saneering was dus een onmiddellijke noodzakelijkheid. Van April tot de crisis in September kon een bedrag van 19 milliard betaald worden dank zij een beroep op het crediet, zonder dat de voorschotten bij de bank van Frank rijk behoefden te worden aangesproken. De internationale crisis had echter weer ern stige gevolgen voor de openbare financiën gehad. Marchandeau keerde zich in heftige be woordingen tegen degenen, die zich aan „uitvoer van kapitaal" hebben schuldig ge maakt. Hy zeide verder, dat er nog een te kort bestaat, dat aangevuid moet worden, omdat anders het. gevaar bestaat, dat de toestand, die reeds verontrustend is, nog ernstiger wordt. De lasten van de schat kist zullen verminderd worden. Er zullen voor het herstel der financiën jaren van moedige inspanning noodig zijn, en „geen jaren van demagogie, die de grootste vijand van een goed financieel beheer is". EEN MANIFEST DER ARBEIDERS PARTIJ. De nationale uitvoerende raad van de Engelsche Arbeiderspartij publiceerde gis ter een manifest, waarvan het eerste ge deelte felle kritiek inhoudt op de politiek der regeering, en het tweede deel de poli tiek uitstippelt, welke, naar verklaard wordt, niet onder de tegenwoordige regee ring kan worden gevoerd en die gebaseerd moet zijn op rechtvaardigheid en verzoe ningsgezindheid. Het manifest omvat de volgende punten: Het zorgen voor een bewapening, die noodig is om. het land te verdedigen en de verplichtingen ais lid van den Volkenbond en van het Britsche gemeenebest na te ko men. Beveiliging tegen luchtaanvallen en groo te vermeerdering van het aantal gevechts vliegtuigen Organisatie van 's lands hulpbronnen en menschenmateriaal, o.a. het gebruik van werkloozen, doch geen dienstplicht. Vorming van een ministerie van binnen landsche verdediging en voorraden. Volledig overleg met de vakvereenigin- gen. Offers te brengen door hen, die ze het best kunnen dragen. Volledige uitbuiting van de hulpbronnen des lands- en een nationaal plan op socia listische grondslagen. Uitbreiding van den handel, in het bijzon der met het Britsche gemeenebest, de Ver- eenigde Staten en democratische en be vriende landen. Het teniet doen van de overblijfselen van den oorlog. Oorlog is niet onvermijdelijk. Besprekingen met alle naties, doch niet onder bedreiging van wapengeweld, voor het uit den weg ruimen van werkelijke grieven. Regeling van het koloniale vraagstuk door toepassing op alle koloniën, die niet rijp zijn voor zelfbestuur, van het principe van internationaal beheer. Regeling van den toegang tot de grond' stoffen door zich bereid te verklaren, alle naties, die bereid zijn, af te zien van agres sie en in vrede te leven, in den overvloed van de wereld te laten deelen. VIERJARIG MEISJE VERMOORD. Een 14-jarige knaap de vermoe delijke dader. Een vierjarig meisje uit Hornsey, dat sinds Woensdagavond werd vermist, is Don derdag in de nabijheid van de ouderlijke woning dood in een zak teruggevonden. Het kind was gebonden en had 'n prop in den mond. Scotland Yard tracht licht te bren gen in het afschuwelijke misdrijf. De politie ondervroeg een veertien jarigen schooljon gen, die juist van school was thuisgekomen, Hij werd medegenomen naar het politie bureau. Het slachtoffertje heette Beryl Osborne, en haar ouders woonden in een flat aan de Hazellville Road te Hornsey. Zij was het laatst gezien omstreeks vier uur in den mid dag toen zij op straat speelde met andere kinderen. Een buurman ontdekte de zak in de schuur van het huis, naast dat der ouders van het kind. De zak was met een touw dichtgebonden. Het meisje moest reeds eenigen tijd dood geweest zijn. Zij was door verstikking om het leven gekomen. Haar handen waren gebonden en haar armen wa ren met een touw om het lichaam gebon den. De politie vond bij nader onderzoek in den tuin, een kuil, die leek op een inderhaast gegraven graf. De ouders hadden met hulp van de buren den geheelen nacht naar het kind gezocht. De moeder bezwijmde, toen zij de afschu welijke ontdekking vernam. Het meisje was haar eenige kind. De veertienjarige jongen is in staat van beschuldiging gesteld. BOODENDAGBOEK VAN HET VERKEKB Sittard 1 doode. Op den weg van Sittard naar Heerlen, even buiten het gehucht Leyenbroek, is gis ter de 61-jarige motorrijder J. A. Matthijs- sen uit Treebeek, toen hij een voor hem rij dende personenauto van J. A. uit Heerlen wilde passeeren, in aanraking gekomen met dezen wagen, doordat tegelijkertijd van te genovergestelde zijde een vrachtauto na derde. De motorrijder kwam met den rech tervoet in aanraking met de auto, waar door de motor tegen den grond sloeg.' M. kreeg een voetfractuur en verwondingen aan de handen. Zijn op de duo gezeten 60- jarige schoonzuster, mevr. A. Notten De- schen, wonende aan de Henegouwsche Laan te Rotterdam, die hij naaf huis wilde bren gen, kreeg een ernstige hersenschudding. Zij werd naar de woning van M. gebracht, waar zij later is overleden. Zal inderdaad binnenkort wel in werking treden. Reuter meldt uit Londen: Het sehijnt aan weinig twijfel onderhevig, dat de Britsche regeering na de onderhandelingen met de Italiaansche regeering verwacht, op 1 Nov. in staat te zullen zijn, de goedkeuring van het parlement te vragen voor de inwerking stelling van het Britsch-Italiaansche pact. Men verklaart, dat de procedure zal zijn, dat de regeering het Lagerhuis in kennis zal stellen van den datum, waarop zij voor stelt, het pact van kracht te doen worden, en van de voorwaarden waaronder zij dit ingevolge de afspraak met Italië zou doen. Ofschoon men te Londen niet beschikt over officieele gegevens omtrent de basis, welke de regeering voor de inwerkingstel ling voldoende heeft geoordeeld, zijn er aanwijzingen, dat over meer gesproken is of wordt dan alleen de totstandkoming van het pact in ruil voor het terugtrekken van 10.000 Italiaansche vrijwilligers. WERELDTENTOONSTELLING IN 1942. Italië heeft alle staten ter wereld uitge- noodigd deel te nemen aan een in 1942 in Italië te houden wereldtentoonstelling. RECORD-GRAANOOGSTEN IN ROEMENIë. De Roemeensche minister van landbouw, Jonescu-Sisesti, heeft gister per radio" een uiteenzetting gegeven van den huidigen stand van den Roemeenschen landbouw, welke voor Roemenië van zoo groot belang is, aangezien 80 procent der bevolking in den landbouw werkzaam is. Den totalen graanoogst raamde de minister voor dit jaar op 1.260.000 wagons, waarvan voor tarwe alleen ruim een derde, n.l. 495.000 wagons. Dit beteekent bij een met tarwe bebouwde oppervlakte van 3.764.000 ha, een gemiddel de opbrengst van 1310 kg per ha. Dit is de grootste opbrengst per ha, welke Roemenië sedert het einde van den oorlog gekend heeft. De tegenwaarde van de tarweproductie van dit jaar bedraagt 20 milliard lei. Na rijkelijke dekking van de binnenlandsche behoefte kan hiervan voor 5 milliard lei worden uitgevoerd, zoodat hieruit ruime de viezenvoorraden zullen toevloeien. Ook de maisoogst, welke tot dusver onoverzichte lijk was, is beter uitgevallen dan oorspron kelijk werd aangenomen. Op een met mais bebouwd oppe^ylakte van 4.7 millioen ha is een opbrengst verkregen van 530.000 wa gons, overeenkomende met een opbrengst per ha van 1130 kg. De tegenwaarde van dezen oogst kan geraamd worden op 16 mil liard lei. Men kan de totale tegenwaarde van den graanoogst incl. haver en gerst, dit jaar schatten op minstens 40 milliard lei. Ook de teelt van textielplanten heeft goede vorderingen gemaakt. De minister vermeld de o.a. dat een oppervlakte van 6000 ha met katoen is bebouwd, welke een opbrengst zal geven van 300 wagons. Ook de fruitteelt heeft zich dit jaar gunstig ontwikkeld, als mede de veeteelt. STRENGE WINTER IN BULGARIJE. In geheel Bulgarije heeft het fraaie we der de laatste dagen plaats gemaakt voor vorst en sneeuwval. De temperatuur is in 48 uur tijds gedaald tot 22 graden onder nul. De bergen zijn met een dikke sneeuw laag bedekt. In verscheidene districten is het wegverkeer onmogelijk. Uitgehongerde wolven naderen de bewoonde gebieden en stelen het vee uit de stallen. Zulk een plotselinge verandering van 't weer, en zoo vroeg in het najaar heeft men in jaren in Bulgarije niet meegemaakt en wordt be schouwd als een slecht voorteeken voor 'n langdurigen strengen winter. Vergadering van den Raad der gemeente MIDDELBURG. Op Woensdag, den 2 Nov. 1938, des namiddags te 2 uur, ter behandeling van de onderstaande zaken: 1. Notulen vergadering van 27 Juli 1938- 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming van een tijdelijk leeraar aan de Avondschool voor Nijverheidsonder wijs in i a. wiskunde, b. natuur- en werktuigkunde, t c. lijnteekenen. 4. Hernieuwde vaststelling verordening heffing en invordering vermakeljjkhe- denbelasting. 5. Wijziging Verordening „Gemeentepoli tie 1934". 6. Beslissing op voorstel van de leden mr. Th. Portheine en A. Jeronimus 'tót wij ziging der Verordening nopens de Sei zoen-openstelling van winkels. 7. Beslissing op verzoek tot belasting veux opschriften in vreemde talen op win kels enz. 8. Beschikking over strooken grond aan Dokhaven. 9. Verhuring gemeente-grond Maisbaai. straat. 10. Verhuring gemeente-grond Verwerij- straat. 11. Vermindering huur grond Heeren- 12. Ingebruikgeving Schoollokaal Verwe- rijstraat. 13. Goedkeuring rekening 1939 Godshui zen. 14. Goedkeuring begrooting 1939 Godshui zen. 15. Hernieuwde vaststelling Gemeente-be grooting 1938. 16. 15e wijziging Gemeente-begrooting 1938. 17. Crediet voor centrale verwarming Po- litie-bureau. 18. Medewerking aan rente-verlaging en verlengingsduur aflossing van obliga- tiën Centrale Ammoniakfabriek. 19. Uitbreiding straatverlichting Seisweg. 20. Beslissing op ontheffingsverzoeken voor aanslagen 1937 en 1938 straatbe lasting. 21. Beslissing op bezwaarschriften tegen aanslagen 1938 straatbelasting. Middelburg, den 28 October 1938. De Burgemeester, M. Fernhout.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 7