ZEELAND. FIETSLICHT N.V. WILLEM VAN RIJN MIDDELBURG. UIT DE MIDDELBURGSCHE COURANT VAN VOOR VIJFTIG JAAR GOES. KRELIS KRIJGT GEEN STEUN. Omdat zijn inkomen teklein I De BOSCH fietslamp - 'r> juweel tje van hedendaagsche techniek- voldoet aan de hoogste eischen. Geen storingen, mooi helder, vèr- stralend licht. Steedsbetrouwbaar. Prijzen: 6 Volt, 1,8 Watt F. 6.25 6 Volt, 3 Watt met Alni- magneetstaal F. 7.50. Let op het merk Rotodyn. Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel! AMSTERDAM (C.) KEIZERSGRACHT 1Z1 - ITELEFOON 31308 (4 LIJNEN); IS. Men schrijft uit het Land van Maas en Waal aan de N.R.C.: Er zijn van die dingen, waar ik geen hoogte van krijgen kan. Daar is b.v. de steun aan landbouwers. In het Land van Maas en Waal is bijna iedereen boer, dus ik behoorde toch te weten wat A-steun is en B-steun en C-steun. (Is er ook nog een D- steun?) Maar eerlijk gezegd: ik begrijp van al dien steun niets. En wie het verhaal van onzen tuinman hoort, zal mij moeten toegeven dat er iets geheimzinnigs ligt in deze baterie. Krelis dan wenkte mij dezen zomer eens, toen ik langs het stuk tuin kwam waar hij stond boonen te plukken. „Ge moet eens kijken naar dezen brief.' Uit z{jn zak kwam een papier, dat voor zichtig gladgestreken werd. „Aan wie hebt ge geschreven, Krelis?" „Aan de Koningin." „Dat is niet mis! Dan mag ik den brief wel voorzichtig vasthouden. Waarover hebt gij geschreven?" „Over den steun. Ik kan mijn recht niet krijgen, en dan ben ik gewend het maar zoo hoog mogelijk te zoeken. De Koningin is altijd rechtvaardig. Daarom dacht ik: ik schrijf haar een brief en vertel precies wat er aan de hand is." Ik moet zeggen: het was een keurige brief. De schoolmeester zal er wel niet on- Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Aan het uitvoerig jaarverslag over 1937 van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneu- zen, onileenen wij, dat op 31 December stonden ingeschreven 1544 personen, van wie 473 in West Zeeuwsch-Vlaanderen. In 1937 zijn 1678 invoervergunningen af gegeven en is een bedrag van 2826 aan consentgelden geind tegen 1899 en 2924 in 1936. Er is in het gebied der Kamer weinig te bespeuren van de opleving, die van elders werd gerapporteerd. Ofschoon het in den aanvang van 1937 scheen, dat ook de be drijven in Zeeuwsch-Vlaanderen in die op leving zouden gaan deelen, zijn de ver wachtingen, die daaromtrent werden opge wekt, over het algemeen genomen niet ver vuld. Aan het eind van het verslagjaar was de algemeene toestand van handel en in dustrie zorgvoller dan ooit. De,Jaarvergadering van den bond van harmonie- en fanfare-vereenigingen. Zaterdag 5 November a.s. wordt in hotel „Centraal" te Goes de jaarvergadering van den Bond van Harmonie- en Fanfare-ver eenigingen in Zeeland gehouden. Volgens de agenda hebben ditmaal een drietal vereeni- gingen verzocht het bondsconcours, dat jaarlijks op den 2en Pinksterdag gehouden schuldig aan zijn geweest. In de gevoege- - -i - i -c- lijke termen verzocht Krelis nietigverkla- I w0 mogen organiseeren, nl. „Excel- lueugvaiud trolocronVioiH irnn haar ring van het besluit, waarbij hem zijn steun (Ingez. Med.) de waterstand opgeloopen tot 1,56 m N.A.P. Er is geen reden om aan te nemen, dat voor den afsluitdijk minder gevaar voor stormschade zal bestaan, naarmate het peil van het IJsselmeer het gewenschte peil van 0,40 m N.A.P. nadert. Het instellen van dit peil zal ongeveer samenvallen met het sluiten van de bedijking van den N. O.-pol- der en de gunstige invloed van de verlaging van het peil zal nagenoeg opwegen tegen den nadeeligen invloed van het verkleinen van het IJsselmeer ten gevolge van het ma ken van den N. O.-polder. Zooals blijkt, is van bedreiging van den afsluitdijk geen sprake geweest. De wen- schelijkheid van het treffen van maatrege len om voortaan het ontstaan van schade en het veroorzaken van hinder aan het ver keer bij storm te beperken, is intusschen in studie genomen. DE LOTERIJ TEN BATE VAN HET LUCHTBESCHERMINGSFONDS. Onoirbare handel? Het Tweede-kamerlid de heer Van der Piitt heeft aan de ministers van binnen- landsche zaken en financiën de volgende vragen gesteld: Is het den ministers bekend, dat een de- werd ontnomen wegens verhuizing. „De zaak zit zoo", legde Krelis uit. „Eerst was ik te oud voor steun. Overal heb ik geloopen om steun te krijgen, en overal kreeg ik de boodschap: ge zijt boven de 65 jaar. Net alsof ik minder geld noodig heb als ik 66 jaar ben dan als ik 63 ben. Maar enfin, daar is een regeling voor gekomen en eindelijk kreeg ik mijn steun. En nu moest ik verhuizen, daar zat niets anders op, en nu willen ze me den steun niet lan ger geven. Ze zeggen dat dit huis te wei nig grond er om heen heeft om een land bouwbedrijf te zijn. Net alsof ik het hel pen kan, dat ik den grond een eind verder heb moeten huren. Wat kan hün dat nou schelen, of myn weiland om het huis heen ligt of vijf minuten er vandaan? En het huis is ook te klein, zeggen ze. Nou, dat snap ik heelemaal niet. Hoe kleiner, hoe armoediger zou ik zeggen, en dus hoe meer aangewezen op steun, 't Is een rare bedoe ning", concludeerde Krelis, en krabde eens onder zijn pet. „Maar enfin, ik zal eens afwachten wat de Koningin er van zegt.' De appelenpluk was juist klaar, toen Krelis antwoord kreeg. Dat was geen groot werk dit jaar, dat plukken. Twee goudrei- netten zaten er aan onze twee trotsche boomen! Een mandje Groninger Kroon!, twee manden Present of England, een beet je Bellefleuren en wat stoofperen, dat was alles uit een tuin met honderd vruchtboo- men. Krelis kon het op zijn sloffen af, en dat deed hij dan ook. Het woord „haasten" staat niet in zijn vocabulaire .geschreven. sior" te Kloetinge, ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan, „E.M.M." te Kortgene ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan en „E.M.M." te Kruiningen ter gelegenheid van haar 75-jarig bestaan. Allen zijn be reid het concours voor eigen rekening en risico te houden. Het bondsbestuur stelt verder voor het solistenconcours ditmaal in de maand Fe bruari te Middelburg te houden. Besmettelijke ziekten. In de week van 16 tot en met 22 October kwamen in onze provincie vijf gevallen van besmettelijke ziekten voor, nl. één geval van diphterie te Middelburg, twee gevallen van roodvonk te Krabbendijke en één in ieder der gemeenten Driewegen en Grauw. JUBILEUM A. PETERMEYER. Gistermiddag werd in het Gymnasium al hier het feit herdacht, dat de heer A. Peter meyer 30 jaren geleden als leeraar in de Duitsche taal en letterkunde aan het Mid- delburgsch Gymnasium werd verbonden. Aanwezig waren: het college van curato ren, de oud-rector dr. Stutterheim, de oud- conrector dr. Burgersdijk, de leeraren en de leerlingen, benevens eenige oud-leerlingen. Eerst werd de heer Petermeyer toege sproken door den rector, die hem namens alle leeraren en leerlingen een ets aanbood. Daarna richtte de voorzitter van het cu ratorium zich in waardeerende bewoordin gen tot den jubilaris, onder aanbieding van eenige boekwerken namens curatoren. Vervolgens bracht een oud-leerlinge den grootste deel op het lijf geschreven zijn. Herman en Aaf Bouber waren er weer best in. Wat een prachtige Jordaantypen I beelden deze artisten toch uit. Harry Boda was op en de top de branieschepper Dol le Dries, met het hart van goud, die als I hjj Indië gaat verlaten, zijn bruine, moe- derlooze kinderen niet wil achterlaten, zooals gebruikelijk is, doch aan Blonde Greet voorstelt het zaakje maar bij elkaar te gooien. En wat een schat van een oud moedertje «/as Riek Kloppenburg. Een ras-1 artiste. Al met al een verzorgde opvoering, die meer belangstelbng had verdiend. Werk uitgevoerd in werkverschaffing. Aan de Raad is overgelegd een staat van I hetgeen in de maanden Juli, Augustus en September in werkverschaffing is uitge voerd. Hp omvat voornamelijk verbeterin gen aan enkele wegen, aan kanaalglooiin gen, werkzaamheden op het sportterrein en in de plantsoenen enz. Meer licht verzocht. By den Raad zyn een tweetal verzoeken I om meer licht ingekomen. Ten eerste van een groot aantal bewoners van den Veer- schen weg, die er op wyzen, dat bij het begin van dien weg de duisternis groot is, zoodat het meermalen voorkomt, dat van I de richting Nederstraat komende wielrij ders op den weg by het linkertrottoir te recht komen, terwijl ook dé rijweg en trot toir afgescheiden zijn door kantsteen „van zulk ongelukkig materiaal als wel nergens wordt aangetroffen". Adressanten wijzen er op, dat de afstand tusschen den lantaarn I op de brug en die by pand 21 op den weg I eenig zelfstandig Koninkrijk Boherheh. te groot is en zij vragen hierin verbetering 1 aan te brengen. Het tweede verzoek is van de bewoners van het nieuw aangebouwd deel der Juli- anastraat, waar nog steeds geen verlichting is. Dit maakt het moeiiyk een naambord of huisnummer te onderscheiden en mede door de verhoogde trottoirs, is de toestand er wel eenigszins gevaarlijk, om aldaar iemand by avond in den donker te bezoe ken. Daarom vragen adressanten met spoed een lichtpunt te doen aanbrengen ter hoogte van het voorloopig einde der betrokken straat. 43e week 1888. Er wordt, volgens de Arnh. Ört. te Arnhem een straat-oorlog gevoerd tus schen de jongens van de „roomsche scho len en de „gereformeerde" scholen, Dat oorlogvoeren door de schoolkinderen schijnt in de lucht te zitten, Dezer dagen werden ook te Middelburg veldslagen geleverd tusschen leerlingen der school in de Noordstraat en die in de Langedelft, terwijl ook sommige scholieren der H.B.S. hunne veeten tusschen twee clubs door vechtpartijen beslechtten. Tot concierge in het nieuwe gebouw van het Zeeuwsch Genootschap der weten schappen alhier is heden middag benoemd de heer C. J. van Santen, alhier. De Lesseps verklaarde in eenë rede voering, dat de opening van het Panama- kanaal in 1890 zal plaats hebben. Rails en waggons voor een tram We- meldingeHansweerd zijn gereed, zoodat de lijn met Januari in exploitatie gebracht kan worden, terwijl overwogen wordt om een lijn van Ellewoudsdijk naar Goes te maken. Het voornemen bestaat om van het buitenverblyf Zeeduin af den weg tot den Oranjezon te bestraten. Tegenover het streven der Duitschers om naar gelang van de Duitsche of Cjhechi- sche districten het bestuur van BOhemen tusschen beide nationaliteiten té' Véi'cïéfelen, stellen de Czechen als laatste eisch' een Bakfiets te water. Gistermorgen, ongeveer half tien, terwijl de koopman J. A. Daniëlse, een klant be diende op de Groote kade, schoot de rem van zyn driewielige bakfiets los, en een paar seconden later lag de bakfiets met inhoud in de haven. De zwaardere artike len zonken, de lichtere bleven drijven en al spoedig was het water bezaaid met closet rollen, zeemen, dweilen, kwastjes, doosjes, poetsmiddelen, enz. Bereidwilligen hielpen met een vlet wat dreef op te vissehen en ook de bakfiets werd later de hooge kade weer opgeheschen. Intusschen beteekent dit ongeval een leelijke schadepost voor den heer Daniëlse. g Nadat ook de concierge nog bloemen had I WALCHEREN. aangeboden dankte de heer Petermeyer alle sprekers voor hunne woorden en geschen ken en tevens al zijn tegenwoordige en vroe gere leerlingen voor hetgeen zij in deze 30 jaren voor hem geweest zyn. Zoo was de slappe fruitoogst de oorzaak zer dagen in een portvrijen omslag van het I dat Krelis thuis zat in zijn nieuwe huisje, I heer Petermeyer een bloemenhulde namens I zonaere r departement van binnenlandsche zaken f°en er op een middag ('t zal nu 14 dagen de klasse, die dit jaar eind-examen heeft geleden zyn) een blinkende auto stilhield voor zyn hek. Twee deftige heeren stapten er uit. Ze kwamen in den naam der Ko ningin. Sjonge, sjonge, dat was deftig be zoek! De heeren gingen gewichtig zitten en Krelis en zijn vrouw gingen afwachtend zit ten. En jawel, daar kwam het. Het geval was onderzocht. En nu kwamen de heeren vertellen, dat tot hun groote spijt het re sultaat van dit onderzoek niet gunstig was. Krelis kwam voor steun niet in aanmer king, omdat zyn inkomen te klein was. „Hé, wat zegt u?", zei Krelis. Maar de heeren stonden al weer buiten De auto snorde. Weg waren ze. „En nu vraag ik u", zei Krelis in gloeien de, verontwaardiging toen hy mij den vol genden dag het verhaal deed. „Myn inko men te klein! Dan heb ik toch juist steun noodig! Moet je tegenwoordig soms ryk zyn, om gesteund te worden? 't Is wat moois! Eerst was ik te oud. Toen was myn huis te klein. En nu is myn inkomen te klein. Ik begrijp er niets meer van, het is een rare wereld tegenwoordig. Maar 't valt me bar tegen, bar! Zoo is dan de steunregeling voor sommi ge menschen een duistere geschiedenis. De collecte voor het Fonds voor By- zondere Nooden heeft deze week 34.81 op departement door de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming, afd. organisatie loteryen een circulaire is verspreid ter aanbeveling van de door die vereeniging georganiseerde lotery ten bate van een nationaal luchtbe schermingsfonds Weten de ministers, dat het deelnemen aan die lotery wordt aantrekkelijk gemaakt door het, gelijktijdig met die aanbeveling, doen van een aanbieding van een bepaald merk sigaren, in dier voege dat by aankoop tot een waarde van tien gulden een gratis lot wordt verstrekt? Achten de ministers het juist, dat deze overigens zeer -nuttige vereeniging handel drijft en zien zij daarin geen ernstige bena deeling van het toch reeds zoo noodlijdend distributiebedrijf? Kunnen de ministers mededeelen, of de aanbiedster beschikt over de vereischte ver gunning krachtens artikel 14 van de tabaks wet? Indien zulks inderdaad het geval is, zyn de ministers dan bereid de gronden bekend te maken waarop deze vergunning is ver leend? Achten de ministers, ook dan wanneer de aanbiedster in het bezit is van de vereischte vergunning, de bovengenoemde wijze van aanbieding niet in strijd met de tabakswet, nl. met artikel 45 dier wet, dat het ver strekken van geschenken verbiedt? Zyn de ministers bereid nu maatregelen te nemen, opdat aan het bovenbedoelde op treden ten spoedigste een einde komt? STERFTE AAN MOND- EN KLAUWZEER Het aantal sterfgevallen tengevolge van mond- en klauwzeer heeft in de week 16 t|m 22 October bedragen: 222 runderen, 203 kalveren, 99 varkens en biggen, 8 scha pen en 3 geiten. Sedert de week 1926 September 1937 zyn aan mond- en klauwzeer bezweken 4825 runderen, 5208 kalveren, 4067 varkens en biggen, 325 schapen en 77 geiten. HET AANHOUDEN VAN RESERVE KALVEREN. Verhooging der gewichtsgrenzen. Naar men ons van bevoegde zyde mede deelt zal de termijn voor het aanhouden van reserve-kalveren worden verlengd tot 1 Februari 1939. Dit houdt in, dat veehouders, die ingevol ge hun toewijzing 1938 in de maand October reserve-kalveren mochten houden, van 1 November 1938 tot 1 Februari 1939 desge- wenscht één kalf zonder identiteitsbewijs, mits beneden 250 kg, zullen kunnen aan houden. Het ligt voorts in de bedoeling, te bepa len, dat van 1 November 1939 tot 1 Januari 1940, géén reserve-kalveren aanwezig zul len mogen zyn. Veehouders, die thans voor nemens zyn reserve-kalveren op de toewy zing van het volgende jaar te laten schet sen, waartoe tot 1 Februari 1939 gelegen heid zal bestaan, zullen zich dus reken schap dienen te geven van de gevolgen daarvan voor hun aanfok in 1939. Tevens zal de gewichtsgrens, waarboven andere dan reserve-kalveren van een iden titeitsbewys moeten zyn voorzien voor het tijdvak van 1 November 1938 tot 1 Januari 1939 worden verhoogd tot 140 kg. RAAD VAN OOSTKAPELLE. HET WRAK VAN DE „CHRYSSI" ZAL WORDEN OPGEBLAZEN. Gister hebben de hoofdingenieur-directeur en de hoofdingenieur van den rykswater- staat in de directie Beneden-Rivieren, een onderzoek ingesteld naar het wrak van de „Chryssi", het dezer dagen in den Nieuwen Waterweg gezonken Grieksche schip. Er is komen vast te staan, dat berging uitgeslo ten is. Het wrak zal met dynamiet worden opgeblazen. Deze arbeid zal waarschijnlijk drie maanden in beslag nemen. VREEMD BELOONDE GASTVRIJHEID. Korten tijd geleden had een jeugdig avonturier in een cafétaria in de Kalver- straat te Amsterdam, waar hy een en an der consumeerde, het medelijden weten op te wekken van medegastgenooten. Zij, die in een cafétaria middagmalen, behooren doorgaans niet tot de ruimst bedeelden in deze maatschappij. Niettemin willen zij echter het beetje, dat zij hebben, nog graag met een ander deelen. Zoo kon het komen, dat lieden die niet zooveel meer bezaten dan het voornoemde jongmensch, hem gastvrijheid verleenden in hun woning, waar hy mocht overnachten. Men ging zelfs zoover hem den huissleutel toe te vertrouwen: „Slaap maar uit en reik ons den sleutel daarna even in de cafétaria aan. Doe verder alsof je thuis bent". Hetgeen het jongmensch deed. Des mor gens verruilde hij zyn afgedragen plunje voor de Zondagsche van zijn gastheer, pakte nog eenige spulletjes in een koffer en ver gat den sleutel af te geven. Met een en an der en nog een zakcent stapte hij welge moed den nieuwen dag tegemoet. Zyn gastheer liet het er echter niet bij zitten en de politie van het bureau Raam poort nam de zaak ter hand. Gisteren werd de jongeman wandelend door Nümansdorp aangehouden. Er viel niets te ontkennen, want hij had alles aan. De man is op transport gesteld naar de hoofdstad en daar in het huis van bewaring opgesloten. EEN ZILVEREN FEEST. Er is een tyd geweest, dat de zakenlieden, die by hun bedrijf ys gebruiken, in de stad zoo goed als niet, in de omgeving evenmin, de staven ys konden bekomen, die zy noo dig hadden en zy afhankelijk waren van aanvoer van ys uit Rotterdam op twee da gen per week. Dat deze gebrekkige toe stand reeds weder bijna 25 jaar achter ons ligt, is haast niet te begrijpen. En toch is het zoo, want het was in het najaar 1913, dat op initiatief van eenige slagerspatroons pogingen werden aangewend om daarin ver betering te krijgen en op 6 November 1913 kwam het tot de oprichting van de Coöpe ratieve Ijsfabriek „Walcheren". Dit jaar valt 6 November op een Zondag en daarom zal het 25-jarig bestaan op Maandag 7 November worden herdacht. De vooruitzichten voor het coöperatief bedryf waren destijds gunstig. Er was in die dagen aan goed ijs voor vleeschkoeling dringende behoefte. De ijsafname was ver zekerd, terwijl de Coöperatie den prijs kon regelen in overeenstemming met haar be- drjjfsonkosten. In Juli 1914 kwam de fabriek aan de Los- kade gereed en kwam het eerste ijs in den handel. De jubel hierover was nauwelijks verstomd, toen reeds moeilijkheden dreig den. De bekende droeve jaren 19141918 hebben nog lang de sporen van deze moei lijkheden doen gevoelen. Het bestuur is er echter in geslaagd het bedrijf volkomen te herstellen en heeft alle reden het jubileum met de aandeelhouders te herdenken. Met de Coöperatie jubileert mede de heer L. Leydesdorff, die een der voornaamste oprichters en gedurende de 25 jaar van haar bestaan onafgebroken haar voorzitter was. „DE JANTJES." Ensemble Bouber Schuttershof Middelburg. Den figuren uit het successtuk van Her man Bouber, dat avond aan avond volle zalen trok, is weer nieuw leven ingebla zen en als van ouds plaatsen Dolle Dries, de Blauwe en de Schele hun rake zetten, zingen Blonde Greet en Toffe Jans hun sentimenteele liedjes, die men destijds ie- deren slagersjongen kon hooren fluiten. En wij zitten weer midden in de echt Jor- daansche sfeer van gekonkel en geroddel doch ook van echt-volksche humor en har telijkheid. Het stuk is hetzelfde gebleven en ook de j personen zijn in hoofdzaak dezelfde geble ven, doch het leven is zijn gang gegaan; en de misstanden waarop Bouber hier] den vinger legt zijn gelukkig uit den weg geruimd of veel verbeterd. Een ver schil in appreciatie gaat daarmede ge paard. De sentimentaliteit ligt er Voor on zen modernen tijd wat te dik bovenop, wat niet weg neemt dat het weinig talrij ke publiek toch weer telkenmale in den ban van de dramatische conflicten, welke het stuk te ovér brengt, kwam. Dit pleit voor de spelers, wien de rollen voor het OOSTKAPELLE. Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burge meester Fabius. Afwezig jhr. H. J. van Adrichem Boogaert wegens ziekte. De ingekomen rekenig 1937 en verslag 1937 van den keuringsdienst van waren te Goes, het verzoek van het Algemeen Ne- derlandsch Verbond betreffende vreemde talen op winkels en de mededeeling van de PZEM inzake terugstorting kosten laagspanningsnet a 153, werden voor kennisgeving aangenomen. De wijziging der depositie-overeenkomst met de Bank van Nederlandsche gemeen ten aangevraagd door deze Bank, werd aangenomen. De door Gedeputeerde Staten voor gestelde wijziging in de plaatselijke bouwverordening inzake het bouwen van zomerhuizen werd aangenomen met uit zondering der wijziging van artikel 106 dier verordening, welke ongewijzigd blijft. Een verzoek van de pl. afdeeling der Z.L.M. alhier om een lokaal beschikbaar te stellen voor het houden van een cursus in paardenkennis werd z.h.s. ingewilligd. Besloten is hiervoor de openbare school gratis beschikbaar te stellen. De begrooting der gemeente 1939 in de vorige vergadering behandeld, werd z.h.s. goedgekeurd, bedragende in ontvangst en uitgaaf gewone dienst 41970 en kapitaal- dienst 22510. Evenzoo de begrooting 1939 van den Vleeschkeuringsdienst met een bedrag aan inkomsten en uitgaven a 5427 De heer Z w e m e r wilde aanteeke- ning hebben dat hij tegen alle posten verzekering heeft gestemd. Z.h.s. werd besloten de kosten van het bedrag per leerling der openbare lagere school te bepalen op 11- Overeenkomstig dit bedrag'zal een bedrag van 1145, aan de Byz. school worden verstrekt. De uren waarop de gemeente-ontvanger zitting zal houden werden behoudens goed keuring door Ged. Staten gewijzigd en na der vastgesteld op Maandag en Donderdag des namiddags en den eersten werkdag van iederen maand telkens van 6.30 tot 8 uur. De V o o r z* deelde mede dat B. en W een onderzoek ingesteld hebben naar de mogelijkheid van het plaatsen van bor den op den hoek van den Brouwerijweg voor het modern verkeer. Zij willen hier mede nog wachten tot de verbetering van de Dorpsstraat haar beslag heeft gekregen. De V o o r z. merkte nog op, dat de moeilijkheden voortkomen uit het verkeer, dat uit den Brouwerijweg komt. Besloten werd nog een afwachtende houding aan te nemen. Eveneens werd aangehouden de kwestie van het verspreiden van stank, /die de gedeponeerde faecaliën aan het baantje bij De officieele opening van de nieu we Secretarie met brandvrye kluis. Voor deze opening waren alle gemeente ambtenaren, de plaatselijke predikanten, de oud-burgemeester en oud-wethouder, de ontwerper en uitvoerders en verder ver schillende notabelen aanwezig. De V o o r z. heette allen welkom en sprak er zijn Blijdschap over uit, dat de ge meente nu kon beschikken over eeh\éigen secretarie en dat de Raadzaal nu weer haar eigenlijke bestemming had gekregen 'en dan ook alleen maar dienst hoeft te doen voor raadsvergaderingen en trouw plechtigheden. Spreker zette vervolgens uiteen de ge schiedenis van een en ander. Het gemeente huis werd voorheen bewoond door den ge meenteveldwachter. Deze vroeg om inrich ting van meer slaapgelegenheid. Dit werd geweigerd, met de bedoeling om het ge meentehuis in te richten voor secretarie. Aangezien de Raadszaal hiervoor zëer on geschikt was, omdat deze voor vèrschillende doeleinden gebruikt moest worden. De doorslag heeft echter gegeveÜ het bezoek van den Commissaris der Koningin, die aanmerkingen maakte op het ontbreken van een brandvrije ruimte voor het ar chief. Besloten werd toen om een kluis te bouwen buiten het gemeentehuis, met den ingang uit de secretarie die in het beneden gedeelten zou worden ingericht. De veld wachter kreeg een andere woning en zoo werd besloten om het geheele geriiéenfehuis in gebruik te gaan nemen. Spreker bracht dank aan den architect die de plannen heeft gemaakt en het toezicht heeft gehou den. Aan de uitvoerders voor bouw en schil derwerk. Aangezien de namen der werkgevèrs al licht aan deze werkzaamheden blyven ver bonden wilde spreker aan den jongsten timmerman en schildersgezel een herinne ring aanbieden aan dezen bouw en wel in den vorm van een stuk gereedschap voor den ijver welke zy bij het verrichten der werkzaamheden hebben betoond. De beide mannen Chr. v. d. Woestyne en W. Vader zegden hiervoor hartelijk dank. De v o o r z. bracht verder hartelijk dank aan de de Raadsleden voor het be schikbaar stellen der benoodigde gelden en zeide dat, dank zij een vorig bestuur dat er zuinig beheer der gemeentemiddelen had toegepast, dit alles uit de vlottende midde len kon worden voldaan. Nu werd den aanwezigen een glas wijn aangeboden. Jhr. v. Teylingen, oud-burge meester feliciteerde den voorzitter' en den Raad met de secretarie. Spreker kon zich tenvolle de blijdschap van den voorzitter voorstellen omdat hij ook iets wist van de primitieve behuizing. Spr. heeft dit echter met een gerust hart aan zijn opvolger kun nen overlaten, omdat hij wist, dat de bur gemeester zich met hart en ziel aan zijn taak zou geven. Hij hoopte dat de burge meester nog lang hier den secpter mag zwaaien. Nu de gemeente een nieuwe secretarie gekregen heeft, hoopte spr. dat men ook nog eens een nieuwe openbare school rijk mag worden omdat de oude school véél te wenschen overlaat. ">;l Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den heer' A. C. van Dijke, hoofd der openbare school en dokter C. v. d. Harst gemeente geneesheer. De vooritter stelde hierop een dronk in op de opening van de nieuwe secretarie en de kluis en sprak den wensch uit, dat deze onder Gods zegen tot in lengte van'dagen tot heil der ingezetenen dienst zal doen. Verder verzoekt hij het oudste Raadslid de heer Zwemer de nieuwe secretarie te willen openen waaraan deze gaarne gevolg gaf. De aanwezigen werden nu in de gelegen heid gesteld om de inrichting te bezichti gen. Van de hal van het gemeentehuis komt men eerst in een wachtkamertje: daaruit kan men de eigenlijke secretarie betreden. Deze geeft een gezelligen en doelmatigen indruk. Er waren verschillende bloemstuk ken gezonden, welke hier waren opgesteld. Uit de secretarie kan men de kluis betre den, welke een ruime bergplaats biedt voor het archief en door een zware kluisdeur is afgesloten. Ook kan men van de secretarie af'dè bur gemeesterskamer bereiken, welke oök een den vijver veroorzaken. Ook hier is nog uitgang heeft in de hal. Achter geen oplossing voor te vinden zonder dat groote kosten worden gemaakt. B. en W. houden zich aanbevolen voor goed advies in dezen. Daar niemand van de rondvraag gebruik I maakte sloot de V o o r z. de vergade- ring en werd overgegaan tot fietsenbergplaats ingericht. Ook is een te lefoonverbinding tot stand gebracht. Een en ander maakt met de nieuwe méübilee- ring een keurigen en practischen indruk. Onze felicitatie aan het gemeentebestuur met de inrichting van dezeh nieuw bouw.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 6