BUITENLAND. I0ES. N00RDBEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. BEURS VAN AMSTERDAM. KERK EN SCHOOL. BEURSTHERMOMETER ZATERDAG. FRANKRIJK. Groote^brand te Marseille. eschenkenhuls WALCHEREN. ZUIDBEVELAND TSJECHOSLOVAKIJE. Praag vraagt Rome en Berlijn om arbitrage- ITALIË. Een warenhuis geheel, een hotel grootendeels verwoest Men vermoedt dat er meer dan 40 dooden zullen zijn. uU..QUO VADIS i (Ingez. Med.) DUITSCHLAND Arrestatie van Poolsche Joden ENGELAND. PALESTINA. lende buiten Vlissingen wonende arbeiders bij de S.H.V., zegt de VOORZ. dat er een goede verstandhouding heerscht met de directie van dit bedrijf. Men moet echter niet vergeten dat het bedrijf dichter bij Soeburgen en Rittem ligt dan bij Vlissingen en dat er te Vlissingen nog altijd een wo ninggebrek is. Te 6 uur werd daarop de zitting ver daagd tot 's avonds 8 uur. In de avondziiting werd begonnen met de replieken. Vervolgens werd in stemming gebracht een voorstel van B. en W. om in een vol gende vergadering de gewenschte verande ring aan te brengen in het bestuur van het gasthuis. Daar de stemmen staakten, moest dit voorstel worden aangehouden tot de volgende vergadering. Daarna werd overgegaan tot de artikelsgewijze behan deling van de begrooting 1939. De subsidie van 275 aan de Ver. Vlissingsche Bur gerwacht werd goedgekeurd met 12 tegen 6 stemmen (S.D.A.P.) Na nog uitvoerige besprekingen over verschillende plaatselijke onderwerpen werd de begrooting met algemeene stem men aangenomen. Daarna kwam in stem ming het voorstel van B. en W. om het tapverbod tijdens de kermis op te heffen. Dit werd verworpen met 10 tegen 8 stem men, evenals het voorstel om het tapver bod op te heffen voor de zaken op den Boulevard Evertsen. Een voorstel van den VOORZ. om voor de wethouders een salarisverhooging tot 1855 te bepleiten bij Ged. Staten, zulks in overeenstemming met de salarissen te IERSEKE. Nog steeds is de oesterhandel gedrukt. Er is doodeenvoudig voor de be perkte markt een te groot aanbod van oes ters. België alleen vraagt tamelijk, Duitsch- land minder en Engeland te weinig om als in 1937 een factor van beteekenis te zijn en koopt dan alleen nog tegen steeds lager prijzen. Dit alles maakt de menschen ze nuwachtig en doet de prijzen vooral van de kleinere soorten dalen. Een en ander is een gevolg van den grooten aanvoer van Fran- sche oesters, van Fransche oesters uit Frankrijk zelf, maar ook van dezelfde oesters uit Zeeland. Deze oesters werden toch in groote hoeveelheden door Zeeuw- sche kweekers aangekocht, in Zeeland uit gezaaid en (daar de kweekers bang zijn hun product te laten overwinteren met het oog op eventueele vorst) worden ze nu (speciaal kleinere soorten) tegen alle prij zen geruimd. Voorwaar geen aanlokkelijk beeld en onderscheidene kweekers hebben dan ook reeds veel spijt van hun speculatie in Fransche zaadoesters en zijn bang hun gelden niet te kunnen terugtrekken. Zee land heeft de laatste jaren weinig broedval en dus weinig oesters. Frankrijk juist het tegenovergestelde. De kweekers zullen ge duld moeten oefenen. Tegen de natuur valt niet te vechten. kolendampvergiftiging. WOLFAARTSDIJK. Vrijdagmorgen wer den de omwonenden van de familie Arnoijs te Oudsabbingen gewekt door angstig ge roep om hulp. Eenige buren snelden toe en het bleek hun dat in de woning van de Middelburg, werd goedgekeurd, evenals! m Arnoijs bestaande uit twee bejaar- een voorstel van den heer De Ruijter voor de vrouwen en eveneens twee bejaarde man de pensioenregeling voor de weduwen van| nen kolendamP was verspreid. Een der de wethouders. I vrouwen had zich nog tot buiten de deur Te half twaalf werd de vergadering ge-1 kunnen begeven en om hulp geroepen. Vlug -*•— werd een geneesheer ontboden. Vrijdag avond maakten de slachtoffers het tamelijk Sloten Aan den adjunct-commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst E. N. Griep van het post-, telegraaf- en telefoon kantoor te Goes is met ingang van 1 No vember a.s. eervol ontslag verleend. GRAND THEATER. Broadway melody. Het hoofdnummer is een betrekkelijke wonderlijke geschiedenic, die begint in een kapsalon, waar één der kappers, en thousiast zwaaiend en gebarend met scheer kwast en mes, een goed nummertje zang ten beste geeft. Zijn oom en patroon schijnt een baarlijk heerschap, doch in werkelijk heid is hij de kwaadste niet. En hij is ook nogal goed geloovig, want aan twee jon gens met meer fantasie dan geld, vertrouwt hij twintig dollar toe, om die op een be paald paard te zetten. Het geld wordt ech ter opgemaakt en als dan het betreffende paard wint, denkt de dikke kapper een for tuintje te hebben, maar grijpt er nog naast. Intusschen blijven kapper, neef en bandie ten verder een rol spelen in deze geschie denis. Als erfenis van de wedrennen ver schijnt er een aardige op fortuin uit zijn de jongedame in de geschiedenis. Het meis je is opgevoed tusschen de paarden, doch heeft een hartstocht voor het tooneel, danst uitstekend, heeft een goede stem, en is daarnaast een acrobate. Ze heeft dus alle kans een Broadway-ster te worden, en die kans wordt haar geboden door een knappe manager. Er dreigen dan nog strubbelingen te komen, doordat de geldschieter zich te rug trekt, maar het paard dat het meisje gekocht heeft wint een grooten wedstrijd en dan is er geld genoeg om zelf te revue te financieeren. Intusschen maken men met verschillende artisten kennis, die zich b.v. bij den manager aan komen bieden en proe ve van bekwaamheid geven; of we komen terecht in een artisten pension waar het ook wat vreemd maar vroolijk toegaat, enz. Alles cullimineert tenslotte in de opvoering van de groote revue, een schitterend schouwspel, dat een succes wordt, vooral ook voor beide gelieven. Zoo is deze film van begin tot einde een interessant kijk spel, met goede zang en muziek, en vele karakteristieke Broadway-scènes. Van het voorprogramma willen we in het bijzonder de geestige en knappe teeken films noemen. Ook een komische film dient vermeld te worden. Want al herinnert ze aan het vroegere gooi- en smijtgenre, er komen kostelijke tafreelen in voor en men moet er hartelijk om lachen. wel en was een der mannen reeds weer op de been. KORTGENE. De Bio-onderneming „Lu-1 xembourgh" heeft Vrijdagavond in de gym nastiekzaal alhier de nationale film „Veer- I tig jaren" vertoond. Voordat deze film draaide, werd o.a. de wapenschouw voor de Kon. familie vertoond, de versiering en verlichting van Rotterdam, de zeevaartdag van het N.J.V. en de doopplechtigheid van Prinses Beatrix. De film „Veertig jaren" werd met groote aandacht gevolgd. OOSTBURG. Alhier is opgericht de Hen-1 gelaarsbond voor West Zeeuwsch-Vlaande- ren, genaamd „Ons Genoegen", met aan-1 vankelijk 22 leden. Het bestuur is als volgt samengesteld: I voorzitter: Iz. de Meij; secretaris: L. de Doelder en penningmeester: I. A. v. d. Sande-van Roo. Het ligt in de bedoeling een vischwater te pachten en dit van visch te voorzien. Voorloopig wordt een Hengelvergunning verstrekt aan de leden. (Br. Crt.) Amsterdam 1936-3% 10114—101% Zeeuws. Hyp. B-3% 1001410014 Cities Service Cy. P. 1958 5 50%—51% A Amsterd. Bank 140%14014 A Ned. Gist- en Spiritusf. 52314520 A De Schelde N.B. 4445 C Am. Smelt en Ref. 4141 A Born. Sum. H.M. 17714—176 A Houth. Alberts 95%95% C Union Pac. Rr. 7271% C Int. Nickel Cy. 4214 A Pref. Lever-Bros 1401414014 Ned. 38 1000-3 101%—101% O. Indië 37 1000-3 9914—9914 Engeland 1960-90 4 78%—78% A Koloniale Bnk. 150 N.I. Hbk. 600 131—13014 Schooljubileum. 1 Nov. a.s. zal het 25 jaar geleden I zjjn dat de school der Geref. Gemeente te B o r s e 1 e geopend werd. Bij deze; gelegenheid hoopt Dinsdagavond 1 November het schoolbestuur een her denkingssamenkomst te houden, waarin ds. G. H. Kersten, ondefr wiens leiding de school werd gesticht, zal voorgaan. Voor het gehouden examen vak-be-1 kwaamheid en handelskennis slaagde voor beide vakken de heer H. de Jonge te Bresken s. Vrijz. Evang. Gem. Cand. T. H. Penninga te Breskens is be- roepen te Oude-Pekela. Ned. H. M. 1000 148—148% v. Berkels Pat. 5856 Calvé-Delft 90%—89% Philips Gem. B. afg. 230%—230-% Unilever 143%—14414-43% Am. Car en Foundry 22—21%-22 C Anaconda Cop. 29%—28%-% C Bethelehem St. 51%—49% -51% C Kennec Copper 35%—35-% C Rep. Steel 14%—14%-% C U. States St. C. 49%—47%,-48% C North Am. Cy. 19%—18% A Kon. Petr. Mij. 330%—329%-32 C Contin. Oil Cy. 21%—21% C Philips Petr. Comp. 29%29% C Shell Union O.C. 11%11-% C Tide Water Ass. Oil 1010 A Ned. Scheepv. U. 122%—121%-22% A H.V. Amterdam 470468 A Java Cult. Mij. 177—177 A N.I. Suiker U. 180—179% A Deli Batavia 226%—225%-% C Deli Mij. 1000 286%—286% Rubber - Amerika Obl.Marks Koninkl. - (Wettig - RVA Industrie Market - Tabak - Schepen gedeponeerd. A Senembah 261 C Baltimore Ohio 6%6%-6% C Southern Pac. Cy. 15 %J—15%- A Southern Rlw. 14%14% A Amst. Rubb. C. 236%—236-% A Deli-Bat. Rubb. 162%—162-61 A Hessa Rubber 135135 A Serbadjadi S.R. 112%—112% WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden. 8.76 73.62% 4.90 31.09% 1.83% Gister. 8.76% 73.65 4.90% 31.09 1.83% De Spaanache burgeroorlog. ZEEGEVECHT BIJ VALENCIA? Gisteravond is te Valencia het gedonder van scheepsgeschut op een afstand van on geveer 16 kilometer gehoord, hetgeen doet vermoeden, dat er een zeegevecht plaats vindt. Men gelooft, dat de „Canarias" een kruiser van Franco, bij het gevecht betrok ken is. Het kanongebulder werd gedurende geruimen tijd gehoord", doch het resultaat van den strijd is nog niet bekend. De strijd in het Verre Oosten. 'n Chique collier of armband, 'n smaakvol ringetje of oorknopjes? U vindt het in de afdeeling „Sieraden" van (Ingez. Med.) JAPANSCHE FRONTBERICHTEN. Volgens een Japansch frontbericht, heb ben dfe Japanneezen, na te Sanhokau, nabij de Taoiehbergen, door de Chineesche ver dedigingslinies te zijn gebroken, het op 32 km ten N.O. van Hankau gelegen Foesingtsi bezet. De verovering van Poesingtsi volgde op een verwoed gevecht, dat vier uur duurde, en in den loop waarvan 4.000 Chineezen sneuvelden. Volgens een ander Japansch be richt zouden te Paikwo in Noord Hoepeh 5.000 man Chineesche troepen in de pan gehakt zijn. In Zuid China hebben de Japansche troe pen het op 16 km ten Oosten van Kanton gelegen fort Tsjangtsjau veroverd. Politieke Raad van China bijeen. Het Chineesche persbureau bericht, dat gisterochtend de politieke Raad van China te Tsjoengking bijeen is gekomen. De zit ting zal elf dagen duren en men verwacht dat belangrijke besluiten genomen zullen worden. Maarschalk Tsjang Kai sjek woont de vergadering van den Raad niet bij, aan gezien zijn militaire plichten hem noodza ken elders te vertoeven. Hij heeft evenwel een boodschap gezonden, waarin hij de stra tegische plannen uiteenzet. Hü wees hierin er op, dat de moeilijkheden voor China grooter schijnen te zijn geworden door den Japanschen inval in het Zuiden, doch in werkelijkheid zal dit den val van Japan verhaasten. Verder verklaarde Tsjang Kai sjek, dat de Japanneezen in den strijd aan de Jangtse meer dan driehonderdduizend man hebben verloren. Arita Japansch minister van bui tenlandsche zaken. Officieel wordt te Tokio medegedeeld, dat de portefeuille van buitenlandsche za ken, die door Prins Konoje werd waargeno men, is overgedragen aan Hatsjiro Arita. Josniaki Hatta is minister van koloniën ge worden. De benoeming van Arita is een verras sing, die in politieke kringen veel opzien gebaard heeft. Men was namelijk van mee ning, dat Konoje zich had voorgenomen de portefeuille van buitenlandsche zaken niet af te staan, alvorens hij een laatste poging in het werk zou hebben gesteld tot een compromis met Engeland te komen. NIEUW- EN SINT-JOOSLAND. De heer C. J. Toebes, vroeger ambtenaar ter se cretarie in deze gemeente, thans adj. com. ter secretarie te Boskoop is uit 95 sollici tanten benoemd als directeur van sociale zaken te Hoogeveen. HANSWEERD. Het hier in de haven ge zonken Fransche sleepschip „Syra" is gis termiddag gelicht door den drjjvenden bok „Hercules 2". De pompboot „Zeearend" is direct langszij gekomen om te pompen. Men zal trachten het schip in de vluchthaven omhoog te zetten. De lading kolen is reeds geheel over geladen in het schip „Mascara". De goederenboot „Stad Amsterdam 7" op weg van Amsterdam naar Antwerpen met een lading stukgoed is gisterochtend tjjdens dikken mist in het Schaar van Waarde omhooggevaren en blijven zitten. De positie is niet erg gunstig. De bergings vaartuigen van hier zijn reeds derwaarts vertrokken om assistentie te verleenen. De Belgische sleepboot „Leonora 2" heeft op de reis machineschade gekregen. De sleepboot „Bastiaan" heeft het schip I op sleeptouw genomen en naar Antwerpen] gesleept. De Tsjechoslovaaksche regeering heeft gistermiddag aan de Duitsche en Italiaan- sche regeeringen een nota gezonden, waar in zij haar verzoekt arbitrage te verlee nen in de kwestie der bepaling der gren zen tusschen Hongarije en Tsjechoslovakije. Tezelfdertijd werd mededeeling gedaan van deze aanvrage aan de Italiaansche en Duit sche legaties te Praag. Het verzoek om arbitrage heeft betrek king op het geheel der omstreden gebie den. Zooals men weet, had Hongarije den wensch geuit, dat de gebieden, welke Tsjechoslovakije toegestemd had af te staan,, onmiddellijk overgedragen zouden worden, terwijl de arbitrage voor het ove rige gebied zou worden gegeven. De re geering te Praag wijst in haar voorstel van gister opnieuw een plebisciet af. VON RIBBENTROP BIJ MUSSOLINI. Mussolini heeft gistermiddag om zes uur, in tegenwoordigheid van graaf Ciano, den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, ontvangen. De be sprekingen waren hartelijk en duurden bij na twee uur. Vanmiddag zou opnieuw een onderhoud plaats vinden. Gistermiddag is in de Fransche havenstad Marseille een ontzettende brand uitgebro ken in het warenhuis Nouvelles Galeries aan de Cannebière, den voornaamsten boule vard te Marseille aangewakkerd door een mistral, een felle storm, stond het groote vijf verdiepingen tellende warenhuis, dat een lengte van circa 50 m en een diepte van ongeveer 70 m heeft, weldra geheel in vlammen. De brandweer stond machteloos tegen deze ontzettende vuurzee. Spoedig sloegen de vlammen over naar de andere zijde van de Canebière, waar het Hotel de Noailles is gevestigd. In dit hotel logeerden o.a. de minister-president Daladier en de minister van buitenlandsche zaken Bonnet, die in verband met het radicaal-socialisti sche congres te Marseille vertoefden. 'Twee uur na het uitbreken van den brand woed de het vuur in een geheel huizenblok, dat aan de Westzijde wordt begrensd door de Canebière. In dit blok staan de hotels No ailles en Astoria, de bank Société Générale en de kantoren van de Air France. Men kon nog juist op tijd twee theaters, welke naast het warenhuis Nouvelles Galeries la gen, ontruimen. Ook andere huizen werden ontruimd. In het warenhuis, waar de brand is uit gebroken, werd een uitgebreide verbouwing uitgevoerd. In het gebouw waren groote houten stellingen gebouwd. Volgens verkla ringen van een arbeidster zou het vuur zijn uitgebroken op een stelling op de tweede verdieping. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de werklieden slechts met behulp van een touw uit een raam konden ont vluchten. Van het personeel van het warenhuis, dat te twee uur aan het werk was gegaan, werd een afdeelingsehef door rook be dwelmd. Hjj is verbrand, twee jonge vrou wen die uit de ramen van de vierde verdie ping waren gesprongen, moesten naar het ziekenhuis worden gebracht, waar zij over leden. Een jeugdig verkoopster die met haar kas en al uit het venster sprong is J eveneens omgekomen. Ongeveer 20 perso nen liepen verwondingen op. Alle winkels in de omgeving van den brand werden spoedig gesloten en de ver lichting uitgeschakeld. Een traanverwekkende en verstikkende rook vulde de straten in de omgeving, doch deze kon de nieuwsgierigen niet verdrijven, zfj dachten er niet aan zich terug te trek ken. De politie legde het verkeer tot op aan zienlijken afstand van den brand stil. De straten stonden blank van het bluschwater, dat zonder ophouden in het vuur werd ge spoten. Teneinde het vuur gemakkelijker te be strijden had de brandweer een groote lei ding van slangen gelegd, welke water zoog uit de oude haven. Teneinde bij het blus- schen te helpen werden met spoed brand weerlieden uit het arsenaal van Toulon geroepen. Ook uit Lyon vertrokken met een extra trein brandweerlieden en de brandweer van de luchtvaartscholen Istres en Salon werd opgeroepen om het vuur te bestrijden. Gisteravond om tien uur stonden talry- brand in de „Nouvelles Galeries" zijn om gekomen. In den afgeloopen nacht werd reeds door 17 gezinnen aangegeven, dat een lid van het gezin ontbrak. Toen de brand in de „Galeries" uitbrak, bevonden zich minstens dertig menschen in de thee salon. De strjjd tegen het vuur is den ge- heelen nacht voortgezet. Voor een opnieuw oplaaien behoeft echter niet meer ge vreesd te worden. In het hotel „Noailles" hebben vooral de bovenverdiepingen geleden. Daar nog voortdurend een blauwachtige rook van de puinhoopen der „Galeries" opstijgt, kon nog niet gedacht worden aan het zoeken naar slachtoffers in de ruïne. Men zal daarmede waarschijnlijk eerst laat in den middag kunnen beginnen. Tot dusverre zijn zes lijken gevonden. Twee daarvan konden niet geïdentificeerd worden. Over de oorzaak van de ramp verkeert men nog steeds in het onzekere. Vast staat, dat het vuur is ontstaan op de eer ste verdieping van de „Galeries" waar men met een uitgebreide verbouwing be zig was. Er werden paneelen van staff aangebracht, waarin het vuur gretig voed sel vond. De Vergoeding. - Van veel belang is na- Ituurlijk de vergoeding, welke diegenen ontvangen zullen, die bezittingen hebbent van groote waarde, als huizen en schepen j I etc., welke bezittingen voordat zij geheet I opgebruikt zijn, aan den Staat ter ver- nietiging moeten worden afgestaan. Dit alles vindt men beschreven op bldz. 138-49 van „Quo Vadis?". a IBldz. 39 (18) W. C. Sictces J Tweeduizend arrestanten te Weenen. Donderdag zijn bij een razzia in Jood- sche wijken te Berlijn meer dan honderd Joden in hechtenis genomen. Uit Weenen wordt gemeld, dat daar 2000 Poolsche Joden gearresteerd zijn. De Poolsche Joden te Keulen kregen be vel zich te 13 uur te melden aan het naast- bijzijnde politiebureau, vanwaar zij naar de grens gezonden en gerepatrieerd zullen worden. Zij mochten slechts kleeding en voedsel voor een dag medenemèn. Een officieuze toelichting. Van officieuze zijde wordt nader medege deeld, dat onlangs door de Poolsche regee ring is uitgevaardigd een verordening, dat Poolsche buitenlandsche paspoorten door de buitenlandsche vertegenwoordigers van Polen moesten worden geviseerd, daar de bezitters daar zonder niet meer op het ge bied van den Poolschen staat worden toe gelaten. In Duitschland bevinden zich naar schatting 150.000 Poolsche onderdanen. In geval zij het visum niet krijgen, zouden zij voor altijd ten laste komen van Duitsch land en zou de Duitsche regeering niet meer de mogelijkheid hebben van het ove rigens in alle staten tegenover buitenlan ders bestaande recht tot over de grenszet- ting van lastige buitenlanders. Aangezien een Duitsch voorstel van Poolsche zijde niet werd aanvaard en aangezien tot 29 October gerekend kon worden op een overneming door de Poolsche regeering van door de Duitsche regeering uitgewezen lastige Pool sche onderdanen op grond van hun vroe gere paspoorten, moesten de Duitsche autO' riteiten gisteren maatregelen nemen om het aantal te verminderen dergenen, die waarschijnlijk geen Poolsch visum zouden ontvangen. In verband hiermede zijn eenige duizenden Poolsche onderdanen, die door de Duitsche autoriteiten als ongewenscht wor den beschouwd, naar de Poolsche grens ge zonden om over die grens het land te ver laten. Reuter meldt nog uit Berlijn, dat er geen officieele mededeeling is verstrekt over de gehouden razzia. Terwijl algemeen gemeld wordt, dat alleen te Berlijn tus schen de 200 en 300 Joden werden gear resteerd, veronderstellen verscheiden be woners van de Joodsche buurt, dat dit aan- ké motorspuiten nog steeds voor de bran-1 tal dichter bij de 1000 zal zijn. dende gebouwen, die door verscheidene schijnwerpers verlicht werden. Van de „Nouvelles Galeries" staat nog slechts een stuk muur, aangevreten door de vlammen, overeind. De rest is een chaos van steenen eni ijzer, waarop de brandweer voortdurend stroomen water doet neerko men. Van het Hotel Noailles gingen het dak en de zoldervertrekken van tijd tot tijd weer gloeien. De beide aangrenzende eveneens ontruimde, hotels hebben op de bovenverdiepingen van het vuur te lijden gehad, terwijl voorts schade is aangericht door de watermassa's, die de brandweer naar binnen heeft geworpen. Om kwart over tien deden vliegende vonken van de Nouvelles Galeries een be gin van brand ontstaan in het Lycee Thiers. De brandweer greep snel in en wist het vuur spoedig te bedwingen. Groeiende lijst van vermisten. Te 9.15 uur vanochtend werden 41 men schen vermist. Men vreest, dat zij bij den In totaal 20.000 arrestaties? Havas wist gisteravond nog het volgende te melden: Volgens aanwijzingen uit Poolsche krin gen zouden alle Poolsche Joden in Duitsch land bevel hebben gekregen Duitschland in 24 uur tijds te verlaten. Gistermorgen moe ten naar schatting ongeveer 20.000 perso nen gearresteerd zijn. Reeds is een begin gemaakt met het vervoeren dezer Joden naar de Poolsche grens. Zij moesten plotse ling hun woning verlaten en hun zaken ach terlaten. Slechts 10 mark mochten zij mee nemen. In dezelfde krir.gen wijst men erop dat de uitzettingen in de gebieden rondom Leipzig, waar ongeveer 50.000 Poolsche Jo den wonen, aanleiding geven tot hartver scheurende tooneelen. Op tusschenkomst van de Poolsche consulaire autoriteiten zijn zekere uitsluitingsmaatregelen uitgesteld ten aanzien van arische vrouwen, die ge huwd zijn met Joden, voorts ten aanzien van zieken en grijsaards. In het algemeen onthouden de met de uitvoering der maat regelen belaste personen zich van onnoodige strengheid. Van Poolsche zijde rechtvaardigt men den door de Poolsche regeering genomen maat regel betreffende de verplichte speciale visa voor alle in het buitenland afgegeven pas poorten door er op te wijzen, dat sinds ver scheidene maanden, vooral sedert dén Anschluss van Oostenrijk en de aanhechting der Sudetengebieden, talrijke Joodsche ele menten, voorzien van valsche passen, zich beroepen hebben op de Poolsche nationali teit. De Poolsche regeering zag zich hier door gedwongen te doen overgaan tot een nauwkeurige controle op alle door de Pool sche consulaten in het buitenland uitgege ven paspoorten. Men doet bovendien in Poolsche kringen te Berlijn opmerken, dat er in Polen 50.000 Duitsche burgers leven, wier bezittingen over het algemeen van be lang zijn en dat naar het lijkt de Poolsche autoriteiten moeilijk onverschillig zouden kunnen blijven ten opzichte van het lot, dat men sommigen Poolsche onderdanen in Duitschland aandoet. De onderhandelingen duren voort. De onderhandelingen tusschen Polen en Duitschland over de uitzetting van Pool sche staatsburgers duren inmiddels voort. Er bevinden zich, volgens Duitsche schat tingen, ongeveer 150.000 Polen in Duitsch land. De Polen te Berlijn zijn verwonderd, dat de Duitsche autoriteiten plotseling dui zenden Poolsche Joden, ongeacht hun be roep, sociale positie of inkomen, wegzenden. De Poolsche autoriteiten verklaren, dat rijke Joodsche industrieelen uit Saksen vrij wel op staanden voet moeten vertrekken, terwijl de kinderen uit school werden ge haald. Uit Frankfort a. d. Main wordt gemeld, .dat sedert gistermorgen legertreinen vol mannen, vrouwen en kinderen naar de Pool sche grens zijn vertrokken. Een „misverstand" zegt Warschau. Havas meldt uit Warschau: Ten aanzien van de besluiten der Duit sche regeering tot uitzetting van verschei dene duizenden Poolsche onderdanen, die ongewenscht geacht zouden worden, ver klaart men in gezaghebbende Poolsche kringen, dat zich een misverstand heeft voorgedaan en dat men hoopt, dat de tus schen de beide regeeringen gevoerde onder handelingen alsnog tot een positief resul taat zullen komen en dat de Duitsche re geering de tegen de Poolsche Joden geno men maatregelen zal intrekken. Nog geen Joden over de grens. Te middernacht werd met stelligheid te Warschau verklaard, dat de Duitsche auto riteiten nog geen Poolsche Joden over de grens hadden gezonden. In welingelichte kringen te Berlijn kon men vanmorgen echter niet bevestigen, dat de maatregelen tot het over de grens zetten der Poolsche Joden zouden zijn ingetrok ken. Gemeld wordt, dat Duitschland de actie heeft uitgesteld, toen Polen zich be reid verklaarde den termijn voor het toe zicht op de passen uit te stellen. Een reusachtige python ontsnapt. De politie van West en Zuid-West Lon den zoekt op het oogenblik naar een twee en een halve meter lange python, een der lievelingsdieren van den zoon van den be roemden schrijver Conan Doyle. Gister morgen heeft men het reptiel gezien bij de hekken van Hydepark, waar het een hond ernstig verwondde. de zuiveringsactie. Gisteren zijn vijf slachtoffers gevallen, onder wie drie rebellen, die door de troe pen gefusilleerd werden en een Arabiscn. hulpagent en een Jood, die vermoord zijn. Een tweede Jood werd gewond. De zui veringsactie wordt voortgezet. DE BÜ den 752 werklj nen; gekoil DE Zocj landv van te do Tel die bi stootd wordl VOC Ne :heer| Cror tenefl van P. v| C. J| aan zjj ui overl publ ZÜ teko dien atell waa •van lanc MM

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 2