lp fravlwïak lp MIDDELBURGSCHE COURAMT mum. (&GOESCHE COURANT BINNENLAND. De bestrijding van de werkloosheid onder de jeugd. Triplex- en Brandvrije Plafondplaten A. C JULIANUS Om de Democratie. Groote voornemens der regeering. Er zijn o. a, wetsontwerpen in de maak, om jongens beneden 15 jaar en meisjes beneden 14 jaar ondernemingsarbeid te verbieden. Ver der: scholingsplannen. MIDDELBURG. ÏLISSIMGEN. Raadsvergadering een heeft na- neen- j Deze |e tot ligm- rzoek ueke enge- i'oor- se- iezer ver. /oor- mr. 'oorz. aar- I.O.— Ie te Phar- de I ver- teens wel uit- ln de Jrden goed |gen- de Tóth i" „De feen. en h. Ter- ■Jwe /oor Jh. |ara; t.b. 3.C.; spr. Joris Ihut- fjten, de fTfjz. Ivue, spr. loris r p* frijz. spr. to j. spr. (ons tuth K spr. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pleterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 265. DRIE BLADEN. ZATERDAG 29 OCT. 1938. EERSTE BLAD. I81e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. Het mag bekend geacht worden, dat ons blad zich onomwonden heeft opgeworpen als voorstander van de democratie. Wellicht niet zonder eenige reserve, doch die doet aan het beginsel noch aan die on omwondenheid iets af of toe. Wanneer wij het pleit voeren voor een gezonde, sterke, zich harer waarde, haar wezen en haar hieruit voortvloeinde nega tieve en positieve plichten bewuste demo cratie, dan kiezen wij daarmede, dunkt ons, niet pleit voor een bepaald soort van democratie, maar voor d e democratie in haar besten en edelsten vorm. Er heerscht ook hieromtrent menig mis verstand. Dat is altijd jammer, maar dubbel te be treuren valt dat in tijden, waarin gevaar dreigt voor die democratie. Nog érger is het, wanneer degenen die het, in het we zen der zaak, met elkander eens zijn die dus stellig onder de goede democraten gerangschikt en begrepen dienen te wor den elkaar niet goed begrijpen, en, wat het ergste is, daardoor elkander niet steu nen, niet met elkander samengaan, waar die steun en dat samengaan tegenover de steeds brutaler opdringende anti-democra tische machten van links en van rechts toch zoo bitter noodig is. Wij mëenen, in dit verband, goed te doen, hier eenige aandacht te wijden aan een beschouwing van roomsch-katholieke zijde, over deze zaak. Zij is te vinden in het „Dagblad van Noordbrabant en Zeeland" van 26 Oct. jl. In verband met een polemiekje tegen de Arbeiderspers hetwelk hier op zichzelf verder niet ter zake doet schrijft dit blad over „Democratie" dan nl. als volgt: „De katholieken schenken klaren wijn. Hun standpunt op het stuk van de keuze tusschen democratie en dictatuur is be kend, maar het schijnt nuttig het beken de nog eens te herhalen. De uitspraak des volks heeft voor ons geen absolute waarde. Wanneer men zegt: „het volk wil het!" luidt ons antwoord: „het volk kan wel zooveel willen; laat ons zien of, wat het volk wil, ook goed is." Met deze opvatting staan de katholieken niet alleen. Mannen van wetenschap, .ook onder de vrijzinnig-democraten, hadden reeds lang de formeele democratie over boord gegooid vóór professor Josephus Jit- ta den Vrijz. Dem. Bond verliet. Reeds jaren geleden heeft prof. H. Krab be in zijn: „Moderne staatsidee" aan de liberalen voorgehouden ,dat het bij rechts vorming niet op de eerste plaats aankomt op intellect, maar op karakter, hij voegde er bij, dat de kern van alle wetgeving niet ligt in een te verrichten technischen ar beid, maar in een afweging van belangen, met aanlegging van een ethischen maat staf'; „Niet de uitspraak des volks, maar het beginsel dient te beslissen. Hiermede is de democratie niet veroor deeld. Integendeel. Stelt men de beginselen voorop, dan vooral is er plaats voor de gedachte* dat de regeermacht in den staat kan steunen op het goedvinden van het volk en ten behoeve van het volk dient te worden uitgeoefend. En al vindt het staatsgezag niet in de volksmeening, maar in de natuur en dus in den Schepper zijn fundament, toch is 't geenszins verwerpe lijk, dat het volk in meerdere of mindere mate deelneemt aan het bestuur; welke deelneming, naar het woord van Paus Leo XIII„in sommige tijden en bepaalde om standigheden niet alleen nuttig, maar zelfs plicht van de burgers kan zijn." Zooveel mogelijk gebruik maken van den gezonden volksinvloed maar ten slotte de beginselen laten beslissen, ziedaar in een notedop het geheim van een goede politiek naar katholieke opvatting". Tot zoover het „Dbl. v. Nbr. en Zeel.", hetwelk wij met instemming citeeren. Om dat het ons de gelegenheid geeft hieraan te demonstreeren, hoe ongegrond de vrees van sommige r.-katholieken toch wel is om, met andere voorstanders der democra tie, zich aaneen te sluiten tot behoud van die democratie. De fout, bij deze en gene r.k. schrijver en spreker aan te heffen, en van andere, met name a.r.-zijde ook wel beluisterd, is deze: dat zij de verdedigers der democratie aanzien voor aanbid ders der democratie; dat zij meenen, aat de verklaarde voorvechters en be schermers van de democratische gedach te, in die democratie zèl- ve het hoogste goed zien. Dat zrj de democratie als zelf-doel stellen, en dat bijvoorbeeld die nuttige be weging (met dien misschien niet overge- lukkigen naam) „Eenheid door Democra tie" er naar zoude streven, heel het niet- fascistische en niet-communistische Ne- derlandsche volksdeel toteen kunst matige eenheid te brengen, namelijk tot de eenheid van de verafgoo- ders der democratie. Welnu: er is naar ons gevoelen, geen sprake van dat dit zoo zoude zijn. De democratie is voor ons, als vrije Ne derlanders geen idool, maar een zaak die al evenzeer vanzelf spreekt als dat er zuur- of is in de lucht, die wij inademen! méér minder is ZÜ ons> maar ook niet tenleaCanLnUndie democratie van alle kan- buhenaf en bedreigd wordt> van buitenaf en. van binnenuit, slechts u is het noodzakelijk (maar dan ook allerdringendst noodzakelijk) dat al die genen, zonder onderscheid van geloof of politieke richting, die, elk op hunne w?- ze, allen oprechte voorstanders dezer de mocratie zijn, zich op dit punt en op •dit bedreigde punt alléén aaneensluiten om aan bolsjewieksche en hakenkruiselijke aanvals- en ondermijningspogingen geza menlijk, en op dit punt eendrachtig, weer stand te bieden. Men vreeze er echter bij r.k. en c.h. en a.r. niet voor, dat deze verdedigers der de mocratie die caricatuur der democratie, namelijk de in de gepeupeldictatuur ten tóp gedreven volkssouvereiniteit, als hoog ste wijsheid en hoogste doel in hun vaan del geschreven zouden hebben! Men wete veeleer, ook in dat kamp, dat er onder die voorvechters der democratie oprech te democraten zijn, die het eigen recht der overheid en de praevalentie van de rechts- souvereiniteit over de volkssouvereiniteit zonder voorbehoud erkennen en aanvaar den. Absolute waarde heeft ook voor ons „de uitspraak des volks" niet. Dat kan niet. Getal kan nimmer over waarde beslissen, en de waarheid wordt niet tot onwaarheid, het slechte niet tot het goe de, het onrecht niet tot recht, doordat de helft plus één beweert, dat het zoo zijn zou! Maar: dat is ook niet het wezenlijke van de democratie. Het wezenlijke, waar voor de verdedigers der democratie thans strijden, is het blijven voortbestaan van een eerlijken en onbelemmerden vrijen volksinvloed op het regeeringsbeleid; het gaat niet om de helft plus een, maar om zaken van veel hoogere waarde. Het gaat om de mondigheid van het volk! Het gaat er om of het Nederlandsche volk, in zijn verscheidenheid van politieke beginselen en godsdienstige belijdenissen, v r ij zal blijven overeenko m- stig die beginselen, zichzel- ven, naar goeden democratischen trant, te blijven regeeren, of dat een dictatuurs- machts-apparaat hetwelk openbare con trole, openbare kritiek en elke recht- streeksche, vrije, onbelemmerde eerlijke volksinvloed uitsluit, ons volk weer in onmondigheid, d.w.z. in geestesslavernij, zal terugvoeren? Daarom, en daarom alléén, gaat de strijd vóór de democratie en tegen de dic tatuur van links of van rechts. Een strijd, waarbij géén oprechte demo craat gemist kan worden, van links niet en van rechts óók niet. KONINKLIJK BEZOEK AAN GRONINGEN. Men deelt ons van officieele zijde mede, dat het in de bedoeling ligt van H. M. de Koningin een niet-officieel bezoek te bren gen aan Groningen. Dit bezoek zal plaats vinden op 4 en 5 November a.s. H. M. zal bij die gelegenheid in de academie het raam overdragen, door haar aan de universiteit geschonken. Ook is H. M. voornemens een gedenk steen te onthullen ter herinnering aan de ingebruikstelling van het op Groningsch ge bied gelegen gedeelte van het kanaal Gro ningenFrieslandIJsselmeer en aan dit kanaal den naam „Starkenborghkanaal" te geven. BERUCHT INBREKER TE ZWOLLE AANGEHOUDEN. Gisteravond heeft de Zwolsche politie een goeden slag geslagen met de aanhou ding van den 33-jarigen Duitscher Frie- drich Wilhelm Haak, die reeds sedert 1932 door tal van politie-autoriteiten in Neder land werd gezocht. Deze man had er een gewoonte van gemaakt vooral bij artsen en tandartsen in te breken. Hij sloop dan op het spreekuur naar binnen en sloeg zijn slag. Indien hij buiten de wachtkamer werd aangetroffen excuseerde hij zich en vroeg hij den dokter te spreken. Doordat hij door deze manier van werken niet heeft kunnen voorkomen, dat hij somtijds werd opgemerkt, was zijn signalement vrij nauwkeurig bekend. De meest kenmerken de eigenschap ervan was, zijn bovengebit van gouden tanden. Voor diverse inslui pingen en inbraken werd hij gezocht door de politie van Tilburg, Haarlem, Gronin gen, Leeuwarden, Alkmaar, Apeldoorn, Leiden, Assen, Nijmegen, Zwolle, Delft, Gouda en Wageningen. Desondanks bleef hij zijn duistere practijken rustig uitoefe nen. Het vorige jaar is hij te Sneek aan gehouden, maar moest hij worden vrijgela ten wegens gebrek aan bewijs, waarna hij als ongewenscht vreemdeling over de grens is gezet. Voorts heeft zijn geraffi neerd optreden ertoe geleid, dat hij in 1936 door de Haagsche rechtbank voorwaarde lijk is veroordeeld wegens oplichting, ter wijl men er niet achter was met wien precies te doen te hebben. De directe oorzaak van zijn aanhouding te Zwolle was de volgende, in Augustus van dit jaar is te Zwolle ingebroken bij dr. F. waarbij voor twee duizend gulden aan juweelen is gestolen. Het stond voor de politie vast, dat H. dit gedaan moest hebben. Gistermiddag werd hij opnieuw m Zwolle gesignaleerd. Hij was nl. bij een poging tot inbraak in een apotheek te recht gekomen in het laboratorium waar hij tegen een verraste assistente was op- geloopen en even later werd hij in een ty- peschool aangetroffen, "waar hij aan den verwonderden leeraar als reden voor zijn aanwezigheid opgaf, dat hij les wilde ko men nemen, terwijl hij weer vertrokken is nadat hij een naam en adres had ach ter gelaten. Toen dit aan de politie be kend werd, heeft de commissaris van po litie te Zwolle, terstond alle openbare mid delen van vervoer en de toegangswegen tot de stad, alsmede de hotels en logemen ten, laten bewaken en rechercheurs de stad ingestuurd. Deze maatregelen hebben tot resultaat gehad, dat het aan den brigadier van po litie G. J. Stokvis gisteravond gelukt is, den langgezochte aan te houden, terwijl hij op den Deventerstraatweg liep, op zoek naar een nieuw operatieterrein. De man De regeeringspersdienst meldt: In de vergadering van de rijkscommissie van advies inzake het vraagstuk van de werkloosheid onder de jeugd, welke heden, Zaterdag is gehouden, heeft de voorzitter, mr. C. P. M. Romme, minister van sociale zaken, een inleiding gehouden waaraan wij het volgende ontleenen, dat betrekking heeft op de bestrijding van de werkloosheid onder de jeugd. Wanneer men de gegevens, welke door de jeugdregistratie verkregen zijn, als al gemeen geldend beschouwt en derhalve de cijfers der jeugdregistratie omrekent voor het geheele land, dan veilt het o.m. op, welk een belangrijk deel der jeugd voor de meer derjarigheid reeds korter of langer tijd werkloosheid heeft ondergaan: terwijl het percentage werklooze 14 tot 21-jarige jon gens, op het totale aantal niet-schoolgaan- de jongens, in elk der jaarklassen per 31 December 1937 varieerde van 14 tot 30 en per 30 Juni 1938 van 11 tot 21 blijkt, dat van alle jongens dier jaar klassen tezamen genomen reeds de helft werkloosheid heeft gekend. Welken invloed dit gebrek aan regelmatig voortgaanden arbeid zoowel op degenen, die het treft, als op hen die bij voortduring, ermee wor den bedreigd, moet hebben, laat zich ver staan. Het eerste noodige schijnt der regee ring daarom toe te bevorderen, dat groote- re zekerheid voor hen, die eenmaal in het bedrijfsleven zijn opgenomen, wordt verkre gen tegen uitstooting op grond van buiten hen liggende oorzaken, waarmede in het algemeen belang bereikt wordt, dat velen, voor wie die mogelijkheid thans niet be staat, weer geregeld zullen leeren werken, dat bij hen weer aangekweekt zal kunnen worden het gevoel, dat arbeid een zegen is. De regeering is voornemens, daartoe twee maatregelen van wetgevenden aard voor te leggen aan de Staten-Generaal, een van tij delijk, een van meer blijvend karakter. Zoolang het aanbod van jeugdige werk krachten de vraag belangrijk blijft overtref fen, wil de regeering zich door den wet gever gemachtigd zien, bij een uiteraard voor beperkten tijdsduur geldende crisiswet, om, indien zulks naar het oordeel der kroon kan bijdragen tot een betere verdeeling van beschikbare werkgelegenheid, aan jon gens beneden de 15 jaar ondernemingsar beid (buiten den landbouw, waarvoor een afzonderlijke regeling in overweging is) te kunnen verbieden. Daarnaast denkt de regeering zich een wijziging der arbeidswet, waardoor, behou dens eventueel noodzakelijke uitzonderin gen in verband met dringende eischen van het bedrijfsleven, 14- en 15-jarige meisjes uit ondernemingsarbeid (buiten den land bouw) zullen worden geweerd. Dat de laat ste maatregel, betreffende de meisjes, zich uitstrekt tot aan de 16-jarigen en daarenbo ven als een meer blijvende is gedacht, hangt samen met de opvatting der regeering, dat deze maatregel niet slechts deugdelijk is ter bevordering van een betere verdeeling der beschikbare werkgelegenheid, doch in be- teekenis daarbovenuit gaat, inzooverre hij het nog kind zijnde meisje de noodzakelijke bescherming verleent tegen het voor haar veelal zoo gevaarlijk verblijf in het onder nemingsmilieu, en daarenboven haar richt op den arbeid in en voor het gezin, waar vooral haar toekomstige taak ligt. De re geering verwacht van deze maatregelen een zoodanige verschuiving in de verhou ding van vraag naar- en aanbod van jeug digen, dat in meer dan een jaarklasse van hen, voor wie ondernemingsarbeid toegela ten blijft, de werkloosheid zal verdwijnen. Intusschen is hiermede het vraagstuk niet opgelost. Zelfs kan men zeggen, een nieuw facet daaraan toegevoegd inzoo verre nl. voor het bedrijfsleven een tendenz van kostprijsverzwaring uit het genoemde voortvloeit. Aan deze moeilijkheid wil de regeering tegemoet komen en tot verdere oplossing wil zij geraken in samenwerking met het bedrijfsleven waarbij de regee ring dan meer in het bijzonder op het oog heeft de 14-jarige jongens, samenwer king waartoe zij het bedrijfsleven uitnoo- digt. De regeering is harerzijds in die sa menwerking bereid te bevorderen, dat, zoo lang zij van haar vorenbedoelde machtiging gebruik maakt, van rijkswege de gelden be schikbaar worden gesteld, welke noodig zijn ter financiering van wat ik moge noemen, in de breede beteekenis van het woord, de scholingsplannen, welke het bedrijfsleven in zijn verschillende schakeeringen, met be hulp van deskundigen, naar voren zal wil len brengen, om de 14-jarigen beter ge schikt te maken voor hun toekomstige be- drijfstaak en hen dus als 15-jarigen van meer waarde te doen zijn in het bedrijfsle ven dan zij zonder die opleiding zouden we zen. Ik denk hier aan de mogelijkheid van nijverheidsonderwijs, dat op te zetten ware op den voet van onze centrale werkplaat sen. Aan een eventueele combinatie van zulk nijverheidsonderwijs en algemeen ont wikkeld onderricht; aan invoering ook van het twee-op-een-stelsel waarbij dispen satie mogelijk zou zijn van het arbeidsver- bod voor 14-jarigen met aanvullend on derwijs enz. Het spreekt vanzelf, dat bij de ze bereidverklaring de regeering ervan uit was in het bezit van een asch met inbre kerswerktuigen. H. heeft reeds verschillende Zwolsche inbraken bekend. Hij is thans op het hoofd bureau van politie ingesloten. gaat, dat hetgeen het bedrijfsleven, deskun dig voorgelicht, naar voren brengen zal, zal worden gekenmerkt door nuttigheid even zeer als door soberheid, in een woord de gelijk zal zijn. Voor wat betreft de 14- en 15-jarige meisjes, wier toekomstige taak, zooals ge zegd, de regeering vooral ziet liggen in den arbeid in en voor het gezin, is de regee ring, onder gelijke vooropstelling als even- gemeld, bereid, geldelijke hulp te verlee- nen, wanneer uit het maatschappelijk leven naar gebleken behoefte plannen worden aanhangig gemaakt en goed bevonden, wel ke bevorderen dat de ontwikkeling dezer meisjes er op wordt gericht, dat zij ook later voor den gezinsarbeid behouden blij ven. De regeering is zich bewust, dat al het vorenstaande tezamen bij de huidige ver houdingen nog niet de werkloosheid onder de jeugd geheel zal opheffen. Daarom wenscht zij, zoolang de verhoudingen zulks noodig maken, de uitbreiding te bevorderen van de verschillende soorten van cultureele zorg, waarmede sedert eenige jaren het de partement van sociale zaken bemoeiing heeft, t.w. kampwerk, centrale werkplaat sen, werkobjecten en cursussen. Tot de be vordering van de beschikbaarstelling der daartoe noodige ruimere geldmiddelen heeft de regeering besloten, gelijk ook tot een verhoogde subsidieering in de kampposten, t.w. van 75 pet. op 85 pet. dier kosten, in dien de leiding het tot uitbreiding weet te brengen. Ter stimuleering van de deelneming aan deze cultureele zorg deelneming welke thans helaas veel te wenschen overlaat zoomede ter stimuleering van de deelne ming aan de voorzieningen voor de 14-jari gen, meent de regeering, aan de Staten- Generaal te moeten voorstellen de invoering van een staat-van-dienst-boekje voor eiken minderjarigen leerplicht-vrijen jongen, in welk boekje aanteekening wordt gehouden, aan welke voorziening is deelgenomen, c.q. dat en waarom niet aan een voorziening deelgenomen is. Het effect van dezen drang naar ruimere deelneming aan de voorzie ningen ziet de regeering recht evenredig loopen met de wezenlijke beteekenis dier voorzieningen: naar mate die beteekenis reëeler is, naar mate het nut, dat de jon gere voor zijn vorming ervan trekt, grooter is, zijn kennen en kunnen erdoor groeit, hij geschikter erdoor wordt voor aanpakken en doorzetten in het leven, naar diezelfde ma te zal de beteekenis van het staat-van- dienst boekje toenemen en zal het kunnen worden wat het inderdaad worden moet tot een belangrijk document bij de be slissing over indienstneming. Wordt dit ver wezenlijkt, dan is de uitbreiding in de deel neming verkregen door het, naar het oor deel der regeering, best denkbare middel, omdat dat middel tevens een stimulans vormt tot opvoering van de innerlijke waar de der voorziening. Tenslotte heeft de regeering besloten te bevorderen, dat de jeugdregistratie over 't geheele land wordt uitgebreid, teneinde haar organiseerende taak met betrekking tot de bevordering van het werken-door-de- jeugd op verruimde schaal te kunnen voort zetten. Zij zal onderdeel zijn van een ten departemente in het leven geroepen crisis dienst, sociale jeugd-dienst geheeten, waar in de geheele aangelegenheid der door de omstandigheden noodzakelijk geworden so ciale jeugdzorg wordt geconcentreerd. Dames en heeren, alvorens zich tot de Staten-Generaal te wenden en om zich daarheen zoo zorgvuldig mogelijk voorbe reid te kunnen wenden, heeft de regeering prijs erop gesteld, Uw commissie te vra gen, op de U ontvouwde grondslagen aan de regeering te willen geven die adviezen, welke tot de vruchtbaarheid van de uit komsten der regeering-voornemens naar uw deskundig oordeel kunnen bijdragen. Na deze uiteenzetting heeft de minister van sociale zaken mededeeling gedaan, dat hij, in overleg met de bétrokken leidende ambtenaren, besloten heeft, den heer Meij er de Vries van de bemoeiingen met de werklooze jeugd te ontlasten en de leiding van den nieuwen crisisdienst te stellen in handen van den heer G. W. F. van Hoe ven, aan wien t.z.t. een raad van beheer uit de bij deze voorzieningen betrokken kringen zal worden toegevoegd. De in op bouw zijnde belangrijke uitbreiding en wij ziging der werkverschaffing, zoomede nog ander leidend werk betreffende de bestrij ding der werkloosheid van volwassenen, waarmede de heer De Vries belast is, maakte het onmogelijk, dezen ook nog voor de zorg met de werklooze jeugd te behouden. De minister vond gelegenheid om, nu hij de volle werkkracht van den heer De Vries voor het welslagen van den versterkten aanval op de werkloosheid on der de ouderen heeft moeten opvorderen, hem met groote waardeering dank te zeg gen voor den even mceitevollen als be langrijken pioniers-arbeid, welke door hem op het terrein der zorg voor de werklooze jeugd is verricht. Nog deelde de minister mede, dat, om ook overbelasting van den heer Van Hoe ven te voorkomen, deze tijdelijk is onthe ven van zijn werkzaamheden als hoofd der afdeeling steunverleening. Hij sprak den wensch uit, dat het den heer Van Hoeven gegeven zou zijn, op de mede door den heer De Vries gelegde grondslagen met vrucht in het belang der werklooze jeugd voort te bouwen. Voor Langeviele 58-60 Tel. 478 Middelburg (Ingez. Med.) naar WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: zwakke tot matige naar W. of Z.W. krimpende wind, mistig en betrok ken tot zwaar bewolkt, weer, weinig of geen neerslag, weinig verandering in tem peratuur. UKKEL: zwakke tot matige wind uit W. tot N.O. richtingen, later veranderlijke wind, plaatselijk bewolkte hemel en nevel, tijdelijk helder, gedurende den nacht mist, vrij koud, nachtelijke temperatuursminium tusschen 0 en 5 gr. plaatselijk nachtvorst. Morgen in den ochtend nevel, des middags vrij schoon weer. Zo 30 Oct. Zon op: 6 h 53; onder 16 h 34. Licht op: 17 h 04. Maan op: 24 h' 52; onder: 22 h 18. Ma 41 Oct. Zon op: 6 h 55; onder 16 h 32. Licht op: 17 h 02. Maan op: 13 h 17; onder: 23 h 22. L.K.: 31 Oct. Hoog- en Laagwater te Tliabweoi Hoogwater. Laagwater. October. Zaterdag 29 435 16.56 11.04 2341 Zondag 30 5.16 17.43 11.41 23.54 Maandag 31 6.06 18.46 12.26 Hoog- en Laagwater te Wemeldlnges Hoogwater. Laagwater. October. Zaterdag 29 6.28 18.42 12.07 Zondag 30 7.05 19.24 0.17 12.43 Maandag 31 7.49 20.20 1.01 13.31 De LUCHTBEBSCHERMINGSOEFEING. Het verslag in ons nummer van de lucht beschermingsoefening op Donderdag jl. maakte geen melding van de ontvangst der Belgische gasten, die onder leiding van den gep. luit generaal Termonia naar Zeeland waren gekomen om met den hen toegevoeg- den kapitein van den generalen staf C. M. Olifiers deel te nemen aan een deel der oefening. Deze buitenlanders zijn te kwart voor drie aan het station Middelburg namens den Commissaris der Koningin, verwel komd door dr. L. J. A. van der Harst, re ferendaris ter Provinciale Griffie. De Bel gische heeren maakten des middags deel uit van de groep autoriteiten, die een be zoek aan Vlissingen brachten en zijn door den burgemeester aldaar verwelkomd. Zij namen deel aan den maaltijd ten huize van den Commissaris der Koningin en ver trokken daarna naar Vere om van daaruit met Hr. Ms. „Hydra" een tocht door het kanaal te maken. Van deze gelegenheid maken wij gebruik nog een kleine aanvulling te geven op het verslag van de avondoefening te Middel burg, en wel dat op den Dam twee soorten van richtlampen waren geplaatst, waarvan een ons vrij goed te gebruiken leek. Naar wij vernamen is men echter ook op dit ge bied nog zoekende naar een goed standaard model. Aangifte vreemdelingen. Art. 92 van de plaatselijke politieveror dening geeft aan, dat ieder, die vreemdelin gen herbergt, verplicht is binnen 24 uur, nadat deze zijn aangekomen, daarvan, on der opgaaf van namen, voornamen, leeftij den en nationaliteit aan den Commissaris van politie kennis te geven. Deze regeling is thans opgenomen in de Rijksbepalingen terzake die 7 November a.s. in werking tre den. Naar ons is medegedeeld is er alle aan leiding nog eens op deze bepaling de aan dacht te vestigen. De begrootlng aangenomen. De Raad dezer gemeente kwam gisteren in openbare vergadering bijeen. Afwezig de hr De Bart. Het nieuw benoemde lid, de heer J. de Wilde, werd beëedigd. Bij de ingekomen stukken was o.a. een adres van de N.V. de „Overdekte" te Haarlem tot verkoop van 677 m2 grond nabij den West-Soeburgschen weg. Tot onderwijzeres aan school B werd benoemd mej. G. B. Akkerman met 9 stem men, tegen 7 stemmen óp mej. Edelman. De gemeente-röntgenoloog krijgt ver mindering van salaris. Het leerplan voor de Binnenvaartschool zal worden uitge breid met het vak Duitsche taal. De overi ge voorstellen gingen nagenoeg zonder discussie onder den hamer door, waarna aan de begrooting werd begonnen. De al- gemeene beschouwingen werden gehouden door de heeren Van Oorschot, Sorel, Ma rijs en Paap. De VOORZ. zeide, dat de finantieele toe stand van de gemeente steeds moeilijker wordt, omdat ieder jaar 15000 minder wordt ontvangen. De Ver. van Ned. Gemeen ten zal zich daartegen echter hevig ver zetten. De kwestie van een nieuw stadhuis is bij B. en W. aan de orde, doch de VOORZ. gelooft niet, dat hij nog eens in het nieuwe gebouw zal zitten. Wat betreft de sportvelden, zegt de VOORZ., dat het gewenscht is te concentreeren én daarom is het de bedoeling dat alle sportvelden zullen komen op het terrein aan den Nieuwen Vlissingschen weg. Inzake het te werk stellen van verschil-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1