SCHEEPJESWOL KRONIEK van den DAR. BINNENLAND. Geteisterd China. ZEELAND. Voor beter breiwerk betere wol, dus: TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 28 OCTOBER 1938. No. 254. Lloyd George, de vrijmoedige. LALINE LESTER'S ROMAN (Ingez. Med.) VOORSTELLEN VAN GEDEPUTEERDE STATEN. MIDDELBURG. Middelburgers worden oud. Het hooge sterftecijfer blijkt bij ontleding zeer gunstig te zijn, Zie die lijn: dot is Edy emaille! - En zoo degelijk: elk stuk gegarandeerd; onder voortdurende con trole van het Laboratorium van Dr. v. Hamel Roos Harmens, Amsterdam. (Ingez. Med.) "de OJotipeciojUd^n (Ingez. Med.) Duizenden slachtoffers van de Japansche agressie ondergaan een afschuwe lijk lot. Lloyd George, die tijdens de oorlogsjaren minister-president van Engeland is ge weest en toen bergen verzet heeft, speelde de laatste jaren een rol van de tweede or de op het Britsche politieke schouwtooneel Maar dat dan luidruchtig genoeg. De oude liberale staatsman pleegt nooit een blad voor zijn mond te nemen. Zijn politieke redevoeringen hebben gewoonlijk iets ge meen met de uitspraken van een „entan terrible". Lloyd George hielp na den wereldoorlog Europa gelukkig maken met de befaamde vredesverdragen. Hp was een van de lie den die de nieuwe grenzen vaststelden, nieuwe naties schiepen en oude naties ge heel lieten ondergaan of koelbloedig ver minkten. De gevolgen van dezen arbeid, on dervinden wij thans, bijna 20 jaar na dato, aan den lijve. Weliswaar heeft men niet het recht alle narigheid van dezen tijd aan de stommiteiten in de vredesverdragen te wpten, maar er zouden ons naar alle waar schijnlijkheid heel wat leed en moeilijkhe den bespaard zijn, indien Lloyd George c.s in 1919 en volgende jaren over eenig pro fetisch gezichtsvermogen hadden beschikt Het is voor ons zelfs zeer de vraag, of er dan ooit in Duitschland een meneer Hitier was opgestaan, om met behulp van zijn in bruine hemden gestoken horde het „Derde Rijk" te stichten. Voor Lloyd George zelf schijnt deze vraag echter nauwelijks te bestaan. Men hoort hem er althans nooit over, hoe vaak hij in het openbaar oreert. Vrijmoedig als zekere lieden in Duitschland en Italië steekt hij zijn philippica's af: momenteel tegen Cham berlain en diens medewerkers, die Enge land te München eerloos zouden hebben ge maakt. Men heeft gisteren kennis kunnen nemen van deze opvatting. Op een noen maal te Londen bracht Lloyd George haar ten gehoore. Ons land heeft de achting der gelieele wereld en zijn zelfrespect verlo ren, deelde hij zijn toehoorders mede. Na afloop van de speech, was er gelegen heid tot het stellen van vragen, waarvan vele aanwezigen gebruik maakten. Daarbij werd een zeer logische en pertinente vraag gesteld: Wat Chamberlain volgens Lloyd George dan had moeten doen, in plaats van de overeenkomst van München te sluiten. Het antwoord hierop luidde: Op zijn stuk blijven staan en even hard dreigen als Hit- Ier gedaan had. Of daaruit dan geen oor log zou voortgesproten zijn? Ongetwijfeld, antwoordde Lloyd George, en in het begin van dien oorlog zou Engeland verliezen ge leden hebben als in 1914, maar tenslotte zouden Duitschland en Italië verslagen zijn, zou Tsjechoslovakije niet opgeofferd zijn en zouden dictatoriale aspiraties niet zoo spoe dig meer in Europa wortel schieten. Ziedaar: Lloyd George is er van over tuigd, dat er een oorlog zou zijn ontstaan, als Chamberlain afstand van het Sudeten- land aan Duitschland zou hebben gewei gerd. En op zulk een oorlog had Lloyd George het maar aan willen laten komen. Wy kunnen ons indenken, dat er menschen zoo spreken. Maar dat iemand, die in 1919 het ongeluk over Europa hielp brengen, er den moed toe heeft, grenst aan het boos aardige. Want dit praat men nooit weg, dat de oorlog die Lloyd George had willen laten ontstaan, f e i t e 1 ij k begonnen zou zijn, om de onrechtvaardigheden, welke bijna 20 jaar geleden in verdragen, „vredes"-verdragen nog wel, werden vastgelegd, te handhaven. Lloyd George is natuurlijk wel zoo handig, om het voor te stellen, alsof de strijd een ideologische zou zijn geweest, ten doel heb bend de tirannie uit onze samenleving te verdrijven. Maar dan kan men hem voor de voeten werpen, dat hij Lloyd George schuldig staat aan het veroorzaken dier tirannie, dat hij met anderen den bodem heeft bereid voor den weligen groei van het nationaal-socialisme in Duitschland. Wij zouden deze harde woorden niet ge schreven hebben, indien Lloyd George zich er van had onthouden, om als apostel eener moderne heroische leer op te treden. Dan hadden we kunnen volstaan met zachter te constateeren, dat hij eens een verschrik kelijke vergissing beging. Iemand, die zich zoo vergiste, die meende, een nieuwe kaart van een geheel werelddeel te kunnen hel pen teekenen, en daarmee den vrede voor eeuwen te hebben bevestigd, moet zijn mond houden, als 20 jaar later blijkt, dat alleen door een zeer groot offer een oorlog kan worden voorkomen. Al zou het dein al leen maar zijn uit vrees van zich opnieuw Uit het Engelsch door W. A. C. 43). Als een bliksemflits kwam er een idee in hem op en zonder een oogenblik te aar zelen, bracht hij 't ten uitvoer. ^Pf's natte hemd lag uitgespreid over de blikjes. Hij scheurde het in reepen; een gedeelte wond hij om de pols van zijn lin ker arm, zóó, dat hij 't met een of ander voorwerp kon vastwringen; daarvoor ge bruikte hij zyn zhkkam. Van 't andere deel maakte hij rondom zijn arm, bij den elle boog, 'n schuifknoop, dien hij met zijn tan ken kon vasttrekken. Toen sneed hij met 't scherpe, kleine mesje van zijn zakmes een ader door geen slagader aan de bui tenzijde van zijn arm. Het bloed stroomde er uit en hij liet 't in Laline's mond druppelen. De uitwerking was wonderbaarlijk. Ze opende haar oogen die grijze oogen, die hem zooeven nog met een zachten engelen- blik hadden aangekeken en waarin nu iets wilds kwam, terwijl ze begeerig het bloed opzoog. Zoo moet Clarimonde de vampyr er Uitgezien hebben, toen ze het bloed uit Rumauld's aderen dronk. Toen kwam ze tot bezinning en net als David zooeven had gedaan, besefte ze wat ze eigenlijk deed. Met een wilden kreet van afschuw rolde ze zich om, met haar gezicht naar beneden. David had zich echter misrekend wat het .gevolg voor hem zou zijn van dit bloedver even verschrikkelijk te kunnen vergissen; en in het besef, dat een jonger geslacht aan zijn woorden onmogelijk veel waarde kan toekennen. PRINSES JULIANA WOONT DE OPENING VAN HET DERDE KLEUTERCONGRES BIJ. Te Utrecht is heden, onder groote be langstelling, het derde congres voor kleu terzorg gehouden onder voorzitterschap van prof. dr. A. ten Bokkel Huinink, hoog leeraar aan de Utrechtsche universiteit. Prinses Juliana, de beschermvrouwe van dit congres voor kleuterzorg zette aan de ze bijeenkomst bijzondere luister bij, door een groot gedeelte van de middagzitting bij te wonen en daarbij veel belangstelling te toonen voor de doelstelling. Op dit congres werd overwogen hoe het in ons land met de kleuterverzorging op verschillende punten is gesteld, waarbij aangetoond werd in wel ke opzichten verbetering kan worden aan gebracht. Onder de belangstellenden, die dit congres bijwoonden merkten wij o.a.: op: de beide eere-voorzitters, de minister van sociale zaken, prof. mr. C. P. M. Romme en de commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal. LEGER DES HEILS. Naar wij vernemen zal de nieuwe chef van den staf van het Leger des Heils, com missioner John Mcmillan, in de maand No vember een kort bezoek aan ons land bren gen. Dit zal het eerste bezoek zijn dat de nieu we chief, die in April 1937 door generaal Evangeline Booth in deze functie werd aan gesteld, aan Nederland brengt. Na het leiden van eenige samenkomsten, waaronder minstens een groote openbare samenkomst, zal de chief van den staf zich naar Berlijn begeven. DE UITWIJZING VAN EEN DUITSCHER. De minister beantwoordt vragen van den heer Wendelaar. -Ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer Wendelaar betreffen de de arrestatie en de uitwijzing van een in Nederland vertoevenden Duitscher heeft de minister van justitie het volgende mede gedeeld: De bedoelde Duitscher heeft begin No vember 1936, komende uit Spanje, te Rot terdam een naar Duitschland varend schip verlaten en zich den daaropvolgenden dag bij de politie gemeld. Waar hjj zonder mid delen van bestaan was en tegen doorreis naar Duitschland bezwaar maakte, is hij in afwachting van een nader onderzoek aan gehouden. Ofschoon niet aannemelijk was gemaakt, dat hem in Duitschland gevaar dreigde en ook uit de-ingewonnen inlichtin gen niet was gebleken, dat hij aldaar ge zocht werd, is ten slotte tot zijn uitleiding naar genoemd land niet overgegaan en is hij onder bepaalde voorwaarden op vrije voeten gesteld voor een kort verblijf hier te lande ter voorbereiding van zijn vertrek naar elders. Dit verblijf is onder nadere maatregelen van toezicht nadien nog ver lengd geworden. Zijn verdere gedragingen hebben echter aanleiding gegeven de in vrijheidstelling te herroepen, waarna einde Juni 1938 alsnog zijn uitleiding naar Duitschland heeft plaats gehad. Blijkens de ter zake ontvangen inlichtingen (waarbij nader werd bevestigd, dat hij in Duitsch land niet gezocht werd) heeft de betrokkene zich na zijn overname door de Duitsche autoriteiten door ophanging van het leven beroofd. Uit het bovenstaande blijkt, dat aan het onderhavigegeval bijzondere aandacht is besteed geworden en dat de daarin gevolgde gedragslijn in geen enkel opzicht afwijkt van het standpunt der regeering, zooals de minister dat heeft uiteengezet in de Tweede Kamer der Staten-Generaal bij de behan deling van de interpellatie-De Visser op 9 Juni j.l. D.D.D. zuivert de porlta, doet de jeuk bedaren, ver* frlscht en sterkt de huid- weefsels. Flacons 75 ct, f. 1.50 en f. 2.50. lies. Hij had nog juist genoeg bewustzijn om den schuifknoop met zijn tanden stevig vast te trekken om de bloeding te doen op houden en toen viel hij voorover en was be wusteloos. HOOFDSTUK XXIII. Na zich eenige oogenblikken als krank zinnig van rampzaligheid te hebben gevoeld ging ze met een ruk overeind zitten; de de ken gleed hierdoor van haar af en ze hui verde in haar naaktheid. Was David bij slot van rekening niet dood? Zouden ze nog kunnen worden ge red? Heel zachtjes druppelde het bloed nog uit zijn arm. Met bevende vingers, haalde ze den schuifknoop vaster aan, zoodat 't bloeden ophield. Ze wreef zijn voorhoofd en ziin andere hand, terwijl ze hem teedere smeekbeden toefluisterde, dat hij haar toch hooren zou. Toen stond ze zoo goed en zoo kwaad als 't ging, weer op en keek als een krankzinnige om zich heen. Ze zag de kruik staan, bij 't gebedenboek. Daar ging ze naar toe. Ze was door water gegaan; dat was de reden, waarom ze naakt was ze waren nat geworden waar was er dan water? Ze kon 't zich niet herinneren. Ze dacht en dacht en 't was of iets haar naar de deur dreef. Ja, daar glinster de 't maar diep beneden haar. De ander halve meter scheen haar een immense af stand. Daar zou ze niet bij kunnen. Lang zaam, heel langzaam werkte haar geest en ze keek weer om zich heen, als om raad te vragen aan een onzichtbare aanwezige. Geen bijdrage. Ged. Staten stellen aan de Provinciale staten voor om afwijzend te beschikken op oen verzoek van J. B. Wansink te Zieriksee om subsidie ten behoeve van den gevel van het perceel Meelstraat B 79 aldadr. Naar hun oordeel behoort de restauratie van ge bouwen van particulieren niet tot het ge bied der herstellingswerken waarvoor de Provincie een bijdrage dient te verleenen. Overneming wegen in beheer en onderhoud. Ged. Staten stellen voor van het water schap Schouwen en van de Commissie voor de grindwegen op Schouwen in beheer en onderhoud over te nemen het bij dat wa terschap en die commissie in beheer en onderhoud zijnde gedeelte van den weg ZierikseeMoriaanshoofdSerooskerke NoordwelleRenesseHaamstedeBurgh- Westschouwen met zijtak van Haamstede naar het vliegveld lang 17,25 km en zulks tegen betaling van 4744 aan de Provin cie per jaar of ineens( 135.535. Tegenover gesteld is het voorstel om 110 m van den Prov. weg Tolen-Oud-Vossemeer ten laste van de gemeente Tolen te brengen daarvoor aan die gemeente 582 uit de Provinciale kas te betalen. Prbvinciaal wegenfonds. De balans van het Provinciaal wegenfonds per 31 December 1937 geeft in activa en passiva aan 1.115,494. De rekening sluit met een eindcijfer van 680,680 en een na- deelig saldo van 132,641. Ged. Staten stellen voor een en ander zoo vast te stellen. Eveneens stellen zij voor de begrooting 1939 vast te stellen en wel op een eindcijfer van 561,700 met een geraamd nadeelig slot van 31.700. - Wegenonderhoudsf onds. Ged. Staten stellen voor de begrooting 1939 van het Provinciaal wegenonderhouds- fonds vast te stellen op 130.763 met een batig slot van 48.000, wat den gewonen dienst betreft en 600,902 met een batig saldo van 233.669 voor den kapitaaldienst. Tertiaire wegenfonds. Voor het eerst wordt de vaststelling van een begrooting voor het tertiaire wegen fonds voorgesteld door Ged. Staten en wel met een eindcijfer van 280.000 en een ba tig saldo van 115.000. Begrootingen stoombootdiensten. De ter goedkeuring aan de Provinciale Staten voorgelegde begrooting van de stoombootdiensten op de Westerschelde wijst wat de algemeene exploitatie betreft een eindcijfer aan van 228.000 met een bijdrage van het rpk van 168.000, en van de Provincie een van 42.000 voor de lijnen Vlissingen-Breskens, Neuzen-Hoedekens- kerke en Hansweert-Walsoorden en boven dien 18.200 van de provincie voor den dienst Vlissingen-Neuzen. De begrooting van kapitaals inkomsten en uitgaven wijst 15.000 als eindcijfer voor een kantoor te Neuzen en tevens een post memorie voor den bouw van een motorschip. De begrooting voor den dienst op de Oosterschelde wijst een eindcijfer aan van 90.425 met een verlies van../ 38.000. De motordiensten in 1937. De motorbootdiensten tusschen Kortgene en Wolfaartsdijk heeft aan de Provincie in 1937 een goed slot opgeleverd van 32.843 en de motordienst tusschen Vere en Kam perland een kwaad slot van 5082. (Van een b ij zonderen medewerker). Middelburgers worden oud. Dit js de ongetwijfeld bemoedigende conclusie, waartoe de sterfte-statistiek der laatste jaren leidt. In 't algemeen is de gemiddelde levens duur der Nederlanders in de laatste drie kwart eeuw veel hooger geworden. In de periode 1870—1880 bedroeg hij voor man nen slechts 38, voor vrouwen 40 jaar; thans worden de mannen gemiddeld plm. 56 en de vrouwen plm. 58 jaar. Verschillende oorzaken hebben dit be werkt. Een voorname plaats nam daarbij de verbetering der economische toestanden in. Wel is waar zijn deze de laatste tien jaren in menig opzicht weer achteruit ge Toen kreeg ze de overgebleven reepen van haar hemd, dat David verscheurd had, om den zwachtel te maken, in 't oog. Die zou ze kunnen vastmaken aan 't oor van de kruik en deze dan neerlaten. 't Kostte onzinnig veel tijd om dit een voudige werkje te doen, maar eindelijk was 't klaar en hield ze de kruik, die voor meer dan een kwart met 't modderige water was gevuld, in haar handen. Gretig dronk ze er wat van. Toen ging ze er mee naar David, sprenkelde het water op zijn gezicht en goot 't in zijn mond, maar hij bewoog zich heelemaal niet en werd niet wakker. O, God! dus hij was toch dood. Hier kon geen hulp van menschen meer baten. Ze zou naast hem gaan liggen en daar sterven. Tenzjj ja 't gebedenboek was er nog. gebeden konden wonderen wrochten. 't Kostte haar een vreeselijke inspanning om nu weer de plaats te bereiken, waar 't gebedenboek lag, maar eindelijk slaagde ze er in. Onder 't kaarslicht opende ze het boek. Helaas 't was alles Latijn. Maar dat deed er niet toe. God zou haar wel begrijpen, ook al begreep zij de gebeden niet. Hij zou weten, dat ze bad voor 't her stel van haar lieveling en dat, indien ze moest sterven, hun zielen samen in 't para dijs mochten komen, om nimmer te wor den gescheiden. Ze zag al de dingen, die David uit de zakken van zijn natte jas had gehaald en daaronder vond ze zijn horloge, 't Was half vijf, Maandagochtend. Ze zou de gebeden gaan, maar vergeleken bij den vooruitgang sedert 1870 is deze teruggang toch slechts héél beperkt. Maar ook de ontwikkeling van de medi sche wetenschap heeft er veel toe bijge dragen om het leven der menschen te verlengen. Vooral ook de zuigelingensterf te is daardoor zeer sterk afgenomen. Om streeks 1870 stierven er van elke honderd geborenen nog ruim twintig in het eerste levensjaar, thans nog maar gemiddeld vier. En tenslotte is er dan nog de uitgebrei de sociale hygiëne; meer lucht, meer licht, meer ruimte, goede rioleering in de ste den, opruiming van krotwoningen enz. enz. Deze sociale hygiëne is van zoo enorm belang gebleken, dat zij een totalen om mekeer bewerkte in de onderlinge ver houding der provincies ten opzichte van den levensduur en de sterftekansen. Drie kwart eeuw geleden was de sterfte het hoogst in Noord- en Zuid-Holland, in de provincies dus met de grootste steden, terwijl Friesland, Noord-Brabant en Gel derland de laagste sterftecijfers hadoen. Dat is nu volkomen veranderd. Friesland, Zeeland, Gelderland en Noord-Brabant blijken de ongezondste provincies gewor den te zijn, Utrecht en Zuid-Holland de gezondste! Over de laatste drie jaren was de sterf te in het geheele land gemiddeld 8.7 per duizend en per jaar; in Zeeland bedroeg ze over dezelfde periode 9.4 en in Middelburg zelfs 10.6. Deze cijfers zien er voor Zee land, maar méér nog voor Middelburg ongunstig uit. Maar een nadere ontleding van het sterftecijfer in onze stad doet nochtans zien, dat de Middelburgers in 't algemeen een hooger en leeftijd bereiken dan in Nederland als gemiddelde geldt. En, zij het ook in mindere mate, hetzelfde is ook het geval met de Zeeuwen als ge heele groep. Bezien wjj eerst de zuigelingensterfte, d.w.z. de sterfte in het eerste levensjaar. Hierbij, en bij alle volgende berekeningen, nemen wij de gemiddelden der laatste drie jaren. Van alle sterfgevallen kwamen op rekening van de zuigelingensterfte in: Nederland 9.- pet. Zeeland 7.- Middelburg 3.6 Het provinciale cijfer is dus heel wat gunstiger dan het rijksgemiddelde, maar het Middelburgsche blijft ook daar nog weer ver beneden. Hetzelfde gunstige beeld zien wij bij de sterfte van kleuters, kinderen en jeugdi ge personen. Verdeeld over de leeftijds groepen van één tot vier, van vijf tot veertien en van vijftien tot negentien jaar, vielen van alle sterfgevallen de volgende percentages in elk dezer drie groepen: 1-4 jaar 5-14 jaar 15-19 jaar Nederland 2.9 2.2 1.5 Zeeland 1.7 1.9 1.3 Middelburg 1.9 0.7 1.- Terwijl dus in de totaalgroep van 0 tot 20 jaar voor het geheele land 15.6 pet. der sterfgevallen voorkomen, is dit per centage voor Middelburg slechts 7.2; min der dus dan de helft van het rijksgemid delde. Ook in de beide volgende leeftijdsgroe pen, resp. loopende van 20 tot 29 en van 30 tot 39 jaar blijven de Zeeuwsche cijfers beneden de Nederlandsche en de Middel burgsche nog beneden de Zeeuwsche: 20-29 jaar 30-39 jaar Nederland 3.7 4.3 Zeeland 3.5 3.8 Middelburg 3.4-,, 3.6 steeds maar opnieuw lezen, totdat ze neer zou vallen op 't lichaam van haar lieven David dat zou de dood zijn en dan zou 't Ontwaken komen. En toen begon ze te lezen, maar binnen minder dan een kwartier gleed 't boek haar 'uit de krachtelooze handen en ze viel voorover met haar hoofd op de borst van den man, dien ze zoo liefhad. Haar oogen sloten zich in een weldadige bezwijming. Misschien was 't het gevoel, dat zij zoo dicht bij hem was, dat de levensgeesten in David weer gewekt werden, of misschien omdat de gebeden waren verhoord want na een half uur kwam hij weer bij en keer de zijn geheugen weer terug. Hij opende zijn oogleden en knipoogde in 't kaarslicht. Toen ging hy plotseling overeind zitten en La line's hoofd gleed op zijn knieën. Wat was dat? Werd er geroepen? Hoorde hy zyn naam roepen en den hare? „DavidLaline „David bijn jy daar beneden?" en toen een blijde kreet. Ja, 't was Jack's stem. Er kwam hulp opdagen ze zouden worden gered. „Hallo!" gilde hp met al zijn zwakke krachten toen werd hij weer duizelig en viel opnieuw flauw. Jack had langs de trap 't eerste bomvrije onderkomen bereikt en wendde het licht van zijn zaklantaarn naar alle kanten, ter- w«l hij steeds riep. De zoldering was bijna ingestort, behalve juist boven de opening naar de benedenverdieping. Daar liep lilj naar tce en zag toen de WED. D. S. VAN SCHUPPEN VEENENDAAL Nog gunstiger voor onze stad zyn de ep- fers betreffende de daaropvolgende twee groepen die van 40 tot 49 en van 50 tot 59 jaar: 40-49 jaar 50-59 jaar Nederland 5.9 10.6 Zeeland 5.3 9.8. Middelburg 4.9 8.5 Totaliseeren wij de cpfers weer voor de gezamenlijke groepen van 0 tot 60 jaar, dus voor de niet oud gewondenen, dan blijkt dat in deze totaalgroep 40.1 pet. der Nederlandsche sterfgevallen voorko men doch slechts 27.6 pet. der Middel burgsche! In onze stad ligt het zwaarte punt der sterfte dan ook geheel by de hoogste leeftijdsgroepen, die van de 60 tot 79-jarigen en die van de grijsaards van 80 jaar en ouder. 60-79 jaar 80 jaar en ouder Nederland 42.9 17.- Zeeland 45.6 20.1 Middelburg 46.8 25.6 Er zullen maar héél, héél weinig ande re gemeenten zpn waar een vierde deel van alle sterfgevallen personen betreft, die tachtig jaar of ouder zijn geworden! Ofschoon het totale sterftecijfer in Mid delburg dus vrijwat hooger is dan het rijksgemiddelde, blijken wij in een „gezon de" stad te wonen, waar de ingezetenen dooréén genomen een hoogeren leeftijd be reiken dan elders in ons land gemiddeld het geval is. De heer J. P. Leynse, zendeling bij de Presbyterian Mission te Peking schrijft ons: Wij zpn terug in China voor een zeven jarige periode van zendingsarbeid. Dadelijk reeds te Shanghai zagen wy straat aan straat verbrande huizen en verwoeste win-= kels. In groepjes stonden de Chineezen er naar te staren, stil en stom geslagen. Te Peking is de atmospheer gedrukt en ner veus. Er heerscht een gevoel van onrust, een sensatie van gevaar. In den omgang met de Chineezen gevoelt men dat er iets ernstigs gebeurd is. Het is als een rouw- stemming. Eigen grond is weggenomen. Tegelijk is het inspireerend om de zelfbe- heersching van de ouderen, de moed van de jongeren, en het aanpassingsvermogen van de noodiydenden gade te slaan. Op het platteland heerscht groote verwarring. Vpf mijlen buiten de stadspoort en men is over geleverd aan de willekeur van middeleeuw- sche rooversbenden en rondtrekkende groe pen van vrpbuiters. Niettegenstaande de chaos is het bemoedigend dat de Chineezen zoo beheerscht blijven en in alle omstandig heden zoo helder van denken. Met een ont roerend vertrouwen blijven zij hopen op den dag van morgen. Meer dan ooit zoeken zij naar een innerlijke macht om bruut ge weld paal en perk te stellen. Als gevolg daarvan zijn onze kerken aldoor geheel ge vuld, onze Evangelisatie gebouwen meestal vol en de diverse huisbijeenkomsten goed bezet. De oorlog helpt mee aan de verdie ping van het geestehjk leven. Op onze Zendingspost is sinds het uitbre ken van den strijd de nadruk gelegd op de uitleving van het Christendom. Een van mijn Evangelisatie-gebouwen werd gedeel telijk veranderd in een vluchtelingen kamp. Een aantal van huis verdreven landbou wers ontvingen daar onderdak en iederen dag gratis een maaltijd. Van 400 tot 600 verwaarloosde kinderen, dakloos door den oorlog, kregen daar dagelijks een uitdee- ling van boonenbrei. Gedurende de zomer maanden werd daarmede gestopt. Doch zoodra het koude weer begint hopen wy de ijzeren staaf met de daaraan vastgebonden mouwen van de jas, dwars over de opening liggen. Zjjn zaklantaarn was echter te sterk om 't zwakke kaarslicht, dat van beneden opwaarts scheen, door de opening te kun nen zien. Hij riep Fergusson toe hem te volgen met den brandewijn en de andere versterkende middelen, die in een tasch waren gepakt en die deze droeg. Hij knielde bij de opening neer en riep, weer hard: „David LalineDavid, ben jij daar beneden?" en in zijn ooren, die met de grootste bezorgdheid luisterden weerklonk een met bevende stem uitgeroepen. „Hal lo!" als antwoord. En toen daalde hij langs 't geïmproviseer de touw met koortsachtigen spoed naar be neden. Wat moesten die twee arme schepsels, die hij nu zag, geleden hebben! David, met een vaalbleek gelaat, waarop een zwarte stoppelbaard groeide, op zpn dunne onderkleeding na, ongekleed en zijn arm met bloed besmeerd, lag daar bewuste loos naast Laline, met niets om zich heen geslagen dan de deken. Over hetgeen na dit alles gebeurde zullen wij slechts kort zijn. De beide jonge men schen werden door onvermoeide handen met de meeste toewijding uit hun gevange nis verlost, om, na eenigszins op krachten te zijn gekomen, naar Amiens te worden gebracht. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5