DE COURANT Schuldig of Onschuldig GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN STUKKEN. LAATSTE BERICHTEN. EGYPTE. VF.R STATEN EEN LUCHTVLOOT VAN 7000 TOESTELLEN? KERK EN SCHOOL. VON RIBBENTROP REEDS VANDAAG TE ROME? OOSTBURG KATS PERSKRONIEK. EEN EGYPTISCHE VLOOT. Reuter meldt uit Cairo: De defensieraad heeft besloten, dat een kern voor een Egyp tische vloot, 36 eenheden, hoofdzakelijk lich te kruisers en mijnenleggers, gebouwd zal worden. De kosten bedragen 3% millioen pond, welke verdeeld zullen worden over twee jaar. De „New York Herald Tribune meldt, dat de Amerikaansche regeering het vaste voornemen heeft een luchtmacht te bou wen, die even sterk als of sterker dan die van welk ander land ook zal zijn. Het is volgens het blad de bedoeling, dat de vloot minstens 7000 toestellen zal tellen. Een nieuwe truc. politie te Los Angeles heeft drie Koop lieden gearresteerd die er de laatste maan den een gewoonte van hadden gemaakt om de huizen te huren van overleden of ge scheiden filmsterren en dan publieke uit- verkoopen te houden van de inboedels te gen behoorlijke prijzen vooral als de sou venir-jagers onder de clientèle kwamen op dagen. Uit een onderzoek is echter gebleken, dat de heeren vooraf de won'ngen hadden vol gestopt met tweede handsche meubelen en andere artikelen die zij op verkoopingen van banken van leening voor een krats had den gekocht. Commissaris Buron Fitts zei- de dat hij aan dit bedrijf op hardhandige wijze een einde zou maken, ook al moest hij een hoop brave lieden ontgoochelen die in de meening verkeerden kostbare souve nirs te hebben gekocht. (Tweede lezing van een merkwaardig historisch fenomeen.) Noodlottige vergissing. Gistermiddag heeft zich in een woning aan de Wattstraat no. 21 te Den Haag een tragisch geval voorgedaan. Een dame, de 65-jarige mevr W. R. wonende aan de Ju liana van Stolberglaar., die daar op bezoek was. wilde zich naar het toilet begeven en opende daartoe bij vergissing de deur, wel ke tot den kelder toegang gaf. Zij stortte met een heviger) smak in den kelder neer, waar zij met 'n schedelbreuk en in bewuste- loozen toestand bleef liggen. Bij aankomst in het Roode Kru'szi eken buis bleek mevr. W. R. reeds te zijn overleden. OUDE HEER NAM VERKEERDEN TREIN Bij het uitstappen bekneld geraakt en omgekomen. Gistermiddag te vier uur wilde op het station te Leiden de 73-jarige heer H. van der P. uit 's-Gravenhage, die met zijn ech tgenoote op familiebezoek was ge weest te Leiden, naar de residentie terug- keeren. Hij stapte echter in den trein naar Amsterdam en bemerkte zijn vergissing eerst op het laatste oogenblik. Zijn eeht- genoote zag nog kans op het perron te stappen voordat de trein zich in beweging zette. Den heer van der P. evenwel geluk te dit niet meer. Hij sprong mis en ge raakte bekneld tusschen den trein en liét perron, waardoor zijn hoofd verbrijzeld werd. De ongelukkige was op slag dood. Graanmaalderjj afgebrand. Vanochtend is, vermoedelijk door kort sluiting, brand ontstaan in de electrische graanmaalderij van de firma C. Schouten en Zn. aan den Lekdijk, te Bergstoep, ge meente Bergambacht. De brand werd omstreeks vier uur ont dekt en nam weldra een grooten omvang aan. De brandweer was spoedig ter plaatse doch moest met haar blusschingswerk wachten, totdat de electrische centrale te Gouda de fabriek buiten stroom had gezet. Zjj had daarna de handen vol o-m het vuur, dat krachtig woedde in de groote voorraden graan, te bestrijden en de nieuwe silo's voor vernieling te vrijwaren. De maalderij zelf is geheel uitgebrand en voor een groot gedeelte ingestort. De brandweer uit Ammerstol verleende assistentie, die van Gouda en Lekkerkerk verschenen eveneens ter plaatse, doch be hoefden niet op te treden, aangezien voor verdere uitbreiding van den brand toen geen gevaar meer bestond. De schade, die aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. DE ECHTELDSCHE MOORDZAAK. Een uitspraak met vérstrek kende gevolgen. De raadkamer van de Arnhemsche arron- dissements-rechtbank heeft een uitspraak gedaan in verband met de veel besproken Echteldsche roofmoordzaak, die voor den betrokkene, den Echtendschen orgeldraaier Jan van Beusichem, van zeer groote betee- kenis is. En wel hoofdzakelijk door de uit werking, die deze uitspraak, waardoor Van Beusichem een schadeloosstelling toegekend werd, op de publieke opinie hebben zal. Van Beusichem werd namelijk kort na den moord op grond van valsche beschuldi gingen van den eveneens aangehouden Ech teldschen werklooze A. J. van T., die eerste veel later verklaarde de wandaad zelf zon der hulp van anderen te hebben begaan, in voorloopige hechtenis gezet en daaruit ten slotte na ongeveer vier weken ontslagen. Doordat zijn invrijheidstelling niet gepaard ging met een rechterlijke verklaring van zijn onschuld, bleven er nog steeds velen aan zon onschuld twijfelen. Ami dezen twijfel, die Van Beusichem nog d3.^olijks groote schade berokkende als hi' i met zijn draaiorgel door de Betuwe trok is thans echter voorgoed een einde gemaakt, doordat de rechtbank hem nu schadeloos gesteld heeft voor de gevolgen van de on dergane voorloopige hechtenis en iedereen gemakkelijk begrijpt, dat een dergelijke schadevergoeding natuurlijk alleen toege kend wordt in geval van onschuld. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEEK Sappemeer: 1 doode. Gisteravond is de 50-jarige smid K Mul der uit Sappemeer bij het oversteken van den rijweg in de Slochterstraat aldaar, door een taxi aangereden. De man sloeg 'tegen den grond en was op slag dood. M. was ge huwd en vader van twee kinderen. Een Zeeuwsche het gerecht. predikant voor Toen op 14 Januari 1685 de kerkvergade ring te Kloetinge bijeen 8kwam, stond er een merkwaardig punt op de agenda, dat toegelicht werd door den predikant van 's- Heer-Arendskerke. Deze deelde mede, dat hij vernomen had, dat zijn ambtsbroeder De Clijver, predikant te 's-Heerenhoek mei diens dienstbode zou gevochten hebben, en dat hij op een terrein dat hem niet toebe hoorde gras zou hebben gemaaid. De kerk- vergaderng achtte deze punten niet bewe zen en ging verder niet op de zaak in. Op de volgende vergadering was het do minéé Van Dort, die deze zaak wederom ter sprake bracht en verder wist te verha len, dat ds. De Clijver iemand 4000 schul dig was, welk bedrag hij niet wenschte te rug te betalen. Nog greep de Classis niet in, maar de klachten hielden aan en op de vol gende vergadering werd De Clijver ge hoord. Hij kon tallooze bewijsstukken over leggen, maar de Classis besloot, een kleine commissie te benoemen om deze zaak nauw keurig te onderzoeken. Dat onderzoek was niet zoo gunstig; de commissie rapporteerde, dat De Clijver meerdere malen zijn gemeentenaren had uitgescholden voor duivels, geveinsden en belhamels, terwijl verder bleek, dat zijn leerstellingen ook zeer afweken. Bovendien had hij reeds vroeger een tweetal proces sen gevoerd, waarvan het eene betrekking had op trouwbeloften, welke een minder jarig meisje hem zou hebben gegeven. Toen de Classis wederom vergaderde werd dit rapport behandeld; De Clijver ont kende alles, maar gaf toe, zich wel eens onverzichtig uitgelaten te hebben. De Clas sis wees een tweetal predikanten aan om te gaan preeken in 's-Heerenhoek, terwijl de vergadering voorts besloot, geen nadere stappen tegen De Clijver te ondernemen. Zoo was in het Zeeuwsche plaatsje de rust weergekeerd. Maar helaas, die rust duurde slechts eenige maanden. Op een mooie voorjaars dag van den jare 1687 werd het dorp Drie wegen, in de nabijheid van 's-Heerenhoek, opgeschrikt door een afschuwelijke moord op den plaatselijken predikant Van der Vel de. Wie was de dader? Dat was de vraag in die dagen en dat is ook nu nog de vraag. Want de waarheid is nooit aan het licht ge komen. Laat ons eerst naar het verhaal hooren van de huishoudster van ds. Van der Velde, Tanneken Veth, de eenige, die dit drama van nabij heeft medegemaakt, en dat op- geteekend is door den waarnemenden bur gemeester en de schepenen van de stad Middelburg. „Ik ging", zoo verklaarde Tanneken, „Zondagavond 11 Mei 1687 vrij vroeg te bed. Het was 11 uur toen er op het ven ster werd geklopt; ik sprong uit bed, en waarschuwde den dominee, die mij beval een kaars op te steken. Het bleek toen, dat de ramen in de kamer van den dominee in geslagen waren; wij praatten even over de aangerichte schade en over den onverlaat die dat zou gedaan hebben. Wij hadden nauwelijks enkele minuten gesproken, toen er een schot werd gelost en de dominee dood ter aarde viel. Ik bracht het ontzielde lichaam naar de keuken, maar daar ik nog voetstappen rondom het huis hoorde, sloot ik mij op in mijn slaapkamertje, waar ik tot de volgende morgen bleef; bij het aan breken van den dag ben ik naar buiten ge gaan en heb het voorgevallene verteld aan een paar passeerende voerlieden". Tot zoover het verhaal van de huishoud ster van den vermoorde. De baljuw van Driewegen nam oogenblikkelijk alle nood zakelijke maatregelen; hij liet de overzet- veeren bewaken en stelde een onderzoek in op alle vertrekkende schepen. Zelf ging hi de omgeving van de pastorie inspecteeren en vond daar de afdruk van een schoen, een laadstok en een stuk krip, dat in de heg hing. De moordenaar bleef echter onvindbaar, hoewel er in geheel Noord- en Zuid-Beve land een plakkaat werd uitgevaardigd waarbij Burgemeester en Schepenen van Middelburg tweehonderd dukaten uitloof, den voor hem, die den moordenaar zou aan wijzen. Zooals in iedere geruchtmakende zaak waren de praatjes vele, en één daarvan was, dat De Clijver, die zooals wij zagen met de Classis eenige moeilijkheden had gehad, ver dacht werd zijn ambtsbroeder te hebben ge dood in verband met het voorgevallene op de vergaderingen der Classis. De baljuw verhoorde nu de dienstbode van De Clijver, die als volgt getuigde: „Op 11 Mei is dominee De Clijver reeds om uur naar bed gegaan, maar ik weet niet, of hij daarna nog het huis verlaten heeft wel ben ik tusschen 12 en 1 uur 's nachts wakker geworden, daar ik mijn meester toen hoorde praten". Nader ondervraagd over vroegere gebeurtenissen verklaarde zij: „Ik heb van den knecht gehoord, dat het mogelijk is, dat men van de slaapkamer van den dominee door een raampje in de schuur kan komen; ik heb gezien, dat een dag vóór de moord een ladder voor dat raampje stond; verder heb ik, op verzoek var* den dominee, zijn oude kriprok opge zocht. Mijn meeser heeft in de week voor de moord herhaaldelijk bezoek gehad van den chirurgijn Soetebier; ik heb nooit ge hoord van oneenigheid tusschen den ver moorde en mijn meester". Het spoor leidde nu naar Soetebier, wiens huisbaas vervol gens aan een verhoor werd onderworpen, en mededeelde dat Soetebier inderdaad op 11 Mei bij ds. De Clijver was geweest, dat hij op den avond van den moord ongeveer 11 uur gestommel had gehoord in de kamer van Soetebier. Dit getuigenis was voor De Clijver uiteraard zeer bezwarend, en toen de zaak zoover gekomen was, richtte hij een re quest aan het Hof van Holland, waarin hij mededeelde, dat een aantal personen kon den verklaren, hoe en waar hij de avond van den moord had doorgebracht. Dit re quest had ten gevolge, dat het Hof van Holland hem opriep om zich op 7 Juli naar Don Haag te begeven om gehoord te wor den. Daar aangekomen wachtte hem een zeer slechte tijding. De vader van den chi rurgijn Soetebier had namelijk een brief ge schreven, dat zijn zoon, die eveneens naar Den Haag opgeroepen was, verdwenen was, en vermoedelijk verblijf hield in Frankrijk of Engeland; tevens deelde hij mede, van zijn zoon een brief te hebben ontvangen, waarin deze schreef onschuldig aan den moord te zijn. Wel was hij door De Clijver gedwongen dien avond bij hem te komen; wel had De Clijver hem toen verteld of hij niet mee wilde gaan en bij ds. Van der Velde de ruiten ingooien; wel was hij zelfs met De Clijver, die een oude zwarte rok van krip had aangetrokken, een eindweegs medegegaan, maar onderweg had hij zich bedacht, en was teruggekeerd. De Clijver was toen alleen verder gegaan, en hij (Soe tebier) was de volgende morgen gevlucht. Dat was de inhoud van den brief, die Ce Clijver in Den Haag werd voorgelegd, en die er toe leidde, dat hij gevangen gezet werd. Hier rijst nu de vraag: Wie was de da der? De Clijver bleef ontkennen en is dat ot zijn dood blijven doen; hij schreef ver- cheidene brieven en vertelde ook bij zijn erhooren, dat Soetebier de dader was. Die was wel meegegaan. Hij, De Clijver, zou al leen de ruiten ingegooid hebben en daarna d Soetebier het doodende schot gelost! Soetebier liet niets meer van zich hooren, en is waarschijnlijk ook nooit meer in Hol land teruggekeerd. De Clijver, eenmaal gevangen gezet, liet i.'ets na, om op verschillende onwaarschijn lijkheden te wijzen. Het was inderdaad een vraagstuk van schuldig of onschuldig, waar aan echter De Clijver zelf geen oplossing heeft willen geven! Want toen het proces eenmaal begonnen was, en de cipier van de Gevangenpoort iii Den Haag hem op een ochtend naar zijn rechters wilde leiden, vond hij den verdach te dood op zijn bed liggen: hij had vergil ogenomen! De waarheid is dus nooit aan het licln kunnen komen. Mr. J. M. Fuchs. „MORGENWIJDING DER „V.P.R.O.". De „AVRO" weerde de Vrijzinni gen uit den „aetlier." Aldus het opschrift van het in Uw blad van 15 October jl. opgenomen stuk, waarin J. V. meer met het al tien jaar lang ver breide sprookje voor den dag komt, dat de „AVRO" de „VPRO" uit den aether ou hebben geweerd. „Toen men in Vrijzinnige Godsdienstige kringen schrijft J. V. moest ervaren, dat de neutrale AVRO er niet aan dacht, ook de Vrijzinnig Godsdienstige stem in den aether toe te laten, nam de Vrijz. Protest. Radio Omroep (VPRO) het be sluit, zelf Vrijz. Godsd. Morgenwijdingen uit te zenden. Deze voorstelling is niet juist. Tien jaar geleden besloot de AVRO een Morgenwijding te scheppen, die zooveel mogelijk luisteraars tot egen zou zijn Daarom werd alles uitgesloten, dat tot critiek aanleiding kon geven. Alleen de Bijbel en het gebed waren toegelaten. Toen de VPRO bij de AVRO kwam om te zeggen dat deze morgenwijding een vrij zinnige noot miste, werd dit beaamd, ech ter door er op te wijzen dat zij iedere andere dan een algemeene religieuze noot miste. De VPRO vond desondanks, dat hij een eigen geluid moest laten hooren. De AVRO wilde toen toegeven en zei. Goed dan - De VPRO mag desgewenscht eén morgenwijding verzorgen vóór of na de algemeene morgenwijding. De VPRO weigerde dit en wenschte slechts genoegen te nemen met een doo eenmenging van algemeene en vrijzinnige morgenwijdingen. Hij wilde dus: „in de plaats van" en niet „naast". Hierop ging de AVRO niet in. Mr. J. Adriaanse, Voorz. Gewest Zeeland en lid Alg. Best. v. d. AVRO. Oostkapelle, 25 October 1938. [Ter voorkoming van misverstand: het opschrift van het desbetreffende in gezonden stuk was er „van redactiewege" boven gesteld, na de toelichting van den inzender op zijn stuk gehoord te hebben. Voor dit opschrift is dus de schrijver, noch de VPRO rechtstreeks verantwoordelijk te stellen. Red.l Examen stuurman op zeeschepen De minister van waterstaat en de mi nister van O., K. en W. hebben goedge vonden o.m. te benoemen in de commis sie, belast met het afnemen van de exa mens ter verkrijging van een. diploma als stuurman aan boord van zeeschepen: tot lid en voorzitter: den heer J. F. Os- ten, vice-admiraal b.d. te 's-Gravenhage; tot ld en plaatsvervangend voorzitter: de heer L. M. J. Gregory, schout bq nacht tit. b.d. te Wassenaar; tot plaatsvervan gend lid de heer J. F. Gugelot, leeraar aan de „de Ruijterschool te Vlissingen. - Op 6 November a.s. hoopt ds. H. Janssen, leger- en vlootpredikant in alge- meenen dienst, te herdenken dat hq 40 jaar geleden in het ambt werd bevestigd De a.s. jubilaris werd 6 Januari 1872 te T o 1 e n geboren. Hij diende de Chr Geref. Kerken te Amsterdam en Leiden en was tevens van 1908 tot 1914 werkzaam als docent aan de Theol. school der Chr. Geref. Kerk te 's-Gravenhage. Van 1914 tot 1919 was ds. Janssen veld prediker daarna trad hij op als leger- i vlootpredikant i.a.d. BRAND OP DE „DEUTSCHLAND" GEBLUSCHT. De reis naar New-York voortgezet De gezagvoerder van de „Deutschland' heeft vanochtend te 10.40 uur zijn reede- rij radiotelefonisch medegedeeld, dat de brand op zijn schip met eigen middelen geheel gebluscht is. Hets chip zet de reis naar New-York op volle snelheid voort. Passagiers en bemanning zijn ongedeerd De pasasgiers hebben voortdurend hun kalmte bewaard. Verwacht kan worden, dat het schip nog Vrijdagavond te New- York zal aankomen. Fransche gissingen over de be doeling van zijn reis. De Fransche journaliste, mevrouw Ta- bouis deelde vanochtend in de „Oeuvre" mede, dat gisteravond laat te Londen en Parijs werd vernomen dat de Duitsche mi nister van buitenlandsche zaken Von Rib- bentrop reeds vanmiddag te Rome zou zijn. Hij zal er, naar men meent, met Musso lini spreken over de groote overwinning van Japan. Ook zal hq de voorstellen ter sprake brengen, welke Duitschland aan Po len heeft gedaan in de Roetheensche kwestie en de militaire politiek van de as. De verdeeling van invloedszönes in Oost- Europa en den Balkan geeft aanleiding tot zeer veel moeilijkheden tusschen Rome en Berlijn. Op grond van de laatste berichten schijnt bevestigd te worden, dat Duitschland zich definitief heeft uitgesproken tegen een ge meenschappelijke Poolsch-Hongaarsche grens, doch dat het bereid zou -zijn tot concessies aan zijn Italiaanschen bondge noot op ander gebied. De correspondent van de „Matin" te Ro me meldt aan zijn blad, dat volgens in ge loofwaardige kringen verkregen aanwijzin gen, het program der nieuwe Italiaansch- Duitsche besprekingen drieledig zou zijn. Het zou de volgende punten bevatten: le de Hongaarsche eischen; 2e verstevi ging van het anti-kominternpact; 3e kolo niën voor Duitschland. De correspondent zegt, dat opgemerkt dient te worden, dat alle geruchten over dit laatste punt uit Duitsche bron afkomstig zijn. Het rijk zou wenschen het bondge nootschap met het fascisme op het gebied van het koloniale vraagstuk te completee ren. Volgens den correspondent van „,Le Jour nal" te Rome zijn welingelichte kringen van meening, dat Von Ribbentrop over komt om met de Italiaansche regeering een versterking van het driemogendhedenver- drag tusschen Italië, Duitschland en Japan voor te stellen. Deze versterking zou gaan tot een verdrag inzake wederzjjdsche hulp verleening, zulks in antwoord op de verdere bewapening van Frankrijk, Engeland en de Vereenigde Staten. Ook Chamberlain naar Rome? De „Matin" meldt uit -Londen, dat men aldaar herhaalt, dat Chamberlain zich na de definitieve regeling van het Spaaasche vraagstuk en de van krachtwording der overeenkomst tusschen Londen en Rome, naar Rome zou kunnen begeven om er nieuwe besprekingen te hebben met Musso lini. VAN HAAR HANDTASCHJE MET 230 BEROOFD. Een hoofdstedelinge, die op koopjes uit was, was eens op de markt in de Albert Cuypstraat te Amsterdam gaan kijken. Zij wandelde tusschen de rijen kraampjes met hun fleurige uitstallingen, tot ze eindelijk voor de verleiding bezweek bij een stalle tje vol prachtige 'nerfstappelen. Ze leg de haar handtaschje even uit de hand om de mooiste uit te zoeken en deed daarna nog eenige aankoopen in andere kraamp jes. Toen zij wilde betalen, kwam de vrouw tot de ontdekking, dat zij haar handtaschje, waarin 230 was geborgen, miste. Het taschje werd later op den Am- steldijk leeg terug gevonden. Bij K.B. is met ingang van 1 Novem ber benoemd tot controleur van den ar beid, werkzaam in het 2e district der Ar- beidsinspecte, met standplaats Goes, de hr W. Hillenius te Amsterdam. Tot ambtenaar ter gemeentesecretarie van Vere is benoemd de heer P. H. Wes- sels te Goes. Marktbericht. OOSTBURG, 26 October. Op de graan markt was de aanvoer matig. Gerst 7.50 7.75, haver 5.756.25, erwten 99.50, bruine boonen 2223, maanzaad 22.50 —23. Abonnementen en Advertentiën voor dit Wad worden aangenomen door de Agent» Fa. A. J. BRONSWIJK. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent J. S. VERSPRILLE. REGEEREN BIJ REGLEMENT! Het regeeren bq reglement neemt steeds gevaarlijker vormen aan, meent 't Han delsblad (lib.). „Eerst is de regeering begonnen de cri siswetgeving te gebruiken als een machti ging aan de regeering, om bq Koninklijk Besluit als „maatregel in het belang van den landbouw" een regeling in te voeren op het gebied van den middenstand tot tij delijke sluiting van het bakkersbedrijf in twee groote gemeenten. Dit lokte al pro test uit, niet zoozeer wegens den inhoud van den maatregel als wel u't vrees voor verder gaande reglementeerende bevoegd heid. Bij het autobus-vervoer van personen en goederen gaat de bevoegdheid om alge meene reglementen te maken vóórop, dan mag later de wetgever de inmiddels inge treden praktijk bevestigen. Is de Kamer dan vrij? Formeel natuurlijk wel, maar ge durende den tijd dat het reglement heeft gewerkt, zijn allerlei nieuwe toestanden door het regeeringsoptreden gemaakt en gehandhaafd, welke de wetgever voor een groot deel zal moeten aanvaarden, wil hij niet allerlei nieuwe belangen schaden. Het parlement in een dwangpositie bren gen! Dat is bedenkelijke figuur, welke een parlementaire regeering ons regeeringsstel- sel kan aandoen. Thans is weer de regle menteerende bevoegdheid der regeering op het gebied van de tariefpolitiek zeer uit gebreid. De Kamer is natuurlijk formeel vrij één bepaald wetsontwerp tot het in voeren van een beschermend tarief in de toekomst te weigeren. Maar welke belan gen zal de Kamer dan moeten wegen, na dat de regeering een toestand heeft doen ontstaan, welke practisch moeilijk is te niet te doen? Hoe ver zullen wij in deze richting voortgaan?" TUSSCHEN SCYLLA EN CHARIBDIS! De Rijkseenheid acht het van groot be lang op dit oogenblik even de balans op te maken van ons „to be or not to be" tus schen de wereldstroomingen, welke on geacht conferenties van de groote mach ten in een soort van labiel evenwicht in de lucht zweven en daarom te gevaarlijker zijn. De resultaten van de politiek van de Westersche machten zijn als noodzake lijk gevolg van Chamberlains eerste confe rentie te Berchtesgaden een ongeëven aard batig saldo voor Duitschland; zonder een druppel bloed, door de nieuwe or'ën- teering van den rompstaat Tsjechoslovakqe, meester in Midden-Europa, welk meester schap zich straks door de Hongaarsche, Roemeensche en Bulgaarsche sympathieën, gevolgd door het zilveren verband eener groote leening aan Turkije, zal uitstrekken tot ver in het Nabije Oosten. De verbinding met Italië en te eeniger tijd Spanje vormt een Middellandsche Zee (maritieme) flankbeveiliging, welke Karei den Vijfden zou hebben doen watertanden. Anderzijds spreekt de pers van een mili taire clausule, toe te voegen aan het Anti komintern- verbond met Japan. Tezamen alsdan een volstrekte afsluiting van den Sovjet-Staat. Tegenover de gevaren eener groote he gemonie van ééne wereldstrooming kan uiteraard een bedreiging van den Russi- schen communist als creditpost in het we reldgebeuren staan, indien n.l. de uitin gen in Duitschland niet in velerlei opzicht op die van de antipode U.S.S.R. gingen ge lijken. Maar ook zou in dit opzirht al weder naar onze moraliteitsbegrippen het om slaan van het zeer sterk naar het commu nisme neigende Tsjeehoslovakije als een creditpost zijn te boeken indien ook weer hieruit niet bleek, dat dit omslaan bedenkelijk gemakkelijk gaat en er dus ook hier „geloofswortels" zijn, die gevaar lijk veel op elkaar lijken. Al zijn wij cvertuigd, dat alle kwaad var, het Marxisme komt en dus elke tegen gaan van dit wereldkwaal uit dien ge zichtshoek moet worden be2ien, zoo zqn tucli de hierboven omschreven groepen van feiten voor Nederland te beschouwen als Scylla en Charibdis! Wat heeft verder het woord der mach tigen voor waarde, als hun bestaan be dreigd wordt? Sinds „Berchtesgaden", met de gevolgen van het Times-artikel als resultaat, is al les mogelijk, als „München" slechts een co- dificeerende rol kan spelen. Nederland tusschen Scylla en Charibdis, weest op uwe hoede! Zijn al uwe loodsen zeewaardig en voor zien van dieplood? Maar Nederland, vergeet vooral niet, dat in zulke omstandigheden de groote Willem Vader zijn Verbond met den Potentaat der potentaten maakte. Gq Nederland! eischt koortsachtige ver sterking van uw „heyres craeht", versnel ling uwer bewapening te land en ter zee en afsluiting van uwe toegangen met be ton. Werkloozen zijn er genoeg. Nederland, wet uw zwaard en vul uw kruithoorn! De nood dringt." MIDDELBURGSCHE

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 3