P frowttdale COURANT V VapoRub COURANT ZEEUWSCHE REISGIDS I Kou ïn f't H@@fd - Y/ICKS Eerste Verduisterings-Avond PRIIS: 12 CT. ABONNEES: 6 CT. 1 B3K1EMJUIB. Amerikaansche invoerrechten op onze zuivelproducten. N. EN ST. J00SLAND Defensie-kwesties. j»rn|T NUMMER 252. TWEE BLADEN. WOENSDAG 26 OCT. 1038. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Zeer vele leden moesten tot hun leedwe zen vaststellen, dat, naarmate het defensie apparaat zich uitbreidt, het voor de Kamer steeds moeilijker wordt op de defensie-uit gaven controle uit te oefenen. Een nieuwe slag voor den export. Blijkens telegrafisch bericht van Hr. Ms. gezant te Washington zullen met ingang van 19 November a.s. bij invoer in de Ver- eenigde Staten van Amerika op de hieron der vermelde zuivel- en melkproducten van Nederlandschen oorsprong de volgende compenseerende invoerrechten worden ge heven in dollarcenten per Engelsch pond: Boter 9,54, magere melkpoeder 1,91, kar nemelkpoeder 1,64, caseine 3,96, lactose 5,06, Goudsche kaas 6,44, Edammer kaas 5,96, gesuikerde gecondenseerde melk 1,40, ongesuikerde gecondenseerde melk 1,37 en volle melkpoeder 4,91. Wij teekenen hierbij aan, dat de Ameri kaansche wetgeving zoodanig is ingericht, dat de heffing van een compenseerend in voerrecht verplicht is op artikelen, geëx porteerd uit landen, welke aan die artike len steun verleenen. Reeds langen tijd hebben de Amerikaan sche en Nederlandsche regeering aan deze kwestie hun aandacht gewijd. Onze zuivel- export naar Amerika was echter niet bij zonder belangrijk. In den laatsten tijd is onze uitvoer, vooral van kaas, echter niet onaanzienlijk toegenomen. De maatregel der Amerikaansche regeering is voor onzen handel dan ook een gevoelige tegenvaller. DE GRENSBEWAKING EN DE MARECHAUSSEE. Men meldt aan het Dbl. van N. Br. en Zeel.: In verband met het verscherpte grens- toezicht ter voorkoming van een invasie van ongewenschte vreemdelingen zijn sinds eenige weken de grensbrigaden van de Kon. Marechaussee tijdelijk versterkt met dienst plichtigen der grensbataljons. Hoewel inderdaad door deze tijdelijke versterking een meer intensieve grensbewa king is verkregen, is reeds thans gebleken, dat aan deze versterking door dienstplich tigen tal van bezwaren kleven. Het bezwaar is niet alleen, dat door de wekelijksche omwisseling der bij de mare chaussee ingedeelde dienstplichtigen geen voldoende graad van geoefendheid wordt verkregen, doch vooral dat de të detachee ren dienstplichtigen vooraf niet altijd be hoorlijk geschift worden, zoodat men soms rijp en groen dooreen krijgt. En nu moge met de mate van algemeene ontwikkeling bij het indeelen van den dienst aan de grens nog rekening kunnen worden gehou den, erger wordt het wanneer zich, zooals reeds eenige malen is voorgekomen, onder de dienstplichtigen personen bevinden, die door hun antecedenten allerminst moeten worden geschikt geacht in het grensgebied dienst te doen. Teneinde aan deze bezwaren tegemoet te komen is door de direct met de grensbewa king belaste autoriteiten aan de regeering in overweging gegeven de mogelijkheid te openen adspirant-marechaussee, waarvan er momenteel meer dan 1000 op de lijst staan als tijdelijk-hulp-mareschaussee onder een soort capitulantenverband in dienst te ne men ter vervanging van dienstplichtigen. Deze adspirant-mareschaussees hebben al len een militaire opleiding genoten, aange zien zij wat de onbereden wapens betreft 8% maand en wat de bereden wapens be treft 15 maanden in militairen dienst zijn geweest, terwijl zij voorts blijkens een door hen afgelegd examen een voldoende graad van ontwikkeling bezitten om in het wa pen der Kon. Marechaussee te worden op genomen. Het voornemen zou bestaan om de beste onder de tijdelijke hulpmarechaussee voor de openvallende vaste plaatsen bij het wa pen het eerst in aanmerking te doen ko men. I DE EERSTE ALGEMEENE EN VOLLEDIGE f§ WINTERDIENSTREGELING 2 OCTOBER 1938 1 MET MEDEWERKING DER RIJKSVERKEERS- g INSPECTIE IN ZEELAND SAMENGESTELD. j UITGAVE: N.V. DE MIDDELBURGSCHE CRT. SS Verkrijgbaar op onze Bureaux ie Middelburg en te Goesbij den boekhandelbijonze agenten en bezorgers. WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Sterke tot krachtige of storm achtige toenemende W. tot N. wind, betrok ken tot zwaar bewolkt, regen (later in bui en), zachter des nachts, overdag in het Wes ten kouder en in het Oosten zelfde tempe ratuur. UKKEL: Zwakke veranderlijke wind, plaatselijk schoon weer, over het algemeen nevelig en bewolkt, hier en daar een weinig regen, onveranderde temperatuur, nachte lijk minimum tusschen 0 en 5 gr., plaatselijk nachtvorst. Do. 27 Oct. Zon op: 6 h 47; onder: 16 h 40. Licht op: 17 h 10. Maan op: 10 h 58; onder: 19 h 21. E.K. 31 Oct. Hoog- en Laag water te VUssingea; Hoogwater. LaagwsAtë October. Woensdag 26 2.47 14.58 9.07 21.31 Donderdag 27 3.25 15.34 9.43 22.04 Vrijdag 28 4.00 16.14 10.22 22.36 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laag water te Wemeldiiwr» Hoogwater. Laagwsfes?. October. Woensdag 26 4.45 16.55 10.12 22.28 Donderdag 27 5.21 17.28 10.49 23.06 Vrijdag 28 5.56 18.05 11.36 23.41 Smelt wat VapoRub in kokend water en adem de dampen in. Ook een weinig van deze zalf in de neus doen en opsnuiven. Dat verwijdert het slijm, verzacht de prikkeling en vergemakke- lijkt de ademhaling. Ts. (Ingez. Med.) en het haar overblijven en van de beende ren nagenoeg alles verloren gaat." HET BETALINGSVERKEER MET DE NAAR DITTSCHLAND OVERGEGANE GEDEELTEN VAN TJECHOSLOVAKIJE. Het Nederlandsch clearinginstituut maakt bekend, dat met ingang van 27 October a.s. wederzij dsche verplichtingen, als bedoeld in art. 2 van het Nederlandsch-Duitsch clea- ringverdrag, in het verkeer tusschen Neder land en de naar Duitschland overgegane ge deelten van Tsjechoslovakije behooren te worden verrekend over de Nederlandsch- Duitsche clearing. Betalingen door Nederlandsche debiteu ren wegens na 9 October j.l. vervallen ver plichtingen als vorenbedoeld, behooren, voor zoover niet reeds op andere wijze voldaan, van 27 October a.s. af te geschieden door storting bij het Nederlandsch clearinginsti tuut. Verplichtingen uitgedrukt in Tsjechoslo- vaaksche kronen moeten in Nederlandsche guldens worden omgerekend op basis van den koers voor den Tsjechoslovaakschen kroon op den aan de storting voorafgaanden beursdag te Amsterdam of Rotterdam. Dagblad. URg.N.V. De Mlddetburg«che Crt. Bureaux: te middelburg: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. wmÊÊmÊÊL'rrr*iniHnnnHBnnBHi Controle rijden. Het hoofd van den Middelburg sehen gemeentelijken luchtbeschermings dienst, overste Voorthuijzen, heeft gister avond, vergezeld van de hoofden van po litiedienst maskeeringsdienst en voorlich tingsdienst per verdonkerde automobiel een contröle-rit door zijn in duisternis ge hulde gemeente gemaakt. De daarbij opgedane indrukken mogen hier volgen. Ze zijn verschillend, naarmate men de zaak uit verschillenden gezichtshoek be kijkt. De jeugd bijvoorbeeld, in ruimen getale op de straat, met name in „de Kreek", is geneigd tot zorgeloosheid en vroolijkheid. Wij zouden de laatsten zjjn dit niet toe te juichen. Men is maar eenmaal jong, nietwaar? En dan een stad, die heelemaal donker is, uren langHeel de stad één BolwerkIs het niet een onbetaalbaar voordeeltje en een reuzepretje? De mannen van den luchtbeschermings dienst, hoofden en verder kader en perso neel, bekijken de zaak minder van den plezierigen en ietwat meer van den tech- nischen kant. Reeds lang hebben zij zich, door woord, geschrift, oefening en naden ken vertrouwd gemaakt met de 'luchtbe schermingsgedachte; zij weten wat er gaande is, zij beseffen den grimmig-ern- stigen achtergrond der zaak, en zij spelen met toewijding en ernst het spel, dat ge lukkig nog geen volle ernst is, en waar van wij allen hopen, dat het nimmer ernst worden zal. Degenen, die actief deelnemen aan de burgerluchtbescherming, bekijken de zaak dus zakelijk: of alles goed werkt, waar fouten begaan worden, waar de re gelingen verbetering behoeven. En de gewone burger? Daar zijn nuances in. Van volop-welgezind via gematigd tot nogal onverschillig. Maar, laat dit er met een tot Middelburgs eere bij gezegd wor den: principieel-wederspannigen zijn er gisteravond in onze goede stede gelukkig niet aangetroffen. Men kan de zaak ook nog anders be schouwen. Met verder schouwenden blik, zich voorstellende de mogelijkheden van het hoe en het waarom van dit alles. Dan was het, er is geen ander woord voor, lu guber. Alles, alles donker, behalve de gloeiende spijkerkoppen der straatverlich ting (voor de voornaamste electrische lan taarns de zwarte Philips protector-lampjes; de gaslantarens slechts met de, iets rui mer gestelde dagbranders aan). Alle hui zen zwart, doodsch en somber: slechts de heldere sterrenhemel teekent zich een weinig lichter boven de silhouetten van Middelburgs huizen en torens af. De enkele auto op straat: de lampen met blauw papier afgedekt. Verkeersagen ten we zagen een man van de burger wacht, in z'n nette uniform, als zoodanig ergens fungeeren met een groen lamp je. Zaklantaarns van politie en personen van den luchtbeschermingsdienst: slechts blauw, spookachtig licht uitstralende. En het doel van dit alles? Dat vijandelij ke vliegtuigen niet, aangetrokken door het immer rossige en ver zichtbare schijnsel boven een stad, zich nader kunnende rich ten op de lichten van stations en open bare gebouwen, hun vernielend werk zul len kunnen verrichten. Lugüber. Maar: noodzakelijk, die be schermingsmaatregelen. De bevindingen van de controleerende commissie van diensthoofden zijn aldus samen te vatten: behoudens enkele kleine noodzakelijke correcties, over het alge meen zéér bevredigend. Een heel groot deel onzer hoofdstedelijke bevolking had er werkelijk voor gezorgd, dat we donker waren. Een heel groot deel nog niet allen. Een patates-kraampje bv. liet het felle licht zijner petroleumgaslampen breed- "i(;..over c^e s'raat schijnen, en het maag- delijn daarin gaf met niet al te grooten spoed gevolg aan het bevel van den com missaris van politie, de zaak spoorslags te verdonkeremanen. Een bedrijf elders in de stad, waar overgewerkt werd, liet m^t volle ramen het licht op de straat schij nen en ook hier moest de commissaris van politie nadrukkelijk op den verduis teringsplicht wijzen, voor er een einde aan gemaakt werd. Een onzer maalderijen straalde zoowat in feestverlichting; ver schillende woonhuizen hadden hier of daar ramen aan de straat, waardoor veel te veel licht naar buiten kwam. En dan, de eenige vrij algemeene klacht oók van den waarnemingspost van den toren vernomen was, dat men aan den achterkant der woningen nogal zorgeloos was. Men moet echter niet alleen aan den straatkant verduisteren, maar ook achter, in den tuin, op het luchtje, of waar en hoe dan ook! Bij deze en meer gelegenheden moest de politie dan waarschuwend optreden. En dan werd een beetje mopperend som wijlen: de Nederlander hééft er nu een maal het land aan, onverwijld, onverkort enonverstoord gevolg te geven aan bevelen van de overheid toch steeds ge daan wat, op grond van de Luchthescher- mingswet, verlangd werd en verlangd moet worden. In het ziekenhuis aan het Noordpoort- plein is de commissie ■nncr rjo'-»'" H ce rondgeleid. Daar bleek men de zaak wel zeer zorgvuldig te hebben voorbereid en ingericht. Overal heerschte schemer licht; zusterkes liepen met maar zwak licht uitstralende looplampjes door het ge bouw; de glazen deuren bij den portier waren met zwart papier dichtgemaakt... Alleen aan den vóórkant straalde uit en kele zusterkamers vroolijk en helder het licht, alsof er niets aan t handje was. Die vroolijkheid is best op zichzelf, zus- terkijns, maar: op verdonkeringsavonden achter lichtdichte gordijnen alstublieft! Wat de straatverlichting met protector- lampen betreft: die is als verlich ting dan, best. Ons zelfs wel wat al te best. Het héét, dat ze 100 vei ligheid geven. We kunnen ons dit, op de ervaring van gisteravond, moeilijk voor stellen. Zeker: ze stralen alleen naar be neden uit, en dan niet veel. Maar: de lichtplek op de straat is toch vrij aanzien lijk, en wanneer het_ lichtpunt dicht bij een straatwand is Aangebracht, zoodat bv. witte of lichtgeverfde deurposten, kozij nen of gordijnen, mede-beschenen worden, dan geeft dat in een overigens geheel ver duisterde stad naar onzen smaak toch wel vele en vrij opvallende lichtplekken. En wat horizontaal op een paar honderd meter te zien is, is dat verticaal toch zeer zeker Ook de waarnemingspost op den Stadhuistoren 60 m hoog) oordeelde dit licht nogal aan den opvallenden kant. De vraag, of de iicht-doorlatende ring in de zwarte protector-lamp in plaats van gematteerd-wit niet blauw zou die nen te zijn, verdient o.i. dan ook wel ern stig onderzocht te worden. Een, meer algemeene, slotopmerking zij dit: teveel verkeert de burgerij klaarblij kelijk nog in de meening. „als ze verduis teren, dan doe ik alle licht uit, ga bij de radio zitten, of we gaan naar bed" Dit is heelemaal verkeerd! Als het oorlogstijd zou worden, dan moe ten we des avonds dagen, weken, mis schien zelfs maanden of jaren in het duis ter zitten, en dan moet het gewone leven natuurlijk toch zooveel mogelijk dóór gaan. Daarom: maak uw woning licht dicht Het is niet genoeg, een dun gordijntje dicht te doen en daarachter maar vroolijk het volle licht te laten bran den: neen, óf de gordijnen moeten zoo zwaar zijn, dat ze geen 'licht doorlaten, óf de lamp moet zoo afgeschermd wor den, dat er van buiten niets te zien is. Ligt er op een boven- of een achterkamer een zieke: natuurlijk moet daar licht blij ven branden. Maar dan de ramen met zwart of don kerblauw papier en punaizes afgeschermd! Enals er iemand aan de bel trekt het zij de commissaris van politie, óf uw buurman, of de melkboer of wie dan ook! denk er dan wel om, dat men dan niet het licht in de gang volle kracht mag aandraaien, om daarna de voordeur breed open te werpen en zoo een sluis-vol kunstlicht- op de straat te loozen! In vre destijd, bij een luchtbeschermingsoefening, kan U dat een bon op uw dak bezor gen, in oorlogstijdeen bom! GRIEKSCH STOOMSCHIP NA AANVARING GEZONKEN, Na een botsing op den Nieuwen Waterweg. Gisteravond is het Grieksche ss „Chrys- si" op den Nieuwen Waterweg nabij Poortershaven in aanvaring gekomen met een nog onbekend schip. De „Chryssi", me tende ruim 5300 ton was op weg van Rot terdam naar Buenos Aires en geladen met steenkolen. Het lag voor anker. Plotseling hoorde de bemanning een hevïgen knal en vrijwel tegelijkertijd stroomde het wa ter het achterschip binnen. De sleepboot „Hoek van Holland" was het eerst ter( plaatse en trof zeven leden van de beman ning in een sloep aan, die aan boord wer den genomen. Vervolgens kwamen ook de sleepbooten „Blankenburg" en „Maas", alsmede de bergingsvaartuigen „Meermin" en „Bruinvisch" ter plaatse. De „Chryssi" helde zeer sterk naar links over, terwijl het achterschip onder water verdween. De dichte mist belem merde het reddingswerk zeer, doch de booten slaagden er in betrekkelijk korten tijd in, alle leden van de bemanning die uit dertig koppen bestond, te redden, waarna allen met al hun bezittingen op de „Meermin" werden ondergebracht. S'lechts twee leden konden niets van hun goederen redden. Aanvankelijk bleven de kapitein en eenige officieren op de brug van de „Chryssi". De op het achterschip aanwezige zeven schapen en twee varkens konden eveneens worden gered. Vannacht omstreeks één uur verdween het schip in de diepte en op dat oogenblik staken alleen de masttoppen nog boven water. De kapitein en de officieren hadden inmiddels het schip verlaten en waren overgestapt op de sleepboot „Blanken burg." Zij zijn thans nog in de onmiddellij ke nabijheid vhn het wrak. Behalve de ka pitein en een officier zijn de opvarenden vanmorgen omstreeks zeven uur, nadat zij het wrak om twee uur hadden verlaten *n.. dichten mist te Maassluis aangekomen. Zij zijn vanmorgen per autobus naar Rot terdam vervoerd. De botsing blij kt te zijn geschied met het uitgaande Portugeesche stoomschip „Maria Cristina". Dit schip heeft weinig schade opgeloopen en heeft de reis ver volgd. Het wrak, dat voor het grootste ge deelte in het vaarwater ligt, is zeer be lemmerend voor de scheepvaart welke van gisteravond af moest worden stilge legd. Niet minder dan negen schepen wa ren gedwongen voor anker te gaan. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent l joosse. Nadenken is een vruchtbare bodem die ons rijkelijk beloont voor de moei te aan zijn bebouwing besteed. „Vele" Tweede Kamerleden tegen den bouw van een tweeden vervangenden krui ser. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens de begrooting van defensie ontleenen wij het volgende: Vele leden kónden zich niet vereenigen met het voorstel, reeds thans een tweeden vervangenden kruiser op stapel te zetten. Kan men er stellig op rékenen, dat deze kruiser werkelijk een vervangende zal zijn? Of zullen, als ook déze kruiser een maal in gebruik is gesteld, de „Java" en de „Sumatra" nog eenigen tijd in dienst blij ven om slechts voor nieuwe vervangende kruisers plaats te maken? De regeering stelde zich aanvankelijk op het standpunt, dat een twëede vervangen de kruiser eerst in 1942 of 1943 op stapel zou worden gezet. De minister mogen den vervroegden bouw daarvan onder meer mo- tiveeren met er op te wijzen, dat een kos tenbesparing kan worden verkregen door twee kruisers tegelijk te bouwen, maar van zuinigheid kan hier toch bepaald niet ge sproken worden. Het onderhavige voorstel had deze leden bevestigd in hun meening, verleden jaar in de Kamer uitgesproken, dat de marinelei ding tracht langs dezen omweg tot een grootere kruisersterkte te komen. Deze le den waren er vast van overtuigd, dat men, althans in marinekringen, er naar streeft een sterkte van ten minste zes kruisers te bereiken. Te meer waren deze leden tegen verderen kruiseraanbouw, wijl zij 't nut van deze wei nig krachtige grootè eenheden voor de In dische defensie zeer problematisch achten. Deze lichte kruisers deugen niet in het sy steem van de Indische defensie. Naar hun meening is in de uitgestrekte Indische wa teren met klein materieel, in het bijzonder vliegtuigen, meer te bereiken dan met groote eenheden, waarvan de tonnage en het aantal wegens de enorme bouw- en ex ploitatiekosten toch altijd zeer beperkt zul len moeten zijn. Verscheidene, andere leden verklaarden zich met de voorgestelde aanbouwplannen geheel te kunnen vereenigen. Vooral van het voorstel om een nieuwen kruiser op stapel te zetten, hadden zij met instemming keunis genomen. Een vloot van klein mate rieel mist doorslagvermogen. Een aantal dezer leden achtte een vijftal kruisers het minimum. Teneinde over een vloot van volwaardige kruisers te kunnen beschik ken, zal het noodig zijn, dat op de begroo tingen voor de dienstjaren 1940, 1941 en 1942 telkens de gelden voor den eersten termijn van een kruiser worden aange vraagd. Ook zal bij de samenstelling van de hegrooting voor 1940 moeten worden gere kend op den aanbouw van eenige torpedo- bootjagers. Men meende voorts te weten, dat er bij de marine nog een groot gebrek is aan luchtafweergeschut en luchtdoelmitrail leurs. Men drong er op aan, dat de minis ter hierin spoedig zal voorzien. Te weinig officieren bij de landmacht. Verscheidene leden merkten op, dat het bij de uitwerking en de toepassing van de gewijzigde dienstplichtwet met den dag dui delijker blijkt, dat de aanvulling van het officierskorps groote- moeilijkheden ople vert. Wordt dit vraagstuk, dat voor de weer macht van primordiaal belang is, niet spoe dig tot oplossing gebracht, dan zullen de opleiding van de dienstplichtigen en de goe de geest bij den troep niet weinig daaron der lijden. Sommige leden wezen er op, dat er een nijpende tekort bestaat aan goed geschoold kader voor de opleiding van de dienstplich tigen. Zij meenden, dat hieraan moet wor den geweten, dat aan de opleiding van de manschappen nog veel ontbreekt. Zij had den de klacht vernomen, dat de geoefend heid van de dienstplichtigen, die 11 maan den onder de wapenen zijn geweest, weinig beter is dan de geoefendheid van hen, die 5% maand zijn opgeleid. Deze leden zouden daarom gaarne volledige mededeelingen ontvangen omtrent alles wat op de aan vulling van het onderofficierskorps betrek king heeft. Daarbij dachten zij niel in de laatste plaats aan de werking van het capi- tulantenstelsel en het verloop bij de capi- tulanten. Luchtverdediging. Vele leden zouden gaarne worden inge licht omtrent de organisatie van de lucht verdediging in den ruimeren zin, waaronder zij dus begrepen niet alleen den eigenlijken luchtvaartdienst, maar ook den luchtwacht dienst, den zoeklichtendienst en de lucht- doelartiller'e. Uit welke eenheden bestaan deze wapens en diensten, hoe zijn zij georga niseerd en hoe is hun samenwerking ge regeld Gevraagd werd. of de militaire vliegvel den alle binnen de stelling Holland zjjn of worden geconcentreerd. Zoo neen, welke militaire vliegvelden zijn of worden daar buiten aangelegd? Wederom drong men er op aan, dat de minister aandacht zal schenken aan de mo- geliikhcid van het houwen van ondergrond- sche vlïegtuigbergnlaatsen. De grondwater stand is, zoo meende men, toch niet overal zoo hoog, dat deze mogelijkheid uitgeslo ten moet worden geacht? EEN Z.G. VEENLI.TK GEVONDEN. Men meldt uit Emmen aan de N.R.C.: In het veen nabij Emmererfscheiderveen heeft een arbeider op ongeveer 60 centi meter diepte een zoogenaamd veenlijk ge vonden, dat daar vermoedelijk meer dan 2000 jaar heeft gelegen. Zooals ook bij eerder gevonden veenlij- ken, die in het museum te Arnhem zijn on dergebracht, het geval was, is ook hier van het lichaam niets anders dan de gelooide huid overgebleven; de beenderen enz. zijn vergaan, hetgeen een gevolg is van de in den veengrond aanwezige zuren. Het lichaam moet dat van een forschen man geweest zijn, die op een draagbaar van berkenstammen ongeveer 100 meter ten noorden van den Groenendijk, den ouden verkeersweg bij het veen, waarschijnlijk ge wond of reeds gestorven, is achtergelaten. De man droeg een mantel en muts van ruw geweven stof en schoeisel van dierenhuid. Deze kleedingstukken waren ook vrij goed geconserveerd. Wapens of andere voorwer pen zijn niet in de nabijheid aangetroffen. Men wil daarnaar evenwel een nog nader onderzoek instellen. Ter toelichting moge het volgende die nen, dat wordt ontleend aan het bekende werk van wijlen prof. J. van Baren, „De bodem van Nederland". Van Baren schreef bij zijn behandeling van het veen o.a. het volgende „Dank zij de bederfwerende eigenschap van het Sphagnumveen kunnen dierlijke overblijfselen en natuurvoorwerpen duizen den van jaren ongerept bewaard blijven, mits zuurstof geweerd blijve. Het is aan het toetreden van zuurstof waarschijnlijk te wijten, dat van menschelijke geraam ten vaak alleen de huid (en dan gelooid) Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. DE NATIONAAL-SOCIALISHSCHE BEWEGING EN DE WEERMACHT. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake de begrooting van defensie, ontleenen wij het volgende: Verscheidene leden, die var, oordeel wa ren, dat onze weermacht moet steunen op de gansche bevolking, betreurden, dat de minister niet krachtiger optreedt tegen pogingen tot fascistische beïnvloeding van onze marine. Daarbij wezen zij op de vol gende feiten. Op 7 Mei 1937 werd te Soerabaja de „Mussert-jeugd" aan boord van Hr. Ms. „De Ruyter" ontvangen, waarbij een ont slagen luitenant de gelegenheid kreeg, een rede uit te spreken. Op 27 Maart 1938 was het een gezelschap van 250 nationaal-socialisten (Nationale Werknemers-Vereeniging, afd. Haarlem), dat te Amsterdam aan boord van Hr. Ms. „Java" werd ontvangen. Op 17 Juni 1938 stond bij de aankomst uit Nederland van eenige leden der N.S.B. te Medan de Nationale Jeugdstorm opgesteld. Een kapitein ter zee inspecteerde deze organisatie, waarna de vlag werd gesa lueerd. Tenslotte onderhield deze officier zich eenigen tijd met den „plaatselijke lei der". Het Augustusnummer van „Onze Vloot" bevatte een artikel van een kapitein der infanterie, werkzaam aan het departement van defensie, met zuiver nationaal-socialis- tische beschouwingen over Frankrijk en Duitschland, gesteld in een onmiskenbare nationaal-socialistische terminologie. Andere leden hadden in laatstgemeld ar tikel niets gelezen, dat zou wijzen op na tionaal-socialistische of fascistische gezind heid van den schrijver.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1