COURANT COURANT BINNENLAND. /USSJHGEM. #ALC4(ERE8I. SÜIÏENLANÜ. ICotsii'fifofifd? VSCHB VA-TRO-H§i wtrïtteiule ifeetxw.0cfye if Brandstof fenbij slag. 10ES. DE VAL VAN KANTON, FRANKRIJK Senaatsverkiezingen. Een verschuiving naar rechts. WEERBERICHT. DÜITSCHLAND, EEN HERDERLIJK SCHRIJVEN VAN KARDINAAL INNITZER. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crf. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 250. TWEE BLADEN. MAANDAG 24 OCT. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAARG. SCF""5! A-dvertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. -^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. H. M. DE KONINGIN MAAKT. EEN AUTOTOCHT. Vergezeld van een hofdame heeft H. M. de Koningin gistermiddag een autorit ge- maakt. Enkele minuten voor halt vier keerde zij weer op het paleis t Loo terug. De tocht, welke ruim een uur duurde, ging langs enkele der mooiste plekjes van de Veluwe, nl. de Dassenberg en Hoog Soeren, waar de bosschen thans voorop in herfsttooi prijken. GEESTELIJKE HERBEWAPENING. De Nationale Padvindersraad heeft het volgende schrijven aan Hare Majesteit de Koningin gezonden: De leden van den Nationalen Padvinders- raad, vertegenwoordigende .,de Nederland- sciv: F&dvinders", „de Katholieke Verken ners", „de Nederlandsche christelijke veree- niging van padvinders", „de padvindersver- eeniging „Nederland", brengen eerbiedig te Uwer Majesteit kennis, dat zij en de ver- eenigingen, die zij vertegenwoordigen, dankbaar voor Uwer Majesteit woord van instemming met den oproep tot moreele en geestelijke herbewapening van een aan tal hooggeplaatsten in den lande, zich ern stig voornemen om te doen wat in hun vermogen ligt, teneinde de geestelijke en moreele herbewapening te helpen verwer kelijken en den weg te gaan door Uwe Majesteit getoond, opdat zij, naar de mate van de krachten, aan ieder hunnen ge schonken, mogen komen tot daden van vertrouwen, van zelfopoffering en zedelij ken moed en van geloof. Het schrijven was geteekend: De Natio nale Padvindersraad. Van den minister van sociale zaken is de volgende circulaire aan de gemeentebestu ren uitgegaan: Ik heb de eer u te berichten, dat in het tijdvak van 30 October 1938 tot en met 15 April 1939, evenals den vorigen winter, aan ondersteunde en bij de werkverschaf fing geplaatste werkloozen een brandstof- fenbijslag mag worden verstrekt. Deze zal gedurende het tijdvak van 30 October tot en met 26 November 1938 ten hoogste 1 per week mogen bedragen, van 27 Novem ber tot en met 11 Maart 1939 maximaal 1.30 per week, terwijl nadien wederom geen hooger bedrag dan wekelijks 1 aan brandstoffenbijslag mag worden toegekend. Voor deze bijslag komen in aanmerking gehuwde en ongehuwde kostwinners als mede zij, die den steun voor alleenwonen- den ontvangen Voorts kan gedurende het in den aanhef dezes vermelde tijdvak aan degenen, die bij anderen een kamer heb ben gehuurd zonder huiselijk verkeer, daar bij zelf de zórg voor hun voedsel dragen en voor het verkrijgen van brandstoffen op zichzelf aangewezen zijn mits uw col lege hiervoor termen aanwezig acht een brandstoffenbijslag worden verstrekt, gelijk aan de helft van dien, welke te Uwent aan kostwinners wordt toegekend, mitsdien in vorengenoemde drie tijdvak ken tot een maximum van resp. f 0.50, 0.65 en 0.50 per week. Laatsbedoelde bijslag mag alleen worden uitgekeerd, indien in de kamer een in bruikbaren toestand verkeerende stookge- legenheid aanwezig is, waarvan ook inder daad regelmatig gebruik wordt gemaakt. Aan hen, die bij anderen inwonen en aan vorengenoemde voorwaarden niet vol doen, zooals kostgangers en zgn. slaapgas ten. mag geen brandstoffenbijslag worden verstrekt. De toekenning van brandstoffenbijslag aan ondersteunden mag wederom in zoo verre tot gevolg heihen, dat de maxima van de U bekende schalen overschreden worden, dat bij geheele werkloosheid de som van steunbedrag en brandstoffenbijslag en gedeeltelijke werkloosheid de som van het loon van den ondersteunde, het steunbedrag en den brandstoffenbijslag, ten hoogste be draagt 95 pet. van het loon, dat de be trokken arbeider ten tijde van de onder steuning in het vrije bedrijf zou kunnen verdienen, indien hij niet werkloos of ge deeltelijk werkloos was. Zij, die geen volle week bij de werkver schaffing zijn geplaatst dan wel periodiek zijn tewerkgesteld kunnen over de dagen c.q. weken, dat zij niet tewerkgesteld ziin mitvano wandeldagen of- weken), de helft brandstoffenhet bedrag' dat hu" aan indien zij ovèf bedoeL^611 uitgekeerd' wel tewerkgesteld walt gew^" Ook dezen winter map indien w door verstrekking van cokes van "V meente-gasfabriek of door aankoon ,fn brandstoffen op groote schaal uitgifte f gen verlaagden prijs mogelijk is, aan brand stoffenbijslag, hetzij dat deze in geld «j.an wel in natura wordt verstrekt, niet meer worden toegekend dan voor een ari^e;ders gezin noodzakelijk moet worden geacht. Indien de waarde van laatstgenoemde hoeveelheid minder bedraaet dan de maxi mum-bijslag van 1 of 1.30 dan mag niet bovendien het verschil worden uitgekeerd, ook al zou bij uitbetaling van dat verschil bet vorenbedoelde percentage niet over schreden worden. J* w kosten der verstrekking van den Brandstoffenbijslag aan werkloozen, die in Kesubs1idiZraling Zijn °P£enomen of bij een gesubsidieerde werkverschaffing zijn ge- fonds een? im' J16* werkloosheidssubsidie- fonds eenzelfde bijdrage worden toegekend n L nf „TTe k0sten van steunverlee- wordt verleend n Werk™rschaffing kea™lrent de" brandstoffenbijslag, toe te vnZ iA™ r boeren en tuinders, ont vangt U bp afzonderlijk schrijven bericht. De keuringsdienst van waren in 1937. Aan het verslag omtrent de bevindingen en handelingen van den Keuringsdienst van Waren in liet gebied Goes over het dienstjaar 1937, ontleenen wij o.m.: Het keuringsgebiea onderging geen wij ziging. Op 1 Januari omvatte het keurings- gebied Goes 122 gemeenten met totaal 372.281 inwoners. Het aantal bedrijven dat voor de hef fing krachtens het Heffingsbesluit in aan merking kwam bedroeg 9587. Door de keurmeesters werden 11.021 in specties van bereid-, bewaar- en verkoop plaatsen enz. verricht en wel 7277 inspec ties van kruidenierswinkels, 1755 inspec ties van broodbakkerijen en bakkerswin kels, 342 inspecties in melkverkoopersbe- drijven, 613 in veestallen, 1034 inspecties op markten, veilingen, vischverkoopgele genheden enz. In het laboratorium wer den 15.392 monsters onderzocht, waaronder 10.527 monsters melk en 590 monsters melkproducten; 91 processen-verbaal wer den opgemaakt, 738 waarschuwingen ge geven en 773 partijen buiten consumptie gebracht. Evcenals vorige jaren bereidde het arti kel consumptie-ijs weer veel zibrg. De consumptie-ijsverkoopers zijn door den dienst jaren lang zoowel mondeling als schriftelijk van voorlichting voorzien, zoo dat zij ten volle verantwoordelijk kunnen worden gesteld voor de bereiding van hun product. De dienst zal steeds krachtiger tegen het verkoopen van ondeugdelijk consumptie-ijs optreden. Het aantal genomen monsters, dat in het laboratorium werd onderzocht, werd uitgebreid tot 554. Wegens het verkoopen van consumpie-ijs, dat niet aan de in het consumptie-ijsbesluit gestelde eischen vol deed werden 86 waarschuwingen en mon delinge inlichtingen gegeven, terwijl 18 processen-verbaal werden opgemaakt. De surnumerair der registratie en do meinen, W. L. Schenk is met ingang van heden verplaatst van de directie der regi stratie en domeinen te Middelburg naar de inspectie der directe belastingen te Goes. ÜEDDEIBURG. DE SCHOUWBURG. Een parallel. „Stentor", de Middelburgsche briefschrij ver van het a.r. dagblad „De Zeeuw", schreef Zaterdag in zijn blad o.a.: „Met onzen schouwburg schijnt het nog niet zoo vlot te loopen. Er is heel wat beweging voor gemaakt om een bedrag van nog geen halve ton bijeen te brengen. Zelfs de in uitzicht ge stelde loonende exploitatie deed de toe komstige aandeelhouders nog lang aarze len. Het schrikbeeld van de totale ver dwijning van den Middelburgschen Schouw burg versnelde den goudstroom van het aandeelenkapitaal al evenmin. Eigenaardig toch. Hier werden voor eigen liefhebberijen nog niet eens offers gevraagd. Hoogstens deelname in een zakelijk geleide onderne ming, waar de kansen op een rendeerende exploitatie toch wel zoo groot zullen zijn, als op het tegenovergestelde. Ik hoorde dezer dagen een parallel trek ken. Eenige jaren geleden was er in onze stad ook een oud gebouw, een kerkgebouw, waar de kerkbezoekers Zondag op Zondag tegen wit-gekalkte gescheurde muren op zagen. Dat kon zoo niet blijven op den duur. De kerkelijke gemeenschap wien het aanging ging aan het beraadslagen. Plan nen voor verbouw en nieuwbouw kwamen ter sprake. Tot het laatste werd besloten. En zonder het uitzicht op een loonende exploitatie werd zonder gerucht een be drag van meer dan een halve ton neerge teld om den nieuwbouw te bekostigen. En binnen weinige maanden was onze stad een nieuw modern kerkgebouw rijker. Ge kunt tegenwerpen dat in den kring van die bepaalde kerkelijke gemeenschap meer kapitaalkrachtige personen zaten, dan in den kring van het Schouwburg- minnend publiek. Ik ben eer overtuigd van het tegendeel. 'k Vermoed dat het geval eenigszins an ders ligt. De kracht der overtuiging dat een behoorlijk kerkgebouw als vergader plaats der geloovigen onmisbaar is, zal in dien kerkelijken kring tot grooter daden hebben aangemoedigd en dus sterker ge weest zijn dan de begeerte van 't schouw burgpubliek om uit eigen middelen een nieuw gebouw te stichten, nu het oude tegen de vlakte moet. Overigens ben ik van meening, en hier mede stap ik van dit onderwerp af, dat .ie eerder een schouwburg kunt missen dan een kerk." Een fazant gedeponeerd. Op het politiebureau is aangebracht een mooie, doch kleine, fazant ,die op den Dam werd aangetroffen en die door den eigenaar op het bureau kan worden afge haald. - ,Aan v. de Putte van de lichting 1939 is met ingang van 22 October voor een jaar vrijstelling van den dienstplicht ver- leend, WGgGns kostwiniiGrscIi&p. De Broederband. Zaterdagmiddag kwam in de bovenzaal van „de Eendracht" het bestuur van de Coöperatieve Bakkerij- en verbruiksver- eeniging „de Broederband" bijeen met ver schillende genoodigden in verband met de in gebruikneming van de inwendig bijna geheel vernieuwde bakkerij. O.a. merkten wij op vertegenwoordigers van de Zuster- coöperaties in Zeeland van de Handelska mer en van den Centralen Bond van Neder landsche Verbruikscoöperaties. Slechts liefde kan den opvoeder de kracht doen toestroomen om met al- les-overwinnend geduld de fouten van het kind te bestrijden. Ir. A. Rothuizen, onder wiens leiding de verbouwing plaats had, was, in verband met luchtbesehermingsmaatregelen, verhinderd. Zijn plaatsvervanger, de heer Bets, de aan nemers, onderaannemers en verschillende leveranciers gaven door hun aanwezigheid blijken van hun belangstelling. De heer A. M. Witte, voorzitter van „de Broederband", heette allen hartelijk wel kom. Spr. bracht bijzonderen dank aan de Zustercoöperatie „Eigen Hulp" uit Vlissin- gen, die gedurende 5 weken des nachts haar bedrijf ter beschikking van „de Broeder band" stelde, zóodat dé voorziening van alle benoodigdheden toch voortgang kon hebben. De verbouwing is onder leiding van den architect door den aannemer, den heer Walraven goed afgeleverd. Eveneens bracht spr. een woord van dank aan het bakkerij- personeel voor het vele werk, w.o. den nachtarbeid te Vlissingen en hoopte, dat men met de vernieuwing in ruime mate zal kunnen voldoen aan de vraag naar allerlei bakkerijartikelen. Mededeeiing werd gedaan van het ont vangen van vele (elegrafische en schrifte lijke gelukwenschen, terwijl van de aanwe zigen verschillende met woorden het be stuur feliciteerden en de hoop uitspraken, dat het C oöperatief bedrijf moge groeien en bloeien. Nadat een verversching was aangeboden, begaven alle genoodigden zich naar de Korte Geere voor een bezoek aan de bakkerij. Zij kwamen die binnen door het distribu tielokaal, de ruimte waar de gereed zijnde brooden op wagens inet verdiepingen wor den binnengereden om door een goot loket aan de loopers te worden uitgereikt. Maakt dit vertrek reeds een zindelijken indruk, veel meer is dit. nog het geval met de groote ruimte, waarin nu een zeer mo derne bakkerij is ingericht. Een korte, niet- deskundige beschrijving moge een hiervan idee vormen. Het lokaal is voorzien van tegels op den vloer- en aan de muren en een daarbij pas sende zoldering en stalen ramen. De op den bloemzoldpr reeds gezuiverde en gezeefde bloem, komt door een linnen koker naar beneden in de groote kneed bakken, die op de bijzondere weeginrichting worden gereden. Is zoo'n bak vol, dan rijdt men er mede onder de electrische kneed machine en komt de volgende bak weder op de weegschaal. Na het kneden gaat het deeg naar de groote trog en op den kneed- tafel worden de brooden gevormd, en dan op ijzeren wagentjes in de rijsruimte gere den, waar men de temperatuur en vocht kan regelen. Na het rijzen komen de brooden in de groot.e ovens, die gescheiden zijn door de ruimte, waar de briquetten zijn opgeslagen, afgesloten van de bakkerij, ook ter bevor dering van de hygiëne. Nog troffen wij een groote werktafel, een spijsmachine en een klutsmachine aan en denken wij ook aan ons bezoek aan de kleinere ruimte, die wij als de koekjes- en banketbakkerij zouden willen betitelen. Alles bijeen genomen een groote verbe- ring, gevolgd op die van de magazijnen en op de groote winkelverbetering van enkele jaren geleden. De winkelchef, de heer J. G. Bosdijk, heeft bij het bezoek aan de bakkerij namens het geheele personeel een electrische klok voor de bakkerij aangeboden, waarna deze werd onthuld Een groot aantal bloemstukken toonde de groote belangstelling van vele leveran ciers en anderen bij de vernieuwing van 't geheel. Benoemd tot adjunct-commies aan de Verzekeringskamer te Amsterdam, de heer B. Zuidema, alhier. Inmetseling oorkonde enz. in den gevel van de „De Ruyterschool." Vrijdag is in den gevel van de „De Ruy^ terschoo'l" boven het gedenkteeken van wijlen Z. K. H. Hendrik Prins der Neder landen beschermheer van de school de iooden koker ingemetseld, die de oor konde en de lijsten met namen bevat van de leden van het eere-eomité, van het hul digingscomité en van de officieel genoodig den, die bij de onthulling van het gedenk teeken door H. M. de Koningin op 2 Mei 1938 aanwezig waren en van hen die nun bijdrage hiervoor gegeven hebben. Bij de inmetseling waren de directeur van de „De Ruyterschool" en de voorzitter van het werkcomité tegenwoordig. ARNEMUIDEN. Vrijdagavond te circa 1C1 h bevond zich de bedrijfsleider en boekhouder der N.V. Oestercultuur Mij. v. h. P. Vlaming en zonen in het zgn. Tuin dorp toen hij een kleine vlam ontwaarde op een der motorvisschersvaart-uigen wel ke 'liggen in de haven. Hulp halen en dan den brand blusschen was zijn eerste ge dachte en werk. Het bleek toen dat de brand woedde in de kolenkist op de Arm 54. Door kordaat aanpakken was de brand vlug gebluscht. Bij onderzoek bleek d°~ de bodem der kist reeds geheel verbrand was terwijl het scheepsdek de zgn. plecht reeds zoodanig verbrand was dat deze binnen eenige minuten totaal doorgebrand zou zijn. Indien dit plaats gehad zou heb ben dan was het scheepje# totaal uitge brand, daar juist daaronder veel en licht brandbaar materiaal geborgen was, zooals bedden, touwwerk, olie en olielantaarns. De strijd in het Verre Oosten. Zaterdagmiddag zijn de Japansche troe pen Kanton binnengerukt. De Japanneezen verklaren, dat de val van Kanton een ge volg is van de nederlaag der Chineezen bij Tsjentsjing. Na dezen slag, waarin de Chi neezen aanzienlijke verliezen leden, moes ten zij terugtrekken. Men weet niet wat van de autoriteiten van Kanton geworden is, doch Japansche vliegers hebben mede gedeeld, dat zij een autocolonne van onge veer zestig wagens in Noordwestelijke richting hebben zien rijden en onder vuur hebben genomen. Men veronderstelt, dat de gouverneur van Kanton, Woetsjen, alsmede generaal Joehon Moe en zijn staf, in deze auto's zaten. De opmarsch van de Japansche troepen naar Kanton heeft verwondering gewekt door zijn snelheid. In negen dagen hebben de Japansche troepen 200 kilometer afge legd, dank zij het gebruik van motorvoer tuigen en ravitailleering door vliegtuigen, terwijl de Chineezen weinig of geen tegen stand boden. Een detachement van enkele honderden was de eerste Japansche afdeeling, welke Kanton binnenrukte. Het gros van het le ger, ongeveer 30.000 man, kwam na vijf uur in den middag de stad binnen. De opmarsch naar Hankau. Volgens een frontbericht zijn de Japan sche troepen geen zestig km meer van Hankau verwijderd, doordat zij Zondag avond bezit hebben genomen van Sints- jau, gelegen ten N.W. van, het Zondagmid dag veroverde Linsjanho. De Japansche marinestrijdkrachten op den Jangtse zijn gisteren tot op 40 zee mijlen van Hankau gekomen. De troepen van de Noordelijke groep hebben de grens der provincies Honan en Hoepeh overschreden en vechten aan de spoorlijn PekingHankau om Woets jengkwan, de sleutel van den Woetsjeng- pas. Japansche «aanvallen op Britsche kanonneerboot. Reuter meldt, dat zes zware Japansche bom bardementsvliegtuigen een aanval hebben gedaan op de Britsche kanonneerboot „Sandpiper," te Tsjangsja, de hoofdstad van Hoenan. Op de boot werd aanzienlijke schade aangericht, doch er zijn geen slachtoffers te betreuren. Zondag hebben in Frankrijk verkiezin gen voor den Senaat (de „Eerste Kamer") plaats gehad. In 30 departementen moesten 97 senatoren gekozen worden. De Fransehe senaat, het Latijnsche se- natus van senex, grijsaard de raad der ouden dus, dateert, in zijn huidigen vorm althans, van 1875. Hij bestaat momenteel uit 314 leden, waarvan om de drie jaar een derde aftreedt. Zulks geschiedt thans voor de 21-ste maal. Evenals bij ons worden de leden van den Senaat niet rechtstreeks door het volk ge kozen. Aan de verkiezingen nemen deel de deputé's, de Tweede Kamerleden, de con- seillers généraux, die met de zaken van een departement bezig houden en te vergelijken zijn met leden der provinciale staten ten on zent, de conseillers d'arrondissement, die, elk uit een Kanton, de belangen van een arrondissement behartigen, en tenslotte de kiesmannen, daartoe aangewezen door de conseils municipaux de gemeenteraden. Niemand beneden veertig jaar is voor den senaat stemgerechtigd en zoo men weet be staat het vrouwenkiesrecht heelemaal niet. Het Fransehe territorium is administra tief verdeeld in negentig departementen; de verkiezingen vonden plaats in dertig er van, alphabetisch gerangschikt van l'tin tot Gard, met de koloniale gebieden Algerie, Guadeloupe, voor welk bovenwindsch eiland de bekende Henri Bérenger zitting heeft, en Reunion. Uit politiek oogpunt zijn de senaatsver kiezingen van minder groote beteekenins dan die voor de Chambre des Députés, de Tweede Kamer. Een geheele vernieuwing van den senaat loopt over negen jaren, een verschuiving van de politieke meerderheid kan practisch niet dan na zes jaar plaats vinden. Evenwel moet niet over het hoofd worden gezien, dat de meeste senatoren burgemeester zijn of conseiller général en in die ambten een moeilijk te onderschatten politieken invloed uitoefenen, vooral ten plattelande. Op dit oogenblik bestaat de senaat uit 190 radicalen, 59 leden der Unión Républicaine, 16 leden der Action Nationa le, 14 socialisten, 2 communisten en 33 par- tijloozen. De volstrekte meerderheid, 158 is dus veilig bij de radicalen. Van een feilen electoralen strijd, van een senaat, die „om" gaat, was dan ook geen sprake. De senaat is van beton en de leden zitten in hun banken vastgemetseld beweren booze ton gen. Maar de uitslag van gisteren heeft toch wel een tamelijk belangrijk politiek ver schijnsel aangetoond: N.I., dat er een ver schuiving naar rechts onder het volk gaan de is. De rep. dem. Unie („Union Républi caine) heeft n.I. 9 zetels gewonnen, ten koste van de radicalen en de onafhankelijke socialisten. Weliswaar kan men deze ver schuiving niet groot noemen, doch ze is in zooverre van veel beteekenis, dat er uit blijkt, hoe de Volksfronterij in discrediet geraakt. Indien op het oogenblik Kamer- U ademt direct weer gemakkelijk. Een paar dezer nieuwe druppels in ieder neusgat verwijdert slijm, geneest opgezwollen slijmvliezen en lucht op. (Inz. Med.) >*vc<taf*04Mkc Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige O. tot Z. wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag iets zachter. Di. 25 Oct. Zon op: 6 h 44; onder: 16 h 45. Licht op: 17 h 15. Maan op: 9 h 05; onder: 17 h 48. E.K. 31 Oct. Hoog- en Laagwater te VlSselngen- Hoogwater. Laagwsfcü* October. Maandag 24 1.34 13.45 7.52 20.21 Dinsdag 25 S 2.10 14.20 8.28 20.55 Woensdag 26 2.47 14.58 9.07 21.31 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te WemeldbiE*". Hoogwater. Laagwfc.vsT. October. Maandag 24 S 3.29 15.44 8.59 21.15 Dinsdag 25 4.09 16.20 9.32 21.49 Woensdag .26 4.45 16.55 10.12 22.28 Nu bepaalde zich de schade tot kolen en kist en een gedeelte nieuw scheepsdek. Het visschersvaartuig is niet tegen brand verzekerd. \Daar eert uill Is, Is eert. weg. JVlen mag cllt acoLt alt ket oog uerliezea. MOilslcrackt en geest kracht doea waak de juiste uitkomst uirideu. JVlaar ia elk geual is aoodig, dat het Lichaam fit is. <3£et gebruik oan. ^Draisma oau Valkenburg's leoertraan kan 11 hierbij tot steun zijn. (Inz. Med.) verkiezingen werden gehouden, zou de meerderheid van het Volksfront (al werkt het dan niet meer), naar alle waarschijn lijkheid een geduchte knauw krijgen. 45-URIGE WERKWEEK SN DE VLIEGTUIGINDUSTRIE. Havas meldt uit Parijs: Op de nationale conferentie van afge vaardigden van arbeiders en technici in de vliegtuigindustrie is een resolutie aangeno men, welke goedkeurt, dat zoo noodig in de vliegtuigindustrie 45 uur in plaats van 40 uur per week wordt gewerkt. De correspondent van de Daily Tele graph te Weenen maakt melding van een herderlijk schrijven, dat de aartsbisschop van Weenen kardinaal Innitzer, gisteren in alle kerken heeft laten voorlezen. Het dien de als antwoord op 'n Zaterdag gepubliceer de verklaring van priesters die behooren tot de „werkgemeenschap voor den kerkvre- de".. Deze verklaringen waren vervat in brie ven aan Bürckel en gaven uitdrukking aan het plichtsgevoel der schrijvers om „God, den Führer en de natie" zonder voorbehoud te dienen. In zijn antwoord verklaart de kardinaal: 1) De plechtige verklaring van de Oos- tenrijksche bisschoppen van 18 Maart was gebaseerd op onzen oprechten wensch op vreedzame wijze samen te werken met de huidige hoogste autoriteiten in Weenen, (dit slaat op den voor de volksstemming door de bisschoppen gedanen oproep). De verdere loop der gebeurtenissen heeft onge lukkigerwijze maatregelen gebracht, welke het katholieke volk diep treffen. In het herderlijk schrijven van de Oostenrijksche bisschoppen, gedateerd 4 September, wordt daar op gewezen. 2) ik heb in den dienst voor de katholie ke jeugd, in de St. Stefankathedraal op 7 October, in mijn preek Hitler met geen en kel woord aangevallen. Noch heb ik ook maar in het minst geageerd tegen hem of tegen den staat of tegen de nationaal-so- cialistische partij. De demonstratie van de jongelui, welke later kwam, was verwacht noch gewenscht. Bovendien is het volkomen onwaar, dat zij politieke liederen hebben ge zongen. 3) De mij toegeschreven woorden: „Ik heb tot een strijd besloten en ben bereid deze te leiden" zijn door mij nimmer uitge sproken toen noch op eenige bisschops conferentie of in eenige vergadering met priesters. 4) Het veto voor priesters geen lid te zijn van de „werkgemeenschap voor kerk- vrede" werd niet door mij alleen uitgespro ken, doch was het unanieme besluit der bisschopsconferentie. Het berustte niet op politieke gronden, doch op kerkelijke dis cipline. 5) Ik heb nimmer de historische betee kenis van het uur, waarin mijn Heimat te rug werd gebracht in het groote Duitsche vaderland (Kardinaal Innitzer werd in het Sudetenland geboren) over het hoofd ge zien. Ik heb tezamen met de andere Duit sche kardinalen den Führer mijn dank ge bracht, dankdiensten en het luiden der kerkklokken voor geheel Oostenrijk gelast. Ik verdedig mijzelf tegen het grievend verwijd dat ik mij in de groote dagen van het Duitsche volk weloverwogen geplaatst

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1