COURANT I ZEEUWSCHE REISGIDS 1 BINNENLAND. PRIJS: 12 CT. ABONNEES: 6 CT. ÏIISSINGEM. Inzakede Onteigening van Hotel De Abdij. mmm, MIDDELBURG. SOES. Dagblad. Uitg.N.V. De Middelburgsche Crt. Bureaux: te MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOES: Turfkade Tel. 17. Postgiro43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 249. DRIE BLADEN. ZATERDAG 22 OCT. 1938. EERSTE BLAD. 181e JAABG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 cL jar- Eenige dagen geleden hebben wij in ex- tenso opgenomen de Memorie van Ant woord der regeering inzake het wetsont werp betreffende de onteigening van het hotel „De Abdij" te Middelburg. Een nadere beschouwing van dat ietwat merkwaardige staatsstuk is hier wel gebo den. Merkwaardig, want zoo op het eerste ge zicht wekt het den indruk, toch wel eeni- germate overtuigend te zijn dat kan niet ontkend worden maar bij nadere be schouwing neemt dan die schijnbare over tuigingskracht steeds meer aftot er weinig of niets meer van overblijft. Behal ve dan misschien deze zinsnede, waaruit al het andere geboren schijnt te zijn: „onwan kelbaar staat voor de regeering vast de noodzaak van de eigendomsverkrijging door het rijk". Met andere woorden: men kan praten wat men wil, maar onteigend zal er worden! Jadan valt er niet meer te praten. Maar dan is de Kamer er ook nog De belangen die hier aan de orde komen, ten deele botsen, zijn: a. die van de provinciale griffie en het rij ksar chief b. die van de bewaring der bouwkundi ge schoonheid van het Abdij complex. c. die van het vreemdelingenverkeer d. die van den tegenwoordigen hotelbe- zitter. Deze laatste laten wij buiten be schouwing. Zij liggen ons even na, dus niet nader, aan het hart dan die van iederen anderen stedelijken burger; bovendien zal de réchter over die belangen, desgeroepen, waken. Resten dus de eerste drie. Ontkend kan niet worden, dat bij zorgvul dige, weloverwogen behandeling der zaak, de pleinwand aan den hotelkant zeker een fraaier, meer in overeenstemming met de rest zijnd, aanzicht zou kunnen krijgen. Men mag het den tegenwoordigen eigenaar zelfs ten kwade houden, dat hij zeiven in deze richting niet meer gedaan heeft, noch voornemens schijnt te zijn te trachten iets in dezen zin te ondernemen. Hadde hij zulks gedaan, zijn zaak zou thans sterker staan. Ofschoon hieruit weer niet afgeleid mag worden, dat het tegenwoordige hotel de Abdij zou ontsieren. In elk geval: in dit opzicht moet erkend worden, dat winst aan bouwkundige schoonheid, schoon dan gepaard aan ver lies van levendigheid en vertier, mogelijk en zelfs waarschijnlijk is. Ten aanzien van de quaesties der huis vesting van provinciale griffie en het rijks archief zullen wij ons wèl wachten, ons in den strijd der meeningen te mengen. Daar toe ontbreekt ons de noodzakelijke kennis van feiten en gegevens. Alleen zij hier slechts in algemeenen zin opgemerkt, dat de redeneeringen, die de regeering in de M.v. A. opzet, ons niet een bijzonder groote in nerlijke overtuigingskracht toeschijnen te bezitten. Men krijgt, een en ander lezende, den indruk, dat zonder veel deugdelijke, overtuigende beweeggronden aan te voeren, de regeering in heel nette bewoordingen dan zegt: doe zooveel oplossingen aan de hand als ge maar wilt, wij lappen het aan onzen laars, wij verklaren alles stuk voor stuk voor onmogelijk, onuitvoerbaar of on geschikt, wantwij willen het hotel heb ben! Zóó moet de redeneering nu echter niet zijn. Indien men, met ons, de wenschelijkheid erkent dat er een hotel in de Abdij zelf, aan het oude binnenplein der Abdij dus, blijve, dan moet men zich op het stand punt stellen, dat er een andere oplossing gevonden moet worden. En nu trachte men ons niet diets te maken, gelijk de re geering wil, dat élke andere oplossing a priori uitgesloten is, want dan gaan wij voor een stevig Barbertje-moet-hangen complex vreezen Alt ®reë8ering stelt thans een soort Euwe- vnor Al schaakwedstrijd met huisvestingen -f wh het in dit opzicht niet door ,Van stijl uitmuntende kanselarij- +1 LZrï rgrePen hebben, dan behelst het Abdij-schaa^borl^ vol^ende zetten op het 1 !nneki,?ntei-le.ning wordt de heele pro- gnffie ondergebracht in het 2 Het rki° mk-g) hotel Abdij. L krijgt de gebouwen Provincialen waterstaat op de Balans er bij; ;s onvoldoende, dan krijgt het ook nog een stuk van de tegenwoordige provinciale griffie. 3. De Provinciale Waterstaat wordt on dergebracht in een stuk van de tegen woordige provinciale griffie. 4. Wat er dan nog overblijft van de hui dige griffie wordt „voor het publiek opengesteld". 5. Den heer Schlüter zal „hotelruimte worden verschaft" mocht hij zulks wenschen in de onmiddellijke nabij heid van de Abdij, zoo, dat zelfs de naam „Hotel De Abdij" behouden zou kunnen blijven. 6 alsdan rijkseigendom geworden eigening8tnth°teIgeb0UW' na de ont" richten wH h^Ruk^6 te serveeren aiT nRljk een Svelte re- van vreern'a i- plaats van samenkomst lenen lTthJiëen en van ingeze- omgevine van*?elburg> die zich in de omgeving van de Abdij willen verpoo- zen dit reservaat zal dan ziin „uiteraard op een voet, met het ka- het to hi Dus een soortement beschei den Rijks-Raadskelder in oud-vader- landsehen stijl. Met de punten 13 laten we ons hier verder niet in. Dat is niet van openbaar belang en dus zoeken de betrokken admi nistraties dat maar onder elkaar uit, zoo of zo. Wat 4 betreft, dat is wat vaag, maar niet erg belangrijk. Mag „het publiek" een stuk leeg Abdijgebouw bekijken, a 10 cents toe gangsprijs? Het doet er niet veel toe. Punt 5 opent allerhande speculatieve perspectieven Speculatief, want ook de naast-betrokkene weet van niets. Moet de tegenwoordige eigenaar dan maar de met een dikke 30.000 hypotheek belaste en niet al te florissante Sint Joris koopen? Er zijn vrij sterke aanwijzingen, dat men het van zekere zijde, en zelfs van den aanvang af, wel in deze richting zou willen zoe ken. Andere on-dits bv. dat men dan maar van het Polderhuis een hotel zou wil len maken, of van het Kantongerechtsge bouw missen tot dusverre 1 k e n grond. De Polder Walcheren dénkt niet aan Verhuizen, en wat het Kantongerecht be treft, ook dat is niets dan een praatje. Het eenige wat men ervan zeggen kan is, dat het Rijk dit gebouw in eigendom heeft, en er dus rechtstreeks meê zetten k a n in de schaakpartij, in de memorie van antwoord genoteerd, terwijl zulks bij „De Sint Joris" over andere schijven zou moeten loopen. Al is ook déér de draad wel te zien Hoe dit alles nu evenwel ook zij: hier ra ken wij eindelijk de kern der zaak. De cardo questionis is namelijk deze: is er voor het vreemdelingenverkeer in Mid delburg ernstig nadeel te verwachten van het verdwijnen van het hotel uit de Abdij zelf? Zelfs wanneer er dan een fraaie Zeeuwsche Taveerne voor in de plaats komt? Op deze vraag geeft de Memorie van Antwoord al heel geen bevredigend ant woord. Want hier moet onderscheiden wor den tusschen tweederlei soort vreemdeling: de horden busklanten, die van de Belgische badplaatsenkust des Donderdags naar hier in bulk verscheept worden, en de menschen van beschaving, die de ware schoonheid zoeken en haar ondergaan, wanneer zij ze vinden en zien. Ten aanzien van de eerste soort stelt de regeering, dat de bezienswaardigheid van het Abdijplein eerder nog zal toenemen, wanneer ook de pleinwand waar thans het hotel is, in fraaien stijl en vorm £al zijn ge bracht. Misschien is dat zoo. Maar over dezulken gaat het niet. En wanneer de M.v.A. dan vervolgt: „De re geering maakt zich sterk, dat geen vreem deling van een bezoek aan Middelburg zal afzien, als het hotel zal verdwijnen", dan moeten wij de waarheid van die sterk- makerij aantasten. Het is namelijk niet zoo. Wel is het waar, zoo als het dan ver der heet „dat de stroom van vreemde lingen, die Middelburg op de marktdagen bezoektbehoudens uitzonderingen, aan het hotel voorbijgaat"maar om die uitzonderingen gaat het nu juist, niet om dien stroom! Het is namelijk zoo, dat velen uit binnen- en buitenland, tot uit Amerika en Afrika toe, blijk geven er bijzonderen prijs op te stellen de geheel eigenaardige bekoring te ondergaan van het voor enkele dagen huis vesting vinden aan dit oude Abdijplein zelf, aldus als het ware opgenomen wordende in wat er daar nog rest van de oude Abdij sfeer. Dat dit niet overdreven is, blijkt al ras voor wie eens eventjes de moeite neemt in de nachtregisters van het hotel te bladeren. Wij noteerden bv. enkel uit het eerste half jaar van 1938; onder nog zéér vele an dere prominente binnen- en buitenlanders, de volgende namen: Dr. en Mrs. Charles Fox, lector, Londen; A. A. Uninsky, artiest, Parijs; Hr. en Mw. H. E. v. Gelder, dir. gem. museum, Den Haag; Jaap van der Poll, Jan Musch en Mary Musch-Smithuy- sen; Jhr. en mevr. I. van Schuylenburch, Silvolde; Max Rostol, artist, Londen; Dr. Goth. Deke, Privatgelehrter, Berlijn; Frau Geheimrath Dr. W. Mersch, Darmstadt; prof. G. Gongrijp, Den Haag; Mr. Mrs. C. Sanford Bull, Midlleburg, Conn. U. S. A.; Prof. Deffon Vanies, Rijssel; Hr. en Mw. Jörgen Sthyr, museuminspecteur, Kopenha gen; Ir. J. W. Albarda, Scheveningen; W. Voorbeytel Cannenburgh, dir. Scheepv. Mu seum, Amsterdam; dr. Gert Feine, Gesandtschaftsrat, Den Haag; prof. dr. H. E. Feine en mevrouw, Tübingen; M. en Nmme. A. M. Etienne Girain, publiciste, Sè vres (met zoon en dochter, beide student); Generaldirektor Grosbtherlinck, Stokholm; Richard Herder uit Solingen (geen grapje: mevr. Coby Herder, geb. Veldhuyzen van Zanten staat er onder ingeschreven)mevr. Voorbeytel, Parijs; Lewis B. Sebring, jour nalist, Nieuw York; Dr. en mevr. Carl Wal- lerstrom, Vaxjo, Zweden; prof. John J. Loss, Nieuw York; Hr. en Mw. J. H. van zuylen, Kaapstad; Hr. en Mw. J. B. Hen derson, Montevideo; Bodel Backe, Kapp Tolen Noorwegen; Lt. Col. J. P. M. Naughal, arts, Penzance, Cornwallis; Freda Reibmayer, Montreal, Canada; Hr. en Mw. dr. Gideon Tass, Stokholm; Rika Hopper, Amsterdam; Hr. en Mw. j. Hoel, advocaat, Oslo; Mr. en Mrs. Kuipers, Pretoria; Louis Bellemont, Zürich; prof. Johnson O'Connor, Boston, Mass; prof. Boiek, Ithaca, Nieuw York;en nu hebben we nog maar 6 maanden doorgekeken en heele risten stu denten, Amerikanen, Duitschers, Fran- schen, Britten en Zweden overgeslagen! ZelfsNatalie Coolidge en Eleanor Roo sevelt, beiden uit Amerika, zusterlijk onder elkaar staande op den 6en Juli 1938 Daar gaat het nu om. Om dit soort vreemdelingen. Z ij vormen de reden, waarom gemeenteraad en V.V.V. van hun verontrustheid hebben doen blijken. En De man, die overwint, is degeen, die volhoudt tot hij niet meer kanen het dan toch niet opgeeft. Dr. Van Holk. daar loopt de memorie van antwoord, be grijpelijkerwijze, maar luchtigjes overheen. Omdat zij er niets tegen in brengen kan, dan leege briefjes. SS Overtuigd heeft de Memorie van Ant woord der regeering ons dus allerminst. Zij is in gebreke gebleven het hoofdargu ment der tegenstanders van de onteigening te weerleggen, namelijk, dat verdwijning van het hotel uit de Abdij zelfs schade zal doen aan de komst dier voor ware schoonheid en verhevenheid ontvan kelijke vreemdelingen, welke juist op een toeven in die sfeer prijs stellen. De vraag is nu maar: wat zal er gaan gebeuren? Van het standpunt des vreemdelingenver- keers beschouwd blijven wij het bezit van een hotel in de Abdij van groot belang voor de stad Middelburg achten. Als dat hotel zich öp eenigerlei wijze nog, aanzienlijk meer dan thans het geval is, inwendig en uitwendig, zou weten aan te passen aan de rest van het gebouwencomplex, waarvan het thans deel uitmaakt, dan zou het bij een goede exploitatie een blijvend aantrek- kingspunt van de eerste orde voor Middel burg zijn. Is de regeering enkel om de schoonheid van de Abdij beducht: dat zij het hotel ont- eigene, het in bij den stijl der omringende gebouwen aanpassenden vorm herstelle, en het dan in erfpacht uitgeve aan den tegen woordigen eigenaar of een anderen daar toe gegadigde; zij zal er Middelburg en de Middelburgers een dienst mee bewezen heb ben. \yij kunnen ons derhalve met ont eigening vereenigen, mits uitsluitend tot dit doel. En anders blijven wij tegen de onteigeningsplannen gekant. Zouden de onteigenaars het pleit echter onverhoopt tóch nog winnen, dan ware het inderdaad te wenschen dat de twee opge worpen balletjes opgevangen zouden wor den: een goed hotel aan de Balans, zooveel mogelijk opgenomen in de periphere Abdij sfeer, en een in ouden stijl ingerichte Zeeuwsche Taveerne in de Abdij zelf, bij voorbeeld in het oude notarishuis, met den onthekten gang aan den overkant des zo mers als buiten-zit. Een heel ei is het meest verkieslijk. Wij pleiten voor het heele ei. Maar een half ei is, als 't niet anders gaat, altijd nog beter dan een leege dop! KUNST EN WETENSCHAP. Concertvereeniging Middelburg. Ie Concert: Lener-kwartet. (-§-) Voor een vrij goed bezette Concert zaal heeft gisteravond het befaamde Lener kwartet onder auspiciën van de Middelburg sche Concertvereeniging een prachtige uit voering gegeven van werken van Mozart (B-dur, Peters XV), Beethoven (C-dur, op 59 no. 3) en Dvorak (F-dur, op 96). Het Lener-kwartet behoort tot de allerbeste combinaties van onzen tijd. Wie de heeren (Jenö Lener, Josef Smilovits, Sandor Roth en Imre Hartmann) gisteravond voor het eerst of opnieuw heeft gehoord, begrijpt, wat hun roem zoo gaaf doet zijn. Hun mu- siceeren is gaaf, gaaf en nobel. Men krijgt naar hen luisterende soms den indruk, dat er één instrument aan het werk is, dat te gelijkertijd le en 2e viool, alt en cello ver tegenwoordigt. Het samenspel van een kwartet kan natuurlijk nooit volmaakt in den eigenlijken zin des woords zijn; de bes te ensembles benaderen door een typi sche muzikale suggestie zulk een volmaakt heid. Het Lener-kwartet doet dat zoo voor treffelijk, dat het is, alsof de leden er van over een soort van gemeenschappelijke ziel beschikken, waaruit ze gelijkelijk putten. Wel bijzonder mooi was de vertolking, welke het gaf van Beethoven's kwartet. Al leen al de inzet van dit prachtige werk, was een gang naar de Concertzaal waard. Die eerste paar accoord klonken als kwamen ze uit een kerkorgel. En dan dat schitte rende slotdeel: welk een breede, forsche zeggingskracht, welk een diepte. Typisch, dat ook Mozart in een dergelij- ken gedegen stijl verklankt werd Wij hou den meer van een koeler, speelscher Mo- zart-interpretatie. Maar dat is een kwestie van opvatting. Het Lener-kwartet bracht zijn opvatting in elk geval bewonderens waardig ten gehoore. Niet minder uitstekend was uiteraard de uitvoering van Dvorak's compositie. Het eigenaardige „volksche" (Tsjechische) ka rakter van dit werk, werd breed uitgeme ten. Erg veel spanning of, als men wil: d'eptegang, heeft het niet, maar dat neemt geenszins weg, dat het behoorlijk, degelijk bekoorlijk is, en gespeeld, zooals Lener c.s. het spelen van begin tot einde boeit. Na elk nummer heeft het vrij talrijke pu bliek den artisten dankbaar zijn hulde ge bracht. Het was een uitstekende inzet van het seizoen. KERK EN SCHOOL. Geslaagd voor het machinisten-exa men, theoretisch gedeelte van diploma B., de heer F. R. van Rosevelt, leerling van de De Ruyterschocl te Vlissingen. Aan de universiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen rechtsweten schappen de heer C. T. Walland. WEMELDINGE. Wegens ziekte van een der onderwijzeressen aan de O. L. school alhier, is door B. en W. tot tijdelijke onder wijzeres benoemd, mej. C. F. Dekker te Middelburg. Gift van Prinses Juliana en Prins Bernhard. De meubilaircommissie van de Nieuwe Kerk te Amsterdam bericht, dat zij een be langrijke gift ontving van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Tevens vernemen wij, dat Z.E. dr. H. Colijn zich bereid verklaard heeft de actie dezer commissie van harte aan te bevelen. Het doel der commissie is in de Nieuwe Kerk meubilair te krijgen, dat past bij het schoone gebouw en dat het thans aanwe zige, dat stijlloos en wrak is, vervangen zal. PRINS BERNHARD NAAR HET LOO. Prins Bernhard, die Donderdag en Vrij dag heeft deelgenomen aan een jachtpartij op het eiland Schiermonnikoog is gister avond om zeven uur met de douaneboot „Sinnighe Damsté" naai- Oostmahorn ver trokken. Vandaar heeft de Prins zich per auto naar het Loo begeven. EEN LANDVERRADER. Germaan, doch „slechts" een Nederlander!! Wij hebben melding gemaakt van het on gevraagde ontslag, den directeur van ge meentewerken te Bergen op Zoom ver leend. Het scheen, alsof dit alleen was omdat hij een brochure over Wereldjodendom en Wereldvrijmetselarij had geschreven. Ware dat zoo, dan was dat ontslag niet geheel begrijpelijk. Maar nu blijkt meer. Deze di recteur van gemeentewerken eener Neder- landsche gemeente heeft namelijk, naar het weekblad E.D.D. thans meldt, destijds ge meend een verbetering voor het D.K.W.- motorrijwiel uitgevonden te hebben en hij schreef hierover aan de „Auto-Union" te Zsclioppau. De fabriek liet hem door haar vertegenwoordigster in Nederland, de firma R. S. Stokvis Zonen, weten, dat zij voor zijn „uitvinding" geen belangstelling had. De „uitvinder" was boos dat zijn werk geen belangstelling ondervond en schreef toen een tweeden brief aan de Auto-Union, welke hij tegelijkertijd ter publicatie aan het „Schwarze Korps" zond. Het blad ci teert „Ik heb mij verbaasd, over het feit, dat gij den brief, die aan U, als Duitsche fir ma, gericht was, aan deze joden door- zondt. Dat was ook de reden, waarom ik mij niet direct tot Stokvis wendde. Overigens begrijp ik niet, dat een con cern als het Uwe zich in het buitenland door een jood laat vertegenwoordigen, waar toch de motoriseering in Duitsch- land, met alles wat daaraan vast zit (autowegen enz.), een van de uitgebreid ste en reusachtigste projecten van Uw leider is, hetgeen de Auto-Union niet on bekend zal zijn. Ik vraag me af: is dit de manier waar op men Adolf Hitler bij zijn ongelooflijk moeilijk werk helpt? Wat mij dat aangaat? Toch wel iets. Want ook ik ben een Germaan, welis waar slechts een Hollandsche, maar in ieder geval dan toch een Germaan, die op ieder oogenblik en onder alle omstan digheden zonder compromis bereid is daarvoor uit te komen en de consequen ties van dit feit te dragen". Het resultaat van dit landverraderlijke optreden was, dat de firma Stokvis de ver tegenwoordiging ontnomen is en Neder land ziet nu met belangstelling toe welke andere firma de brutaliteit zal hebben om van deze schanddaad te profiteeren. De uitvinder-ingenieur auteur van het geschrift „De Duivelsche Drieëenheid" is niemand anders dan de man, die dezer da gen ontslagen moest worden als directeur der gemeentewerken van Bergen op Zoom, ir. J. van Roessel. OPRICHTING „DE PACHTWET- ONDERLINGE". Gisteren is in een ten kantore van de Coöperatieve Vereeniging „Centraal Be heer" G.A. te Amsterdam gehouden verga dering besloten tot oprichting van een we der keerige waarborgmaatschappij „De Pachtwet-Onderlinge". Van deze organisatie kunnen lid zijn pach ters, verpachters, en in het algemeen ex ploitanten van landelijke eigendommen. De vereeniging voorziet ten behoeve van de lid-zijnde pachters in een onderlinge borgstellingsregeling, terwijl zij tevens voor hen en ook voor eigengeërfde boeren de mogelijkheid opent van verzekering tegen verschillende bedrijfsrisico's. De door de vereeniging ingestelde „Re missieregeling" biedt den lid-zijnden ver pachters de mogelijkheid van tegemoetko ming geheel of gedeeltelijk, in de door hen te lijden schade tengevolge van de in arti kel 23 der pachtwet bedoelde verplichting, om bij bepaalde buitengewone omstandig heden een vermindering van de pachtsom te gedoogen. HET N.V.V. IN 1937. De een dezer dagen verschenen statistiek betreffende de bij het N.V.V. aangesloten organisaties maakt melding van belang rijken groei in 1937. In genoemd jaar steeg het ledental met 3,6 tegen 1,1 bij het r.k. werkliedenverbond, 2,0 bij het chr. na tionaal vakverbond en eveneens 2,0 bij de Ned. vakcentrale. Het ledental van het N.V.V. bedroeg op 1 Januari 1938 296.011, waarvan 14.521 vrouwen. In 1937 werden o.a. gewonnen 1293 jeugdige leden. Van de 30 aangesloten organisaties telden op 1 Ja nuari 1938, 10 meer dan 10.000 leden, waar onder de metaalbewerkersbond met 46.263 leden en de transportarbeidersbond met 35.638 leden. Het totaal aantal afdeelingen der verschillende organisaties bedroeg 3085. In Zeeland waren in 73 plaatsen afdeelin gen gevestigd, met een ledental van 7588. Zooals hierboven gemeld bedroeg het DE EERSTE ALGEMEENE EN VOLLEDIGE WINTERDIENSTREGELING 2 OCTOBER 1938 g MET MEDEWERKING DER RIJKSVERKEERS- INSPECTIE IN ZEELAND SAMENGESTELD. UITGAVE: N.V. DE MIDDELBURGSCHE CRT. J Verkrijgbaar op onze Bureaux (e Middelburg g g en te Goesbij den boekhandelbij onze g agenten en bezorgers. g WEERBERICHT. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: In het Noorden: matige tot krachtige Zuidoostelijke tot Oostelijke wind, licht tot half bewolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur. In het Zuiden: meest krachtige tijdelijk matige meest Oos telijke wind, half tot zwaar bewolkt of be trokken, weinig of geen regen, iets zachter des nachts, overdag iets kouder. Zo. 23 Oct. Zon op: 6 h 40; onder: 16 h 49. Licht op: 17 h 19. Maan op: 6 h 47; onder: 16 h 40. Ma. 24 Oct. Zon op: 6 h 42; onder: 16 h 47. Licht op: 17 h 17. Maan op: 7 h 58; onder: 17 h 11. E.K. 31 Oct. Hoog- en Laagwater te Vlissingen5 Hoogwater. Laagwater. October. Zaterdag 22 0.12 12.25 6.33 19.04 Zondag 23 0.56 13.09 7.14 19.45 Maandag 24 1.34 13.45 7.52 20.21 Hoog- en Laagwater te Wemeidinges Hoogwater. Laagwater. October. Zaterdag 22 2.00 14.19 7.44 20.03 Zondag 23 2.47 15.04 8.23 20.42 Maandag 24 S 3.29 15.44 8.59 21.15 DE SCHIPBRUG. Nu in den loop der volgende week de Vlissingsche schipbrug naar Middelburg wordt overgebracht, en men dan voetgan gers en wielrijders kosteloos zal overzetten per pont-, motor- of roe bootveer; bestaat het voornemen op Maandag 31 October de Kanaalbrug alhier buiten dienst te stellen. Dan moet men dus over de Schipbrug. Voor de scheepvaart is het van belang, dat de brug tusschen des avonds 23 uur en des morgens 5 uur niet geopend zal worden en dat verder zooveel mogelijk rekening wordt gehouden met de spoortijden, evenals dit met de draaibrug geschiedt. Vrachten boven 4000 kg mogen de Schip brug niet passeeren. Het Chr. Muziek Korps „Oefening na den Arbeid" heeft in een dezer dagen ge houden vergadering besloten een bazaar te houden met het doel nieuwe instrumenten aan te schaffen. Verjaring H. A. Hanken. Zooals de dag gisteren voor den tachtig jarigen heer Hanken begon, zoo is het gebleven. Van alle zijden kwamen regel matig felicitaties en bloemen binnen, zoodat de woning van den jarige in een waar lusthof herschapen werd. Gister avond werd den hr Hanken, door de zang en muziekgezelschappen van Kattendijke en Kloetinge nog een serenade gebracht, waarbij speciaal voor dit doel vervaardig de liederen werden gezongen. Ook speeches werden daarbij afgestoken en door den hr Hanken op de hem eigen ronde wijze beantwoord. Het is voor den hr Hanken zoo wel een dag geweest, waarop hem gebleken is, dat hetgeen hij voor zoovelen deed, en nog doet, hoog gewaardeerd wordt. DUITSCHE TAAL OP DE BINNEN- VAARTSCHOOL. Daar de leerlingen van de Binnenvaart- school, die den Rijn bevaren, kennis van de Duitsche taal dringend noodig hebben, ver zocht het Onderwijsfonds voor de Scheep vaart te Amsterdam, om het leerplan der B'nnenvaartschool uit te breiden met het vak Duitsche taal. Hoewel een uitbreiding van het leerplan met dit vak een geringe verhooging van het gemeentelijk subsidie voor deze school waarschijnlijk ten gevolg zal zijn, komt het B. en W. voor, dat de meerdere uitgaaf daarvoor wel gerecht vaardigd is, waarom zij den Raad voorstel? len het leerplan van genoemde school uit te breiden met het vak Duitsche taal. totaal aantal leden van het N.V.V. op 1 Jan. jl. 296.011, doch op 1 September jl. was dit aantal reeds weer gestegen tot 305.873. De totale inkomsten der aangesloten or ganisaties bedroegen over 1937 5.987.400; de totale uitgaven 5.103.700. Het gezamen lijk vermogen der organisaties nam toe met 883.656 en bedroeg op 1 Januari jl. 17.693.965. De inkomsten der werkloozen- kassen bedroegen 8.435.106, de uitkeerin- gen 6.433.355. KINDERVERLAMMING TE AMERSFOORT. Bij het driejarig zoontje van de familie B., wonende in de Anjerstraat te Amers foort is kinderverlamming geconstateerd. Het kind is overgebracht naar de barakken van het ziekenhuis „de Lichtenberg". Het betreft hier het eerste geval van deze ziek te in de gemeente Amersfoort.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1