HIDDELBURGSCHE COURANT GOESGHE COURANT) BMRHJUre- ZEELAND. UP tovmciale lp Extra-heffing op auto's met Dieselmotoren. En een belastingverlaging voor den automobilist. DE „NATIONALE LLOYD" FAILLIET. ISIBDELBUM. 10ES. De luchtbeschermingsdienst. WALCHEREN. ZUIDBEVELAND WEERBERICHT. PROBEERT DIT RECEPTJE TEGEN RHEUMATIEK-PIJNEN. U KUNT HET ZELF KLAARMAKEN. RHEUMAGIC-OLIE IS VERKRIJG BAAR IN DE DROGISTERIJ SCHULTE THIEME in het Huis met de Roode Pilaren en Filiaal „Hatwee", Middelburg. SCHOUWEN EN DUIVELEND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureauxte MIDDELBURG: St. Pieterstr.28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. NUMMER 248. TWEE BLADEN. VRIJDAG 21 OCX. 1988. EERSTE BLAD. 181e JAARG. Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. ^Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. 7.30 de Hr. Ms. „O 12" en „O 15" te Curasao. In de afgeloopen periode van oorlogsge- vaar werd de groep onderzeebooten, be staande uit Hr. Ms. „O 12 en „O 15 naar Curagao gedirigeerd om de verdedi ging van Ned. West-Indië te versterken. Op 20 October is de groep, welke onder bevel staat van den luit. ter zee 1ste kl. A. E. M. van Erkel, te Curagao aangeko men. De onderzeebooten zullen aldaar nog eenigen tijd verblijven om, na aankomst van Hr. Ms. kruiser „Gelderland", op 18 November a.s. de thuisreis te aanvaarden. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de motorrij tuigenbelastingwet. De regeering wijst hierin op het feit, dat een steeds stijgend aantal motorrijtui gen van dieselmotoren wordt voorzien, wel ke motoren niet met benzine, doch met niet aan belasting onderworpen olie wor den gedreven. Reeds thans wordt hierdoor een bedrag van ongeveer 2% millioen gulden aan de schatkist onttrokken, welk bedrag in de naaste toekomst nog aanmerkelijk zal stij gen. Teneinde deze bevoorrechting vein ge bruikers van dieselmotoren boven de ge bruikers van benzine op te heffen, stelt de regeering voor om de motorrijtuigenbe lasting te verdubbelen voor alle motorrij tuigen, die voorzien zijn van andere dan benzinemotoren. Dat deze extra heffing matig kan wor den genoemd, blijkt volgens de regeering uit het feit, dat de daaruitvoortvloeiende verhooging van de motorrijtuigenbelasting voorloopig niet meer dan 8OO1OOO per jaar zal bedragen. Voorts stelt de regeering in uitzicht een zoodanige wijziging van de omzetbelasting- wet, dat voor de berekening van de inge volge die wet te heffen belasting, zoowel ten aanzien van ingevoerde als van de hier te lande vervaardigde benzine, het krachtens de benzinebelastingwet geheven bijzonder invoerrecht ad 8.60 per 100 kg met een accijns gelijk gesteld wordt, hetgeen dan zal medebrengen, dat in de waarde der benzine waarvan de omzetbe lasting en haar equivalent geheven wordt dit bedrag van 8.60 niet meer begrepen behoeft te worden. Het automobielverkeer als geheël be schouwd zal door deze combinatie van ex- tra-heffing en belastingverlaging met meer dan een half millioen gulden worden ont last. De Tweede Kamer van de Amsterdamsche rechtbank heeft vandaag in staat van fail lissement verklaard de N.V. Verzekering- maatschappij „Nationale Lloyd", kantoor houdende Keizersgracht 267 te Amsterdam. Tot curator is benoemd mr. D. Giltay Veth en tot rechter-commissaris mr. J. Sprey. De directeuren van deze N.V. waren de bankiers Wiegerinck en Mutscher, die on langs, verdacht van ernstige fraudes, door de justitie zijn gearresteerd. Druk luchtverkeer met Tsjechoslovakije. Nog steeds is het normale verkeer tus- schen Tsjechoslovakije en de omringende landen niet hersteld. Wel bestaan er eeni ge spoorverbindingen, bv. via Pressburg, hierbij treden nog groote vertragin gen op, terwijl de reizigers te voet de grens moeten overschrijden. Het vliegtuig vormt daarom op het oogenblik de eenige geregelde verbinding met Praag. Uiteraard bestaat er daardoor een groote belangstelling voor de vliegtui- Sen, welke de diensten op de Tsjechische Hoofdstad onderhouden. Het traject Wee- nen—Praag, dat de K.L.M. bevliegt als _MvwVan haar dienst LondenRotterdam -Eur°Pa- is dan ook voortdurend Lifi terwijl dagelijks tientallen pas sagiers moeten worden afgewezen. Het nnitl°i,0mainel'k in September uitgewezen In t 6n Tsia<*en, die nu terugkee- ^an Passagiers, die in normale ynndnn if ifu reis op andere wijze hun lnr-htu ,fernaakt, ondergaan nu stanrt £P' dra een regeling tot Stand is gekomen, die aan een aantal drrenSiegTUChw Sadeten-Duitschers de emigratie naar West-EuroDa toestaat zullen waarschijnlijk extra vliegtuigen worden ingezet om dit vervoer snel en denfer moeil«kheden te doen plaats vim Ook voor goederenvervoer is fiP 1n weg op het oogenblik nagenoeg ae eenie-è mogelijkheid. Honderden kilo's vracht wnr den dagelijks van Rotterdam naar Prm„ vervoerd. Zóó groot is het vrachtaanbod, dat een groote Nederlandsche industrieele onderneming gisteren een speciaal vlieg tuig heeft gecharterd om haar goederen n£a\fraag,,te zendem De Douglas DC-? „Nachtegaal^, speciaal ingericht voor den nieuwen vrachtdienst op Londen, vertrok ter uitvoering van deze opdracht gister ochtend volbe aden van Waalhaven naar Tsjechoslovakye. De heffing op boter. Uitkol bedrag W de heffinS en de steun- thdsoh g-°? b°ter 1S' behoudens tusschen- 27 0d„|WUZlglT' \°Z de Week va" 20 tot (onveranderde °P cent pcr k« Boternoteering. Per kg (vorige week 72 ct.). KEHK EN SCHOOL. ^tr>i/vvv,o r>a?d voor het machinisten examen f de heer E. A. Plouvier, leerling van de de Rutfterschool te Vlissingen. FRANSCH SCHEP GEZONKEN. Het Fransche sleepschip „Syra", schipper Hengeveld, geladen met een lading kolen van Ruhrort naar Gent, is in den afgeloo pen nacht van zijn meerdraden losgebroken en gaan drijven, zonder dat de bemanning het bemerkt had. Het schip is toen om hoog geraakt en blijven zitten. Evenals het sleepschip „Majo". Het schip is gebroken en later met hoog water vlot gekomen. Kor ten tijd later is het schip gezonken. Het zit in het vaarwater. De inboedel heeft de schipper tijdig op het naast hem liggende schip overgebracht. De sleepboot „Majo" is tegen hoog water vlot gekomen. NATIONAAL HULDEBETOON op 6 September 1938. Aan „Volharding" te Zaamslag is de le prijs toegekend. Men deelt ons mede, dat de prijs voor de meest geslaagde groep deelnemers uit Zeeland aan het Nationaal huldebetoon op 6 September j.l. te Amsterdam is toegekend aan de muziekvereeniging „Volharding" te Zaamslag, die 78 van de 302 uitgebrachte stemmen verwierf. Behalve een bedrag in geld voor de kas der vereeniging zal haar als blijvende her innering aan hare deelneming aan het huldebetoon een medaille worden geschon ken. Een groot aantal stemmen werd verder uitgebracht op de Stoomvaart-Maatschap pij „Zeeland" (52), op de groep leden van de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent (38), de firma van Melle te Breskens (36), de Landbouw-maatschappij „De Bathpol- ders" (23) en de groep Pachters van het Kroondomein in Zeeuwsch Vlaanderen (20) Vrijwillige voldoening van belasting. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Goes 29.25 onder de letters N.N., 22.80 on der de letters N.N.; Terneuzen 8, 8. Besmettelijke ziekten. In de week van 9 tot en met 15 Octo ber kwamen in onze provincie 11 gevallen van besmettelijke ziekten voor, één geval van febris typhoïda te Arnemuiden en Ter- neuzen en 9 gevallen van roodvonk, on derscheidenlijk 3 te Biervliet (in één ge zin), 3 te Krabbendijke (w.o. 1 maal een 2de en 1 maal een 2de en 3de geval in één gezin) en 1 geval te Sint-Annaland, Driewegen en Middelburg. ZILVEREN JUBILEUM. Mevrouw WeijlSnuijf 25 jaar leera- res in Eerste Hulp bij Bedrijfsonge vallen aan de Ambachtsschool te Middelburg. Mevrouw R. WeijlSnuijf was gisteren 25' jaar as leerares aan de Middelburgsche Ambachtsschool verbondën. Het bestuur en de directeur wenschten dien dag niet on gemerkt te laten voorbijgaan. Vergezeld van haar echtgenoot werd zij per auto afgehaald en in de bestuurskamer der school door den voorzitter van het schoolbestuur, den heer J. A.. Vertregt, den vice-voorzitter, den heer jhr. ir. J. L. Boreel, den directeur en verder personeel der school verwelkomd. Bij monde van den voorzitter werd haar namens het bestuur dank gebracht voor de wijze, waarop zij haar taak had opge vat en verricht en voor al den met lust en liefde verrichten arbeid in deze 25 jaar. Als blijk van waardeering werd haar na mens het bestuur een mand met bloemen aangeboden. Hierop huldigde de directeur, de heer C. Doets haar om haar trouw in haar plicht en haar lust om het werk goed te doen. De leerlingen leeren heel veel nuttigs. Gaarne bracht hij haar hartelijk dank voor de prettige wijze waarop hij 25 jaar het genoegen had met haar samen te werken. Mede namens het personeel der school bood spr. haar a'ls bliik van waardeering een boekwerk over de Schilderkunst der 17e eeuw, en een mand bloemen aan. In haar antwoord wees mevrouw Weijl er op, dat zij haar lessen aan de Am bachtsschool steeds met genoegen gegeven had en hoopte, dat zij dit nog vele jaren zou kunnen doen. Den directeur dankte zij voor de prettige samenwerking (ook al had hij ditmaal, en voor het eerst, tegen haar wil gehandeld om deze huldiging te doen plaats vinden). Aan het bestuur bracht zij dank voor de woorden van waardeering en de bloemen en het personeel voor de bloemen en het prachtige boekwerk. ESPERANTO. Woensdagavond j.l. gaf prof. Julio Glück, |n het clublokaal van „Ni-Venkos", in een boeiende voordracht, een overzicht over zijn ruim 30-jarige ervaring in het Esperanto, deze zoowel van de nuttige als ideëele zijde belichtend. Reeds in 1907 sprak prof. Ostwald te Wee- nen over de hervorming van het onderwijs, waarbu deze hooggeleerde heer (zelf Nobel prijswinnaar) een warm pleidooi hield, voor de invoering van die wereld-hulptaal op de scholen, tevens erbij verklarend, wat de beteekenis van het Esperanto is. Spreker zelf, was zóó gevangen door dit ideaal, dat hjj als taalkundige, gedurende drie dagen en nachten het Esperanto be- studeerend, reeds na 6 weken zijn eerste voordracht hield en na 2% maand zijn eer sten cursus gaf, waaraan velen deelnamen. Reeds in 1908 werden door spreker in 't Oude Oostenrijk cursussen voor postambte naren geleid, welke in een officieel stuk door den hoofd-directeur der posterijen (zooals ir. Damme hier te lande) met klem aanbevolen werden. Het belangrijkste deel van iedere zaak is te weten, wat gedaan behoort te worden. Zelfs de toenmalige opperbevelhebber van het Oostenrijk—Hongaarsche leger, Conrad von Hetzendorf, stelde er zóóveel belang in, dat ook hij de cursussen van prof. Glück ten zeerste onder de aandacht van zijn offi cieren heeft gebracht. In Berlijn, waar spreker ook velé jaren woonde, leidde hij gedurende 10 jaren ver schillende radio-cursussen, waarvoor de Funk Stunde de boekjes, door prof. Glück geschreven, uitgaf en waarvan op één dag (kort na het begin van den cursus) 15000 exemplaren op bestelling moesten geleverd worden. Voor den conversatiecursus, welke hierop volgde, meldden zich ruim 1000 deelnemers aan. Dit zijn slechts enkele grepen uit de meer dan belangwekkende voordracht, voor welke het aandachtig gehoor, den spreker door een langdurig applaus zijn dankbaarheid betuigde. DRIE AVONDEN VERDUISTEREN. Zooals ook uit een heden in de stad ver spreide bekendmaking van den burgemees ter blijkt, zal alhier volgende week drie avonden achtereen, een verduisteringsproef plaats hebben en wel Dinsdagavond van 9 tot 10 uur, Woensdagavond van half acht tot 10 uur en Donderdag samen met de Provinciale oefening van 8 tot 10 uur. De beide eerstgenoemde zijn vooroefe ningen, die zeker mede zullen werken voor een goed verloop van de oefening op Don derdag, tijdens welke tegen overtreders der bepalingen, waarover ook Maandagavond in het Schuttershof nog een verhandeling zal plaats hebben, op een proces-verbaal kunnen rekenen. De Burgemeester schrijft aan den Raad: „Op de begrooting 1938 is een post ge plaatst groot 375 voor den dienst van de Luchtbescherming, welke post voor 1937 was geraamd op 500, doch ook tot eerstgenoemd bedrag moest worden terug gebracht. Reeds toen was ik mij ervan be wust, dat het voor mij, als Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, onmogelijk was om op eenigerlei voldoende wijze te voor zien in de eischen, welke aan een behoor lijken dienst moeten worden gesteld. Gedurende de zeer spannende dagen, waarin mobilisatie en oorlogsgevaren zeer nabij schenen te zijn, zag ik mij gesteld voor de vraag, in hoeverre ik mij moest houden aan het voor den luchtbescher mingsdienst gevoteerd bedrag. Gelegenheid om mij met Uw" College te beraden was er niet door de snelle ontwikkeling der omstandigheden Ik heb toen gemeend, dat die omstandig heden mij geen andere mogelijkheid lie ten, dan, met overschrijding van den be grootingspost, mij, zooveel het nog in mijn vermogen lag, de burgerij en gemeente eigendommen te doen beschermen tegen eventualiteiten en dat ik moest trachten in eene korte spanne tijds, zooveel moge lijk in te halen een achterstand in de ou tillage van den dienst. De aanschaffing van een sirene, een niet op het electrisch net aangesloten, doch op accu werkend radiotoestel, zand, zakken, chloorkalk, enz., de inrichting en verster king van een voor het Hoofd van den Luchtbeschermingsdienst bestemde lokali teit, de voorziening daarvan met telefoni sche aansluiting, verbandtrommels, enz., dit alles heeft een uitgave" gevraagd van een bedrag, waardoor de begrootingspost met 1200" wordt overschreden. Ik vlei mij met de hoop, dat, wanneer Uw College besluit tot wijziging van de begrooting, deze extra uitgave door den Minister nog zal worden beschouwd als eene verhooging van een post, welke als extra-belastingbijdrage aan de gemeente zal worden uitgekeerd. Tevens hoop ik dat Uw College en de hoogere autoriteiten later zullen goedkeu ren, dat gedurende de eerst volgende ja ren voor den Luchtbeschermingsdienst 1000 per jaar wordt gevoteerd. Slechts indien dit geschiedt kan de volle verantwoordelijkheid voor den dienst door mij worden gedragen." Aan den minister van binnenlandsche za ken schreef de burgemeester over deze kwestie o.a.: „Administratief is deze luchtbescher mingsdienst te dezer plaatse behoorlijk ge organiseerd, practisch was tot heden deze dienst van geenerlei waarde door het ont breken van het noodzakelijk materiaal. Cur sussen zijn gegeven, doch practische erva ring is niet kunnen worden verworven, juist door de afwezigheid van het materi aal. Toen het oorlogsgevaar dreigender werd en Uwe Excellentie de burgemeesters waar schuwde om zich paraat te houden om op korten termijn de voorgeschrevene maatre gelen in toepassing te brengen, heb ik nog getracht het meest noodzakelijke mij voor den dienst aan te schaffen tot een bedrag van 1200, hiermede eenigszins herstellen de den achterstand, welke was ontstaan. Bij den Raad wordt thans ingediend een voorstel tot wijziging van de begrooting 1938, waardoor de betreffende post met het genoemd bedrag wordt verhoogd, terwijl op de begrooting voor 1939 voor den luchtbe schermingsdienst 1000 zal worden gesteld. Ik heb het vertrouwen, dat Uwe Excel lentie, noch het College van Gedeputeerde Staten bezwaren zullen aanvoeren tegen het stellen van deze posten en dat ook de wij ziging van de begrooting 1938 op dit oogen blik zal worden beschouwd als een verhoo ging van den post, welke als extra-belas tingbijdrage aan de gemeente zal worden uitgekeerd. Het is mij niet duidelijk op welke wijze, met het tot dusverre toegestane bedrag, ik heb te voldoen aan de voorschriften, wel ke mij worden gegeven. Tal van voorschriften en richtlijnen voor een richtige werking van den luchtbescher mingsdienst hebben mij bereikt. Anderzijds werd tot dusverre door Uwe Excellentie mij niet veroorloofd de gelden, die voor een juiste naleving, zelfs in bescheidene mate, dezer voorschriften noodig waren, te be steden. Wamieer goedkeuring aan de bovenbe doelde begrootingswijziging 1938 en aan den begrootingspost ad 1000 begrooting 1939, door Uwe Excellentie zou worden verleend, is het mij mogelijk den dienst zoodanig te organiseeren en uit te rusten, dat deze vol doet aan de eischen, welke worden gesteld. Mocht echter deze goedkeuring niet wor den verleend, dan zou ik mij voor de nood zakelijkheid zien gesteld Uwe Excellentie ervan in kennis te stellen, dat door mij niet behoorlijk voor de uitvoering bedoeld in artikel 3, lid 1 (van de wet betreffende de bescherming tegen luchtaanvallen) wordt zorg gedragen en Uwe Excellentie verzoe ken daarin te voorzien." DE 80STE VERJAARDAG VAN DEN HEER HANKEN. De 80ste verjaardag van den heer H. A. Hanken zal hem zeker lang in het geheu gen blijven. Hedenmorgen reeds vroeg kwa men tal van schriftelijke gelukwenschen binnen en kwamen ook velen hem persoon lijk en namens vereenigingen en corpora ties gelukwenschen. De veiling had den hr. Hanken een speciale huldiging bereid, die op het directie-kantoor plaats vond. Hier werd hij toegesproken door het oudste lid, den heer J. Pieterse, en den directeur, de heer C. A. Duvekot. Den heer Hanken wer den daarbij met eenige fraaie bloemstuk ken, 2 mooie Delftsche borden als blijvend aandenken aangeboden. Ook vertegenwoor digers van andere lichamen op het gebied van fruitteelt en handel boden den heer Hanken hun gelukwenschen aan. Verbondshuishoudkampen. Het Ned. Verbond van christen jonge vrouwen- en meisjesvereenigingen heeft van 4 tot 18 October te Oostkapeile in het „Zwaluwnest" een huishoudkamp ge houden. Dit was het eerste in Zeeland. Het kamp stond onder leiding van mej. Swets, secretaresse van het Verbond. Het Verbond wil met deze huishoudkampen allereerst de jonge vrouwen en meisjes la ten zien wat huishoudelijk werk is. Des morgens wordt onder toezicht terdege ge werkt aan de dagelijks voorkomende huis- selijke bezigheden. In een eenvoudige be spreking wordt het hoe en het waarom toegelicht. In deze kampen is geen sprake van opleiding. Verder wordt in het kamp besproken den omgang in 't gezin, de huis houding en het gezin en welke eigenschap pen een goede huisvrouw wel noodig heeft. De middagen worden doorgebracht met wandel- en fietstochtjes. IERSEKE. Op de Nationale bakkersten toonstelling te Utrecht behaalden 2 bak kers uit Ierseke prijzen, en wel le prijs beschuit D. van der Vrede; 3e en 5e witte brood P. C. Felius. Voor den tuchtraad werd tegen de firma gebrs. Padmos geëischt: uitsluiting van leverantie van mosselen voor 2 maan den. Naar wij vernemen luidt het vonnis: wegens gebrek aan eenigerlei bewijs; vrij spraak. Woensdagavond had de heer H. C. J. Gunning, burgemeester van onze gemeente het ongeluk tegen een geparkeerde auto te rijden. Door snel en krachtig remmen werd erger voorkomen en liep alles zon der persoonlijke ongelukken af, alleen de auto van den heer Van Stee werd bescha digd. KAPELLE. Onder voorzitterschap van den hr W. Glas kwam de vereeniging van oud-leerlingen van de Tuinbouwcursussen in het hotel De Zwaan bijeen. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter aan de zoo welgeslaagde tentoonstelling van fruit, groenten en bloemen. Spr. roemde de bijzondere medewerking der le den. De inzendingen waren met zorg en toewijding voorbereid, zoodat de roem zelfs tot buiten de provincie werd gehoord. De secretaris, de hr L. Willeboer, gat een mooi verslag van de expositie. Een krachtig applaus was de dank der verga dering. De penningmeester, de hr Johs. Oele kon meedeelen dat het met de financiën niet slecht was gegaan. Een batig saldo kon nog geboekt worden. Het winterprogramma werd vastgesteld het voornemen is weer flink aan te pak ken. Lezingen en inleidingen zullen gege ven worden over urgente onderwerpen, den tuinbouw betreffende. Ook cursussen zijn weder in voorberei ding. De voorzitter wees er met nadruk in zjjn slotwoord op, dat kennis macht is, zulks vooral in deze tijden. KRUININGEN. De nieuwe verkeersweg KruiningenGoes is Donderdagavond voor het verkeer opengsteld van Kruiningen tot aan de nieuwe burg bij Vlake. AUTO WEIGERDE TE STARTEN OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. RILLAND. Toen gisternamiddag de trein, die om 4,21 van het station Rilland naar Bergen op Zoom vertrekt den over weg bij den derden weg alhier naderde, be vond zich op dien overweg een personen auto van C. van B. te Krabbendijke welke in de richting van het dorp Rilland wilde rij den, en een bestuurder en 2 vrouwen waren Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest matige, in het Oosten tijdelijk zwakke, Z.O. tot O. wind, nevelig tot licht of half bewolkt, droog weer, kou de nacht, weinig verandering in tempera tuur. Za. 22 Oct. Zon op. 6 h 38; onder: lp h 51. Licht op: 17 h 21. Maan pp: 5 h 33; onder: 16 h 12. N.M. 23 Oct. Hoog- en Laagwster te VliMliigeii; Hoogwater. Laagwster. October. 21 11.41 5.46 18.20 22 0.12 12.25 6.33 19.04 23 0.56 13.09 7.14 19.45 Vrijdag Zaterdag Zondag Hoog- Vrijdag Zaterdag Zondag en Laagwater te Wemeldlnge: Hoogwater. Laagwster. October. 21 1.11 13.34 6.57 19.18 22 2.00 14.19 7.44 20.03 23 2.47 15.04 8.23 20.42 Wanneer U last heeft van rheumatiek, neemt dan eens een proef met dit recept om de pijn te verdrijven. U kunt het thuis klaarmaken en het helpt goed. Bij Uw apotheker en drogist koopt U 85 gram ter pentijn en 15 gram Rheumagic-olie (gecon centreerd). Een 15 grams-fleschje Rheu- rnagic-olie kost maar 65 cent, dus met de terpentijn bent U voor ongeveer drie kwartjes klaar. Schudt deze twee bestand- deelen in een schoone flescch goed door el kaar. Zorgt ervoor dat U het niet in Uw oogen krijgt. Uw Rheumatiek-olie is nu ge reed. Bevochtigt de pijnlijke plaatsen er mede, zonder te wrijven of te masseeren en de pijn verdwijnt direct. Het is werkelijk een uitstekend middeltje. U zult blij zjjn dit goede recept gevonden te hebben. Vergeet daarom niet 85 gram terpentijn en 15 gram Rheumagic-olie (geconcentreerd) bij Uw apotheker of drogist te halen. (Ing. Med.) gezeten,. Van tegenovergestelde richting kwam de landbouwersknecht A. de W. met drie losse paarden op den overweg. Deze konden de auto niet passeeren, zoodat deze stopte. Toen de bestuurder de auto den trein steeds dichter zag naderen, wilde hij door rijden, doch de auto weigerde te star ten. Een der vrouwen is toen den trein te gemoet geloopen, en de machinist wist den trein tot stilstand te brengen, voor den overweg, zoodat een ongeluk kon worden voorkomen. Diefstal van paling. In den morgen van een dezer dagen be merkte een landbouwer, dat een hem toe- behoorende roeiboot, liggende in een polder onder de gemeente Nieuwerkerk, welke boot met een ketting en slot was vastge maakt, niet meer op zijn plaats lag. Bij een ingesteld onderzoek bleek dat van een te Serooskerke woonachtigen visscher 'n drietal beunen, gevuld met paling (onge veer 75 kg) waren leeggehaald. De politie stelde een onderzoek in, dat tot gevolg had, dat zekere C. K. en J. P. S., werklieden te Zieriksee, werden aange houden als verdacht den diefstal te hebben gepleegd. Beiden zijn ter beschikking der Justitie gesteld. GEMEENTE-SECRETARIS BENOEMD. De gemeenteraad van IJzendijke benoem de heden tot gemeente-secretaris den heer Joz. Dierikx, ambtenaar ter secretarie al daar thans waarnemend gem.-secretaris, met 6 van de 7 stemmen. De 7e stem was voor den heer S. van Reijen te Bergen op Zoom. WEIGERING VAN BOUWVERGUNNING VOOR PROTESTANTSCH ZIEKENHUIS TE TERNEUZEN GEHANDHAAFD. TERNEUZEN. In de gisteren gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente keerden verschillende sprekers zich tegen het voorstel van B. en W. om met de N.V. Gekro destructiebedrijf te Overschie een overeenkomst aan te gaan voor het wegha len van kadavers etc. Men meende dat de huidige toestand de meeste bevrediging schept. De Raad nam geen besluit, zou deze kwestie dan van hooger hand laten opleg gen. Vervolgens werd behandeld het beroep van de Ver. Protestantsche Ziekenzorg te IJzendjjke tegen het besluit van B. en W. tot weigering van een bouwvergunning voor den bouw van een ziekenhuis bij het Rust huis „Scheldeoord". B. en W. hadden voor gesteld, dit beroep ongegrond te verklaren, omdat van uitbreiding van het rusthuis met een ziekenhuis huns inziens geen sprake kan ztfn, doch dat een nieuw gebouw wordt ge sticht, en dit niet gebouwd wordt aan een weg, daar het meer dan 10 m achter de rooilijn zal komen te liggen, en vrijstelling van die bepaling alleen mogelijk is, wan neer het te stichten gebouw verder dan op 100 m afstand van andere belendingen is gelegen. Door de Ver. Protestantsche Zie-

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1