NATIONALE TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 20 OCTOBER 1938. N#. 247. ng ,S. KBONIEK van den DAG. LALINE LESTER'S ROMAN MIDDELBURG. GOES. Voor 197„10 's-Jaars WlNGS American Cigarettes Ook voorü Hoe eerder. hoe beter/ 20 sluks 25 ds .FT 30 erking prijzen. m, de K. van ling ie Minister Beek heeft weidsche plannen. Kolonel Beek, de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, heeft onverwachts een bezoek gebracht aan Koning Carol van Roemenië. Politieke improvisaties als deze zijn altijd belangrijk. De diplomaten gaan er alleen in dringende aangelegenheden toe over, ook al heeft de hedendaagsche diplo matieke étiquette dan heel wat van de hei lige vormelijkheid van eertijds over boord gegooid. De heer Beek speelde de laatste jaren een merkwaardige party in Europa s poli tieke concert. Hij woelde Polen los uit het vroegere verbond met Frankrijk, zocht toe nadering tot Berlijn en schiep dus een soort van Poolsche zelfstandigheidspolitiek. Velen in Polen zagen dat met leede oogen aan, maar ze vermochten er niet veel tegen te doen. Het gematigd dictatoriale bewind, dat het Poolsche volk zich door zijn ver scheurdheid op den hals heeft gehaald, smoorde de stemmen der heftigste opposi tie. De politiek van Beek levert Polen op 't oogenblik aanzienlijke winst op. Mede door haar toedoen kon Hitier zijn eischen ten aanzien van Tsjechoslovakije stellen. Im mers, indien Polen aan de zijde van Frank- rpk was gebleven, zouden de krachtsverhou dingen veel ongunstiger voor het Derde Rijk zijn geweest. Door Hitler in de kaart te spelen verwierf Polen zijn aandeel van de Tsjechoslovaaksche buit. Het gebied van Teschen en een stukje Tsjechisch Silezië, waar een in meerderheid Poolsche bevol king woont, is door Praag aan Polen afge staan. Uiteraard heeft dit gevolg van Beck's buitenlandsche politiek een deel zijner cri tici met zijn bewind verzoend, maar dat be- teekent nog geenszins, dat die politiek Po len nu ook blijvend gewin zal opleveren. Vermoedeiyk ziet Beek zelf de gevaren er van duidelijk in, en moet men zijn bezoek aan koning Carol beschouwen als den aan hef van een bezwering dier gevaren. Polen's geografische positie in Europa is nogal penibel. Het bevindt zich tusschen de seylla van het bolsjewisme en den cha- rybdis van het nationaal-socialisme. Noch van de Sovjet-Unie, noch van het Derde Rijk meenen de Polen veel goeds te ver wachten te hebben en hun buitenlandsche politiek zal naar alle waarschijnlijkheid nog vele jaren den weerslag van die vrees te zien geven. Een groot deel van het Pool sche volk beschouwt Duitschland als den gevaarlijksten buurman, omdat Duitschland bp het Vredesverdrag van Versailles den befaamden Poolschen corridor moest af staan en Oost-Pruisen daardoor van het RÜk werd afgescheiden. Hitier heeft on langs in zijn rede in het Sportpaleis te Ber lijn weliswaar verklaard, dat hij van Polen niets te eischen heeft en dat hij heel goed begrijpt, dat een groot volk als het Pool sche een uitweg naar zee moet hebben, maar dat heeft het Poolsche wantrouwen jegens Duitschland's bedoelingen niet weg kunnen nemen. De ervaring leerde, dat de woorden des Führers nog al eens voor tweeërlei of zelfs velerlei uitleg vatbaar zijn. Nu Duitschland's machtspositie in de wereld nog gestadig groeit, wordt het laten te gevaar, dat Polen uit het Westen be dreigt, steeds geduchter en het lijdt geen twijfel, dat de Poolsche diplomatie zich daarop met wassende bezorgdheid is gaan bezinnen. De middelen van verweer tegen het Duitsche „dynamisme" zijn echter be perkt. Slechts twee deugdelijke kan War schau beproeven: toenadering zoeken tot de Sovjet-Unie, of een bondgenootschap van Oost- en Zuid-Oost-Europeesche staten, buiten de Sovjet-Unie om stichten. Daar de Polen allesbehave op innige banden met het bolsjewistische Rusland gesteld zijn, wordt nu het tweede beproefd. Beck is ver- moedeiyk naar koning Carol toegegaan, om den Roemeenschen vorst zijn plannen voor te leggen. Gemakkelijk zullen die "plannen echter niet verwezenlijkt worden, nademaal er aan een politieke homogeniteit in Oost- en Zuid- Oost-Europa nogal wat ontbreekt. Van een bondgenootschap, als Beek naar alle waar schijnlijkheid voor oogen staat, zouden Po len, Roemenië en Hongarije de pijlers moe ten vorm. Tusschen Roemenië en Honga rije lijkt een werkelijke vriendschappeiyke verstandhouding voorshands echter vrijwel uitgesloten. Het vredesverdrag van Trianon heeft niet alleen Hongaarsch grondgebied aan Tsjechoslovaküe toegewezen, maar ook Uit het Engelsch door W. A. C. 36). Hij wachtte een oogenblik, steeds den kende, maar zyn hersens waren suf. Einde- iyk bad hij een nieuw idee. Zouden de stij len van de ladder zelfs al waren de sporten vergaan nog eenigszins bruik baar zijn? Zoo ja, dan zou hij daarlangs naar beneden kunnen komen. Door een krachtigen ruk kreeg hij er een los. 't Was luciferhout, dat in stukken viel, toen hp 't aanraakte. Geen stuk van de ladder was bruikbaar, zelfs niet voor een kat! De opening naar de uitgraving beneden was ongeveer een vierkante meter. Die lad der moest hy dus maar buiten beschouwing laten en bij zyn plan blijven, om langs 't geïmproviseerde touw af te dalen. En indien daar beneden dan eens een ladder was, sterk genoeg, om daarlangs 't andere onderkomen te bereiken! Die gedachte deed 't bloed sneller in zyn aderen stroomen. Alle hoop was nog niet vervlogen. Zachtjes liep hy naar de tafel by de slaapplaats, om op zyn horloge te zien. Het was over half vijf. Toen bóog hij zich over Laline en een vreeselyke angst deed hem even terugdeinzen. Haar doorzichtige handen lagen op haar borst gevouwen en gedurende een ver schrikkelijk oogenblik dacht hy, dat ze dood was zóó bleek was ze. Haar lippen hadden zich tot een glimlach en dan een nog veel grooter stuk, Zeven burgen, aan Roemenië. De Hongaren heb ben de ho",p, om ook daarvan althans een deel terug te krijgen, nog lang niet opgege ven. En zoolang ze die hoop blijven koeste ren, zullen de Roemenen niet veel van hun „vriendschap" moeten hebben. Voor het overige is het echter denkbaar, dat de politieke ontwikkeling de plannen van Beek op den duur in de kaart gaat spelen. Hongarije, dat thans mee van de Duitsche machtsuitbreiding profiteert, kan er in vervolg van tijd, evenals Polen, last mee krijgen. Hitier zal, om Oost- en Zuid- Oost Europa geheel onder Duitschen in vloed te brengen, Hongarije moeilijk kun nen ontzien. Reden om aan het welslagen van zijn plannen te wanhopen, bestaat er dus niet voor Beek, al zou hij thans, in eerste instantie weinig gehoor by koning Carol gevonden hebben. Een mogelijkheid, waarop hij kan speculeeren, is dan verder ook nog, dat Italië zich in vervolg van tijd sympathiek voor een Oost- en Zuid-Oost Europeesch blok gaat interesseeren. Want alle betuigingen van duurzame liefde voor Duitschland in de Italiaar.sehe pers ten spijt, krijgt men de laatste dagen den in druk, dat de groote heeren te Rome zich niet zonder bezorgdheid afvragen, waar de machtsontwikkeling van het Derde Rijk tenslotte tot stilstand zal komen. Ook voor Italië is een oppermachtig Duitschland nu niet bepaald een lokkend verschiet. DE STATIONSBRUG. Reeds enkele weken is men bezig met het gereed maken aan beide oevers van het kanaal van de plaatsen waar de schip brug zal worden gelegd tijdens het her stel en de electrificeering van de Stations- of wil men Kanaalbrug. Als wij goed geluisterd hebben, ligt het in de bedoeling de schipbrug begin volgende week van Vlissingen naar hier over te brengen en de' vaste deelen te bevestigen aan de tijdelijke daarvoor gemaakte hoof den. Als de schipbrug gereed is, kan dan de andere brug worden weggenomen om te worden behandeld en na eenige maanden gemoderniseerd op haar oude plaats terug te keeren. De tijdelijke toestand zal met zich bren gen, dat de laatkomers voor den trein op moeten passen niet te laat te komen. De vervoerders van zware vrachten zul len zich goed op de hoogte moeten stel len van het op de schipbrug toegelaten gewicht en alle bestuurders van voertui gen zullen zich aan een zeer lage snelheid moeten houden. Natuurlijk zal ook het openen en sluiten van de schipbrug meer tijd vorderen, dan den wachtenden lief is, maar men heeft nu de overtuiging dat binnen afzienbaren tijd de „brug der zuchten" wel zal zijn verge ten en het oponthoud aan hét kanaal wel belangrijk zal worden verkort. DE BESTRATING. Het is zeker niet te ontkennen dat de bestrating in onze stad hier en daar nog wel om verbetering vraagt, maar het is ook bekend, dat de post bestrating op de begrooting niet groot is en ook niet hoo- ger zal mogen zijn. Het is daarom zeker te waardeerën, dat men met het beschik bare geld steeds hier en daar tracht het oude te herstellen en de putten wat weg te werken. Dat men dit thans in het cen trum der stad doet en met name na Rei gerstraat, Wal, Nieuwe Kerkstraat, waar klinkers kwamen, thans de hoofdstraat, de Langedelft een beurt krygt, is toe te jui chen. DE HAVENWERKEN. Geschil tusschen aannemers en de gemeente. Met de aannemers van het havenwerk, de heeren A. de Bruyne en J. M. van Riet, is een geschil ontstaan. De aannemers re clameeren een schade ad 8800, waarop zij, naar de meening van B. en W. geen recht hebben. De aannemers wenschen dit geschil te on derwerpen aan arbitrage. B. en W. geven den Raad in overweging om tegen den eisch der aannemers verweer te voeren. Mr. H. C. J. Zaayer schrijft over deze kwestie aan B. en W. het volgende: „In verband met het geschil, bestaande tusschen de Gemeente Goes en de aanne- geplooid; ze scheen in een andere wereld te zyn. Hij boog zich nog wat en raakte haar voorhoofd aan. Neen, ze was niet dood; 't was vochtig en warm en nu voelde hij den zwakken adem, die door haar geopenden mond kwam. Hij ging achteruit. Ze sliep zoo rustig. Zou hij haar wakker maken of zou 't niet beter zijn zelf een paar uur te slapen, alvorens 't nieuwe waagstuk te onderne men. Hij voelde zich oververmoeid en moest een uurtje slapen. Evenals voedsel, zou de slaap verkwikking brengen. Na twee kaarsen te hebben uitgeblazen, ging hij naast Laline liggen. Toen ze voelde, dat hy naast haar lag, werd ze wakker en met een zucht van de innigste liefde vleide ze zich in zijn ver moeide armen. „David", fluisterde ze, „de engelen zullen komen, hetzij om ons tot zich te nemen, hetzij om ons naar de aarde terug te bren gen. Ik ben niet meer bang Hij sloot zich dicht tegen haar aan en zou haar nog maar niets vertellen van het geen er was gebeurd ze moesten nog een paar uur rustig slapen. Maar voordat de slaap zich over hem ont fermde, dacht hij nog wat na als 't moest, konden zy de kaarsen als voedsel gebrQiken. Hoe langer zy 't uithielden, des te meer kans bestond er, dat de auto werd gevonden, want zóó volmaakt verlaten kon toch geen landstreek zyn, dat er weken lang niemand zou komen en de boeren van Oieul zouden zich ongerust maken over mers de Bruyne en Van Riet betreffende het werk, bestaande uit het maken en uit voeren van de kunstwerken voor den nieu wen havenarm met havenkom, alsmede het maken van een gedeelte kademuur aan de Albert Joachimikade langs de bestaande haven, in verband met welk werk die aan nemers een schade reclameeren van de ge meente ad pl.m. 8800, heb ik de eer U het volgende mede te deelen en te advi- seeren: Het standpunt der aannemers, hierop neerkomende, dat de Gemeente gegaran deerd zou hebben, dat de bestaande dam- wand geschikt v>as om een waterdichten werkput te maken, is onhoudbaar, en wel in de eerste plaats omdat de woorden een der gelijke opvatting niet toelaten, in de twee de plaats omdat dit een uitdrukkelijke af wijking van de Algemeene Voorwaarden zoude zyn en in de derde plaats, omdat bij de aanwijzing er uitdrukkelijk op gewezen is, dat die bestaande damwand niet overal even diep geslagen was en dat er gaten in zaten voor gaszinkers en kabels. Waar deze aanbesteding volgens bestek en voorwaarden heeft plaats gehad onder de t.g. Algemeene Voorschriften voor de Uitvoering en het Onderhoud van Werken, zal dit geschil opgelost moeten worden door arbitrage. Ofschoon in de Gemeentewet (Art. 171 en 228i) staat dat het Besluit van den Raad tot het opdragen van bestaande geschillen aan de beslissing van scheidsmannen, de goedkeuring van Gedeputeerde Staten be hoeft en in dit geval de gemeente het ge schil niet opdraagt ter beslissing aan scheidsmannen, doch dit geschiedt door de aannemers, meen ik toch, dat het, om ze ker te gaan, gewenscht is om een eventueel besluit van den Raad om zich tegen dezen eisch der aannemers voor de commissie van arbitrage, die volgens opgemelde Algemeene Voorschriften dit geschil moet beslissen, verweer te voeren aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten te onderwerpen." DE WINKELSLUITING. Blijkens een adres aan den Raad, verzoe ken de plaatselijke afdeelingsbesturen van den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" en de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden om te bepalen, dat als tijdstip voor winkelsluiting op Zaterdag avond wordt aangewezen 9 (21) uur. Artikel 2 der Winkelsluitingswet 1930 be paalt, dat het verboden is een winkel voor het publiek geopend te hebben: a. geduren de den Zondag; b. op de eerste vijf werk dagen der week vóór 5 uur des voormiddags en na 8 uur des namiddags; c. op Zaterdag vóór 5 uur des voormiddags en na 10 uur des namiddags. Artikel 9, eerste lid, eerste volzin, der aangehaalde wet, houdt de bepaling in, dat, indien, ter beoordeeling van den Gemeente raad, in een gemeente zich bijzondere om standigheden voordoen, welke afwykingen van het bepaalde in de artikelen 2, 4, 5, '7 of 8 gewenscht maken, deze afwykingen door den Gemeenteraad onder goedkeuring der Kroon kunnen worden vastgesteld. „Alvorens in dezen onze houding te bepa len aldus schrijven B. en W. aan den Raad hebben wy het gevoelen ingewon nen van de besturen der beide middenstands- vereenigingen „Handelsbelangen" en „De Hanze" hier ter stede als zijnde, naast adressanten, de meest belanghebbenden. Uit de hierbij gevoegde adviezen blijkt, dat bei de tegenover het verzoek afwijzend staan. Weergevende ons eigen gevoelen met be trekking tot deze aangelegenheid meenen wij er op te moeten wijzen, dat de aange haalde bepaling van art. 9 der Winkelslui tingswet slechts dan afwijking van de in art. 2 der wet aangegeven sluitingstijden toestaat, wanneer er zich bijzondere om standigheden voordoen, welke die afwijking gewenscht maken. Zoodanige omstandighe den zijn ons niet bekend. Adressanten voe ren ,wel aan, dat de vrije Zaterdagmiddag voor het publiek voldoende gelegenheid geeft tot koopen en dat velen hun loon niet meer op Zaterdag, doch op een anderen dag der week ontvangen, en daardoor niet tot het doen van inkoopen op den Zaterdag zyn aangewezen, doch dit is een algemeen voor komend verschijnsel en zeer zeker niet een bijzondere omstandigheid, die toch het cri terium dient te zijn voor het in het leven roepen van een voorschrift als door adres santen bedoeld. Op grond van deze overweging en mede uit hoofde van het afwijzend advies der mid- denstandsvereenigingen, stellen wij Uwe vergadering voor, afwijzend op het verzoek te beschikken." Overtollige leerkracht. Aan de openbare lagere school B zijn momenteel 5 leerkrachten verbonden, doch in verband met de daling van het aantal leerlingen, waardoor het benoodigde ge middelde van 186 over dit jaar niet is be reikt, zal met ingang van 1 Januari 1939 één leerkracht moeten worden ontslagen. In verband met het feit, dat den heer W. Hengeveld, wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd, binnenkort ais on derwijzer aan voormelde school ontslag zal moeten worden verleend, heeft deze zich, blijkens mededeeling van het Hoofd dier school, bereid verklaard, zich een eventueel te verleenen ontslag te laten- welgevallen. B. en W. stellen dit gebaar ten zeerste op prijs en geven den Raad in overwegin; den heer W. Hengeveld met ingang van Januari 1939 op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen als onderwijzer aan de Openbare school B in deze gemeente; onder dankbetuiging voor de aan de ge meente bewezen diensten. Wijziging jaarwedde. Nu de functie directeur-veearts van deh keuringsdienst voor vee en vleesch vol- ambtelijk is geworden, en mede ter rege ling van de nog hangende kwestie der ver voerkosten van den genoemden functiona ris, geven B. en W. den Raad in overwe ging, om met ingang van 1 Januari 1939 te bepalen, dat de directeur-veearts van den keuringsdienst van vee en vleesch en het openbaar centraal slachthuis zal ont vangen: le. een jaarwedde van 2500 2750; 2e. een vergoeding van 750 ppr jaar voor het ten behoeve van den dienst gebruiken van zijn eigen automobiel. Hiertoe zal art. 17 der ambtsinstructie dienen te worden aangevuld waartoe zij een concept-besluit indienen. Verder dient, wanneer de dienstbetrek king een volambtelijke wordt, ook het uitoefenen van particuliere veeartsenykun- dige practijk te worden verboden. Hier toe wordt de weg gewezen door art. 20 van het Ambtenaren-reglement, hetwelk o.m. het verrichten van bezoldigde werkzaamhe den voor anderen verbiedt zonder schrif- teijke vergunning van B. cn W. De vergunning tot het uitoefenen van practyk, welk de huidige functionaris be zit krachtens beschikking van B. en W. van 30 April 1932, gewijzigd bij besluit van 1 Juni 1934, Zal derhalve worden ingetrok ken. Tegen handhaving van de vergunning tot vervulling van de betrekking van lee- raar aan de Rijkslandbouwwinterschool, be staat bij B. en W. geen enkel bezwaar. Kosten L. O. en U. L. O. Nu de gemeenterekening over het jaar 1936 door het college van Gedeputeerde 'Staten is gesloten, moet het bedrag der -i.- z-. verzekert 28-jarige de volgende uitkeringen/' hun priester en hem komen zoeken. Ja misschien was 't verstandiger de gedachte aan het doen eindigen van hun ellende door middel van zijn revolver van zich af te zetten, totdat elke kans op red ding vervlogen was en Laline voor zijn oogen langzamerhand wegstierf. En nu lag ze in zijn armen en bleef hem trouw. De warmte van hun beider licha men bracht een gevoel van welbehagen, waardoor voor 't oogenblik de angst werd afgestompt en zij in het land der droomen verzonken. O! gezegende slaap! HOOFDSTUK XIX. Dien Zondag was Laline 't eerst wakker. Het was 's middags drie uur van den vier den dag van hun gevangenschap. In hun zwaren slaap van uitputting hadden zij al les vergeten. Ze hief haar goudblonde hoofd van David's borst op en heel voorzichtig voelde ze met haar kleinen wijsvinger over de zwarte, borstelige haren op zyn kin en wangen. Om de een of andere reden bracht dit weer leven in haar die ruwheid scheen zoo reëel! 't had er zoo veel van alsof zij en David levende wezens waren. Een man met een sterken, zwarten baardgroei kon toch geen geest zyn en als ze met haar vinger kon voelen, kon ze zelf ook geen geest zyn. Duizelig, met een leege maag en met een ziek gevoel van doodsangst wakker worden de, dacht ze het eerste oogenblik, dat zij dood waren en dat dit misschien het vage vuur was, waardoor zij gingen. Bij overlijden binnen 37 jaar: 1) 1000,— terstond betaalbaar, 2) 1000,— gezinsrente per jaar, 3) 5000,— op einddatum. Bij leven na 37 jaar: ƒ5000,— benevens 1000,— bij later overlijden. (Inz. Med.) Maar neen, ze leefden daar lag David en hij was haar man. Hij was zoo uitgeput, ddt hij trots haar 'zachte aanraking niet w'akker werd daarom kon ze naar hem blijven kijken. Er brandde maar één kaars, die op een paar centimeter na was opgebrand; dat was de nieuwe, die hij dien ochtend omstreeks ze ven uur had aangestoken. Laline was licht in haar hoofd en 't scheen vol lucht en opgeblazen als zoo'n carnavalshoofd 't leek wel een ballon. Ze greep er naar neen, 't was toch haar eigen hoofd, van denzelfden vorm als altijd. Toen begon ze met zich zelf te redeneeren. „Je begint dwaas te worden, Laline La- mont, omdat je niet genoeg te eten hebt". Ze begon David's oogleden te kussen en met haar zachte wang zijn zwarte gezicht te streelen. Het ruwe gevoel vond ze heer lijk. Ze raakte zijn haar aan, zijn wenkbrau wen en zijn ooren, en deed net alsof ze even zooveel kostbare bezittingen telde. Toen werd hij klaar wakker en zag haar daar liggen, terwijl ze hem aankeek en er tranen in haar wimpers kwamen. Angstig boog hij zich over haar heen. Hoe zou hy haar moeten vertellen, dat zijn poging had gefaald en dat zij de hoop om zich een uitweg naar de trap te graven, moesten laten varen? Hoe zou hij den moed hebben haar te vragen zyn jas, de deken en het kleed af te staan? Uitstel baatte- nu niet, hun krachten zou den afnemen en 't ware beter maar dade- Daa r een order halen.7 Dat is toch uit gesloten. Je wordt hopeloos 'f 35 mij in ieder geval de moeitevan 't probeeren waard. Ruim Ipo.-? En. gisteren had Wij nog voor 5 maan den. voorraad.Kun. jij dan tooveren? Neerymaar Ik bederf mijn humeuren ienu- wen. nietKook voort aan ookWINCji.,dan. wordtje weerde oude.' (Ingez. Med.) vergoeding worden vastgesteld, waarop de besturen der in deze gemeente gevestig de bijzondere lagere scholen over 1936 aanspraak hebben voor de instandhouding dier scholen, alsmede voor de vakonder wijzers. Grondslag voor de berekening der exploitatiekosten vormt het bedrag, het welk in genoemd jaar ten behoeve van de openbare lagere scholen in deze gemeente is uitgegeven. Deze bedragen admini stratiekosten inbegrepen voor de scho len voor gewoon lager onderwijs 10.10 per leerling en voor de school voor uitge breid lager onderwijs 10.68 per leerling, zoodat de besturen per leerling hunner overeenkomstige school recht hebben op een gelijk bedrag. STAANGELD AUTOBUSSEN. Bij Raadsbesluit van 18 April 1929 werd vastgesteld een verordening op de heffing van een staangeld van autobussen. Deze verordening bevat een tweeledig tarief, hetgeen verband houdt met het feit, dat enkele ondernemers uitsluitend des Dins dags deze gemeente aandoen of op dien, dag met meer autobussen rijden dan op de overige dagen der week. Aangezien op Dinsdag uitsluitend standplaats mag wor den genomen op het pleintje aan de voor malige Koepoort, werd nu het tarief zoo danig ingericht, dat voor het gebruik ma ken zoowel van de standplaats op de Groote Markt als van die aan de Koepoort (dus de dagelijksche diensten) wordt ge vorderd een bedrag van 1 per dag of 40 per jaar en wegens het gebruik uit sluitend van het pleintje aan de Koepoort 0.50 per dag of 20 per jaar. Eenige maanden terug werd van de zij de der autobusondernemers de wensch naar voren gebracht orn verlaging van ta rieven te verkrijgen, gezien de vele lasten lyk de beste of de slechtste kans, die hen wachtte, te vernemen, maar allereerst moest hij haar een klein ontbijt voorzetten. „Lieveling", fluisterde hij, zijn stem zoo opgewekt en vroolijk mogelijk makende, „ik heb een ander prachtig plan bedacht ik begrijp niet, dat ik er niet eerder op kwam en dat is, indien ik 't laken en 't kleed mag nemen" hij zei nog niets van zijn jas, om haar niet te verontrusten, want dan zou ze die dadelijk willen afstaan „dan kan ik gemakkelijk in de uitgraving beneden komen, waaruit de luchtstroom komt, en zoo een uitweg vinden". Ze gaf een korte kreet en hield zich aan hem vast. „Dan neem je mij ook mee, David. Ik wil niet alleen worden achtergelaten. Als je 't niet doet, dan spring ik je achterna". „Neen, schat, dat zal je niet doen", ant woordde hij eenigszins streng, „je moet me gehoorzamen en toonen dat je de dapper ste lieveling bent, waarop ooit een man kon rekenen. Zoodra je bent aangekleed, moet je me komen helpen en dan zal je zelf zien, dat 't volkomen veilig is en dat ik, na een een onderzoek te hebben ingesteld, bij je kan terugkomen". Toen haalde hij de chocolade en ver deelde die zorgvuldig met zijn mes. „Van morgen niet meer dan een heel klein ontbijt, lieveling!" zei hij glimlachend, maar denk maar aan 't festijn, als ik te rugkom dan eten we alles op!" (Wordt vervolgd;.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5