IP fm&isile tx&gchpse W Luchtbescherming, Volksvoorlichting en PolitiekelTinnegieterij (&GOESCHE COURANT PUROL ZEELAND. mmmiAm. KERK EN SCHOOL. LEGER EN VLOOT. WEERBERICHT. Bieten rooien MIDDELBURG, I0ES. Dagblad. Uitg. N.V. De Middelburgsche Crt. Bureauxte MIDDELBURGSt. Pieterstr. 28, Telefoon Redactie 269, Administratie 139; te GOESTurfkade Tel. 17. Postgiro 43255. Abonnementsprijs voor Middelburg en Goes f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal. Week abonnementen in Middelburg en Goes 18 ct. jmow NUMMER 847. TWEE BLADEN. DONDERDAG r^r i 20 OCT. 1988. EERSTE BLAD. 181e JAARG. nnna MIDDELBURGSCHE COURANT Advertentiën 30 ct per regel, ingezonden mededeelingen 60 ct p. r. Bij contract lager. Tarief op aanvraag. Familieberichten en dankbetuigingen minimum f 2.10. „Kleine Advertenties", max. 6 regels, 75 cent, bij vooruitbetaling. „Brieven, of adres bureau v. d. blad" 10 ct extra. Bewijsnummers 5 ct. X. De voorgeschiedens. ■ssss; Najaar 1936 besloot de gemeentelij ke luchtbeschermingsdienst te Middelburg, fot voorlichting en opvoeding tot de zelf- beschermingsgedachte der burgerbevolking door de verschillende diensthoofden van de gemeentelijke luchtbescherming een serie korte voordrachten te doen houden over de drie programmalijnen der radio distributie ter plaatse. In volkomen harmonie met de exploitan ten dezer inrichting vorderde de burge meester, op grond der luchtbeschermings- wet, de ter beschikkingstelling der radio- distributie en in tegenwoordigheid van alle hoofden van dienst, met het toenmalige wnd. hoofd van den gemeentelijken lucht beschermingsdienst overste G. Berghuys, heeft burgemeester M. Fernhout de serie korte voordrachten officieel geopend, waarna het hoofd van den voorlichtings dienst een inleidende voordracht hield. Voor de volgende avonden stonden op het programma voordrachten van den gemeente lijken gasspecialist dr. J. Dekker; -van den brandweercommandant overste H. Bierman enz. Alom in den lande bleek groote belang stelling voor dit initiatief te bestaan. Zoo groot zelfs, dat door een ongelukje de hee- ie zaak den nek omgedraaid werd. De Vlissingsche luchtbeschermingsdienst vroeg namelijk den Middelburgschenkan de voordracht van dr. Dekker ook over ons net doorgegeven worden? Als goede buur zeide Middelburg natuurlijk: gaar ne! Ook Vlissingens burgemeester „vor derde" de distributie daar ter plaatse en al les zou goed gegaan zijn, als men niet op het onzalige denkbeeld was gekomen, voor de doorzending van Middelburg naar Vlissingeneen telefoonlijn aan te vragen. Dat ging naar het hoofdbestuur P. T. T.; daar kwam het op het bureau van de Radio Omroep Controle Commissie; die zag in dit uitzenden, op grond van de wet nog wel, van „uitzendingen!" die niet aan haar hooge goedkeuring onderworpen waren, een aantasting harer hoogheids rechten, ende poppen waren aan het dansen. Op den voor de causerie over strijdgassen bestemden avond „vorderde" het hoofd van den voorlichtingsdienst, uit naam van den burgemeester en op grond der Wet, de ter beschikkingstelling van het radio distributienet, maar de directie van het bedrijf hield hem een telegram van den minister van binnenlandsche zaken per soonlijk voor, behelzende een verbod der uitzending. Hiermede was de kous af. Dit uitstekende middel tot voorlichting der burgerbevolking was in feite kapot gesla gen. En het is nog steeds in scherven. II. Hoe het was en een „nadere be schouwing." De zaak heeft een vervolg gehad. De burgemeester van Middelburg is met den Commissaris van politie naar generaal De Ridder getogen om de zaak te bespreken. Gevolg was een circulaire van den minis ter van binnenlandsche zaken, waarin de zaak „nader in beschouwing genomen werd." Alvorens de circulaire te bespreken enkele opmerkingen over hoe het voor dien was. De „vordering? der ter beschik kingstelling van de radiodistributienetten steunt op art. 12 der Luchtbeschermings- wet, hetwelk „ieder verplicht de door den burgemeester schriftelijk van hem gevor derde medewerking te verleenen." De wet is van 23 April 1936; zij is uitgegeven 28 April van dat jaar. Verschillende aanschrij vingen en rondschrijvens zijn daar op ge volgd; wij volstaan met Saaruit te vermel den, (bureau Rodi, No. 10246, 4 Sep. 1936) dat de dir.-gen. der P. T. T. de houders van radiodistributie-inrichtingen wijst op hun verplichtingen, voortvloeiende uit art. 12 der Wet: „de houder van een machti ging is verplicht, onverwijld en onverkort gevolg te geven aan hetgeen eenige auto riteit krachtens de wet van hem verlangt. Indien dit medebrengt het doen van mede deelingen aan de aangeslotenen, doet hij deze aan alle aangeslotenen over alle programmalijnen toekomen." Om dit nog eens te onderstrepen volgt daar op: „De machtigingshouders zijn derhalve verplicht, indien dit op de voorgeschreven wijze van hen wordt gevorderd, de doorgifte van de programma's te onderbreken, ten einde We„h"vfTeeSter of diens lasthebber ge- aaneeslnte ST&n med«leelingen tot de en dichten"enz. Maar, kan men vragen, wat ziin dat voor „mededeelingen ?V is' dlaroXr ook te verstaan een korte voordracht beoogen- de voorlichting der bevolking? g Generaal De Ridder geeft 'daarop het antwoord in zijn circulaire van 21 Sentem ber 1936, gericht tot de Commissarissen der Koningin, en door dezen doorgegeven aan de burgemeesters. Daarin vindt men namelijk aanwijzingen van den inspecteur der burgerluchtbescherming voor „het ge bruik van de radio-distributie ten dienste van de voorlichting van de passieve bevol king, teneinde haar de algemeene en bij zondere gedragsregels de zelfbescher mingsmaatregelen bij te brengen, als mede haar met de algemeene beginselen van den luchtbeschermingsdienst en de taken van de overheidsorganen bekend te maken." Generaal De Ridder beveelt hier aan „het periodiek houden van korte voor drachten' „het in groote lijnen bespre- ken van een in de gemeente of de provin- cie binnenkort te houden luchtbescher mingsoefening", enz. De generaal vervolgt dan: „Het verdient aanbeveling, teneinde een zoo groot mogelijk gedeelte van de bevolking te bereiken, alle beschikbare programma-mogelijkheden te benutten voor de voordrachten of besprekingen." En, ten bewijze dat men verder ziet dan het eigen beperkte geziehtsveldje, voegt generaal De Ridder hier nog aan toe: „De voorlichting moet zooveel mogelijk geschie den op tijdstippen, dat programma's wor den uitgezonden, welke zonder ernstig be zwaar kunnen worden onderbroken en dus niet tijdens de uitzending van lessen, lezin gen en belangrijke muziekwerken." Tot recht begrip van zaken noteere men deze twee belangrijke feiten: 1. dat er in het vorenstaande nergens sprake is van eenigerlei bemoeienis der Ra dio Omroep Controle Commissie; 2. dat, blijkens den omzendbrief van ge neraal De Ridder, het hoofdbestuur der P. T. T. verklaard heeft, dat zijn eerderver- melde circulaire omtrent den ter-beschik- kings-stellingsplicht der radio-distributie centrales „geheel van toepassing is op de hierbovenomschreven voordrachten en besprekingen, mits zij worden gehouden door den burgemeester of diens lasthebber". Het was, zoolang de politieke Radio-Om- roep-Contröle-Commissie zich er nog niet mêe bemoeid had, alles zoo klaar als een klontje: binnen redelijke grenzen konden de gemeentelijke luchtbeschermnlgsdiensten onder verantwoordelijkheid van den bur gemeester zelf, een bescheiden gebruik maken van de radiodistributiecentrales teneinde het op luchtbeschermingsgebied nog zoo hopeloos achtergeblevene Neder- landsche volk voor te lichten en op te voe den. Maar nu is dat uit. III. Hoe het nu is: één maand, één kwartier, één lijn. Er moest, nadat de Middelburgsche voor lichtingsavonden door ingrijpen van den minister waren stop gezet, wat gebeuren. Het is gebeurd. Bij brief van den minister van binnenlandsche zaken van 4 Decem ber 1937, aan de burgemeesters. Daarin hakt minister Van Boeijen den door gene raal De Ridder opgekweekten boom om, en stelt er een doode boonestaak voor in de plaats. Want wat is de uitkomst van 's ministers „nader in beschouwing ne men?" Ziehier: De mogelijkheid van de burge meesters, binnen redelijke grenzen doch te allen tijde en naar hun inzicht, de radio distributie ten behoeve van den gemeen telijken luchtbeschermingsdienst te vor deren, is voortaan beperkt tot dringend of dreigend werkelijk luchtgevaar of tot door den minister goedgekeurde luchtbe schermingsoefeningen, zooals er den 27 a.s. in Zeeland een zal plaats vinden. Maar de voorlichting van de burgerbevolking is den- plaatselijken luchtbeschermingsdien sten ontnomen; zij „dient te geschieden door de Nederlandsche omroeporganisa ties" die zich, zoo mag hier aan toe gevoegd worden, over het algemeen en tot dusverre bitter weinig aan de luchtbe scherming gelegen laten liggen. Vermomd- politieke leuterpraat en „lunchmuziek" zijn belangrijker zaken dan de opvoeding van het Nederlandsche volk tot luchtbe schermingsgezindheid. Maar dat tusschen haakjes. Wat de plaatselijke distributiecentrales betreft: deze mogen voortaan volgens den omzendbrief van minister Van Boeijen één maal per maand geduren de één kwartier, en dan uitsluitend over de derde programmalijn, ter beschikking van den gemeentelijken luchtbeschermingsdienst gesteld worden, mits de burgemeester dit tevoren bij de Radio Omroep Con trolecommissie heeft aangevraagd, en de minister van binnenlandsche zaken gehoord het advies dier com missie, op die aanvrage goedgun stig beschikt zal hebben. De minister gevoelt klaarblijkelijk zelf het zonderlinge van deze figuur, want hij motiveert deze, o.i. onnoodige en onnutte inschakeling eener politieke commissie, met de volgende zinsnede: „Hierbij gaat het niet zoozeer om de controle op den programma-inhoud als zoodanig dan wel om een uitvloeisel van de omstandigheid, dat aan de Radio-Omroep-Contróle-Com- missie het toezicht is opgedragen op de „eigen uitzendingen'" van de radiodistribu- anten in het algemeen". Op het volkomen gebrek aan dwingende logica dezer slappe redeneering behoeft hier niet gewezen te worden; het spreekt voor zichzelf. Tenzij men er dwingelandij, maar dan van de R.O.C.C., in wil lezenvermoedelijk niet ten onrechte! IV. Hoe het worden moet. We hebben nu de angstigedagen van September, van München en Hitier en Chamberlain en Benesj en Mussolini en Da- ladier weer achter den rug. Maar we heb ben toen hard en pijnlijk gevoeld, hoe on voorbereid we met de luchtbescherming der burgerbevolking wel waren. Dat moet beter worden. Daartoe kunnen regelmatige kp^te voordrachten over het net der radio- is nbutiecentrales het hunne bijdragen, e plaatselijke voordrachten, door hoof- plaatselijke diensten, in opdracht n e,, "ron,role van de burgemeesters, op grond der wet te houden, kunnen van grooten invloed ten goede zijn. Onder de beperkingen, door generaal De Ridder in zyn circulaire van 21-IX-'S6 gesteld (niet te lang, niet te vaak, niet wanneer er be langrijke cultureele uitzendingen zijn) moeten deze plaatselijke uitzendingen weer mogelijk gemaakt worden, zonder vooraf gaand verlof van den minister, zonder dat de R.O.C.C. er iets mêe te maken heeft. Die houde zich op haar terrein: de cen sureering der algemeene omroep-uitzen- dingen en der werkelijke „eigen" uitzen dingen van radio-distributie-centrales. Maar dit zijn heelemaal geen „eigen" uit zendingen." Het zijn uitzendingen op grond' der Luchtbeschermingswet, door gemeen telijke diensthoofden, namens of in op- Leven is, gegeeseld worden tot ont- sterving aan Uw eigen ik. PRINSES JULIANA OP HET LOO. Gistermiddag om een uur is Prinses Ju liana met Prinses Beatrix per auto op het paleis het I.oo aangekomen voor een ver blijf van enkele dagen. PRINS BERNHARD OP SCHIERMONNIKOOG. Prins Bernhard is nadat hij gistermorgen op Terschelling het nieuwe station van de N.ZH.R.M. geopend had, met een extra boot naar Harlingen vertrokken. Vandaar begaf de Prins zich later op den middag haar Oostmahorn, vanwaar Z.K.H. per douaneboot naar Schiermonnikoog vertrok. Bij de aanlegplaats op Schiermonnikoog stond een auto klaar, welke den Prins naar het hotel Van der Werff heeft gereden. De Prins zal tot Vrijdag op het eiland ver toeven en jacht maken op wild, waarvan het eiland zeer rijk voorzien is. In 1936 heeft Prins Bernhard ook op Schiermon- nikkoog gejaagd. EEREPROMOTIE MINISTER J. J. C. VAN DIJK. In aanwezigheid van eenige honderden genoodigden, waarbij tal van ministers en andere hooggeplaatste burgerlijke en mili taire autoriteiten heeft vanmiddag in de groote aula van het Koloniaal Instituut te Amsterdam de promotie plaats gehad van den minister van defensie, den heer J. J. C. van Dijk, tot doctor honoris causa in de rechtsgeleerdheid. Deze bijzondere plechtig heid viel samen met de herdenking van den 58sten dies natalis van de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. DE „SUMATRA" UIT LISSABON VERTROKKEN. Hr. Ms. kruiser „Sumatra", onder bevel van den kapitein ter zee L. F. Klaassen, is op 19 October uit Lissabon vertrokken. De heer J. D. Evers verlaat de Neder landsche spoorwegen. Naar wij vernemen, zal de heer J. D Evers, chef van den dienst der exploitatie der Nederlandsche spoorwegen met ingang van 1 Mei a.s. den dienst verlaten. DE ACTIE TOT VERLAGING DER LEERLINGENSCHALEN. Het Comité uit de samenwerkende on derwijzers organisaties heeft namens 12 hoogleeraren van de rijksuniversiteit te Leiden, 29 hoogleer aren van de rijksuni versiteit te Utrecht, 18 hoogleeraren van de rijksuniversiteit te Groningen, 19 hoogleer aren van de gemeentelijke univer siteit van Amsterdam, 14 hoogleeraren van de r.k. universiteit te Nijmegen, 9 hoog leeraren van de technische hoogeschool te Delft, 7 hoogleeraren van de landbouw- hoogeschool te Wageningen, 5 hoogleeraren van de katholieke economische hoogeschool te Tilburg, 21 hoogleeraren van semina ria, 41 rectoren van lycea, 38 rectoren van gymnasia, 78 directeuren van hoogere burgerscholen, 11 directeuren van han delsscholen, 9 directeuren van leeszalen en bibliotheken en een aantal andere autori teiten een adres aan den ministerraad ge- ronden, waarin dringend wordt verzocht indien eenigszins mogelijk, te willen bevor deren dat de leerlingenschalen voor het lager onderwijs herzien worden. Adressanten zijn van oordeel, dat de te genwoordige toestand nadeel voor de volksontwikkeling met zich meebrengt Ook achten zij het bedenkelijk, dat zoo vele jongeren, die een speciale opleiding genoten hebben, die hen voor het onder wijs voorbereidde, geen plaats in de school kunnen vinden, terwijl de daar werkzame leerkrachten overbelast zijn. Het is den onderteekenaars van dit ver zoekschrift bekend, dat de toestand van de rijksschatkist het niet gemakkelijk maakt hun verzoek in te willigen, maar de zeer groote belangen, waarom het hier gaat, geven hun de vrijmoedigheid de mi nisterraad te verzoeken aan hun adres haar volle en welwïTlende aandacht te willen wijden. DE BOMAANSLAG TE ROTTERDAM OP KONOWALEC. Op de vragen van het Tweede Kamerlid De Visser (comm.) in verband met den te Rotterdam gepleegden bomaanslag op den vreemdeling Konowalec, hebben de minister van justitie en van buitenlandsche zaken het volgende geantwoord: Dat de bij de bomontploffing te Rotter dam omgekomen E. Konowalec een „fascis tisch terrorist" was, is niet komen vast te staan. Evenmin is gebleken of waar schijnlijk geworden dat de reden van de uitwijzing van dezen Konowalec uit Polen en Zwitserland is geweest, dat hij zich zou hebben beziggehouden met de voorberei ding van aanslagen op bekende persoon lijkheden. Dat er te Genève wel eens door Volkenbonds-delegaties tegen Konolawec is gewaarschuwd, is mogelijk met zekerheid is dit thans niet meer vast te stellen. dracht van den burgemeester, in het pu blieke belang gehouden. Die zijn voor ons volk zoo belangrijk, dat de Radio-Omroep-Contröle-Commissie haar te lange teenen in dit opzicht maar moet intrekken. Want onder de huidige regeling van één maand, één kwartier, één lijn, zal het doel zéker niet bereikt worden. Richtlijnen? Goed! Maar dan niet om een politieke commissie tevreden te stel len, maar om het Nederlandsche volk vei lig te stellen, zoover als hét kan. Dat zij de maatstaf, en dat alleen. Ofschoon hiermede strikt genomen het uitgangspunt van de Volgende vragen ver valt, bestaat er geen bezwaar tegen ter zake het navolgende mede te deelen: 1. In haar mededeelingen aan de pers, noch overigens, is de politie zoo goed als uitsluitend afgegaan op verklaringen van J. Baranowsky. 2. Van mededeelingen van leden van het zgn. Oekraïnisch bureau te Londen is geen gebruik gemaakt, aangezien zoodani ge mededeelingen niet zijn gedaan, daar gelaten of, ware het anders, zulks tot schade van het onderzoek zou hebben ge strekt. Van beïnvloeding van het onder zoek door wie dan ook, waardoor de op sporing zou worden bemoeilijkt, is geen sprake, terwijl de regeering zich niet ver antwoordelijk kan stellen voor de conclu sies en beschouwingen, waartoe de geble ken en bekend geworden feiten onder scheiden persorganen aanleiding hebben gegeven. Overlast aan Sovjet-Russische handelsschepen is niet toegebracht. In dit verband zij opgemerkt, dat, indien aan boord van vreemde schepen, wanneer zij in onze havens vertoeven, een onderzoek noodzakelijk is, zulks nimmer achterwege zou kunnen worden gelaten uit vrees „overlast" te veroorzaken. Dat het gebruik van een photo, welke in werkelijkheid niet die van een verdach te was daargelaten hoe men over zoo danig gebruik wil denken i.e. het on derzoek heeft vertroebeld, is niet aanneme lijk. Dat de geheele aangelegenheid, in de vragen bedoeld, door de Nederlandsche justitie in volkomen onafhankelijkheid en los van politieke beïnvloeding, van welke zjjde ook, wordt onderzocht, mag veilig worden vertrouwd. Matroos bij stortzee over boord geslagen en verdronken. Gistermorgen is een matroos eerste klas se bij het houden van oefeningen op de Noordzee in de buurt van het vuurschip „Haaks" door Hr. Ms. flottieljeleider „Tromp" door een stortzee over boord ge slagen en verdronken. DE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat blijkens door het centraal bureau voor de statistiek verstrekte voorloopige gegevens in de week 3 t/m 8 October 1938 bij gesubsidi eerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 565.939 personen (waaronder 75.085 landarbeiders). Van de 490.854 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 22.2 (in de vorige verslagweek, 19 tjm 24 September 1938, was dit percen tage 21.9), In de eerste verslagweek van October was het werkloosheidspercentage voor verzekerden (zonder landarbeiders) in de laatste jaren als volgt: 1932: 26.6: 1933: 24.3; 1934: 26.2: 1935' 30.3; 1936: 30.3; 1937: 23.6; 1938 22.2. Op 8 October 1938 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingesehre ven 324.362 werkzoekenden, waarvan er 307.335 werkloos waren (nl. 293.861 man nen en 13.474 vrouwen.) De heer I. Sinke te Middelburg is be noemd tot lid der commissie belast met het afnemen van het examen Midden standsdiploma, algemeene handelskennis; voor Middelburg en Terneuzen. Aan de Dordtsche Industrie- en huis houdschool slaagde voor huishoudkundige voor inrichtingen (eerste groep) mej. H. J Schram de Jong te Middelburg. Aan de technische Hoogeschool te Delft slaagde voor het prop. examen voor werktuigkundig ingenieur de heer J. van Blerkom te Vlissingen. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de school voor Geref. lager onderwijs Kerk- hoek te I e r s e k e, de heer L. Hertoog al daar. Benoemd tot landbouwkundige bij de Landbouwkundige Onderaf deeling van het Landbouwkundig Instituut van het Alge meen Proefstation voor den Landbouw in Ned.-Indië ir. P. N. Hackenberg, afkomstig uit Middelburg. Men verzoekt ons te melden dat het bericht over de benoeming van den heer G, Tafié te Rotterdam tot hulpprediker bij de Ev. Luth. Gemeente te Middelburg-Vlissin- gen voorbarig is. Er zijn wel besprekingen daarover gevoerd maar tot een definitieve benoeming is het nog niet gekomen. Dit zal eerst over enkele dagen geschieden. Het Ned. Verbond van christen jonge vrouwen- en meisjesvereenigingen hield Woensdag te Middelburg een leidster dag voor Walcheren. Mevr. Spijkerboer uit Soeburg opende de vergadering, waarna mevr. Wagner uit Nieuwdorp de verdere leiding op zich nam. Des morgens werd het onderwerp, „kerk en vereeniging" behandeld. Van verschil lende zijden werd dit onderwerp bezien, waarop een bespreking volgde. Des mid dags werd het leiden van de vereeniging, en de jaar- en ringavonden besproken. Mevr. Spijkerboer heeft mevr. Wagner dank gebracht voor de inleidingen. Bij Kon. besluit is vergunning ver leend aan den kapitein ter zee L. F. Klaas sen, lot het aannemen der ridderorde van commandeur 2e klasse der Dannebrogorde van Denemarken, hem geschonken door Zijne Majesteit den Koning van Denemar ken. Bij Kon. besluit is met ingang van den len November 1938 aan den kapitein ter zee K. van Aller, op zijn verzoek eervol ont slag uit den zeedienst verleend wegens lang- durigen dienst. IBISSHAG m l-blly m-W WAAIT NIET UIT 0E PUP «eeï my 0okbelmanin...lekker,ittdTi! (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige wind uit Z. richtingen, nevelig tot licht bewolkt, waarschijnlijk droog weer, koude nacht, iets warmer overdag. Vr. 21 Oct. Zon op: 6 h 36; onder: 16 h 53. Licht op: 17 h 23. Maan op: 4 h 17; onder: 15 h 47. N.M. 23 Oct. Hoog- en Laagwater te Hoogwater. Laagwater. October. Donderdag 20 10.49 23.25 4.55 17.26 Vrijdag 21 11.41 5.46 18.20 Zaterdag 22 0.12 12.25 6.33 19.04 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later. (S springtij.) Hoog- en Laagwater te Wemeldingeg Hoogwater. Laagwater. October. Donderdag 20 0.06 12.40 6.03 18.23 Vrijdag 21 1.11 13.34 6.57 19.18 Zaterdag 22 2.00 14.19 7.44 20.03 tegen kloven in de handen Doos 30, Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drog. (Ingez. Med.) Een inspecteur van politie heeft pro- ces-verbaal opgemaakt tegen een jongen, die op het Veersche bolwerk aan het voet ballen was. Art. 15 der politieverordening schrijft voor, dat dit op andere dan door B. en W. aan te wijzen plaatsen verboden 3S. De politie heeft 5 jongens bekeurd, die in de Langedelft tegen een winkelpui Runden, "wat bij art. 14 der politieverorde ning is verboden. Gisteren is op de Haringplaats de 73- jarige K., toen hjj een paar passen naar links ging door een achter hem rijdenden fietser aangereden. Beide kwame te val len. K. is bij een der omwonenden binnen gebracht, waar een dokter een hoofdwon de, die K. bij zijn val fcad opgeloopen, ver bond. Na wat op zijn verhaal te zijn geko men is hij naar huis gebracht, H. A. HANKEN 80 JAAR. Morgen, Vrijdag 21 October, zal de heer H. A. Hanken, tachtig jaar worden. Wel zeer weinigen hebben zulk een werkzaam leven achter zich als deze tachtigjarige. Tot voor ruim twee jaar was de hr Hanken directeur van den Wii- helminapolder, en naast deze reeds zware en verantwoordelijke betrekking bekleed de hij steeds tallooze functies in vereeni gingen, corporaties enz., die direct of zij delings verband hielden met zijn dagelijk- schen arbeid. En in den regel waren die functies van belangrijken aard, had de hr Hanken- een leidende rol te vervullen. Toen de hr Hanken op ruim zeven en zeventigjarigen leeftijd het directeurschap van den Wilhelminapolder neerlegde, Wil- helminadorp verliet en zich aan den Pa- tijnweg vestigde, brak daarmede nog geen periode van rust voor hem aan. Vele der aangeduide functies worden nog door den heer Hanken bekleed. Zoo is hij bv. nog voorzitter van de veilingsvereeniging „Zuid Beveland", van de afd. Zeeland van het Ned. Trekpaardenstamboek, van de Zeeuw- sche Regelingscommissie voor de Paar denfokkerij, van de commissie van toezicht voor de Rijkslandbouw Winterschool te Goes, enz. Als de hr Hanken in de achterliggende jaren te kennen gaf, dat hij langzamer hand zijn tijd gekomen achtte om te gaan, dan bleek wel duidelijk, dat anderen er niet zoo over dachten en hem nog gaarne wil den behouden. En we gelooven niet, dat het den heer Hanken al te veel moeite kostte om zich te laten overhalen, want hij verricht al die functies met hart en ziel, is er in de jaren mede vergroeid. En als we nagaan hoeveel vooruitgang tot stand kwam ondanks vele zeer moeilij ke jaren onder leiding van den heer Hanken, dan is er ook wel alle reden voor hem om met voldoening op den langen reeds afgelegden weg, en op den velen reeds verrichten arbeid terug te zien. Mog? het hem echter gegeven worden, nog langen tijd zoo werkzaam en actief te kunnen blijven, want dat is ongetwijfeld het schoonste geschenk dat ook de hr Han ken zichzelf toe zal willen wenschen.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 1