ZEEUWSCH STRAFRECHT. ZUIDBEVELAND ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. PERSKRONIEK. Oude straffen in Middelburg. öaoor* ooos. vcrKouaen: Bescherm Uw keel tegen infectie i met de beproefde geneeskracht van PSc (Inz. Med.) voor 1939. De v o o r z. wees er op dat B. en W. de begrooting sober hebben moeten ra men, in verband met de moeilijke tijdsom standigheden. Van de algemeene beschou wingen werd gebruik- gemaakt door den heer V e r 1 a r e. Hij heeft kunnen zien dat de begrooting zuinig is opgezet. Het doet den Raad genoegen dat deze sluitend ge maakt kon worden zonder belastingverhoo- ging. De toekomst ziet er nog maar donker uit, en de werkloosheid in deze gemeente is nog niet veel verminderd. Het uitgebrei de wegennet in deze gemeente eischt ook veel uitgaven. Gelukkig dat ook de ver laagde rente der leeningen tot uiting is ge komen in de begrooting. Hoewel wij dank baar zijn voor den vrede, toch zal men be dacht moeten zijn op de Luchtbescherming. Ook is het gewenscht de jeugdige werkloo- zen te hulp te komen met het laten volgen van cursussen enz. De voorz. zeide, dat B. en W. hopen dat de renteverlaging nog doorgevoerd kan worden, en dat de jeugdige werkloozen ge holpen worden door deelneming aan cursus sen te Middelburg. Bij den post jaarwedde-ambtenaar ter secretarie vroeg de heer V e r 1 a r e in lichting op welke gronden B. en W. voor stelden de jaarwedde met 100 te verhoo- gen. De voorz. wees er op, dat de ambte naar een volwaardige kracht is, hij werkt zeer accuraat en B. en W. vinden het zeer billijk dat de jaarwedde verhoogd wordt. De heer Eikenhout vroeg, of een amb tenaar onmisbaar is, waarop de voorz. toestemmend antwoordde. De hr. E i k e n- h o u t vond het jammer dat men dan nog niet meer jaarwedde jkan geven, omdat nu de werkgeefster feitelijk van hem pro fiteert. De post werd daarna goedgekeurd. Verder werden bij sommige posten inlich tingen gevraagd en verkregen, doch veran deringen worden niet aangebracht. De be grooting werd daarop onveranderd vast gesteld op 38211 in ontvang en uitgaaf met een post onvoorzien van 628. Dit voor den gewonen dienst. Voor den kapi taal dienst zijn de ontvangsten en uitgaven 3767. Bij de daarop gehouden rondvraag kwam de kastoeslag en kolentoeslag aan werk loozen ter sprake. Besloten werd dezen te verleenen als het vorige jaar. Daarna sluiting. RAAD VAN RITTEM. RITTEM. Maandagmiddag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burge meester P. W. ter Haar. Afwezig de heer L. Osté. Van het rijksbureau voor drinkwater voorziening was een schrijven ontvangen, waarin is vermeld dat in Rittem in totaal 113 aansluitbare perceelen aanwezig zijn. De bewoners en eigenaars van deze percee len hebben zich als volgt uitgesproken: 54 perceelen of ca. 48 voor de water leiding, waarvan 18 perceelen of ca. 16 voor onmiddellijke aansluiting, terwijl 59 perceelen of ca. 52 tegen de waterlei ding. De jaarlijksche opbrengst van de 54 perceelen, die zich voor de waterleiding hebben verklaard, bedraagt incl. een alge meene toeslag voor meterhuur, overver- bruik enz. 1170, die van de 18 perceelen, die voor directe aansluiting zijn, rond 400. De Raad besloot de beslissing over de al of niet aansluiting voorloopig aan te hou den. Het bestuur der afd. Rittem van den B. V.L. had een verzoek ingediend om voor het jaar 1939 een kleine bijdrage te mogen ontvangen. B. en W. stelden voor een subsidie van 5 toe te kennen. De heer Louwerse vond dit bedrag aan den lagen kant, gezien de subsidies aan de andere vereenigingen en stelde voor het bedrag tot 10 te ver- hoogen. Dit voorstel werd door den heer T a n g e gesteund. Bij stemming staakten de stemmen, de beslissing werd tot de vol gende vergadering uitgesteld. De gemeente-begrooting voor het dienst jaar 1939 werd aangeboden met een bedrag in ontvangsten en uitgaven voor zoover den gewonen dienst betreft van 15390 en een post onvoorzien van 129. De kapitaal- dienst wijst een voordeelig saldo van 6.25 aan. Van H. M. de Koningin was ingekomen om advies het verzoek van den burgemees ter om in de gemeente Koudekerke te wo nen, zulks in verband met de omstandig heid dat het vorige verzoek slechts voor een halfjaar was toegestaan. De v o o r z. deelde mede, dat het in zijn voornemen ligt om zich begin Februari van het volgend jaar in de gemeente Rittem te vestigen. Wethouder Boogaard bracht dank aan den burgemeester voor hetgeen deze tijdens de afwezigheid van den secretaris in mili tairen dienst heeft gepresteerd. Wethouder De Visser sloot zich bij deze woorden aan en stelde tevens voor den ambtenaar ter secretarie den heer Jong- koen voor zijn hulp gedurende dien tijd een kleine vergoeding van 10 te geven; het geen met algemeene stemmen werd aange nomen. Bij de rondvraag merkte de heer D e Pagter op, dat de Zuid Wateringstraat in een slechten staat verkeert. Spr. stelde voor het bestuur van den Polder Walche ren te verzoeken om dezen straatweg te verbeteren. Aldus besloten. Tevens vond de heer DePagter dat ook de Westhoekweg wel voor verbetering vatbaar zou zijn, daar deze weg ook hier en daar bepaald slecht is te noemen. De voorz. zeide toe, dit te zullen onderzoe ken. De heer C e v a a 1 zeide dat de oprit naar den Boom dijk, nabij het fort Zoutman, vroeger van een leuning was voorzien. Spr. achtte het wenschelijk, dat, gezien de ge vaarlijke gaten aan weerszijden van deze oprit, opnieuw een leuning zal worden aan gebracht. De heer C e v a a 1 stelde dien aangaande voor ook een zoodanig verzoek aan den Polder Walcheren te richten, waar mede de Raad accoord ging. RAAD VAN 's-GRAVENPOLDER. 's-GRA VENPOLDER. Maandag verga derde de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester Van Meerendonk, voltallig. Ingekomen was de mededeeling van het bestuur van het waterschap 's-Gravenpol- der dat zijn besluit waarbij vergunning werd verleend tot demping van de water gang langs de Dorpstr. door Ged. Staten is goedgekeurd. De v c o r z. deelde mede, dat de ge meente nog geen vergunning tot demping en rioleeringen van Ged. Staten ontvangen had zoodat er dit jaar van de uitvoering van dit werk nog wel niet veel komen zal. Besloten werd een nieuwe rekening-cou rant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten aan te gaan daar deze in stelling door de tegenwoordige omstandig heden niet meer in staat is de credit-rente op ouden voet te handhaven. Op verzoek van het gemeentebestuur van Goes werd in verband met de met de N.V. Gekro gesloten overeenkomst inzake destructie van gestorven en afgekeurd vee de verordening op den keuringsdienst ge wijzigd. Ingevolge deze wijziging staat- van de beslissing van den keuringsveearts tot vervoer van gestorven vee naar een door hem aan te wijzen plaats binnen drie uren beroep open op den burgemeester. Op voorstel van B. en W. werd de alge meene politieverordening (aangevuld met een ventverbod. Dit verbod zal niet van toe passing zijn op visch-, groenten- en fruit- venters alsmede niet op hen die in hun woonplaats een winkelnering hebben. De legesverordening werd aangevuld met de volgende heffingen voor ventvergunnin gen: 0.15 voor één dag, 1 voor een maand en 5 voor een jaar. Verder zal f 0.15 worden geheven voor een vergun ning voor straatmuziek, liedjeszingen enz. Aan J. Allemekinders werd op zijn ver zoek een bijdrage van 15 verleend in de kosten van demping en rioleering van de vuile sloot voor zijn nieuwe woning aan den Schuitweg, onder de voorwaarde dat dit werk wordt uitgevoerd overeenkomstig de voorschriften van B. en W. De rekening van het burgerlijk armbe stuur werd goedgekeurd met een totaal aan inkomsten van 7180 en aan uitgaven van 7564, nadeelig slot van 38. De begrooting van het burgerlijk armbe stuur voor 1939 werd goedgekeurd met een eindcijfer van 5284 en een post voor on voorziene uitgaven van 39. De voorz. wees er op dat de financieele positie van het burgerlijk armbestuur niet rooskleurig is zoodat de gemeente de ver- pleegkosten van alle armlastige krankzin nigen voor haar rekening moet nemen en zij ook de bijdrage in de kosten van den geneeskundigen dienst niet meer zal ont vangen. De gemeentebegrooting voor 1939 werd aangeboden met een eindcijfer van 30636 en een post voor onvoorziene uitgaven van 458. Bij de rondvraag deelde de voorz. me de, dat gebleken was dat L. Hoekman te goeder trouw van de gemeente 66 roeden grond in gebruik had zonder dat het ooit was opgevallen dat deze grond eigendom van de gemeente was. Overwogen zal wor den dezen grond aan Hoekman te verkoo- pen, opdat de grensscheiding weer in orde komt. Wethouder Hoogesteger wees nog op een kapot gereden afscheiding langs de watergang aan het eind van de Raadhuis straat. Deze is nog steeds niet gerepareerd en levert gevaar op voor voetgangers en fietsers. De v o o r z. zal er het polderbestuur op merkzaam op maken. De heer De Klerk wees nog op het onregelmatige aan- en uitgaan van de straatverlichting. RAAD VAN AARDENBURG. AARDENBURG. Dinsdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van den bur gemeester, voltallig. Naar aanleiding van een gestelde vraag door een der Raadsleden, bij de rondvraag van de laatste vergadering, betreffende het schoonmaken van een put der rioleering, deelde de voorz. mede, dat deze kwestie door B. en W. werd onderzocht en geregeld. Spr. gaf aan de Raadsleden in overweging om in gevallen, dat zij door inwoners op de een of andere kwestie worden gewezen, de zen te adviseeren zich vooraf tot den ge meente-opzichter, dan wel tot B. en W. te wenden. Vele dergelijke kleinigheden kun nen door den opzichter dan wel B. en W. geregeld worden, zonder dat de Raad zich daarmede hoeft bezig te houden. Slechts indien iemand door deze instanties zijn zin niet zou krijgen, niettegenstaande hij meent in zijn recht te zijn, is het gewenscht den Raad uitspraak te laten doen. Naar aanleiding van een verzoek van het Algemeen Nederlandsch Verbond om belas ting te heffen van opschriften in vreemde talen, werd besloten onder de aandacht van deze vereeniging te brengen, dat het ge wenscht zou wezen, dat de vereeniging zich tot de regeering wendt., opdat deze in staatsstukken meer gebruik zal maken van de gangbare Nederlandsche taal, zoodat van haar afkomstige stukken, door iederen Ne derlander begrepen kunnen worden. De Raad was van oordeel, dat het euvel van op schriften in vreemde talen, in deze gemeen te niet voorkomt, afgezien van de gewone in het dagelijksch gebruik gangbare. In principe is de Raad wel bereid, indien dit euvel te eeniger tijd zich in belangrijke mate zou gaan voordoen, het verzoek nader te overwegen. Mevr. v. d. Broecke wilde het voorstel van B. en W. dat tot „voor kennisgeving aannemen" luidde, aanhouden, tot bekend was, wat andere gemeenteraden in deze besloten. Een door Ged. Staten voorgestelde wijzi ging in de verordening voor den gemeente veldwachter werd aangenomen. De rekening over 1937 werd voorloopig vastgesteld voor den gewonen dienst op 62.985 in ontvangsten en 49.474 in uit gaven. Voordeelig saldo 13.510. Voor den kapitaaldienst waren de bedragen: ontvang sten 68.605, uitgaven 71.194, nadeelig saldo 2589. Met algemeene stemmen werd de heer J. P. Lippens herbenoemd tot lid van het algemeen armbestuur, Bij de rondvraag vroeg de hr. P. Ryck- a e r t of de gemeente niet wil zorgdragen dat er op Draaibrug een terrein aangewe zen wordt, waar de bewoners hun overtol lig huisvuil kunnen storten. De plaats die daar vroeger voor bestemd was, is thans verboden..De voorz. zeide, dat B. en W. reeds hebben uitgezien naar een geschikt terrein. Het is echter een moeilijk op te lossen probleem, daar de eigenaar van het vorige terrein dit niet meer wil beschikbaar stellen en het Rijk bovendien den toegang heeft afgesloten. De gemeente beschikt in de nabijheid der woningen niet over per ceelen grond, zoodat er waarschijnlijk op andere wijze in zal moeten worden voor zien. B. en W. zullen echter pogingen in 't werk stellen, om een oplossing te vinden. De voorz. zeide, dat de bewoners zelf veel schuld aan de afsluiting dragen, daar ze tegen de moeite opzagen, het vuil ver ge noeg weg te werpen of te storten, maar dit steeds vlak vooraan gooiden, inplaats van in de diepte. RAAD VAN KADZAND. KADZAND. Maandag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van den bur gemeester, voltallig. Het voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en der bezoldiging van de gemeenteveldwachters, overeenkomstig de door den Commissaris der Koningin gege ven aanwijzingen, werd m.a.s. aangenomen. Tevens besloot de Raad, op voorstel vein E. en W., eveneens m.a.s. den gemeente veldwachter een vergoeding van 25 per jaar toe te kennen voor bezit van het ge wone politiediploma. Voorts werd tot wijziging besloten van de deposito-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche gemeenten in verband met verlaging van rentevergoeding. Ingevolge de indertijd op voorstel van een der raadsleden aan B. en W. verstrekte opdracht, een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid tot oprichting eener ge meentelijke bewaarschool, deed het college van B. en W. thans het voorstel in begin sel te besluiten tot oprichting eener zoo danige school en het plaatsen van een op roep om sollicitanten ter benoeming eener onderwijzeres, waarbij alleen zij in aanmer king zullen komen, die de bevoegdheid heb ben tot het geven van bewaarschoolonder- wijs of wel van gewoon lager onderwijs. Conform het voorstel van B. en W. be sloot de Raad de jaarwedde der te benoe men onderwijzeres vast te stellen op 500 minimum en 600 maximum. De begroo ting voor het dienstjaar 1939 werd aange boden met een cijfer van 34352 in ontvang en uitgaaf, voor wat den gewonen dienst aangaat, waarbij een bedrag van 3043 voor onvoorziene uitgaven aanwezig is en voor wat den kapitaaldienst aangaat met een bedrag van 8436, aan inkomsten en uitgaven. Op voorstel van een der leden be sloot de Raad m.a.s. een parkeerverbod uit te vaardigen voor het Keuvelstraatje. KADZAND. De opbrengst van den speld jesverkoop voor „Zonnegloren", inrichting ter verpleging van lijders aan t.b.c. heeft alhier 15 bedragen. DE BENOEMING VAN MR. OUD TOT BURGEMEESTER VAN ROTTERDAM. De Nederlander (c.h.) schrijft: Wanneer in Rotterdam een nieuwe bur gemeester wordt benoemd is het gewoonte, dat de Raad bijeenkomt om deze benoe ming te critiseeren. Dit is niet verboden. Wèl onverstandig. Tien jaar geleden werd een liberaal be noemd. De liberalen vormden slechts een tamelijk kleine fractie in den raad. Daar om was Rotterdam in last. Vooral de anti revolutionairen bliezen toentertijd hoog van den toren en werkten zelfs met een inter pellatie, gevolgd door moties, die uiteraard voor de prullemand bestemd waren. En de a.r. loco-burgemeester van die dagen achtte het zelfs oirbaar in zijn rede bij de installa tie van den nieuwen burgervader aan zijn kwade bui lucht te geven. Dat was tien jaar geleden. Hetzelfde stuk is thans zij het in eenigszins andere be zetting opnieuw voor het voetlicht ge bracht. Ditmaal is een vrijzinnig-democraat benoemd en ziet, zijn partij is in den Rot- terdamschen raad in het geheel niet ver tegenwoordigdOpnieuw discussies in den Raad en weer een interpellatie en een motie. Ditmaal niet van een anti-revolu- tionnair, maar voor de variatie van een communist. Ook d.w.z. de motie be stemd voor de prullemand. Het is een uitwas van de democratie, wanneer men in ernst gaat verkondigen, dat tot burgemeester een lid van een be paalde partij moet worden gekozen omdat die partij de grootste of een groote raads fractie in de betreffende gemeente bezit. En het is evenzeer een uitwas, wanneer men de benoeming van een bepaald per soon afkeurt omdat diens partij niet in den Raad is vertegenwoordigd. Deze theorie zou bv. al direct tot deze zonderlinge conse quentie voeren, dat iemand, die niet bij een politieke partij is aangesloten, geen kans heeft ooit tot burgemeester te worden be noemd. Wij hebben het al meer geschreven en zullen 't nogmaals doen: Bij een benoeming en zeker ook bij een burgemeestersbenoe ming zullen bekwaamheid en geschiktheid voorop hebben te staan. Wat die geschikt heid betreft, zeker zal een van de factoren, die haar bij een burgemeestersvacature be palen, de mogelijkheid zijn van aanpassing van den candidaat aan de geestelijke en po litieke sfeer van de betreffende gemeente. Maar verder mag men niet gaan. De rekenkundige methode van benoeming is verfoeilijk. Onze Nederlandsche democra tie werkt gelukkig in het algemeen nog met levende menschen en niet met doode cijfers. Dat moge zoo blijven Maar dan dienen zij, die van die democratie het juis te begrip hebben, waakzaam te zijn en tel kens als het noodig is hun stem te doen hooren. Want het is niet alleen de Rotterdamsche Raad, die hier schuld heeft. Ook de regee ring gaat juist op het stuk van burgemees tersbenoemingen niet vrij uit, doordat zij in het algemeen een veel te groote waarde Belangrijke straffen in vroeger dagen waren de doodstraf en lichamelijke straf fen als geeseling, brandmerking en andere Al deze straffen werden reeds op het schavot voltrokken, en hadden in het open baar plaats, want ze dienden niet alleen om den misdadiger te straffen, maar ook „ten exempel", ten voorbeeld van de kij kers, die hieruit konden leeren, hoe het hun vergaan zou, als zij zich schuldig zou den maken aan strafbare feiten. Steeds werd dus een zoodanig punt voor het op slaan van het schavot gekozen, dat zooveel mogelijk menschen in de gelegenheid wa ren, het afschuwelijke tooneel bij te wo nen. Meestal waren het gruwelijke en vrij bloedige vertooningen, welke de dui zenden nieuwsgierige kijkers te zien kre gen. Soms ook waren het vroolijker too- neelen, bv. als iemand te pronk werd ge steld, of als hij de schandsteen door de stad moest dragen. In de zoogenaamde Ruige Registeren van de stad Middelburg, welke loopen vanaf 1480, vinden wij vele merkwaardige straf fen opgeteekend, en het is de moeite zeer waard, eens na te gaan, hoe onze voor ouders de misdadigers straften. Toen in 1509 Pieter Nagel zijn vrouw vermoord had, werd hij, veroordeeld op een slede door de stad rondgesleept te worden „en- de komende onder 't gerichte mitten viere verbrant te worden en al te pulvere." Ruim 50 jaar later onderging Leunis Do- mis, alias Keyser, dezelfde straf. Hij had in 1562 brand gesticht in de kerk te Brig- damme, en volgens de aloude regel „oog om oog en tand om tand" werd in die da gen een brandstichter tot de vuurdood ver oordeeld. Om de omstanders duidelijk te maken wat de misdadiger gedaan had, be paalde het vonnis, dat boven zijn hoofd zou aangebracht worden „een pot met stroo gevuld en de afbeelding van een kerk", als symbool van het begane mis drijf. Niet steeds waren het zulke wreede tooneelen die zich afspeelden. Toen Huy- bregt Jacobs op een warme zomeravond een pintje wijn was gaan tappen uit de ton bij den herbergier zonder daarvoor te .be talen, kreeg hij een opvoedende straf, want de vroede vaderen veroordeelden hem, met een kruik op zijn schouders en een bord op de borst, een uur -lang te pronk te staan, en het vonnis schreef nauwkeurig voor, dat op dat bord moest geschreven staan „Huybregt Jacobs wordt hier een ure gestelt, overmits dat hij wijn uyt een vat hem neyt toebehoorende ge tapt heeft by avent en ontyde". Van wijs beleid getuigt ook het vonnis tegen Cornelis Symons in den jare 1515. Wat hij misdreven heeft staat helaas niet vermeld, maar „na vriendelijk appointe- ment van Burgemeesters en Schepenen op zijn ernstige bede en verzoek" werd hij veroordeeld, om een bedevaart te gaan maken naar Keulen; als hij daarvan terug gekomen was moest hij Burgemeesters en Schepenen in het openbaar vergiffenis vra gen, daarna den Baljuw acht Rijnsche gul dens betalen, en tenslotte „der Stede ge ven eenen ghestoffeerden beelde omme gestelt te worden voir de Stadhuys". De practische zin van onze voorouders kwam in dit vonnis wel tot uiting, want niet al leen was men den lastigen kwant gedu rende zijn bedevaart een tijdje kwijt, maar bovendien kreeg de stad Middelburg een beeld voor zijn stadhuis. Met zoogenaamde heidens hadden de rechters ook veel te doen. Heidens, wij zouden die zigeuners noemen, werden die tijd ook wel Egyptenaren genoemd, en van hen spreekt een vonnis uit 1523. Toen werden Sebastiaan Faisan en Baron Wil- tosia, „Giptenaers", voor drie jaar uit de stad Middelburg gebannen; kwamen zij vóór dien tijd terug, dan werd hun de rechterhand afgeslagen. En dat alles, om dat zij onderling een flinke ruzie gehad hadden. Tien jaar later werden Anthuenis Bancs Keriver, „hem seggende Capiteyn in clien egipten", en Pierro de la Banxa door het gerecht veroordeeld tot de straf van geeseling. Er was namelijk een plak kaat uitgevaardigd, dat zonder zooge naamd octrooi geen zigeuners zouden wor den toegelaten, en het vonnis vertelt ons, dat beide zigeuners toch waren „eomen wandelen binnen de stede van Middel- burch om aldaer de inwonende lastich te vallen." Naast die zigeuners met fraaie namen (en mooie beroepen!) kwamen ook vele „gewone" bedelaars voor. Zoo zijn tus- schen de jaren 1530 en 1535 in het Regis ter vele sententiën te vinden tegen bede laars, die, volgens de plakkaten van Karei V, meestal gebannen en soms gegeeseld werden. Erger verging het Jasper Jacobsz., die, hoewel pas 18 jaar oud, wegens bede larij eerst gegeeeseld werd, daarna „met een schare in zijn neuze gesneden ofte ge split te worden". Jasper was zoodoende voor zijn leven verminkt, en een ieder wist dat hij iets op zijn kerfstok had. Het kwam dan ook meermalen voor, dat iemand, die door een ongeluk een litteeken aan zijn gezicht behield, de overheid vroeg, hem een bewijs af te geven, opdat hij kon aantoó- nen, dat dat litteeken niet het overblijfsel van een straf was! Een ander kenteeken dat onze voorva deren veelal gebruikten, om een delinquent te „brandmerken" was het brand merk: Matthijs Piers had tijdens de mis met den priester van West-Soeburg ge vochten, reden waarom hem een kruis in de rechterwang werd gebrand. Wij spraken boven reeds van de bedelaars en de strenge straffen tegen hen uitge vaardigd. Margriete Jans, een Middelburg- sche burgeres, was het daarmede niet eens toekent aan de verkiezingscijfers in de ver schillende gemeenten. Wij en ook de Rotterdamsche raads leden zijn geleidelijk aan opgevoed in het geloof, dat het bezit van de grootste raadsfractie automatisch recht op een bur gemeestersbenoeming geeft. En men spreekt somtijds al van roomsch-katholieke, christelijk-historische- of andere burge meestersvacatures. Het is noodig radicaal met dergelijke methoden te breken. In het welbegrepen belang juist van onze democratie. UIT DE GOESCHE COURANT VAN EEN HALVE EEUW GELEDEN. 11 Oct. GOES. De hr. J. W. Fransen van de Putte, le luit. bij de d.d. Schutterij te Arnhem, is benoemd tot kapitein. Gistermorgen, na de godsdienstoefening bij de Chr. Evangelische gemeente, maakte ds. Loggers bekend, dat hij wegens z.ekte zijn ambt neerlegt. 13 Oct. VLISSINGEN. Op initiatief van den hr. J. Daalhuyzen, alhier, is onder den naam, „Prinses Wilhelmina" een weerbaarheids corps voor mannen boven de 18 jaar opge richt. 16 Oct. MIDDELBURG. Tot directeur van het Rijkstelegraafkantoor, alhier, is benoemd de hr. J. C. Pilaar. BUITENLAND. Onze katholieke pers verschilt nogal in haar appreciatie van het bezoek van den Duitschen Keizer aan Rome. De „Tijd" maakt den Keizer voor een comediant uit, omdat hij èn den Koning èn den Paus zijn hulde brengt. Een ander blad wil weten, dat de Keizer, op de op merking van den Paus dat hij hoopte, dat de Duitsche Katholieken voortaan in vrede zouden leven, droogweg zou hebben geant woord: „Dat zal eenvoudig van henzelven afhangen". en had gezegd, dat men beter, dan dat het den armen verboden werd aalmoezen op te halen, een stuk of zes burgemeesters of schepenen kon doodslaan. Die heeren vonden dat zóó ernstig, dat zij de vrouw voor eeuwig uit de stad Middelburg ban den. Ook over kinderen werd soms gerecht gedaan. Een zekere Adriaens, elf jaar oud, had met zijn grootmoeder gevochten en zich niet ontzien met stoelen naar haar te smijten. Fransje, zooals de knaap heette, werd veroordeeld om in de stadsschool met de roeden geslagen te worden. Straffen, welke meer de lachlust opwek ten, waren ook het dragen van de schand steen en het onderdompelen in het water. Jannetje Christiaansdochter „overmids zy dicwyl en tot diversche stonden in ,t open baar bevonden is geweest zwerende groo te en zwaere eeden.' moest in 1521 de schandsteen rondom het kerkhof dragen; en Jan van Maerle, opgepakt wegens land- looperij, werd bij de haven in een mand geplaatst, waarna de mand in het water werd.gelaten en weer opgehaald! Die straf was in ieder geval aangenamer dan de geeseling! Laat ons tenslotte nog een executie uit 1526 vermelden, die vroolijker eindigde dan het zich liet aanzien! Laureys Meeusz werd 1526 veroordeeld tot de dood door het zwaard wegens een begane doodslag. Bij het vonnis staat uitvoerig aangetee- kend, hoe deze executie verliep. Toen de scherprechter de eerste maal mis sloeg en hij weer het zwaard wilde heffen „werd deselve Lauris 't zwaerdt ziende dat de Scerprechter geheven hadde ende keer de hem nog eens omme, met welcken keer deselve Lauwereys van 't Scavot viel, ende werdt bij de gemeente geholpen in de kercke van Westmonster binnen deser Stede." En de aanteekening eindigt dan met de woorden „waardoor de executie voor volbracht werd gehouden." Laureys ontkwam dus aan zijn doodstraf dank zij de onkunde van den beul! Mr. J. M. Fuchs. ONTVANGEN BOEKEN. „Jongensdroom", roman van het die renpark door Siegfried E. van Praag. Ver schenen bij de N.V. Em. Querido's. Uitge vers Mij. te Amsterdam. „Ontmoetingen op het schoolpad", door F. Mulders. Uitgegeven door de U. M. „De Tijdstroom" te L o c h e m. „Na dertig jaren". Om de eenheid en de vrijheid, door J. R. Snoeck Henkemans. Verschenen in de serie „Tijdseinen" bij N.V. Drukkerij, Blommendaal, Den Haag. „Het avontuur van den mensch", door Jean Rostand. Dit boek bestaat uit drie deelen: van kiemcel tot kind; van pasge borene tot volwassene; van volwassene tot grijsaard. Verschenen bij Van Holkema en Warendorf, uitgevers te Amsterdam. De vestigingswet kleinbedrijf. Een wegwijzer in de praktijk, door mr. Ph. A. M. Hillen. Uitgave: De Gelderlander te Nij megen. „De laatste vijf uren van Oostenrijk", door Eugène Lennhoff. De bekende hoofd redacteur van de voormalige Oostenrijksche „Telegraph" geeft in dit boek een over zicht van de gebeurtenissen die zich voor de „Anschluss" hebben afgespeeld. Uitgave Hollandia-Drukkerij te B a a r n „Een Amerikaansche tragedie", door Theodore Dreiser. Vertaald door J. W. F. Werumëus Buning. Uitgave: Querito's U.U. te A m s t e r d a m. „De eerste levenservaringen van het kind", door dr. Fritz Stirnimann. Een inlei ding in het zieleleven van de eerste levens periode van het kind voor denkende ouders, verzorgsters en kindervrienden. Vertaald door J. Ronge-Haslinghuis. Uitgave Erven J. Bijleveld te Utrecht. „Het groote spel", roman door Tarjei Vesaas. Uit het Noorsch door Claudine Bienfait. Band- en omslagteekening van J. F. Doeve. „Merijntje Gijzen's J°"gejar®n: knaap wordt man", door A_ M. de Jong. Verschenen bij de N.V. Em. Queridos Uitg. Mij. te Amsterdam. „Europa mobiliseert", door Capt. B. Liddell Hart. Geaut. vertaling uit het En- gelsch door Spectator. De schr. behandelt in dit boek de vragen, welke betrekking hebben op het Europeesche evenwicht, de strategische consequenties en de moderni seering en industraliseering van den oorl g en de bedreigingen, maar ook fatale vergis singen in de hermilitariseering van Duitsch- land en Italië. Het boek verscheen m de serie Nieuw Europa, bij de Uitgeven} Con tact te Amsterdam.

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 6