AAN BELONINGEN I van den DAG. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 19 OCTOBER 1938. No. 246. VRAAGT UW WINKE LIER EEN FORMULIER 1' yLISSIMGEN. WALCHEREN. Hebt U hem ook al geprobeerd? HEEMAF :s- ir- re 1 iet ijft C. »or lie se ize ;in 11 ve o g >r- ir., ,h, el- ise en De rexisten verslagen. Zaterdag j.l. hebben in België gemeente raadsverkiezingen plaats gehad. Het duurde een paar dagen, voordat men een overzicht van de uitslagen kreeg, zulks tengevolge van het ingewikkelde kiesstelsel, dat hier in toepassing werd gebracht. Op een paar na zijn thans echter alle uitslagen bekend en kan men dus een electorale balans opmaken. Die opmaak schijnt nog niet zoo heel een voudig te zijn; minder eenvoudig althans dan het optellen van de stemcijfers der ver schillende partijen en een vergelijking van de totalen. Er komt dan nog een politieke uitlegkunst aan te pas. Als men de Belgi sche partijbladen leest, krijgt men den in druk, dat iedere partij op haar beurt victo rie mag kraaien. Nu heet een tevreden mensch een goed mensch te zijn, en uit de zen hoofde zou men België geluk kunnen wenschen met den mirakuleuzen, d.w.z. alle partijen bevredigenden, uitslag. Maar zoo eenvoudig is dit weer niet. C'est le ton, qui fait la musique, zegt de Franschman en het gemeenchappelijke victorie-kraaien der Bel gische partijbladen klinkt nu niet bijster welluidend. Met mekaar vormt al die over- winningsmuziek een tamelijk afschuwelijke cacophonie. Dat is te wijten aan de politieke uitleg kunst. De socialistische bladen b.v. zingen hun zegehymne in den toonaard van de Brusselsche voorstad Anderlecht, waar ze een volstrekte meerderheid verwierven. Maar de katholieke heffen hun liederen aan in de toonaarden van andere gemeenten, waar de socialisten klop kregen, etc. etc. De op deze wijs ontstane pluritonaliteit is zelfs voor ooren, die zoo modern zijn, dat ze Beethoven verafschuwen, niet meer te verdragen. De werkelijkheid, welke achter de caca- phonie schuil gaat, kan men in groote trek ken als volgt weergeven: de democratische partijen; socialisten, katholieken en libera len gaan er alle drie, vergeleken bij de vo rige raadsverkiezingen, op achteruit. Er wa ren toen echter nog geen rexistische can- didatenlijsten en daarom is het beter om een politiek inzicht te krijgen, een verge lijking te maken met de Kamerverkiezingen van 193C, toen de rexisten niet minder dan 21 mandaten veroverden. Welnu, deze ver gelijking is gunstiger voor de democratische groepen. Vrijwel zonder uitzondering heb ben de rexisten overal een veer moeten la ten. In sommige gemeenten loopt de achter uitgang zelfs in de tientallen procenten. Hiermee wordt dan bewezen, dat het al thans voorloopig uit is met de populari teit van fascistische en nationaal-socialis- tische denkbeelden in België. Zooals het Ne- derlandsche volk bij de jongste Kamerver kiezingen den heer Mussert een lesje gaf, zoo heeft het Belgische thans den heer De- grelle van repliek gediend. De eenige wel luidendheid in de journalistieke verkiezings- symphonie wordt door dit thema teweegge bracht. Daarover verschillen zelfs de rexis tische bladen niet met de andere partij- organen van meening. Wel tracht men van rexistische zijde de nederlaag te verklaren, op een wijze, welke de partij als 't ware disculpeert. Zoo schrijft Degrelle's lijfblad, „Le Pays Réel", dat het gemeentelijk terrein het ongunstigst is voor de rexistische propaganda, omdat allerhan de plaatselijke omstandigheden de kiezers vaak anders zouden doen stemmen, dan zjj politiek eigenlijk kunnen verantwoorden. En ook zou de slogan „Rex-Berlijn" in ver band met de internationale spanningen van onlangs Degrelle c.s. laaghartige parten hebben gespeeld. Van groot politiek belang zijn uiteraard ook de uitslagen in de „kantons" Eupen en Malmedy, welke het verdrag van Versailles van Duitschland afnam en aan België ca deau deed en waar een groot deel der be volking uit Duitschers bestaat. De strijd ging hier tusschen de z.g. „Heimattreuen", (nazi's, die het gebied weer bij Duitschland willen hebben) en de Duitsche en Belgische democratische groepen. De „Heimattreuen" zijn er alleen in Eupen (stad) in geslaagd 'n meerderheid te veroveren, en dit danken ze dan aan Degrelle, die hier een rexisti sche ljjst had ingediend, waarop 325 pro- Belgische stemmen werden uitgebracht, die verloren gingen. Indien deze stemmen' te recht waren gekomen op de gemeenschap pelijke lijst der andere pro-Belgische groe pen, dan zouden de „Heimattreuen" ook hier in de minderheid zijn gebleven. Te Mal medy brachten Hitler's aanhangers het slechts tot vier zetels, op een totaal van 11. (Ingez. Med.) LALINE LESTER'S ROMAN Uit het Engelsch door W. A. C. 35). Dtvid trachtte tijdens 't graven aan heelen.aal niets te denken. Het zware werk deed het bloed in zijn aderen stroomen en verdreef de zenuwachtige onevenwichtig heid, waaraan hij ten prooi was geweest maar onbewust begonnen allerlei voorstel lingen, betrekking hebbende op voedsel, in zijn geest op te doemen. Op vreemde wijze werd hij gekweld door de herinnering aan een Luccullusfeest, dat hij met eenige vrien den van Harvard bij Voisin gevierd had, toen zij elkaar allen toevallig in Parijs, in het jaar vóór den oorlog, ontmoetten. De wijze, waarop de tong was gekookt, was gewoon verrukkelijk! en dan die selle d'agneau au lait! en de petits pois a la francaise! en de champagne! Zonder te weten wat hij deed, veegde hij met zijn natte hemdsmouw zijn mond af. Die handeling bracht hem weer tot zich zelf en hij begon de zaak te analyseeren. Hoe materialistisch om aan voedsel te den ken! „Blijf liever aan je werk!" verweet hij zich. Indien zij over eenige uren er uit waren, zou 't hem nog mogelijk zijn bij tijds „de boodschap aan Garcia te brengen". En wat zou hij daarvan aan Laline kun nen meedeelen en wat niet? Geen woord echter van zijn instructies; hij kon haar slechts verzoeken hem blindelings te ver trouwen en zeggen dat hij over twee maan den zou terugkeeren. 't Zou beter zijn, dat niemand iets van 't huwelijk vernam, tot Winterzitting Prov. Staten. Ged. Staten hebben de opening van de tweede gewone zitting der Staten van dit gewest vastgesteld op Dinsdag 22 Novem ber a.s. des namiddags te 2 uur, terwijl het in de bedoeling ligt om de verslagen der af- deelingen te behandelen in een vergadering op Dinsdag 20 December a.s. des voormid dags te 10 uur en zoo noodig op Woens dag 21 Dec. d.a.v. 50 JAAR IN MILITAIREN DIENST. Gistermorgen heeft de marinecommandant te Vlissingen, kapitein H. J. van der Stad, op het wachtschip alhier de gouden medail le uitgereikt, die door H. M. de Koningin wordt toegekend voor 50-jarigen eerlijken, en trouwen militairen dienst, aan den mili tair werkman J. J. van der Meijden, meer bekend als de facteur der marine alhier. Deze plechtigheid had plaats terwijl alle hens voor den boeg waren opgesteld De werkloosheid. Deze week stonden in onze gemeente in geschreven 480 werkzoekenden. De vorige week 479. In de werkverschaffing werden geplaatst 149 personen, waarvan 23 in de plantsoenen RAAD VAN KOUDEKERKS. De begrooting binnen vijf minu ten afgehandeld. Belasting verlaging. KOUDEKERKE. De Raad dezer gemeen te kwam gistermiddag in openbare verga dering voltallig bijeen, onder voorzitter schap van burgemeester J. L. Dregmans. De v o o r z. bracht allereerst in herin nering de enthousiaste wijze waarop in ons land en in deze gemeente het regeeringsju- bileum van H. M. de Konnigin is gevierd. Spr. bracht allen die hebben meegewerkt om deze feestviering te doen slagen dank, inzonderheid het bestuur der Oranjever- eeniging op 't dorp en op 't Zand. Spr. memoreerde ook de spanning welke in Europa heeft geheerscht en gaf uiting aan de vreugde dat oorlog voorkomen kon worden. Spr. feliciteerde voorts het raads lid den heer Verhage die zijn 45-jarig hu. welijksleven heeft herdacht. Verder sprak spr. de hoop uit, dat de ziekte uit het gezin van het raadslid Moens spoedig moge ge weerd zijn. Ingekomen was o.m. een adres van het Alg. Verbond groep Nederland om opschrif ten in vreemde talen gesteld op winkels enz. aan een belasting te onderwerpen en een dankbetuiging van H. M. de Koningin voor ontvangen gelukwenschen. Deze stuk ken werden voor kennisgeving aangeno men. Wij laten hier tenslotte nog enkele cij fers volgen, welke den achteruitgang van de rexisten demonstreeren: Te Brussel (stad) hebben de rexistische lijs ten in plaats van 18,7 der uitgebrachte stemmen in 1936 thans slechts 10 ver worven. Te St.-Gillis is de verhouding 17,7 in 1936 tegen nu 11. Te Etterbeek en te St.- Joost-ten-Noode, waar zij 24 van de stem men behaalden in 1936, verkregen ze dit maal ongeveer 11 Te Luik waar zij 3800 stemmen meer hadden behaald dan de ka tholieken in 1936 en 4000 meer dan de libe ralen, hebben zij nu 9000 stemmen minder dan de katholieken en 4000 minder dan de liberalen. Te Bouillon, de geboorteplaats van Leon Degrelle, is het percentage van 35 op 10 gevallen, zooals in bijna alle plaatsen van de provincie Luxemburg. De uitslag is dus essentieel ten nadeele van Rex, terwijl de andere partijen over 't algemeen in de eene plaats wonnen, wat ze in andere verloren. En het waren de rexisten, die van deze verkiezingen een re ferendum hadden willen maken! Voor de voorstanders van een totalitair regime is de uitslag daarom allerminst een aanmoedi ging. dat hij terugkwam. Zou ze vertrouwen in hem stellen? Natuurlijk zou ze dat! En dan zouden ze opnieuw trouwen, want er was geen enkel bewijs, dat er een huwe lijksplechtigheid had plaats gehad. De pries ter was overleden, dus men moest hen slechts op hun woord gelooven. David droeg geen ringen hij Had zijn vrouw zelfs dat zinnebeeld niet kunnen ge ven. Haar trouwring was van haar zelf. Gelukkig waren twee maanden niet lang en eind Juli zou hij terug zijn. Er was geen gevaar bij indien hp haar zei naar 't Grand Hotel te Rome te schrijven hij kon dan haar brieven op zijn terugreis vinden. De gedachte aan zijn zending scheen er toe bij te dragen, dat hij een gevoel van zekerheid begon te krijgen hier wel uit te komen. Hij geloofde vast en zeker, dat hij na nog een paar schoppen aarde 't eerste sprankje daglicht zou zien. In zijn vurig verlangen begon hij een deuntje te fluiten en 't in spannende werk scheen hem licht. Maar wat was dat? Zijn schop stuitte tegen het einde van een rondhout. Het einde van een rondhout niet de zijkant er van. Met een wilde energie groef hij, terwijl zijn hart in zijn keel klopte, in schuine richting. Toen stuitte hij weer op 't einde van zoo'n rondhout Dit beteekende, dat door de ontploffing de stutten van de versperde deur waren geforceerd. Uit den hoek, waaronder die stutten stonden, leidde hij af, dat zij thans niet den doorgang maar den nauwen in gang van de trap zelf versperden. Geen menschelijk wezen zou, alleen en verzwakt, in staat zijn rondom den stevigen Een adres van K. Boot met verzoek de straatverlichting aan den Ouden Vlissing- schen weg uit te breiden, werd om advies in handen van B. en W. gesteld. Een ver zoek van de ver. rijwielpad Walcheren om opnieuw garantie te verleenen voor de geldleening nu deze is geconverteerd, werd goedgekeurd. Een verzoek van de afdeeling van den C.B.T.B. om gratis een lokaal beschikbaar te stellen voor het geven van een paar- dencursus werd toegestaan. Verkoop grond. B. en W. stelden voor aan F. P. J. Christiaansen te Koudekerke een perceel gemeentegrond liggende in de duinstreek, groot plm. 1672 m2, te verkoopen voor 2 per vierk. meter. Dit werd goedgekeurd. In verband met een desbetreffend ver zoek van het bestuur der Ver. voor bijz. lager onderwijs op geref. grondslag te Koudekerke besloot de Raad medewerking te verleenen voor het aanschaffen van een nieuwe schoolkachel. Met intrekking van een vorig besluit werd besloten tot wijziging van dë depo sito-overeenkomst met de N.V. Bank voor Ned. gemeenten aangegaan; zoo zal rente vergoed worden, die, de omstandigheden in aanmerking genomen, billijk te achten is. Voorts werd een begrootingswijziging goedgekeurd o.a. bevattende het principe besluit tot doortrekking van de Wilhelmi- nalaan en aanleg van een tweeden duiker. Een wijziging der verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de bezol diging van de veldwachters, betrekking heb bend op het verleenen van toelagen voor het bezit van politiediploma's, werd goed gekeurd. B. en W. stelden voor, naar aanleiding van een reclame van den heer P. van Mal- degem, diens aanslag schoolgeld tot een be drag van 10.40 gedurende, het tijdvak 1 April—31 December 1938, te vernietigen. Dit werd goedgekeurd. Wijziging schoolgeldverordening. E. en W. stelden voor art. 8 van de ver ordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs aan te vullen met een alinea, waardoor schoolgeldplich- tigen waarop het bepaalde in de art. 4 tot en met 7 niet van toepassing is een bedrag van 50 per leerling en per jaar verschuldigd zijn, tenzij is aan te nemen, dat de heffing naar een lager bedrag zou zijn geschied indien de belasting verschul digd zou zijn op grond van de genoemde art. De Raad ging hiermede accoord. De begrooting voor 1939. De hr L o r i e r sprak namens- de a.r. fractie algemeene beschouwingen uit. Spr. wierp een terugblik op de afgeloopen vier jaar en wees daarbij op den groei der gemeente. De omstandigheden waren bij den aanvang van de zittende periode in 1935, uiterst somber, waardoor de be- lastingschroef nauwer aangehaald moest worden. Elke vastheid ontbrak aanvanke lijk. Bijna zat men aan den top met de belastingheffing. Spr. wees op de vele uit gevoerde werken en de tot stand gekomen uitbreidingen. Gelukkig is een eind geko men aan een verzwaring der lasten. De belastingdruk kon verminderd worden. En ook voor de nu te behandelen begrooting wordt belastingverlaging voorgesteld. Naar spr.'s meening had men nog wel iets'ver der kunnen gaan. Echter spr.'s fractie staat volkomen achter het college van B. en W. Spr. constateerde dat men de zelfstandig heid heeft kunnen handhaven. Dat stemt verheugend. Spr. bracht het college van B. en W. dank voor de activiteit. Vooral den voorzitter zeide spr dank voor zijn vele goede werk in het belang der gemeen te verricht. Wat de werkloozen betreft zeide spr. dat men uit zal moeten zien naar werk- objecten. Een algeheele herschatting der personeele belasting, rioleering op 't Zand, vernieuwing of nieuw te stichten openba re school en het uitbreidingsplan zijn bijv. onderwerpen, die de aandacht verdienen. Harmonische samenwerking met het colle ge van B. en W. en den overigen raadsle den is ons verlangen, aldus spr. De hr Sanderse begon met een pleidooi voor het behoud van het demo muur van steenen, grind en harden, onge- roerden grond heen te graven en dat nog wel binnen korten tijd. Hij viel, met een onderdrukten wanhoops kreet „O! mijn God!" voorover op den hoop cicirdG HOOFDSTUK XVIII. Toen David wat bekomen was van zijn wanhoop, stond hij weer op en zei tot zich zelf, dat hij een man moest zijn. Hij had nog één kans de lager gelegen uitgraving, waaruit de luchtstroom kwam. Hij moest een middel zien te vinden om daarin af te dalen en er weer uit te komen. Dat was de moeilijkheid er weer uit te komen! Misschien was het beter geweest, indien hij met de uitvoering van dit plan was be gonnen, maar dergelijke overpeinzingen en mogelijke verwijten baatten thans niets. Zijn motto in alles was steeds geweest „ac tie" en dus deed hij beter, dat nu in prak tijk te brengen. Daarom ging hij naar de opening, haalde de korte planken er af en keek in de diepte. De kaars was van geen nut, zoodat hij naar 't andere vertrek ging, om zijn electrische zaklantaarn te halen, die hij zorgvuldig in de kast had geborgen. Toen hij den lichtbundel in de opening wierp, weerkaatste die misschien op een diepte van meer dan zes meter op water en zoo diep reikte de vergane ladder op verre na niet. Wat 't water er altijd geweest of was 't er eerst gekomen nadat hij onlangs in 't gat had gekeken? Hij herinnerde zich niet er toen water te hebben gezien en de lucht scheen frisscher, vochtiger en kouder. cratisch bestuur in het algemeen. Spr. heeft vervolgens den voorzitter dank ge bracht voor den velen verrichten arbeid. Ook de beide wethouders zegde spr. dank. Voor de toekomst zal het verrichte werk voor de gemeente nuttig blijken te zijn. Laat men zich paraat houden om het college van B. en W. medewerking te geven. Men is niet gekomen tot een behoorlijke belastingverlaging. Zeker heeft de begroo ting een goede kern, maar toch zal o.a. de hooge personeele belasting verlaagd dienen te worden. Jammer vond spr. het dat in de memorie van toelichting onvoldoende het werkloos heidsvraagstuk besproken wordt. Spr. wees verder op de verbinding met de duinen. Deze belangrijke kwestie zal de aandacht behoeven. De V o o r z. zegde namens B. en W. dank voor de gesproken woorden van waardeermg. Spr. wenschte den dank niet te aanvaarden zonder dezen aan de leden van het dagelijksch bestuur en de raads leden te distribueeren. Er breekt eenigszins de zon door de wolken, aldus spr. De uitgaven voor de steunverleening waren in 1935 tot 1 Oct. 11.300 (met subsidie); in 1936: 7200; 1937: 8300 en in 1938: 7300. Dit laatste cijfer beteekent ook een vooruitgang met 1936, want erin vervat zijn ook de uitkee- ringen voor steun aan kleine boeren. En dat zijn enkele honderden guldens. De werkloosheid neemt langzaam iets af. Dat is verheugend. De -uitgaven zijn thans zoo reëel mogelijk geraamd. De ontvang sten van de belastingen zijn niet aan den lagen kant. B. en W. kunnen niets anders dan aanbevelen de begrooting aan te ne men zooals voorgesteld. Wat de verbinding naar de duinen betreft zeide spr., dat ver zocht is den Dishoekschen Keiweg op het tertiaire wegenplan te plaatsen. Wanneer dat gebeurt, zal men 65 a fonds perdu van de provincie krijgen en jaarlijks ver der een tegemoetkoming. De aanleg van een nieuwen weg zou zeker onze bedplaats ontsluiten. Men zal het strandleven tot ontwikkeling moeten laten komen. Daar om dient men voorzichtig te zijn met de begrooting. Inderdaad is een -rioleering op 't Zand urgent. Binnen twee jaar zal ons dit wel opgelegd worden, aldus spr. In groote trekken hebben B. en W. de verwachting, dat het met een billijke rio- leerbelasting te financieren is. B. en W. zullen niets ongebruikt laten om de personeele belasting, indien moge lijk, te verlagen, doch de algeheele belas ting is niet nadeeliger dan in de omliggen de gemeenten. Men zou graag vele werkobjecten voort zetten, doch het karuniet omdat men niet over de werkloozen beschikt. Bonafide werkloozen zijn in den winter alleen de landarbeders. Wat de nu loopende werk loozen betreft, dit zijn feitelijk geen werk loozen, doch menschen die niet werken kunnen. Men is dan ook huiverig voor ver betering van de steunverleening. Na repliek werd de hoofdstuksgewijze behandeling der begrooting aangevangen. Slechts een kleine opmerking maakte de hr Sanderse. De jaarwedde van den gemeentebouw- opzichter werd vastgesteld op 500, in gaande 1 Januari. De vergoeding aan W. Goedhart voor het ophalen van het huisvuil op 't Zand en omstreken werd, met ingang van 1 Ja nuari vastgesteld op 600. Voorts werd de kostende prijs per leer ling voor 1939 vastgesteld op 8.53. De verordening op de heffing van 55 op centen op de hoofdsom der gemeentefonds belasting werd tenslotte eveneens vastge steld. Daarna werd de begrooting z.h.s. goed gekeurd. Deze geheele behandeling had nauwelijks vier minuten geduurd. De V o o r z. zeide onder den indruk te komen over deze vlotte medewerking en afwerking der begrooting. Het is zuiver aan de grondige voorbereiding en vooraf gaande besprekingen te danken dat deze begrooting is afgehandeld. Rondvraag. De heer Verhage zegde dank voor de tot hem gesproken woorden door Dit alles bewees, dat er ergens een opening naar het aangrenzende bomvrije onderko men moest zijn en dus ook naar buiten. Hij moest weten hoe diep 't water was en wierp er een steen in. Uit den plons en de luchtballen maakte hij op, dat er slechts ongeveer anderhalve decimeter kon staan. Misschien was het binnengestroomd re genwater. 't Water hinderde niet; 't was zelfs wel kom. Dikwijls genoeg had hij in den oorlog tot zijn knieën in dikke of weeke modder ge staan anderhalve decimeter water was dus maar een kleinigheid. De heele kwestie was: hoe weer naar boven te komen? Naar beneden gaan, langs een touw, gemaakt van den deken en het kleed, zou iedereen kunnen maar als het eens niet lang genoeg was! Hoe zou hij er dan bij kunnen, om weer naar boven te klimmen, om Laline te halen, wat hij toch zou moeten doen, in geval hij ontdekte, dat er van uit de lager gelegen uitgraving, waaruit de luchtstroom kwam, een uitweg bestond. En in elk geval, zelfs al vond hij den toestand beneden hopeloos, moest hij bij haar terugkeeren. Hij kon haar toch niet alleen laten sterven; tot het bittere einde onverschillig of dit de dood door honger en gebrek of wel door den kogel zou zijn moest hij bij haar blijven. Hij berekende hoe lang hij een touw zou kunnen maken van den deken en het kleed beide armzalige, oude dingen, die, door ze in reepen te scheuren, nog onbetrouw baarder zouden worden, daar 't touw, als hij met haar er langs afdaalde aange den voorzitter. Spr. vroeg verder wanneer de Gekro de cadavers weghaalt. Er ligt al drie dagen: een cadaver in deze gemeen te, aldus spr. De V o o r z. zeide niet te wéten, hoe lang de koe er ligt. Over het algemeen wordt een cadaver binnen 24 uur wegge haald. Eerst Maandagavond werd spr. er van in kennis gesteld. NIEUW- EN SINT-JOOSLAND. Daartoe uitgenoodigd door den burgemeester, heeft de hr. L. van Waarde, hoofd van den Lucht beschermingsdienst te Vlissingen in de be waarschool alhier Maandagavond een en onder medegedeeld over de Luchtbescher ming. Methet nemen van maatregelen voor eigen beveiliging dient niet gewacht te worden tot de oorlogstoestand er is, doch men moet die reeds nemen in vredestijd. Hiervoor gaf spr. verschillende wenken. Met een opwekking tot de aanwezigen om zich op tr geven als lid der Luchtbeseher- mingsafdeeling in deze gemeente, opdat daaruit de verschillende ploegen kunnen ge vormd worden, die werkzaam zullen moe ten zijn bij de a.s. oefening, en wanneer er werkelijk gevaar is, besloot spr. zijn rede. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door een paar aanwezigen gebruik gemaakt. De burgemeester betuigde zijn hartelijken dank voor de duidelijke uiteen zetting, en spoorde allen aan medewerking te verleenen aan de maatregelen die geno men moeten worden voor de oefening op 27 October a.s. RAAD VAN NIEUW- EN SINT-JOOSLAND NIEUW- EN SINT-JOOSLAND. Maan dag vergaderde de Raad, onder voorzitter schap van den burgemeester. Afwezig de heer Da Kater. Op verzoek van den Commissaris der Ko ningin werd op voorstel van B. en W. de veldwachtersverordening zoodanig gewij zigd, dat aan den veldwachter slechts voor één diploma vergoeding zal worden gege ven, en wel voor dat diploma dat de meeste waarde heeft. Op verzoek van de Bank voor Ned. Gemeenten werd de depcs'to-overeen- komst dezer gemeente gewijzigd, in ver band met den lagen rentestandaard. Op 't aangehouden verzoek van de wed. A. de Keuning om vermindering van haar aan slag in het schoolgeld over 1938, werd op voorstel van B. en W. afwijzend beschikt, omdat de verordening vermindering in dit geval niet toelaat. De heer Eikenhout vroeg, of de verordening voor dergelijke gevallen niet gewijzigd kan worden. De V o o r z. zeide, dat dit zeer moeilijk zal gaan. De gemeentelijke rekening over 1937 werd voorloopig vastgesteld op 40546, in ontvangst en op 38841 in uitgaaf, batig saldo 1705, voor den gewonen dienst en op 34878, in ontvangst en 34870 in uit gaaf, batig saldo 8 voor den kapitaal- dienst. Voor een tweetal kleine bedragen voor komende op den kapitaaldienst der begroo ting 1938 werd op voorstel van B. en W. besloten 'n effect aan te koopen van 100. Goedkeuring was ontvangen van het mi nisterie van Onderwijs, op het raadsbesluit tot het houden van een cursus voor Land- bouwhuishoudkunde. Hier kwam in behandeling de begrooting U moet beslist ken nismaken met den eenlgen „tapijtrelnl- aei", den STOFZUIGER 90. Verkrijgbaar bij: Electro Techn. Bureau L. J. v. 't WESTENDE, Gortstraat 21, Middelburg. Telefoon 387. (Ingez. Med.) nomen dat dit in hun verzwakten toestand mogelijk was dan hun beider gewicht zou moeten dragen. De knoopen meegere kend, zou 't drie meter lang kunnen wor den; hiervan was een halve meter noodig, om 't stevig aan de plank, die over de ope ning lag, te bevestigen. Zelf was hij meer dan één meter tachtig lang, dus hoe ook kon hjj zich over de rest van den afstand laten vallen. Maar indien die eens grooter was dan hij had berekend, dan zou hij geen zekerheid hebben weer te kunnen terugkeeren. Alleen dan zou die zekerheid bestaan, als 't geïmproviseerde touw zóó lang was, dat hij er bij kon springen, om naar boven te klimmen. Hij durfde 't er niet op te wa gen alleen de deken en 't kleed te gebrui ken zijn jas moest er bij. Dat zou be- teekenen, dat hij Laline moest berooven van haar eenige beschutting tegen de koude. Of er van 't plan iets terecht zou komen, hing er van af of de ladder van beneden naar 't andere bomvrije onderkomen, in vol doend goeden toestand verkeerde om er in te klimmen; anders zou hij, beneden geko men zijnde, de redding wel boven zich vin den maar buiten zijn bereik. Dan zou hij moeten terugkeeren en als 't laatste stuk chocolade op was, de zaak opnieuw onder de oogen moeten zien. Iloe langer zij 't uithielden, des te mee" kans bestond er voor Jack hen te vinden alleen dan, wanneer alles hopeloos scheen, moest hij de vreeselijkheid van haar en zich zelf dood te schieten, als 't minst af schuwelijke, moeten aanvaarden. (Wordt vervolgd);

Middelburgsche Courant | 1938 | | pagina 5